Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Кримський період у творчості Федора Манайла

2016-11-10

“Радив би: жити широким
світом культури…
цілого світу людства”.
Федір Манайло

Народився Федір Федорович Манайло 19 жовтня 1910 р. у с. Іванівці Мукачівського району Закарпатської області.
З 1928 р. навчається у вищій художньо - промисловій школі у Празі. У 1930 р. – відвідує Францію. Як здібний та талановитий митець експонує свої роботи на виставці закарпатських художників у Празі в 1932 р., серед них виділяється робота “Дідо-Бідняк”. У 1934 р. закінчив Вищу художньо-промислову школу у Празі. Вчитель з фаху - Зд. Кротохвіл. Працював у галузі монументально-декоративного живопису. Фор-ескізи для мозаїчних панно, мозаїки для фасадів та фойє клубів, кінотеатрів, залів ресторанів, готелів, турбаз, автобусних зупинок. А проекти ресторанів-колиб залишаються незвичним явищем в художній біографії митця. 
У роки створення музею народної архітектури та побуту він був одним з ініціаторів і активних організаторів цього культурного закладу, реалізовуючи тут свої глибокі знання архітектури, етнографії та побуту закарпатців. Тільки Манайлові можемо завдячувати тим, що не вмерло унікальне стародавнє народне мистецтво — декорування диньок.
За порадою лікарів у 1963 та 1964 роках Ф. Манайловиїздить на лікування до Криму. Перебування на узбережжі Чорного моря народжує його єдиний за все життя незакарпатський цикл картин. За короткий час Федір Федорович пише понад півсотні акварельних творів. Кримські акварелі художника - це не проста фіксація того чи іншого явища, краєвиду; це справжні, повні поезії образи. Митець не копіює натуру - він творчо перевтілює її, наділяє своїм композиційним рішенням і на конкретному матеріалі створює художні образи. Вражає Манайлове володіння кольором. Поєднання кольорових плям, їх ритм, багатство палітри надає етюдам надзвичайної декоративності. Нетрадиційне, гостре, іноді дисгармонійне вирішення кольорової пластики етюдів викликають стільки радості, оптимізму.
Яскраву сторінку в житті Федора Манайла становить його невтомна громадська діяльність. Він брав безпосередню участь у створенні Ужгородського училища прикладного мистецтва і був одним із перших викладачів цього навчального закладу, у створенні картинної галереї, працюючи заступником директора по науковій роботі, у створенні Закарпатського відділення Спілки художників. Реалістичні образи живописних полотен Федора Манайла вражають поетизованою глибиною мистецького бачення.Помер 15 січня 1978 року в м Ужгороді.

К 85.14
М 23

         Народний художник УРСР Федір Манайло [Текст] = Народный художник УССР Федор Манайло : каталог вист. творів / Закарпат. обл. упр. культури, Закарпат. краєзнав. музей, Мемор. будинок-музей нар. худож. УРСР Ф. Ф. Манайла ; відп. за вип. В. Т. Фолтин. - Ужгород : Карпати, 1990. - 32 с. : фот., фот. кольор. 

К 85.14
М 23

         Федір Манайло : альбом / вступ. ст., уклад. В. П. Павлов. - К. : Мистецтво, 1970. - 48 с. : фото. - Б. ц.

Альбом присвячено життю та творчості відомого українського художника Федора Манайла. Містить ґрунтовну статтю про його творчість Павлова та репродукції найвідоміших картин.

К 85.14
М43

         Федір Манайло. Меморіальний будинок - музей / Відп. за вип. В. Фолтін. - Ужгород : [б. и.], 2006. - 8 с.

К 85.14
М 23

         Федір Манайло: життя і творчість 1910-1978 [Образотворчий матеріал] : [альбом] / уклад.: Л. Біксей ;  Ф. Ерфан ;  В. Фолтін ; авт. ст. Л. Біксей [та ін.]. - Ужгород : Патент, 2010. - 200 с. : кол.іл.

Книга присвячена життю і творчості народного художника України Федора Федоровича Манайла.           

К 85.14
П78

         Про життя і творчість народного художника України Федора Федоровича Манайла  [Текст] : зб. статей та досліджень наук. працівників меморіального будинку-музею митця / Управління культури Закарпатської облдержадміністрації, Закарпатська обласна організація т-ва охорони пам'яток історії та культури ; Упоряд. В. Фолтін. - Ужгород : Ужгородська міська друкарня, 2006. - 114 с. : іл. - Бібліогр.: с. 109-110. - Б. ц.

У збірник увійшли статті та дослідження наукових працівників меморіального будинку-музею Ф. Ф. Манайла про життєвий і творчий шлях видатного закарпатського художника.

К 85.101
Ф 75

Фолтин, В. Т. Меморіальний музей народного художника УРСР Ф.Ф. Манайла  / В. Т. Фолтин, І. Ф. Манайло ; ред. В. М. Вишневська. - Ужгород : Карпати , 1986. - 64 с. : фото, іл. - Текст укр. та рос. мовами.

Путівник по Меморіальному музею народного художника УРСР Ф. Ф. Манайла в м. Ужгороді знайомить з життєвим та творчим шляхом художника та його художньою спадщиною.

К 85.14
Х98

         Художники родины Манайло [Текст] = Manajlo csalad muveszei : ознакомительноє ілюстративноє изданиє / Сост. І. Манайло,  В. Манайло,  А. Манайло. - Будапешт : [б. и.], 2006. - 122 с. : кол.іл. - (в опр.) : Б. ц.

Ця книга дає широку уяву про життя і творчість народного художника України Федора Манайла, про його діяльність та творчий спадок    А також включає в себе розповіді про становлення родинних традицій та любов до мистецтва і творчості .



Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день