Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Душа українського шістдесятництва
2024-09-10до 95-річчя від дня народження Алли Олександрівни Горської
Безперечно, однією зі знакових виставок останнього часу став проєкт «Алла Горська. Боривітер» в Українському Домі (15 березня – 28 квітня 2024), який співзвучний нашому сьогоденню, сповненому драматичній боротьбі із непокараним колись злом.
Подією має стати й це двомовне видання, яке містить понад сто оригінальних праць Алли Горської, що були представлені на виставці, а також статті історика Радомира Мокрика, арткритикині Єлизавети Герман, театрознавиці Ганни Веселовської, мистецтвознавиці та есеїстки Діани Клочко, мистецтвознавиці та журналістки Оксани Семенік, мистецтвознавиці та співкураторки виставки Олени Грозовської. Біографію мисткині написала Олена Зарецька, онука художниці й засновниця фонду Алли Горської та Віктора Зарецького.
Початковий задум створення виставкового каталогу в процесі перетворився на солідне видання з репродукціями та численними архівними матеріалами, в якому втілені деякі концепти експозиції.
Алла Горська. – К. : Родовід, 2024. – 380 с. – Текст укр., англ. мовами.
В монографії автори розкривають і контекст доби, в якому творили шістдесятники зокрема Алла Горська, як одна з чільних постатей покоління, показують грані особистості мисткині, яка окрім мистецького таланту, уособлює незламність та сила духу, та розповідають про її оточення.
«Саме шістдесятники – це одні із взірців для молоді, як можна розвиватися. Попри весь трагізм покоління, вони залишили дуже сильний слід в історії, який надихає інших», – говорила в інтерв’ю Олена Зарецька, і потужність та актуальність цього покоління справді вражає.
Книжка створена завдяки спільним зусиллям артфундації «Дукат», колекціонерів, видавництва «Родовід», і акцентує саме на мистецькій діяльності Алли Горської, яка, на думку співкураторки виставки Олени Грозовської, була недооціненою, принаймні до успіху проєкту «Боривітер». Раніше Аллу Горську знали більше як дисидентку. Адреса матеріалу
|
Горська, Алла Олександрівна. Алла Горська : [альбом репрод.] / Акціонерний дім ”Дукат” ; упоряд. каталогу : М. Кулівник, К. Лісова, І. Стратійчук ; авт. вступ. ст. О. Зарецький. – К. : Вістка, 2017. – 135 с. : кольор. іл.
Перший альбом творів видатної української художниці-шістдесятниці Алли Горської (1929-1970), в якому представлено її живописні й графічні роботи, а також мозаїчні панно, створені у співавторстві з іншими українськими митцями.
|
Алла Горська : Червона тінь калини : листи, спогади, статті [Електронний ресурс] / ред. та упоряд. О. Зарецький, М. Маричевський. – К. : Спалах ЛТД, 1996. – 240 с. : кольор. іл. – Бібліогр.: с. 237-238. – Режим доступу : http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/0001664
Цей збірник є першою книгою, присвяченою визначній громадській діячці, художниці Аллі Горській (1929-1970). До збірника увійшли листування А. Горської, спогади та розвідки про неї, деякі документи. Частина матеріалів публікується вперше. У книзі вміщено чимало ілюстрацій, що характеризують як творчість А. Горської, так і добу 60-х років.
Збірник розрахований на тих, хто цікавиться історією України, на шанувальників творчості Горської.
|
85.14(4УКР)
О 38
Огнєва, Людмила. Перлини українського монументального мистецтва на Донеччині / Л. Огнєва ; за ред. Я. Довган. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2008. – 52 с. : кольор. іл.
У книжці розповідається про твори монументального мистецтва, які створила група художників-однодумців з різних міст України, котрі працювали в Донецьку і Маріуполі в 1965-67 роках. Мова йде про комплекс мозаїчних панно на стінах донецької школи №5, панно “Жінка-Птаха” з крамниці “Рубін”, панно в маріупольському ресторані “Україна”. Розкриті зміст цих творів та мистецька концепція Григорія Синиці, за якою їх створювали. Віктор Зарецький, Галина Зубченко, Алла Горська, Геннадій Марченко і Григорій Синиця були творцями національного напрямку в українському монументальному мистецтві. З ними на окремих етапах працювали Олександр Коровай, Іван Кулик, Василь Парахін, Григорій Пришедько, Борис Плаксій, Надія Світлична.
|
75.071(477)
Г 70
Алла Горська. Душа українського шістдесятництва / упоряд. Л. Огнєва ; за ред. О. Зарецький. – К. : Смолоскип, 2015. – 710 с. : кольор. іл., портр. – Бібліогр. у підрядк. прим. – Імен. покажч. : с. 677-695.
Збірку «Алла Горська. Душа українського шістдесятництва» укладено за пропозицією В’ячеслава Чорновола, яку він на початку 1970-х рр. висловив у листі до Романа Корогодського «Думки щодо проспекту збірника про Аллу Горську». Як і пропонував В. Чорновіл, до збірки увійшли: епістолярна спадщина художниці 1949-1970-х рр.; заяви, скарги та звернення Алли Горської до влади; нотатки про мистецтво; щоденник; зошит А. Горської з вправами та диктантами з української мови; образотворчі, прозові й поетичні твори, пов’язані з А. Горською чи їй присвячені; реєстр творів А. Горської, складений нею; фотографії, репродукції творів А. Горської; огляд бібліографії; спогади сина та друзів. Використано друковані джерела та архівні матеріали, що зберігаються в Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України (ЦДАМЛМУ).
|
75/76.071
Г 70
Алла Горська. Спалах перед світанком : [до 90-річчя від дня народженняї / Музей шістдесятництва ; упоряд. О. О. Лодзинська. – К. : Кліо, 2019. – 136 с. : кольор. іл. – Бібліогр. на боковиках.
Видання присвячене 90-річчю з дня народження видатної української художниці Алли Олександрівни Горської.
Алла Горська – активна учасниця українського шістдесятницького руху спротиву тоталітарній системі в СРСР. Її називали душею українського шістдесятництва, вона була люблячою жінкою і матір’ю з ніжним, вразливим серцем митця. Її вбили, і обставини смерті Алли Горської досі оповиті таємницею. А її безкомпромісність і мужність в обстоюванні власних переконань, жертовність і патріотизм досі лишаються взірцем для кожного небайдужого серця. До книжки увійшли світлини з родинного альбому Зарецьких із фондової колекції Музею шістдесятництва та архіву онуки художниці Олени Зарецької.
|
Зарецький, Олексій. Алла Горська. Мисткиня у просторі тоталітаризму / О. Зарецький. – Х. : Прометей, 2023 – 432 с.
Алла Горська – українська художниця та дисидентка, громадська діячка, правозахисниця та яскрава представниця руху шістдесятництва.
Вона не визнавала обмежень у творчості, свободі слова та думки. А як відомо, у ті часи це було вкрай небезпечно. Горську переслідували, їй погрожували, її мистецькі твори знищували, друзів та однодумців заарештовували та вбивали.
Однак вона не здавалась та не полишала своїх поглядів і переконань.
Ця мисткиня та правозахисниця була підступно вбита КДБ, а саме вбивство зрештою «повісили» на свекра художниці.
Як зазначає у передньому слові книжки її автор Олексій Зарецький, син та біограф мисткині, видання «торкається кількох тем: шістдесятництво, рух опору, мистецький нонконформізм кінця 1950–1960-х років; репресії в СРСР, зокрема політичні вбивства» та має на меті відновити історичну справедливість щодо смерти Алли Горської. Джерело
|
Книги про Аллу Горську розміщені на сайті “Бібліотека українського мистецтва” (у форматі pdf)
Алла! Алла! Алилуя!.. [Електронний ресурс] : [зб. віршів, пісень, репрод., фот., присвяч. А. Горській] / упоряд. Л. Огнєва. – Донецьк : Центр Діскавері, 2007. – 80 с. : кольор. іл., фот. – Комент. до мистец. творів: с. 60-69. – Біогр. довід.: с. 70-76. – Перелік мистец. творів, присвяч. Аллі Горській: с. 77-78. – Режим доступу : https://files.infoua.net/ohneva/Alla-Alla-Alyluja_LOgneva_2007.pdf
До збірки увійшли вірші, пісні, репродукції картин, створені друзями Алли Горської одразу ж після її смерті. Тоді, у шістдесяті роки минулого століття, це були молоді поети та художники, імена яких були більше відомі КДБ та невеликому колу друзів-однодумців. Сьогодні ж їх знають не тільки в Україні, а й за її межами.
Збірка розрахована на тих, хто цікавиться історією України, літератури та мистецтва.
|
Квітка на вулкані. Алла Горська [Електронний ресурс] / автор-упоряд. Л. Огнєва ; Музей “Смолоскип”. – Донецьк : Норд Комп’ютер, 2011. – Режим доступу : https://uartlib.org/downloads/GorskaFlower_uartlib.org.pdf
До збірки увійшли вірші, пісні, спогади, репродукції картин, присвячені Аллі Горській.
Імена авторів відомі в Україні та світі: лауреати Національної премії ім. Т.Шевченка: Сергій Білокінь, Віра Вовк, Іван Драч, Ірина Жиленко, Опанас Заливаха, Віктор Зарецький, Ігор Калинець, Михайлина Коцюбинська, Борис Плаксій, Володимир Прядка, Євген Сверстюк, Надія Світлична, Іван Світличний, Григорій Синиця, Людмила Семикіна, Василь Стус, Леопольд Ященко. Заслужений діяч мистецтв Борис Довгань; заслужена художниця України – Галина Севрук.
Збірка розрахована на тих, хто цікавиться історією України, літератури та мистецтва.
|
Життєпис мовою листів. Алла Горська [Електронний ресурс] / автор-упоряд. Л. Огнєва ; Музей “Смолоскип”. – Донецьк : Норд Комп’ютер, 2013. – 518 с. – Режим доступу : https://uartlib.org/downloads/GorskaLetters_uartlib.org.pdf
Книга присвячена визначній громадській діячці, художниці Аллі Горській (1929—1970). До книги ввійшли: листування А. Горської з родиною, друзями; щоденники, творчі записи. Переважна більшість матеріалів публікується вперше. Видання розраховано на тих, хто цікавиться історією України, на шанувальників творчості Алли Горської.
|
Контркультура: Графіка "неформальних академіків" 1950-80-х. [Електронний ресурс] / [авт. проекту та упоряд. О. Василенко ; текст: О. Авраменко [та ін.]. – К., 2017. – 360 с. : кольор. іл. – Назва паліт. та текст парал. укр., англ. – Режим доступу : https://uartlib.org/downloads/KontrKultura_uartlib.org.pdf. |
Публікації про Аллу Горську в збірниках, довідкових та періодичних виданнях
Овсієнко, В. В. Горська Алла Олександрівна [Електронний ресурс] : [персоналія] / В. В. Овсієнко, М. М. Хомляк // Енциклопедія Сучасної України Т. 6 : Го – Гю / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Ін-т енциклопед. досліджень НАН України,2006. – С. 309-310 : портр. – Режим доступу : http://surl.li/yzwdvd
Енциклопедична стаття про життя та діяльність Алли Горської.
|
91.9: 85.103(4УКР)
П 38
Плеяда нескорених: Алла Горська, Опанас Заливаха, Віктор Зарецький, Галина Севрук, Людмила Семикіна [Електронний ресурс] : бібліогр. нарис / М-во культури України, Держ. заклад "Нац. парлам. б-ка України" ; авт. нарису Л. Б. Тарнашинська ; упоряд. М. А. Лук'яненко ; відп. за вип. Т. І. Вилегжаніна. – К. : ДЗ "Нац. парлам. б-ка України", 2011. – 200 с. – (Шістдесятництво: профілі на тлі покоління ; Вип. 13). – Імен. покажч.: с. 184-197. – Режим доступу : https://uartlib.org/downloads/Pleyada2011_uartlib.org.pdf
Покажчик присвячено митцям-шістдесятникам – Аллі Горській, Опанасу Заливасі, Віктору Зарецькому, Галині Севрук, Людмилі Семикіній. Наведено статтю Людмили Тарнашинської про життя і творчість художників. У загальному розділі зібрано літературу про суспільно-політичне життя України у другій половині XX ст. (зокрема дисидентський рух), мистецтвознавчі та мемуарні видання про київський клуб творчої молоді «Сучасник». Надано відомості про публікації репродукцій творів; статті, інтерв’ю, спогади; літературу про життя і діяльність; художні твори, присвячені кожному з митців.
|
63.3(4УКР)62
Р 91
Горська Алла : [персоналія] // Рух опору в Україні 1960-1990 : енциклопед. довід. / Музей-архів і документац. центр Укр. самвидаву при вид-ві "Смолоскип" ; гол. ред. О. Зінкевич. – Вид. 2-е, допов. – К. : Смолоскип, 2012. – С. 182-184 : портр. – Бібліогр. наприкінці ст.
Енциклопедичний довідник присвячений подіям, які почали розгортатися в Україні на початку 1960-х рр. і завершилися здобуттям незалежності 1991 р.
Видання охоплює проблематику національних і людських прав. У ньому окреслено феномен шістдесятництва, вітчизняного самвидаву, зародження дисидентського (правозахисного) руху. Довідник містить не лише біографічні дані окремих діячів та інформацію про їхні твори, неформальну пресу і правозахисні різномовні видання, а й детальну бібліографію творчості учасників руху опору, політв’язнів і репресованих, спогадів і статей, відгуків іноземної преси.
Енциклопедичний довідник адресовано дослідникам, викладачам, студентам, широкому колу читачів, які цікавляться новітньою історією боротьби українського народу за Незалежність.
|
7.071(477)
С 43
Скляренко, Галина Яківна. Українські художники: з відлиги до незалежності : у 2 кн. Кн. 1 : Українські художники: з відлиги до незалежності / Г. Я. Скляренко ; НАН України. Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Нац. акад. мистецтв України. Ін-т проблем сучасного мистецтва ; вступ. сл. : Н. Бровді, Р. Бровді, І. Абрамович. – К. : Huss, 2018. – 284 с. : іл.
Присвячена українському мистецтву другої половини ХХ століття, книга висвітлює процеси його поступу через творчі біографії видатних художників кількох поколінь – з відлиги до Незалежності. Уважний аналіз мистецтва кожного з них – живопису, графіки, скульптури, фотографії, нових концептуальних практик – дає можливість не лише певною мірою реконструювати складні колізії та суперечності епохи, ту еволюцію, якої зазнали уявлення про мистецтво у вітчизняному художньому середовищі у пізньорадянські десятиліття, а й висвітлити особливості культурно-мистецьких процесів в Україні, зокрема неоднозначне розшарування творчих сил у офіційному та неофіційному просторі, вплив на мистецтво ідеологічних коливань у суспільно-культурному кліматі країни, індивідуальне осмислення національних традицій та світового художнього досвіду. Творчість кожного з представлених у книзі художників постає як яскраве та своєрідне явище, що у свій спосіб не лише віддзеркалювало свій час, а й надавало йому нового змісту.
Видання розраховане на істориків мистецтва, критиків, художників та зацікавлених читачів.
|
821.161.2.09"19"
Т 21
Тарнашинська, Л. Б. Українське шістдесятництво: профілі на тлі покоління : (іст.-літ. та поетикальний аспекти / Л. Б. Тарнашинська ; Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка НАН України, Наук. Центр дослідж. проблематики укр. шістдесятництва. – 2-ге вид,, допов. – К. : Смолоскип, 2019. – 592 c. – Бібліогр. у підрядк. прим. – Імен. покажч.: с. 575-586.
У монографiї дослiджуються iсторико-лiтературний та поетикальний аспекти українського шiстдесятництва в iменах. Такий персоналiстський вимiр (окремi профiлi на тлi поколiння) дозволяє читачеві побачити епоху i в постатях, i через призму творчостi, а також скласти уявлення про «зоряний iнтеграл» того поколiння, яке залишило такий значний слiд у свiдомостi українства. До другого видання ввійшли персоналії, відсутні у попередньому, яке побачило світ у видавництві «Смолоскип» 2010 року (Василь Стус, Євген Гуцало, Володимир Дрозд, а також окремі митці: Алла Горська, Віктор Зарецький, Опанас Заливаха, Галина Севрук, Людмила Семикіна, Сергій Параджанов); оновлено й доповнено окремі студії, подані у попередньому виданні. Відкриває книжку вступна стаття дослідниці «Зоряний інтеграл знакового покоління: персоналістський вимір».
Видання розраховане на науковцiв, викладачiв, студентiв, аспiрантiв, широке коло тих, кого цiкавить iсторiя та проблематика українського шiстдесятництва.
|
75/76.071(477)
І 51
Горська Алла : живописець, графік, громадський діяч // Імена України. 100 митців : А – Я : [творчість укр. художників від часів Київ. Русі до XXI ст. ] / авт. перед. слова, вступ. ст., уклад. С. І. Побожій. – Суми : Університетська книга, 2020. – С. 27-28.
У книзі представлена творчість українських художників від часів Київської Русі до ХХІ ст., які залишили яскраву сторінку в історії українського образотворчого мистецтва. Ілюстрації дають уявлення про стилістику творів, їх тематичне і технічне розмаїття, а біографічні відомості розширюють наші знання про діяльність митців. Широка палітра висловлювань щодо творчості чи особистості художника показує неоднозначність їх сприйняття й інколи суперечить усталеній думці. Адресована мистецтвознавцям, культурологам, історикам і всім, хто цікавиться історією образотворчого мистецтва.
|
|
94(477)
Т 19
Тарасенко, Олеся. Алла Горська : кримська богиня / О. Тарасенко // Тарасенко, О. Благословенне жіноче ім’я – Україна : жіночі портрети країни. – К. : Поліпрінт, 2021. – С. 29-36.
Українська жінка – це особливий та унікальний феномен, який не має аналогів у світі. Своїм талантом українські жінки внесли вагомий вклад в культуру, мистецтво, науку, політику, літературу та інші сфери життя рідної країни та світу.
«Благословенне жіноче ім’я – Україна (жіночі портрети країни)» – це книга, що створена як образ країни в портретах 30 видатних жінок. До вашої уваги тридцять портретів наших видатних співвітчизниць: Алла Горська одна з них. Кожна доля яскрава та неповторна, віддзеркалює плин української історії та порухи душевних доль усіх героїнь. Розповідь ведеться дуже просто та невимушено, деякі біографічні факти представлено вперше.
|
Новини
Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.
Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".