Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Моя Вкраїна в мене в крові...

2022-05-17
до 80-річчя від дня народження поета і перекладача, лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка Петра Миколайовича Скунця (1942-2007)

«..Та я живу. Бо тільки догорю,
бо тільки зблідну,знидію, загину, –
збідніє людство на одну людину,
осліпне всесвіт на одну зорю...»

Петро Скунць

 

Петро Миколайович Скунць — український поет, член Національної спілки письменників України. Народився 20 травня 1942 року в селищі Воловому (нині смт Міжгір'я). У 1963 році закінчив Ужгородський університет. Працював в обласній молодіжній газеті. Був редактором Закарпатського обласного видавництва. Редактор газети «Карпатська Україна». Голова Закарпатської організації Народного Руху України.
Петру Скунцю належить поважне місце серед письменників Закарпаття XX століття. Він став провідним поетом регіону й України як митець-шістдесятник. Протягом доби «двох хрестів» творчість Петра Скунця стала символом мужності, чесної громадянської позиції, відвертості, аналітичного сприйняття подій і раціонального мислення. У час тоталітаризму чимало люду звіряли свої думки не з «лінією партії», а саме з поезією Петра Скунця, пізнаючи границі епох. А митець відбувся як совість народу, як знак непоборності його прагнень до справедливості, і навіть (як писав колись про Тараса) «народним гнівом став».
Петро Скунць - лауреат Національної премії їм. Т. Г. Шевченка за за збірку поезій «Спитай себе»,  а також  літературних премій ім. А. Малишка,  Д. Вакарова та Ф. Потушняка. Петро Миколайович відомий в Україні та за її межами письменик, перекладач, журналіст, редактор. Автор понад десяти поетичних книг. Досвідчений перекладач з абхазької, азербайджанської, башкирської, білоруської, комі, молдавської, німецької, осетинської, російської, словацької, таджицької, татарської, угорської, чеської, чеченської мов.
З 1964 р. - член Спілки журналістів. У його доробку близько чотирьохсот нарисів, інтерв'ю, літературно-мистецьких, критичних, публіцистичних, суспільно-політичних статей, рецензій. Протягом творчої діяльності П.Скунць займався редакторською працею - упорядкував і відредагував близько півсотні книг.
Зважаючи на еволюцію митця протягом чотирьох десятків літ, формування й становлення його художнього світу, зміни, що відбувалися у його творчій манері, а також обшир жанрових вподобань, можна умовно етапувати його доробок: 1957-1967 - становлення Петра Скунця-поета (збірки: «Сонце в росі», «Верховинська пісня» (1962), «Полюси Землі» (1964), «Погляд» (1967)); 1968-1971 - активний розвиток П. Скунця-поета (збірки-поеми «На границі епох» (1968), «Розп'яття» (1971), збірка «Всесвіт, гори і я» (1970)); 1972-1986 - зріла поетична творчість П. Скунця (книги: «Розрив-трава» (1979), «Сейсмічна зона» (1983)); 1986-2005 - творчість, позначена переосмисленням життя і катарсисом (книги «Спитай себе» (1992), вибране «Один» (1997, 2000)).
Перестало битись серце поета  30 квітня 2007 року.
Творчістю Петра Скунця приймаємо у серця нашу історію, мрії, здобутки. І ще сильніше відчуваємо втрати... Відтак маємо змогу пильніше стежити за шляхом, по якому мандруємо життям,та ще раз обміркувати Мету.

Окремі видання

821.161.1(477.87)
С 46
Скунць, Петро Миколайович. Верховинська пісня : лірика / П. М. Скунць. – К. : Молодь, 1962. – 80 с.
 
Скунць Петро Миколайович народився 1942 року в селищі Міжгір’я на Закарпатті. 
У 1961 році видав першу книжку поезій «Сонце в росі» в Закарпатському обласному видавництві.
«Верховинська пісня» – друга збірка поезій П. Скунця, в якій поет оспівує вільне життя на Закарпатті, гнівно виступає проти нових паліїв війни.
 

К 84-5
С 46
Скунць, Петро Миколайович. Всесвіт, гори і я : поезії / П. М. Скунць ; ред. Д. Г. Давидюк. – К. : Молодь, 1970. – 40 с.

Країна, де живуть високі почуття, де душа очищається від усього минущого та випадкового, де «людина кожна незамінна», де немає місця для байдужості, то країна Поезія. В ній не затихають луни минулих літ рідної землі, оповиті революційною романтикою та пафосом сучасності.
Саме з такого русла струменить поетична сила нової збірки віршів Петра Скунця.

К 84-5
С 46
Скунць, Петро Миколайович. Колись я був на світі Травнем : поезія / П. М. Скунць. – Ужгород : Два кольори, 2000. – 16 с.

Ці кілька поезій Петра Скунця, лауреата Національної премії імені Т. Г. Шевченка, які пропонуються увазі читача, – дуже незначна частка з того, що підготовлено до друку.

К 84
С 46
Скунць, Петро Миколайович. Моя азбука : дит. поезія та переклади Петра Скунця / П. М. Скунць ; упоряд., підгот. текстів Н. Скунць ; післямова Х. В. Керита. – Ужгород : Ліра, 2012. – 200 с.

У Міжгір’ї гори – наче високі зелені хвилі, що накочуються одна на одну. Здається, там початок і кінець світу, там живе диво, там сонце встає і лягає спати. А десь під зорями ще дотепер відлунює колискова мамки- верховинки, що заколисувала не тільки малого Петрика, а й натомлене сонце, яке вибрало для ночівлі їх небагату, пропахлу різнотрав’ям хатинку.

К 84-5
С 46
Скунць, Петро Миколайович. На границі епох : поема / П. М. Скунць ; ред. Ф. Д. Кривін ; худож. В. Ю. Скакандій. – Ужгород : Карпати, 1968. – 86 с.

Петро Скунць уперше виступає в жанрі поеми. Свій новий твір він присвячує закарпатському поетові-антифашисту Дмитрові Вакарову.
«На нраниці епох» – не просто життєпис борця. Твір побудований на внутрішніх монологах героя, через які передано душевну трагедію людини в умовах дорадянського Закарпаття. Авторські ж відступи є своєрідною розмовою з Д. Вакаровим. Вся поема пройнята пристрасними роздумами про важливі проблеми суспільного буття, про людину в її найвищому вимірі – життя і смерті. Звертаючись у думках до свого героя, автор наче радиться з ним і тому відчуває за собою право сказати:


Я не знаю, де твоя могила,
тільки знаю, де твоє життя!

К 84-5
С 46
Скунц, Петро. Над моей непогодой : стихи / П. Скунц ; ред. П. А. Кошель ; худож. М. Эльконина. – М. : Совет. писатель, 1989. – 287 с. : портр.

Віршам українського поета Петра Скунця притаманна дитяча відвертість інтонації при зрілому відчутті повноти і трагічності буття. Кому як, не Петру Скунцю, щоб відчувати себе необхідним людям, достатньо мати рідне небо над головою, рідну землю під ногами.

К 84-5
С 46
Скунць, Петро Миколайович. Нічні портрети : поезії / П. М. Скунць ; худож. М. Еней. – Ужгород : Карпати , 2003. – 152 с. : іл.

Нова книга Петра Скунця, лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка, увібрала цілком нові і поезії минулих років – напрочуд актуальні, глибокі, пронизані болем за сьогодення. Зрештою, осмислення минувшини у поета – це завжди несподіване, часто провісницьке осмислення сьогодення.
«Була б Україна, а видання будуть», – сказав свого часу Петро Скунць.
Ця книга – тому підтвердження.

К 84
С 46
Скунць, Петро Миколайович. Один  / П. М. Скунць ; ред. М. М. Басараб ;  Б. Досяк ; худож. О. Г. Громовий. – Ужгород : Два кольори, 2000. – 536 с.

Книга «Один» – найповніше видання поезій лауреата Національної премії імені Т. Г. Шевченка Петра Скунця. Сюди ввійшли як друковані, так і «шухлядні» твори, здійснені за чотири десятиліття творчої діяльності автора.

К 84-5
С 46
Скунць, Петро Миколайович. Погляд  / П. М. Скунць ; ред. Ф. Д. Кривін ; худож. В. Ю. Скакандій. – Ужгород : Карпати, 1967. – 28 с.

В своїй новій збірці автор виступає у своєму улюбленому жанрі філософсько-громадянської лірики. Кожен його вірш – думка, біль, тривога за людину, за її сучасне і майбутнє. Тут особливо виявилось чуття відповідальності перед наступними поколіннями, висловлене автором ще у попередній книжці:


"Я залишить боюсь нащадкам світ
Таким, як ви мені його лишили."

К 84-5
С 46
Скунць, Петро Миколайович. Полюси землі / П. М. Скунць ; ред. Ф. Д. Кривін. – Ужгород : Карпати, 1964. – 72 с.

Автор цієї книжки прийшов у поезію з далекого верховинського села. В 1961 році вийшла перша збірка віршів вісімнадцятирічного поета з незнайомим читачу ім’ям: Петро Скунць.
«Полюси землі» – третя збірка П. Скунця. Про людство і людину, про судьби планети і рідного краю, про наш обов’язок боротися за сонячне майбутнє, про незвідану далеч і незвідану душу людську роздумує поет і примушує роздумувати читача.

К 84-5
С 46
Скунць, Петро Миколайович. Розрив-трава : вірші, поеми, балади, переклади, мініатюри / П. М. Скунць ; ред. В. Т. Дзьоба ; худож. В. Ю. Скакандій. – Ужгород : Карпати, 1979. – 312 с. : портр.

За народними переказами, розрив-трава – це казкове зілля, що має чарівну силу розривати кайдани, відмикати замки. Про нашу країну, що першою в світі розірвала кайдани соціального рабства, про нашого сучасника, що відкриває замки невідомості і проникає в таємниці майбутнього, розповідає нова книга автора. Іншими словами, збірка ця – поетична єдність мужності й ніжності, громадянського і особистого обов’язку перед сучасниками й перед самим собою.

К 84-5
С 46
Скунць, Петро Миколайович. Сейсмічна зона : поезії / П. М. Скунць ; ред. Н. В. Мельник ; худож. Ю. Г. Новикова. – К. : Дніпро, 1983. – 126 с.

Відомий український радянський поет дебютував у літературі книжкою «Сонце в росі», яку тепло привітав М. Бажан. Згодом побачили світ іще кілька його збірок, що повною мірою засвідчили силу і неординарність обдарування їхнього автора. Тут представлено кращі вірші з попередніх видань поета.

К 84-5
С 46
Скунць, Петро Миколайович. Сонце в росі : поезії / П. М. Скунць ; ред. Ф. Д. Кривін. – Ужгород : Закарпат. обл. кн.-газ. вид-во, 1961. – 43 с.

Автору книжки «Сонце в росі» – вісімнадцять років. Шістнадцятирічним хлопцем приїхав він з гірського села в Ужгород і поступив на перший курс державного університету. В той час вірші юнака вже були відомі читачу – вони друкувались на сторінках обласної преси.
Вірші П. Скунця – глибоко ліричні. Щирими, задушевними почуттями пронизані його вірші про друзів, про кохану, про матір, про Батьківщину.
«Сонце в росі» – перша книжка молодого поета, студента ІІІ курсу Ужгородського державного університету.

К 84-5
С 46
Скунць, Петро Миколайович. Спитай себе : поезії / ред. І.М. Ребрик ; худож. Н. Пономаренко. – Ужгород : Карпати, 1992. – 206 с.

Нову збірку відомого українського поета із Закарпаття склали поема «Розп’яття», віддрукований тираж якої було пущено під ніж в 1971 році,прозово-поетичне есе «Відпустка у природу, або На пошуки себе самого» та вірші різних літ як гостро-соціального, так і притишено-філософського та ліричного звучання.

К 84
С 46
Скунць, Петро Миколайович. Твори : Кн. 1 / П. М. Скунць ; упоряд. Н. Скунць ; передм. Т. Ю. Салига. – Ужгород : Ґражда, 2007. – 272 с.

Петро Скунць справді характерник і виразно індивідуальна та самобутня особистість. Він ніколи не «грав чужих ролей», не підлаштовувався навіть під тих, кого любив на усю повноту свого серця. Він завжди виконував власну роль – роль Петра Скунця – у житті й творчості.
Зайти в Скунцевий світ не складно, трудніше зрозуміти. Це розуміння відкривається не кожному або ж кожному по-своєму, тому й розгортаємо творчий світ Петра Скунця у зворотній хронології написання творів: від ще недавнього Скунця до зовсім юного мрійливого лірика.
Тут його душа. Тут його життя. Тут він сам – близький і далекий, рідний і чужий, приречений на одинокість ,та позбавлений самотності.

 
К 84
С 46
Скунць, П. М. Твори. Кн. 2 : [поезії] / Петро Миколайович Скунць ; упорядкув. та підгот. текстів Н. Скунць. – Ужгород : Ґражда, 2008. – 248 с. : іл.
 
П. Скунць справді характерник і виразно індивідуальна та самобутня особистість. Він ніколи не «грав чужих ролей», не підлаштовувався навіть під тих, кого любив на усю повноту свого серця. Він завжди виконував власну роль – роль Петра Скунця – у житті й творчості.
Зайти в Скунцевий світ не складно, важче зрозуміти. Це розуміння відкриється не кожному або ж кожному по-своєму, тому й розгортається у книзі творчий світ Петра Скунця у зворотній хронології написання творів: від ще недавнього Скунця до зовсім юного мрійливого лірика.
 
К 84
С 46
Скунць, П. Твори. Кн. 3 : [поеми, поезії] / Петро Скунць ; упорядкув. та підготов. текстів Н. Скунць. – Ужгород : Ґражда, 2009. – 272 с. : іл.
 
Третя книга творів Петра Скунця містить дві поеми «Розп’яття» та «На грані епох», а також добірку віршів 1970–1958 рр. «Полюси землі».
Також читач має змогу познайомитись із світлинами метра в різні періоди життя.
 

К 84
С 46
Скунць, Петро Миколайович. Твори : Кн.4 : Відпустка від життя / П. М. Скунць ; упоряд. Н. Скунць ; передм. С. Д. Федака. – Ужгород : Ліра, 2011. – 216 с.

Зараз дуже модні різноманітні шоу, на яких співаки танцюють, художники займаються кулінарією, актори – спортом тощо. Спостерігати за новими гранями таланту завжди цікаво і захоплююче. У даному виданні маємо щось подібне. Кожний текст тут сприймається як вірш, написаний без рим і відчутної метрики, але таки більше за законами поезії, ніж прози: розкута асоціативність, шалений темпоритм, багатозначні алегорії, ударна кінцівка. А головне – набагато вільніше ставлення до фабули і прототипів, ніж у прозі як такій. До цих творів не можна підходити як до історичного документа. Вони максимально суб’єктивні, емоційно насичені. Є тут дещо сказане суто заради красного слівця, бо у поезії без того просто неможливо.

* * *

Скунць, Петро. Іван Михайлович Чендей : 85-річчя від дня народж. відомого прозаїка, лауреата Нац. премії України ім. Т. Г. Шевченка (1922-2005) / П. Скунць // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2007 рік. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2006. – С. 245-250. – Бібліогр. наприкінці ст. – Бібліогр. наприкінці ст.
 
Скунць, Петро. Полонинська ватра. Пролісковий ліс. Ялинка. Байка. Минущий рік. Верховинська ідилія : [вірші ; в т. ч. коротка біогр.] / П. М. Скунць // Закарпатська література для дітей ХХ століття. – Ужгород, 2004. – С. 370-376 : портр.
 
* * *
 
Скунць, Петро. [Вірші] / П. Скунць // Екзиль. – 2018. – № 6. – С. 8-9. : фот. – Зміст: Гімн Ужгородського національного університету ; Федір Потушняк ; Йосипові Баглаю, ; Пам’яті Василя Вароді.
 
Скунць, Петро. Карпатська Вкраїна : диптих / П. Скунць // Голос України. – 2019. – 14 берез. – С. 17.
 
Скунць, Петро. Памяті Олеся Гончара : [вірш] / П. Скунць // Дукля. – 2018. – № 3. – С. 48-49. : портр.
 

Література про життя і творчість

 

К 83.3
З-12
«За всіх скажу, за всіх переболію…» : метод.-бібліогр. та літ. матеріали до 75-річчя від дня народж. П. Скунця (1942-2007) / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; Наук.-метод. від. ; уклад. : М. Б. Бадида, Н. М. Панчук, Г. М. Ростецька ; відл. за вип.  О. А. Канюка. – Ужгород, 2017. – 60 с. : іл. + ноти.

Методико-бібліографічні матеріали «За всіх скажу, за всіх переболію…», підготовлені на допомогу відзначенню 75-річчю від дня народження Петра Скунця (1942-2007), лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, включають оглядову статтю літературознавця Олександри Ігнатович, що розкриває роль і місце творчості та громадської діяльності Петра Скунця в літературному процесі та культурному житті нашого краю, а також сценарій літературно-музичного вечора «Я так хотів потрібним бути всім…», літературну вікторину,низку спогадів про ювіляра,добірку віршів-присвят П. Скунця побратимам по перу та віршів сучасних поетів Закарпаття, присвячених П. Скунцю, а також ноти пісень П. Рака на слова П. Скунця.
Видання доповнюють укладені в хронологічному порядку бібліографічні матеріали, що сприятимуть пошуку та ознайомленню користувачів з новими публікаціями про життя і творчість ювіляра.

К 83.3
І-19
Іванишин, Петро. Петро Скунць. Силует митця на тлі епохи / П. Іванишин. 
 Дрогобич : Відродження, 1999. – 216 с.

Друга книжка молодого науковця Петра іванишина – це спроба окреслити життєвий шлях і своєрідність творчості відомого українського поета, лауреата Шевченківської премії Петра Скунця. У пропонованій праці дослідник уважно простежує формування творчої особистості, чий літературний старт відбувся в епоху другого українського національного відродження, яка в літературі одержала назву «шістдесятництва». Надзвичайно високо оцінюючи поезію Петра Скунця, літературознавець розглядає її як один із численних прикладів «творчості всупереч» компартійним ідеологічним настановам радянського часу.

К 83.3
І-19
Іванишин, Петро. Поезія Петра Скунця : художнє вираження національно-духовної ідентифікації ліричного героя / П. Іванишин. 
 Дрогобич : Відродження, 2003.  296 с.

У своїй четвертій книзі, що постала значною мірою на основі кандидатської дисертації автора, молодий науковець, кандидат філологічних наук Петро Іванишин знову звертається до творчої персоналії Петра Скунця. У монографії дано спробу глибинного герменевтичного та національно-екзистенціального дослідження поезії цього письменника. Водночас дослідник розробляє оригінальну теоритичну концепцію національно-духовної ідентифікації, яка допомагає йому максимально об’єктивно вивчати специфіку національних культурних (передусім літературних) феноменів та закономірностей.

К 83.3
І-26
Ігнатович, Олександра. Петро Скунць : бібліогр. покажч. / О. Ігнатович ; Ужгород. держ. ун-т, Наук. б-ка Ужгород. держ. ун-ту. 
 Ужгород : Патент, 1997.  164 с. : портр., іл.

Бібліографічний покажчик підготовлений до 55-річчя від дня народження та 40-річчя творчої діальності лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка (1997) Петра Скунця. Тут зібрано і систематизовано в хронологічному порядку окремі видання, рецензії на них, публікації творів письменника у пресі, тематичних збірниках, антологіях, відомості про іншомовні інтепретації набутку поета, а також літературу про його життєвий і твочий шлях. Окремими розділами у покажчику предсталено книги, редаговані й упорядковані П. Скунцем (останнє помічене додатково), та його літературно-критичні й публіцистичні публікації.
Майже всі матеріали перевірено de visu. Переглянуто пресу та видання. Починаючи з 1957 року до 20 травня 1997 року.
При формуванні покажчика враховано літописи газетних та журнальних статей, наявні матеріали Наукової бібліотеки Ужгородського держуніверситету, Закарпатської універсальної наукової бібліотеки, зокрема бібліографічні щорічники з краєзнавства, покажчики, укладені І. Хлантою «Письменники Закарпаття – лауреати обласної комсомольської премії ім. Д. Вакарова» (1989), «Літературне Закарпаття у ХХ столітті» (1996). 

К 84
М 58
 Між Карпатами і Татрами: Поезія Петра Скунця у словацькому перекладі Валерії Юричкової. 
– Вип. 26 / упоряд., вступ. ст. Т. В. Ліхтей ; післямова Д. Креміня ; пер. словац. В. Юричкова. Ужгород : TIMPANI, 2017. – 60 с.

Серія «Між Карпатами і Татрами» (Випуск 26) презентує поезію відомого українського письменника, Шевченківського лауреата Петра Скунця у творчій інтерпретації словацького науковця, кандидата мистецтвознавства Валерії Юричкової.

К 83.3
С 16
Салига, Тарас Юрійович. Всесвіт, гори і він. Петро Скунць / Т. Ю. Салига. 
 Ужгород : Ґражда, 2007. – 121 с. : портр.

Ці статті не передбачалось друкувати разом. Та несподівано Петра Скунця не стало – залишилась його могутня творчість та спогади наших душ. А ще – в періодичних виданнях розсипано, адресовані письменникові згадки, відгуки, рецензії, статті. Є окремі книги і десертації. Звісно час писатиме його портрет найправдивішим словом. А сьогодні свою трійцю статей, що з’являлися у різний час, автор об’єднує в маленьку книжечку пам’яті про великого поета і велику людину.

К 91.9: 83.3
С 46
Петро Скунць - поет, публіцист, громадський діяч : до 70-річчя від дня народження : бібліогр. покажч. / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад. : М. Б. Бадида, О. А. Канюка ; відп. за вип. Л. З. Григаш. 
 Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2012.  112 с. : кольор. іл. – (Корифеї Закарпаття: бібліографія).

Бібліографічний покажчик «Петро Скунць – поет, публіцист, громадський діяч» сьомий у серії «Корифеї Закарпаття: бібліографія», підготовлений до 70-річчя від дня народження П. Скунця (1942-2007), вміщує в основному матеріали, що розкривають дотепер малодосліджену частину творчої спадщини однієї з найяскравіших постатей літератури нашого краю та України – його публіцистичну, журналістську та громадську діяльність.

* * *

Густі, Василь. Весняний цвіт із відтінком печалі : [про письменника П. Скунця] / В. Густі // Густі, Василь. Вклоняюсь колосу й зернині / Василь Густі. – Ужгород : ТОВ "ІВА", 2017. – С. 141-142.
 
Густі, Василь. Горді вершини – невичерпні джерела : [до 90-річчя від дня народж. письменника І. Чендея та 70-річчя від дня народж. поета, публіциста, гром. діяча П. Скунця] / В. Густі // Густі, Василь. Вклоняюсь колосу й зернині / Василь Густі. – Ужгород : ТОВ "ІВА", 2017. – С. 14-16.
 
Ігнатович, Олександра. Петро Миколайович Скунць : 65-річчя від дня народж. поета, перекладача, лауреата Нац. премії України ім. Т. Шевченка (нар. 1942) / О. Ігнатович // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2007 рік: реком. бібліогр. посіб. / Закарпат. ОУНБ ; Від. краєзнав. л-ри ; уклад. Т. І. Васильєва ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2006. – С. 238-244.

Ігнатович, Олександра. Петро Скунць : [життя і творчість закарпат. письменника] / О. Ігнатович // Письменники Срібної Землі : до 60-річчя Закарпат. орг. Нац. спілки письменників України / упоряд., передм., підгот, текстів П. М. Ходанич. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2006. – С. 487-494 : портр.

Кляшторна, Наталя. Петро Скунць : поет / Н. Кляшторна // Кляшторна, Н. О. Бойківське сузір’я : слов. персоналій Бойківщини : народилися бойками, мешкали на Бойківщині, прислужилися бойкам. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2012. – С. 60 : фот.

Петро Скунць : (1942-2007) ; [про творчість укр. поета] // Федака, Д. Українське красне письменство Закарпаття / Д. Федака. – Ужгород : TIMPANI, 2017. – С. 424-437 : портр.

Скунць, Петро. Не суди і не судимий будеш : [розмову із закарпат. поетом / вів В. Ільницький] / П. Скунць // Чим серце наповнена, те говорять уста. – Ужгород : Карпати, 1997. – С. 6-11 : портр.
 
Скунць Петро Миколайович : [письменник, перекладач, журналіст] // Рух опору в Україні 1960-1990. – К. : Смолоскип, 2010. – С. 145.
 
Скунць Петро Миколайович : поет, перекладач, журналіст, громад. діяч, лауреат Нац. премії ім. Т. Г. Шевченка // Верховина. Волівщина–Міжгірщина. – Ужгород : TIMPANI, 2017. – С. 374-375 : портр.,фот.
 
Федака, Дмитро. Про життєвий і творчий шлях Петра Скунця з відстані п’ятиріччя, відколи його не стало : до 70-річчя від дня народження / Д. Федака // Календар "Просвіти" на 2012 рік / Закарпат. крайове культ.-освітнє т-во "Просвіта" ; уклад. : П. М. Федака, П. П. Федака. – Ужгород, 2012. – С. 63-69.
 
Федака, Павло. Петро Скунць : [письменник] / П. Федака // Федака, П. Закарпатська "Просвіта" у постатях її діячів (1920-2020). – Ужгород : TIMPANI, 2020. – С. 238-239 : фот.
 
Хланта, Іван. Петро Скунць : поет, пер. / І. Хланта // Хланта, І. Народний літературно-мистецький музей Копашнівської ЗОШ I-III ступенів Хустського району : путівник. – Ужгород : ТДВ "Патент", 2018. – С. 113-116 : фот.
 
Чендей, Іван. Петро Скунць – поет з Верховини / І. Чендей // Іван Чендей у колі сучасників : зб. спогадів, ст., есе, худож. творів, бібліогр. джерел. Вид. 2, допов. – Ужгород : РІК-У, 2020. – С. 74-76.
 

* * *

Біляк, Степан. Петро Скунць : [відкриття мемор. дошки письменнику П. Скунцю на фасаді Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка] / С. Біляк // Карпат. Україна. – 2013. – 8 черв. – С. 1 : фот.

Белень, Михайло. [Вірш] : присвячується П. Скунцю / М. Белень // Срібна Земля. – 2016. – 21 квіт. – С. 12.

В УжНУ видано Науковий вісник, присвячений творчості Івана Чендея та Петра Скунця : [28 вип. Наук. вісн. УжНУ (серія : Філологія; Соціальні комунікації)] // Карпат. Україна. – 2013. – 16 лют. – С. 3.

Гаврош, Олександр. Вийшли переклади Петра Скунця сучасної словацької поезії : [про 18-те вид. у відомій серії "Між Карпатами і Татарами", яке присвячено словац.-укр. літ. зв’язкам] / О. Гаврош // Старий Замок. Паланок. – 2012. – 9-15 серп. – С. 11 : портр.

Гараздій, Мирослава. Конференція... під обстріли : до 80-річчя П. Скунця : [онлайн мінівист. ; в т. ч. про поета] / М. Гараздій // Погляд. – 2022. – 30 берез. – С. 6 : фот. кольор.
 
Греба, Василь. Тернова епоха письменника / В. Греба // Панорама. – 2017. – 18 трав. – С. 9 : фот.
 
Іванишин, Петро. Над томом Скунця : [закарпат. письменник] / П. Іванишин // Укр. літ. газ. – 2015. – 17 лип. – С. 6 : фот.
 
Іванишин, Петро. Перекладацький світ Петра Скунця / П. Іванишин // Всесвіт. – 2013. – № 5-6. – С. 238-247 : портр.
 
Іванишин, Петро. Петро Скунць – поет традиції Шевченка : з нагоди 70-річчя / П. Іванишин // Укр. літ. газ. – 2012. – 15 черв. – С. 4.
 
Іванишин, Петро. Поезія Петра Скунця як перегук із традицією Шевченка / П. Іванишин // Дивослово. – 2015. – № 5. – С. 38-43.
 
Ігнатович, Олександра. "...Я в землю впав. Воскресну. Як горіх" : пам’яті П. Скунця (1942-2007) – у день 70-ліття поета, яке відзначаємо у травні без нього / О. Ігнатович // Дзвін. – 2012. – № 5-6 (трав.-черв.). – С. 130-133 : портр.
 
Меморіальні дошки Федору Потушняку та Петру Скунцю відкрили в Ужгороді : [на будівлі Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушянка] // Закарпат. правда. – 2013. – 25-31 трав. – С. 2 : фот.
 
Нейметі, Мар’яна. Родина поета презентувала "Мою азбуку" Петра Скунця : [кн. віршів для дітей (в-во "Ліра")] / М. Нейметі // Новини Закарпаття. – 2013. – 18 черв. – С. 7.
 
Опаленик, Марія. "У моїй хаті найдорожчим надбанням є всі збірки мого дорогого учня", – каже Марія Опаленик, вчителька Петра Скунця : [інтерв’ю / вела М. Нейметі] / М. Опаленик // Новини Закарпаття. – 2012. – 8 верес. – С. 21 : фот.
 
Петро Скунць – поет від Бога : [жит. та творчий шлях] // Карпат. Україна. – 2012. – 26 трав. – С. 1.
 
Поезії Петра Скунця присвятили збірку "Між Карпатами і Татрами" : [26-ий вип. одноймен. серії] // Новини Закарпаття. – 2017. – 13 трав. –  С. 16 : фот. кольор.
 
Садовий, Василь. "Всесвіт, гори і поет" : П. Скунцю присвятили всеукр. конф. : [з нагоди 80-річчя від дня народж. поета] / В. Садовий // Новини Закарпаття. – 2022. – 7 трав. – С. 3.
 
Скунць, Олена. "Він ніколи нічого не боявся" : яким був П. Скунць, нині згадує його дружина Олена : [розмова / вела М. Нейметі] / О. Скунць // Новини Закарпаття. – 2012. – 26 трав. – С. 6.
 
Скунць, Олена. Після "Розп’яття" його нищили і переслідували : [інтерв’ю з дружиною видат. письменника П. Скунця до його 75-річчя / вів О. Гаврош] / О. Скунць // Неділя. – 2017. – 19-25 трав. – С. 4 : портр., фот. ; Неділя. – 2017. – 26 трав.-1 черв. – С. 13 : портр., фот.
 
Федака, Дмитро. Два витязі українського красного письменства : [про творчість письменників І. Чендея та П. Скунця] / Д. Федака // Дукля. – 2012. – № 3. – С. 43-50 : фот.
 
Чорногор, Василь. Дві горді вершини – два невичерпні джерела : [відзначення дат від дня народж І. Чендея та П. Скунця] / В. Чорногор // Літ. Україна. – 2012. – 21 черв. – С. 9.
 
Чорногор, Василь. Краяни пам’ятають і вшановують поета Петра Скунця / В. Чорногор // Новини Закарпаття. – 2016. – 30 квіт. – С. 15.
 
Шутко, Маріанна. "Я так хотів потрібний бути всім..." : виповнилися 75-ті роковини від дня народж. П. Скунця / М. Шутко // Новини Закарпаття. – 2017. – 23 трав. – С. 2.
 

Інтернет-ресурси

 
 
 
 
 
 
 
 

Петро

Пеееее

П

П


Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день