Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Палітра слова Мирослава Дочинця
2024-09-0165-річчя від дня народження письменника, журналіста, видавця, лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка
Народився в родині вчителів. Батько Іван Юрійович закінчив із відзнакою філософський факультет Київського університету, але мусив учителювати в школі-інтернаті й ПТУ, оскільки відбув шість років ГУЛАГу за націоналізм. Мати викладала географію.
Друкуватися почав з шостого класу в дитячих виданнях. Був переможцем конкурсів юних літераторів.
1977 року вступив на факультет журналістики Львівського університету. Під час навчання був членом редколегії університетської багатотиражної газети «За радянську науку», згодом — редактором газети «Джерела». Професійну журналістську роботу розпочав 1982 року в газеті "Молодь Закарпаття".
1990 року заснував у Мукачеві газету "Новини Мукачева". У цей час також працював власним кореспондентом газет "Карпатський край", "Срібна земля", "Фест". Друкувався у всесоюзних та республіканських часописах "Комсомольская правда", "Известия", "Україна", "Людина і світ", "Ранок", "Радянська жінка", "Літературна Україна", "Молодь України".
1998 року заснував у Мукачеві видавництво "Карпатська вежа", у якому як головний редактор і директор підготував і видав упродовж п'яти років понад 100 видань.
Одружений, має дітей, внуків. Вирощує фруктовий сад із близько 200 дерев, різні сорти винограду. Спорудив два будинки: один для сім'ї, а другий — для творчості. "… Щоб час від часу усамітнюватися, писати там і бути ближчим до природи… А ще для того, щоб можна було приймати там своїх дітей і онуків. У мене немала родина!"
Звання, премії
Національна премія України імені Тараса Шевченка 2014 року — за романи "Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії" та "Горянин. Води Господніх русел"
1998 — звання "Журналіст року Закарпаття"
2004 — лауреат Міжнародної літературної премії "Карпатська корона"
2012 — відзнака "Золотий письменник України"
2016 — лауреат премії "Українська книжка року" у номінації "За видатні досягнення у галузі художньої літератури" за видання "Синій зошит. Аркуші днів світящих" та "Лад".
Текст за матеріалами Вікіпедії
|
Художні твори Мирослава Дочинця
821.161.2(477.87)
Д 71
Дочинець, Мирослав Іванович. В’язень замку Паланок / М. І. Дочинець. – Л. : Література та мистецтво, 2019. – 368 с. : іл.
Це незбагненна історія про безрідного закарпатського хлопчика-байстрюка, який рано прилучається до копання криниць. І докопується до таких глибин! Здобуває унікальний хист, навчається мудрості в учителів, мужності в скрутних обставинах, стає зрештою найбагатшою людиною в краї. Та найбільші його скарби – свобода духу, висока освіченість, шляхетність душі.
Книга сповнена неймовірних пригод і читається на одному подиху...
|
821.161.2(477.87)
Д 71
Дочинець, Мирослав Іванович. Діти папороті : роман / М. І. Дочинець. – Мукачево : Карпат. вежа, 2020. – 328 с.
Ця книга – про жало війни в серці, про любов і кохання, про муки і радість творчості та служіння науці, про Дім, у якому живе душа, про мову птахів, про дикі черешні, прадавні, як світ, трави і вино першого тиску... Про те, що в житті рано чи пізно, навіть досить пізно – щось відбувається вперше. І після того ти ніколи вже не будеш колишнім.
|
821.161.2(477.87)
Д 71
Дочинець, Мирослав Іванович. Єдин : [прозові мініатюри] / М. І. Дочинець. – Мукачево : Карпат. вежа, 2019. – 252 с. : іл.
Ця книга – про радість творення. Передусім – Себе. Бо всяка творчість – це вибір любові. Утвердження любові. Сотворення любові. Не стільки пошук сенсу, як створення сенсу свого життя. Через те твоя усвідомлена присутність тут і надає цілісності світові. А твій досвід творення стає досвідченням душі. Мудрець сказав: єдиний сенс будь-якого чину – заявити всесвітові, що ти є. Що ти є саме такий. Єдин у своїй осібності, винятковості, неповторності. Це – розписи животворення зернят, у кожному з яких живе насінина, дерево і плід самопізнання.
|
821.161.2(477.87)
Д 71
Дочинець, Мирослав Іванович. Збирання попелинок : жити, читати, писати / М. І. Дочинець. – Мукачево : Карпат. вежа, 2019. – 276 с.
Мудрець сказав, що в попелі дозрівають алмази. Нова книга М. Дочинця – це збирання, перебирання і пересіювання попелинок, принесених вітром спогадів, розмислів та одкровень. Власне, пошуки в попелі буднів незгасних цінностей, нових сенсів, нових істин, нової правди. Осмислення нової доби. Це письмо – збирання і шліфування алмазів Слова.
|
821.161.2(477.87)
Д 71
Дочинець, Мирослав Іванович. Золотий час : одкровення карпат. знатника / М. І. Дочинець. – Мукачево : Карпат. вежа, 2020. – 192 с.
Його вважали знахарем, знатником, цілителем, баїльником, відуном, мольфаром, провісником, старцем милосердним, боговидцем. А сам він себе йменував "перехожим світу, пастирем бджіл, братом птахів і приятелем дерев". Тут зібрані одкровення, роздуми, поради, приписи карпатського мудреця Андрія Ворона, які не ввійшли до попередніх книг – "Многїї літа. Благії літа", "Вічник", "Світовая", "Синій зошит", "Розрада-гора".
Це рядки, які наситять, осяють душу. Письмо, після якого ти вже не будеш таким, як перше.
|
821.161.2(477.87)
Д 71
Дочинець, Мирослав Іванович. Зряче перо : роман із аркушем / М. І. Дочинець. – Л. : Літ. та мистецтво, 2018. – 288 с.
Ця книжка письменника духовного наративу, лауреата Шевченківської премії Мирослава Дочинця – особливого роду. Це плід пересівання насінин для дерева. Життя, збирання леліток світла, пильнування над чарами письма. Це – щоденник духовної виправи, сповідь перед самими собою, занурення в таїни письма. Одним словом це – роман Зрячого пера з Аркушем. Освячений любов’ю до людини, до світу, до слова, до Бога. А ще це – книжка, що читається з буд-якої сторінки і в будь-якому керунку...
|
821.161.2(477.87)
Д 71
Дочинець, Мирослав Іванович. Різнотрав’я. Гербарій саду Життя / М. І. Дочинець. – Мукачево : Карпат. вежа, 2021. – 336 с.
Наше життя – це постійне збирання. Від грибів у лісі – до скарбів істини в хащах світового хаосу. Збирання крихт емоцій і вражень, думок і суджень, кохання і любові, спогадів і сподівань, слів і тиші, мрій і снів. Збирання себе в цілісність. Невтомне, приховане, жадібне прагнення Цілосте, яке ми підміняємо словесними химерами на кшталт – щастя, доля, настрій, успіх.
Ми вічні і невтомні збирачі, тому що справжня цілісність життя – прихована.
І це письмо – теж різновид збирання.
|
821.161.2(477.87)
Д 71
Дочинець, Мирослав Іванович. Розрада-гора. Під Вороновим крилом / М. І. Дочинець. – Мукачево : Карпа. вежа, 2020. – 192 с. : іл.
Ця книжка – продовження циклу ("Многії літа. Благії літа", "Вічник", "Світован", "Синій зошит") про дивовижного карпатського старця Андрія Ворона. У ній – крихти його мудрих роздумів, спогадів, передбачень, одкровень і порад, як жити довго в здоров'ї, щасті, спокої та радості. Себто філософія життя для кожної людини і на кожен день.
|
821.161.2(477.87)
Д 71
Дочинець, Мирослав Іванович. Світло семи днів : маленькі історії для душі / М. І. Дочинець. – Мукачево : Карпат. вежа, 2018. – 208 с.
Ми гадаємо, що в світі все просто. Так, все просто. Але зовсім не так. Письменник, лауреат Шевченківської премії Мирослав Дочинець сповідує кредо свого вчителя Григорія Сковороди – з видимого пізнавати невидиме. Щоби наблизитись до людського образу, який залишається для нас найбільшою таємницею. Неосяжним словом проникнути у Всесвіт душі.
Це маленькі історії про велике, значуще, вічне. Це – наближення до істин, огорнутих у живе слово, які не просто щось виражають, а направду вражають. Це – спроба в хаосі життя пізнати заповідану нам радість. Це – наповнення світлом наших днів і трудів, нашого тривку в цьому незбагненному світі.
|
821.161.2(477.87)
Д 71
Дочинець, Мирослав Іванович. Сонце на крисані : прислів’я, приказки, примовки, нар. афоризми Срібної землі / М. І. Дочинець ; упоряд. М. І. Дочинець. – Мукачево : Карпат. вежа, 2021. – 216 с. – (Золоте слово Срібної землі).
Риси нашого національного обличчя, нашої ментальності, колективного інтелекту найкраще просвічують через народні приповідки, приказки, прислів’я. Особливо виразний, різьблений профіль у тих, що зродилися, стали на крило в Карпатах, у ІІідкарпатті, згодом названого – Закарпаттям. Скільки в цих приповідках розважливості, кмітливості, гострої збитошності, азарту, легкості й глибини думки, лукавства, дотепності й іскрометного гумору, що зблискує, як діамант із попелу! А скільки в них музики – світлої, чистої, простої! Музики в словах, у смислах, образах.
Письменник любовно збирав їх ціле життя. Скарби мудрості Срібної землі склали цю збірку.
|
821.161.2(477.87)
Д 71
Дочинець, Мирослав Іванович. Хліб і шоколад : новели тонкого литва і холодної чеканки / М. І. Дочинець. – Мукачево : Карпат. вежа, 2018. – 264 с.
Перед читачем – "легка" і "світла" проза. Автор має свій стиль письма, за яким проглядається витончений художній смак, відчуття форми, композиційної самодостатності творів. Особливе місце відведено жінці. Героїні заново "створюють" чоловіків, у яких закохані, причому велика любов двох душ переслідує їх і в інших світах. Письменник не грає в містику, він оновлює міф кохання.
|
821.161.2(477.87)
Я 50
Якщо послухати мудреців... / слухав, переповів М. І. Дочинець. – Мукачево : Карпат. вежа, 2018. – 238 с.
Це воістину книга книг. Розсипи золотих піщинок мудрості, стільники набитих терпким медом одкровень, сповіді серця і злети людського духа. Письменник-філософ Мирослав Дочинець втиснув у неї все, що довідався від мудреців – живих, відойшлих і безсмертних. І що пересіяв ситом свого світорозуміння.
У цьому елегантному томику дбайливо підібрано і укладено безцінні крихти практичної мудрості, такі необхідні кожному в цьому розхристаному світі. Досить простягти руку – і дістанеш слова-зернята, слова поради і розради на щодень.
|
К 63.3
Д71
Дочинець, Мирослав Іванович. Душа Мукачева : силуети європейської провінції на тлі часу і простору : [нариси, есеї] / М. Дочинець. – Мукачево : Карпат. вежа, 2008. – 384 с. : портр.
Ця книга – перша спроба вловити невловиме – грані колективного портрету Мукачева. Він цілісно постає з окремих фрагментів– образів особистостей, що були, є і будуть обличчям цього міста, його Душею. "Душа Мукачева" – це силуети європейської провінції на тлі часу і простору. Це своєрідна енциклопедія, з якої читач зможе довідатись багато такого, яке не завжди знайдеш у краєзнавчій літературі. Це справжній «аромат часу і кольору» Мукачева.
|
К 63.3
Д71
Дочинець, Мирослав. Енциклопедія Мукачева в іменах / М. Дочинець, В. Пагиря. – Мукачево : Карпат. вежа, 2006. – 312 с.
Можна сказати, що це перша спорба систематизувати потужний пласт особистостей, які долучилися до суспільного поступу впродовж історичного розвитку Мукачева і його околиць. Дана книга – це така собі локальна збірка імен, що вплели власні гілочки у вінок слави древнього і вічно молодого міста над Латорицею.
|
Літературознавчі праці
К 83.3
Д 71
Дочинець, Мирослав Іванович. Світильник слова : книга життя, життя книги / М. Дочинець. – Мукачево : Карпат. вежа, 2013. – 212 с.
Вся Природа всіма властивостями своїми підсилює людину в створенні слова, як вищої форми. І в цьому сенсі «слово людське значніше за сонце» (М. Прішвін), від якого нібито народжується життя на землі. Слово – як сторожа духу, як сіль мудрості, як енергія краси. Про це дана книга М. Дочинця.
|
К 83.3
П 79
Прозаїк, публіцист, видавець : методико-бібліогр. матеріали до 50-річчя від дня народження Мирослава Івановича Дочинця / Мукачів. міська центр. б- ка ім. О. Духновича, Сектор краєзнав. л-ри ; матеріал підгот. Т. М. Туряниця ; відп. за вип. О. А. Стадник. – Мукачево, 2009. – 56 с. : іл.
У методико-бібліографічних матеріалах висвітлюється життєвий та творчий шлях відомого на Закарпатті письменника, журналіста, видавця, члена Національної Спілки письменників України та Асоціації українських письменників, лауреата крайових премій з публіцистики та міжнародної літературної «Карпатська корона» М. І. Дочинця, вміщено сценарії проведення творчої зустрічі з письменником та презентації книги «Душа Мукачева», план-схему книжково-ілюстративної виставки, подано бібліографію творів письменника та літературознавчих статтей про нього.
|
Мирослав Дочинець : біобібліогр. покажч. [Електронний ресурс] / уклад. : А. Вінницька, Є. Руденко ; ред. Л. Голубенко ; Миколаїв. обл. універс. наук. б-ка ім. О. Гмирьова. – Миколаїв, 2017. – 35 с. – (Серія «Імениті письменники сучасної України» ; вип. 3). – Режим доступу : http://www.reglibrary.mk.ua/index.php/vidavnicha-diyalnist
Бібліографічний покажчик має на меті ознайомити з життям і творчістю відомого та успішного письменника, книговидавця, журналіста, засновника та редактора газети «Новини Мукачева» Мирослава Івановича Дочинця.
Видання розраховане на філологів, літературознавців, вчителів-словесників, бібліотечних фахівців, студентів, а також стане у пригоді читачам, які цікавляться творчістю М. Дочинця та переймаються проблемами сучасної української літератури.
|
Мирослав Дочинець - книги автора та біографія
Мирослав Дочинець: коротка біографія
Мирослав Дочинець: "МИ – ДАВНО ЄВРОПА"
Підготували Олеся Шелак, Лариса Ільченко.
Новини
Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.
Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".