Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Кіноакторка епохи німого кіно

2023-08-04
до 130-річчя від дня народження Віри Холодної

5 серпня – минає 130 років від дня народження Віри Холодної (1893-1919), кіноактриси епохи німого кіно.

Ім’я Віри Холодної багатьом, особливо молодим людям, практично ні про що не говорить. Хіба що десь щось чули. Однак коли дивишся на старовинну фотокартку 20-х років, виникає непереборне бажання поринути вглиб цього клаптика історії. Адже оте десятиліття між революцією і 30-ми було чи не єдиним моментом спокою у швидкоплині ХХ сторіччя. То був час міжвоєння, неспокійного, але перепочинку душі, витончених танців та дивовижної моди. Втіленням краси 20-х, її застиглою на плівці душею стала Віра Холодна, 130-ліття якої відзначається у серпні цього року. Її великі, сповнені невловимої печалі, очі немов хочуть сказати щось глядачеві, але мовчать. Напевно, в цьому і полягають акторські чари цієї жінки, адже її слава зуміла пройти стежками одного з найбуремніших століть і не згаснути.

Віра Холодна акторкою була лише 4 роки із 26 прожитих. Та за цей час вона стала примою кіно, знявшись у більш як 50 фільмах.

Народилася Віра 1893-го в Полтаві. Дівчинка зростала допитливою, рано навчилася читати і захоплювалася книжками. Загалом була тихою і слухняною дитиною. Та десь у 10 років Віра буквально «захворіла» на балет. Вона навіть пройшла величезний конкурс у балетну школу при Державному академічному Большому театрі Росії. Мистецтво танцю, перевтілення цілком заволоділо юною Вірою Левченко (прізвище Віри в дівоцтві). Але сім’я вважала заняття танцями непристойним для дівчинки з порядної родини. З балетом довелося попрощатися. Ще навчаючись у Москві в гімназії, Віра зіграла свою першу роль у виставі О. Островського «Безприданниця», успіх неабияк надихнув дівчину. Театр захопив її, та любов до музики і танцю в її серці жила все життя.
По закінченні гімназії у Москві на випускному балу Віра зустрічає юнака із незвичним прізвищем Холодний. Кружляючи у вальсі, дівчина вже тоді відчула, що це її доля. Молоді побралися того ж року, мріяли про щастя і вічне кохання. Але невдовзі чоловіка забрали на фронт, а жінка залишилася із двома дітьми. Їй хотілося підзаробити, а все, що було у Віри на той час,  це зовнішність. Тож вона подалася в майстерню «Тімана і Рейнгарда». Її зняли у кількох фрагментах стрічки. Потім за щасливим збігом обставин Холодна потрапила на кінопроби до ще одного фільму «Песнь торжествующей любви» за повістю Тургенєва і була обрана на головну роль. Ця стрічка принесла Вірі шалений успіх. Її одразу прозвали «королевою екрана». Після цього життя замайоріло і закрутилося: зйомки, ролі, тексти... Однак скоро війна показала молодій акторці свої пазурі. Поручика Володимира Холодного було тяжко поранено, і Віра, покинувши зйомки, поїхала на фронт до коханого. Можливо, завдяки її відданості й турботі Володимир залишився живим. Але кіно не чекало  треба було повертатися до зйомок. Усе подальше життя Віри складатиметься з уривків кінострічок. Безкінечні зйомки, злети й болючі падіння. Вона вже майже не розрізняла режисерський задум і своє справжнє «я».
Віра Холодна померла 16 лютого 1919 року в Одесі.
Таємниця її смерті досі огорнута легендами. За офіційною версією, вона захворіла на смертельний різновид грипу «іспанку» і від того померла. За іншою, Віра співпрацювала із більшовиками і виконувала якісь таємні доручення. За це її вбили білогвардійці. Були й інші версії. Хай там як, але Віра пішла із життя на піку своєї популярності. Дивно, але вона легко могла загубитися серед натовпу двійників. Та чомусь цього не сталося. Певно тому, що акторка віднайшла свій стиль гри. Вона не грала, а проживала роль. Їй вдавалося в німому кіно розкривати почуття і емоції не надмірними рухами, а виразним поглядом, стриманим кивком голови, шляхетним порухом руки. Це було надзвичайно щиро, а щирість міг оцінити навіть досить невибагливий глядач. Сама вона визначила свій творчий метод так: «Не можна бути мавпочкою, яка виконує накази режисера. У кожній ролі треба бути іншою. Моя мрія — ролі трагічні, наприклад, Маргарита Готьє. Ви знаєте, гра в кіно вимагає великого напруження і сильно стомлює. Але я люблю цю творчість!»
Усе життя Віри Холодної — то мистецтво. Невпинний шлях до своєї мрії, нехай і крізь терни. Це вміння віддано і щиро жити, працювати і кохати. Віра Холодна це ціла епоха в кінематографі, хоч і завдовжки лише в чотири роки.
Через усе своє недовге життя українка Віра Холодна пронесла два найбільші чисті кохання – і обом берегла вірність. Спершу абсолютно невизнана – вона зачаровує своєю грою і через 100 років! До її ніг падали пристрасні чоловіки, її виманювали за кордон режисери, за нею стежили більшовики... Вона й досі живе – на екрані.
Зоя Єгорова
 
Матеріали про життєвий та творчий шлях Віри Холодної
 
85.374(4РОС) 
Х 73
Вера Холодная : к 100-летию со дня рождения / сост. Б. Б. Зюков. – М. : Искусство, 1995. – 320 c. : портр. – Библиогр. в примеч. : с. 308-309. – Текст рос. мовою.
У виданні висвітлено життєвий і творчий шлях талантливої актриси Віри Холодної. Актриса померла зовсім молодою, раптово, знаходячись в розквіті творчих сил. З тих пір ім'я її стало легендою, а інтерес до її особистості не зникає з роками. Образи, створені її в стрічках хвилювали серця глядачів різних поколінь. Матеріали, що входять в книгу, з максимальною повнотою відтворюють життя Віри Холодної на тлі історичних подій того часу. Богатий ілюстративний ряд видання містить багаточисельні фотографії, що свідчать про унікальний дар актриси.
 

Холодна Віра : [коротка творча біографія актриси] // Мистецтво України : біогр. довід. / упоряд. : А. В. Кудрицький, М. Г. Ла­бінський ; за ред. А. В. Кудрицького. – К., 1997. – С. 617.

 
85/37 (4 УКР)
К 20
Холодна (Левченко) Віра Василівна : [подано бібліографічні відомості про життя та творчість акторки] // Капельгородська, Н. Кіномистецтво України в біографіях : кінодовідник / Н. Капельгородська, Є. Глущенко, О. Синько ; Держ. комітет телебачення і радіомовлення України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім М. Т. Рильського НАН України. – К. : АВДІ, 2004. – С. 634. 
 
Сидор-Гібелинда, Олег. Віра Холодна  рецепція фільмової творчості у ХХ столітті [Електронний ресурс] / О. Сидор-Гібелинда // Художня культура. Актуальні проблеми.  2005.  Вип. 2.  С. 318-346.  Режим доступу : http://nbuv.gov.ua/UJRN/khud_kult_2005_2_26
Феномен актриси, уродженої полтавчанки, тим більш разючий, що позначений довготривалістю: розмови, суперечки, зітхання і легенди довкола її стрічок, а ще більше — її персони не ущухали впродовж усього минулого століття, на кожному черговому етапі набуваючи якихось нових відтінків.
 

Юр, М. В. Холодна Віра Василівна [Електронний ресурс] : [персоналія] / М. В. Юр // Енциклопедія історії України : Т. 10: ТЯ / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.], НАН України, Ін-т історії України.  К. : В-во "Наук. думка", 2013.  С. 407 : портр. – Режим доступу : http://www.history.org.ua/?termin=Kholodna_V 

Висвітлено факти з життя та творчості актриси німого кіно Віри Холодної.

Воронова, Мальвина. Вера Холодная: Под вуалью / М. Воронова // Личности. – 2015. – № 7 (83). – C. 100-119. – Текст рос. мовою.
 
Розповідь про видатну кіноакторку українського походження епохи німого кіно Віру Холодну. Вона знімалася здебільшого у таких жанрах, як драма, мелодрама та короткометражне кіно. Уславилася у фільмах: "Пісня тріумфуючого кохання" (1915), "Міражі" (1915), "Життя за життя" (1916), "Забудь про камін…" (1917) та багатьох ін.
 
63.3 (4 УКР)
В 42
Холодна Віра Василівна (1893-1919): кіноакторка епохи німого кіно // Видатні українці : культура, мистецтво, освіта : довідник / ред. та відп. за вип. М. І. Преварська. – К. : Велес, 2016. – С. 331-336. – (Гордість і слава України),
У цьому довіднику вміщено дані про життя і творчість діячів культури та мистецтва, просвіти: педагогів, письменників, поетів, художників, артистів, співаків, композиторів та інших, хто зробив значний вклад у розвиток нашої культури і освіти, популяризацію України в світі від найдавніших часів до наших днів.
 
087(477)
Ц 29
Калитко, Катерина. Віра Холодна: акторка / К. Калитко ; іл. О. Смірнова // Це зробила вона / текст Г. Улюра [та ін.] ; іл. В. Лопухіна [та ін.].  К. : Видавництво, 2018.  С. 42-43. : кольор. іл.
Це ілюстрована книга про видатних українок. «Їхні історії захоплюють, їхній внесок вражає, їх приклад надихає, – зазначають видавці.
Віра Холодна серед 50 жінок, що стали частиною історії України.
 
Семенченко, Марія. Кіно без гепіенду. Історія акторки Віри Холодної [Електронний ресурс] / М. Семенченко // Локальна історія. – 2020. – № 5. – С. 73 : фот. – Режим доступу : https://tinyurl.com/5n6k54at– Назва з екрана
 
Якщо розгорнути карту й позначити на ній точки, пов’язані з життям і творчістю акторки Віри Холодної, то їх буде небагато. Народилася в Полтаві, більшість фільмів знято в Москві й Одесі. Ще є кілька місць, куди їздила на знімання – як-от Сочі. І Варшава, у якій виходжувала чоловіка, пораненого в боях Першої світової війни. Її недовге життя та ще коротша акторська кар’єра не вирізнялись великими відстанями та дивовижними мандрами. Але свою основну відстань – крізь час – Віра Холодна успішно долає і досі.
 
Чемерис, Валентин Лукич. Ваші пальці пахнуть ладаном… : [роман] / В. Л. Чемерис. – К. : Фоліо, 2020. – 512 с. – (Історія України в романах).
Роман розповідає про драматичну долю та коротке життя знаменитої «королеви екрана» епохи німого кіно  Віри Холодної, а також про легендарного «короля шансоньє», артиста-виконавця своїх пісень, композитора, поета Олександра Вертинського. Обоє  знакові постаті свого часу. Їхні долі на зламі епох, війн і революцій химерно переплелися, вона стала його Музою, великим коханням  на все життя. Відлуння цього почуття у його віршах-піснях і сьогодні викликає незмінний інтерес. Як і барвисте богемне тло неординарних і колоритних постатей Срібного віку: Ахматової, Цвєтаєвої, юного футуриста Маяковського... Усі вони, так чи інакше, були причетні до життя і доль наших героїв. Письменник залучив багатющий фактографічний матеріал, мемуари, спогади людей, що знали Віру Холодну та Олександра Вертинського. Читачеві буде також цікавий погляд автора на ці далекі події  з проекцією у сьогодення.
 
ВІРА ХОЛОДНА – ЛЕГЕНДА ВІТЧИЗНЯНОГО КІНО : Проєкт онлайн доступний за посиланням: Віра Холодна
Проєкт присвячений «королеві екрану», українській актрисі театру й кіно, Вірі Холодній. Відео складається з постановок, фрагментів фільмів за участю актриси, слайдів з фільму «Княжна Тараканова» (1918), який вважався загубленим, а також із розповідей про історію сім’ї актриси з вуст її онкуки В. Холодна-Гілберт. Ведучі – актори В. Паламар, М. Канюка та диктор Д. Хоркін.
Прем'єра проєкту "Віра Холодна  легенда вітчизняного кіно" відбулась у прямому ефірі 9 серпня 2020 року. Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду на честь 127 річчя з дня народження "королеви екрану" Віри Холодної, унікальної, та феноменальної. Витончена, рафінована, вона не була красивою, вона вміла вдаватись красивою, навіть через чорно-білий екран без звуку.
Час повертати Україні своїх зірок!
У рамках проєкту також відбулися онлайн-лекціїї, присвячені іншим акторам, таким як В. Гайдарова, Г. Хмари, Н. Лисенко та інші.

 

«Элегия любви. Вера Холодная» [Електронний ресурс] : авторський художній фільм / режисери : Ю. Сак, О. Тичина-Яновська. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=w25hyWtaoZs
Хронометраж: 20 хв.
Жанр: фантасмагорія, мелодрама.
Режисери: Юлія Сак, Ольга Тичина-Яновська
Композитор: Фредерік Шопен
Актори: Юлія Сак, Альона Дуплій, Вікторія Гвоздій, Віктор Коньяков, Тетяна Завадська, Артем Кузнецов, Віола Сєрая, Варвара Куніцина
 
Короткометражний фільм-фантасмагорія присвячений легенді німого кіно актрисі Вірі Холодній.
У фільмі показана історія любові Віри Холодної і Володимира Холодного, її яскраве, але трагічне життя.
 
Кіноактрисі присвячена поштова марка «Віра Холодна. 1893-1919. 120 років з дня народження», яка введена в обіг 148-тисячною кількістю примірників 31 жовтня 2013 року.
Художник марки и штемпелей Василь Василенко.
Марка Віра Холодна Серія: 120 років від дня народження Віри Холодної
Код за каталогy: Mi: UA 1366, Sn: UA 944
Тематика: Актори | Відомі люди Дата випуску: 2013-10-31
Розмір: 40 x 28 мм Колір: Багатоколірний Формат: Марка Видання: Пам'ятні (ювілейні)
Перфорація: Гребінчаста14 x 14¼
Друк: Офсет
Номінальна вартість: 2 ₴ - Українська гривня
Тираж 148 008
***
Бурбан, В. Полтавка Віра Холодна – королева німого кіно / В. Бурбан // Слово Просвіти. – 2013. – 8-14 серп. (№ 31). – С. 13.
Галяс, О. Як "убивали" велику німу : [зірка німого кіно Віра Холодна померла від "іспанки" в Одесі. Її смерть породила безліч версій та пересудів] / О. Галяс // Дзеркало тижня. – 2019. – 16-22 лют. – С. 15.
Єгорова, З. Віра Холодна: Полтавська зірка німого кіно / З. Єгорова // Голос України. – 2020. – 5 верес. – С. 10 : портр.
Змієвський, С. Легенда Великого Німого : до 110-річчя з дня народж. актриси Віри Холодної / С. Змієвський // Культура і життя. – 2003. – 6 жовт. (№ 30/31). – С. 4.
Змієвський, С. Така загадкова перша українська кінозірка : [відгк про кн.: Островський Г. Легенда про Зірку. Життя і смерть Віри Холодної. – Одесса : Optimum, – 158 c.] / С. Змієвський // Культура і життя. – 2005. – 5 жовт. (№ 38/39). – С. 6.
Королева екрана : 90 років тому померла Віра Холодна // Демократична Ук­раїна. – 2009. – 20 лют.
Мазур, Є. Яскраві українки, які не мали часу на страждання : [в т. ч. про Холодну Віру Василівну] / Є. Мазур // Історія та правознавство. – 2020. – N 7/9. – С. 33-44.
Матяш, М. Загадки Віри Холодної / М. Матяш // Пенсійний кур’єр.  2018. 3 серп. (№ 31).  С. 11.
Тримбач, С. Віра Холодна подарувала нам образ великої жінки : [до дня народження актриси, яка була ідолом для мільйонів глядачів] / С. Тримбач // Урядовий кур’єр. – 2013. – 10 серп.
Холодна Віра : [персоналія] // Енциклопедія українознавства / голов. ред. В. Кубійович.  Л., 2000.  Т. 10.  С. 3621. 
Холодна Віра : [коротка творча біографія актриси] // Митці України : енциклопед. довід. / за ред. А. В. Кудрицького.– К.,1992. – С. 615,
Шевченко, В. Віра Холодна: відома і невідома / В. Шевченко // Література та життя.  2012.  № 10/11.  С. 12-13.
Шлапак, Ю. Віра Холодна: правда і вимисел / Ю. Шлагіак // Кіно-Театр.  2000. – № 4. – С. 37-38. 

Інтернет ресурси:

Народжені Україною. Віра Холодна : [відео про життя акторки] 
«Віра Холодна – Королева екрану»:віртуальна експозиція на сайті Одеської нац. наук. б-ки 

Підготувала Марія Гумен.


Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день