Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
>
>
до Всесвітнього дня цивільної оборони
Віртуальні виставки
Врятувати. Запобігти. Допомогти
2024-03-01до Всесвітнього дня цивільної оборони
Щороку, 1 березня, в усьому світі відзначається Всесвітній день цивільної оборони. Задля того, щоб люди навчилися запобігати надзвичайним ситуаціям та навчилися бути до них готовими, й було встановлено такий день в календарі. Мета Дня ЦО – закликати більше людей дізнатися про заходи безпеки та отримати навички захисту, які знадобляться у разі будь-яких надзвичайних ситуацій.
Відома цитата з нагоди Дня цивільної оборони: «Ми можемо сподіватися на краще лише до тих пір, поки ми достатньо підготовлені до найгіршого». День цивільного захисту спрямований на підвищення обізнаності про необхідність планувати наперед.
Всесвітній день цивільної оборони був ініційований Міжнародною організацією цивільної оборони, щоб віддати данину зусиллям національних служб, відповідальних за боротьбу з катастрофами. Цей день в календарі також формує усвідомлення необхідності самозахисту та профілактичних заходів у разі аварій чи катастроф. Міжнародна організація цивільної оборони, або ICDO, походить від Асоціації зон Женеви, яку заснував генерал-хірург Джордж Сен-Поль у 1931 році. Побачивши наслідки війни для населення, Сен-Поль захотів створити безпеку зони, де цивільне населення могло шукати притулку під час війни. Цивільна оборона, або цивільний захист, полягає в тому, щоб захистити громадян від стихійних лих, навчаючи їх захищати себе за допомогою запобіжних знань. З часом назва та цілі асоціації були змінені, щоб створити Міжнародну організацію цивільного захисту, яку ми маємо сьогодні. ICDO — це міжурядова організація, яка забезпечує захист життя, майна та навколишнього середовища від природних або техногенних катастроф. У 1972 році країни-учасниці ICDO затвердили чинний статут організації, який набув чинності 1 березня того ж року.
Цивільна оборона сьогодні має важливе значення для захисту населення та зменшення наслідків впливу надзвичайних ситуацій. Це можуть бути природні катастрофи, техногенні аварії, терористичні акти, військові конфлікти тощо.
Одне з головних завдань цивільної оборони – попередження та мінімізація наслідків можливих небезпечних ситуацій. Для цього проводяться спеціальні заходи з профілактики, навчання населення щодо дій в екстремальних ситуаціях, підготовка матеріально-технічної бази та забезпечення ліквідації наслідків.
Значення Дня цивільної оборони полягає у тому, щоб:
- вшанувати тих героїв-рятувальників, які часто залишаються поза увагою громадськості та представників ЦЗ;
- зробити все необхідне, щоб люди прагнули вчитися й отримували навички для порятунку себе та інших (наприклад, серцево-легенева реанімація, накладення жгута тощо), що є критично важливим у разі надзвичайної ситуації;
- залучити до відзначення якомога більше людей, які не є військовими, медиками чи рятувальниками, оскільки такі спеціалісти не завжди опиняються поруч у критичні моменти життя.
Надзвичайні ситуації можуть виникнути в будь-який час і в будь-якому місці. І часто саме від того, наскільки ми готові до них, залежить виживання та безпека наших близьких. Тому важливо знати, як готуватися і як діяти до таких ситуацій.
1. Зрозумійте, які загрози можуть бути у вашому регіоні. Часто на це впливає екологічний, політичний або економічний стан вашої країни чи області. Адже можуть трапитися як природні катастрофи й техногенні аварії, так і терористичні акти, масові заворушення та інші небезпеки.
2. Розробіть план дій на випадок небезпечної ситуації. Ви маєте бути готові до евакуації, зібрати речі першої потреби, налагодити зв’язки з рідними, орієнтування на місцевості тощо.
3. Підготуйте запаси води, їжі, ліків, одягу, теплих речей, які допоможуть вижити в перший час. Також корисно мати компас, зарядні пристрої для телефону та гаджетів, ліхтарик, свічки, спальний мішок.
4. Намагайтеся бути зосередженими та зібраними. Уважно слухайте інструкції від органів державної влади та служб безпеки про дотримання правил і рекомендацій експертів.
Як відзначати День цивільної оборони
1. Навчіться надавати першу допомогу. Сприймайте цей день як можливість ознайомитись із заходами, які можна вжити, коли з’являється будь-яка загроза для вашого життя. Від серцево-легеневої реанімації до невідкладної першої допомоги. Ви повинні мати навички, щоб надати невідкладну допомогу й собі, й вашим близьким у разі необхідності.
2. Вшануйте героїв, які пожертвували своїм часом, зусиллями, а в деяких випадках і життям, заради боротьби з катастрофами. Ви можете вшанувати як професійних, так цивільних рятувальників у всьому світі хвилиною мовчання, де б ви не були.
3. Займіться цього дня волонтерською діяльністю. У будь-якому місті чи селищі можна знайти сьогодні місцеву або національну асоціацію цивільного захисту й стати волонтером, щоб допомогти їм. У різних країнах є організації цивільної оборони, і Всесвітній день цивільної оборони є ідеальним днем, щоб зареєструватися там, захистити себе, своїх близьких і свою країну під час надзвичайних ситуацій і катастроф.
Наразі триває повномасштабна війна в Україні. Важко переоцінити внесок рятувальників, медичного персоналу, військових, представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та інших установ та організацій у збереженні життя і майна людей під час війни та в надзвичайних ситуаціях, бо, працюючи спільно і злагоджено, вони допомагають у найбільш тяжкі часи.
Саме завдяки цим службам у нашій країні виконуються важливі завдання з організації евакуації населення з прифронтових населених пунктів, забезпечення питною водою, їжею, теплом та медичною допомогою. Героїзм професіоналів заслуговує на глибоку повагу та щиру подяку, надихає нас та підтримує віру в майбутнє.
Перемоги всім нам! Безпечного і мирного неба!
***
68.69
Х94
Хромченко, Валерій Григорович. Цивільна оборона : [навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. за дисципліною "Цивільна оборона" облікової спец.: "ВОС-021000", "ВОС-310101", "ВОС-850300"] / В. Г. Хромченко ; ред. Л. Г. Василенко ; Держ. податкова адмін. України, Нац. ун-т держ. податк. служби України. – К. : Кондор, 2008. – 264 с. : іл., табл.
Даний підручник розроблений відповідно до вимог програм вищих навчальних закладів із ЦО. У ньому містяться відомості про дії населення, в першу чергу, в надзвичайних ситуаціях мирного часу: в умовах стихійних лих, аварій, катастроф, а також дається пояснення, що таке зброя масового ураження (ЗМУ) і її вражаючі фактори, дія на людину, заходи по захисту від неї, а також, як необхідно себе вести в тій чи іншій ситуаціях при ураженні. Наведені статті з міжнародного гуманітарного права, (Права війни), по захисту населення від зброї масового ураження та звичайних видів зброї.
|
68.69
С 79
Стеблюк, Микола Ілліч. Цивільна оборона : підручник / М. І. Стеблюк. – 2-е вид., перероб. і доп. – К. : Знання-Пресс, 2003. – 455 с. – (Вища освіта ХХІ століття)
У підручнику розглядаються основні завдання і організаційна побудова цивільної оборони в Україні відповідно до нової редакції Закону України “Про цивільну оборону” і “Положення про цивільну оборону”. Наводяться класифікація і найважливіші характеристики надзвичайних ситуацій природного та техногенного походження. Показується вплив уражаючих факторів на людей, сільськогосподарських тварин, рослини, воду, продукти харчування Висвітлюються організація захисту населення, тварин, рослин, урожаю, основи планування заходів цивільної оборони, організації і здійснення рятувальних та інших невідкладних робіт у надзвичайних ситуаціях. За змістом підручник відповідає програмі навчальної дисципліни “Цивільна оборона” для вищих навчальних закладів.
|
68.69
М 70
Миценко, Іван Михайлович. Цивільна оборона : навч. посіб. для студентів вищ. навч. закл. / І. М. Миценко, О. М. Мезенцева. – Чернівці : Книги – ХХІ, 2004. – 404 с. : табл., рис.
У посібнику висвітлюються питання організаційної структури цивільної оборони України, її завдання, сили і засоби, особливості організації системи цивільного захисту в країнах світу. Наводитися характеристика надзвичайних ситуацій мирного і воєнного годині та осередків ядерного, хімічного, біологічного і комбінованого ураження. Подано основну методику прогнозування і оцінки радіаційної, хімічної обстановки та пожежонебезпечних зон. Визначені основні принципи та методи дозиметрії, надана характеристика дозиметричних приладів та приладів хімічної розвідки. Висвітлені основні принципи і способи захисту населення в надзвичайних ситуаціях. Особлива увага приділяється питанням запобігання надзвичайним ситуаціям та зниженню їх негативних наслідків.
|
68.9
Ц 58
Цивільний захист : підручник / О. І. Запорожець, В. О. Михайлюк [та ін.] ; М-во освіти і науки України. – К. : Центр учб. літ., 2016. – 264 с. : табл., рис.
Підручник призначено для студентів вищих навчальних закладів, які вивчають дисципліни освітнього напрямку «Цивільна безпека» за всіма фахами, а також для викладачів цих дисциплін. У підручнику наведено загально прийняті підходи, що застосовуються при розробці управлінських рішень щодо забезпечення стійкості території держави, її регіонів, адміністративно територіальних одиниць, населення та суб’єктів господарювання у надзвичайних ситуаціях. Містяться також базові відомості необхідні випускникам вищих навчальних закладів на первинних керівних посадах для виконання обов’язків за фахом щодо мінімізації небезпечних факторів надзвичайних ситуацій. Крім того, наведено типові методики для виконання студентами практичних, лабораторних та індивідуальних робіт під час опанування дисципліною «Цивільний захист».
|
355
Б 39
Без паніки! Як вижити, боротися й перемогти під час бойових дій : порадник для цивільного населення / уклад. : О. Дєдик, М. Слободянюк, О. Фешовець ; проіл. Д. Подляшецька. – 2-ге вид. – Л. : Астролябія, 2019. – 160 с. : іл., табл. – (Вільним громадянам вільної України)
Сучасна війна – виклик не лише для збройних сил, а й для суспільства загалом та кожного його члена зокрема. Вона може охопити значну територію та кожної миті зазирнути в наш дім. В умовах бойових дій доведеться навчитися виживати за цих незвичних обставин. Набутий упродовж тисячоліть досвід показує, що людина спроможна справитися з надскладними обставинами, якщо заздалегідь підготується до них. У запропонованому пораднику зібрано інформацію, що допоможе пересічним громадянам вижити, боротися й перемогти у складних умовах бойових дій; викладено елементарні поради, як успішно протистояти лихові. І найголовніша з них — не панікувати за жодних обставин!
|
355
Е 60
Емерсон, Клінт. 100 життєво важливих навичок : як відірватися від стеження, не потрапити в полон і вижити в небезпечній ситуації / К. Емерсон ; пер. з англ. Н. Лавська ; іл. Т. Слампяк. – К. : КМ-БУКС, 2018. – 256 с. : іл. – (Американський бестселер).
Опинитись у небезпеці чи стати жертвою катастрофи може будь-хто, у будь-яку мить, перебуваючи у будь-якому місці – чи то у найвіддаленішому куточку світу, чи на власному подвір'ї. Шанси на виживання залежатимуть передусім від того, як добре ви розумітимете, в чому полягає загроза. Зорієнтуватися у разі небезпеки вам допоможе цей посібник, що містить практичні поради та інструкції, якими у своїй діяльності послуговуються працівники спецслужб. Подані у ньому відомості значно підвищать імовірність вашої перемоги незалежно від того, з якою саме небезпекою вам доведеться зіткнутися. Ці 100 життєво важливих порад не потребують розуміння чи застосування "високих технологій", адже складні інструкції – це останнє, що вам знадобиться у небезпечній ситуації.
|
355(477)
П 32
Підручний збірник воєнних порад : укр. Воїну у війні проти московії з 2022 р. / Сусп. Система гром. урядування ; уклад. В. Жердицький ; відп. уклад. О. Банашко. – К. : [б. и.], 2022. – 80 с. : іл.
Є автограф: Рекрутяк Михайло.
Цей Підручний збірник воєнних порад сформований на підставі досвіду і висновків воїнів з передової лінії фронту 2022 року, а також людей, які в постійному режимі та в безпосередній участі аналізують слабкі місця нашої оборони та випрацьовують пради ефективного їхнього усунення. Тут ви знайдете загальні принципи багатьох аспектів підготовки, організації та ведення бойових дій в обороні в умовах нашої визвольної війни станом на початок осені 2022 року. У ваших руках перше видання, яке буде удосконалюватись і редагуватись з урахуванням ваших відгуків та зауважень. Збірник розрахований, в першу чергу, на тих військових, хто ще не проходив через вогняне горнило фронтової оборони на «нулі», а також на воїнів, котрі не мають досвіду з різноманітних аспектів раціонального бойового поводження, які тут розкриті. Зауважте, що найбільшу необхідність у вивчені наведених тут бойових порад мають учасники Тро і ДФТГ так само як й інші українці, які усвідомлюють, що ця війна закінчиться лише після нашої перемоги, до якої мають долучитись усі, без винятку, громадяни України.
|
68.1
Д 21
Дах, Ганс фон. Тотальний опір : інструкція з ведення малої війни для кожного. Ч. 1 / Г. Дах ; пер. з нім. Х. Назаркевич ; наук. ред. О. Фешовець. – 2-е випр., вид. – Л. : Астролябія, 2014. – 160 с. : іл.
Легендарна книга швейцарського воєнного експерта майора Ганса дон Даха є чудовим посібником, метою якого є навчити, як перемагати навіть тоді, коли супротивником є, здавалося б, непереможна і суттєво переважаюча військова потуга. Автор розкриває моральні засади, стратегічні цілі, тактику і бойові техніки т. зв. малої війни. Вихідним принципом служить переконання, що боротьба за свободу не завершується навіть після нищівної поразки у регулярній війні, навіть після цілковитого розгрому армії. Із надзвичайною ясністю розкриваються принципи організації руху опору, створення формацій малої війни, забезпечення їх зброєю, боєприпасами, харчами, здійснення диверсій, засідок, методи протидії каральним заходам ворога тощо. Книга проілюстрована численними рисунками автора, які, зображаючи зразки бойових акцій та технік опору, значно полегшують засвоєння матеріалу.
|
***
Вітер, О. Резервісти, територіальна та цивільна оборона готові! / О. Вітер // Голос України. – 2022. – 23 лют. (№ 36). – С. 15.
Колесник, С. Забезпечити надійне укриття / С. Колесник // Охорона праці. – 2022. – № 5. – С. 14-15.
Лазарева, А. Навчити любити Батьківщину : яке місце оборона країни посідає в західних суспільствах / А. Лазарева // Український тиждень. – 2019. – № 27. – С. 28-29.
Лутак, Н. Г. Практичне надання першої медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях / Н. Г. Лутак // Безпека життєдіяльності. – 2011. – № 3. – С. 25-26.
Мірус, О. Цивільна безпека: підвищуємо рівень знань у населення / О. Мірус, О. Станіславчук // Охорона праці. – 2022. – № 5. – С. 11.
Нетребенко, А. Наукова розмова про всебічну безпеку / А. Нетребенко // Безпека життєдіяльності. – 2009. – № 3. – С. 19-20
Пищикова, О. Про ядерну та радіаційну безпеку : загрози війни / О. Пищикова, Л. Янова, С. Сахно // Охорона праці. – 2022. – № 12. – С. 16-31.
Сухопутні війська ЗСУ – це опора нашої оборони та рух армії до звільнення української землі // Голос України. – 2022. – 14 груд. (№ 253). – С. 2.
Федоренко, М. Нормативні вимоги до захисних споруд цивільного захисту / М. Федоренко // Охорона праці. – 2022. – № 3-4. – С. 33-43.
Чубань, В. С. Проблемні питання управління захисними спорудами цивільного захисту: організаційно-правовий аспект / В. С. Чубань // Економіка. Фінанси. Право. – 2022. – № 1. – С. 5-8.
Шлях до перемоги: десять основних досягнень Сил оборони за рік війни // Оборонний вісник. – 2023. – № 1-3. – С. 3-9.
Інтернет ресурси:
Підготувала Віталія Кодриш.
Новини
2024-11-22
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".