Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Євген Коновалець – батько української національної ідеї
2021-06-14до 130-річчя від дня народження Євгена Коновальця
Євген Коновалець (1891–1938) – полковник Армії Української народної республіки, командир Української військової організації, голова Проводу українських націоналістів, перший голова Організації українських націоналістів.
94(477)
К 64
Євген Коновалець та його доба. – Мюнхен : Видання фундації ім. Є. Коновальця, 1974. – 1019 с.
Книга розповідає про життя та діяльність легендарного командира корпусу Січових Стрільців, засновника та керівника Української Військової Організації (УВО), Організації Українських Націоналістів (ОУН) Євгена Коновальця (14.06.1891-23.05.1938). Також розповідається про соратників українського політика та полководця, найважливіші історичні події, учасником і творцем яких він був.
|
63.3(4УКР)622
К 64
Коновалець, Євген. Я б’ю в дзвін, щоб зрушити справу ОУН з мертвої точки… : невідомі док. Орг. Укр. Націоналістів : рік 1930 : (листування Голови Проводу ОУН Є. Коновальця і секретаря ПРУН В. Мартинця) / Є. Коновалець ; ред. Ю. Олійник ; передм. : А. Кентій, В. Лозицький. – К. : Темпора, 2003. – 272 с. : фот.
Євген Коновалець (1891-1938) – одна з найцікавіших постатей української історії минулого століття: полковник Армії УНР, комендант УВО, голова Проводу Українських Націоналістів. Його критичні роздуми та оцінка першого року діяльності ОУН, висловлені у листуванні з товаришами по організації, становитимуть інтерес для істориків та політологів, усіх, хто цікавиться історією України ХХ століття. «Хоч Є. Коновалець був добре відомий серед української громадськості і політичної еліти ще з часів визвольних змагань 1917-1921 рр., проте його формування як одного з загальноукраїнських лідерів починається... коли він очолив Провід ОУН. Можна погодитися з думкою відомого члена УВО-ОУН З. Книша, що Є. Коновалець став „легендарною постаттю, символом спротиву всього українського народу”» (З передмови А. Кентія та В. Лозицького «Євген Коновалець і початки діяльності ОУН»).
|
663.3(4Укр)6
Ж 74
Життя і смерть полковника Коновльця. Документи. Матеріали. Спогади. Щоденники. Листи. Фотографії / худ. ред. М. Яців. – Львів : Червона калина, 1993. – 328 с. – (Сини України).
Нелегко далася видавництву «Червона Калина» книжка про полковника Євгена Коновальця, яку Ти сьогодні, Шановний Читачу, взяв у руки. Неймовірна дорожнеча поліграфічних робіт, паперу, транспорту – все надто утруднювало її видання.
Однак усі труднощі позаду, книжка готова й вона лежить на Твоєму столі, Читачу. У ній знайдеш оповіді, листи, нотатки, уривки з щоденника та інші документальні матеріали про видатного діяча Української Національної Революції, організатора У ВО та ОУН Євгена Кановальця. Друга частина книжки присвячена дослідженню організації замаху на полковника, друкуються нариси про агентів НКВС. Це перше таке видання в Україні. Ряд матеріалів узято із зарубіжних видань («Євген Коновалець та його доба», Мюнхен; «Шляхом на Роттердам», Буенос-Айрес, вид-во Ю. Середяка; «ОУН 1929 -1954», Франція).
Дотепер точно не знаємо імені більшовицького вбивці Євгена Коновальця. Минулого року в пресі появилася «похвальба» якогось кадебіста Судоплатова – опричника Берії, що, мовляв, йому належить заслуга знищення Коновальця. Очевидно, архіви знають й інші імена. Й вони стануть відомі історії.
|
329(477)
Ш 92
Штокало, Василь. Соборність і самостійність УВО : чин Коновальця / В. Штокало ; Терноп. обл. краєзнав. музей. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2019. – 80 с. : іл. – (Соборність України – 100 років ; вип. 1).
Сутність УВО, надзвичайно викривлена деспотичним ворогом СРСР. Минуле засвідчує: Україна завжди була полем зазіхань сусідніх держав. На початку ХХ сторіччя незалежність знову не вдалося закріпити через втручання чужинців. Суспільство у відповідь запровадило – націоналізм. Останні події в Криму та Донеччині, Луганщині змушують повертатися до відштовхуваної спадщини. Розраховано на широке коло читачів.
|
94(477)"19"
Л 61
Липовецький, Святослав. Бандерівці : 200 історій з ХХ століття / С. Липовецький. – Львів : Піраміда, 2017. – 564 с. : іл.
"Бандерівці. 200 історій з ХХ століття" – книга, яка в одинадцяти розділах охоплює діяльність українського визвольного руху, що увійшов в історію як "українські націоналісти" чи "бандерівці". Вперше в одній книзі зібрані історії про боротьбу УВО та ОУН в міжвоєнний період, рух опору під час ІІ Світової війни та півтора десятиліття після її завершення, феномени створені націоналістами в нацистських кацетах та радянському ГУЛАГу, діяльність, що її проводили в еміграції та на "малій зоні". Велика частина текстів буде знайома читачам завдяки статтям, які автор публікував у журналах "Український Тиждень" та "Країна", газетах "Україна Молода", "День", "Дзеркало Тижня" та "Газета по-українськи", сайтах "Історична Правда" та "Україна Incognita". Це уже третє видання книги, яка вперше з'явилася друком в 2009 році під назвою "Червоно-Чорне. 100 бандерівських оповідок". Її наступне перевидання ввійшло в Топ-10 рейтингу "Книжка Року-2013" в серії "Минувшина". Цього ж разу книга "Бандерівці. 200 історій з ХХ століття" містить вдвічі більше історій, але й тексти, які друкувалися в попередніх виданнях зазнали суттєвих змін та доповнень.
|
63.3(4УКР)61
К 56
Ковальчук, Михайло Анатолійович. На чолі Січових стрільців : військ.-політ. діяльн. Євгена Коновальця в 1917-1921 рр. / М. А. Ковальчук ; Нац. акад. наук України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського. – К. : Укр. вид. спілка ім. Ю. Липи, 2010. – 288 с. : іл.
Книга присвячена діяльності видатного українського військового і громадсько-політичного діяча Є. Коновальця (1891-1938 рр.) в добу національно-визвольних змагань 1917-1921 рр. На підставі архівних документів висвітлено обставини перебування Є. Коновальця на чолі військової формації Січових стрільців, розглянуто історію заснування Української Військової Організації. Розкрито значення військово-політичної діяльності Є. Коновальця в 1917-1921 рр. для історії української національно-визвольної боротьби.
|
63.3(4УКР)62\
П 61
Посівнич, Микола. Воєнно-політична діяльність ОУН у 1929-1939 роках : [монографія] / М. Р. Посівнич ; наук. ред. І. Г. Патер ; Нац. акад. наук України, Ін-т українознавства ім. І. Крип'якевича, Центр дослідж. визвольного руху. – Львів : Афіша, 2010. – 368 с. : іл., фот.
Монографія присвячена воєнно-політичній діяльності ОУН у 1929-1939 роках, формуванню воєнної доктрини та геополітичної стратегії українського визвольного руху. У дослідженні проаналізовано розвиток структури, підготовку військово-політичних кадрів та діяльність ОУН в Україні та на еміграції. Також детально висвітлено участь націоналістів у державотворенні в Карпатській Україні, розбудові Карпатської Січі, їхню діяльність напередодні та на початку Другої світової війни.
|
63.3(4УКР)62
М 64
Мірчук, Петро. Нарис історії Організації Українських Націоналістів : [в 2-х т.]. Т. 1 : 1920-1939 / П. Мірчук ; за ред. С. Ленкавський. – Мюнхен ; Лондон ; Нью-Йорк : Укр. Вид-во, 1968. – 642 с.
«Нарис Історії ОУН» запланований як двотомове видання. Перший том описує роки між двома світовими війнами, другий – роки другої світової війни і післявоєнних часів. В українській історіографії міжвоєнного періоду залишилась велика і дошкульна прогалина, що її якоюсь мірою повинна виповнити ця книжка. Історики та учасники тодішніх подій спромоглися з різних становищ насвітлити і зберегти для історії факти розвитку, будівництва, росту, розгрому і відроджування українського національного, культурного й політичного життя. Історичні нариси та мемуаристична література про окремі ділянки різнородних форм українського національного життя, що в тодішніх обставинах почвірної окупації змогло все таки проявляти себе в наявних легальних чи півлеґальних формах, дали щоправда досить широкий образ національного будівництва та буйного збудження національної свідомости після втрати державности і глибокого закорінювання національно-державницької ідеї та боротьби за неї в легальних формах, обмежених приписами чужого законодавства. Одначе ці описи подій двох міжвоєнних десятиріч є невистачальні, бо вони з різних причин не відмітили якслід ваги і впливу УВО і ОУН на хід політичних процесів в Україні, ані ролі підпільно-революційних дій підземної України в формуванні, в унапрямлюванні політичної історії тієї доби, в утверджуванні національно-державницької думки і в стимулюванні процесів зростаючої активізації мас супроти окупантів України.
|
63.3(4УКР)6
К 53
Книш, Зиновій. Становлення ОУН / З. Книш ; мовна ред. Ю. Куценко-Шеремет ; Фундація ім. О. Ольжича. – Передрук. з вид. 1970, При джерелах українського організованого націоналізму. – К. : Вид-во ім. О. Теліги, 1994. – 128 с.
«Ґенеза народження ОУН є й досі в мряковинні», – писав відомий український і міжнародний діяч, емігрант у Швейцарії, Антін Чернецький у своїй книжці «Спомин з мого життя», виданій у Лондоні 1964 p., хоч він вже читав видану 1962 року капітальну працю Володимира Мартинця «Українське підпілля від УВО до ОУН». Соціаліст (хоч і щирий патріот) Чернецький, «крім славословія, приписування ОУН деяких акцій, яких вона фактично не робила», не знайшов у книзі Вол. Мартинця фактичного історичного матеріалу. Не влаштовувала вона – байдуже, з цих самих чи інших причин, – і товаришів Мартинця з націоналістичного табору. Внаслідок цього ми й маємо честь та задоволення передавати до рук читачеві інший чи, радше, – перший – і науковий, і разом з тим доступний кожному виклад історії оформлення стихійно-масового руху українців за своє національне визволення у політично-активне тіло: Організацію Українських Націоналістів – славнозвісну ОУН.
Автор передмови до першого видання праці Зиновія Книша «При джерелах українського організованого націоналізму» (бо так ця книжка була названа автором) Денис Квітковський повідомляє, що вона була задумана й написана як доповідь на ювілейній науковій конференції, присвяченій 40-річчю ОУН. Конференції вистачило снаги заслухати лише вступний розділ її. Одностайно доповідь 3. Книша була прирівняна до наукової дисертації і визнана гідною негайної публікації окремим книжковим виданням. Тоді ж було проведено в США та Канаді збирання коштів на оплату паперу та друку. Двісті тридцять дві особи внесли свої долари і центи, завдяки чому ми тепер маємо з чого перевидавати.
|
94(477)"19"
В 42
Війна двох правд. Поляки та українці у кривавому ХХ столітті / уклад., передм. В. Кіпіані. – Харків : Vivat, 2018. – 304 с. – (Бібліотека "Історичної правди") (Історія і політика).
Тема історичної пам’яті актуальна повсякчас, хай би про які націю, етнос чи державу йшлося. Нерозв’язані гострі питання спільного минулого України та Польщі сьогодні заважають обом країнам без спотикань здійснювати поступ на шляху примирення. Під обкладинкою цієї книжки ви знайдете факти, результати досліджень та міркувань провідних спеціалістів із проблем українсько-польських відносин. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», спробували висвітлити правду про суперечливі події XX століття в історії двох народів.
|
63.3(4УКР)61
Х 76
Хома, Іван Ярославович. Січові стрільці : створення, військово-політична діяльність та збройна боротьба Січових Стрільців у 1917-1919 рр. / І. Я. Хома. – К. : Наш час, 2011. – 104 с. : іл. – (Плац д’Арм).
Книгу присвячено військовому формуванню Січових Стрільців, яке було створене і діяло у складі українських армій за Центральної Ради, Гетьманату та Директорії в 1917-1919 рр. На основі багатого історіографічного і джерельного матеріалу висвітлено створення, організацію командної вертикалі, структуру та всі реорганізаційні процеси. Приділено увагу військово-політичним подіям, які безпосередньо та опосередковано відбувалися за участі стрілецтва і були з ним пов’язані. Розглянуто участь стрільців у боротьбі проти збройної агресії більшовицької Росії, а також протистоянні з російською білогвардійською армією генерала А. Денікіна. Видання розраховане на всіх, хто цікавиться історією України.
|
***
Бандера, Степан. Промова над могилою Євгена Коновальця : 25.05.1958 р. / С. Бандера // Українське слово. – 2017. – № 24. – С. 6-7.
Веремійчик, Ольга. Перший голова Проводу Українських Націоналістів Євген Коновалець / О. Веремійчик // Українське слово. – 2020. – 11-23 черв. (№ 23-24). – С. 11.
Даниленко, Олександр Вікторович. Євген Коновалець : [біографія] / О. В. Даниленко // Видатні постаті в історії України ХХ ст. – 2011. – С. 166-168 : фот.
Деревляний, Василь. Євген Коновалець: «У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю» : [120 років тому серед українців 14 червня 1891 року народився Є. Коновалець] / В. Деревляний // Голос України. – 2011. – 18 черв. (№ 110). – С. 31 : портр.
Дерев‘яний, Ігор. У центрі революції : Євген Коновалець та його Січові стрільці : опір росіянам вони трактували як визвольну боротьбу, а не класову... / І. Дерев‘яний // Українська культура. – 2017. – № 2. – С. 9-17.
Зінкевич, Осип. Євген Коновалець і наша доба / О. Зінкевич // Літературна Україна. – 2011. – 16 черв. (№ 24). – С. 12.
Коновалець Євген Михайлович : політичний і військовий діяч, полковник армії УНР // Провідники духовності в Україні : довідник / за ред. І. Ф. Курас ; редкол. : І. Ф. Курас, М. О. Багмет, В. І. Гусєв [та ін.]. – К. : Вища школа, 2003. – С. 49-50.
Липовецький, Святослав. "Зродились ми великої години" : як євген Коновалець повів ОУН за галицькою молоддю / С. Липовецький // Український тиждень. – 2019. – № 7. – С. 50-53.
Полковник української армії : до 125-річчя з дня народж. Є. Коновальця // Пенсійний кур’єр. – 2016. – 1 лип. (№ 26). – С. 10.
Снєгирьов, Дмитро. Вождь, Богом даний і правдивий : [Є. Коновалець] / Д. Снєгирьов // Українське слово. – 2015. – 1-7 лип. – С. 3.
Інтернет-ресурси:
Коновалець Євген Михайлович. Матеріал з Вікіпедії -- вільної енциклопедії.
Полковник і самота. Особисте життя Євгена Коновальця
Творець ОУН: цікаві факти про людину-легенду Євгена Коновальця
1938 - загинув Євген Коновалець, полковник Армії УНР, Голова ОУН
ДНК полковника Євгена Коновальця
Коновалець Євген Михайлович. Матеріал з Вікіцитат
Євген Коновалець. Його роль в історії України
"Відомі львів'яни". Євген Коновалець
Історична правда з Вахтангом Кіпіані: Євген Коновалець: унікальні факти 26.05.14
7 цікавих фактів про життя та смерть Євгена Коновальця
Євген Коновалець – творець ОУН
Підготувала Юлія Соломонюк.
Новини
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу краєзнавства.
Запрошуємо всіх на презентацію книжки знаного фольклориста Івана Хланти.
Запрошуємо на презентацію книжки Маргарити Безик про село Голубине та його мешканців.