Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Великий меценат і подвижник на українській ниві

2021-07-05
до 100-річчя від дня народження Петра Яцика
 
"Найкраще, коли про тебе свідчать не слова, а самі справи..."
Петро Яцик
 
Петро Яцик (1921-2001), канадський підприємець українського походження, меценат і філантроп, відомий своїм вагомим внеском у фінансування українознавства на Заході та в Україні.
Петро Яцик з когорти тих дуже нечисленних українців, хто, як казав інший відомий український меценат Євген Чикаленко, «любив Україну не тільки до глибини душі, але й до глибини власної кишені». Свою першу пожертву 1000 доларів Петро Яцик зробив на початку 60-х, а останню – незадовго до смерті. На популяризацію українського слова, думки, культури у світі він витрачав мільйони доларів.
Сам був людиною скромною і невибагливою в побуті. Жодних «мільйонерських» замашок – ані яхт, літаків, «хатинок» на 5 поверхів, ексклюзивних годинників, супердорогих автівок, хоча міг дозволити собі багато чого. Він вважав, що для людини в житті набагато важливішим є те, скільки вона віддала іншим. І не тільки грошей, але й тепла, любові та добра. Був щирим і надзвичайно світлим.
Петро Дмитрович Яцик народився на Сколівщині в селі Верхнє Синьовидне 7 липня 1921 року в селянській родині. Був первістком. Рано став напівсиротою: коли виповнилося 14 – помер батько. Петро став за старшого і турбувався про маму, двох сестер і чотирьох братів. Після війни доля занесла Петра Яцика до Канади. Важко перерахувати, де і ким він працював. Нарешті став «на ноги», заснував будівельне підприємство, яким керував з великим розумінням справи. Завжди пам’ятав своє походження, не забував, що він українець.
Петро Яцик – один із спонсорів Інституту українських студій Гарвардського університету (США), Енциклопедії українознавства, Центру досліджень історії України ім. П.Яцика при Альбертському університеті (Канада), Освітньої фундації ім. Петра Яцика (її фонд налічує 4 млн доларів), Українського лекторію в Школі славістики та східноєвропейських студій при Лондонському університеті, документаційного центру в бібліотеці ім. Джона П. Робертса при Торонтському університеті, фонду Яцика при Канадському інституті українських студій (КІУС) в Едмонтоні.
Завдяки внесеним Яциком 750 тисяч доларів відкрито спеціальний український відділ в Інституті ім. Гаррімана при Колумбійському університеті.
Коштом мецената видано чимало наукових монографій з історії України (зокрема, переклад Історії України-Руси Михайла Грушевського англійською мовою), економіки, політології, медицини, етнографії.
Сума його пожертв на українські інституції в західному світі перевищує 16 мільйонів доларів.
Студенти з України також мають дякувати Петру Яцикові за можливість вчитися в Європі, США, Канаді. А ще, звісно, це заснований у травні 2001 року Міжнародний конкурс знавців української мови.    Джерело  
 
Вислови Петра Яцика:
«Бізнес  справа чесних людей».
«Найкоротший шлях здобути гроші? Пограбуйте банк. То відразу матимете їх. Нічого йти в бізнесмени, якщо маєте в душі тільки мрію про багатство. Потрібні ще совість, знання і порядність. Хочеш бути бізнесменом – то ставай добрим бізнесменом».
«Вважаю за свій обов’язок віддячити Богові, що дав мені можливість бути сильнішим за слабших. І це також моя приємність – платити бідним чи слабшим, що я сильніший».
«Убогий духом не може бути багатим, незважаючи на те, скільки грошей він має».
«Все залежить від совісті людини, а не від її становища в суспільстві».
«Найважливіша цінність одиниці й держави – це сила, яку дають освіта, гроші й армія. Освітлюють красу, але рахуються тільки з силою. А ми ці ділянки занедбували багато-багато років».
«Якщо ви хочете, щоб краса торжествувала – захистіть її силою. Бо краса без сили – ніць не вартує.Хоч яка би була красива квітка, хтось брудним чоботом на неї стане, і квітка помре. Тобто, дбаємо про те, щоб і чобіт був наш, і квіти захищені!»
 
Матеріали про життя і діяльність Петра Яцика
 
83.3(4УКР9)6 
С 47
Слабошпицький, М. Ф. Українець, який відмовився бути бідним: Петро Яцик [Електронний ресурс] / М. Ф. Слабошпицький. – К. : Ярославів Вал, 2011. – 256 c. : іл. – Режим доступу : https://bit.ly/3zwZwr6
 
Як стати людині багатою, а державі сильною – над цим питанням роздумують автор книги і його персонаж – видатний український бізнесмен і меценат Петро Яцик (Канада). Книга зацікавить не лише молодих честолюбців, що з грандіозними планами кидаються у вир бізнесу, чи політиків, соціологів і філософів, а й усіх читачів біографій славетних людей, оскільки в ній яскраво змальовано подвижницьке життя однієї з найвизначніших особистостей сучасного українського світу. Матеріали е-Бібліотеки "Україніка"
63.3(4УКР) 
В 42
Червінський, В. І. Петро Яцик : [біографія] / В. І. Червінський // Видатні постаті в історії України ХХ ст. : короткі біогр. нариси / В. І. Гусєв [та ін.]. – К. : Вища школа, 2011. – С. 386-388.
 
У довіднику вміщено короткі біографічні відомості про видатних громадських, політичних і культурних діячів, визначних учених, висвітлено роль і місце кожної особи в історичному розвитку України минулого століття. Також вміщено нарис про Петра Яцика. Інформація для всіх, хто цікавиться історією нашої держави, учнів загальноосвітніх шкіл, гімназій, студентів.
 
63.3(4УКР)6 
К52
Кляшторна, Н. О. Бойківське сузір’я : словник персоналій Бойківщини : народилися бойками, мешкали на Бойківщині, прислужилися бойкам / Н. О. Кляшторна. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2012. – 80 c. : фот. – Імен. покажч. : с. 77-79.
 
Бойківське сузір’я – словник з короткими відомостями про 300 видатних осіб, котрі своїм походженням чи діяльністю пов’язані з бойками і Бойківською землею. Словник розповідає про знаних осіб бойківського походження та акцентує увагу на їхньому внеску на благо рідного краю. Також подані відомості про Петра Яцика.
Видання розраховане на широке коло читачів та користувачів на Бойківщині та поза її межами.
 

Юніцька, Наталя Миколаївна. Петро Яцик та українська духовність : уроки укр. мови для старшокласників / Н. М. Юніцька.  Тернопіль : Навчальна книгаБогдан, 2008. – 45 с.  (Бібліотека вчителя).

Пропонований навчальний матеріал має на меті ближче ознайомити педагогів та учнів з хронологією життєпису та скарбницею духовних цінностей Петра Яцика, ім’я якого стало широко знаним в Україні завдяки меценатському проекту  Міжнародному конкурсу з української мови. Вибіркові тексти та уривки зі статей сприятимуть повторенню і глибшому засвоєнню учнями програмового матеріалу з української мови, а інтерактивні методи лінгвістичної роботи над окремими фактами біографії П. Яцика та його висловами допоможуть школярам усвідомити й зробити правильні кроки в подальшому житті. Для вчителів-словесників, керівників методичних об’єднань учителів української мови та літератури, студентів філологічних факультетів.
 

Нову англомовну книгу про життя Петра Яцика «Leaving Home» з підзаголовком The Remarkable Life of Peter Jacyk опублікувало і представило на американський книжковий ринок Ванкуверське видавництво «Figure Publishing». Книгу про своє життя розпочав сам Петро Яцик. Але не закінчив… Його донька Надя разом з письменником Джоном Лоуренсом Рейнольдсом завершили книгу, розповівши про видатного українця англомовному світу. Прочитавши її, канадський Прем’єр-міністр Стівен Гарпер назвав «Leaving Home» «надихаючою хронікою благодійної діяльності».
 
Нині, завдяки перекладу Михайла Сороки, англомовний текст книги доступний і українському читачеві. Автор перекладу – відомий журналіст, редактор, автор публіцистичних книжок, багатьох статей у періодиці – добре знав Петра Яцика, неодноразово з ним зустрічався.
Рейнольдс, Джон Лоуренс. Залишаючи рідний дім. Надзвичайне життя Петра Яцика  / Дж. Л. Рейнольдс ; пер. з англ. М. Сороки. – Кам’янець-Подільський : ТОВ «Друкарня «Рута», 2018. – 304 с. : іл.
 
Книга розповідає про життя видатного українця Петра Яцика, якого воєнне лихоліття, складні життєві обставини змусили покинути батьківську хату, рідну Україну й вирушити за океан, до Канади, де він важкою працею, постійним самовдосконаленням, мудрими рішеннями і високоморальними вчинками здобув широке суспільне визнання, став одним з провідних канадських бізнесменів. Славу Петру Яцику принесли не тільки його незаперечні успіхи в бізнесі, але й багатогранна меценатська діяльність і насамперед велика фінансова підтримка розвитку української освіти, культури та духовності, з чим докладно знайомить читачів пропоноване видання.
До Вашої уваги уривок з книги.
 
Слабошпицький, М. Ф. Українські меценати [Електронний ресурс] : нариси з історії української культури / М. Ф. Слабошпицький. – К. : Вид-во М. П. Коць: Ярославів Вал, 2001. – 328 с. : фот. – Режим доступу : https://bit.ly/3gDplNo
 
Ця книга про добре знане явище в усіх країнах світу: про філантропію, благодійництво, меценатство. В ній відтворено яскраві сторінки української історії крізь призму цього феномена. Вміщено короткі біографічні відомості про видатних громадських, політичних і культурних діячів, визначних учених, висвітлено роль і місце кожної особи в історичному розвитку України минулого століття. Також подана  інформація про життя та діяльність Петра Яцика. Для всіх, хто цікавиться історією нашої держави, учнів загальноосвітніх шкіл, гімназій, студентівМатеріали е-Бібліотеки "Україніка"
 
Яцик Петро Дмитрович [Електронний ресурс] : [біографічна інформація] // Українська діаспора: літературні постаті, твори, біобібліографічні відомості : словник довідник / упоряд. В. Просалова. – Донецьк : Сх. вид. дім, 2012. – С. 477. – Режим доступу : http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/UKR0004392
 
У книзі подано відомості про українських письменників діаспори: біографічні факти, творчу діяльність, довідкові та літературно-критичні матеріали, що допоможуть в опрацюванні необхідної літератури та осмисленні їхньої багатогранної художньої творчості. Також подано біобібліографічні відомості про Петра Яцика. Видання має науково-популярний характер і призначене як для фахівців-філологів, так і широких кіл читачів, які цікавляться художньою літературою, розмаїтим літературним процесом діаспори. Матеріали е-Бібліотеки "Україніка"
 
Сорока, М. М. «Тішуся, тим що дещо зробив для України» [Електронний ресурс] : [Петро Яцик] / М. М. Сорока // Сорока, М. М. Кроки у незвідане : зустрічі й діалоги з видатними людьми. – К. : ВАТ «Вид-во «Київська правда», 2003. – С. 401-420 : фотоіл. – Режим доступу : https://bit.ly/36bnR8q
 
Автор книги Михайло Сорока розповідає про людей, чиї імена широко відомі в Україні і світі. Серед них  благодійник й громадський діяч Петро Яцик, хірург Микола Амосов, авіаконструктор Олег Антонов, світовий рекордсмен Сергій Бубка, творець сімейства двигунів для ракет Валентин Глушко, письменник Павло Загребельний, футбольний тренер Валерій Лобановський, видатний вчений і організатор наукових досліджень Борис Патон. Усі вони, кожен у своїй сфері, досягли видатних результатів, зробили сміливі й рішучі кроки в незвідане, до нових знань і людських можливостей. В основі матеріалів книги  особисті зустрічі та ексклюзивні інтерв’ю автора з її героями.
 

Абліцов, В. Яцик Петро / В. Абліцов // Абліцов, Віталій. Галактика "Україна". Українська діаспора : видатні постаті. – К., 2007. – С. 147 : портр.

У книзі вміщено інформацію про життя та діяльність Петра Яцика. Це видання присвячене вихідцям з етнічних українських земель, які знайшли себе у Новому Світі й стали успішними американціями, європейцями чи австралійцями. Є серед них лауреати Нобелівської та інших престижних міжнародних премій, лідери державного, політичного й інтелектуального життя багатьох країн нашої планети, зокрема, державні і політичні діячі, науковці, письменники, митці, генерали, адмірали, бізнесмени, спортсмени. Видання розраховане, насамперед, на допитливих читачів, котрі сповнені бажання розширити виднокола своїх знань про вітчизняну історію.

 
 
Найкращою даниною пам'яті Петра Яцика в Україні стало щорічне проведення у День української писемності і мови 9 листопада Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, до якого щорічно долучаються мільйони учасників із багатьох країн світу. 
Довідково.
Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика проводиться на виконання Указу Президента України від 09 листопада 2007 року № 1078 «Про Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика» відповідно до Положення про Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 13 березня 2008 року № 168, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2008 року за № 643/15334, з метою піднесення престижу української мови, популяризації її серед молоді.
Організаторами Конкурсу є Міністерство освіти і науки України, Міжнародний благодійний фонд «Ліга українських меценатів», ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти».
Конкурс було засновано українським меценатом Петром Яциком у травні 2001 року. Одним із натхненників конкурсу був виконавчий директор Ліги українських меценатів, голова Координаційної ради Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, перший заступник голови журі Конкурсу, відомий вітчизняний прозаїк, критик, літературознавець, публіцист, громадський діяч Михайло Слабошпицький.
Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика : як розпочався, проходив і завершив свою роботу 5-й... / упоряд. С. Короненко ; Ліга українських меценатів. – К., 2005. – 182 с.
Видання присвячене Міжнародному конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика. Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 24.07.2000 р. № 345 з метою піднесення престижу української  мови серед підростаючого покоління, виховання пошани до державної мови незалежної України, активного і цілеспрямованого вивчення української мови було затверджено Положення про цей конкурс. Книга містить публікації з газет про цей міжнародний конкурс.
 
***
Яцик, Петро. "Для чого нам потрібна історія України англійською мовою" / П. Яцик // Слабошпицький, М. Українські меценати : нариси з історії української культури. – К. : Вид-во М. П. Коць: Ярославів Вал, 2001. – С. 259-260.
Яцик, Петро. Час освоїти етику будівництва держави : пробл. розбудови укр. держави / П. Яцик // Уряд. кур’єр. – 1995. – 9 лют. – С. 5.
Яцик, Петро. "Найбільший ворог українців – самі українці" : [розмов з президентом Ліги укр. меценатів / вела Т. Качало­ва] / П. Яцик // Хроніка-2000. – Вип. 29/30 : Єднання. Порозуміння. Зла­года. – К., 1999. – С. 34-42.
***
Базів, Н. "Я щасливий, бо прожив свої 80 літ чесно" : остання зустріч із Петром Яциком / Н. Базів // Народна газета. – 2001. – 15-21 листоп. – С. 4.
Білякова, Л. До золота іржа не пристане : пішов з життя один з найвідоміших у світі українців – канадський бізнесмен і меценат Петро Яцик / Л. Білякова // Україна і світ сьогодні. – 2001. – 17-23 листоп. – С. 7.
Бондаренко С. Що єднає Осьмачку і Яцика / С. Бондаренко // Літ. Україна. – 2001. – 15 верес. – С. 6.
Великі справи складаються з малих : ретроспективний екскурс в історію Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика // Слово Просвіти. – 2019. – 31 жовт. – 6 лист. (Ч. 44). – С. 8-9.
Візінська, М. Як можна бути патріотом України, якщо живеш поза межами своєї землі? [Електронний ресурс] : [завдання для інтелектуальних фестин про П. Яцика] / М. Візінська // «До тебе лину, земле українська…» (матеріали до навчальновиховних занять) / упоряд.: Н. Уманців [та ін.]. – Івано-Франківськ, 2020. – С. 61-70. – Режим доступу : https://bit.ly/2TYgnCO. – Назва з екрана.
Загорій, В. За велінням долі : [співдружність видат. діячів України  П. Яцика і М. Слабошпипького] / В. Загорій // Літ. Україна. – 2006. – 3 серп. – С. 1 : фот.
Загорій, В. „Перед мовою всі рівні !” : конкурс ім. П. Яцика і політич. контекст : [розмова / вів С. Короненко] / В. Загорій // День. – 2019. – 16 трав.(№ 83). – С. 10-11.
Загребельна, Н. Роль націокультурної діяльності мецената Петра Яцика в утвердженнні духовності молодої генерації українців як основи державотворення в сучасній Україні [Електронний ресурс] / Н. Загребельна, М. Яретик // Тоталітаризм як система знищення національної пам’яті : зб. наук. пр. за матеріалами всеукр. наук.-практ. конф. 11-12 черв. 2020 р., Львів. – Л., 2020. – С. 222-225. – Режим доступу : https://bit.ly/3gq7tXs. – Назва з екрана.
Короненко, С. Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика : меценати виконують свій обов’язок / С. Короненко // Літ. Україна. – 2020. – 17 жовт. (№ 39-40). – С. 3.
Короненко С. Він сіяв зерно, зерно росте : [про П. Яцика] / С. Короненко // Літ. Україна. – 2005. – 29 груд. – С. 4.
Короненко С. З того, що говорив Петро Яцик : [про П. Яцика] / С. Короненко // Літ. Україна. – 2005. – 3 листоп. – С. 5.
Короненко С. За книжкою про Петра Яцика / С. Короненко // Літ. Україна. – 2004. – 19 лют. – С. 3.
Міжнародний конкурс імені Петра Яцика : монологи через 18 років // Літ. Україна. – 2018. – 20 верес. (№ 34). – С. 6.
Мейс, Джеймс. Він мислив про справу – не про славу: оголошено переможців Міжнар. конкурсу знавців укр. мови ім. П. Яцика / Д. Мейс // День. – 2002. – 23 трав. – С. 5.
Меценат, який не відмовився бути українцем: Петро Яцик у спогадах сучасників. Статті, відгуки та інтерв'ю видатного благодійника й громадського діяча / ред.-упоряд. : М. Слабошпицький, М. Сорока. – К. : Ярославів Вал, 2002. – 280 с. : фот.
Мицик, Ю. Яцик Петро Дмитрович [Електронний ресурс] : [персоналія] / Ю. Мицик // Енциклопедія історії України. Т. 10 : Т-Я / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.]. – К. : Наук. думка, 2013. – С. 768-769 : портр. – Режим доступу : https://bit.ly/3gnmmd8
Павленко, О. Яцик, який відмовився бути духовно бідним : "Ярославів Вал" представив сьоме видання бестселера М. Слабошпицького про мецената П. Яцика / О. Павленко // Літ. Україна. – 2018. – 26 квіт. (№ 16). – С. 1, 5.
Патока, В. В. Великий меценат і подвижник на українській ниві : до 90-річчя від дня народження П. Д. Яцика (1921–2001) / В. В. Патока // Календар знаменних і пам‘ятних дат. – 2011. – № 3. – С. 27-36.
Рейнольдс, Дж. Залишаючи рідний дім. Надзвичайне життя Петра Яцика : [вийшла книга про мецената Петра Яцика] / Д. Рейнольдс // Критика. – 2020. – Ч. 7-8. – С. 27.
Слабошпицький, М. Держава на ім’я Петро Яцик : виповнилося 90 років від дня народження видатного мецената / М. Слабошпицький // Літ. Україна. – 2011. – 14 лип. (№ 26). – С. 1, 12.
Слабошпицький, М. Неприватна справа Загорія, Гриценка й Фаріон : Міжнародний конкурс з української мови імені П. Яцика / М. Слабошпицький // Літ. Україна. – 2018. – 7 черв. (№ 22). – С. 4.
Слабошпицький М. Держава на ім’я Петро Яцик / М. Слабошпицький // Літ. Україна. – 2011. – 14 лип. – С. 12.
Слабошпицький М. Для чого людина народжується. Дев’ять років з Петром Яциком / М. Слабошпицький // Київ. – 2002. – № 7-8. – С. 150-163.
Слабошпицький, М. Мільйони від Петра Яцика / М. Слабошпиць­кий // Слабошпицький, М. Українські меценати : нариси з історії української культури. – К. : Вид-во М. П. Коць: Ярославів Вал, 2001. – С. 248-259.
Сорока, Г. Його найбільше багатство [Електронний ресурс] : [до сторіччя з дня народж. визначного укр. добродійника і канад. бізнесмена Петра Яцика] / Г. Сорока // Голос України. – 2021. – 7 лип. – Режим доступу : https://bit.ly/2T295xW. – Назва з екрана.
Сорока, М. Нетиповий українець : 90 років тому народився видатний український меценат Петро Яцик / М. Сорока // Уряд. кур'єр. – 2011. – 7 лип. (№ 121). – С. 17.
Українець, який відмовився бути бідним : 7 липня – 95 р. від дня народж. П. Яцика, бізнесмена, мецената, засновника Міжнародного конкурсу знавців украйнської мови / підгот. Я. Шлапак // Дем. Україна. – 2016. – № 26. – С. 13.
Фаріон, І. Тріяда від Петра Яцика: освіта, гроші, армія / І. Фаріон // Слово Просвіти. – 2019. – 31 жовт.-6 лист. (Ч. 44). – С. 1, 2.
Щербак, Ю. Уроки Петра Яцика / Ю. Щербак // Літ. Україна. – 2002. – 8 трав. – С. 2.
 
Інтернет ресурси:
 
Підготувала Маргарита Бадида

Новини

2024-10-30

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-10-25

Запрошуємо всіх на презентацію книжки знаного фольклориста Івана Хланти.

2024-10-25

Запрошуємо на презентацію книжки Маргарити Безик про село Голубине та його мешканців.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день