Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Барви і світло: життя Адальберта Ерделі

2016-05-25
до 125-річчя від дня народження

"Я сприймаю життя у всьому безменому багатстві його проявів, 
переживаю як імпресію, відтворюю як колір, передаю як настрій...
"

Адальберт Ерделі

Адальберт Ерделі (25. 05. 1891, с. Загаття, нині Іршав. р-ну Закарп. обл. – 19. 09. 1955, Ужгород) український живописець, один з основоположників закарпатської школи образотворчого мистецтва. Ерделі Працював переважно в жанрах портрета, пейзажу, натюрморту. 
Навчався 1911-1915 рр. у будапештській академії мистецтв. З 1916р. жив у Мукачеві. 1922-1926 рр. в Мюнхені, з 1926 в Ужгороді. У 1927 р. заснував разом із Й. Бокшаєм Ужгородську художню школу, 1931 р. - Товариство діячів образотворчих мистецтв у Підкарпатській Русі. 1929-1931 жив і працював у Парижі, де і познайомився з імпресіонізмом і фовізмом. Викладав малювання у мукачівській гімназії, учительській семінарії в Ужгороді, 1945-1955 рр. в Ужгородському училищі прикладного мистецтва. 
Ерделі ЖИВОПИСЕЦЬ, якому були відкриті найкращі мистецькі кола Європи . Він міг би жити і легко досягти всесвітньої слави за кордоном . Його творчий шлях перетинався зі шляхами відомих європейських художників XX століття. Натомість, незважаючи на всю привабливість мистецького життя західного світу , Ерделі віддав перевагу Закарпаттю , щоб своїм мистецтвом прославити "землю без імені "; 
Ерделі ОДИН ІЗ ФУНДАТОРІВ Закарпатської школи живопису, перший директор Ужгородського училища прикладного мистецтва, один із організаторів і перший голова Закарпатської обласної організації Національної спілки художників України у 1946 році ; 
Ерделі КОЛОРИСТ, майстер пейзажного та портретного живопису, натюрморту, який завдяки сміливості, динаміці та незвичності колірних композицій створив неповторні твори, більшість із яких зайняли почесне місце в експозиціях музеїв України та зарубіжжя ; 
Ерделі ПЕДАГОГ , який виховав плеяду відомих закарпатських художників - Андрія Коцку, Адальберта Борецького, Ернеста Контратовича, Василя Габду, Єлизавету Кремницьку, Ференца Семана, Павла Баллу, Володимира Микиту та багатьох інших.

Помер 1955р. в м.Ужгород.

К 85.14
Е 69
Ерделі, А. М. Адальберт Ерделі = Адальберт Эрдели : [альбом] / А. М. Ерделі ; вступ. ст., впоряд. В. П. Павлов. - К. : Мистецтво, 1972. - 62 с. : іл. - (Художники України).

Альбом містить вступну статтю про життя та творчість видатного закарпатського митця, а також понад 50 репродукцій найвідоміших його картин.

К 85.14
Е 69
Ерделі : до 100-річчя з дня народж. / уклад.: О. Приходько, Л. Біксей. - Ужгород : Карпати , 1992. - 44 с. : іл.

Книгу склали репродукції одного з найвидатніших українських художників із Закарпаття Адальберта Михайловича Ерделі (1891-1955), який зажив європейської слави, його твори експонувалися в багатьох містах не тільки Європи, але і Америки. Весь свій талант віддав краянам-закарпатцям, створивши разом з Й. Й. Бокшаєм закарпатську школу живопису Подано каталог ювілейної виставки, присвяченої 100-річчю від дня народження, перелік основних виставок, на яких експонувалися його твори.

К 85.14
Е69
Адальберт Ерделі = Adalbert Erdelyi : альбом / авт.-упоряд. А. М. Ковач ; вступ.ст.: М. В. Приймич. - Ужгород : Видавництво О. Гаркуші, 2007. - 380 с. : іл.

В альбомі репродукована значна частина творчої спадщини Адальберта Ерделі (1891-1955), який відіграв важливу роль у становленні і розвитку закарпатської художньої школи. У своїх полотнах художник створив свій особливий, яскравий образний світ, який вражає людей ХХІ століття своєю невичерпною енергетикою. Творчість А. Ерделі стала надбанням українського та загальноєвропейського живопису.
У виданні публікуються твори художника, які зберігаються в музеях та приватних збірках і дають можливість ознайомитися з особливостями живописної мови майстра. Деякі з творів публікуються вперше.

К 84
Е 69
Ерделі, А. М. IMEN : літ. твори, щоденники, думки / А. М. Ерделі ; упоряд., вступ. ст. І. І. Небесник, упоряд., передм., прим. М. В. Сирохман, під заг. ред. І. І. Небесник, редкол. І. І. Небесник, редкол. М. В. Сирохман, редкол. П. К. Балла, пер. з угор. П. К. Балла. - Ужгород : Вид-во Олександри Гаркуші , 2012. - 440 с. : іл.

Видатний митець Адальберт Ерделі – кольором чи словом – заповідає нам, читачам своє розуміння любові, вічності, краси, безконечності створеного Господом. Саме це просліджується у романах “Імен” та “Дімон”, щоденниках, афористичних думках та інших матеріалах літературної спадщини Адальберта Ерделі, яка вперше пропонується читачам книги під загальною назвою “Імен”.
Твори цінні величезними обширами його світобачення, глибоким знанням європейського мистецтва, філософії, літератури й музики у поєднанні з бурхливою уявою, емоційністю, вмінням фантазувати і навіть пророкувати майбутнє.

К 85.14
Н39
Небесник, І. І. Адальберт Ерделі : монографія / І.Небесник. - Львів : Видавництво Мс, 2007. - 296 с. : кол. іл.

У монографії І. Небесника “Адальберт Ерделі” здійснено глибокий аналіз архівних матеріалів художника, його літературної і художньої спадщини, публікацій періодичної преси про його творчість. У процесі викладення матеріалу введено в науковий обіг велику кількість невідомих дотепер фактів з життя і діяльності митця у Німеччині, Франції та на його малій батьківщині – Закарпаття. Викладена у дослідженні розгорнута картина процесів у художньому житі цього краю засвідчує визначну роль А. Ерделі у формуванні однієї з найоригінальніших художніх шкіл України.
Книга може бути корисною для викладачів і студентів, котрі вивчають історію мистецтва, культурологію, процеси розвитку української освіти та всім, хто цікавиться мистецтвом і культурою України і європейських народів.

К 85.14
Ф 32
Фединишинець, В. С. Невідомий Ерделі : мистецтвознав. ст. та есеї / В. С. Фединишинець. - Ужгород : Два кольори, 2000. - 32 с. : іл. - (Сад журналу "Айно" ; кн. 13, 2000).

Доторк до генія – в який би спосіб це не робилося – завжди хвилює, збагачує. Творчий доторк – тим паче.
Ця книжечка народилася мовби на одному віддиху, хоч окремі її фрагменти написані в різний час, та в стислі строки кожен зокрема і взагалі.

Адальберт Ерделі : [про закарпат. художника] // Відлуння Карпат. - Ужгород : Срібна Земля, 1994. -  С. 42-43.

Афоризми Ерделі // Унікум. - 2015. - № 8. -  С. 37.

Гаврош, Ок. Як Ужгород втратив музей Ерделі... : [про ідею створення мемор. музей худож.] / О. Гаврош // Образотворче мистецтво. - 2015. - №2. -  С. 22-24. : фот. кольор.

Гаврош, О. Д. Ерделі - літератор : відомий жудожник виявився ще й письменником : [про А. Ерделі] / О. Д. Гаврош // Унікум. - 2015. - № 8. -  С. 34-35. : фот. кольор.

Гаврош, О. Адальберт Ерделі виходить на театральну сцену : [розмова з авт. п’єси "В Парижі гарне літо", прем’єра якої відбудеться в Закарпат. обл. укр. муз. драмтеатрі ім. братів Шерегіїв] / О. Гаврош // Новини Закарпаття. - 2015. - 3 листоп. -  С. 6.

Гапак, С.  Живописець чистої води : [про худож. А. Ерделі] / С. Гапак // Дукля. - 1973. - №6. -  С. 73-75.

Ерделі Альберт Михайлович : (1891-1955) ; [відомий закарпат. художник, один із засновників закарпат. шк. живопису] // Діячі історії, науки і культури Закарпаття. - Ужгород : Патент, 1999. -  С. 73-74. : портр.

Ільницький, В. В Ужгороді дебютував всеукраїнський конкурс живопису імені Адальберта Ерделі / В. Ільницький // Фест. - 2015. - 30 довт. - 5 листоп. -  С. 10. : фот. кольор.

Каралкіна, Н. Облмуздрамтеатр презентував виставу про Ерделі : [п’єса "В Парижі гарне літо" авт. О. Гавроша] / Н. Каралкіна // РІО. - 2015. - 13 листоп. -  С. 2.

Шкіря, В. Адальберт Ерделі своїм талантом здобув славу і собі, і на землі, на якій народився : [про закарпат. художника] / В. Шкіря // Новини Закарпаття. - 2015. - 11 серп. -  С. 6. : фото

Інтернет-ресурси:

Адальберт Ерделі

Ерделі Адальберт Михайлович

Невідомий відомий Ерделі

Ерделі Адальберт Михайлович

Барви і темрява життя Адальберта Ерделі

Наследие Адальберта Эрдели

І знову згадуючи Адальберта Ерделі

Цікаві факти із життя всісвітньо відомого художника Іршавщини - Адальберта Ерделі

 


Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день