Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Мова народу – народ
2022-01-25до 95-річчя від дня народження мовознавця, педагога, правозахисника Олекси Тихого
Тихий Олексій. Роздуми [Електронний ресурс] : збірник статей, документів, роздумів / О. Тихий ; упоряд. О. Зінкевич. – Балтимор ; Торонто : Укр. вид-во "Смолоскип" ім. В. Симоненка, 1982. – 80 с. – (Документи українського самвидаву). – Режим доступу : https://bit.ly/3JZ6zhq
Дві статті Олекси Тихого, члена Української Гельсінкської Групи, які опубліковані у цьому виданні, мають неабияке пізнавальне значення у вивченні дійсності в радянській Україні. Важливою є стаття «Роздуми про українську мову та культуру в Донецькій області», в якій автор пише про русифікацію в Донбасі і зникання української мови та культури в цій робітничій частині України. Коли порівняти становище 1970-их років зі становищем 1980-их років, то стане ясно, що як в Донбасі, так і в усіх областях України курс на русифікацію і «злиття націй» в одну «радянську націю» (а властиво в одну російську націю) став офіційною внутрішньою політикою влади СРСР в останніх двох десятках роках. У другій статті «Вільний час трудящих», О. Тихий порушує дуже важливе питання дозвілля робітника, яким воно є в радянській дійсності і яким воно має бути в сучасному модерному суспільстві.
|
81.411.1
М 74
Мова – народ : висловлювання про мову та її значення в житті народу / упоряд. О. Тихий. – К. : Смолоскип, 2007. – 416 с. : табл. – Імен. покажч.: с. 407-414.
У книзі “Мова – народ” зібрано документи і висловлювання видатних людей про мову (понад 250 авторів та документів). Декілька розділів збірки (Письменники, вчені та поети про роль та значення мови в житті народу, Ставлення до мови, Патріотизм) присвячені загальним питанням значення рідної мови, інші розділи (Тарас Шевченко про мову, Доля української мови в історичному плані, Трохи статистики) присвячені українській мові. Упорядник збірки, учитель і правозахисник Олекса Тихий (1927-1984), член-засновник Української Гельсінкської групи, закінчив роботу над рукописом у 1976 році, але невдовзі після того був засуджений за антирадянську діяльність. Збірка публікується вперше. Як додатки до збірки "Мова – народ" подані: стаття Олекси Тихого, короткий біографічний нарис та лист-звернення Міжнародної амністії.
|
Тихий, Олекса. Словник мовних покручів [Електронний ресурс] / О. Тихий ; [упоряд. і ред. В. Овсієнко]. – Донецьк : Т-во ім. О. Тихого, 2009. – 107 с. : портр. – Режим доступу : https://bit.ly/31vTc7c
Цього «Словника невідповідних нормам української літературної мови слів (чужі слова, спотворені слова, кальки і т.п.)» Олекса Тихий укладав поміж першим і другим ув`язненням – між 1964 і 1977 роками. У машинописі, що зберігся завдяки професорові Василеві Скрипці (вже покійному) та філологам Інні Філіпповій і Вікторові Баришполеві, він доведений до літери М включно. Ймовірно, що був зібраний матеріал і до літери Я, але укладач не встиг його передрукувати на своїй друкарській машинці. Отже, блукав цей Словник пустелею яких 40 років. Але він не застарів і не втратив своєї актуальності.
Адресований він «вчителям, школярам, а також тим, хто занедбав рідну мову або втратив контакт із нею»; «кожному, хто хоче говорити правильно й красиво».
|
Тихий, Олекса. Не можу більше мовчати [Електронний ресурс] / О. Тихий ; упоряд. : В. Овсієнко, Л. Огнєва, Є. Фіалко, Є. Шаповалов. – Донецьк : Т-во ім. Олекси Тихого, 2009. – 194 с. – Режим доступу : https://bit.ly/33lBuUw
Донецьке обласне Товариство ім. Олекси Тихого (голова Євген Шаповалов) сприяло виходу у світ збірки творів нашого земляка О.Тихого. До книги увійшли: статті Олекси Тихого, написані в 1970 – 80-х роках; листи з неволі сестрам, матері, дружині. Доповнюють образ цієї світлої людини спогади Володимира Тихого, Василя Овсієнка та Євгена Сверстюка. До книги "Не можу більше мовчати" не ввійшла стаття «Ви і ми», про яку згадується у матеріалах справи О. Тихого і М. Руденка 1977 року. Знайти її текст не вдалося. Але треба зауважити, що О. Тихий на суді не визнав себе автором такої статті.
|
Тихий, Олекса. Думки про рідний Донецький край. Т. І / О. Тихий ; упоряд. : В. В. Овсієнко, М. В. Олійник, В. Ф. Півень, Є. Б. Фіалко. – Донецьк : Донеччина, 2012. – 416 с. : іл.
Книга «Думки про рідний донецький край» – збірка статей та листів затятого українського націоналіста родом із Донецького регіону Олекси Тихого. Філософ та відданий Україні публіцист Олекса Тихий був однією з визначальних постатей українського націоналістичного руху у XX столітті. У книзі зібрані матеріали із різних джерел. Водночас вони склали єдиний палкий протест автора проти втрати «українськості», заміни рідної культури на російську, відмови від національних цінностей, характерного для радянського періоду історії України.
|
Олекса Тихий: у спогадах, роздумах, літератури. Т. 2 / / О. Тихий ; упоряд. В. В. Овсієнко [та ін.]. – Донецьк : Донеччина, 2012. – 368 с. : портр. – Бібліогр.: с. 345-355. – Покажч. імен: с. 362-367.
Автори В.В. Овсієнка, М.В. Олійник, В.Ф. Півень та Є.Б. Фіалко впорядкували літературно-філософську спадщину репресованого Олекси Тихого, і дали можливість воскреснути в новий час.
Можливо, саме зараз потреба в такій публіцистиці стоїть на Донбасі та решті України особливо гостро.
|
Тихий, Олекса. На перехресті думок [Електронний ресурс] / О. Тихий ; упоряд. Л. Огнева. – Донецьк : Музей "Смолоскип", 2013. – 438 с. – Режим доступу : https://bit.ly/3HM8XpP
До збірки “На перехресті думок” увійшли всі, знайдені на цей час, педагогічні статті Олекси Тихого – талановитого педагога й публіциста, філософа, мужнього патріота, правозахисника, члена-засновника Української Гельсінкської групи. Жодна з цих статей не була надрукована ані за життя автора, ані по його смерті.
Дана публікація рекомендована батькам, студентам педагогічних закладів та вчителям.
|
Матеріали про життя і діяльність Олекси Тихого
Хто ж такий Олекса Тихий? : статті, спогади, роздуми. Кн. 1 / ред.-уклад. Є. Б. Фіалко. – Олексієво ; Дружківка : Донецьке обл. товариство ім. О. Тихого, 2008. – 40 с.
То хто ж він, Олекса Тихий?
"Хто я? Навіщо я живу?» ці питання ніколи не залишали його, він постійно думав над ними, постійно шукав відповіді на них.
Його знає увесь світ. Він – правозахисник, публіцист, педагог, історик, філософ. Він один із десяти співзасновників знаменитої Української Гельсінської Групи, на ідеологічних засадах якої було прийнято Декларацію Незалежності України.
Він герой, він мученик. Він пророк!
Ці нечисленні матеріали допоможуть Вам дізнатися, хто такий Олекса Тихий, як склалася його доля, що він скоїв у своєму житті та що про нього говорять відомі люди.
Сподіваємось, що це допоможе Вам сформувати свою думку про видатного сина українського народу.
|
Учитель Олекса Тихий [Електронний ресурс] / уклад. Л. Огнєва. – Донецьк, 2009. – 64 с. – Режим доступу : https://bit.ly/3q9AVGa
У книзі йде мова про сільського вчителя – Олексія Івановича Тихого (Олексу Тихого), який за участь у Гельсінкській Групі, та боротьбу за українську мову на Донеччині був арештований. О.Тихий, педагог і філософ, сприймав державне свавілля як свою особисту трагедію, і водночас – трагедію українського народу. Завдяки тому, що українська нація має таких полум'яних героїв – вона безсмертна.
Книга може бути цікава краєзнавцям, педагогам, студентам.
|
Олекса Тихий: вчора і сьогодні [Електронний ресурс] : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. присвяч. 90-річчю від дня народж. правозахисника, філософа, педагога і громадського діяча Олекси Тихого 24-25 листоп. 2016 р. / М-во освіти і науки України, Краматорський економіко-гуманітарний ін-т. – Краматорськ, 2016. – 208 с. – Режим доступу : https://bit.ly/3pVM3Xb
До збірника наукових праць увійшли матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з нагоди 90-ї річниці від дня народження Олекси Тихого. Рекомендовано для науковців, викладачів, аспірантів, студентів вищих навчальних закладів, усіх, хто цікавиться поглядами Олекси Тихого.
|
Мислити з Олексою Тихим [Електронний ресурс] : зб. наук. пр. / М-во освіти і науки України ; Донецький нац. ун-т ім. В. Стуса. – Вінниця ; Дружківка, 2017. – 259 с. – Режим доступу : https://bit.ly/3JCej8W
До збірника увійшли матеріали міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції з нагоди 90-ї річниці від дня народження Олекси Тихого, присвячені дослідженню його діяльності як дисидента й правозахисника, аналізу судів над Олексою Тихим, розгляду його педагогічних поглядів та вивченню сучасних освітньо-виховних процесів. Особливу увагу приділено проблемам мовної ідентичності й функціонування української мови та культури в Україні загалом та на Донеччині зокрема.
Для науковців, фахівців різних галузей, викладачів, аспірантів, студентів вищих навчальних закладів, усіх, хто цікавиться поглядами Олекси Тихого.
|
Овсієнко, В. Повстав і поліг (Олекса Тихий) [Електронний ресурс] / В. Овсієнко // Овсієнко, Василь. Світло людей : мемуари та публіцистика. – 2-ге вид., перероб. і допов. – К. : Вид-во “КЛІО”, 2018. – С. 261-277. – Режим доступу : https://bit.ly/3Ighx0f
Колишній в’язень сумління з майже 14-річним «стажем» пропонує півсотні статей, написаних за 20 років волі, – про в’язнів сумління, в т. ч про про співкамерника Олексу Тихого та інших видатних особистостей, Книжка цінна своєю суворою достовірністю й інформаційною насиченістю, моральним максималізмом та офірним ідеалізмом, який дають лаґерні університети. Її герої – не просто жертви Великого терору, а яскраві Особистості, які порвали пута неправди й неволі. Як сумлінний історик, автор пропонує суспільству інформацію про репресії 20–80-х років. Як відважний публіцист, дає яскраві оцінки своїм сучасникам – друзям і ворогам.
Видання розраховане на всіх, хто цікавиться рухом опору і правозахисним рухом в Україні.
|
Інтернет ресурси:
Підготувала Маргарита Бадида.
Новини
Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за листопад 2024 р.".
Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.
Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".