Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Гетьман Павло Скоропадський: історичний портрет на тлі епохи
2023-05-11до 150-річчя з дня народження державного діяча, політичного і військового діяча, гетьмана Української Держави
94(477)
М 69
Михайлова, Ольга Юріївна. Павло Скоропадський: "Крім негідників, усі підуть за мною" / О. Ю. Михайлова ; Нац. акад. наук України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – К. : Парламент. вид-во, 2018. – 368 с. : іл. – (Політичні портрети). – Бібліогр. у підрядк. прим. – Імен. покажч.: с. 357-363
Видання присвячене політичному, військовому і державному діячеві, Гетьману Української Держави Павлу Скоропадському (1873–1945). Становлення політичного світогляду цього державника доби Української революції та його перетворення на лідера українського консервативного руху показано в світлі сучасної політичної теорії, на матеріалі історичних досліджень та автентичних відгуків сучасників. Видання ілюстроване Для широкого кола читачів, усіх, хто цікавиться історією України.
|
94(477.75)"19"
Г 87
Громенко, Сергій Вікторович. Скоропадський і Крим: від протистояння до приєднання / С. В. Громенко. – К. : Наш Формат, 2021. – 352 с. : іл. – Назва на корінці : Скоропадський і Крим. – Бібліогр.: с. 342-348.
Чий Крим зараз і кому він має належати в майбутньому? Яким мусить бути статус півострова: незалежна держава, член союзу або суб’єкт федерації, автономія чи регіон під іноземним протекторатом? Кому має належати право управління Кримом — етнічній більшості чи корінним народам? Як Україні поводитися з півостровом — дати йому якнайширші повноваження чи запровадити пряме керування з Києва, умовляти кримчан добрим словом чи запровадити безжальну економічну блокаду? Ні, це питання не з порядку денного 2014 року після російської анексії Криму — вони постали перед Україною ще сто років тому. Для широкого кола читачів, поціновувачів історії, всіх, хто хоче дослідити міжнародні суперечки навколо статусу Криму і спроби розв’язати проблему його належності, а також дізнатись про перебіг кримсько-українських відносин, які коливалися від безкомпромісної економічної боротьби (навіть зі стріляниною на кордоні) до переговорів про права нового регіону в складі України.
|
63.3(4УКР)4
Г 75
Градова, Анна. Гетьмани України : історія про славу, мудрість і відвагу / А. Градова. – Х. : Віват : Аргумент принт, 2015. – 352 с. : кольор. іл. – (Загадки минулого).
У книзі зібрані біографії керманичів України – гетьманів, чия посада протягом століть була уособленням непереможного прагнення нашого народу до волі й державної самостійності, а їх життєвий шлях – славетними і водночас трагічними сторінками української історії.
|
63.3(4УКР)6
Р 33
Реєнт, Олександр Петрович. Павло Скоропадський : [іст. нарис] / О. П. Реєнт ; під заг. ред. В. А. Смолій. – К. : Вид. Дім Альтернативи, 2003. – 304 с. : іл.
Узагальнений історичний нарис про політичного і військового діяча, гетьмана Української Держави (29.04.1918-14.12.1918) Павла Петровича Скоропадського. Він відіграв особливу і помітну роль у новітній історії України, залишивши у ній неповторний слід. Блискучий військовий, який пройшов шлях від кавалергарда до генерал-лейтенанта у царській армії, Павло Скоропадський у буремні 1917-1918 рр. втілив на практиці споконвічну ідею української державності. Історичний портрет одного з видатних діячів української історії ХХ століття гетьмана Павла Скоропадського створено на основі вивчення сучасних вітчизняних і зарубіжних праць.
|
63.3(4УКР)4
С 13
Савченко, Віктор Анатолійович. Павло Скоропадський – останній гетьман України / В. А. Савченко ; відп. за вип. Л. І. Вакуленко. – Х. : Фоліо, 2008. – 384 с. – (Історичне досьє). – Бібліогр.: с. 376-379.
Нова книжка відомого історика В. Савченка присвячена Павлу Скоропадському, останньому гетьману України, діяльність якого пов'язана з бурхливими подіями епохи Громадянської війни. Кавалергард і генерал, найбагатший поміщик, плоть від плоті вищого світу Петербурга, що успішно робив кар'єру й особисто знав імператора, він волею долі стає диктатором України. Оцінювати гетьмана Скоропадського можна і як «лиходія», і як «праведника», але саме своєю неоднозначністю він і цікавий. Лев Троцький називав його українським Бонапартом, генерал Денікін — другим Мазепою. Ким же він був насправді?
Відповідь на це запитання допоможе знайти книжка, при написанні якої автор використав архівні матеріали, документальні джерела, спогади учасників подій.
|
94(477)"1917/1920"
Я 60
Яневський, Данило Борисович. Грушевський, Скоропадський, Петлюра / Д. Б. Яневський. – Х. : Фоліо, 2020. – 800 с. : іл. – (Великий науковий проект). – Бібліогр. у підрядк. прим.
На сторінках цієї книги, що адресована не тільки політикам, журналістам, політологам, а й тим читачам, які мають бажання дізнатися більше про історію своєї країни, автор намагається сформувати цілісне, несуперечливе уявлення про феномен національних протодержавних утворень на території сучасної України в 1917—1920 рр. Дослідник сформулював свої варіанти відповідей на питання: що таке «українські національно-визвольні змагання»?, що приховує термін «Українська революція»?, яку історію написав Михайло Грушевський?, якою бачив Україну засновник Української Держави Павло Скоропадський?, хто, як і коли насправді створив Директорію та хто стояв за спиною Симона Петлюри? Ви дізнаєтесь, що приховують сучасні міфотворці про буремні події 1917—1920 рр., сформуєте несуперечливе уявлення, що насправді відбувалося на теренах сучасної України у ті часи.
|
94(477)"18/19"
Д 36
Державник і держава : до 100-річчя проголошення Павла Скоропадського Гетьманом України : зб. наук. пр. / Л. Бевз, П. П. Гай-Нижник [та ін.] ; редкол. Г. Папакін [та ін.] ; упоряд.: Д. Гордієнко, Л. Бевз ; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, Музей Гетьманства. – К. : Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, 2018. – 240 с. : іл.
Збірка наукових праць присвячена висвітленню постаті гетьмана Павла Скоропадського та його діяльності на чолі Української Держави (1918 р.), а також як очільника українського гетьманського руху в еміграції. Частина матеріалів присвячена родині та оточенню гетьмана, зокрема його спадкоємцю – гетьманичу Данилу Скоропадському.
|
94(477)"1918"
А 95
AVE : до 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського / за заг. ред. Л. О. Івшина ; упоряд. І. Сюндюков. – Вид. 1-е. – К. : Укр. прес-група, 2018. – 680 с. : іл. – Бібліогр.: с. 667 та у підрядк. прим.
Що Ви знаєте про Гетьмана Скоропадського та його час? І чому це знання необхідне? Чому історія 100-річної давнини, така важлива для нас, опинилася на маргінесі? Як відновити розірваний зв'язок часів? Спадкоємцями якої політичної традиції ми є? Потрібно дати відповіді на ці запитання. Книга "Ave..." - про "загублену" українську аристократію. Коли повернеться жива пам'ять про Гетьмана, про Василя Вишиваного (Вільгельма Габсбурга), про полковника Петра Болбочана... - це буде маркером справді вільного народу. Наблизимо цей час?
|
63.3(4УКР)6
К 88
Кудра, Сергій. "Спогади" Павла Скоропадського і українська ситуація 1991-2004 рр. / С. Кудра. – К. : [б. и.], 2005. – 32 с.
Історичний досвід державотворення кожної країни має свою специфіку. Специфіка державотворення в Україні полягає в тому, що намагання створити українську державу повторювалось не один раз, але припускались у цьому процесі майже одні і ті ж помилки, що спричиняло втрату державності. «Спогади» останнього Гетьмана України Павла Скоропадського дають об’єктивну картину політичних процесів того часу. Предметом викладу є порівняння деяких специфічних процесів гетьманату і сучасної політичної ситуації в Україні.
|
94(477)
О-59
Онуфрів, Григорій. Спонука до чину : худож.-докум. повість / опрац. та доп. М. Онуфрів ; худож. оформ. Л. Прийми. – Л. : Каменяр, 1996. – 71 с. : портр.
Книга відомого церковного і громадсько-культурного діяча Канади Григорія Онуфріва (1909-1994), опрацьована і доповнена його донькою Мартою Онуфрів, містить спогади автора про трагічну загибель і погребіння останнього гетьмана України Павла Скоропадського на німецькій землі у 1945 р. та роздуми про актуальність політичного досвіду Гетьманщини для сучасного періоду становлення Української держави.
|
***
Виставку підготувала Віталія Кодриш.
Новини
Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за листопад 2024 р.".
Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.
Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".