Життєвий вибір Василя Гангура
2015-12-07
До 70-річчя від дня народження художника
Василь Михайлович Гангур народився 10 грудня 1945 року у с. Копашнево Хустського району Закарпатської області. У 1968 р. працював художником-оформлювачем у художньо-рекламній майстерні Закарпатської облспоживспілки і навчався в Ужгородському училищі прикладного мистецтва. Педагоги-Свида В.І., Берец В.І., Петкі Ш.Ф., ДемидюкВ.І. У 1971 р. закінчив навчання в училищі прикладного мистецтва, відділ художнього розпису, отримав диплом художника-майстра і був переведений на посаду інженера-художника по рекламі, оформленню і декорації.
3 1977 р. - студент художньо-графічного факультету Одеського державного педагогічного інституту. У 1982 р. закінчив художньо-графічний факультет Одеського державного педагогічного інституту. Викладачі з фаху: народний художник України Злочевський П.О., Недошитко О.М., Власов.В.Д., Єфіменко В.Г. 1980-1983 pp. - викладач рисунку, живопису, композиції в Ужгородському училищі прикладного мистецтва. З 1988 р. - член Національної спілки художників України. 1990 - 1991 pp. - робота в художфонді на посаді мистецтвознавця. З 1991 р. переведений в творчу групу Закарпатської організації Національної Спілки художників України.
Діалог художника з природою продовжується в його натюрмортах. Предметний світ цього жанру в мистецтві В.Гангура негучний, безхитрісно-простий і невибагливий: здебільшого це скромні польові квіти у керамічних глечиках або прозорих склянках, рідше фрукти з батьківського саду, живописно розташовані на домотканій скатертині - все, здавалося б, непрезентабельні речі. Однак, в уяві художника вони є уособленням краси, гармонії і нескінченного багатства та розмаїття проявів природи, свідченням багатозначної непростоти нашої екзистенції. Натюрморти художника засвідчують його талант розпізнавати в простому - багатозначне, в скромному - величне, в непримітному -суттєве. Вони, як і краєвиди, виконані технікою акварелі по мокрому (з використанням зволоженого аркушу). Послуговуючись широкими можливостями цього різновиду акварельного письма, автор досягає нескінченного багатства формотворчих нюансів. Мерехтливі вібруючі кольори м'яко ліплять живописні об'єми, розмиті обриси яких розчиняються і тануть в тремтливому розсіяному світлі, надаючи малярським образам хвил юючої одухотвореності, ліричної настроєвості. У мистецтві В.Гангура дивовижним чином безконфліктно уживались дві, здавалося б, полярні тенденції - зовнішня правдоподоба і умовні форми візуалізації, впізнаваність життєвих реалій і метафоричність творчих ідей та фантазійних уявлень. Це допомагало художникові уникнути одноманітності образних задумів, повторюваності зображальної лексики та малярських висловів.
Лауреат обл. премії ім. Й.Бокшая та А.Ерделі (2002). Лауреат міжнародної премії "Карпатська корона" (2005). Помер у 2005 році.
|
К 85.14
Г19
Гангур, Василь. Гангур Василь : Живопис. Графіка / В. Гангур ; вступ. сл. О.В.Приходько. - Ужгород : Міська друк., 2005. - 28 с.
Закарпаття дало чимало талановитих особистостей-митців, які працюють у різних напрямках і прославили наш край великим подвижництвом на мистецькій ниві. До них належить і Василь Гангур. Його творчі пошуки розпочалися в техніці акварелі та пастелі і носять у собі переважно реалістичні мотиви. У подальшому звертається передусім до складних кольорових композицій, які заставляють глядача не просто сприймати його твори, але й співставляти, осмислювати їх задум.
Філософія творчості В. Гангура є експресивною як за побудовою композиції твору, так і кольоровим вирішенням і відзначається складністю кольорової гами. Гра певних площин нагадує певні фігури людей, що є здебільшого змістом твору, який дає глядачеві домислювати, дофантазовувати. Це такі твори, як «Господар і слуга», «Біля двох озер», «Початок річки» тощо.
|
К 85.14
Г19
Гангур, Василь. Гангур Василь : Живопис / В. Гангур ; вступ. сл. Л. Біксей ; фото Д. Бредихін. - Пряшів : Поліграф, 1995. - 24 с. : іл. : іл.
Ім’я Василя Гангура відоме серед художників краю, особливо тих, кому доводилося бути його учнем. У його професійному портреті знайшли віддзеркалення високі здібності митця пензля та педагога великої цілеспрямованості, волі та працездатності, а також уміння встояти в жорстких умовах правди життя, оперативно, продуктивно та послідовно вирішувати складні завдання. Усвоїх творах Василь Гангур нерідко поєднує, здавалося б, цілком полярні тенденції – зовнішю правдоподібність і умовні форми візуалізації, впізнаванність життєвих реалій і метафоричність творчих ідей та фантазій. Характеризуючи його творчість мистецтвознавець Олена Приходько відзначила, що картинна образність сюжетних асоціативних композицій художника є гармонійною, узлагодженою і одухотвореною. Живописні рефлексії дійсності підносяться автором над проявами прозаїчності і буденності. Він прагне візуалізувати такі складні духовні категорії і неоднозначні етичні поняття як любов і творчість, одвічний колообіг життя і невичерпна життєдайність землі, щирість людських взаємин і здобутки та втрати людської цивілізації. |
|
|
К 85.14
Г19
Гангур, Василь. Гангур Василь : персональна виставка творів / В. Гангур. - Ужгород : Закарпаття, 2000 - 24 с. : іл.
Художник любить зображати прості і звичні в нашому побуті речі, що нерідко оточують нас все життя, польові квіти, які зачаровують нас своєю скромною природною красою, фрукти з батьківського саду. Його натюрморти врівноважені композиційно, кольорова гама стримана, грає напівтонами, багата нюансами.
Творчий доробок майстра надзвичайно різноманітний й багатий. Все життя художник шукав себе у мистецтві, пробував різні способи самовираження, постійно змінювався. І це природно, адже йому довелося формуватись у різних мистецьких середовищах, перебувати під впливом кількох мистецьких шкіл, що й визначило еволюцію його системи образотворення. Зокрема, спочатку помітно домінувала графіка, реалістична манера, а в останні десятиліття захопився модерними мистецькими течіями та напрямками, створивши свій оригінальний стиль і манеру письма.
|
* * *
Біксей, Л. Рік невиповненого 60 - річчя Василя Гангура / Л. Біксей // Новини Закарпаття. - 2005. - 10груд.-. с.13.
Василь Гангур - лауреат Міжнародної премії "Карпатська корона" // Карпат. світ. - 2005. - № 1. - С. 182-185. : портр., фото.
Гангур, В. Несподівана пісня Василя Гангура. До 60-річчя від дня народження : [Інтерв`ю з В. Гангуром, яке відбувалося в лютому 2005р.]/Вів Й. Баглай / В. Гангур // Трибуна. - 2005. - 10груд.-. с.13
Хланта, І.В. Життєвий вибір Василя Гангура / І. В. Хланта // Фест. - 2012. - 10-16 серп. - С. 14. : фото
Хланта, І.В. Життєвий вибір Василя Гангура / І. В. Хланта // Культурологічні джерела. - 2012. - № 2. - С. 57-59. : фото
Хланта, І.В. Гангур Василь Михайлович / І. В. Хланта // Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ століття. - Ужгород : Ґражда, 2007. - С. 83. : портр.
Інтернет-ресурси:
Гангур Василь Михайлович
Гангур Василь Михайлович
Гангур Василь Михайлович
Василь Гангур у спогадах сучасників
Пам’яті Василя Гангура