Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

Віртуальні виставки

Небуденний талант

2024-10-03
до 115-річчя від дня народження Богдана-Ігоря Антонича
5 жовтня минає 115 років від дня народження Богдана-Ігоря Антонича – українського поета із Лемківщини, який жив у Львові на початку ХХ століття. Він швидко став відомим у мистецьких колах міста завдяки неповторному талантові. Однак поет так само стрімко згас у 27 років, знайшовши дім, як і писав у своїх текстах – десь «аж за зорею».

З Україною в серці і творчості

2024-09-19
до 95-річчя від дня народження Івана Олексійовича Світличного

20 вересня виповнюється 95 років від дня народження Івана Світличного – поета, літературознавця, мовознавця, перекладача, шістдесятника, дисидента і політв’язня радянського режиму, лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка, члена Міжнародного ПЕН-клубу.

 

Аристократ духу

2024-09-16
до 160-річчя з дня народження Михайла Коцюбинського
Постать Михайла Коцюбинського є дуже цінною для історії українського письменства. У вітчизняну літературу він увійшов як оригінальний прозаїк, один із перших, хто усвідомив потребу реформаторства української літератури і її зближення з європейським модернізмом. Михайло Коцюбинський – талановитий імпресіоніст. Найбільше послуговувався жанром повісті, оповідання і новел. Український письменник, громадський діяч, голова «Просвіти» в Чернігові, автор відомих новел «Fata morgana», «Що записано в книгу життя», «Тіні забутих предків».

 

Душа українського шістдесятництва

2024-09-10
до 95-річчя від дня народження Алли Олександрівни Горської

18 вересня 1929 року народилася Алла Горська – українська художниця й дисидентка зі складною й трагічною долею. Одна із засновниць відомого руху українських шістдесятників, одна з перших представників другої хвилі авангарду (андеграунду), талановита, принципова. Занадто яскрава. Занадто некерована. Занадто лідерська. Занадто патріотична. Але таких, як відомо, за радянських часів вбивали. І її вбили в листопаді далекого 1970 року, коли їй було всього 41 рік...

Палітра слова Мирослава Дочинця

2024-09-01
65-річчя від дня народження письменника, журналіста, видавця, лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка
Народився в родині вчителів. Батько Іван Юрійович закінчив із відзнакою філософський факультет Київського університету, але мусив учителювати в школі-інтернаті й ПТУ, оскільки відбув шість років ГУЛАГу за націоналізм. Мати викладала географію.

 

Життя дається для любові і злості...

2024-08-22
до 50-річчя від дня народження Сергія Жадана
Сергій Жадан – український поет, прозаїк, есеїст, драматург, перекладач, співак і музикант, фронтмен українських рок-груп «Жадан і Собаки» і «Лінія Маннергейма». 

 

Під покровительством музи Кліо

2024-08-21
до 60-річчя від дня народження доктора історичних наук, професора, публіциста, письменника Сергія Федаки

Народився 22 серпня 1964 року у м. Маріуполь Донецької області в родині вчителів.

Якісний звук з минулого

2024-08-09
До Дня вінілових платівок
Вінілові платівки… особисто у нас відразу виникають асоціації з патефонами схожею на бутон лілії трубою і тихим поскрипуванням голки, коли мелодія закінчилася. 

Глибини Слова і велич Чину

2024-07-11
до 85-річчя від дня народження Павла Мовчана
15 липня відзначає свій 85-річний ювілей Павло Михайлович Мовчан – відомий український поет, публіцист, перекладач і кінодраматург, депутат Верховної Ради України шести скликань, Голова Всеукраїнського товариства «Просвіта», шеф-редактор газети «Слово Просвіти».
Павло Михайлович брав активну участь у підготовці та ухваленні Конституції України (1996 р.), а також у проголошенні та впровадженні 10 статті Основного закону України, яка утверджує державність української мови.
Твори Павла Мовчана, кавалера ордена Князя Ярослава Мудрого V, IV ступенів, лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка, заслуженого діяча мистецтв України, завжди збурювали літературну критику, перекладалися грузинською, азербайджанською, литовською, вірменською, угорською, польською, російською, румунською мовами.

Книгомандри з українськими письменниками

2024-07-05
Навіщо тисячі людей з усього світу вирушають у подорож? 
„Істинне призначення вашої подорожі – це не місце на карті, а новий погляд на життя”, – стверджував  Генрі Міллер.
Мандрівки можуть бути дуже різні – з ціллю і без неї, з кимось і на самоті, вглиб себе і (не)відомими до того шляхами. Хтось любить відчувати в подорожі кожну мить, проживати шматок життя „тут і зараз”, не женучись за фіналом.
Хтось вирушає у подорож, щоб розв’язувати внутрішні проблеми, а хтось йде в пам’ять про коханих і рідних.
Мандруючи, ми розширюємо свій світ, але також знаходимо нові способи подивитися на свій дім. Коли ви мандруєте, ви не тільки знайомитесь з новими місцями, а й знаходите нову версію себе.

 

 

Життя сильніше за правила

2024-06-12
до 65-річчя Галини Вдовиченко
„Одним із простих рецептів щастя
як у буддистів, так і в християн,
є допомога тим, кому зараз гірше, ніж тобі”.
Галина Вдовиченко
 
Її називають авторкою оптимістичної прози. Однак Галина Вдовиченко — оптиміст не тільки на книжкових сторінках, а й на сторінках свого життя. Як людина, як письменниця і журналіст із болем сприймає складну ситуацію в Україні, та знаходить сили рухатися вперед із вірою у краще. Тож коли перечитуєте Галинині «Пів’яблука», запитайте себе: а, може, воно теж чарівне? І колись обдарує «сюрпризом казкової щедрості», як і героїнь знаного роману? Все можливо, коли бачиш диво у простих речах.
Вона намагається щось робити і не як письменниця, і не як журналістка, бо сидіти склавши руки зараз неприпустимо. Не розуміє людей, які живуть, наче нічого не сталося. Розуміє, що від неї більше користі як від людини слова. Іноді лист на фронт може стати предметом першої потреби. Тому хлопці на передовій тримають біля себе дитячі листи та малюнки.
 

Олена Пчілка – берегиня української нації

2024-06-10
до 175-річчя від дня народження

 

"Слово – то мудрості промінь, слово – то думка людська".

Олена Пчілка

У 1849 році, 17 липня – в Гадячі на Полтавщині народилася Олена Пчілка (справжнє ім’я – Ольга Петрівна Косач, у дівоцтві Драгоманова), письменниця, перекладачка, громадська діячка, фольклорист, етнограф.

Дату народження подано за біобібліографічним словником «Українські письменники», біобібліографічними нарисами Є. Шудрі «Подвижниці народного мистецтва», інтернет-ресурсами; за іншими даними народилася 17.06.1849 р., 11.07.1849 р., 17.07.1849 р. Найпоширеніша версія – 17.07.1849 р. Цю ж дату зазначено на надгробній плиті, проте вона суперечить документам родини Драгоманових та спогадам доньки, в яких вказано дату 17 червня (29 червня) 1849 р.

 

Втілення мрії або шлях до щастя

2024-05-30
до 70-річчя від дня народження

30 травня 70-річчя від дня народження педагога, літературознавиці, докторки філологічних наук, професорки кафедри української літератури Ужогородського національного університету (2000–2021) Валентини Володимирівни Барчан.

Роман Іваничук – майстер українського роману

2024-05-20
до 95-річчя від дня народження
Роман Іванович Іваничук (27 травня 1929, Трач, Косівський повіт, Станіславське воєводство, Польська Республіка – 17 вересня 2016, Львів, Львівська область, Україна) – український письменник, громадський діяч, один із організаторів Товариства української мови ім. Т. Шевченка, Народного Руху України, член Спілки письменників України (з 1960), народний депутат України І-го скликання (1990-1994). Заслужений працівник культури України.
 
 

Крим - дорога додому

2024-05-17
до 80-х роковин депортації кримських татар та інших народів Криму

18 травня 2024 року виповнюється 80 років з моменту насильницької депортації кримських татар. Цього дня Україна і світ вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу.

Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день