Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Поетичні identiti Юрка Іздрика

2022-07-19
До 60-річчя від дня народження
 
«живеш і вмираєш
вмираєш
вмираєш а все ж
і живеш
і живеш
а справжня свобода чекає за краєм
де смерті нема
і народження теж»

Юрко Іздрик

«Найсексуальніший український культурний діяч 2021», номінант на Шевченківську премію з літератури 2021, письменник, музикант і художник Юрій Іздрик цьогоріч відзначає шістдесятиріччя. Він вже давно провадить усамітнене життя у рідному місті Калуші поблизу Івано-Франківська, і водночас впевнено тримається у верхівці українських поетичних ТОП-ів за тиражами поетичних книжок.
Перші твори письменника з'явилися друком у самвидавних випусках журналів "Четвер" та "Відрижка" (Польща). В останньому надруковані перші вірші. У "Четверзі" були опубліковані цикл оповідань "Остання війна" та поетичний цикл "Десять віршів про Батьківщину". Після появи перших творів дехто з критиків вважав, що "Іздрик — це фікція, псевдонім Андруховича". Це й не дивно, адже у деяких творах Іздрика, Андруховича, а також Прохаська перегукуються певні сюжети, герої та навіть фрази, що й об'єднує та вирізняє творців "станіславського феномену" своєю оригінальністю. З часом Юрко Іздрик заявив себе як неординарний митець і ні про який плагіат вже мова не йшла.
Після літературного дебюту митець ненадовго перериває письменницьку творчість. Окрім редакції "Четверга", Іздрик починає активно займатися малярством (1990-1994). Про це свідчить участь у численних художніх виставках: "Провінційний додаток № 2" (1991), "Пасаж-1" (1992), "s-об'єкт" (1993), бієнале "Імпреза" (1993), "Дні сучасного мистецтва у Львові" (1994), "Повернення в Калуш" (1994) та ін. Поміж цим займається художнім оформленням книжок (збірка Ю. Андруховича "Екзотичні птахи і рослини") і журналів. Проводить персональні виставки — "Kchenkitsch" (1990, Івано-Франківськ), "Колекція" (1993, Івано-Франківськ, Львів, Чернігів), "Іздрик: живопис, графіка, трансильванія". Власне, ті чотири роки новонавернений художник заробляє на життя своїми малюнками: роботи користувалися популярністю й зараз знаходяться в приватних колекціях та галереях України, Польщі, Німеччини, Австрії, Іспанії, США, Таїланду. Втім Ю. Іздрик поступово повертається до письменницької діяльності. Деякий час захоплюється театром, пише інсценівки "Цвіркун на запічку" (за Діккенсом), "Над прірвою у житі" (за Селінджером), за якими Чернігівський обласний молодіжний театр на початку 90-их створив вистави, а також на сцені цього ж театру Юрко Іздрик був співавтором, ініціатором та виконавцем у проекті "Адаптація".
У 1994 митець остаточно повертається до літературної творчості та діяльності. Автор "вийшов з підпілля", й у журналі "Сучасність" з'явилася перша "легітимна" публікація повісті "Острів Крк" (1994). Критика позитивно оцінила цей твір, і згодом він з'явився у польському перекладі на шпальтах журналу "Literatura na świecie" та окремою книгою у 1998 під назвою "Острів Крк та інші історії".
У перервах між написанням книг Ю. Іздрик співпрацює з газетою "День", продовжує редагувати "Четвер", займається музикою (проводить фортепіанний концерт № 1 ("Імпреза-93"), фортепіанний концерт № 2 (персональна виставка в Івано-Франківському художньому музеї), створює музичні цикли на вірші Анни Кирпан та Юрія Андруховича.
Справжнім злетом у літературній творчості Юрка Іздрика став роман "Воццек" (1998), у якому автор по-справжньому розкрив своє обдарування.
У 2000 світ побачив наступний роман "Подвійний Леон". Окрім роботи над виданнями, Іздрик продовжував працювати над редакцією "Четверга". У 2004 з'являється принципово новий роман у новелах "АМтм". У 2008 з'явився останній 30-ий номер журналу "Четвер", видавництво якого поки що призупинено. У 2009 видається збірка есеїв та шкіців "Флешка 2GB" та "ТАКЕ", за яку автор отримав нагороду "Книга року Бі-Бі-Сі 2009". У 2011 письменник представив книгу "Underwor(l)d" ("Підземелля") — поезії, есе та колажі. 2013 у Львові друком вийшла поетична збірка "Іздрик. Ю", тексти якої публікувалися раніше у блозі автора "Мертвий щоденник".
Тривале метання поміж музикою, візуальним мистецтвом і літературою на сьогоднішній день вирішується на користь першого, хоча Ю. Іздрик продовжує писати вірші та працює над виданням вуличного журналу "Просто неба". Вже другий рік поспіль Ю. Іздрик займається спільним музичним проектом з поетом та музикантом Григорієм Семенчуком "DrumТИатр".
У 2014 під час перебування на Міжнародній стипендії для поетів і перекладачів поезії Meridian Czernowitz у Чернівцях разом із журналісткою і культурним критиком Євгенією Нестерович та фотографом Олександром Населенком розпочали роботу над медіапроектом Summa. Медіаскладова цього проекту передбачає постійне спілкування авторів з аудиторією. Активні учасники мають всі шанси на співавторство. Кінцевим продуктом "Summa" мала би бути однойменна книжка.
Письменник добре знаний як і представник "станіславського феномену" Станіславський феномен — своєрідного мистецького угрупування літераторів Івано-Франківської області, — творці якого найповніше втілили український варіант постмодернізму у своїй творчості. За нетривіальним визначенням самого Іздрика, для "франківського феномена" притаманне прагнення ввібрати в себе всю культуру останніх ста років, двері до якої, ще недавно зачинені (хоч і не щільно), раптом широко відчинилися.

За матеріалами з Вікіпедії

 
84(4УКР)6
І-36
Іздрик, Юрій. Острів КРК та інші історії : повість, новели, автокоментар / Ю. Іздрик; – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 1998. – 122 с.
До цієї книжки увійшли речі, написані кількома роками раніше, коли світ ще не виглядав таким приреченим, але, безперечно, вже був приречений. «Острів КРК», повість «про кохання як порятунок і свободу як прокляття», та кілька коротких новел — ото, властиво, і весь її вміст. Та ще авторські коментарі, котрі, можливо, крім самого автора, нікому не потрібні. Та ще передмова Юрія Андруховича, більше схожа на післямову до всього корпусу теперішнього українського письменства.
84(4УКР)6
І-36
Іздрик, Юрій. 3:1. Острів КРК. Воццек. Подвійний Леон  : [повість,романи] / Ю. Іздрик. – Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2009. – 320 с. 
У пропонованій книзі зібрано три твори Ю. Іздрика — повіси» «Острів Крк» та романи «Воццек» і «Подвійний Леон», — що їх об'єднує неповторний стиль автора. Ці тексти схожі на інтелектуальну гру, просякнуті найрізноманітнішими й найнеочікуванішими настроями героїв, їхніми одкровеннями та неприкритим цинізмом, їхніми страхами та бажаннями, стражданнями та любов'ю.
84(4УКР)6
І-36
Іздрик, Юрій. Подвійний Леон  : istoriя хвороби / Ю. Іздрик. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2000. – 202 с. 
Остання частина своєрідної трилогії, яку разом із «Подвійним Леоном» складають дві попередні книги Іздрика — «Острів Крк» та «Воццек». Пошуки власного «я» та ненастанні мовні експерименти відтворюють «історію хвороби» головного героя, яка тісно переплітається з історією його кохання і є, по суті, ще однією інтерпретацією Історії як такої. Високий романтизм та нещадна іронія, філософські забави...
 
821.161.2
І-36
Іздрик, Юрій. Після прози  / Ю. Іздрик. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2018. – 232 с.  
«Після прози» – збірка поетичного доробку Юрія Іздрика. Знайдемо тут і «перехідні» до прози верлібри, й ритмізовані нариси, і традиційну римовану поезію.
821.161.2
І-36
Іздрик, Юрій Романович. Таке  / Ю. Р. Іздрик. – Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2010. – 272 с. 
Це насправді гарно написана книжка, яка складена з окремих оповідань. Іздрик, як завжди, неперевершений оратор. Тому переповісти його сюжети дуже важко. Блукаючи нетрями Іздрикової душі, не помічаєш бунтівної анархії слів та словосполучень. Іноді автор навіть збивається на білий вірш. Читати цікаво, як в справжньому постмодерновому творі притягують концепти і ідеї, які майстерно завуальовує автор.
84(4УКР)6
І-36
Іздрик, Юрій Романович. АМтм  : [як досягти безсмертя в домашніх умовах] / Ю. Р. Іздрик. – Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2010. – 320 с.
AM™ — книга, яка пасуватиме не лише шанувальникам високочолого письма, а й ентузіастам хитромудрих сюжетних колізій. Із запропонованих Автором текстових пазлів кожен Читач зможе укласти власну Історію. AM™ — традиційний роман в новелах, а водночас — літературний ребус, друкований кубик-рубик, словесна гра, інтелектуальний ендшпіль і просто доміно.
84(4УКР)6
І-36
Іздрик, Юрій Романович. Underword  : альбом / Ю. Р. Іздрик. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2011. – 160 с.
Нова унікальна збірка філософської прози й поезії Іздрика, видана у форматі авторського мистецького альбому. Underword, як і зазначено в титулі — альбом. Себто добірка улюблених текстів, колажів і фото автора.
Іздрик знову пропонує нам концептуальну art-book, але цього разу барвисту, гламурну і цілком позбавлену дискурсу. 
84(4УКР)6
І-36
Іздрик, Юрій Романович. Календар любові  / Ю. Р. Іздрик. – Львів : ВСЛ, 2015. – 432 с.
«Календар любові», у певному сенсі, — справді календар. У цій збірці 365 віршів, це — вірші на щодень, вірші на кожну пору року, на кожен сезон. Переважно тут інтимна лірика, хоча трапляються і тексти про війну, про світ, який зовні. З цією книжкою можна прожити цілий рік. І це щонайменше.
84(4УКР)6
І-36
Іздрик, Юрій Романович. SUMMA  / Ю. Р. Іздрик, Є. Нестерович. – Чернівці : Книги – ХХІ : Meridian Czernowitz, 2016. – 144 с.
«SUMMA» – книжкова версія спільного (у задумі – мультимедійного) проекту письменника Юрія Іздрика та журналістки Євгенії Нестерович. Спроба долучитися до синкретично-синтетичної «теорії всього» мала на меті, серед іншого, створення своєрідного довідника «для тих, хто випадково потрапив на цю планету». «SUMMA» і є цим довідником, а також конспектом усього проекту.
84(4УКР)6
І-36
Іздрик, Юрій Романович. AB OUT  / Ю. Р. Іздрик. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2014. – 240 с. 
«AB OUT» – добірка найновіших віршів Юрія Іздрика. Феномен «щоденного віршування» здобув неабиякий розголос завдяки соціальним мережам та книжці «Ю», що вийшла друком у «Видавництві Старого Лева» 2013 року. Традиційно – художнє оформлення Автора.
 
821.161.2
І-36
Іздрик, Юрій Романович. Меланхолії  / Ю. Р. Іздрик ; іл. М. Савка. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2019. – 312 с. 
«Меланхолії» – книжка Юрка Іздрика, яка пульсує живими емоціями. Це поезія, що не ховається в холодні слова й загадкові метафори, а ловить моменти життя та оголює його найпотаємніші сенси. Тут стільки любові, скільки може вмістити серце чоловіка, яке вміє відчувати біль і красу однаково гостро.
84(4УКР)6
І-36
Іздрик, Юрко. Флешка-2GB  : [есеї] / Ю. Іздрик. – К. : Грані-Т, 2009. – 248 с.
Під цією майже чорною обкладинкою ховається збірка есеїв одного з найконцептуальніших письменників-модерністів сучасної української літератури. Тож якщо четвер для вас не лише один із семи днів тижня – ця книга саме для вас. Як зазначив Тарас Прохасько – «… це найпрозоріша книжка найточнішого Іздрика. Вона є підбіркою «Есею, шкіців та колажів Юрія Іздрика, вперше зібраних під однією обкладинкою» (сама обкладинка теж є бездоганним шкіцом і колажем того ж Іздрика)».

 

Література про життя та творчість

83.3(4УКР)
Л 64
Самохін, Ігор. Комп`ютерні ігри у світі тексту (Іздрик. Флешка)  :  І. Самохін // ЛітАкцент. Альманах. – Київ : Темпора, 2008. –  С. 311-314.
 
83.3(4УКР)6
Г 94
Віртуальний апокаліпсис: пост-вербальне письмо Юрка Іздрика  // Гундорова, Тамара. Післячорнобильська бібліотека : укр. літератур. постмодернізм : [монографія] / Т. Гундорова ; Укр. наук. ін-т Гарвард. ун-ту, Ін-т Критики. – Вид. 2-е, випр. і допов. – К. : Критика, 2013. –  С. 185-196.
 
Голобородько, Ярослав. Інсталяція жанру: роман-puzzle Іздрика  / Ярослав Голобородько // Слово і час. – 2009. – № 6. –  С. 102-105.
 
Іздрик, Юрій. „Не приведи Господи бути Шевченком”  / Ю. Іздрик // Експрес. – 2019. – 17-24 жовт. (№ 42). –  С. 18.
 
Кропивко, Ірина. Мультифренічний дискурс у повісті "Острів Крк" Юрія Іздика та романі "Сонька" Ігнація Карповича / Ірина Кропивко // Дивослово . – 2020. – № 11. –  С. 45-51.
 
Маленко, О. О. Іздрик: життя і творчість (традиційний погляд на нетрадиційного письменника)  / О. О. Маленко // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2009. – № 34. –  С. 38-41.
 
Майстер імпровізації  : 55 років від народження Юрія Іздрика // Шкільна бібліотека. – 2017. – N 7(липень). –  С. 84.
 
Михед , Олександр. "ТАКЕ" Іздрика як "ВСЕ" Пєлєвіна  :  / О. Михед  // ЛітАкцент. – Київ : Темпора, 2010. –  С. 170-182.
 
Шевченко, А.  Вивчаємо роман Ю. Іздрика "Воццек" : 11 клас / А. Шевченко // Українська література в загальноосвітній школі. – 2013. – N 10. –  С. 23-27. 
 
інтернет-ресурси
 

 


Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день