Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Ужгород - рідне місто
2022-09-30до святкування Дня міста
Ужгород - найменший обласний центр України, який був заснований ще у ХІ ст. Історія якого багата та різноманітна, краса якого вражає до самої глибини серця. Ужгород – куточок цивілізації на межі з дикими Карпатами, місто, яке вражає мешканців мегаполісів тишею та спокоєм, яке гіпнотизує та затягує у свої тенета. Упродовж свого існування місто побувало у складі п’яти різних держав, поєднало культуру багатьох народів і стало затишною домівкою для людей різних національностей.
Свою 1129 річницю місто зустріло в буремні і надскладні часи війни з Росією. Воно стало прихистком для багатьох, хто рятувався від жахіть війни і продовжує жити та працювати на нашу спільну і невідворотну перемогу.
К Оя656
В 68
Волошин, Олександр. Ужгород у старовинній листівці : фотоальб. / О. Волошин ; передм. М. М. Вегеш. – Ужгород : Два кольори, 2003. – 142 с. : фот. кольор.
Перед нами нове видання О. Волошина, яке ще не мало аналогів. Існує тільки одна машина часу, яка може перенести нас у той давній казковий Ужгород, – старі листівки. Саме ці невеличкі картки несуть у собі пам’ять про шарм нашого міста з його старовинною європейською архітектурою, затишними кав’ярнями, старими вузенькими вуличками.
|
908(477.87)
Е 45
Екскурсії Ужгородом : навч. посіб. з іст. екскурсознавства / Нац. спілка краєзнавців України ; за ред. Р. Офіцинського. – Ужгород : РІК-У, 2017. – 338 с. – (Серія навчальних видань з історичного екскурсознавства Закарпаття ; кн. 1) (Туристичні маршрути Закарпаття).
Посібник підготовлений колективом кафедри історії України Ужгородського національного університету і належно апробований у рамках громадської ініціативи – щонедільного проекту «Відкриті екскурсії Ужгородом». Рекомендується до використання в освітньому процесі вищих навчальних закладів для підготовки молодших спеціалістів, бакалаврів, магістрів за спеціальностями, де передбачено теоретичні та практичні заняття з історичного екс- курсознавства під час вивчення нормативних дисциплін і дисциплін вільного вибору.
|
К 63.3
К 55
Кобаль, Йосип Васильович. Ужгород відомий та невідомий / Й. В. Кобаль. – Львів : Світ, 2003. – 196 с : іл.
Пропонована читачам книга написана на основі археологічних, писемних, фольклорних джерел про перлину українського Закарпаття, одне з найдавніших і наймальовничіших міст України Ужгород. Докладно розповідається про історію формування своєрідних господарських, етнокультурних, релігійних традицій міст.Для істориків, архітекторів, художників, студентів, усіх, хто цікавиться історією рідного краю.
|
К 63.3
Л 22
Ландовський, Еміл. Ужгород на зламі епох : книга про пережите, прожите і здійснене / Е. Ф. Ландовський. – Ужгород : "Карпати", 2008. – 536 с. : кольор. іл.
Книга Е. Ландовського – про пережите, прожите та здійснене у переддень незалежності України та у перші роки, дуже непрості для утвердження демократичних змін в обласному центрі Закарпаття.
|
908(477.87)
Л 64
Літераті, Тетяна Олександрівна. Втрачений Ужгород. Мандрівка старим містом / Т. О. Літераті. – Ужгоро : РІК-У, 2018. – 204 с. : фот.
Це – друга книжка історико-краєзнавчих нарисів ужгородської журналістки Тетяни Літераті, в якій автор продовжила досліджувати історію міста через призму життя його мешканців. У цьому виданні забуті історії довоєнного Ужгорода розкриваються за певним маршрутом, позначеним на карті.
|
908(477.87)
Л 64
Літераті, Тетяна Олександрівна. Втрачений Ужгород. Міська управа / Т. О. Літераті. – Ужгород : РІК-У, 2021. – 192 с. : фот.
Це – четверта україномовна книжка ужгородської журналістки Тетяни Літераті. В її основі – кількарічні пошуки в архівах документів, які стосуються роботи міської ради та управи Ужгорода різних років. Читачі зможуть дізнатися про те, коли в Ужгороді з’явилося місцеве самоврядування, як воно діяло, якими були дев’ятнадцять мерів дорадянського періоду історії міста, за яких умов вони працювали тощо. Краєзнавче дослідження доповнене багатим ілюстративним матеріалом та копіями архівних документів.
|
908(477.87)
Л 64
Літераті, Тетяна Олександрівна. Втрачений Ужгород. Професії та підприємства / Т. О. Літераті. – Ужгород : РІК-У, 2020. – 208 с. : фот.
Це – третя книжка краєзнавчого проекту ужгородської журналістки Тетяни Літераті. Цього разу авторка запрошує усіх, хто цікавиться історією обласного центру Закарпаття, ознайомитися з роботою відомих місцевих підприємств і цікавими професіями, розповсюдженими тут у першій половині XX століття.
|
908(477.87)
Л 64
Літераті, Тетяна Олександрівна. Ужгород. Невигадані історії : іст.-краєзн. нариси / Т. О. Літераті. – Ужгород : Карпати, 2017. – 208 с. : іл.
Історико-краєзнавчі нариси Тетяни Літераті про Ужгород, його вулиці, будови і їхніх мешканців із конкретними іменами і конкретними долями – це жива розповідь нашої сучасниці про тих людей, котрі, розбудовуючи крайовий центр Срібної Землі, наповнюючи його своїм інтелектом, знаннями, теплом, серцем і мріями, самі стали основою, фундаментом і цеглинками душі міста, в якому жити нам, нашим дітям, внукам і тим, хто прийде після нас.
|
К Оя656
С 29
Селіхова, Лариса. Моє місто : худож. альб. / Л. Селіхова. – Ужгород : [б. и.], 2004. – 104 с.
В даній книзі акварелі ужгородського архітектора відтворюють своєрідну архітектуру різних епох і стилів древнього міста над Ужем. Цінність малюнків полягає ще і в тому, що вони відтворюють вигляд будівель до того, як їх торкнувся невблаганний час.
|
94(477.87)
Ф 32
Федака, Сергій. Історія Ужгорода у датах і подіях / С. Федака. – Ужгород : ІВА, 2017. – 56 с.
У довіднику подано максимально детальну хронологію історії Ужгорода, уміщено понад тисячу дат з короткими характеристиками подій, що на них припадають. Розглянуто переважно соціально-економічний та політичний розвиток міста, історію його найвідоміших архітектурних і скульптурних пам’яток, зміни у господарському, церковно-релігійному і культурному житті. Особливу увагу приділено видатним ужгородцям.
|
К 63.3
Ф 32
Федака, Сергій Дмитрович. Ужгород крізь віки : нариси з історії Ужгорода / С. Д. Федака. – Ужгород : Патент, 2010. – 296 с. : карти, іл.
У книжці відтворено найбільш яскраві етапи історії Ужгорода, подано портрети окремих видатних городян, нариси про площі, вулиці і парки міста. Прослідковано численні перипетії історії XX століття, коли в Ужгороді змінилося шість державно-політичних режимів.
|
К 63.3
Ф 32
Федака, Сергій Дмитрович. Ужгород: роки і люди : хронолог. і біобібліогр. довід. / С. Д. Федака ; Закарпат. обл. орг. Нац. спілки краєзнавців України. – Ужгород : Ліра, 2013. – 248 с.
У довіднику подано максимальну детальну хронологию історії Ужгорода та інформації про всіх діячів, чиїми іменами названо міські вулиці. Подається список рекомендованої літератури для подальшого знайомства з відповідними персоналіями.
|
908(477.87)
Ф 53
Філіп, Людвиг. Ungvar-Uzhorod-Ужгород. Рідне місто моє / Л. Філіп. – Ужгород : РІК-У, 2021. – 404 с. : фот.
Книжка охоплює широкий спектр історії Ужгорода з найдавніших часів до наших днів. Досліджено за архівними матеріалами та історичними даними конфесійний та сакральний Ужгород та його околиці в культових спорудах, навчально-виховних закладах та персоналіях.
|
908(477.87)
У-33
Ужгород [Образотворчий матеріал] / упоряд. : С. Денисенко, А. Рущак, Т. Смріга ; текст Т. Смріга. –Ужгород : РІК-У, 2017. – 192 с. : кол.іл. – Текст укр., англ. мовами.
Ужгород – адміністративний центр Закарпатської області, найзахідніший та найменший в Україні. Принади древнього та колоритного міста з багатою історією, яка налічує більше 1100 років відображені у світлинах знаних майстрів фотографії не дивно, що за часи свого існування міста, яке побувало у складі п’яти різних держав, поєднало культуру багатьох народів і стало затишною домівкою для людей різних національностей.
|
908(477.87)
У-33
Ужгород = Uzhhorod = Ushhorod [Образотворчий матеріал]: [фотоальбом. путівник] / авт. проекту М. М. Басараб ; світлини: В. Балега, А. Герешко [та ін.] ; пер. англ. Н. Осадча ; пер. нім. Н. Головчак. – Ужгород : Карпати, 2017. – 96 с. : фот. кол. – Текст укр., англ., нім. мовами.
Книга знайомить читача з древнім українським містом у центрі Європи, адміністративним центром Закарпатської області – Ужгородом
|
К Оя656
У 33
Ужгород. Древнє місто у центрі Європи = Uzhhorod. Ancient city in the center of Europe : фотоальб. / авт. проекту: А. Чмельов, В. Браславець, М. Басараб, вступ. ст. М. Вегеш. – Ужгород : Карпати , 2004. – 144 с.
Фотоальбом знайомить читача з древнім українським містом у центрі Європи, адміністративним центром Закарпатської області – Ужгородом.
|
* * *
Новини
Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за листопад 2024 р.".
Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.
Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".