Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
>
>
до 65-річчя від дня народження Андрія Дурунди
Віртуальні виставки
Син синіх гір
2021-11-05до 65-річчя від дня народження Андрія Дурунди
Дурунда Андрій Ілліч народився 5 листопада 1956 р. в с. Рекіти на Міжгірщині в багатодітній селянській родині. Середню освіту здобув у Голятинській середній школі, навчався на філологічному факультеті Ужгородського державного університету (1974–1979).
З 1979-го до 1980 працював кореспондентом обласної газети «Молодь Закарпаття».
Потім два роки (1980–1982) служив у армії офіцером, командиром взводу, 1982—1984 роки — знову журналістська робота у молодіжній газеті. У 1984–1988 роки – інструктор оргвідділу Закарпатського облвиконкому. З 1988–1995 роки — відповідальний секретар, заступник голови Закарпатської облорганізації Національної спілки журналістів України. З 1996–2001 роки – головний інспектор по зв'язках із ЗМІ та громадськістю Карпатської регіональної митниці. З 2002–2010 роки – головний консультант Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Останні роки працював головним інспектором по зв'язках з громадськістю апеляційного суду Закарпатської області, помічником народного депутата України. Зараз на пенсії.
З 1983 року – член Національної спілки журналістів України. А з 1993-го – член Національної спілки письменників України.
Дружина – Дурунда Наталія Іванівна.
Творчість письменника аналізується у книзі – літературному портреті Михайла Ряшка «Андрій Дурунда. Слово в сльозі». 2006 рік. Написав серію нарисів про Японію, Грецію, Австрію, Болгарію та інші країни, в яких побував. Деякі твори опубліковані російською та угорською мовами. Як наголошує доктор філологічних наук, професор, літературознавець Микола Зимомря, «творчість Дурунди націлена на утвердження морально-етичних засад, критеріїв совісті, честі, добра, звернена до фольклору Закарпаття». (Енциклопедія Сучасної України. Том 8, стор. 549. Київ-2008).
Почесний професор Міжнародної Академії літератури і журналістики (МАЛіЖ), один з організаторів перших щорічних фестивалів МАЛІЖ. Друкувався в україномовних виданнях Словаччини та Німеччини.
Відзнаки:
Лауреат Міжнародної літературної премії «Кредо Івана Франка» (США),
Лауреат Міжнародної літературної премії ім. Вільгельма Маггера (Німеччина)[3],
Лауреат Всеукраїнської премії ім. Богдана Лепкого
Тричі відзначений обласною закарпатською літературною премією ім. Ф. Потушняка.
Нагороджений Почесною Грамотою Верховної Ради України.
Творчість Андрія Дурунди
К 84
Д 84
Дурунда, Андрій Ілліч. Відкрите серце : худож.-докум. оповідь про рятівника дитячих сердець В. Лазоришинця / А. І. Дурунда. – Ужгород : Timpani, 2012. – 248 с. : іл., портр. – (Роде наш красний)
З нового художньо-документального твору відомого в Закарпатті й Україні письменника-прозаїка Андрія Дурунди із задуманої ним серії книг про знаменитих співвітчизників «Роде наш красний» читач дізнається про життя і діяльність ще молодого, повного сил та енергії, члена-кореспондента Національної академії медичних наук України, лікаря-кардіохірурга, якому оце щойно сповнилося 55 і якого знає не лише його рідне Закарпаття та Україна, але й увесь широкий світ про Василя Васильовича Лазоришинця.
|
К 84
Д 84
Дурунда, Андрій Ілліч. Дерево на вітрах : худож.-докум. роман / А. І. Дурунда. – Вид. 2-е, змін. та допов. – Ужгород : Ґражда, 2011. – 704 с. : іл.
У пропонованому документальному творі, який у зміненому та доповненому варіанті вже вдруге йде до читача, український письменник із Закарпаття Андрій Дурунда розповідає про родину фронтовика і партизана світлої пам’яті Луки Сятині та його вірної дружини Марії з Синевира, в яких народилося одинадцятеро дітей, про їхні складні життєйські шляхи-дороги.
Дерево-рід Сятинь – один з мільйонів на Україні.
Із задуманої автором серії це – перша.
Наступні – в нелегкій дорозі до читача.
Дай, Боже, їм путі щасливої і благодатної.
У книзі використані світлини з родинного архіву Сятинь.
|
К 84
Д 84
Дурунда, Андрій Ілліч. Замах на Паганіні : нариси / А. І. Дурунда ; передмова А. І. Дурунда. – Ужгород : Два кольори, 2002. – 240 с.
Людина, яка в тоталітарні часи не дозволила збудувати в нашій області дві атомні електростанції ...
Чемпіон світу (!) за шахів серед юніорів ...
Чоловік врятував 40 людських життів, а сам залишився без ніг ...
Про 12 таких неординарних наших земляків і сучасників – у документальних оповідях цієї книги.
|
К 84
Д 84
Дурунда, Андрій Ілліч. Не карай самотністю : оповід. / А. І. Дурунда. – Ужгород : Карпати, 1988. – 157 с.
Першу книгу молодого українського прозаїка із Закарпаття склали оповідання, в яких досліджується непрості людські долі. Герої книги – переважно люди села, натури неординарні, з цікавиими життєвими шляхами-дорогами.
|
К 84
Д 84
Дурунда, Андрій Ілліч. Невидимі пута : повість / А. І. Дурунда ; рец. Р. І. Іваничука. – Ужгород : Госпрозрахунк. ред.-видавн. від. Закарпат. комітету у справах преси та інформації, 1992. – 288 с.
Дмитро потай мріяв, що Анця – перша його любов, стане йому вірною дружиною. Але вночі до «кімнати щастя» дівчина пішла з іншим...
Ще ввечері Ізабеллу могла врятувати розрада, а вранці її знайшли мертвою в халупі, де вона мешкала...
Тяжкі, понівечені, трагічні долі людські... Хто тут винен? Над цим часто замислюється Дмитро Граняк – головний герой повісті Андрія Дурунди. У ній, як і в першій своїй книзі «Не карай самотністю» (Ужгород, «Карпати», 1988), автор не оминає гострих кутів нашого складного життя.
|
К 84
Д 84
Дурунда, Андрій Ілліч. Сім янголів затрубили... : новели та оповідання / А. І. Дурунда. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2013. – 256 с.
Новели та оповідання, подані у книзі, які досі не друкувалися у виданнях – про життя, його складнощі та протиріччя, про надвелику силу кохання й ненависть, піділсть і зраду, невігластво та продажність. З цього складається нинішня реальність.
І за всім цим – наші сучасники, часто знедолені, обкрадені, обмануті, але чисті душею, світлі.
Пропоновані твори – художній калейдоскоп нашої непростої епохи, пропущений через болючу і чутливу душу письменника.
|
К 84
Д 84
Дурунда, Андрій Ілліч. Сльози Святої Марії : роман / А. І. Дурунда. – Ужгород : Закарпаття, 1999. – 506 с. : портр.
«Сльози Святої Марії» – так називається найкраща картина талановитого художника Феді Габея. Та власть імущі й живописці-метри не визнають молодого митця. Лиш коли він іде з життя, про його картини починають говорити не тільки в ріднім краї, але й за кордоном.
Роман – не документальний, хоч тут і використано деякі конкретні власні назви й прізвища.
Книга є завершальною частиною трилогії. Попередні – повісті «Сльозинка на зеленім листку», «Невидимі пута» – вже опубліковані. Їх об’єднує доля головного героя – художника за покликанням Дмитро Граняка.
|
К 84
Д 84
Дурунда, Андрій Ілліч. Сльозинка на зеленім листку : повість у новелах, поезії, дорожні нариси / А. І. Дурунда. – Ужгород : Карпати-Патент, 1994. – 286 с. : портр.
У третій книжці українського письменника із Закарпаття – повість у новелах, поезії різних років, дорожні нотатки про країни далекі й близькі, в яких він побував.
«Сльозинка на зеленім листку» – твір певною мірою автобіографічний. Радянська влада на весь світ проголосила: «Все найкраще – дітям». Може, чиїмось дітям і справді було оте «найкраще». Тільки не для головного героя Митра Граняка, який свої чотири дитячі роки... наймитував. За шматок хліба, за одежину...
Пропонований твір – перша частина трилогії, створеної прозаїком. Друга – «Невидимі пута», видана у 1992 році в м. Ужгороді, теж за спонсорські кошти. Третя, роман «Світанковий плач святої Марії», безнадійно чекає свого виходу у світ.
|
К 84
Д 84
Дурунда, Андрій Ілліч. Художник і бунтар, або Вічний Дон Кіхот : докум. повість- монолог / А. І. Дурунда ; худ. оформ. М. М. Дем’ян. – Ужгород : Ґражда, 2010. – 328 с. : кол. іл., портр.
Зі сторінок художньо-документальної повісті-монологу відомого українського прозаїка Андрія Дурунди на увесь зріст вимальовується постать самобутнього художника, культурного і громадського діяча Закарпаття Михайла Баника.
|
К 84
Д 84
Дурунда, Андрій Ілліч. Чаша : новели, оповідання, вірші / А. І. Дурунда. – К. : СІК ГРУП УКРАЇНА, 2016. – 832 с.
У книзі український письменник із Закарпаття пропонує твори, в основі яких – життя з його складнощами, трагедіями та радощами. Червоною ниткою проходить у них любов до людини, до отчого краю і до Бога.
Кожному – бідному й багатому, скромному і пихатому – належить випити свою Чашу, покірно несучи свій Хрест дорогою долі.
|
* * *
Дурунда, Андрій. Ажіотаж : (оповідання) / А. Дурунда // Відлуння: творчість молодих / А. Дурунда. – Ужгород : Карпати, 1985. – С. 70-77.
Дурунда, Андрій. [Вірші] / А. Дурунда // Літературне Закарпаття – 2017. – Ужгород : Timpani, 2018. – С. 20-21.
Дурунда, Андрій. [Оповідання] : [“Весни журавлиний усміх” ; “Сім янголів затрубили” ; в т. ч. коротка біогр.] / А. Дурунда // Закарпатське оповідання ХХ століття : антол. – Ужгород : Закарпаття, 2002. – С. 268-284.
Дурунда, Андрій. [Проза] / А. Дурунда // Сім крутих перевалів : літ. альм. Закарпаття. – К. : Знання, 2017. – С. 76-83.
Дурунда, Андрій. [Проза] / А. Дурунда // Творчість особливих людей Закарпаття : вишивка, поезія та проза, живопис, декоративно-прикладне мистецтво. – Ужгород : Ужгородська міська друкарня, 2016. – С. 44-54.
Література про життя і творчість
К 83.3
Р 98
Ряшко, Михайло Іванович. Андрій Дурунда. Слово в сльозі : літературний портрет / М. І. Ряшко ; передм. М. Зимомря. – Ужгород : Ґражда, 2006. – 118 с. : фот.
На кожній сходнці свого обдарювання Андрій Дурунда проявляє свою незвичайну в нашу добу чесність і сумлінність. Для нього письменство – це насемперед творча структура, в’язання, будування – риси, що майже зникли в нашій літературній продукції. Рука митця, керована не тільки самобутнім талантом, але також широким письменницьким і просто життєвим досвідом, кожночасно знає, чого шукати і як досягати визначеної мети.
|
* * *
К 83.3
З-18
Андрій Дурунда : [прозаїк, публіцист] // Закарпатська обласна організація Національної спілки письменників України. – Ужгород : Вид-во О. Гаркуші, 2016. – С. 17 : портр.
У новому довіднику "Закарпатська обласна організація Національної спілки письменників України", видання якого приурочене 70-річчя закарпатського письменницького осередку, враховано зміни, що відбулись у його персональному складі та творчому житті, а також вперше подано список літературних премій, якими нагороджено письменників Закарпаття.
|
|
К 83.3
С 91
Андрій Дурунда : [прозаїк, публіцист] // Сучасні письменники Закарпаття. – Ужгород, 2013. – С. 8 : портр.
До довідника "Сучасні письменники Закарпаття" увійшли короткі творчі біографії членів Закарпатської організації НСПУ станом на травень 2013 р.
|
821.161.2(477.87)
С 37
Андрій Дурунда : прозаїк, публіцист ; член НСПУ з 1993 р. // Сім крутих перевалів. – К. : Знання, 2017. – С. 280 : портр.
У збірнику "Сім крутих перевалів" відображено творче життя сучасної генерації членів Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України. Книжка вийшла в рамках відзначення 70-річчя спілчанського осередку краю. У вступній статті подано інформаційний матеріал про шлях його становлення, вагомий внесок письменників Закарпаття у розвиток крайового і всеукраїнського літературного процесу. У хронологічній послідовності названі імена і твори, які достойно збагатили новітню українську літературу.
|
|
Густі, Василь. З відкритим серцем і чистою душею : до 60-річчя А. Дурунди : [прозаїк, публіцист] / В. Густі // Густі, Василь. Вклоняюсь колосу й зернині / Василь Густі. – Ужгород : ТОВ "ІВА", 2017. – С. 58-64.
Зимомря, Микола Іванович. Дурунда Андрій Ілліч / М. І. Зимомря // Енциклопедія Сучасної України. – К., 2008. - Т. 8 : Дл – Дя. – С. 549 : фот. - Бібліогр. наприкінці ст.
Кляшторна, Наталя Онуфріївна. Андрій Дурунда : письм., публіцист / Н. О. Кляшторна // Кляшторна, Н. О. Бойківське сузір’я : словник персоналій Бойківщини : народилися бойками, мешкали на Бойківщині, прислужилися бойкам. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2012. – С. 22.
Мишанич, Володимир. Андрій Дурунда: "Болять мені твори, що написані багато років тому й донині не можуть прийти до читача" : письменник / В. Мишанич // Мишанич, В. Митці Закарпаття : літ. портрети / Володимир Мишанич. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2014. - С. 230-237 : фот.
Ряшко, Михайло. Андрій Дурунда : (нар. 1956 р.) / М. Ряшко // Письменники Срібної Землі : до 60-річчя Закарпат. орг. Нац. спілки письменників України. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2006. – С. 601-609 : портр.
Хланта, Іван. Дурунда Андрій Ілліч / І. Хланта // Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ ст. – Ужгород : Ґражда, 2007. – С. 125 : портр.
Хланта, Іван. Андрій Дурунда : прозаїк / І. Хланта // Хланта, Іван. Літературне Закарпаття у ХХ столітті : біобібліогр. покажч. – Ужгород : Вид-во "Закарпаття", 1995. – С. 227 : портр.
Хланта, Іван. Андрій Дурунда : прозаїк / І. Хланта // Хланта, Іван. Народний літературно-мистецький музей Копашнівської ЗОШ I-III ступенів Хустського району : путівник. – Ужгород : Патент, 2018. – С. 100-101 : фот.
Хланта, Іван. Дурунда Андрій Ілліч : прозаїк, драматург, перекладач / І. Хланта // Верховина. Волівщина-Міжгірщина. – Ужгород : Timpani, 2017. – С. 340 : портр.
* * *
Густі, Василь. З відкритим серцем і чистою душею : до 60-річчя письменника А. Дурунди / В. Густі // Літ. Україна. – 2016. – 10 листоп. – С. 11 : фот.
Густі, Василь. Чаша прожитого й пережитого – до 60-ліття Андрія Дурунди / В. Густі // Новини Закарпаття. – 2016. – 5 листоп. – С. 14 : фот.
Дурунда, Андрій. "Усі твори мені дорогі, як матері – її діти" : [розмова з письменником / вела М. Алдон] / А. Дурунда // Неділя. – 2017. – 7-13 квіт. – С. 16 : фот. кольор.
Дурунда, Андрій. "Це мною пише Бог..." : [розмова з письменником / вів В. Нитка] / А. Дурунда // Вісті Ужгородщини. – 2016. – 19 листоп. – С. 4 : фот.
Дурунда, Андрій. "Це мною пише Бог..." : [розмова з письменником з нагоди 60-річчя / вів В. Нитка, В. Пилипчинець] // Верховина. – 2016. – 5 листоп. – С. 3 : фот.
Дурунда, Андрій. "Я зі старшою сестрою змушений був наймитувати..." : [розмова з відомим закарпат. письменником / вела М. Нейметі] / А. Дурунда // Новини Закарпаття. – 2017. – 13 жовт. – С. 13, 14 : фот.
Зимомря, Іван. Поступ – вітрам наперекір : до 60-річчя письменника із Закарпаття А. Дурунди / І. Зимомря // РІО. – 2016. – 5 листоп. – С. 6 : фот.
Носа, Михайло. Живлющого трунку пивши : А. Дурунда. Чаша. Новели, оповідання, вірші : [творчість закарпат. письменника ] / М. Носа // РІО. – 2017. – 7 жовт. – С. 9.
Носа, Михайло. Любов і печаль Андрія Дурунди : [життя та творчість закарпат. письменника] / М. Носа // Неділя. – 2016. – 18-24 листоп. – С. 16 : фот. кольор.
Пилипчинець, Василь. А. Дурунда – лауреат міжнародної літературної премії : [міжнар. премія ім. Вільгельма Магера за визначні заслуги у літгалузі] / В. Пилипчинець // Новини Закарпаття. – 2019. – 22 черв. – С. 16.
Інтернет-посилання
Підготував Б. Марінець
Новини
2024-11-22
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".