Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Олег Ольжич – поет, археолог, публіцист
2022-07-17до 115-річчя від дня народження
21 липня минає 115 років із дня народження Олега Ольжича. Поета. Науковця. Мислителя. Воїна.
Творча спадщина Олега Ольжича
821.161.2
О-56
Ольжич, Олег. Цитаделя духа : повне зібрання творів поета, уривки із спогадів і праць про нього, бібліоґрафія й фотоматеріали / О. Ольжич ; упоряд., передмова М. Неврлого. – Пряшів : Словац. пед. вид-во в Братиславі, Від. укр. літ. в Пряшеві ; Лондон : Фундація ім. О. Ольжича у Лондоні, 1991. – 239 с. : іл., портр. – Бібліогр.: с. 231-239 та у підрядк. прим.
Поет Олег Ольжич (1907 - 1944). Популярність імени Олега Ольжича безперечна. Це, мабуть, і тому, що він був сином славного, відомого всій Україні поета Олександра Олеся. Загальне зацікавлення долею і творчістю О. Ольжича розбивається об мур парадоксу: його доробок і понині лишається незнаним. В більшій чи меншій мірі це стосується і таких мистців, як Є. Маланюк, Ю. Дараган, Л. Мосендз, Ю. Клен, О. Лятуринська, О. Стефанович, О. Теліга та інших. Усім їм судилося жити й творити далеко за межами батьківщини, усіх їх, починаючи 30-ми роками, назагал, не цитуючи й рядка з написаного (що вже говорити про серйозний аналіз!), затаврували як “ворогів народу“, “націоналістів", незрідка навіть “фашистів“. Саме так, хоча окремі з них стали жертвою ґестапо (О. Ольжич, О. Теліга, закарпатський поет І. Ірлявський).
|
Дороговказ. Поезії О. Теліги та О. Ольжича / О. Теліга, О. Ольжич ; передм. Г. Шиманська. – К. : Фундація ім. О. Ольжича : Вид-во ім. О. Теліги, 1994. – 48 с. : фот.
В основу книжки лягли дві поетичні збірки ”Душа на сторожі” та ”Будьте!”, які стали даниною пам'яті видатним українським поетам Олені Телізі та Олегу Ольжичу.
|
63.3(4УКР)
О-56
Ольжич, О. ”Дух руїни” по сторінках історії / О. Ольжич ; післямова І. Дзюби ; упоряд., вступ. сл. О. Зінкевича. – К. : Смолоскип, 2007. – 52 с. : порт. – Бібліогр. у підрядк прим.
У 1940 році молодий поет, інтелектуал і політик Олег Ольжич поставив перед собою гостре питання: що заважало українцям упродовж тисячі років мати власну державу? Відповідь втілено у брошурі ”Дух руїни”: міжусобиці, внутрішній розбрат, патологічна неспроможність політиків забути про особисті інтереси та об’єднати зусилля. ”Смолоскип” перевидає цю глибоку й блискучу працю, доповнену ґрунтовною розвідкою академіка Івана Дзюби, до 100-річчя від дня народження О. Ольжича.
|
84(4УКР)
О-56
Ольжич, Олег. Вибрані твори / О. Ольжич ; упоряд. О. Зінкевич ; передм. Є. Сверстюка. – Вид. 2-е. – К. : Смолоскоп, 2009. – 664 с. : іл., портр. – Бібліогр.: с. 615-636 та у підрядк. прим.
Дане видання є найповнішою на сьогодні збіркою творів Олега Ольжича (Кандиби, 1907-1944) – одного з найвидатніших українських поетів ХХ ст., публіциста, ідеолога українського націоналізму, політичного і революційного діяча, закатованого у німецькому концтаборі Заксенгаузен. До книги увійшли подані за першодруками поетичні збірки “Рінь”, ”Вежі” та ”Підзамча”, широкий ряд віршів з-поза збірок, вибрані оповідання, публіцистика та листування Ольжича.
|
66.1(4УКР)6
У-45
Ольжич, Олег. Націоналістична культура / О. Ольжич // Український націоналізм : антологія. Т. 1 / Орг. Укр. Націоналістів (революц.) ; упоряд., відп. за вип. В. Рог. – Вид. 2-е. – К. : ФОП Стебляк О. М., 2010. – С. 141-147.
До збірки увійшли основоположні праці теоретиків українського націоналізму першої половини XX століття. Тематика творів охоплює широкий спектр проблематики: морально-етичні аспекти, геополітичні напрямні, філософські підстави, державотворчі концепції, соціальні питання, політичні візії. До антології також поміщено працю Олега Ольжича. Книга рекомендується політологам, історикам, громадським діячам, всім, хто цікавиться історією розвитку української суспільно-політичної думки.
|
|
84(4УКР)6
П 45
Олег Ольжич : 1907-1944 // Поети Празької школи : срібні сурми : антологія / упоряд. М. Ільницький. – К. : Смолоскип, 2009. – С. 437-467.
В антології зібрано твори поетів української еміграції 1920-30-х років XX століття з угрупування, яке в літературознавстві здобуло назву – Празька школа. ”Празька школа” також охоплює творчість Олега Ольжича. Видання також має теоретичну частину, до якої увійшли літературно-критичні статті, спогади, рецепції, листування та інтерв'ю. Книга для всіх, хто має Україну в серці, незалежно від того, де живе.
|
84(4УКР)
О-56
Ольжич, О. Рудько : [оповідання для дітей] / О. Ольжич. – К. : Веселка, 2006. – 32 с.
Олег Ольжич – автор багатьох оповідань та віршів.
«Рудько» – лише малесенька часточка його творчої спадщини, що сповнена духом неспокою та любов'ю до всього живого на землі.
|
Ольжич, Олег. Незнаному воякові. Рудько : вибр. твори / О. Ольжич. – К. : Андронум, 2021. – 56 с. : іл.
Поезії Олега Ольжича – це класичні зразки філософської лірики. Внутрішні монологи душі, роздуми над величчю світу, над його божественною природою, над можливостями людського духу поєднані з гарною ритмікою і багатством образів. Людина має багато дарів на землі – творчість, любов, вогонь самопосвяти. Варто лише обрати вірний шлях, стати сам на сам зі своїм сумлінням, захотіти – і просто бути у цьому світі.
|
«Схилився археолог в робітні над столом,
Схилився археолог поораним чолом.
Барвистий і прекрасний розлігся перед ним,
Розлігся цілий Всесвіт, як квітчастий килим», – писав захоплений своєю справою Олег Ольжич.
|
|
|
Ольжич, О. Археологія / О. Ольжич ; передм. С. Рижова ; наук. ред., упоряд. Ю. Рассамакін ; ред. О. Веремійчак. – К. : Вид-во ім. О. Теліги, 2007. – 495 с. : іл. – Бібліогр. у підрядк. прим.
У книзі зібрані матеріали, які репрезентують спадщину О. Кандиби (Ольжича), яка розкриває грані його таланту як науковця-археолога. В ній зібрана більшість опублікованих досліджень О. Кандиби в області археології в перекладі на українську мову. Перш за все це дослідження трипільської культури, яка стала всесвітньо відомою також завдяки і роботам О. Кандиби, написаним в більшості англійською, німецькою та чеською мовами. Декілька статей були опубліковані ним також українською мовою. Наукова прискіпливість, широкий кругозір і виважені методичні підходи та висновки, помножені на природні здібності і талант дослідника, дозволяють поставити О. Кандибу в один ряд з тими вченими, яких можна вважати засновниками української наукової археологічної школи.
Книга розрахована на археологів, істориків, аматорів-археологів. викладачів і студентів та всіх, хто цікавиться археологією України й трипільською культурою.
|
63.3(4УКР)6
В 42
Відейко, М. Ю. Наукова спадщина Олега Ольжича : [Ольжич – археолог, поет, політичний діяч] / М. Ю. Відейко, С. І. Кот. – К. : Інформ.-аналіт. агенція "Наш час", 2008. – 240 с. : іл., кольор. іл., портр. – (Невідома Україна). – Бібліогр.: с. 232-237 та у підрядк. прим.
Олега Кандибу (Ольжича) по праву вважають символом цілого покоління української молоді, яке у XX столітті щиро та беззастережно присвятило себе українській ідеї та боротьбі за відновлення незалежної української держави. Його творчий шлях, життя і діяльність були спрямовані на віддане та свідоме служіння своєму народові. Науковці у Європі та США знали його як археолога - доктора Кандибу. Хтось захоплювався поезіями О. Ольжича, а товариші по боротьбі за вільну Україну зверталися до нього по-іншому: "Ідеаліст", "Доктор". Однак наукові праці він підписував завжди однаково: "О. Кандиба". У 23 роки захистив докторську дисертацію. Він – учасник міжнародних експедицій, автор півсотні друкованих праць, популяризатор археологічних відкриттів, у тому числі – в Україні. У повному обсязі результати наукових досліджень О. Кандиби в Україні було видано тільки 2007 року. І лише нині є можливість оглянути їх та оцінити з точки зору сучасної археологічної науки.
|
83.3(4УКР)6
Ж 87
Жулинський, М. Г. Олег Ольжич і Олена Теліга : нариси про життя і творчість : вибрані твори / М. Г. Жулинський ; Дослідна фундація ім. О. Ольжича в США. – К. : Вид-во ім. Олени Теліги, 2001. – 144 с.
Книжка відомого літературознавця складається з майстерно виписаних літературних портретів Олега Ольжича і Олени Теліги та добірок з їхньої творчої спадщини.
|
83.3 (4 УКР)6
Б 51
Олег Ольжич // Бернадська, Н. І. Українська література ХХ століття : навч. посіб./ Н. І. Бернадська. – 4-те вид., випр. – К. : Знання-Прес, 2008. – С. 116-121.
У навчальному посібнику об‘єктивно і виважено висвітлено історію української літератури XX століття, показано, як у складних умовах тоталітарного режиму проростали паростки української національної літератури, проявлялася її національна самобутність, відповідно до традицій, менталітету і світосприйняття. Чільне місце відведено творчості Олега Ольжича.
|
83.3(4УКР)
У-74
Олег Ольжич // Усі українські поети : усі українські поети (за шкіл. прогр.). Біограф. нарис. Літ.-худож. огляд. Літ. для додатк. користування. Термінолог. слов. Літературознав. Матеріали / упоряд. : Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева. – Х. : Торсінг плюс, 2009. – С. 175-181. – (Іду на урок). – Бібліогр. наприкінці ст.
Довідник містить відомості про всіх українських поетів, твори яких вивчають з 5 до 11 класу. Стисла довідка про Олега Ольжича включає основні відомості про творчість і життя, коротку характеристику програмних творів, кілька цікавих додатків і список рекомендованої літератури. Довідник містить також словник літературознавчих термінів і понять, рекомендованих програмою. Для школярів, абітурієнтів, вчителів та дбайливих батьків.
|
83.3(4Укр)
У 74
Олег Ольжич (1907-1944) : інші псевдоніми – М. Запоночний, Д. Кардаш, К. Костянтин, О. Невідомий, О. Світанок, О. Лелека. Криптоніми – О., О. К. справжнє ім'я – Олег Олександрович Кандиба // Усі українські письменники : біографічний нарис, літературно-художній огляд, перелік основних творів, література для додаткового користування, термінологічний словник / упоряд. : Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева. – Х. : Торсінг плюс, 2009. – С. 305-308. – Бібліогр. наприкінці ст.
Книга "Усі українські письменники" стане вірним помічником і порадником при підготовці до уроків української літератури та культури, семінарів, вікторин, написанні рефератів і доповідей. Ці матеріали розширюють відомості, надані у підручниках, і дають більш глибоке уявлення про життя та творчість відомих українських письменників. Книга стане у пригоді всім, хто цікавиться українською літературою та культурою.
|
83.3(4УКР)6
П 43
Погрібний, А. Г. Ідеаліст – псевдо і сутність (О. Ольжич) / А. Г. Погрібний // Погрібний, А. Г. Поклик дужого чину : ст., портр., силуети, наближення, публіц. / вступ. сл. : В. Г. Дончик, П. П. Кононенко ; упоряд. Г. Погрібна. – К. : Просвіта, 2009. – С. 545-549. – (Бібліотека Шевченківського комітету).
До книжки відомого літературознавця, доктора філологічних наук, лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка Анатолія Погрібного (1942-2007) увійшли його літературно-теоретичні, історико-літературні та публіцистичні праці. Одна з історико-літературних розвідок вченого присвячена творчості Олега Ольжича.
Статті мають цінність як соціологічні та психологічні студії, що увиразнюють настрої і прагнення нинішнього українського суспільства. Видання адресоване кожному, кому болить доля Української держави.
|
63.3 (4УКР)
С 81
Олег Ольжич : (1907–1944 рр.) // Сто великих українців / Н. В. Астапенко, О. К. Барашкова [та ін.]. – К. : Арій, 2011. – С. 432-439.
Ця книга містить 100 коротких біографічних нарисів, історичних портретів видатних наших земляків, представників найрізноманітніших верств суспільства – мислителів, письменників, учених, митців, громадських, релігійних, політичних діячів, чиїми зусиллями впродовж віків творилася українська культура, формувався світогляд української нації.
|
83.3(4УКР)
Ж 87
Жулинський, М. Олег Ольжич. Покликаний Україною / М. Жулинський // Жулинський, М. Українська література: творці і твори: учням, абітурієнтам, студентам, учителям. – К. : Либідь, 2011. – С. 670-690. – Бібліогр. наприкінці ст.
Цю свою книжку Микола Григорович Жулинський замислював як велику шпаргалку – підручний літературознавчий матеріал із текстами. З п'ятдесяти нарисів-есеїв, героями яких є як широко-, так і маловідомі українські митці, автор творить велике панно-цілісний портрет національної літератури XIX-XX ст.
|
|
63.3(4УКР)
В 42
Червінський, В. І. Олег Ольжич (Олег Олександрович Кандиба) : [біографія] / В. І. Червінський // Видатні постаті в історії України ХХ ст. – К. : Вища школа, 2011. – С. 264-266 : фот.
Вміщено короткі біографічні відомості про видатних громадських, політичних, і культурних діячів, визначних учених, висвітлено роль і місце кожної особи в історичному розвитку України минулого століття.
|
83.3(4УКР)
У-45
Ольжич Олег // Українські письменники : біографії, огляди творчості, літератур. напрямки і течії, літературознав. словник : [довідник] / М. І. Преварська. – К. : Велес, 2013. – С. 178-180. : портр. – Бібліогр. наприкінці ст.
У довіднику зібрано біографії, огляди творчості, перелік основних творів, їх короткий зміст, аналіз та додаткову літературу про українських класиків, а також про сучасних письменників. Окремі статті присвячено українському шістдесятництву та сучасним літературним угрупуванням.
|
821.161.2.09"19"
К 61
Коломієць, Ростислав Григорович. Олег Ольжич / Р. Г. Коломієць. – Х. : Час читати, 2021. – 128 с.
Олег Ольжич (1907-1943) – велична постать в українському громадсько-політичному житті, в українській поезії, в українській науці. Видатний археолог із європейським ім’ям, він володів дев’ятьма мовами, а його дослідження не втратили сенсу і понині. Видатний поет – він сказав нове слово в українській літературі. Видатний діяч Організації українських націоналістів – він був дійовою особою в побудові української держави в умовах нацистської окупації території України. 1943 року Олег Ольжич загинув у концтаборі Заксенхаузен.
|
91.9: 83.3(4УКР)6
Г52
Глашатай нескореного покоління : рек. список літ. : (до 100-річчя від дня народж. О. Ольжича) / Рівнен. держ. обл. б-ка ; уклад. Л. М. Стадницька ; відп. за вип. В. П. Ярощук. – Рівне : Волинські обереги, 2007. – 20 с.
91.9: 83.3(4УКР)6
О56
Олег Ольжич. Легенда і символ України : ( до 100-річчя від дня народження) : бібліогр. огляд / уклад. О. Г. Бідзіля ; відп. за вип. К. Г. Вашкеба. – Виноградів, 2007. – 12 с.
821.161.2.09
Х 97
Хто за свободу життя віддав – той не вмирає : (до 100-річчя від дня народж. відомого поета О. Ольжича) : метод.-бібліогр. матеріали / Центр. район. б-ка ВРЦБС Виноград. райради, Метод.-бібліогр. та інформ. від. ; уклад.: М. В. Марушка, І. В. Криванич. – Виноградів, 2017. – 46 с. : іл. – Бібліогр.: с. 9, 11-15.
016:821.161.2
Ц 65
Ціною власного життя він проклав шлях до свободи : метод.-бібліогр. матеріали до відзначення 110-річчя від дня народж. О. Ольжича (О. Кандиби) / Тячів. центр. район. б-ка, Метод. від. ; уклад. А. В. Сливка ; відп. за вип. І. С. Ключкей. – Тячів, 2017. – 16 с. : портр. – Бібліогр.: с. 12.
|
Новини
Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за листопад 2024 р.".
Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.
Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".