Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
Здоров’я – головний життєвий скарб
2024-04-03до Всесвітнього дня здоров’я
«Доброго здоров’я!» – так часто вітаються українці. А коли прощаються, кажуть: «Бувайте здорові!». Тобто бажають здоров’я і при цьому майже не замислюються, який глибокий зміст у цих словах. Здоров’я ‒ це справжнє багатство, наявність якого ми часто ігноруємо. Здорові люди здебільшого рідко замислюються над тим, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їхнє здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу.
7 квітня весь світ відзначає Всесвітній день здоров’я, який було започатковано на честь створення в 1948 році Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), точніше, прийняття статусу цієї організації. Перше святкування Всесвітнього дня здоров’я відбулося в 1950 році. Уже тоді глобальною ідеєю заходу була пропаганда здорового способу життя. Адже здоров’я – не тільки відсутність хвороб та фізичних дефектів, а стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя. Здоров’я – це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди здебільш рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їх здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу. Наше власне здоров’я дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними захворюваннями, на практиці кожен день стикаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя. У нашій суспільній свідомості існує одна дуже проста думка безпосередньо пов’язана з питаннями здоров’я і проблемами його відсутності. «Буде здоров’я, а решта все - додасться», - так звучить це багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення. Здоровий спосіб життя – означає розумне використання свого життєвого потенціалу. Зрозуміло, що на протязі всього життя кожна людина намагається жити так, щоб бути щасливою, щоб не хворіти, займатись улюбленою справою, проводити свій час разом з близькими та рідними, тощо. Тобто вже десь на інтуїтивному рівні кожен розуміє поняття здорового способу життя. Найчастіше людина починає замислюватися про свій спосіб життя і здоров'я, коли наздоганяє якась проблема, з'являється хвороба чи нездужання. Турбота про своє здоров'я не має бути проблемою, турбота про своє здоров'я повинна бути способом життя.
***
613.2
О-46
Озерна, Дарка. Ви це зможете! : 7 складових здорового способу життя / Д. Озерна. – К. : Yakaboo Publishing, 2020. – 160 с. : іл. – (Оптимістично про здоров’я). – Бібліогр.: с. 154-159.
Це посібник зі свідомого ставлення до життя і покращення здоров’я. У ньому містяться рекомендації щодо раціону, внормування маси тіла і сну, фізичної активності та медичних обстежень. Всі тези та висновки базуються на сучасних наукових даних, медичних рекомендаціях та протоколах діагностики і лікування. Авторка легко і детально пояснює, як зважено і свідомо ставитися до власного здоров’я і способу життя, не впадати у крайнощі, не вірити в чарівні таблетки, магічне мислення і не вдаватися до суворих обмежень. А окрім цього, посібник написаний для і про сучасних українців і українок, з глибоким розумінням та емпатією до їхніх щоденних викликів. Книжка проілюстрована художницею Ольгою Дегтяровою. Це також перша книжка з серії "Оптимістично про здоров’я", у наступній книжці буде йти мова про психічне здоров’я.
|
821.111(73)
С 53
Снайдер, Тімоті. Наша недуга : уроки свободи з лікарняного щоденника / Т. Снайдер ; пер. з англ. П. Грицак. – Л. : Човен, 2020. – 192 с. – Бібліогр. у прим. : с. 167-190.
«Я майже помер, але вижив, щоб написати цю книжку» (Тімоті Снайдер) Наприкінці 2019 року Тімоті Снайдер захворів і пережив декілька складних шпиталізацій. Лікування та реабілітація, які розтягнулися на місяці, були настільки потужним імпульсом, що все пережите він зафіксував у щоденнику, який згодом став книгою – дуже особистою та водночас небайдужою й відповідальною.
|
613.2
Г 79
Грегер, Майкл. Як не померти передчасно : їжа, яка відвертає та лікує хвороби / М. Грегер, Д. Стоун ; пер. з англ. В. Горбатько. – К. : КМ-Букс, 2018. – 512 с. : рис. – (Бестселер за версією The New York Тimes). – Предм. покажч.: с. 501-511.
Страждаєте від високого тиску? Чай з гібіскусу допоможе вам краще за будь-які ліки від гіпертонії, не чинячи при цьому жодних побічних ефектів. Рак простати — спадкова хвороба у вашій родині? У такому разі відмовтеся від молока, а натомість додайте до свого раціону лляне насіння. А якщо непокоїть серцеве захворювання, переходьте на рослинну дієту. Автор книги — всесвітньовідомий популяризатор здорового харчування, доктор медицини Майкл Грегер докладно розповідає, як можна не лише запобігти більшості поширених недуг, а й побороти їх, якщо людина вже захворіла. Спираючись на велику кількість експериментальних і статистичних даних, він описує особливості протікання тієї чи іншої хвороби, розповідає, чим вона найчастіше зумовлена і чим загрожує, радить, яким харчам слід надати перевагу, а від чого краще відмовитись.
|
614
М 47
Мелега, Ксенія Петрівна. Сучасні технології здоров’язбереження : навч. посіб. / К. П. Мелега ; М-во освіти і науки України, Держ. вищ. навч. закл. "Ужгород. нац. ун-т", Ф-т здоров’я та фіз. виховання. – Ужгород : Говерла, 2018. – 200 с. : табл.
Навчальний посібник призначений для магістрів галузі «Охорона здоров’я», спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія». Структура і зміст навчального посібника адаптовані до вимог навчальної програми з дисципліни «Сучасні технології здоров’язбереження». У посібнику систематизовано сучасні підходи до розуміння сутності здоров’я як цілісного багатовимірного динамічного стану, охарактеризовано фактори ризику для здоров’я, пов’язані з особливостями способу життя сучасної людини, окреслено шляхи практичного здоров’язбереження з урахуванням рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я та новітніх наукових даних. Найбільша увага приділена висвітленню питань здорового харчування, фізичної активності, психічного здоров’я, здорового старіння і довголіття, охарактеризовані методи різних оздоровчих технологій. У окремому розділі відображена загальна характеристика та методи профілактики поширених неінфекційних захворювань сучасності, що базуються на усуненні факторів ризику та модифікації окремих складових способу життя. У додатках наведені матеріали, які мають практичне значення (тести, табличні дані, методики для оцінки ). Навчальне видання може бути корисним для всіх студентів та викладачів у галузі «Охорона здоров’я», учителів шкіл з предмету «Основи здоров’я» та широкого кола читачів, які цікавляться проблемами здоров’язбереження.
|
К 53.5
Д 58
Довкілля і здоров`я людини : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (17-19 квіт. 2008) / Ужгород. нац. ун-т [та ін.] ; редкол.: О. М. Ганич [та ін.]. – Ужгород : Говерла, 2008. – 400 с. : табл. – Бібліогр. наприкінці ст.
Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції «довкілля і здоров’я людини»,присвяченої проблемам оздоровлення та профілактики захворювань в умовах екологічного забруднення довкілля на початку III тисячоліття. Висвітлено теоретичні та практичні аспекти корекції негативного впливу довкілля засобами природного походження, вказано на можливості покращення здоров’я людини шляхом природного харчування.
|
614.2(477.87)
П 29
Петнегазі, Дезидерій Сигізмундович. Народне здоров’я на зламі століть : практ. кроки до його безальтернатив. пріоритету / Д. С. Петнегазі. – Ужгород : РІК-У, 2021. – 232 с. : фот. кольор., табл. – Текст укр., угор. мовами.
Книга «Народне здоров’я на зламі століть» репрезентує погляди, фахову громадянську позицію та роздуми відомого закарпатського хірурга майже з 70-літнім трудовим стажем Дезидерія Петнегазі в контексті українських реалій стану нашої медицини. Автор пропонує покрокове впровадження державного медичного страхування, подає виважений погляд на взаємозалежність державної і приватної медицини, його нотатки змушують задуматися над проблемою втрати поваги до лікарів і довіри до вітчизняної охорони здоров’я в цілому. Життєвий портрет лікаря від Бога, високо інтелектуальної особистості в книзі багатогранно розкривають інтерв’ю, нариси та розповіді про нього за останні десятиліття.
|
613
С 91
Сучасні аспекти збереження здоров’я людини : зб. пр. ХІІI Міжнар. міждисциплінар. наук.-практ. конф. ([санаторій "Квітка полонини", с. Солочин Сваляв. р-ну], 3-4 квіт. 2020 р.) / ДВНЗ "Ужгород. нац. ун-т", Наук.-дослід. ін-т фітотерапії [та ін.] ; за ред. Т. М. Ганич ; редкол.: О. М. Ганич, Т. М. Ганич [та ін.]. – Ужгород : Говерла, 2020. – 376 с. : іл, табл. – Бібліогр. наприкінці ст.
Збірник праць конференції охоплює новітні науково-практичні матеріали про підтримання здоров’я людини в сучасних умовах, а саме – оздоровлення населення природними засобами, зокрема, лікувальними травами, забезпечення адекватного харчування, якісної питної та мінеральної води, подолання йододефіциту, використання сучасних агротехнологій для збереження і збагачення біорізноманіття природи, актуальні питання лікування поєднаної патології.
|
53.5
В 62
Вода і здоров’я людини : матеріали міжнар. міждисциплінар. наук.-практ. конф., сан. "Квітка полонини", 19-20 квіт. 2013 р. (с. Солочин Сваляв. р-ну) / ДВНЗ "Ужгород. нац. ун-т", НДІ фітотерапії [та ін.] ; за ред. Т. М. Ганич ; редкол.: П. П. Гаврилко, Я. Бриндза [та ін.]. – Ужгород : Патент, 2013. – 304 с. : рис., табл. – Текст укр., англ., слов. мовами. – Бібліогр. наприкінці ст.
Матеріали конференції висвітлюють актуальні питання здоров'я людини, а саме якість питної води і чистоту довкілля, забезпечення необхідними мікро- і макроелементами для повноцінного функціонування людського організму, нанотехнології, фітоапітерапія і можливос ті санаторно-курортного лікування та покращення здоров'я шляхом при- родного харчувания. Приділено увагу педагогічним аспектам викладання цих тем.
|
5
О-92
Охорона здоров’я в Україні : навч. посіб. / В. П. Пєтков [та ін..] ; під заг. ред. В. П. Пєтков ; М-во освіти і науки, молоді та спорту України. – К. : Скіф, 2013. – 288 с. – Бібліогр.: с. 262-287 та у підрядк. прим.
Навчальний посібник присвячений дослідженню проблеми адміністративно-правового регулювання у сфері охорони здоров’я. На основі аналізу політики держави запропоновано та сформульовано поняття „охорона здоров’я”, „медичне право”, як правового інституту. Удосконалено понятійно-категорійний апарат у сфері охорони здоров’я населення. Проаналізовано зарубіжний досвід функціонування галузі охорони здоров’я та медичного забезпечення. Сформульовано ряд конкретних пропозицій та рекомендацій щодо удосконалення чинного законодавства України, яке регулює правовідносини у сфері охорони здоров’я, медицини.
|
5
О-75
Основи здорового способу життя : підручник / М. І. Кручаниця, В. В. Кручаниця, К. П. Мелега [та ін.] ; М-во освіти і науки України, Держ. вищ. навч. закл. "Ужгород. нац. ун-т", Ф-т здоров’я людини. – Ужгород : РІК-У, 2016. – 266 с. : табл. – Бібліогр.: с. 207-210.
Підручник призначений для бакалаврів, спеціалістів здоров'я» спеціальності «Фізична реабілітація». Структура та магістрів у у галузі «Охорона міст підручника адаптовані і зміст до вимог навчальної програми з дисципліни «Основи здорового способу життя». Містить особливості формування здорового способу життя людини. Особливу увагу приділено впливу шкідливих звичок (тютюнопаління, алкоголізм, наркоманія і токсикоманія), висвітлено вплив комп'ютерних технологій на здоров'я. Охарактеризовані методи окремих оздоровчо-зберігаючих технологій (загартування, рухова активність, ароматерапія, Фітотерапія). У додатках наведені матеріали, які мають практичне значення: тести на виявлення рівня стану здоров'я, вміння вести здоровий спосіб життя, тести на виявлення шкідливих звичок та тестовий контроль для самооцінки теоретичних знань. Навчальне видання може бути корисним для студентів інших спеціальностей та викладачів предмету «Основи здоров'я» ВНЗ, а також для всіх, хто не байдужий до стану власного здоров'я.
|
613
З-91
Зубарєва, Наталія. Вальс гормонів : маса тіла, сон, секс, краса та здоров’я – усе мов на долоні / Н. Зубарєва ; пер. з рос. І. Хомчук. – 3-тє вид. – К. : BookChef : Форс Україна, 2018. – 352 с. : іл., табл. – Бібліогр.: с. 367-368.
Лікар-ендокринолог Наталія Зубарєва написала книгу, яка допомагає читачам зрозуміти те, як працює одна із найскладніших систем жіночого організму – гормональна. Тут можна знайти поради щодо зменшення ваги, нормалізації сну, врегулювання менструального циклу, покращення стану шкіри, нігтів, волосся – тобто усього, що пов'язано із роботою ендокринної системи. В основі книги – дописи та відповіді на запитання читачів, які давно знайомі із блогом Наталії Зубарєвої. На сьогоднішній день його підписниками є більше мільйона користувачів інтернету. «Вальс гормонів» можна вважати справжньою енциклопедією жіночого здоров'я.
|
159.922
К 39
Кілбі, Елізабет. Розблоковане батьківство : як виростити здорових і щасливих дітей в епоху інформ. технологій / Е. Кілбі ; пер. з англ. Р. Ладохіна. – К. : КМ-БУКС, 2019. – 248 с. – Бібліогр. у прим.: с. 239-247.
В останнє десятиліття комп'ютери перетворилися на невід'ємну частину повсякденного життя, заполонивши не лише заклади, які ми відвідуємо, а й наші помешкання. Тож не дивно, що сучасні дітлахи практично від народження починають користуватися досягненнями новітніх технологій - комп'ютерами, планшетами, айфонами тощо. Однак як це може позначитися на їхньому здоров'ї та розвитку? На які небезпеки наражає? А чи дає використання комп'ютерів якісь переваги дітям дошкільного та раннього шкільного віку? Про все це ви дізнаєтесь, прочитавши розумну і дуже корисну книжку британської психологині, докторки наук Елізабет Кілбі. Авторка висвітлює тему не лише як досвідчена фахівчиня, а й як мати трьох дітей, яка добре знає, про що говорить.
|
***
Новини
20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.