“Радив би: жити широким
світом культури…
цілого світу людства”.
Федір Манайло
Народився Федір Федорович Манайло 19 жовтня 1910 р. у с. Іванівці Мукачівського району Закарпатської області.
З 1928 р. навчається у вищій художньо - промисловій школі у Празі. У 1930 р. – відвідує Францію. Як здібний та талановитий митець експонує свої роботи на виставці закарпатських художників у Празі в 1932 р., серед них виділяється робота “Дідо-Бідняк”. У 1934 р. закінчив Вищу художньо-промислову школу у Празі. Вчитель з фаху - Зд. Кротохвіл. Працював у галузі монументально-декоративного живопису. Фор-ескізи для мозаїчних панно, мозаїки для фасадів та фойє клубів, кінотеатрів, залів ресторанів, готелів, турбаз, автобусних зупинок. А проекти ресторанів-колиб залишаються незвичним явищем в художній біографії митця.
У роки створення музею народної архітектури та побуту він був одним з ініціаторів і активних організаторів цього культурного закладу, реалізовуючи тут свої глибокі знання архітектури, етнографії та побуту закарпатців. Тільки Манайлові можемо завдячувати тим, що не вмерло унікальне стародавнє народне мистецтво — декорування диньок.
За порадою лікарів у 1963 та 1964 роках Ф. Манайловиїздить на лікування до Криму. Перебування на узбережжі Чорного моря народжує його єдиний за все життя незакарпатський цикл картин. За короткий час Федір Федорович пише понад півсотні акварельних творів. Кримські акварелі художника - це не проста фіксація того чи іншого явища, краєвиду; це справжні, повні поезії образи. Митець не копіює натуру - він творчо перевтілює її, наділяє своїм композиційним рішенням і на конкретному матеріалі створює художні образи. Вражає Манайлове володіння кольором. Поєднання кольорових плям, їх ритм, багатство палітри надає етюдам надзвичайної декоративності. Нетрадиційне, гостре, іноді дисгармонійне вирішення кольорової пластики етюдів викликають стільки радості, оптимізму.
Яскраву сторінку в житті Федора Манайла становить його невтомна громадська діяльність. Він брав безпосередню участь у створенні Ужгородського училища прикладного мистецтва і був одним із перших викладачів цього навчального закладу, у створенні картинної галереї, працюючи заступником директора по науковій роботі, у створенні Закарпатського відділення Спілки художників. Реалістичні образи живописних полотен Федора Манайла вражають поетизованою глибиною мистецького бачення.Помер 15 січня 1978 року в м Ужгороді.
|