Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Втілення мрії або шлях до щастя

2024-05-30
до 70-річчя від дня народження
30 травня 70-річчя від дня народження педагога, літературознавиці, докторки філологічних наук, професорки кафедри української літератури Ужогородського національного університету (2000–2021) Валентини Володимирівни Барчан.
Народилася Валентина Володимирівна 1954 року в с. Кропивна Черкаської області. Перші уроки життєвої мудрості, любові до землі і праці, до українського слова вона отримала від своїх батьків – Олени Юхимівни та Володимира Феодосійовича Опрофатів. Далі становлення характеру дівинки відбулось під час навчання у школі: спочатку в Кропивнянській середній школі, далі – Золотоніській школі-інтернаті, згодом – у Золотоніській середній школі № 3. За цей час із допитливої синьоокої дівчинки Валентина перетворилася у мислячу, вимогливу до себе, вразливу до краси й чуйну до слова особистість.
Врешті доля розпорядилася так, що Валентина Опрофат у 1971 р. потрапила в найзахідніший куточок України і стала студенткою філологічного факультету Ужгородського державного університету, який успішно закінчила 1976 р. За період навчання у виші вона зарекомендувалася як здібна студентка, що обрала для себе фах за покликанням, яка тонко сприймає національну літературу і добре володіє українською мовою. Водночас саме тут проявилися організаторські здібності дівчини, її здатність до активної громадської роботи, уміння бути лідером, вести за собою, приймати в екстремальних ситуаціях правильні рішення. Все це спричинилося до того, що, здобувши диплом філолога, вона продовжила навчання в заочній аспірантурі при кафедрі української літератури.
Багато подій відбулося в житті Валентини Опрофат протягом навчання в аспірантурі. У 1977 р. вона стала працювати лаборантом на рідній кафедрі, одружилася з Валентином Барчаном, згодом народила двох синів – Ігоря та Олега. Доводилося поєднувати два крила життя – особистісне і професійне. Хоча це було і непросто, але вона успішно зреалізувалася в обох цих сферах.
Ще працюючи лаборантом, Валентина Барчан почала погодинно викладати і читала лекції на підготовчому відділенні. А в 1983 р. стала асистентом кафедри української літератури. У листопаді 1987 р. захистила кандидатську дисертацію «Українська проза малих форм періоду Великої Вітчизняної війни. До проблеми героїчного характеру» і отримала науковий ступінь кандидата філологічних наук.
Так почалося стрімке сходження Валентини Барчан по кар’єрних сходинках у царині філологічної наукової та педагогічної праці. У 1989 р. вона стала заступником декана філологічного факультету та доцентом кафедри української літератури. А в 1992 р. – деканом рідного факультету, який очолювала 11 років. За цей час він суттєво змінився й оновився. Було засновано дві нові спеціальності – журналістика та словацька філологія. Протягом 1999–2000 років Валентина Володимирівна завідувала кафедрою журналістики. У 2000 р. вона була обрана завідувачем кафедри української літератури. Цю посаду вона обіймає і нині.
Валентина Барчан авторка понад 160 наукових та навчально-методичних праць : «Поетична творочість Василя гренджі-Донського», «Біля джерел: До 60-річчя кафедри української літератури УжНУ», «Творчість Теодосія Осьмачки в контексті стильових та філософських вимірів XX століття», статті про українську літературу XX ст., творчість письменників Закарпаття, передмови й рецензії, навчально-методичні посібники для студентів. Валентина Володимирівна відмінник освіти України. Заслужений працівник освіти України.
Сфера наукових інтересів: історія української літератури ХХ століття, крайова література,  українська література зарубіжжя.
За матеріалами мережі Інтернет
 
Окремі видання
 
К 74.58
Б 26
Барчан, Валентина. Біля джерел : до 60-річчя кафедри української літератури УжНУ / В. Барчан ; УжНУ. – Ужгород : Ліра, 2004. – 160 с.
 
У книзі відтворено історію кафедри української літератури УжНУ від часу її створення до сьогоднішніх днів. Висвітлено процес формування кафедри як колективу через призму життєвих доль її фундаторів. Простежено кадрове зростання колективу, його навчально-методичну, наукову, виховну діяльність. Подано список наукових публікацій викладачів, світлини з життя кафедри.
К 83.3
Б 26
Барчан, Валентина. Поетична творчість Василя Гренджі-Донського : навч. посіб. / Барчан В. ; передм. Б. М. Качура. – Ужгород : Карпати, 2004. – 152 с. : іл.
 
У посібнику вперше проаналізовано поетичний доробок В. Гренджі-Донського в аспекті ідейно-тематичної, жанрової та стильової еволюції.
Розглянуто ще не досліджені ліро-епічні твори. які входили до окремих збірок, а також ті, які не друкувалися за життя поета. В додатках подано перші відгуки на його творчість.
83.3(4УКР9)6
Б 26
Барчан, Валентина. Творчість Теодосія Осьмачки в контексті стильових та філософських вимірів ХХ століття : монографія / В. Барчан ; Ужгород. нац. ун-т. – Ужгород : «ТІМРАNІ», 2008. – 434 с. – Бібліогр. : с. 407-431.
 
У монографії розглядається творчість Т. Осьмачки в контексті стильових та філософських вимірів XX століття. В полі уваги авторки – рецепція творчості митця вітчизняною критикою 20-х років XX ст., дослідниками української еміграції та сучасним материковим літературознавством, питання психології творчої особистості, літературно-критичної діяльності митця, його світоглядно-естетичні погляди. Розглядається питання експресіоністичної естетики і мистецької свідомості в Україні у 10-20-х рр. XX ст., акцентується увага на поетиці Т. Осьмачки, творчість якого найбільш повно репрезентує експресіоністичний стиль в українській поезії та утверджує його як митця-екзистенціаліста.
 
83.3(4УКР)
У 45
Українська література : зб. тест. завдань для підготовки до ЗНО за програмою 2017 р. / Л. Г. Голомб, В. В. Барчан, М. Ю. Козак  [та ін.]. – Ужгород : РІК-У, 2016. – 168 с.
 
Збірник містить понад 1500 текстових завдань для перевірки знань з української літератури та підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання. Тексти укладено відповідно до програми ЗНО, на основі шкільних підручників та художніх текстів.
 
821.161.2.09
У 45
Українська література : зб. тест. завдань для підготовки до ЗНО за програмою 2020 р. / Л. Г. Голомб, В. В. Барчан, М. Ю. Козак [та ін.]. – Ужгород : РІК-У, 2019. – 166 с.
 
Збірник містить понад 1500 текстових завдань для перевірки знань з української літератури та підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання. Тексти укладено відповідно до програми ЗНО, на основі шкільних підручників та художніх текстів.
 
821.161.2.09(477.87)«19»
Б 26 
Барчан, Валентина. Юрій Станинець: текст і контекст : [монографія] / В. Барчан. – Ужгород : РІК-У, 2022. – 192 с. : портр. – Бібліогр. : с. 181-189.
 
821.161.2.09(477.87)«19»
Б 26
Барчан, Валентина. Юрій Станинець: текст і контекст : [монографія] / В. Барчан. – 2-ге вид., випр. і допов. – Ужгород : РІК-У, 2023. – 192 с. : портр. – Бібліогр. : с. 179-188.
 
Книга присвячена аналізу творчості Юрія Станинця, одного з плеяди митців національно-культурного відродження Закарпаття 20-30-х років XX ст. Її зміст склали опубліковані раніше дослідження авторки. Розглянуто питання літературознавчої рецепції художнього доробку митця, формування та становлення його світоглядних засад. В аналізі прози письменника обрано аспекти, які раніше не були предметом окремих студій критиків та літературознавців. Дослідниця зосередилася на поетиці психологічних новел «Загублені діти», «Бабина осінь», з’ясувала питання фольклорних джерел, функцій народної словесності у творенні портрету горян у романі «Сусіди», простежила вплив письменницького досвіду В. Стефаника на формування ідейно-художніх орієнтирів Ю. Станинця. У компаративних студіях проза закарпатоукраїнського митця представлена в контексті авторів західноєвропейських літератур, зокрема польської – Владислава Реймонта, французької – Гастона Шеро, а також сучасного українського письменника Словаччни Івана Яцканина.
Публікації у збірниках та періодичній пресі
 
1. Василь Герасимович Чумак : [80-річчя з дня народж. критика, літературознавця] / В. Барчан // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2005 рік : рек. бібліогр. посіб. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2004. – С. 186-189. – Бібліогр. наприкінці ст.
2. Василь Ґренджа-Донський – лицар національного духу : [поет, журналіст, громад. діяч] / В. Барчан // Василь Ґренджа-Донський : до 120-річчя від дня народження : бібліогр. покажч. – Ужгород : РІК-У, 2017. – С. 5-46.
3. Видатний фольклорист і літературознавець : [про П. В. Лінтура] / В. Барчан // Лінтур, Петро. Літературознавчі та фольклорознавчі праці : матеріали для студентів-філологів, які вивчають курси «Українська усна народна творчість», «Історія української літератури» / П. Лінтур. – Ужгород : Говерла, 2008. – С. 3-6.
4. Журналістика Закарпаття у сфері наукових зацікавлень Петра Лінтура / В. Барчан, О. Барчан // Будівничий культури : зб. матеріалів до 100-річчя від дня народж. П. Лінтура / упоряд. І. М. Сенько. – Ужгород : Карпати, 2010. – С. 167-175 : іл.
5. З вірою й надією : [про дану кн.] / В. Барчан // Демчик, Олена. Во славу Господню : поезії / О. Демчик. – Ужгород : Ліра, 2006. – С. 5-6.
6. Козак Марія Юріївна : [канд. філол. наук, доц.] / В. Барчан // Барчан, Валентина. Біля джерел / В. Барчан. – Ужгород : Вид-во УжНУ, 2004. – С. 118-120 : портр.
7. Лідія Герасимівна Тесличко : 80-річчя від дня народж. літературознавця / В. Барчан // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2019 рік : рек. бібліогр. посіб. – Ужгород : TIMPANI, 2018. – С. 168-171. – Бібліогр. наприкінці ст.
8. Лідія Голомб як літературознавець / В. Барчан // Сучасні проблеми мовознавства та літературознавства : зб. наук. праць. – Ужгород, 2018. – Вип. 23. – С. 11-16. – Бібліогр. наприкінці ст.
9. Микола Панасович Лакиза : 90-річчя від дня народж. літературознавця (1918–1997) / В. Барчан // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2008 рік : рек. бібліогр. посіб. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2007. – С. 99-103. – Бібліогр. наприкінці ст.
10. Міхал Отченаш в українських перекладах : [словац. поет] / В. Барчан // Між Карпатами і Татрами : зб. поет. пер. студентів-словакістів Ужгород. нац. ун-ту. Вип. 2 / упоряд. Т. Ліхтей. – Ужгород : Мистец. лінія, 2002. – С. 5-6.
11. Модель психології самотності в оповіданнях Івана Чендея / В. Барчан // Науковий вісник Ужгородського університету : сер. : Філологія. – Ужгород, 2023. – Вип. 1 (49). – С. 22-29. – Бібліогр. наприкінці ст.
12. Мотив самотності в оповіданні «Цимбаланя» Івана Чендея / В. Барчан, О. Барчан // Науковий вісник Ужгородського університету : сер. : Філологія. – Ужгород, 2022. – Вип. 1 (47). – С.23-31. – Бібліогр. наприкінці ст.
13. Поезія серця : передмова : [до даної кн.] / В. Барчан // Демчик, Олена. Ріка життя / упоряд. І. Гудзоватий / О. Демчик. – Ужгород : Шарк, 2005. – С. 2-3.
14. Поетика новели «Бабина осінь» Юрія Станинця / В. Барчан // Науковий вісник Ужгородського університету : сер. : Філологія. – Ужгород, 2019. – Вип. 1 (41). – С. 119-124. – Бібліогр. наприкінці ст.
15. Проблема загальнолюдських цінностей у короткій прозі Михайла Гафії Трайсти / В. Барчан // Науковий вісник Ужгородського університету : сер. : Філологія. – Ужгород, 2021. – Вип. 2 (46). – С. 285-290. – Бібліогр. наприкінці ст.
16. Проблема пам’яті в поемі «Гайдамаки» Т. Шевченка / В. Барчан // Сучасні проблеми мовознавства та літературознавства : зб. наук. праць : [присвяч. 90-річчю від дня народж. проф. В. І. Добоша]. – Ужгород, 2014. – Вип. 19. – С. 138-143. – Бібліогр. наприкінці ст.
17. Світогляд Юрія Станинця / В. Барчан // Acta Hungarica : зб. наук. ст. – Ужгород : Аутдор-Шарк, 2018. – С. 48-59. – Бібліогр. наприкінці ст.
18. Усна словесність горян у художньому світі роману «Сусіди Юрія Станинця» / В. Барчан // Науковий вісник Ужгородського університету : сер. : Філологія. – Ужгород, 2020. – Вип. 1 (43). – С. 318-326. – Бібліогр. наприкінці ст.
19. Філософські аспекти художньої прози Василя Симоненка / В. Барчан // Сучасні проблеми мовознавства та літературознавства : зб. наук. праць. – Ужгород, 2015. – Вип. 20. – С. 109-114. – Бібліогр. наприкінці ст.
***
20. Критика і бібліографія : [до 70-річчя проф. філолог. наук В. П. Марка УжНУ] / В. Барчан // Дружба. – 2006. – 9 верес. – С. 7.
21. Професор Лідія Голомб стала заслуженим працівником освіти України : [заслуж. проф. УжНУ] / В. Барчан // Ужгород. – 2010. – 5 лют. – С. 12.
 
Редагування, упорядкування та рецензування
 
1. Науковий вісник Ужгородського університету / М-во освіти і науки України ; Ужгород. держ. ун-т/Ужгород. нац. ун-т. – Ужгород : [б. в.], 1995 – 2023. – Бібліогр. в кінці ст.
Серія : Філологія. Вип. 1 / редкол. : В. В. Барчан (голова редкол.) [та ін.]. – 1995. – 137 с.
Валентина Барчан була головою редколегії з 1995 по 2003 рік, та членом редколегії з 2004 по 2023 рік.
2. Науковий вісник Ужгородського університету / М-во освіти і науки України ; Ужгород. нац. ун-т. – Ужгород : [б. в.], 2010 – 2013. – Бібліогр. в кінці ст.
Серія : Філологія. Соціальні комунікації. Вип. 23 / редкол. : Ю. М. Бідзіля (голова редкол.), В. В. Барчан [та ін.]. – 2010. – 157 с.
Валентина Барчан була членом редколегії у Вип. 23, 24, 24 за 2010-2011 рр., у Вип. 2 (30) за 2013 рік та відповідальним редактором у Вип. 26 за 2011 рік, Вип. 28 за 2012 рік, Вип. 1 (29) за 2013 рік.
3. Науковий і мистецький світ Федора Потушняка : матеріали міжнар. наук. конф., присвяч. 100-річчю від дня народж. видатного укр. письм. і вчен., Ужгород, 15-16 квіт. 2010 р. / М-во освіти і науки України, Держ. вищ. навч. закл. «Ужгород. нац. ун-т» [та ін.] ; упоряд. І. Ліхтей ; редкол. : Л. Бабота,  В. В. Барчан, Н. П. Бедзір [та ін.]. – Ужгород : Ліра, 2010. – 456 с. : іл. – Бібліогр. наприкінці ст.
4. Олена Рудловчак : збірник матеріалів Третіх наукових читань (3 лют. 2004 р.) / УжНУ ; упоряд. В. В. Барчан. – Ужгород, 2005. – 108 с.
5-7. Студії з філології та журналістики : зб. наук. праць / М-во освіти і науки України, Держ. вищ. навч. закл. «Ужгород. нац. ун-т», Філол. ф-т [та ін.]. – Ужгород : Гражда.
Вип. 4 : Актуальні проблеми філології та журналістики : матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. студентів та аспірантів (Ужгород, 21-22 квіт. 2016 р.) / редкол. : В. В. Барчан, Л. О. Белей, Н. Ф. Венжинович [та ін.]. – 2016. – 432 с. : іл. – Бібліогр. наприкінці ст. ;
Вип. 5 : Актуальні проблеми філології та журналістики : матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. студентів та аспірантів (Ужгород, 26-27 квіт. 2018 р.) / міжнар. редкол. : М. Вашічек, Н. Венжинович, М. Горди [та ін.] ; рецензенти : В. В. Барчан, Л. М. Устюгова. – 2018. – 456 с. : іл. ;
Вип. 6 : Матеріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції студентів та аспірантів «Актуальні проблеми філології та журналістики» (Ужгород, 23-24 квіт. 2020 р.) / редкол. : Н. Ф. Венжинович, Г. В. Шумицька, М. Вашічек [та ін.] ; рецензенти : В. В. Барчан, Л. М. Устюгова. – 2020. – 204 с. : іл.
8. Сучасні проблеми мовознавства та літературознавства : зб. наук. праць / М-во освіти і науки України ; Ужгород. нац. ун-т. – Ужгород : [б. в.] / Карпати, 2000–2019. – Бібліогр. в кінці ст.
Вип. 3 : [присвяч. доц. каф. укр. мови Ужгород. ун-ту М. А. Грицаку (18.121908–7.04.1979)] / редкол. : В. В. Барчан [та ін.]. – 2000. – 359 с.
Валентина Барчан була членом редколегії з 2000 по 2019 рік, а також головою редколегії у Вип. 9 за 2005 рік.
9. Українська поезія Закарпаття ХХ століття : наук. зб. / упоряд. та передм. В. В. Барчан ; редкол. : В. В. Барчан, Л. Г. Голомб, Л. З. Мороз [та ін.]. – Ужгород : Ліра, 2004. – 252 с. – Бібліогр. в кінці ст.
 
Матеріали про життя та творчість
 
1. Балла, Евеліна. Валентина Володимирівна Барчан : 60-річчя від дня народж. д-ра філолог. наук, літературознавця (нар. 1954) / Е. Балла // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2014 рік : рек. бібліогр. посіб.  – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2013. – С. 228-233. – Бібліогр. наприкінці ст.
2. Барчан Валентина Володимирівна : [д-р філолог. наук, літературознавиця] // Барчан, Валентина. Біля джерел / В. Барчан. – Ужгород : Вид-во УжНУ, 2004. – С. 67-71 : портр. – Бібліогр. наприкінці ст.
3. Барчан Валентина Володимирівна : педагог, літературознавиця, д-р філолог. наук // Верховина. Волівщина–Міжгірщина. – Ужгород : TIMPANI, 2017. – С. 401-402 : портр.
4. Висіцька, Таміла. Барчан Валентина Володимирівна : (н. 30. 05. 1954) ; літературознавиця // Висіцька, Таміла. Жіночі постаті в історії Закарпаття. Кн. 1 : наука, культура, мистецтво. : [біо-бібліогр. довід.] / Т. Висіцька. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2004. – С. 23-26 : портр. – Бібліогр. наприкінці ст.
5. Тиховська, Оксана. «Втілення мрії або шлях до щастя» : (до ювілею В. В. Барчан) ; [д-р філолог. наук, літературознавиця] / О. Тиховська // Сучасні проблеми мовознавства та літературознавства. – Ужгород, 2014. – Вип. 19. – С. 187-188. : портр.
6. Хланта, Іван. Валентина Барчан : літературознавиця / І. Хланта // Хланта, І. Народний літературно-мистецький музей Копашнівської ЗОШ I-III ступенів Хустського району : путівник. – Ужгород : Патент, 2018. – С. 260-261 : фот.
 
Інтернет ресурси:

Валентина Барчан

Валентина Барчан про святкування 100-річчя Олени Рудловчак

Завідувач кафедри української літератури УжНУ отримала звання «Заслужений працівник освіти України» (ФОТО, ВІДЕО)

КАФЕДРА УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

У Валентини Володимирівни Барчан -- ювілей

Підготувала Олеся Шелак


Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день