Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Міста нескореної України

2023-12-13
книги, пов'язані з містами, які постраждали від війни
Україна – країна, багата на культурну спадщину та розмаїття міст та містечок. Проте, 2022 рік став випробуванням для багатьох українських міст, які постраждали від війни. 
Війна лишила свій слід у багатьох українських містах, знищуючи багато будівель та пошкоджуючи важливі історичні пам'ятки. Значний відсоток міст пережили окупацію, або досі живуть в ній. Тисячі цивільних людей загинуло, комусь пощастило виїхати, але без відомості про те, чи побачать вони свій дім знову, а дехто лишився вдома, та боровся до останнього, як наприклад жителі Херсону. Багато людей, як і звичайних громадян, так і військових, описують жах воєнних подій у віршах, прозі, образотворчому мистецтві і т.д. Хтось презентує свої власні витвори особисто, а хтось стає посмертним автором…
Незважаючи на випробування, які Україна переживає ще з 2014-го року, українські міста та їх громадяни продовжують боротися, відновлюючи свою історію та культуру. Вони символізують силу та непохитність українського народу, який виявився об'єднаним в цей важкий час. 
Тож пропонуємо вашій увазі книги з фонду нашої бібліотеки, що присвячені містам, постраждалим від російських лап починаючи з 2014-го року.
 
 
63.3(4УКР)64
Б 48
Березовець, Тарас Валерійович. Анексія: Острів Крим. Хроніки "гібридної війни" : [голов. дослідж. захоплення півострова] / Т. В. Березовець. - Вид. 2-ге. - К. : Брайт Стар Паблішинг, 2016. - 392 с. 
 
У книзі відомий експерт кримчанин Тарас Березовець аналізує механізми й технології так званої гібридної війни, розв’язаної військами Російської Федерації («зеленими чоловічками») на території АР Крим.
«Анексія: Острів Крим» містить ексклюзивні свідчення, надані спеціально для цієї книги українськими, російськими й міжнародними політиками, військовими, експертами, журналістами, активістами, які стали очевидцями окупації.
 
 
821.161.2
В 46
Вільчинський, Олександр Казимирович. У степу під Авдіївкою : [повість] / О. К. Вільчинський. - Харків : Фоліо, 2019. - 192 с. - (Воєнна проза)
 
«Виявляється, навіть у п’ятдесят три багато чого можна відчути вперше, особливо, якщо ти вперше в житті потрапив на війну, до того ж добровільно…» Це про одного з головних героїв цієї книжки, бійця з позивним Луїс, у цивільному житті він був Роман Данилюк, працівник обласного архіву, який пішов захищати батьківщину, незважаючи на вік та слабке серце… Він та його побратими опинилися неподалік тієї самої легендарної  «авдіївської промки». Вони тут, у степу, – штурмова рота та окрема тактична група. Тут у них перевалочний пункт, склад та лазарет в одному. І тут у них життя – із братерством, довгими філософськими бесідами, симпатіями і надіями. Вони всі різні. І їх єднає одне: «за плечима їхня база, побратими, Україна», а перед ними – «мішки з піском і шлагбаум… влада тьми, морок і Мордор…». І якщо вони не потрапляють на передову – то передова приходить до них…
821.161.2
В 75
Воробйова, Ольга. Рани землі Бучанської : місто-герой Буча / О. Воробйова. - К. : АртЕк, 2023. - 384 с. : іл. 
 
До збірки «Рани землі Бучанської» увійшли нариси, роздуми, свідчення очевидців про трагічні події в Бучанському районі Київської області та його околицях під час вторгнення російських військ на територію України.
Читач познайомиться з реальними і закулісними героями, пройнявшись невимов-ним жахом і болем за долі людей.
Війни закінчуються, та залишається пам'ять про спалену землю, кровопролитні сутички, смерті рідних та близьких, почуття братерства та взаємопідтримки. Саме про пам'ять та виключення таких жахливих подій і читаємо на сторінках книги.
Книга «Рани землі Бучанської» за цільовим призначенням видання для широкого кола читачів.
 
821.161.2
Г 83
Григоренко, К. О. Ізюм. Зруйнований, але не скорений / К. О. Григоренко. - Х. : Фоліо, 2023. - 224 с. : фот. кольор. 
 
К.О. Григоренко – журналіст, секретар НСЖУ, видавець газети «Обрії Ізюмщини».
Автор, професійний журналіст, створив хроніку окупації Ізюму 2022 року. Рядок за рядком розгортається реальна історія міста та його мешканців. Читач дізнається про дії
місцевої влади у час воєнного стану, проблеми забезпечення життєдіяльності міста, які почалися з перших днів повномасштабного вторгнення, про трагедії людей. Росіяни не могли захопити Ізюм протягом трьох тижнів, що дало нашим військовим час підготувати фортифікаційні оборонні споруди на схід і на південний схід від міста. Після звільнення Ізюму У вересні 2022 року тут знайшли масові поховання і чисельні катівні, які облаштували окупанти, Близько 80% житла в місті було зруйновано.
У книжці зібрані розповіді очевидців, інтерв'ю з керівниками місцевих органів, газетні статті, дописи з соцмереж, оголошення – документальні свідчення щоденної боротьби за життя в окупованому місті.
 
821.161.2
З-63
Зіненко, Роман Анатолійович. Іловайський щоденник / Р. А. Зіненко ; пер. з рос. Т. В. Рассадкіна ; передм. Є. В. Положій. - Харків : Фоліо, 2018. - 288 с. : іл.
 
«Іловайський щоденник» Романа Зіненка – чесна і відверта книжка, написана безпосереднім учасником подій, бійцем добровольчого батальйону «Дніпро-1», який пройшов «Іловайський котел» від початку до кінця. Розповідь про маловідомі події в оточеному Іловайську та вихід бійців «кривавим коридором» дозволяє читачеві пережити разом з українськими солдатами одну з найтрагічніших сторінок в історії сучасної України, відчути все те, що зазнали бійці добровольчих батальйонів, а численні фотографії дають можливість краще уявити описані події.
821.161.2
І-19
Іваницька, Яна. Війна очима киянки. Рік перший. Лютий / Я. Іваницька. - К. : Саміт-книга, 2023. - 424 с. : фот. кольор.
 
Авторка стала свідком воєнного Києва, який не полишала навіть під час штурму столиці. Ніхто не знав, чи увірветься дика російська навала до міста? У перші дні наївно думалося, що війна - це коли військо йде на вiй-сько, коли бомблять лише стратегічні об'єкти. Лякала техніка – танки і винищувачі. А слід було остерігатися самих росіян. Адже кияни навіть не здогадувалися, що в кількох кілометрах від них піддають тортурам зв'яза-них мирних мешканців, ґвалтують жінок, розстрілюють цивiльнi автомобі-лі... Ця інформація стала відомою лише після втечі російських військ з Київської області. А в той час, знаходячись практично в епіцентрі подій, вони могли лише молитися під акомпанемент вибухів, що лунали із перед містя Києва – Бучі, Ірпеня, Мощуна, Гостомеля і вірити. ВІРИТИ, що центр давньої Русі – місто, яке завжди вважалося сакральним, ВИСТОЇТЬ...                     
Отже, ця книга – про життя воєнного Києва, про те, як змінювало-ся внутрішнє «я» киян під тиском обставин, як гартувався Дух. Про людей, події, думки, переживання, ідеї, культурне життя столиці під час війни і навіть гумор. Про ЖИТТЯ всупереч поставлених путіним задач його знищити!
Також на цих сторінках опубліковано есе Я. Іваницької, написані під час війни і про війну, які ілюструються серією документальних фотогра-фій автора, Валентини Волкової та Ігоря Захаренка, на яких зафіксовані найстрашніші злочини армії рф.
 
821.161.2
Л 17
Лазун, Олена. Щоденник моєї війни / О. Лазун. - Ужгород : ФОП Сабов А. М., 2022. - 134 с. : кольор. іл. 
 
Книга вміщає у собі справжній щоденник авторки Олени Лазун – жительки Чернігова, в якому описано її життя від 24-го лютого по 25-те травня 2022-го року.
 
821.161.2
Л 69
Логвиненко, Богдан. Деокупація : історії опору українців. 2022 / Б. Логвиненко. - К. : Ukraїner, 2023. - 280 с. : іл. 
 
В основі цієї книжки - репортажі про поїздки у квітні-листопаді 2022 року деокупованими територіями України, а також землями, що були на межі окупації і сильно постраждали від бойових дій. Головне у цих історіях – голос і пережитий досвід героїв, з якими говорив автор. Репортажі у книжці розташовані в тій же послідовності, як ЗСУ та інші Сили оборони звiльняли окуповані російськими вiйськами регіони. Кожен починається з прямої мови героїв, серед яких українські військові, співробітники поліції, волонтери, партизани і прості місцеві мешканці, які пережили окупацію. Усі репортажі –  це водночас фіксація трагедії окупації та хороброго опору українців. Фіксація подій, які ми, українці, поки що не встигли сповна відрефлексувати, адже все ще перебуваємо в їхньому епіцентрі.
 
821.161.2
М 69
Михайлишин, Ігор Ярославович. Танець смерті: щоденник добровольця батальйону "Донбас" / І. Я. Михайлишин. - Харків : Фоліо, 2019. - 320 с. - (Воєнні щоденники) 
 
Ігор Михайлишин – доброволець, піаніст, юрист. Музикант-аматор, грав на Майдані у грудні 2013 року. До лав добровольчого батальйону «Донбас» НГУ потрапив у червні 2014 року. Взяв позивний «Піаніст». У серпні 2014 року опинився в гущі Іловайського котла у протистоянні зі збройними силами РФ. Після вимушеної капітуляції провів 119 днів у полоні. Згодом повернувся на фронт у складі батальйону «Донбас-Україна» ЗСУ. Після закінчення військового контракту здобуває професійну музичну освіту в Київському інституті музики імені Р. Глієра.
«Танець смерті» – музичний твір Ф. Ліста, який для Ігоря символізує війну, боротьбу добра і зла, якій немає кінця. У цій конфронтації доля однієї людини є настільки мізерною, що її просто не помічаєш. Але якщо придивитись, побачиш віддзеркалення глобальної баталії у внутрішньому світі людини. Єдине, що врятує від загибелі, – постійний рух. Рух є умовою життя. Умовою розвитку. Умовою перемоги.
 
 
821.161.2
М 74
Мовчан, Альона. Окупація : роман-хроніка / А. Мовчан. - Одеса : Олді+, 2023. - 200 с. : кольор. іл. 
 
У книзі в хронологічному порядку описані початок повномасштабного вторгнення, окупація та визволення Херсона очима молодої родини, пожежного-рятувальника Віктора і поетки Альони та їхнього друга Костянтина.
Pозповіді доповнені фотографіями й авторськими віршами, у яких назви це дати написання.
 
821.161.2
П 44
Подобна, Євгенія Володимирівна. Форпост Охтирка / Є. В. Подобна. - Х. : Орбіта, 2023. - 224 с. : іл, фот. кольор. 
 
Євгенія Подобна - журналістка, документалістка, письменниця. Авторка книг «Лютий лютий 2022. Свідчення про перші дні вторгнення» і «Міста живих, міста мертвих. Історії з війни у Бучі та Ірпені»
Прорвавши державний кордон на Сумщині на світанку 24 лютого 2022 року, росіяни розраховували швидко взяти під контроль Охтирку та просуватися далі в бік Києва. Але місто прийняло бій, вже в перший день зупинило ворога і стало щитом для багатьох українських міст та сіл. Бої за Охтирку тривали близько місяця. Втративши надію захопити місто, росіяни почали нещадно обстрілювати та бомбардувати його. Але Охтирка відчайдушно захищалась і ані дня не була в окупації.
Ця книга - мозаїка історій про оборону міста. Про тих, хто захищав, допомагав, рятував. Та про тих, чиє життя відібрали російські окупанти протягом кінця лютого-березня 2022 року.
 
84(4УКР)6
П 52
Положій, Євген Вікторович. Іловайськ : розповіді про справжніх людей / Є. В. Положій. - Х. : Фоліо, 2015. - 384 с. 
 
Євген Положій (м. Суми), 47 років – відомий журналіст і письменник. У видавництві «Фоліо» вийшли його романи «Потяг», «Мері та її аеропорт», «Дядечко на ім’я Бог», «Вежі мовчання», «Юрій Юрійович, улюбленець жінок», «Риб’ячі діти». «Іловайськ» – книга про мужність, неймовірний героїзм і людяність українських солдат і офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, батальйонів тер оборони, всіх тих, хто опинився в кінці серпня 2014 року в «Іловайському котлі», що став найбільшою поразкою української армії в ході війни на сході. Це чесна книга про війну, яка, як відомо, нікого ще не зробила краще, натомість, серед крові, вогню та заліза люди залишаються людьми. Автор почув історії близько сотні учасників Іловайської трагедії, книга побудована на реальних подіях. Тим не менше, просимо вважати всі збіги імен, прізвищ та позивних випадковими.
355(477)"2014/2015"
Р 32
Рева, Ірина. Воїни Дніпра: цінності, мотивації, смисли : научное издание / І. Рева ; упоряд., передм. І. Рева ; Укр. ін-т нац. пам’яті, Дніпров. міськрада [та ін.]. - К. : К. І. С., 2020. - 358 с. : iл. 
 
Книга Ірини Реви «Воїни Дніпра: цінності, мотивації, смисли» містить спогади одинадцяти дніпрян, учасників російсько-української війни на Донбасі, які служили у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2015 роках. Це транскрибовані аудіозаписи проблемних інтерв’ю, записаних у 2017 році, в яких ідеться про будні військової служби, цінності та життєві засади бійців. До початку подій на сході України тільки двоє з героїв книжки мали бойовий досвід, решта працювали в «мирних» сферах: хтось – учителем, хтось – інженером, хтось мав свій бізнес. Пережите змінило їх самих, перевернувши шкалу цінностей та цілей.
Розповіді доповнені фотографіями з особистих архівів героїв книги.
Книга для тих, хто цікавиться історією російсько-української війни на Донбасі.
 
821.161.2
Т 31
Телипська, Ольга Богданівна. Один на один з ворогом: логіка виживання в окупації / О. Б. Телипська. - Х. : Орбіта, 2023. - 224 с. 
 
Ольга Телипська - українська журналістка, ведуча на <<Радіо Перше» (м. Львів). У видавництві «Фоліо» вийшли її книги <<Бігти не можна залишитися. Історії українських біженців у власній країні», «Де ти? Мiсто, країна. Історії українців, які через війну вимушені були шукати прихистку за кордоном».
У книзі «Один на один з ворогом: логіка виживання в окупації» авторка продовжує розповідати історії українців, чиї життя зруйнувала війна.
Війна розділила родини по всій країні. В окупацію потрапили тисячі населених пунктів. Про тих, хто залишився по інший бік фронту, рідні не знали нічого протягом місяців. У пастці окупації багато тижнів люди були під обстрілами, без тепла, електрики, водопостачання, майже без їжі. Їх залякували, грабували, принижували, Їм казали, що України вже немає. Дехто змирився, хтось шукав можливості евакуюватися.
У цій книзі зібрані не героїчні історії, а розповіді людей, які не втрачали віри в себе і в Україну.
 
355(477)
Т 76
Троян, Сергій Станіславович. Грані війни : мережевий щоденник історика / С. С. Троян. - К. : Ніка-Центр, 2023. - 272 с. : іл.
 
У мережевому щоденнику відомого українського історика Сергія Трояна відбилися рефлексіїї на значущі виклики, небезпеки і перебіг подій першого року повномасштабної російсько-української війни (24 лютого 2022 – 24 лютого 2023 рр.). Людина, що тонко відчуває, українець, патріот, учений, дипломат – створив багатогранну розповідь громадянина, що переживає трагедії, які розкололи наш звичний світ. Емоційні екскурси у передумови та історичне підґрунтя, зовнішню політику, реакцію офіційного і неофіційного закордоння, внутрішні настрої, суто бойові дії узагальнюють досвід пересічного українця, пов'язаний з життям і війною, викликають співпереживання і великий інтерес до описаних подій.
Низка щоденних записів, викладених автором у мережі Фейсбук, присвячена конкретним захисникам України –  вчителям, викладачам, науковця, військовим. Дописи містять посилання на матеріали, оповіді, вірші тощо інших осіб, сприяють поглибленому розумінню всієї палітри героїчної боротьби українців, які захищають не лише свою незалежність і свободу, а й загальноєвропейські ліберально-демократичні цінності. Видання буде корисним для підтримки наших співгромадян як все-редині країни, так і за її межами, зробить зрозумілішими події, що відбувалися, мають місце сьогодні та дають надію на перемогу й мирне ЖИТТЯ своєрідний маніфест української нескореної нації.
 
 
 
84(4УКР)6
Т 59
Торба, Валентин. Я - свідок : записки з окупованого Луганська / В. Торба. - Вид. 2-е, перероб. - К. : Українська прес-група, 2016. - 384 с. : іл. 
 
У книжці зібрано спогади, фрагменти щоденника та статей у «Дні», які із окупації для автора стали вікном в Україну. Інколи без світла, інколи без надії на звільнення, інколи без можливості повідомити про себе з тенет заблокованого міста, яке перетворилося на пастку. Та він був переконаний, що читачі в Києві чи Одесі, Харкові чи Львові мають зсередини бачити, як Зло розпинає схід нашої країни. Не лише заради фіксації, не тільки для розсмоктування гарячих подробиць, а насамперед для правильних висновків. Це та книга, типографська фарба якої пахне кров’ю і просякнута слізьми. Вона розповість про втрату і біль, про героїзм і безпорадність, про те, що довелося пережити українцям на Донбасі і що ще доведеться нам винести. Зрештою до чого ми маємо бути готові...
355.422(477.61)
У-11
У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту : [док. хроніка] / С. Глотов [та ін.]. - К. : Довженко Букс, 2018. - 544 с. : іл. 
 
Ця книга – результат першої в Україні спроби зібрати та про­аналізувати свідчення безпосередніх учасників однієї з найгероїчніших і найтрагічніших операцій початку російсько-української війни, що досі лишається маловідомою для більшості українців.
У документальній хроніці описуються події, пов’язані з обороною міжнародного аеропорту «Луганськ» та прилеглих населених пунктів (квітень – початок вересня 2014 року), а також події, що передували окупації Луганська (зима – весна 2013-2014 років).
Команда волонтерів зібрала спогади понад 140 учасників та очевидців тих подій – військових, волонтерів, місцевих мешканців, працівників міліції та аеропорту, медиків, – а також унікальні фотографії та картосхеми, що ілюструють військові операції, які відбувалися навколо летовища. Книга містить коментарі військових дослідників, офіцерів та експертів із аналізом основних подій, а також перелік загиблих українських бійців із різних підрозділів.
 

 

Виставку підготувала: Юля Соломонюк


Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день