Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Різнобарвний світ українського слова

2015-10-08

    Сучасна Україна живе не тільки політикою. Найкраще реальне життя країни презентує сучасна українська література, яка є однією з найяскравіших і найцікавіших в Європі. Зміни, що відбуваються в суспільстві, знаходять своє відображення і в художній літературі, яка реагує на нові ситуації, запити, інтереси інших людей. Пожвавлення літературного процесу в нашій країні сприяло формуванню потужної та цікавої літератури, яка може задовольнити будь-які читацькі смаки.

   Зріс інтерес не лише до творчості «метрів», а й до нового покоління письменників, послідовний вихід яких на літературну арену спостерігається в останні роки. Так, після Ю. Андруховича, С. Жадана, І. Карпи, І. Роздобудько з’явилася нова генерація: Галина Логінова, Марина Соколяк, Таня Малярчук, Л. Дереш, Галина Ткачук, М. Кідрук та ін.

  Краще зорієнтуватись у сучасних тенденціях української літератури, познайомитися із найбільш яскравими та маловідомими авторами допоможе наша книжкова виставка «Різнобарвний світ українського слова», на якій представлені найбільш яскраві напрями та течії сучасної української літератури  та нові видання, які надійшли у відділ художньої літератури.

   Більшу частину читачів сьогодні становлять жінки. Жінка здебільшого хоче читати про те, що її найбільше хвилює і що їй до душі. А хто може краще зрозуміти жінку, як не сама жінка, та ще й українська, з притаманним тільки їй менталітетом. Активний прихід жінок-, авторів у літературу останніми роками став справді помітним явищем культурного життя. Сьогодні усім, хто цікавиться сучасною українською літературою, добре відомі імена Л. Костенко, М. Матіос, Г. Пагутяк, О. Забужко, І. Роздобудько , І. Карпи. Їхні твори різні за сюжетами, жанрами, глибиною розкриття життєвих колізій, але всіх їх об’єднує доля жінки в тому чи іншому аспекті.

Люко Дашвар

   Під псевдонімом "Люко Дашвар" ховається колишня журналістка Ірина Чернова. Її літературна діяльність розпочалася після того, як її роман "Село не люди" отримав нагороду на "Коронації слова". За кількісними показниками, вона мало чи не найуспішніша українська письменниця.

Радимо прочитати: "На запах м'яса", трилогія "Биті Є", "Мати все", "Рай.Центр", «Молоко з кров`ю».

84(4УКР)
Д 21
Дашвар, Люко. Мати все / Л. Дашвар. – Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2011. – 336 с. 
 
   Назва «Мати все», як і назви усіх книжок Дашвар, що побудовані на грі слів, мають неперевершену властивість з ювелірною точністю передавати захований у сюжетні лінії зміст. В основу роману письменниця поклала реальну життєву історію, яку колись побачила на одеському пляжі і в якій, переконана письменниця, багато людей побачать своє власне невигадане життя.
 

    Серед сучасних українських письменниць Лариса Денисенко вирізняється парадоксальністю мислення, несподіваними образами та іронічним стилем, тож ніколи не можна знати напевне, що мала на увазі авторка… Із «Забавками з плоті та крові» Лариса Денисенко дебютувала 2002 року. Відтоді були надруковані вісім її романів. Персонажі Денисенко аж ніяк не пласкі й картонні манекени, а справжні люди з плоті та крові. Тож нові книги Лариси Денисенко будуть цікаві і для тих, хто вже знайомий із творчістю письменниці, і для тих, хто лише відкриває її для себе.

Радимо прочитати «Відлуння», «Корпорація ідіотів», «Кавовий присмак кориці».

84(4УКР)6
Д 33
Денисенко, Лариса. Калейдоскоп часу / Л. Денисенко. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2013. – 320 с.
 
   Люди люблять прив`язуватися до інших людей та речей. Але понад усе люди люблять прив`язуватися до часу та віку. Усім нам хочеться, щоб наші історії закінчувалися щасливо та розпочиналися інші. Саме про стосунки з часом та віком йдеться в цій збірці, котра містить легкі та іронічні оповідання та комедійну драму «24:33:42».
 

Оксана Забужко

   Представник живої класики. Вона здобула міжнародне визнання. Її роман "Польові дослідження українського сексу" вважають культовим і одним із кращих творів української літератури останнього десятиліття. Радимо прочитати: "Польові дослідження українського сексу", "Тут могла б бути ваша реклама", "Музей покинутих секретів", "Let my people go".

84(4УКР)6
З-12
Забужко, Оксана Стефанівна. Тут могла б бути ваша реклама : збірка / О. С. Забужко. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 320 с.
 
   «Польові дослідження з українського сексу», що розпочинає збірку, — це один з перших романів у сучасній українській літературі, що відверто описує особисте життя жінки! Роман перекладено 11 мовами та двічі інсценізовано!
Також до книжки увійшло 9 оповідань, написаних за тридцять і три роки! Серед них — «Сестро, сестро», «Я, Мілена» та інші.
 

    Міла Іванцова зрілому віці почала писати вірші, оповідання. Роман «Родовий відмінок» отримав номінацію у літературному конкурсі «Коронація слова – 2009». Роман «Гра в паралельне читання» увійшов у трійку творів-переможців цього ж конкурсу в 2012 році. Наразі автор має у творчому доробку шість романів. Письменниця пише для звичайних людей, а не для літературних критиків. "Вітражі" сподобаються широкій аудиторії. 

84(4УКР)6
І-23
Іванцова, Міла. Ключі від ліфта / М. Іванцова. – Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2012. – 288 с.
 
   У шістнадцятирічної Олі не було вибору: її обманом заманили до закордонного борделю та примусили торгувати власним тілом. У її співвітчизниці Лізи вибір був – і він, як виявилося, припав на того, хто прирік Олю на сексуальне рабство! Диво допомогло дівчатам утекти на батьківщину, але ключами від їхнього щастя доля розпорядилася на власний розсуд: віддала їх до рук двох молодих чоловіків, із якими подруги застрягнуть у ліфті…
 

Марія Матіос

   Марія Матіос особлива постать в українській літературі, оскільки саме її творчість ознаменувала закінчення панування постмодернізму та перехід до нової епохи письменництва.У своїй творчості вона користується таким кредо: пошук украденого щастя нації і пошук украденого щастя людини. Літературний доробок сучасної письменниці становлять численні збірки віршів, а також книги оповідань. Радимо прочитати: «Москалиця», "Нація», «Солодка Даруся», «Щоденник страченої».

84(4УКР)6
М 34
Матіос, Марія. Армагедон уже відбувся : [повість] / М.  Матіос. – Львів : Піраміда, 2011. – 112 с.
 
   Сторінки нової книги Марії Матіос «Армагедон уже відбувся» — це майже «дантові кола» однієї людини. І провідником у цьому пеклі є Іван Олексюк — у далекій молодості «засуджений на життя» ціною «червоної гадючки чужої крові на своїх черевиках». Ці «дантові кола» потрібні письменниці, щоби пізнати Істину головного персонажа, який увесь вік після вбивства людини думає про «вавилонську вежу» свого життя, що має колись завалитися. Марії Матіос доконче потрібно через історію Івана Олексюка наблизити читача до розуміння Іванової правди — причини, його істини: Хотіти Жити.
 

Ірен Роздобудько

   Безхмарна літературна кар'єра донецької письменниці та журналіста розпочалася після 2000-го року. Авторка не припиняє дивувати свого читача своєю різноманітністю та ерудованістю. Письменниця сміливо експериментує зі стилями, жанрами, темами, сюжетами й героями. За роки роботи їй вдалося вибудувати власну концепцію пера, яку вона називає "життєво-творчою". Радимо прочитати: "Гудзик", "ЛСД", "Ескорт у смерть", "Дві хвилини правди".

84(4УКР)6
Р 64
Роздобудько, Ірен. Подвійна гра в чотири руки : роман / І. Роздобудько. – Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2014. – 224 с.
 
   Київ початку ХХ століття... Для невгамовної генеральської дочки Мусі Гурчик немає нічого більш захопливого, ніж розслідування нової таємничої справи!
Викрадені важливі документи — креслення нової моделі військового літака. Інженер-розробник поплатився за них життям... Факти й детективна інтуїція підказують юній вивідачці, що злодія треба шукати на палубі розкішного пароплава «Цариця Дніпра». Небезпечно? Аякже!
Але наша панночка вже вирушила в карколомний круїз — вона мусить викрити злочинця будь-що! У перший день подорожі скоєно нове вбивство, і тепер остаточно зрозуміло, що вбивця поруч...
 

    Окремий пласт сучасної української літератури складають містичні пригоди, гостросюжетні сентиментальні романи, фантастика. В усі часи література цього жанру була і залишається захопленням людей різного віку та професій. Дивовижний фантастичний і містичний світ зі своїми законами відкривають книги Марини і Сергія Дяченків, Г. Л. Олді, М.  Кідрука, В. Лиса, В. Шкляра та ін. Нових рис набуває сьогодні сучасний гостросюжетний детектив, який поєднує в собі елементи філософського роману, гостросюжетного бойовика, містики. Кращими взірцями цієї літератури в Україні сьогодні можна назвати романи І. Роздобудько, В.  Шкляра, А. Куркова, А. Кокотюхи, Ю. Рогози.

Макс Кідрук

   Автор першого українського технотрилеру "Бот", мандрівник, який відвідав вже 31 країну та прагне підкорити й Антарктиду. У певному сенсі -він першовідкривач в українській літературі, саме з нього почалися тревелоги, технотрилери...

84(4УКР)6
К 38
Кідрук, Макс. Бот : роман / М. Кідрук. - 3-тє вид. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 480 с.
 
   «Бот» – це перший український технотрилер, гостросюжетний роман, в якому поєднуються сучасні технології, людська психологія та чисто голлівудський «екшн». Події в книзі вигадані, проте все решта — місця, природні об’єкти, техніка, зброя, фізіологічні особливості живих організмів і т.п. — цілком реальне. Майстерно описані технічні деталі роблять роман небувало реалістичним.
 

Генрі Лайон Олді

   "Генрі Лайон Олді" – колективний псевдонім українських письменників-фантастів. Активно публікуються з 1993 року, а до цього часу світ побачили близько 30 їхніх романів. Самі автори свій жанр називають "фантастичним бойовиком". Вони є одними із найпопулярніших фантастів. Радимо прочитати: "Ойкумена", "Три повести о чудесах", "Гарпія".

84(4УКР)6
О 53
Олді, Генрі Лайон (Ладиженський Олег, Громов Дмитро). Шмагія : роман / Г. Л.Олді. – К. : Зелений пес : Гамазин, 2006. – 336 с.
 
   Чи доводилося тобі чувати про «синдром помилкової мани»? Очевидно, що ні. Інша річ лейб-малефік Андреа Мускулюс, якому за фахом доводиться зустрічати людей, вражених цією астральною недугою. Але навіть і цей високоповажний чаклун не міг припустити, що насправді це зветься «шахрайською магією» або ж скорочено «шмагією». Так уже судилося: мудрим магія, Висока Наука, а хто з простолюду поткнеться - тому шмагія, на посміховисько!
 

Василь Шкляр

   В. Шкляр – батько українського бестселлера. Проте найбільший резонанс серед українських критиків викликав його роман "Залишенець. Чорний ворон", який було видано у 2009 року. Цей твір яскраво висвітлює трагічні сторінки історії нашої держави – повстанську боротьбу народу проти жорсткої влади окупантів у 20-х роках XX сторіччя. Радимо прочитати: "Залишенець. Чорний ворон", «Кров кажана»,"Репетиція сатани", "Елементал".

84(4УКР)6
Ш 66
Шкляр, Василь Миколайович. Чорне сонце : збірка / В. М. Шкляр. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 234 с.
 
   Російсько-українська війна - очима бійця полку "Азов". Хто і навіщо затягує криваву драму? Чому гинуть найкращі? Чому місцеві вважають своїх визволителів ворогами? Яким наш герой бачить майбутнє  Вітчизни? Глибока, сповнена смутку, болю й надії оповідь хлопця, якого честь і сумління змусили взяти до рук зброю. До видання ввійшли твори "Чорне Сонце", "Танець під чортову дудку", "Крук - птаха нетутешня", "Останній шанс Захара Скоробагатька", "Високі гори у Ялті", "Цілком таємні історії". 
 

      Нарешті, автори, творчісь яких незмінно привертає увагу читацької аудиторії, особливо, молоді. Їх твори  -завжди подія в літературному житті України.

Юрій Андрухович

    Його вважають живим класиком "актуальної" української літератури. Творчість Андруховича чи не найкращий приклад постмодернізму в українській літературі. У своїх романах він використовує прийом "текст у тексті", тобто інтертекстуальність. У його текстах відсутні канони, що дозволяє передати множинність поглядів на світ, абсурдність сучасного існування та ірреальності буття. Радимо прочитати: "Московіада", "Рекреації", "Листи в Україну. Вибране", "Тут похований Фантомас".

84(4УКР)6
А 66
Андрухович, Юрій. Лексикон інтимних міст. Довільний посібник з геопоетики та космополітики / Ю. Андрухович. – К. : Meridian Czernowitz : Майстер книг, 2011. – 480 с.
 
   «Лексикон інтимних міст» – найбільший за обсягом твір Юрія Андруховича. Невтомний мандрівник Україною, Європою, Америкою, автор розповідає нам 111 історій про 111 міст, з якими йому пощастило пережити щасливі й не дуже, але завжди інтимні – у широкому значенні цього слова – пригоди. Розташовані в алфавітному порядку за географічними назвами, ці різножанрові тексти – від есе й оповідань до віршів у прозі – разом становлять автобіографічний атлас світу письменника.
 

Юрій Винничук

   Манеру письма Юрія Винничука можна миттєво упізнати, настільки вона відрізняється від усього, що для нас звичне у нашій літературу. Його вважають "батьком чорного гумору" в українській літературі. Письменник любить гостре слівце та не нехтує використанням у своїх творах нецензурної лексики. Радимо прочитати: трагікомедія на одну дію "Останній Бункер", "Спалах", "Вікна застиглого часу".

84(4УКР)6
В 48
Винничук, Юрій Павлович. Танґо смерті : роман / Ю. П. Винничук. – Х. : Фоліо, 2013. – 384 c.
 
   «Танго смерті» – це роман про Львів 30-их років. У творі йдеться про долю чотирьох повстанських родин: української, німецької, польської і єврейської.
Манеру Юрія Винничука можна миттєво упізнати, настільки вона відрізняється від усього, що для нас звичне у нашій літератур. Але манера письма у цьому романі – це також і новий Винничук із захоплючим сюжетом, в якому є і пошуки давнього манускрипту, і таємниця «Танга смерті», яке виконували в’язні Янівського концтабору у Львові. Це книга, яку мовби не читаєш, а живеш у ній.
 

Любко Дереш

   Це, напевно, один із найзагадковіших та найекзотичніших письменників України. Свою першу книгу він написав ще у 15. За що його називають "феноменом української літератури". Творчість Дереша змушує людину думати, усвідомлювати себе, усвідомлювати світ, себе в ньому. Його книги важко назвати випадковими, а відокремити читача від автора майже неможливо. Радимо прочитати: синайський цикл "Миротворець", "Остання любов Асури Махараджа", "Пісні про любов та вічність."

84(4УКР)6
Д 36
Дереш, Любко. Остання любов Асури Махараджа : роман / Л. Дереш. – К. : Нора-Друк, 2013. – 228 с.
 
    «Остання любов Асури Махараджа» — алегорична історія про демона, який вирішив покинути розкіш нижніх світів заради любові до сліпої дівчини з України, що мешкає в самому серці Нью-Йорка. Протистояння напівбогів і демонів, демонстрації на Уолл-стріт і харизматичні проповідники, метафізичні запитання і смачні історії з лівообертальних світів (толерантна назва пекельних планет) — все це у новому романі Любка Дереша про любов, від якої тане серце.
 

Сергій Жадан

   "Голос Сходу", так часто називають Жадана. І не тільки тому, що він родом із Луганської області, а тому, що його література має присмак "пролетарщини", гнилої радянщини у свідомості покалічених людей. Естетика книг та їх демократичне наповнення свідчать про відвертого та щирокого письменника. Мова пересипана гострим слівцем, але хто власне заперечить, що такою є вся українська мова сучасності. У його книгах – портрет українців: не зафотошоплений, брудний, чесний та до непристойності відвертий. Радимо прочитати «Капітал», « Депеш Мод», «Ворошиловград», «Вогнепальні й ножові».

84(4УКР)6
Ж 15
Жадан, Сергій Вікторович. Месопотамія : [зб. оповідань і віршів] / С. В. Жадан. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 368 с.
 
   Унікальний формат тексту! Дев`ять прозових історій/біографій і тридцять віршованих уточнень/узагальнень — ось таке змістове наповнення «Месопотамії». Абсурд і надія, смерть і життя, любов і зрада, сміх і сльози, горілка й цигарки, філософські відступи, фантастичні образи, перемога добра над злом, вишукані метафори й специфічний гумор — Жадан пише про все, що хоче. І виходить це в нього неперевершено!

 

Інтернет-ресурси:

Сучасна українська література — Вікіпедія

Українська література кінця XX - початку XXI ст. На шляху до нового відродження.

Сучасна українська література — кращі книги

Що читати: 10 сучасних українських письменників

24 сучасних українських письменники, яких варто прочитати


Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день