Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Закарпатська Шевченкініана: на зустріч ювілею Великого Кобзаря

2013-03-01
(Із циклу віртуальних виставок "Закарпатська Шевченкініана")

Борітеся - поборете!

Вам Бог помагає!

                     Т. Шевченко

Минулий 2012 рік був щедрим на нові сторінки Закарпатської Шевченкініани.

Лауреатом Національної премії імені Т. Г. Шевченка став відомий поет та педагог, уродженець с. Широкий Луг на Тячівщині, Петро Мідянка, а відзначена премією його збірка «Луйтра в небо» (видавництво «Темпора», м. Київ) – помітним явищем сучасної української поезії. http://www.president.gov.ua/documents/14580.html

Урочиста церемонія відбулася в Канівському літературно-меморіальному музеї імені Тараса Шевченка в рамках святкування 198-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря. Вручив Національні премії імені Тараса Шевченка лауреатам 2012 року Президент України Віктор Янукович.

Нові книги Петра Мідянки «Марамороський розлом» та «Ільмовий листочок», що вийшли друком у видавництві «Карпати», підтвердили високий рівень поета-лауреата. За словами професора УжНУ Наталії Бедзір «Він веде пошук на перетині епох, культурних традицій, мов, поетичним словом відповідаючи на глибинний запит української культури – зрозуміти себе у контексті людства».

Шанувальники та дослідники творчості одного з найвідоміших угорських письменників Закарпаття Ласла Балли (1927-2012), який переклав угорською «Кобзар» Т. Шевченка, одержали можливість докладно ознайомитись з бібліографією цієї багатогранної особистості завдяки покажчику «Ласло Балла – угорський письменник Закарпаття, поет, драматург, перекладач», що вийшов у серії «Корифеї Закарпаття: бібліографія».

Ласло Балла – угорський письменник Закарпаття, поет, драматург, перекладач = Balla László – kárpátaljai magyar író, költő, dramaturg, műfordító : до 85-річчя від дня народж. : бібліогр. покажч. / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка ; уклад. : М. Б. Бадида, Є. Й. Слуцька ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2012. – 144 c. : кольор. іл. – (Корифеї Закарпаття: бібліографія).

Восьмий у серії "Корифеї Закарпаття: бібліографія" бібліографічний покажчик "Ласло Балла – угорський письменник Закарпаття поет, драматург, перекладач", підготовлений до 85-річчя від дня народження цієї визначної постаті угорської культури Закарпаття, вміщує дані про видання окремих творів, публікацій в антологіях, періодичних виданнях та збірниках. Також у покажчику представлені вперше зібрані літературознавчі та мистецькі статті Л. Балли, його рецензії, фейлетони та коментарі, що публікувались на сторінках „Kárpáti Igaz Szó”, „Naptár” та „Kárpáti Kalendárium”.Бібліографію матеріалів про Л. Баллу доповнюють уривки з мемуарів письменника про свою літературну творчість, журналістику та перекладацьку діяльність.

Видання адресоване дослідникам творчості Л. Балли, бібліотечним працівникам, що обслуговують угорськомовне населення Закарпаття, а також всім, кого цікавить життя і творчість представника старшої генерації угорських письменників нашого краю.

Угорськомовний ”Кобзар” на державне замовлення видало ужгородське видавництво ”Карпати”. Наклад, 2 тис. примірників, безкоштовно передали закарпатським навчальним закладам з угорською мовою викладання. Поезії Шевченка угорською також перекладали Ґустав Борто, Йожеф Желіцькі, Юрій Шкробинець, Карой Балла, Шандор Горват.

Шевченко, Т. Г. Кобзар : вибране = Kobzos : Valogatott versek / Т. Г. Шевченко ; пер. угор. Л. Балла, А. Гідаша ; упоряд. Л. Балла. –Ужгород : Карпати, 2005. – 256 c.

Переклади вибраних поезій із «Кобзаря» Тараса Шевченка угорською здійснили видатний письменник і перекладач Угорщини Антал Гідаш та сучасний поет, прозаїк, перекладач Ласло Балла. На думку дослідників, прихід Ласло Балли в красне письменство вважається часом зародження угорської літератури на Закарпатті. За переклади угорською мовою творів української класики та сучасної української поетичної лірики, що увійшла до антології «Зоряне письмо», удостоєний премії імені Івана Франка (1995).

У конкурсі кінопроектів, присвячених 200-річчю з дня народження Т. Шевченка, друге місце посів ужгородський письменник Олександр Гаврош.

Кіносценарій О. Гавроша називається "Історія одного доносу".

У рамках підготовки до святкування 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка у місті Мукачево, на подвір’ї загальноосвітньої школи № 2 ім. Т.Г.Шевченка відбулося урочисте відкриття пам’ятника Кобзареві, ужгородського скульптора Михайла Беленя.

До переліку пам’ятників Великому Кобзарю додався монумент, що постав у м. Хуст. Його автор – Ігор Гречаник. Монумент висотою майже в чотири метри виконано з бронзи.

 

Закарпатець Євген Станкович написав музику до "Страстей за Тарасом" 

День пам’яті свого Пророка – Тараса Григоровича Шевченка Україна відзначила світовою прем’єрою в Національній опері музичного твору Євгена Станковича «Страсті за Тарасом».

Унікальний музичний твір виконували:

Національна заслужена академічна капела України «Думка»

Художній керівник та головний диригент – народний артист України, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка, Герой України Євген Савчук

Солісти –  Олександр Бойко та Анатолій Погрібний

Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України

Художній керівник та головний диригент – народний артист України, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка Володимир Сіренко

Балет «Art-group J.A.M.»

Балетмейстер – Вікторія Мартинова

Читець – заслужений артист України  Євген Нищук

Головний режисер-постановник – народний артист України  Василь Вовкун

 

Час, наближаючи нас до 200-річного ювілею Тараса Шевченка, відкриє ще не одну сторінку Закарпатської Шевченкініани, адже кожне покоління знаходить у творчості спадщині Кобзаря свою актуальність, по-новому відкриваючи цю непроминальну постать.

 

Шанувальникам істинної карпатської поезії пропонуємо ознайомитися з творчістю

лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка П. М. Мідянки

 

Мідянка Петро Миколайович (псевдонім Ропет Камідян)

Поет, член Національної спілки письменників України

Мідянка Петро Миколайович народився 14 травня 1959 р. в с. Широкий Луг Тячівського району Закарпатської області.
Закінчив філологічний факультет Ужгородського державного університету (1982). З 1982 року працює вчителем української мови і літератури в загальноосвітніх школах сіл Новоселиця і Тисолово Тячівського району Закарпатської області.

Петро Мідянка – автор, якого не потрібно вводити у канон нашої поезії. Він – давно там. Дебютував Мідянка ще 1974 р. у тячівській районній газеті «Дружба». Після ще кількох журнальних публікацій у закарпатській пресі та у журналах «Дніпро» і «Вітрила» видав першу збірку «Поріг» 1987 р. у традиційній для вісімдесятників серії видавництва ЦК ЛКСМУ «Молодь». Потім побачили світ «Осередок» (1994), «Фараметлики» (1994), «Зелений фирес» (1999), «Трава Господня» (2001), «Срібний прімаш» (2004), «Ярмінок» (2008), «Луйтра в небо» (2010) та «Вірші з поду» (2011). Окрім того, ми знаємо Мідянку як есеїста, однак за більші форми він поки не брався.

Мідянка, на відміну від інших поетів, «помазаних» у лик українських класиків, має досить специфічну аудиторію. І цю аудиторію він сам собі окреслив своєю поезією, відмежовуючи тих, хто її не здатен зрозуміти. Коли пересічний поціновувач української поезії, навіть родом із Закарпаття, візьме до рук перший-ліпший томик Мідянки, він осяне небагато. Тобто насолодиться (якщо це справді поціновувач поезії) фонікою, ритмікою та мелодикою поезії, але мало що зрозуміє з лексики. І на це є кілька причин.

Один із найбільш цитованих описів поезії Мідянки, опублікований у плеромівській «Малій енциклопедії української актуальної літератури», визначає її так: «Художній метод Мідянки базований на артистичному поєднанні трьох стильових компонентів: закарпатських діалектизмів та архаїзмів, філософсько-відстороненій інтонації вічного спостережника та синонімічних рядах, що вражають необмеженою та примхливою різноманітністю». Це визначення у правильному напрямі скеровує потенційного читача, але воно все одно досить таки поверхове.

Джерело - ЛітАкцент
Лауреат премій: “Благовіст” (1995), Бу-Ба-Бу (1995), літературної премії ім. Ф. Потушняка (1999), Шевченківської премії (2012).
Поезії П. Мідянки перекладено російською, угорською, англійською, чеською, сербо-хорватською мовами.

Мідянка, П. М. Осередок : вірші / Петро Миколайович Мідянка. – К. : Спілка письм. України : Фонд "Літ. скарбниця" : Культ. центр "Світовид", 1994. – 96 с.

 

Збірка поета із Закарпаття, який поринає у незглибимий світ духовної культури краян, витворює самобутню панораму неперервності й неперехідності історичного спадку свого народу                    

Мідянка, П. М. Трава Господня : поезії / Петро Миколайович Мідянка ; ред. І. Римарук ; худ. О. Шевцова. – Львів : Кальварія, 2001. – 32 с. : іл.

 

Петро Мідянка в поезії останніх двох десятиліть минулого сторіччя має своє осібне, неповторне й незаперечне місце. За позірною «марґінальністю» тематики, лексики й колориту його віршів – висока культура, великі знання, а головне – справжність поетичного дару.

Мідянка, П. М. Дижма : [поезії] / Петро Миколайович Мідянка ; іл. Влодко Кауфман. – К. : Критика, 2003. – 120 с. : іл. – (Серія «Критичні тексти»).

 

Збірка «Дижма», тобто «десятина», побачила світ у серії «Критичні тексти». Вірші у цьому томику не поділені на цикли, проте тут є есей самого автора, у якому він жаліється на брак належно ерудованої аудиторії навіть серед науковців, короткий словничок регіоналізмів та покажчик літературно-художніх антропонімів, які також уклав сам автор.

Мідянка, П. М. Срібний Прімаш : поезія / Петро Миколайович Мідянка. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2004. – 96 с. : кол. іл.

Книга поезій "Срібний прімаш" – це книга вибраних творів, які виходили у світ у різних поетичних зібраннях.

Вірші їз збірок "Поріг", "Фараметлики", "Осередок", "Зелений фирес", "Трава Господня".

Поезія Мідянки – довершений зразок "співаючого птаха", що впивається красою рідної землі Верховини, Закарпаття, легкою народною мудрістю римує просте і справжнє життя людей .

Це поезія, якою не начитаєшся досхочу. Для справжніх поціновувачів.

Мідянка, П. М. Ярмінок : зб. поезій / Петро Миколайович Мідянка. – К. : Факт, 2008. – 128 с.

У своїй новій книжці відомий український поет із За­карпаття осмислює духовний світ сучасників через склад­ну метафорику, своєрідні історико-культурні візії ланд­шафту малої батьківщини. Старовинне слово «ярмінок» — це ярмарок, торжище, боротьба добра зі злом, із зажерли­вістю та захланністю.

Водночас поет у всій повноті передає колорит закарпатського краю, магічні шари його лексико­графії, центральноєвропейське тяжіння та поліетнічність, з опорою на український шарм Срібної Землі.

Мідянка, П. М. Луйтра в небо : поезії, есеї / Петро Миколайович Мідянка. – Київ : Темпора, 2010. – 392 с. : портр.

Луйтрою у тих краях, де мешкає Петро Мідянка, називають драбину, східці. Отже – східці в небо. Нова збірка поезій закарпатця Мідянки – це його дев'ять сходинок до себе нинішнього. 

Від першої збірки «Поріг» (1987 р.) до «Ярмінка» (2008 р.) – і до найновіших віршів та циклу культурологічних есеїв.

Петро Мідянка – переможець книжкового рейтингу «ЛітАкцент року–2009».

Мідянка, П. М. Вірші з поду : [поезії] / Петро Миколайович Мідянка. – Ужгород : Ліра, 2011. – 192 с. : портр.

"Вірші з поду" – це збірка раніше недрукованих поетичних текстів відомого українського поета із Закарпаття Петра Мідянки. Автор із певних причин не включав їх до попередніх збірок. 

Багато віршів написані ще в студентські роки, крім тих, які, як "паровози", були вміщені в тогочасних закарпатських партійних газетах та молодіжних альманахах.

Елегійна настроєність викликана певними розчаруваннями в добу застою й відірваністю від культурних центрів.

Вдумливий читач має змогу порівняти ранні й пізніші твори поета, зробити своєрідний екскурс у молодість "вісімдесятників", перейнятися неперехідністю поезії.

Мідянка, П. М. Марамороський розлом : поезії / Петро Миколайович Мідянка ; вступ. сл. Н. П. Бедзір. – Ужгород : Карпати, 2011. – 216 с.

 

Один із провідних українських поетів Петро Мідянка народився, живе і працює у віддаленому гірському селі на Закарпатті, а у його творах верховинський космос природно й гармонійно вростає в європейський Всесвіт.
Це засвідчує і чергова збірка – "Марамороський розлом", яка увібрала нові і твори попередніх років, представляючи читачеві майстра вишуканих віршованих форм, зокрема сонетів, у яких глибинний інтелект, духовна наповненість, естетичний експеримент модерності письма природно поєднується і синтезується із сакральністю і метафоризацією буднів і свят, з яких у контексті людства і виростає карпатський феномен Петра Мідянки.

 

 

Мідянка, П. М. Ільмовий листочок : поезії, есе / Петро Миколайович Мідянка ; вступ. сл. Н. П. Бедзір. – Ужгород : Карпати, 2012. – 256 с.

 Чергова збірка Петра Мідянки увібрала нові і твори попередніх років, представляючи читачеві майстра вишуканих віршованих форм, зокрема сонетів.

Окремим розділом вперше до широкого читача йдуть есе, які є своєрідним доповненням для розуміння поетичної душі сучасника.

У збірці, використано як ілюстрації полотна художника Антона Ковача. Фотографії належать подружжю Бедзірів – Наталії та Василеві. Автором передмови «Поетичний код Петра Мідянки» є професор УжНУ Наталія Бедзір.

 

Мідянка Петро Миколайович : (14.05.1959, с. Широкий Луг Тячів. р-ну Закарпат. обл.) : [короткі біографічні відомості, основні віхи творчої діяльності лауреата] // Шевченківські лауреати 1962-2012 : енциклопед. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. сл. Б. І. Олійник. – Вид. 3-є, змін. і допов. – К. : Криниця, 2012. – С. 451-453. : портр.

 БІБЛІОГРАФІЯ

1998

Герасим'юк, В. "Одне слово, гармонійний поет, цей Петро Мідянка..." / В. Герасим'юк // Екзиль. - 1998. - № 1. -  С. 6. : іл.

2004

Бедзір, Н П. Інтертекстуальність та постмодерністська чуттєвість у збірці П. Мідянки "Дижма" / Н. П. Бедзір // Науковий вісник Ужгородського університету : сер. : Філологія. - Вип. 10. - Ужгород, 2004. -  С. 96-99. - Бібліогр. наприкінці ст.

2007

Вигодованець, Н. Поезія Петра Мідянки: неоміфологічний аспект / Н. Вигодованець // Екзиль. - 2007. - № 2. -  С. 19-24. : портр., фото.

Федюк, Т. Світло пивниць золотих : [про кн. Петра Мідянки "Срібний прімаш" (Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 96 с.(п) та "Трава Господня" (Л.: Кальварія, 32 с.] / Т. Федюк // Книжник review. - 2007. - № 2. - С. 5-6.

2008

Гаврош, О. Петро Мідянка " Ярмінок" : [нова зб.] / О. Гаврош // Старий Замок. Паланок. - 2008. - 4-10 груд. - С. 22.

Любка, А. "Ярмінок" Петра Мідянки [Текст] : [про нову кн. П.Мідянки за одноймен. назвою] / А. Любка // Фест. - 2008. - 10-16 лип. - С. 14.

Любка, А. Екзотичний патріарх української поезії : [про поета П. Мідянку] / А. Любка // Неділя. - 2008. - 25-31 жовт. - С. 6а

Макаренко, Г.  В дорозі до читача - нова книга Петра Мідянки : [про кн. "Ярмінок"] / Г. Макаренко // Дружба. - 2008. - 27 черв. - С. 4

Мідянка, П. Петро Мідянка: "Доки Андрухович їздить по Швейцаріях - я саджу картоплю вдома" : [інтерв'ю з письм. / вів Vік Коврей] / П. Мідянка // Ужгород. - 2008. - 17 трав. - С. 13.

Мідянка, П. Широкий Луг - це натхнення й гіркота тирличу : [розмова з письм. / вела Г. Макаренко] / П. Мідянка // Фест. - 2008. - 16-22 жовт. - С. 14.

2009

Акценти розставлено. Експерти визначили кращі твори та книжку-невдаху року : [П. Мідянка став переможцем у номінації "Художня література" зі зб. "Ярмінок"] // День. - 2009. - 10 лют. - С. 2.

Анісімова, Н. "Малий прованс" Петра Мідянки : [творчість закарпат. письм.] / Н. Анісімова // Літ. Україна. - 2009. - 4 черв. -  С. 6. ; Літ. Україна. - 2009. - 18 черв. - С. 6.

Вечір-зустріч з Петром Мідянкою : [в ЗОУНБ] // Закарпат. правда. - 2009. - 13-19 черв. - С. 14.

Гаврош, О. Петро Мідянка отримав найбільшу премію свого життя. "ЛІТАкцент" розставив акценти 2008-го року : [зб. "Ярмінок" – переможець у номінації "Художня література"] / О. Гаврош // Старий Замок. Паланок. - 2009. - 12-18 лют. - С. 3.

Дочинець, М. На Мараморош Бог поклав перо... : Петрові Мідянці – 50 : [закарпат. письм.] / М. Дочинець // Літературна Україна. - 2009. - 28 трав. - С. 8. ; Старий Замок. Паланок. - 2009. - 14-20 трав. - С. 8. : портр.

Жук, О. Перші слони за минулий рік. Книжку Ірени Карпи назвали "невдачею року" : [П. Мідянка – переможець у номінації "Художня книга" за зб. поезій "Ярмінок"] / О. Жук // Україна молода. - 2009. - 10 лют. - С. 14.

Коцарев, О. Петро Мідянка. Ярмінок : [про кн. віршів П. Мідянки "Ярмінок"] / О. Коцарев // Критика. - 2009. - чис. 7-8 (лип.-серп.). - С. 31.

Любка, А. Екзотичний патріарх української поезії : [творчість П. Мідянки] / А. Любка // ШО. - 2009. - №  5-6. - С. 16-18.

Мейсарош, М. Поетичний олігарх. На вечорі з нагоди 50-річчя Петра Мідянки Ужгород вклонився Широкому Лугу : [в ЗОУНБ] / М. Мейсарош // Старий Замок. Паланок. - 2009. - 18-24 черв. - С. 3. : портр.

Мідянка, П. "Кожен час має свої плюси і мінуси" : інтерв'ю Івана Андрусяка з Петром Мідянкою : [закарпат. письм.] / П. Мідянка // Дивослово. - 2009. - № 6. - С. 57-59.

Офіцинський, Р. Покрайні записи на віршах Петра Мідянки / Р. Офіцинський // Екзиль. - 2007. - № 6. - С. 18-19. : фото

Петро Мідянка в Ужгороді : [вечір в ЗОУНБ] // Закарпат. правда. - 2009. - 20-26 черв. - С. 13. : фото.цв.

Штефаньо, О. "... Просто любіть Мідянку". В Ужгороді відбувся творчий вечір поета : [в ЗОУНБ] /  О. Штефаньо // Фест.  2009. - 18-24 черв. - С. 14. : фото

2010

Анісімова, Н. Художнє трансформування архетипу землі-матері в поезії Петра Мідянки : [творчість закарпат. поета] / Н. Анісімова // Українська мова і література в школі. – 2010. – № 1. – С. 58-64.

Михайлова, Г. "Луйтра в небі" Петра Мідянки : [зб. поезій авт.] / Г. Михайлова // Закарпатська правда. – 2010. – 11-17 груд. – С. 10.

Мідянка, Петро Миколайович. Петро Мідянка: Тридцять років у школі – це досвід і параноя для поета : [розмова із закарпат. поетом / вів О. Коцарев] / П. М. Мідянка // День. – 2010. – 17-18 верес. – С. 23. : фото.

Невицька, О. Луйтра Мідянки повернулася з Києва, аби її почули в Ужгороді : [презентація зб. поезій "Луйтра в небо" (київ. вид-во "Темпора")] / О. Невицька // Новини Закарпаття. – 2010. – 30 листоп. – С. 2.

Невицька, О. Мідянка тепер у книзі : молоді закарпат. поети постаралися : [кн. про закарпат. письм. П. Мідянку "Ротонда для поета"] / О. Невицька // Новини Закарпаття. – 2010. – 9 січ. – С. 16.

Світлик, Я. "Луйтру в небо" презентував читачам Петро Мідянка : [нова зб. (вид-во "Карпати")] / Світлик Я. // Старий Замок. Паланок. – 2010. – 2-8 груд. –  С. 2.

Федака, Сергій Дмитрович. Мідянка : [ювілей. вечір П. Мідянки в ЗОУНБ] / С. Д. Федака // Неділя. – 2010. – 9-15 січ. – С. 2а.

2011

"Вірші з поду" від Мідянки : [нова зб. недрук. поетич. текстів П. Мідянки (вид-во "Поліграфцентр "Ліра")] // Фест. – 2011. – 29 верес.-5 жовт. – С. 14.

Борисюк, І. Конструювання культурного простору в поезії Петра Мідянки / І. Борисюк // Слово і час. – 2011. – № 1. – С. 72-77.

Костевич, І. "Луйтра в небо" письменника постмодерніста : [нова зб. П. Мідянки] / І. Костевич // Фест. – 2011. – 6-12 січ. – С. 2.

Мідянка та Дочинець серед претендентів на Шевченківську премію : [М. Дочинця за роман "Вічність", П. Мідянку за зб. поезій "Луйтра в небо"] // Старий Замок. Паланок. – 2011. – 8-14 груд. – С. 2.

Мідянка, П. "Поети колись збирали стадіони, тепер – зали" : [розмову із закарпат. поетом / вів В. Бедзір] / П. Мідянка // Уряд. кур`єр. – 2011. – 19 берез. – С. 14.

Мідянка, П. М. Петро Мідянка у змаганні вчителя та літератора... : [розмова з письм. / вів В. Бедзір] / П. М. Мідянка // Тячів. – 2011. – 2 квіт. – С. 6. : фото.

Петро Мідянка представив "вірші з поду" : [зб., до якої увійшли раніше не друк. поезії (вид-во "Ліра")] // Ужгород. – 2011. – 22 жовт. – С. 12.

Петро Мідянка презентував "Вірші з поду" : до зб. увійшли раніше не друк. поезії, що десятками років припадали порохом на горищі батьків. хати поета // Неділя. – 2011. – 21-27 жовт. – С. 6а.

Петро Мідянка презентував нову збірку : перед тим, як вийти зб. "З поду", вірші Мідянки тривалий час пролежали на запорош. горищі // Срібна Земля. – 2011. – 21 жовт. – С. 7.

Шутко, М. У "Віршах з поду" до нас прийшов ранній Петро Мідянка! : [нова одноймен. поет. зб.] / М. Шутко // Новини Закарпаття. – 2011. – 25 жовт. – С. 8.

2012

Бедзір, В. Від Максвелла до Мідянки : про рідну Тячівщину розповіли словами поетів і док-тів : [вихід кн. "Тячівщина. Історико-краєзнавчі нариси" (вид-во "Карпати")] / В. Бедзір // Урядовий кур’єр. – 2012. – 21 груд. –  С. 12.

Вергеліс, О. Поет і трошки більше : [про закарпат. письм. П. Мідянку] / О. Вергеліс // Дзеркало тижня. – 2012. – 22-27 груд. – С. 13.

Влада Тячівщини привітала Петра Мідянку з Шевченківською премією : [за зб. "Луйтра у небо"] // Трибуна. – 2012. – 18 лют. – С. 3.

Дочинець, М. Луйтра в небо – до самого себе : [спомини авт. про П. Мідянку] / М. Дочинець // Фест. – 2012. – 17-23 лют. – С. 14.

Ешкилев, В. Возвращение в широкий луг / В. Ешкилев // Новый мир. – 2012. – № 1. – С. 194-197.

Закарпатський поет Петро Мідянка став лауреатом Шевченківської премії : [за кн. "Луйтра в небо"] // Трибуна. – 2012. – 11 лют. – С. 4.

Левицький, В’ячеслав. Буквиця з потаємного алфавіту: роздуми про поезію Петра Мідянки / В. Левицький // Сучасність. – 2012. – Чис. 1-3. – С. 204-212.

Любка, Андрій. Петро Мідянка, поет усіх Карпат : [творчість поета,  лауреата Шевченків. премії] / А. Любка // Дзеркало тижня. – 2012. – 18-24 лют. – С. 13.

Маркуш, М.  Лауреатові Національної премії України імені Тараса Шевченка – Петру Мідянці : [привітання] / М. Маркуш, В. Кампо, А. Стрижак // Літературна Україна. – 2012. – 3 трав. – С. 11.

Мідянка, П. "Я змусив слово "Луйтра" говорити усі українські мас-медіа  : каже Шевченків. лауреат із Закарпаття П. Мідянка : [розмова / вели Я. Гулан та В. Феськов] / П. Мідянка // Трибуна. – 2012. – 24 берез. – С. 6.

Мідянка, П. М. "Якби я писав за чинним словником, не був би собою..." : [інтерв’ю з цьогоріч. лауреатом Шевченків. премії, поетом / вів В. Нитка] / П. М. Мідянка // Голос України. – 2012. – 13 берез. – С. 23. : фото.

Мідянка, Петро. "Я пишу те, що відчуваю", – каже Шевченківський лауреат-2012 Петро Мідянка : [розмова / вів В. Горват] / П. Мідянка // Новини Закарпаття. – 2012. – 18 лют. – С. 19.

Петра Мідянку вітають з Шевченківською премією : [за зб. "Луйтра в небо"] // Неділя. – 2012. – 17-23 лют. – С. 2.

Петро Мідянка – лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка // Слово вчителя. – 2012. – 15 лют. – С. 1.

Петро Мідянка : поет // Сучасні письменники України : бібліограф. довід. – Біла Церква : Культура, 2012. – С. 296. : портр.

Петро Мідянка став лауреатом Шевченківської премії : [за зб. "Луйтра в небо"] // Вісті тижня-центр. – 2012. – 11 лют. – С. 2.

Петро Мідянка став лауреатом Шевченківської премії за збірку поезій "Луйтра в небо" // Закарпатська правда. – 2012. – 11-17 лют. – С. 2.

Русин, С. Нема пророка у своєму краї... : односельці Мідянки вважають, що гроші він отримав надурняка / С. Русин // Фест. – 2012. – 23-29 берез. – С. 3.

Сухарюк, Д. Петро Мідянка – лауреат Шевченківської премії  / Д. Сухарюк, В. Феєр // Карпатський біосферний заповідник. – 2012. – № 1 (лют.). – С. 4. : фото.

Шкробинець, Х. Поезія Петра Мідянки – нова сторінка в літературі Закарпаття : [про лауреата Шевченків. премії] / Х. Шкробинець // Вісник Хустщини. – 2012. – 8 берез. – С. 6. : фото.

2013

Мідянка випустив "Ільмовий листочок" : нову кн. авт. презентує в Москві : [вид-во "Карпати"] // Старий Замок. Паланок. – 2013. – 17-23 січ. – С. 3.

Закарпатська Шевченкініана на сторінках книг та періодичних видань:

  • Баглай, Й. Творчість Тараса Шевченка на сцені Закарпатського просвітянського театру : до 180-річчя від дня народження Тараса Шевченка / Й. Баглай // Календар "Просвіти" на 1994 рік. – Ужгород, 1994. – С. 49-51.
  • Біксей, Л. Тарас Шевченко і закарпатські митці – лауреати Національної премії ім. Т. Шевченка / Л. Біксей, Є. Стародубцева // Культуролог. джерела. – 2008. – № 1. – С. 13-15.
  • Байкери і Шевченко : збір коштів на монумент Кобзарю триває : [у рамках фест. байкерів у Мукачеві] // Фест. - 2012. - 4-10 трав. - С. 3.
  • В Ужгороді День перепоховання Шевченка відзначили народним вічем : [заходи з відзнач. 151-ї річниці перепоховання] // Слово Просвіти. - 2012. - 24-30 трав. - С. 5.
  • Вішован, Ю. Відкриття пам`ятника генію українського народу у Волівці : [пам`ятник Т. Г. Шевченку] / Ю. Вішован // Календар "Просвіти" на 2008 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіта", 2008. – С. 97-98.
  • Вшанували Кобзаря : [мітинг присвяч. 197-річниці від дня народж. Великого Кобзаря на пл. Народній біля монументу Т. Шевченка в м. Ужгороді] // Неділя. – 2011. – 12-18 берез. – С. 1. : фото. кол. ; Закарпат. правда. – 2011. – 12-18 берез. – С. 2. : фото. ; Ужгород. – 2011. – 12 берез. – С. 2. : фото ; Новини Закарпаття. – 2011. – 12 берез. – С. 4. : фото.
  • Гаврош, О. Шевченко і я? : пошуки біографізму : [про кн. сер. "12 балів" для школярів, яку почало видавати вид-во "Зелений пес", зокрема про кн. "Шевченко і я" та "Княгиня Ольга і я"] / О. Гаврош // Україна молода. - 2012. - 29 серп. - С. 13. : фото
  • Гарагонич, В. Кобзар у Мукачево прийшов! : [відкриття бюста Т. Шевченка] / В. Гарагонич // Новини Закарпаття. – 2000. – 11 берез. – С. 3.
  • Гармасій, І. Гарант нашої невмирущості. Закарпатці відзначили 191 річницю від дня народження Великого Кобзаря / І. Гармасій // Світогляд. – 2005. – 19 берез. – С. 5.
  • Густі, Т. Як пройшов березень в Оноківській ЗОШ  : [про Всеукр. конкурс "Учитель року – 2011" та його лауреатку у номінації "Історія" – вчительку історії Оноків. ЗОШ I-III ст. – Ж. Ю. Пугач ; про Шевченків. дні в Оноків. ЗОШ ; про участь шк. у район. огляді худож. самодіяльності] / Т. Густі // Вісник Оноківської сільської ради. - 2011. - 8 квіт. - С. 3. : фото
  • Данилюк, Д. В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля (Т. Г. Шевченко) [Текст] : [про станов. незалежності України та аналіз сучас. стану нашої держави] / Д. Данилюк // Дружба. - 2011. - 20 серп. - С. 1, 2. : фото
  • 27 червня в Хусті (Закарпатська обл.) відбулося відкриття пам’ятника Тарасові Шевченку : [авт. І. Гречаник] // Літ. Україна. - 2012. - 12 лип. - С. 12.
  • Деяк, Л. Закарпатських шевченківських лауреатів зібрали в одному виданні : [презентація бібліогр. покажчика "Закарпатські митці – лауреати Національної премії ім. Т. Г. Шевченка"] / Л. Деяк // Ужгород. – 2009. – 7 берез. – С. 7. ; Фест. – 2009. – 5-11 берез. – С. 14.
  • Довганич, О. Моя подорож Шевченківськими місцями Києва і Канева : до 190-річчя з дня народж. Т. Шевченка / Омелян Довганич // Календар "Просвіти" на 2004 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіта", 2004. – С. 53-54.
  • Закарпатські митці – лауреати Національної премії ім. Т. Г. Шевченка : бібліогр. посіб. / Упр. культури Закарпат. обл. держ. адмін, Закарпат. обл. універс. наук. б-ка, інформ.-біблогр. від. ; уклад. : О. А. Канюка, М. Б. Бадида ; упорядкув. О. О. Ільченко ; відпов. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2008. – 256 с. : іл.
  • Закарпатці – Т. Шевченкові : про спорудження памятника Т. Г. Шевченкові в м. Ужгороді з нагоди 185-ї річниці від дня народж. Великого Кобзаря. – Ужгород, 1999. – 48 с.
  • Зварич, М. В Ужгороді можна побачити два офорти "Українського Рембранта" : [про вист. офортів Т. Г. Шевченка та творів закарпатців в Закарпат. облас. худож. музеї ім. Й. Бокшая] / М. Зварич // Новини Закарпаття. – 2008. – 5 квіт. – С. 2. ; Фест. – 2008. – 6-12 берез. – С. 12.
  • Звонар, І. Бездонна криниця дум Кобзаря / І. Звонар // Новини Закарпаття. – 2004. – 6 берез. – С. 14.
  • Зьобро, О. Несподіваний Шевченко : [про два фільми, присвяч. Т. Г. Шевченку – повнометраж. фільм "Прощання з пустелею" за сценарієм О. Денисенка та серіал "Історія одного доносу" О. Гавроша] / О. Зьобро // Високий Замок. – 2012. – 9-11 берез. – С. 1, 10.
  • Йосипчук, І. Шевченківські дні у Великобичківській школі-інтернаті : [про Шевченків. тиждень у шк., який підготували учителі-філологи ; в т. ч. про книжк. вист., яку оформила бібліотекар шк. – М. М. Куриляк] / І. Йосипчук // Зоря Рахівщини. – 2011. – 19 берез. – С. 4. : фото.
  • Квич, А. Шевченка на Закарпатті варто знати краще : [вечір студ.-практикантів Ужгород. коледжу культури і мистецтв присвяч. Т. Шевченку] / А. Квич // Фест. – 2011. – 17-23 берез. – С. 3.
  • Керита, Х. Повертаючись до Шевченка / Х. Керита // Закарпат. правда. – 2002. – 14-20 берез. – С. 6.
  • Кобаль, В. Шевченко на сцені Українського театру Закарпаття / В. Кобаль // Карпат. Україна. – 2009. – 20 черв. – С. 5. : портр.
  • Козак, М. Образ Т. Шевченка в закарпатоукраїнській поезії 20-30-х рр. ХХ ст. / М. Козак // Сучасні проблеми мовознавства та літературознавства. – Ужгород, 2006. – Вип. 10. – C. 243-247. – Бібліогр. наприкінці ст.
  • Кремінь, Т. Металогічна рецепція постаті Тараса Шевченка у творчості Дмитра Кременя / А. Волощук // Науковий вісник Ужгородського університету : сер. : Філологія. – Вип. 21. – Ужгород, 2009. – C. 79-82.
  • Кричфалушій, Л. Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття : [про літературно-музич. захід "Земля солов'їна Тараса", приуроч. 197-й річниці дня народж. Т. Г. Шевченка у район. Будинку культури] / Л. Кричфалушій // Тячів. – 2011. – 12 берез. – C. 3.
  • Лівак, Ю. Невідомий Шевченко. В Україні побачили світ ексклюзивні видання поета, які раніше не друкувалися ніколи : [презентація "Кобзаря" в ЗОУНБ] / Ю. Лівак // Старий Замок. Паланок. – 2009. – 1-7 жовт. – С. 3. : фото.
  • Малетич, Н. "І мене в сім'ї великій..."  : [про творч. конкурс читців поезії з нагоди 150-річчя вшанув. пам'яті Т. Г. Шевченка у район. Будинку культури] / Н. Малетич // Вісті Свалявщини. – 2011. – 19 берез. – С. 8.
  • Маляр, Л. В. Закарпатські сторінки про Шевченка, Пушкіна і Петефі : навч.-метод. посіб. / Любов Василівна Маляр ; УжНУ ; Закарпат. ін-т післядипломної педагог. освіти. – Ужгород, 2003. – 84 с.
  • Маляр, Л. Шевченко і Закарпаття / Л. Маляр // Срібна Земля. – 2003. – 8 берез. – С. 13.
  • Михайлюк, М. "...Коли ми діждемося Вашингтона?." : [до проблеми спорудж. пам'ятника Т. Г. Шевченку в Ужгороді] / М. Михайлюк // Екзиль. – 1998. – № 1. – С. 10. : іл.
  • Міхіна-Стасевська, Г. "Поки б`ються серця людей, звучатимуть голоси будителів". Спільні мотиви у творчості Т. Шевченка й О. Духновича : [урок-конф.] / Г. Міхіна-Стасевська // Вивчаємо укр. мову та л-ру. – 2009. – № 8. – C. 21-25.
  • Небесник, І. Вогонь в одежі слова : [Тарас Шевченко і Закарпаття] / І. Небесник // Закарпат. правда. – 1995. – 7 берез. – С. 3.
  • Нитка, В. Тарас до Хуста вже прийшов! : [відкр. пам’ятника Т. Г. Шевченку] / В. Нитка // Голос України. – 2012. – 3 лип. – С. 4.
  • Палюх, Ф. Довгий шлях Тараса до Ужгорода : [про відкр. пам'ятника Т. Г. Шевченку в Ужгороді] / Ф. Палюх // Календар "Просвіти" на 2000 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіта", 2000. – С. 46-47.
  • Піпаш, В. "Я так люблю Україну убогу..." : [шевченківські дні в Закарпатті] / В. Піпаш // Карпат. голос. – 2003. – 15-21 берез. – С. 1.
  • Пойда, М. Вшанування великого Кобзаря : [про шевченків. дні в шк. та ДНЗ с. Тернова Тячів. р-ну] / М. Пойда // Вісник Тернова. – 2011. – 15 квіт. – С. 3
  • Правиця, Т. День повернення Кобзаря на Україну : [22 трав. кожного року – вшанування пам'яті Т. Г. Шевченка] // Трибуна. – 2007. – 26 трав. – С. 5.
  • Попадич, М. "Вічне слово Тараса" : [літературно-музич. вечір, присвяч. 197-й річниці від дня народж. Т. Г. Шевченка у б-ці с. Росішка] / М. Попадич // Зоря Рахівщини. – 2011. – 19 берез. – С. 4.
  • Поховайте та вставайте, кайдани порвіте! : безсмертний "Заповіт" Т. Шевченка мовою народу хауса : [переклад Ю. Зимомрі – закарпатця, лікаря-рентолога] // Календар "Просвіти" на 2006 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіта", 2006. – С. 58.
  • "Просвіта" вшанувала Тараса Шевченка та Карпатську Україну // Просвіта. – 2010. – черв. – C. 3.
  • Рішко, М. Тринадцятий минало : [поезія Шевченка на Закарпатті] / М. Рішко // Новини Закарпаття. – 1992. – 7 берез. – С. 7.
  • Сабадош, М. Шевченківські дні у школах Ужгорода / М. Сабадош // Ужгород. – 2008. – 22 берез. – С. 6.
  • Савчук, М. "І чужому научайтесь, і свого не цурайтесь..."  / М. Савчук // Карпат. голос. – 2003. – 22-28 берез. – С. 3.
  • Ткач, М. "Тарасові слава!" : [про Шевченків. дні у Діловец. ЗОШ I-III ст.] / М. Ткач // Зоря Рахівщини. – 2011. – 19 берез. – C. 4.
  • Ужгородська шевченкіана : з історії спорудження пам'ятника Тарасові Шевченку в Ужгороді / уклад. О. Богданова-Борець, О. Борець, М. Тімков ; худ. Л. Поліха. – Ужгород ; К., 1999. – 112 с.
  • Ушануємо Тараса Шевченка : [Всеукр. конкурс дит. творчості серед читачів б-к для дітей віком від 11-16 р. "У вінок Кобзаря ми вплітаємо майбутнє" в Нац. б-ці України для дітей та мас. заходи, які проходили в дит. б-ках м. Ужгорода] // Ужгород. – 2010. – 13 берез. – С. 10.
  • Федака, С. Карпатські корені Кобзаря / С. Федака // Закарпат. правда. – 2006. – 11-17 берез. – С. 13. ; Ужгород. – 2000. – 11 берез. – С. 5.
  • Фединишинець, М. Музика пензля, різця і слова. А родзинкою виставки є офорти Тараса Шевченка : [виставка з нагоди шевченківських днів "Тарас Шевченко і закарпатські митці, лауреати Шевченківської премії" в Художньому музеї ім. Йосипа Бокшая] / М. Фединишинець // Старий Замок. Паланок. – 2008. – 13-19 берез. – С. 2.
  • Ф. П. Вечір з нагоди 190-річчя народження Тараса Шевченка : [в Народ. Домі т-ва "Просвіти"] / Ф. П. // Календар "Просвіти" на 2005 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіти", 2005. – С. 52-54. : фото.
  • Фотофакт : [вечір з нагоди дня народж. Т. Г. Шевченка в Централ. міськ. б-ці м. Ужгорода] // Ужгород. – 2012. – 10 берез. – С. 12. : фото
  • Хуст із крилатим Шевченком : [відкр. пам’ятника Т. Шевченку. Авт. І. Гречаник] // Закарпат. правда. – 2012. – 30 черв.-6 лип. – С. 2. : фото
  • Шевченків "Заповіт" мовою "землі добрих людей" // Карпат. світ. - 2006. - № 1. - С. 195.
  • Шевченківський музей Лінгвістичної гімназії відкритий для всіх // Ужгород. – 2008. – 22 берез. – С. 6. ; Трибуна. – 2008. – 22 берез. – С. 5.
  • Штефаньо, О. Відреставровані офорти Шевченка з`явилися в художньому музеї : [ з нагоди святкування 194-річниці від дня народження Кобзаря] / О. Штефаньо // Фест. – 2008. – 13-19 берез. – С. 2. ; Закарпат. правда. –2008. – 16-22 лют. – С. 12.
  • Шутко, М. Дві роботи Тараса Шевченка виставляє художній музей імені Йосипа Бокшая : [вист. "Тарас Шевченко та закарпатські художники-лауреати національної премії України"] / М. Шутко // Новини Закарпаття. –2008. – 12 лют. – С. 3.
  • Шутко, М. Є пророки у нашій Вітчизні... Як Тарас Шевченко до Ужгорода йшов : [до 195-річчя від дня народж. Кобзаря] / М. Шутко // Новини Закарпаття. – 2009. – 7 берез. – С. 18. : фото.
  • Юричка, І. Вшанування Кобзаря : [відзначення в Нар. Домі Закарпат. край. т-ва "Просвіти" 191-річчя з дня народж. Т. Г. Шевченка] / І. Юричка // Календар "Просвіти" на 2006 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіта". – 2006. – C. 57.

 

 

 


Новини

2024-10-30

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-10-25

Запрошуємо всіх на презентацію книжки знаного фольклориста Івана Хланти.

2024-10-25

Запрошуємо на презентацію книжки Маргарити Безик про село Голубине та його мешканців.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день