Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Феномен Закарпатської школи живопису

2016-09-27
до 125-річчя від дня народження Йосипа Бокшая

Йосип Йосипович Бокшай народився 2 жовтня 1891 року у родині греко-католицького священика, у с. Кобилецька Поляна Рахівського району. У сім'ї всі захоплювалися мистецтвом (музикою і живописом).
Середню освіту Йосип Бокшай здобував у Мукачівській гімназії, де малюнок викладав Тібор Калмар. Протягом 1910-1914 років він навчався на педагогічному відділенні Будапештської академії мистецтв. Викладачем з фахових дисциплін у Йосипа Бокшая був відомий угорський живописець Імре Ревес.
У 1915-1918 рр. – військовополонений в Росії. Тільки у 1918 році він повернувся на батьківщину. З 1919 –1945рр. викладач малювання та креслення в Ужгородській гімназії, де його дуже любили і шанували учні. У 1927 р. Й.Бокшай разом з А.Ерделі організовує в Ужгороді публічну школу малювання. На цей час припадають його творчі поїздки за кордон, де знайомиться з шедеврами живопису, а також до Києва та Москви. 
З 1946 року – викладач Ужгородського художнього училища а в 1951-1954рр.- викладач Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва.Від 1918 працював в Ужгороді як художник і педагог. У другій половині 1920-х – початку 1930-х підготував разом з А. Ерделі перше покоління закарпатських художників з числа студентів семінарії та гімназії в Ужгороді. В 1931 році організував “Товариство діячів образотворчого мистецтва Підкарпатської Русі”. В 1946 році здійснив 1-ий набір до новоствореного навчального закладу “Академії Мистецтв” в Ужгороді – Ужгородського Державного Художньо-промислового училища. 
Йосип Бокшай (1891-1975), член-кореспондент Академії мистецтв СРСР, народний художник УРСР, народний художник СРСР, у літопис мистецтва нашого краю увійшов як Майстер, автор численних жанрових композицій, чудових камерних графік, глибоко одухотворених портретів, творів сакрального мистецтва та розписів церков на Закарпатті, в Словаччині та Угорщині. Крізь усе життя проніс вогонь віри в силу та мудрість власного народу. Як справжній майстер, навчав своїх численних учнів краси правди – реалізму. Власне бачення джерел співвідносив із традицією церкви та віри. Це продемонстровано у полотні ”Святі землі Руської”. Найцінніше на тій землі художник звіряє жінці – священний рукотворний храм. Символіка авторського бачення сягає зображення витвору дерев’яного зодчества як образу землі Руської. Пурпур та блакить, золоте та червоне – промовисте поєднання Духа і плоті. Часто сюжетні композиції Бокшая виконані у стилі декоративного панно, масштабні та епічно-декларативні. Численні пейзажні твори автора розкривають тонку і гармонійну натуру митця. Образ “бокшаївської” осені в образотворчому мистецтві Закарпаття став хрестоматійним.
Йосип Бокшай помер в Ужгороді в 1975 році.

К 85.14
Б78
        Йосип Бокшай [Листівки] : настінні дидактичні картини : 16 фотолистівок / Й. Бокшай. - Ужгород : Ґражда, 2008. - 16 л. - 10 грн
        Франтішек Гібл – директор музе. ім. Я. А. Коменського в моравському містечку Пшерові досліджує історію музею чеського шкільництва. Він вивчив рідкісну збірку наочних дидактичних матеріалів, в якій зберігається 18 картин видатного українського художника Й. Бокшая, виконаних на замовлення Міністерства шкільництва. Це несподівана сторінка у творчій біографії художника. Глянувши на ці праці, бачимо, що вони мають значення не лише для школи, для уроків краєзнавства, оскільки продуманий матеріальний зміст відображає характерні неповторні риси Підкарпатської Русі.

К 85.14
Б78
        Йосип Бокшай : [альбом] / вступ.ст. О. Зайцев ; авт. ст.: Л. Біксей ; керівники проекту: О. Д. Зайцев. - Ужгород : Шарк, 2008. - 96 с. : кол.іл.
Альбом видано за ініціативи Закарпатського обласного художнього музею ім. Йосипа Бокшая. Видання містить ґрунтовні статті мистецтвознавців, що розкривають сторінки життя і творчості майстра та розповідають про сакральне мистецтво у творчому доробку художника. У альбомі зібрано всю колекцію творів Йосипа Бокшая, які зберігаються у фондах музею.

К 85.14
Б 78
        Бокшай : до 100-річчя з дня народж. / уклад.: О. Приходько, Л. Біксей. - Ужгород : Карпати , 1992. - 56 с. : іл.
Дане видання склали репродукції найбільш відомих робіт видат­ного українського художника із Закарпаття, члена-кореспондента Академії художеств СРСР, народного художника СРСР Йосипа Йосиповича Бокшая (1891–1975), подано каталог ювілейної виставки, присвяченої 100-річчю від дня народження, основні дати його життя і творчості, перелік виставок, на яких експону­валися твори, бібліографію.

К 85.14
К 93
        Курильцева, В. В. Бокшай Иосиф Иосифович / В. В. Курильцева ; ред. Н. М. Воронина. - М. : Советский художник, 1962. - 64 с. : ил.
Видання містить ґрунтовний аналіз життя і творчості художника, репродукції найвідоміших картин, а також розповідає про те, що найбільше впливало на творчість митця.

Гібл, Ф. Настінні дидактичні картини Йосипа Бокшая у збірці фонду відділу історії чеського шкільництва музею Коменського в Пшерові / Ф. Гібл // Екзиль. - 2007. - № 6. -  С. 36-38. : фото. цв.

Корінний, М. Бокшай Йосип Йосипович : [закарпат. худож.] / М. М. Корінний, В. Ф. Шевченко // Корінний, М. М. Короткий енциклопедичний словник з культури / Микола Миколайович Корінний, Володимир Федорович Шевченко. - К. : Україна, 2012. -  С. 47-48.

Літераті, Т. Йосип Бокшай обожнював осінь і Ужгород : [до 120-річчя від дня народж. худож.] / Т. Літераті // Ужгород. - 2011. - 15 жовт. -  С. 10, 14 : фото

Ловска, В. Йосип Бокшай малював у Кам’янці / В. Ловска // Нове життя. - 2016. - 30 січ. -  С. 5. : фот.

Небесник, І. Бокшай Йосип Йосипович : [нар. худож.] / І. І. Небесник // Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ століття. - Ужгород : Ґражда, 2007. -  С. 50-51. : портр.

Приходько, О. Йосип Йосипович Бокшай: 115-річчя з дня народження живописця і монументаліста, народного художника України, творця закарпатської школи живопису (1891-1975) / Приходько О., Рижова Г. // Карпатська Україна. - 2006. - 7 жовт.-. С.13 ; Ужгород. - 2006. - 14 жовт. -  С. 12.

Ребрик, І. Йосип Бокшай і український Пласт : [про музей історії Пласту, який діє у Квіленді і належить громад. діячеві, проф. Л. Бачинському ; в. т. ч. про худож. Й. Бокшая] / І. Ребрик // Пластовий шлях. - 2013. - ч. 1-2 . -  С. 84-85. : фото. кольор.

Ткач, М. Видатний художник Йосип Бокшай – із закарпатської Гуцульщини : [про худож.] / М. Ткач // Зоря Рахівщини. - 2010. - 24 квіт. -  С. 7.

Філіп, Л. Академік сакрального мистецтва : [про худож. Й. Бокшая] / Л. І. Філіп // Ужгород. - 2013. - 30 берез. -  С. 7. : фото

Інтернет-ресурси:

Бокшай Йосип Йосипович

Бокшай Йосип

Бокшай Иосиф

Йосип Бокшай

Життя і творчість Йосипа Бокшая

7 фактів про Йосипа Бокшая

Закарпатська осінь мовою Адальберта Ерделі, Йосипа Бокшая, Андрія Коцки…

 


Новини

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день