Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Свобода преси – наша свобода

2021-05-01
до Всесвітнього дня свободи преси
Право народу висловлювати свою думку 
через вільну пресу є однією з ознак справді
демократичного суспільства.
 
Сьогодні, 3 травня, світова спільнота відзначає Всесвітній день свободи преси.
День відзначається, починаючи з 1993 року, з ініціативи Генеральної конференції ЮНЕСКО за підтримки Генеральної Асамблеї ООН. Саме 3 травня 1991 року в столиці Намібії була підписана „Віндхукська декларація”, у якій містився заклик до урядів держав усього світу забезпечити свободу преси та її демократичний характер.
Цього року ЮНЕСКО дає старт глобальній кампанії в ЗМІ та соціальних мережах під девізом „Журналістика без страху і упередженості”.
Всесвітній день свободи преси покликаний нагадати суспільству, що журналісти, виконуючи свою місію, залежать лише від читача й телеглядача, і що тиск з боку влади просто неприпустимий. Цензура, створення перешкод для обміну інформацією, залякування та пряме втручання в діяльність ЗМІ є загрозою демократії, розвитку та загальній безпеці.
У цей день згадують журналістів, які загинули при виконанні професійних обов'язків. Адже ні для кого не секрет, що професія журналіста стає все більш небезпечною. За даними Міжнародної федерації журналістів, наприклад, 2004 року під час виконання службових обов'язків загинуло 120 співробітників засобів масової інформації. 2003 року під час виконання службових обов'язків загинули 83 журналісти, 2002 року — 70 співробітників ЗМІ. У пам'ять про журналістів, які віддали своє життя в ім'я свободи слова, редакціями різних ЗМІ часто засновуються премії. 2001 року з ініціативи італійського журналіста та письменника Фуріо Коломбо була заснована міжнародна премія військових кореспондентів імені Антоніо Руссо — журналіста, убитого в Грузії наприкінці 2000 року. Починаючи з 2002 року аспірантура факультету журналістики Колумбійського університету присуджує премію імені Курта Шорка в галузі міжнародної журналістики за незалежні та професійні репортажі, що проливають світло на суперечливі події та питання.
Цей день свободи преси є чудовою нагодою свідомим громадянам суспільства надати реальну підтримку засобам масової інформації, зробивши свій внесок справу розвитку демократії. Таким чином можна подякувати за мужність і рішучість журналістам, які ведуть запеклу боротьбу проти ризику й відвертого насильства, прагнучі реалізувати своє право на пошук і обнародування правдивої інформації. Необхідно віддати належне тій вирішальній ролі, що відіграють засоби масової інформації у справі розвитку демократії й ефективного державного управління. Точне, коректне та професійне інформування про те, що трапилося, найчастіше є для суспільства єдиним шляхом боротьби з корупцією, зловживанням владою, антисемітизмом, міжнародними конфліктами й іншими численними негативними явищами світового масштабу.
Головним заходом святкувань є вручення Всесвітньої премії ЮНЕСКО за внесок у справу вільної преси імені Гільєрмо Кано, колумбійського журналіста, який загинув 1986 року. Засновано премію 1997 року, вона вручається окремим особам, організаціям або установам. Саме цього дня здійснюється оцінка свободи преси в усьому світі та проходять акцій з захисту засобів масової інформації від зазіхань на їх незалежність.
67.9(4УКР)300
У-45
Українське законодавство. Засоби масової інформації / Міжнар. Фонд „Відродження”, Інформаційний прес-центр IREX ПроМедіа. – К. : [б. м.], 2000. – 256 с. – (Програма правового захисту та освіти ЗМІ при IREX ПроМедіа).
Збірник вміщує законодавчі акти, які регулюють діяльність засобів масової інформації в Україні.
76.0
В 46
Вільна преса / ред. Г. Беррелл. – К. : [б. м.], 1992. – 96 с., іл.
  Збірник містить статті про розвиток та функціонування преси в Сполучених Штатах. Про висвітлення важливих для суспільства тем, про розвиток електронних засобів масової інформації,  про пресу національних менших США тощо.
66.3(4УКР)68
Д 31
Демократія. Вибори. ЗМІ / за заг. ред. С. Ф. Джердж. – К. : Вид-во Синопсис, 2012. – 64 с.
В основу посібника покладений інформаційний матеріал для журналістів, політологів, правників, політиків та представників громадських організацій. Публікаціє узагальнює практичний досвід, дослідження та висновки українських експертів, а також рекомендації європейських інституцій, що пов’язані з виборчим процесом і рекомендовано для застосування для роботи під час виборчих кампаній.
76.0
Л 22
Ланґ, Яша. ЗМІ і вибори : посібник / Я. Ланґ. – [Б. м. : б. и.], 2002. – 66 с.
Те, як засоби масової інформації висвітлюють передвиборчу кампанію, – тема дуже важлива, оскільки ЗМІ під час виборів є одним з головних джерел інформації й аж ніяк не другорядним місцем проведення дискусій. У цьому посібнику розглянуто головні проблеми які постають в цій сфері. Чи слід, наприклад, приватним канал бути безпристрасними, висвітлюючи вибори? Чи прийнятна платна політична реклама? Як варто оприлюднювати результати вивчення намірів в електронних і друкованих органах?
343.4(477.75)
Л 84
Луканов, Юрій. Пресувальна машина: як Росія знищувала свободу слова в Криму / Ю. Луканов. – К. : КБЦ, 2018. – 176 с. : кольор. іл.
Ця книга розповідає про згортання свободи слова і переслідування журналістів у Криму після його окупації Російською Федерацією. У виданні задокументовано свідчення більше двох десятків журналістів, редакторів, власників ЗМІ та представників міжнародних організацій про побиття, пошкодження і вилучення техніки, незаконні затримання, насильницькі зникнення, тортури, погрози,  відмови у акредитації, внесення до „чорних списків”, відкриття сфабрикованих кримінальних справ, штрафи та інші види тиску і залякування по відношенню до представників ЗМІ в Криму.
070(73)
Ч-25
Часто, Петро Іванович. Вільне слово американської України / П. І. Часто ; передм.: Л. Рудницький, С. Качарай. – Ню-Йорк : Ukrainian Book ; Ужгород : Timpani, 2012. – 816 с. : портр., фот. 
Книга у жанрі хроніки-хрестоматії охоплює провідні теми, що мали, починаючи вереснем 1893 року, виразний розвиток на сторінках „Свободи” – газети американських українців, котра від 1921 року до 1998 року була єдиним поза Україною щоденним виданням. Присвячується його 120-річчю.

* * *

Біланич. Г. Зародження газетної справи на Закарпатті / Г. Біланич // Вісник Книжкової палати. – 2013. – № 1. – C. 34-38. 
Кулик, Д. Інтелектуальна преса України : історіографія питання / Д. Кулик // Вісник Книжкової палати. – 2016. – № 11. – C. 30-35.
Потятиник, Б. Свободі преси загрожують дві головні небезпеки: репресії і ... їх відсутність / Б. Потятиник // Ї. – 2004. – № 32. – С. 26-35.
Пригорницька, О. Регіональні ЗМІ як інструмент для маніпуляції громадською думкою : Розділ III. / О. Пригорницька // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. –2015. – Вип. 41. – C. 588-600.
Прудник, М. Свобода преси як вияв політичного розвитку / М. Прудник // Віче. – 2008. – № 1. – С. 54-55.
Слотюк, Г. Українська преса 100 років тому : [Вінницька „Тімірязєва” відкрила для читачів безкоштовний доступ до електронного архіву періодики] / Г. Слотюк // День. – 2019. – 11 квіт. (№ 66). – C. 2. 
Терещенко, І. Регіональні ЗМІ : проблеми та перспективи / І. Терещенко // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. – К., 2010. – Вип. 27. – C. 174-180.
Титовська, А. М. Сучасна українська регіональна преса: особливості мовного оформлення : (на матеріалі районної газети "Менщина") / А. М. Титовська, Л. О. Макуха // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2015. – № 1-2. – C. 52-65.
Федорова, А. Основні принципи свободи слова та преси у світлі Європейської конвенції з прав людини / А. Федорова // Віче. – 2012. – № 11. – С. 30-33.
Хоруженко, О. Свобода медіа та доступ до інформації в Польщі: досвід модернізації / О. Хоруженко // Визвольний шлях . – 2005. – Кн. 4 (685). – С. 30-38.
Чайковський, Я. Права людини. Свобода преси / Я. Чайковський // Ї. – 2004. – № 32. – С. 140-145.
Шпак, В. Друковані засоби масової інформації в контексті формування національного інформаційного простору / В. Шпак // Вісник Книжкової палати. – 2013. – № 9. – C. 3-5.

Інтернет ресурси

ІМІ зафіксував в Україні 19 порушень свободи слова в листопаді
Індекс свободи преси: Україна опустилася на одну позицію
Пандемія спричинила стрімке погіршення свободи ЗМІ - Репортери без кордонів
Рейтинг свободи преси: яке місце посідала Україна в 2002-2020 роках
Свобода преси в Україні
Свобода преси має стати нашою звичкою
Свобода слова в Україні: буремний 2020-й
Свобода слова в Україні: загальнонаціональне й експертне опитування
Чи є в Україні свобода слова?
Що таке свобода преси? Відповідають журналісти Радіо Свобода

Підготувала Н. Яблонська

 


Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день