Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
"Жорстока правда війни"
2015-04-30до 70-річчя завершення Другої світової війни
Тільки той, хто пам’ятає минуле, вартий майбутнього.
24 березня 2015 року Президент України Петро Порошенко видав Указ “Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни.” Указом в Україні встановлюється День пам’яті та примирення, який відзначатиметься щороку 8 травня, а також щороку відзначатимуться дні 8 і 9 травня як данина пам’яті всіх жертв Другої світової війни. Україна обрала європейський шлях розвитку, що передбачає і прийняття європейських моральних і культурних цінностей, у тому числі у вшануванні пам’яті жертв воєн і конфліктів. Європейський підхід – це передусім вшанування пам’яті усіх жертв війни для недопущення подібних трагедій у майбутньому.
Пройшло вже 70 років з того часу коли закінчилась найкривавіша війна в історії людства. Тепер ми можемо більш адекватно оцінювати цю війну, її наслідки, а головне, причини її виникнення. Сама війна показала, що у ній переможців ніколи не буває: виграти може лише той, хто менше програє, ось і все. Але кожне життя безцінне і вбивство людьми один одного ніколи не може бути виправдане!!! Один філософ сказав: «Смерть мільйонів — це лише статистика, а смерть кожної людини з цього мільйону — трагедія..
Що стосується України, то вона зробила неоціненний внесок у досягнення перемоги над нацистською Німеччиною та Японією, втратила понад п’яту частину свого населення. Щонайменше 5,3 млн. осіб, або один із кожних шести мешканців України, загинули у Другій світовій війні. 2,3 млн. українців було вивезено на примусову працю до Німеччини. Втрати України становлять 40-44% загальних втрат СРСР.
Ми пропонуємо Вам поглянути на історичні події тих часів під різними кутами зору і скласти власну думку про результати цієї війни на прикладі творів української художньої літератури. Звичайно, ми не претендуємо на повний аналіз літератури по цій темі, але багатогранність її висвітлення допоможе Вам зробити певні висновки.
84(4УКР)6
А 66
Андрусяк, Михайло. Брати грому : худож.-докум. повість / М. Андрусяк. – К. : ВІК, 2005. – 832 с.
Є книги, про які писати особливо тяжко: чи то з огляду на виняткове ставлення до автора, чи то через надто близькі проблеми, порушені в них. Такими стали події 40-50-х років — українські національно-визвольні змагання під проводом ОУН-УПА проти фашистського і комуністичного злочинства.
Свій погляд на людину у вихорі «генерального катастрофізму», на події національно-визвольних змагань 40-50-х років висловив письменник Михайло Андрусяк у художньо-документальній повісті «Брати грому». Оповідаючи про боротьбу УПА і поневіряння побратимів у неволі, герой оповідає про долю свого народу. Відомо, що і написання історії УПА, і створення її літературного літопису пов’язані з величезними труднощами, оскільки УПА — це армія безіменних, бо кожен від Головного Командира до простого стрільця, закритий, навіть для приятелів, псевдонімом, прибраним іменем. Із сторінок «Братів грому», із спогадів очевидців постає узагальнений образ тих, хто боровся, страждав, вмирав і переміг московсько-більшовицьких катів, які з вересня 1939 року перенесли на західноукраїнські землі ленінський «експеримент побудови соціалізму».
Книжка Михайла Андрусяка — це правдива розповідь про те, як жили і вмирали за незалежність України герої без почестей і відзнак. Його художньо-документальна повість змушує кожного українця збагнути та усвідомити свій історичний обов’язок перед рідним народом, бо відродження нашої всеукраїнської духовності залежить нині від кожного з нас.
|
84(4УКР)6
Б 14
Багряний, Іван. Людина біжить над прірвою : роман / І. Багряний. – К. : Укр. письменник, 1992. – 320 с.
Людиною, яка біжить над прірвою, йде «по лінії найбільшого опору».В одноіменному романі Івана Багряного «виступає знову молодий українець Максим Колот, який у воєнний 1943 рік опиняється між життям і смертю, тобто між двома смертями, між двома воюючими арміями. Ці фронти — фашистський і радянський — мовби сталеві лещата, захоплюють у своє немилосердно стискуюче коло піщинку на полі жорстокої історії, намагаючись її стерти з лиця життя, а вона підхоплюється, зривається силою своєї віри в незнищенність свого маленького, але власного «я» і перемагає. Бо сповідує витворений нею самою псалом одвічному сенсові людського життя на землі: «Я буду вмирати, та, поки маю дихання в мені, я буду змагатись і буду квапитись хапати іскри сонця, відбитого в людських очах, я буду з тугою вчитись тайни самому запалювати їх, шукаючи в тих,іскрах дороги з чорної прірви в безсмертя…»
|
84(4УКР)6
В 37
Вершигора, Петро Петрович. Люди з чистою совістю : спогади / П. П. Вершигора ; передм. В. І. Денисенко ; упоряд. О. В. Лісовський. – К. : Україна, 2013. – 744 с.
Книга спогадів командира 1-ї Української партизанської дивізії, Героя Радянського Союзу П. П. Вершигори про народних месників, які у грізний для Батьківщини час не шкодували життя заради її визволення від фашистських загарбників.
|
84(4УКР)6
Г 65
Гончар, Олесь Терентійович. Людина і зброя : роман / О. т. Гончар. – К. Укр. письменник, 1994. – 287 с.
Визначним явищем прози про війну став роман О.Гончара «Людина і зброя» (1960 р.), в якому письменник воскрешає трагічні події 1941 р., правдиво відтворює складну, тривожну атмосферу перших місяців війни, : показує героїзм і мужність людей в обороні своєї Вітчизни.
Головна із загальнолюдських проблем сучасності, винесена у заголовок твору. Людина і зброя. Ця проблема розв’язується романістом у найрізноманітніших аспектах, зачіпає долю буквально кожного з персонажів — головних і епізодичних, звучить у численних філософських та публіцистичних відступах.
Роман має виразну антивоєнну спрямованість. Показуючи жахи війни, викриваючи злочинність розбійницького нападу гітлерівців, письменник кожним образом, кожним епізодом пристрасно протестує проти і кривавої бійні, підкреслює, що людина і смертоносна зброя не сумісні.
|
84(4УКР)6
Г 39
Героїчний Київ : докум. розповіді / Упоряд. В.І. Денисенко. – К. : Україна, 2003. – 335 с.
Книга присвячена незламним оборонцям і звитяжним визволителям столиці України від фашистських загарбників. Герої спогадів – льотчики, підпільники, танкісти, артилеристи, воїни-десантники, командири і воєначальники. З рядків достовірних розповідей постає грандіозний масштаб битви на Дніпрі за славний Київ у 1941-1943 роках..
|
84(4УКР)6
Г 93
Губка, Іван Миколайович. Дорогою боротьби ("Сіроманці" – курінь окремого призначення) . Ч. 8 / І. М. Губка. – Львів : Афіша, 2011. – 572 с.
Книжка дослідника історії визвольних змагань Івана Губки "Дорогою боротьби" про життя командира куреня "Сіроманці" Федора Карпенка.
Автор пов’язує цю людину з одним із відомих командирів партизанського загону Ковпака, котрий у 1943 р. перейшов на сторону УПА і узяв собі псевдо "Яструб". Життєвий шлях Яструба гідний сценарію захоплюючого історично-пригодницького фільму. Ходили лише легенди про його перебування ніби-то десь у Чехословаччині і загибель в бою у Карпатах.
Зрозуміло, що совєцька пропаганда мусила всіляко приховувати такі речі. Проте виглядає на то, що Дмитро й Федір Карпенко - одна й та ж людина, і дійсно був отим командиром роти розвідки ковпаківського партизанського загону.
|
84(4УКР9)6
Г 94
Гуменна, Докія. Хрещатий Яр (Київ 1941-1943) : роман-хроніка / Д. Гуменна ; передм. О. Веремійчик ; уклад. О. Кучерук. – К. : Видавництво ім. Олени Теліги, 2001. – 408 с.
Роман-хроніка "Хрещатий Яр" – твір про життя окупованого фашистськими військами Києва 1941 – 1943 років. Цей роман Докія Гуменна назвала й хронікою, оскільки правдиво й реалістично відтворила в ньому калейдоскоп подій того часу, деталі окупаційного побуту. Про героїчну оборону й визволення Києва від гітлерівських окупантів написано чимало, однак життя звичайних людей в окупації, як тоді казали "при німцях", багато десятиріч залишалося закритою зоною для "материкової" літератури. Наскрізна проблема роману-хроніки Докії Гуменної – доля України, спроба відновлення втраченої державності, визначення місця й ролі українського народу між двома тоталітарними системами.
Основним принципом побудови твору є фіксація безпосередніх вражень, спостережень, співпереживань авторки, що вказує на імпресіоністичне забарвлення. Докія Гуменна, називаючи свою книгу романом-хронікою, звертає увагу на його певні відмінності від класичного роману. У "Хрещатому Ярі" поєднуються зображення реальних подій, спогадів з уявою письменниці, мистецьким перетворенням явищ. На відміну від митців-імпресіоністів, Докія Гуменна не обмежується зображенням вражень від побаченого й пережитого, тому простір твору й виходить за межі роману, стає хронікою пережитих подій.
|
84(4УКР)6
Д 58
Довженко, Олександр Петрович. Україна в огні : кіноповість / О.П. Довженко; Передмова О. Підсуха. – К. : Україна, 2004. – 144 с.
Твір пронизаний любов’ю до українського народу. За своєю масштабністю, глибиною, правдивістю він не мав рівних у тогочасній вітчизняній літературі. Кіноповість, у свій час розкритикована, засуджена і заборонена до постановки й друку Сталіним, є унікальним документом епохи.
|
84(4УКР)6
Д63
Документ доби : публіцистика Уласа Самчука 1941-1943 років / упоряд., вступ. ст., комент., покажч. А. Жив’юк. – Рівне : Рівненська друкарня, 2008. – 456 с.
Книга публіцистики Уласа Самчука включає передовиці, репортажі, фейлетони, опубліковані ним у газеті «Волинь» та інших легальних українських часописах періоду німецької окупації 1941-1943 рр. Фактчно це є завершений журналістсько-мистецький і джерельний комплекс, який складає суттєву, яскраву і, в той же час, контроверсійну частину творчого доробку письменника, та має безсумнівну документальну вартість для поглибленого і неупередженого вивчення подій Другої світової війни. Видання містить вступну статтю, в якій пропонується начерк портрета Уласа Самчука, як редактора газети «Волинь» і співробітника німецього пресового агенства, в інтер'єрі окупаційного Рівного - столиці рейхскомісаріату «Україна».
|
84(4УКР)6
З14
Загребельний, Павло Архипович. Європа 45 [Текст] : роман / П. А. Загребельний. – Х. : Фоліо, 2003. – 608 с.
Події у „Європі 45” розгортаються в Західній Німеччині, Голландії, Франції, Італії, Париж, Рим, прирейнські міста і католицькі монастирі – ось ті пункти, де відбувається дія другої книги дилогії „Європа. Захід” – логічне ідейно-композиційне завершення „Європи 45”. Прокляття війни. Загребельний –гуманіст підносить голос на захист миру, дружби між народами.
|
84(4УКР)6
І-19
Іваничук, Роман Іванович. Вогненні стовпи / Р. І. Іваничук. – Львів : Літопис, 2002. – 432 с.
Ця книга – перший художній твір у незалежній Україні про героїчну історію Української повстанської армії. Події твору розгортаються на Прикарпатті, де в горнилі військових дій ворожих армій народжується нова ґенерація українців, здатних захистити свою честь, родину й рідну землю.
“Вогненні стовпи” – світла данина пам’яті тим, хто віддав життя за незалежність України, воюючи в лавах УПА. Це розповідь про нашу справжню історію, про нашу українськість, про те, на чому тримається Дух нашої нації. Кілька поколінь в Україні виросло без правдивої інформації про УПА. Маємо щасливу нагоду заповнити цю прогалину в історії і нашій свідомості.
|
84(4УКР9)6
К30
Качуровський, Ігор Васильович. Шлях невідомого : проза / І.Качуровський. – К. : Видавничий дім "Києво-Могилянська Академія", 2006. – 444 с.
«Шлях невідомого» - це дванадцять епізодів з життя героя –молодого інтеліґента, який у роки Другої світової війни опинився між пекельними жорнами двох демонічних диктатур, сталінської і гітлерівської. Ця історія постійних втеч від смертельної небезпеки, розказана просто і небагатослівно, лишає по собі враження незнищенности доброго начала в людині, яке рятує її серед жорстокости і брутальности воюючих армій.
|
84(4УКР)6
М 71
Міщенко, Дмитро Олексійович. Вибрані твори / Д. О. Міщенко ; вступ. ст. А. Шпиталь. – К. : Укр. письменник, 2008. – 528 с.
В книгу увійшла повість «Батальйон необмундированих», в якій предметом художнього дослідження є доля населення України, що опинилося в роки Великої Вітчизняної війни на окупованій ворогом території. Олесь Гончар так сказав про повість: “Це винятково чесний в українській літературі твір, у якому правдиво розкрито трагедію українського народу у Другій світовій війні, коли всіх, хто був на окупованих землях, тодішня державна система вважала за потенційних ворогів... То було схоже на ідеологічну помсту тим, кому в цивілізованому світі належало б співчувати”.
|
84(4УКР)6
С 17
Самчук, Улас. Чого не гоїть огонь : роман / У. Самчук. – К. : Укр. письменник, 1994. – 233 с.
Роман «Чого не гоїть огонь» - про діяльність одного із загонів Української Повстанської Армії, який до останку боровся за незалежність України, боровся і з німецькими окупантами і з російсько-більшовицьким тоталітаризмом.
|
* * *
Інтернет-ресурси
Новини
Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за листопад 2024 р.".
Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.
Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".