Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
І на тім рушникові...
2021-05-11до Дня вишиванки
* * * * *
63.5(4УКР)
А 72
Антонова, Є. І. На весілля з рушниками : (традиції і сучасність) / Є. І. Антонова. – Донецьк : Донбас, 2011. – 120 с. : іл.
У цій книзі автор розповідає про традиції і звичаї українського народу в минулому та сьогоденні. Описує весілля як найурочистіше свято в житті людини та події пов`язані з ним. Висвітлює роль рушника не тільки як неодмінного атрибуту весільного обряду, а й як життєвого символу України.
|
746(477.83)
В 55
Вишивка Жидачівщини : з колекції Музею народної архітектури та побуту ім. Климента Шептицького. Частина 1 / гол. ред., авт. ідеї, керів. проекту І. Вачкова. – Л. : Артклас, 2019. – 92 с. : фотоіл. кольор. – (Мистецтво давнього стібка ; т. 1)
У виданні представлений вишитий давній одяг та строї Жидачівщини зі збірки Музею народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького.
Вперше публікується текст на основі експедиційних матеріалів, зібраних на Жидачівщині науковим співробітником Музею народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького Любов’ю Сварник. У статті подається характеристика художніх особливостей одягу цієї місцевості з термінологією, яка побутувала в кінці XIX – першій половині ХХ століття.
Жидачівщина – це один із небагатьох етнорайонів, де вишивка тісно поєднана з ткацтвом, тож у виданні також представлені фрагменти тканих одягових тканин. Фотофрагменти подані в натуральну величину з показом вивороту вишивки та ткання. Подані взори можна використати для створення копій, оздоблення сучасного одягу та будь-якої іншої творчості.
|
85.12(4УКР)
В55
Вишивка козацької старшини ХVII-XVIII століть : каталог колекції Чернігівського обласного історичного музею ім. В. В. Тарновського / ред. Л. Сушко. – К. : Родовід, 2001. – 200 с. : кольор. іл.
Каталог колекції подає велику збірку (понад 300 візерунків) вишивок, які були популярними серед верхівки українського суспільства в ХVІІ - ХVІІІ століттях. Велику популярність мала вишивка рослинними орнаментами, що виконувалася на ужиткових речах козацької старшини – простирадлах, наволоках, скатерках, рушниках, одязі. У вступній статті можна дізнатися про колористику вишивки, найбільш поширені орнаментальні схеми, а хронологічна послідовність розміщення зображень дозволяє прослідкувати еволюцію орнаментів протягом століття. В основі альбому лежить колекція Чернігівського історичного музею ім. В.Тарновського.
|
85.12
Г 22
Гасюк, О. О. Художнє вишивання = Художественное вышивание : альбом / О. О. Гасюк, М. Г. Степан. – 6–те вид., стер. – К. : Вища школа, 1989. – 247 с. : іл. – Текст укр., рос. мовами.
В альбомі подано короткий історичний огляд розвитку мистецтва вишивання в Україні, розкрито мотиви українського народного орнаменту. Описано різні види мережки, швів, методи вишивання, наведено зразки вишивок для оздоблення виробів і приклади деяких характерних виробів, прикрашених художньою вишивкою та аплікацією.
|
К 85.12
Г 41
Герцег, Н. Ф. Оксамитовий світ вишивки / Н. Ф. Герцег. – Ужгород : Патент, 2004. – 152 с. : іл.
Пропонована книга присвячена творчості вишивальників Закарпаття. Її завдання – дати поштовх для відродження та активного розвитку традиційного виду мистецтва – вишивки, розкрити творчий потенціал краян, що стане гарним прикладом для їх наслідування та кроком до зближення різних культур, адже у виданні представлено роботи не лише етнічних українців, але й представників інших етнічних груп та національностей, які населяють даний регіон.
У книзі йдеться про творчість вишивальників Закарпаття, представників різних національних меншин, про техніку вишивки, подається короткий огляд розвитку вишивки в різних районах області.
|
85.12(4УКР)
Д 44
Дивосвіт Карпат у вишивці Ольги Писарук = Enchanted world of the Carpathians in embroidery by Olga Pysaruk / концепція : У. Міскевич, Т. Ямелинець, І. Дикий ; авт. тексту У. Міскевич ; пер. англ. В. Губко. – Л. : Гриф Фонд, 2010. – 96 с. : кольор. іл. – Текст укр., англ. мовами.
Стрункі смереки в променях ранкового сонця, світло весни і перші ніжні квіти, радість Великодня, Різдва і святість Молитви складними величними узорами засвітились у художній вишивці Ольги Писарук. Її унікальні роботи, заповнені вишиттям і мережкою по всій площині полотна, ввібрали в себе барвистий голос Покуття, строгість Горган, щирість своєї родини, мудрість нелегкого життя і безмежну любов – до людей, до природи, до рідної душі Карпатського краю.
Всі вишивки, подані в даному виданні, виконані Заслуженою майстринею України, членом Спілки художників України Ольгою Писарук і зберігаються в автора. Близько двох сотень робіт знаходиться в приватних колекціях в Україні та за кордоном – у Канаді, Сполучених Штатах Америки, країнах Європи. Загальна кількість робіт, виконаних майстринею, сягає чотирьохсот. Переважна більшість візерунків вишивок – авторські орнаменти Ольги Писарук. Публікується вперше.
|
85.12(4УКР)
К 21
Кара-Васильєва, Т. В. Історія української вишивки = History of Ukrainian embroidery : [книга-альбом] / Т. В. Кара-Васильєва. – К. : Мистецтво, 2008. – 464 с. : кольор. іл. - Текст укр. мовою. - Текстівки англ. мовою.
Видання повно і всебічно висвітлює основні етапи розвитку української вишивки від часів її зародження до сьогодення, розкриває роль і місце цього виду декоративного мистецтва в оформленні одягу, житла, у використанні в храмових інтер'єрах, під час різноманітних свят і народних обрядів. У виданні широко представлено унікальні зразки вишивок, виконаних за малюнками Тараса Шевченка, Василя Кричевського, Ганни Собачко-Шостак, представників авангарду початку XX століття, а також сучасних народних і професійних майстрів. Багатоілюстроване видання, побудоване на матеріалах музейних колекцій Києва, Львова, Чернігова, Полтави та інших зібрань, розкриває ще одну сторінку культурної спадщини України.
|
85.12(2Ук)
К 21
Кара-Васильєва, Т. В. Полтавська народна вишивка : [монографія] / Т. В. Кара-Васильєва ; Акад. наук Укр. РСР, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України.– К. : Наук. думка, 1983. – 136 с. : іл., кольор. іл, фот. кольор.
У монографії простежується розвиток народної вишивки на прикладі полтавського регіону, де найбільш яскраво проявилися її художні особливості. Аналізуються музейні збірки, мистецтвознавчі, етнографічні джерела, а також наводяться матеріали, зібрані автором в експедиціях. Вишивка розглядається в комплексі з народним одягом, інтер’єром.
|
85.12(4УКР)
К 21
Кара-Васильєва, Т. В. Українська вишивка / Т. В. Кара-Васильєва, А. Д. Чорноморець. – 2-ге вид., стер. – К.: Либідь, 2005. – 160 с.: іл.
Книга знайомить читача з історією української вишивки від X до XX століття. Розглядаються особливості самобутньої народної вишивки, її локальні характеристики щодо історико-етнографічних регіонів, описуються основні техніки шитва, розкриваються символіка рушників, їхнє значення у святах і обрядах. Висвітлюються особливості монастирського шитва XVI—XVIII століть, панського середовища XIX століття, звернення митців авангарду до традицій народної вишивки на початку XX століття.
|
К 85.12
П 32
Пилип, Р. І. Художня вишивка українців Закарпаття ХІХ – першої пол. ХХ ст. : (типологія за призначенням, художніми та локальними особливостями) : монографія / Р. І. Пилип. – Ужгород : [б. в.], 2012. – 468 с. : іл.
Монографія являє собою комплексне дослідження народної вишивки українців Закарпаття у хронологічних рамках ХІХ – першої половини ХХ століття з поєднанням інструментарію мистецтвознавства, етнології та історії, окреслює її зв’язок з соціальним становищем, побутом, звичаєвістю, світоглядом та естетикою народу, типологією закарпатської української вишивки та її особливості у кожній етнографічній групі.
Дослідження вводить у науковий обіг важливий фактографічний матеріал, подає докладну історіографію піднятої теми.
|
85.123(4Укр)
У 45
Українська вишивка: альбом / авт. тексту, уклад. Т. В. Кара-Васильєва. – К. : Мистецтво, 1993. – 264 с. : фото. кольор.
У багатоілюстрованому виданні, побудованому на матеріалах музейних колекцій України, вперше так повно і широко висвітлено історію розвитку української вишивки. В альбомі показано також роль і місце вишивки в оформленні народного одягу та житла.
|
85.12
Ч–90
Чумарна, М. І. Вишивання долі : символіка і техніки шитва / М. І. Чумарна ; фото : М. Чумарна, В. Чипурко ; авт. проекту М. І. Чумарна. – Л. : Апріорі, 2015. – 86 с. : кольор. іл.
„Вишивання долі” – розвідка про потаємні коди української орнаментальної символіки, яка поглиблює тему космічного буття людини в потоках світлоносних енергій матеріального світу, частково розкриту Марією Чумарною у книзі „Код української вишивки”. Вона в новому ракурсі розкриває можливості впливу людини на долю, на здоров'я власного тіла, благополуччя сім'ї і роду через повернення до джерел духовного знання наших предків.
Особливістю нової книжки є те, що вона наближена до потреб тих, хто практично займається відновленням зразків стародавньої вишивки, хто шукає нових „старих” ідей у творенні власного одягу. Тут подано 56 видів техніки шитва, розкладки узорів, які підготувала і систематизувала майстер художньої вишивки Віра Чипурко.
|
746(477)
Ч-75
Чорні, як рілля. Барвисті, як пам’ять : вишиваний спадок родини Демкур / упоряд., авт. тексту Л. Булгакова-Ситник. – [Тернопіль], 2018. – 82 c.: фот. кольор.
Видання знайомить читачів із унікальними борщівсько-заліщицькими сорочками – однією з найбагатших і цікавих колекцій в Україні етногалереї „Спадок” благодійного фонду родини Демкур з м. Тернополя. Як науково-популярний путівник web-ресурсом, містить QR-коди, зчитуючи які відповідною програмою на смартфоні, можна отримати посилання на тематичні відео- та фотоматеріали. Підготовлено за підтримки Українського культурного фонду 2018 року в рамках реалізації культурно-мистецького проекту національної співпраці „Віртуальний простір борщівської сорочки (Borshchiv Embroidered Shirt Virtual Space)”.
|
* * * * *
Новини
Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за листопад 2024 р.".
Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.
Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".