Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
>
>
до 100-річчя з дня народження письменника, перекладача
Віртуальні виставки
Гармонійний колісник крайової літератури
2021-06-22до 100-річчя з дня народження письменника, перекладача
Керекеш Юрій Юрійович народився 26 червня 1921 р. в с. Великі Лучки на Мукачівщині в багатодітній селянській родині емігранта до США. Середню освіту здобув у Мукачівській російській гімназії (1940), навчався на медичному факультеті Будапештського університету (1940-1944). З листопада 1944 р. працює в редакції газети “Закарпатська правда”.
З 1949 р. вчителює в Ізянській семирічці, потім у Нижньому Бистрому, що на Хустщині. Керував учнівською та сільською художньою самодіяльністю. Заочно закінчив філологічний факультет Ужгородського університету (1955). В 1959 р. був переведений до Мукачева і призначений вихователем школи-інтернату. 1962-1968 рр. – вихователь Ужгородської школи-інтернату. З 1970 р. до 1981 р., аж до виходу на пенсію – літературний консультант Закарпатської організації Спілки письменників України.
Створив літературні студії при всіх редакціях районних газет, надавав їм організаційну допомогу. В обласній письменницькій організації обирався членом бюро та заступником відповідального секретаря. Член художньої ради обласного управління культури, проводить активну роботу в товаристві української мови “Просвіта” ім. Т. Г. Шевченка.
Літературну діяльність розпочав наприкінці 1939 р. Вірші публікував у газетах “Русская правда” (1940), “Русское слово” (1940, 1942), “Карпаторусский голос” (1941), журналі “Літературна неділя” (1942, 1943) під псевдонімами Г. Лазурин, Ю. Барвінок та Керекеш-Барвінок, у збірнику Мукачівської літературної школи “Живая струя” (1940) та збірнику “Перед сходом” (1943). Добірка віршів, написаних у 1940-1943 рр. увійшла пізніше до збірника “Віщий вогонь” (1974), ще три вірші – до антології “Поети Закарпаття” (1965).
Окремими виданнями вийшли у світ збірки оповідань “Парубкова дочка” (1958), “Заради сина” (1963), “Оповідання з Верховини” (1965), книжка для дітей молодшого віку “Горішки” (1960), повість “Христина” (1967), повість та оповідання “Незвичайна любов” (1972), роман “Блукання в порожнечі” (1981), художньо-документальні оповіді про рідне село “Зустрічі без прощань” (1987). Автор п’єс “Два кольори” (1981) та “Медовий місяць” (1986).
Займається перекладами поетичних та прозових творів з угорської, чеської та словацької мов. Окремими виданнями вийшли переклад оповідань угорського письменника-класика Ж. Моріца “Важкий гріш” (1968), публіцистичний нарис М. Ротмана “Павло Ференцович Терек” (1973), роман І. Галла “Сонцелюб” (1983), роман Д. Морваї “Село під полонинами” (2002).
Ю. Керекеш – автор багатьох нарисів, статей, рецензій та передмов до книг молодих письменників. Окремим виданням у перекладі на російську мову вийшла повість Ю. Керекеша “Христина” (1970). Чимало оповідань, окрім російської, перекладалися на болгарську, словацьку, угорську, молдавську, комі, осетинську та інші мови. Нагороджений орденом “За заслуги” третього ступеня (2002). Член Спілки письменників України з 1960 р.
Помер 17 серпня 2007 р. Похований в Ужгороді на Кальварії.
За матеріалами сайту Історія Пласту
Творчість Ю. Ю. Керекеша
К 84-4
К 36
Керекеш, Юрій Юрійович. Блукання в порожнечі : роман, повісті / Ю. Ю. Керекеш ; вступ. ст. О. В. Мишанича ; ред. В. П. Густі ; худож. оформ. М. М. Томчанія. – Ужгород : Карпати, 1981. – 624 с.
В книзі видатного українського письменника включений однойменний роман – гостроконфлікні перепетії, насичені філософськими роздумами про життя, а також уже відомими читачу повістями “Христина” та “Чотири дня відпустки”.
|
К 84
К 36
Керекеш, Юрій Юрійович. Від пісні до жарту : лірика, гумор / Ю. Ю. Керекеш ; ред. О. Козоріз ; худож. оформ. Н. С. Пономаренко. – Ужгород : Мист. Лінія, 2007. – 180 с. : фот.
Юрій Юрійович Керекеш приходить до читача з новою книжкою лірики та гумору, в якій вміщено поезії, написані ще під час навчання в Будапештському університеті, з колективних збірників “Жива струя” (1940), “Перед Сходом” (1943), збірок “Рідне слово” (1942-1944), “Слід вогню” (1948-1990), “Клятва Тарасові” (1991-2005), а також переклади.
Окремо в збірку входить гумор – співомовки, байки, сучасні діалоги.
Для широкого кола читачів, не байдужих до красного слова письменника – патріота рідного краю.
|
К 84
К 36
Керекеш, Юрій Юрійович. Думки-дробинки / Ю. Ю. Керекеш ; післямова П. М. Скунця ; худож. оформ. Н. Пономаренко. – Ужгород : Мист. Лінія, 2006. – 174 с. : портр. авт., фот.
У книжці відомий закарпатський письменник Юрій Керекеш веде промову про найкоротший з коротких жанрів – афоризм, цю дотепну іскринку людської мудрості.
Пропонована збірка містить понад 850 різних думок-дробинок. Під таким заголовком автор писав їх не роками – десятиліттями. Але не публікував, бо в радянський час їх би вважали крамольними. Тому думки-дробинки з нетерпінням чекали розпаду Радянського Союзу і появи на карті Європи незалежної Української держави. У збірці читач знайде різні афоризми: оптимістичні та песимістичні, іронічні і саркастичні. Хай читач вибирає собі з них ті, що йому до вподоби.
|
К 84-4
К 36
Керекеш, Юрій Юрійович. Заради сина / Ю. Ю. Керекеш ; ред. Ф. Д. Кривін ; худож. С. Т. Усик. – Ужгород : Закарпат. обл. кн.-газ. вид-во, 1963. – 88 с.
Нова книга Юрія Керекеша складається з двох оповідань і маленької повісті. В них автор показує, як переборовши дріб’язкові інтереси, піднявшись на вищий щабель людської гідності, людина стає Людиною у високому розумінні цього слова.
|
К 84-4
К 36
Керекеш, Юрій Юрійович. Зустрічі без прощань : худож.-док. оповіді / Ю. Ю. Керекеш ; фот. О. Ф. Попова ; ред. В. Т. Дзьоба. – Ужгород : Карпати, 1987. – 208 с. : фот.
В даній книзі письменника входять художньо-документальні матеріали про рідне село Великі Лучки Мукачівського району, про переможну працю і важких долях славних трудівників – А. М. Ладані, М. Ю. Козар, орденоносців Д. І. Фенчака, І. Ю. Балога, І. В. Паллага та других, про сьогоденні проблеми сільського життя. До 70-річчя Великого Жовтня і 40-річчя колгоспного руху в Закарпатті.
|
К 84.06-6
К 36
Керекеш, Юрій Юрійович. Медовий місяць : вірш. гуморески, байки, сучасні діалоги та п’єса / Ю. Ю. Керекеш ; фот. М. М. Мельник ; ред. Є. О. Дунайська. – Ужгород : Госпрозрахунк. ред.-видавн. від. Закарпат. комітету у справах преси та інформації, 1996. – 96 с. : фот.
Серед шанувальників красного письменства Юрій Керекеш знаний як прозаїк і драматург. У книжці, яку тримаєте в руках, він ще й поет-гуморист. Деякі з уміщених тут гуморесок друкувались на шпальтах газет і журналах. У них автор висміює негативні явища нашого життя та недоліки в характерах людей.
У п’єсі “Медовий місяць” діють три матері і кожна бореться за щастя власної дитини. Василина, єдина дочка вдови Юртинки, народила сина, і щоб він не був безбатченком, виходить заміж за Михайла, мати якого, Варвара, теж уболіває за свого сина одинака.
У п’єсі відбито взаємини людей вже в період розвитку ранкових відносин у нашому суспільстві. Крім драматизму й ліризму, у ній наявні й елементи комізму та притіненого трагізму.
|
К 84
К 36
Керекеш, Юрій Юрійович. Незвичайна любов : повість та оповідання / Ю. Ю. Керекеш. – Ужгород : Карпати, 1972. – 216 с.
Він – молодий легінь. Вона – гарна дівчина-горянка. Здавалося б, що може завадити звичайній любові? Та от, замість лагідної днини, чорним димом обгорнула їх напасниця-війна. Вивезена насильником, що тікає з краю від народної відплати, дівчина вже не повертається в рідний присілок. Хлопець втратив зір, але образ коханої бачить...
Творам автора властиві складні, драматичні повороти теми. Вони хвилюють життєвою й мистецькою правдою.
|
К 84-4
К 36
Керекеш, Юрій Юрійович. Оповідання з Верховини / Ю. Ю. Керекеш ; ред. : Н. Б. Мурченко ; Р. О. Кондрацька ; худож. оформ. І. П. Хотінки. – К. : Молодь, 1965. – 184 с.
Свою збірку оповідань закарпатський новеліст Юрій Керекеш присвяє нашим сучасникам. Письменник добре знає закарпатське село і місто, природу рідного краю, його минуле і сучасне. Це допомагає йому правдиво розкрити долі героїв, глибоко проникаючи в їхню психологію, створити яскраві характери.
|
К 84-4
К 36
Керекеш, Юрій Юрійович. Парубкова дочка / Ю. Ю. Керекеш ; ред. Л. Зосіч ; худож. С. Усик. – Ужгород : Закарпат. обл. вид-во, 1958. – 68 с.
“Парубкова дочка” – перша збірка оповідань Юрія Керекеша. Молодий письменник прекрасно знає минуле і сучасне закарпатського села. Це дало змогу йому написати яскраві твори, в яких зображено трудящих області з їх двома долями – важкою в час іноземного поневолення, світлою і щасливою в час радянський, вільний. Автор вчителює в гірському селі на Хустщині – Нижній Бистрий. Безпосередній зв’язок з лісорубами, колгоспниками, сільською інтелігенцією дав Ю. Керекешу прекрасний матеріал для написання сюжетно гострих оповідань.
Твори молодого прозаїка характеризуються глибиною психологічного проникнення. Мова оповідань яскрава. В книзі багато чудових описів закарпатської природи.
|
К 84-4
К 36
Керекеш, Юрій Юрійович. Христина : повість / Ю. Ю. Керекеш ; ред. І. І. Долгош ; худож. З. Я. Малош. – Ужгород : Карпати, 1967. – 144 с.
У гірському селі на Міжгірщині мало хто знав про велику любов сільської учительки Христини Дужар, і шофера лісокомбінату Юрія. Та незадовго до одруження скоїлося лихо – Юрко загинув під час аварії машини. Учителька згодом народила сина. Щоб уникнути людського поговору, Христина поспішно виходить заміж за Михайла Белебана. У сім’ї Белебанів все ще панують старі, віджилі устої, дрібновласницька психологія. Про те, як далі складається доля молодої вчительки та інших членів сім’ї розповідається в повісті закарпатського прозаїка Юрія Керекеша.
|
К 84-4
К 36
Керекеш, Юрий Юрьевич. Христина : повесть и рассказы / Ю. Ю. Керекеш ; ред. Г. Л. Левинсон ; худ. Н. Т. Борисова. - М. : Совет. писатель, 1970. - 216 с.
|
* * *
Керекеш, Юрій. Макарони. Казка про нуль. Ґудзики : (оповідання) / Ю. Керекеш // Жупанин, Степан. Верховиночка / С. Жупанин. – К : Рута, 2003. – Кн.1. – С. 114-121.
Керекеш, Юрій. [Вірші] : [в т. ч. коротка біогр.] / Ю. Керекеш // Віщий вогонь. – Ужгород : Карпати, 1974. – С. 151-164.
Керекеш, Юрій. [Добірка оповід.] : [в т. ч. коротка біогр.] / Ю. Керекеш // Закарпатська література для дітей ХХ століття : антол. – Ужгород : Закарпаття, 2004. – С. 190-214.
Керекеш, Юрій. [Добірка віршів] : [в т. ч. коротка біогр.] / Ю. Керекеш // Закарпатська поезія ХХ століття : антол. – Ужгород : Закарпаття, 2003. – С. 180-185.
Керекеш, Юрій. [Оповідання] : [«Парубкова дочка” ; “Сауле” ; в т. ч. коротка біогр.] / Ю. Керекеш // Закарпатське оповідання ХХ століття : антол. – Ужгород : Закарпаття, 2002. – С. 297-313.
Переклади
К 84
Г 16
Галл, Іштван. Сонцелюб : роман / І. Галл ; пер. з угор. Ю. Керекеша ; передм. І. П. Мегели. – Ужгород : Карпати, 1983. – 167 с.
Роман видатного угорського прозаїка – лауреата премії імені Кошута – про тяжкі події, які проходили в 40-50 роках в Угорщині. В книзі багато драматичних моментів. Автор показує тяжкі історичні події, багатосторонні зв’язки особистого та суспільного життя.
|
К 84(4Уго)
М 79
Морваї, Дюла. Село під полонинами : роман / Д. Морваї ; пер. з угор. Ю. Ю. Керекеша ; ред. М. С. Пойда ; худож. М. М. Дем’ян. – Ужгород : Карпати, 2002. – 207 с.
Роман Дюли Мороваї (1905-1998) “Село під полонинами” був виданий 1940 році в Будапешті і відразу став бестселером. Чи не перший солідний твір про Закарпаття, написаний угорським письменником, у якому він з великою любов’ю та співчуттям зображує “забуте Богом село” на Верховині, розповідає про життя горян у тридцяті роки ХХ століття, коли край входив до складу Чехословацької Республіки.
Переклад Юрія Керекеша, українською мовою виходить вперше.
|
Література про життя і творчість
К 91.9: 83.3
К 36
Юрій Керекеш : до 90-річчя від дня народження : бібліогр. покажч. / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. М. Б. Бадида ; О. А. Канюка ; відп. за вип. Л. З. Григаш. - Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2011. – 76 с. : іл, фот. – (Корифеї Закарпаття: бібліографія).
Бібліографічний покажчик “Юрій Керекеш” (до 90-річчя від дня народження) – шостий у серії “Корифеї Закарпаття: бібліографія”, яка представляє матеріали про життя та творчість найбільш відомих письменників нашого краю.
У даному покажчику подано бібліографічні описи, що охоплює період з 1940 до 2010 року. Представлений матеріал репрезентує різні грані творчості письменника і перекладача та літературу про його життя та творчість.
Видання адресоване дослідникам творчості Ю. Ю. Керекеша, працівникам бібліотек, студентам-філологам та всім, кого цікавить життя і творчість письменника.
|
821.161.2.09(477.87)
К 36
Юрій Керекеш у спогадах і доброму слові : ст., спогади та ін. матеріали про життєтворчість письменника Ю. Керекеша / Закарпат. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; упоряд. В. П. Густі [та ін.]. – Ужгород : ТІМРАNІ, 2018. – 216 с. : іл.
Юрій Юрійович Керекеш (26.06.1921-16.08.2007) – відомий закарпатський український поет, прозаїк, драматург, перекладач, публіцист, педагог, творчий наставник представників багатьох поколінь відомих нині майстрів пера, вчителів, громадсько-культурних діячів. Залишив вагому творчу спадщину – глибокі борозни на ниві вітчизняної і крайової духовності.
Книга адресується літераторам, педагогам, студентам, учням, усім шанувальникам українського художнього слова.
|
К 91.9:83
Х 55
Хланта, Іван Васильович. Юрій Керекеш : нарис життя і творчості / І. В. Хланта. – Ужгород : Відкрите акціонерне т-во “Патент”, 2000. – 108 с., іл.
У нарисі висвітлюється життєвий і творчий шлях, громадська діяльність відомого прозаїка і драматурга Юрія Керекеша.
Видання розраховане на широке коло читачів, зокрема літературознавців, викладачів літератури, учнів середніх шкіл, бібліотечних працівників та всіх шанувальників красного письменства.
|
К 91.9:83.3
Х 55
Хланта, Іван Васильович. Юрій Керекеш : біобібліогр. покажч. / І. В. Хланта ; відп. за вип. В. І. Губіна ; Закарпат. обл. упр. культури, Закарпат. обл. б-ка для дітей та юнацтва ім. Героя Рад. Союзу С. Вайди. – Ужгород : Карпати , 1992. – 68 с.
Бібліографічний покажчик підготовлений до 70-річчя від дня народження відомого українського закарпатського письменника Юрія Керекеша. Матеріал у бібліографії подано станом на 31 травня 1990 року.
Книга розрахована на широке коло читачів, зокрема літературознавців, викладачів, бібліотечних працівників, студентів та учнів середніх шкіл.
|
* * *
Два кольори творчості : [про Ю. Керекеша] // Мукачево і Мукачівці : наук.-популяр. нариси і ст. – Ужгород : Ґражда, 1994. – С. 109-110.
Дочинець, Мирослав. Керекеш Юрій : прозаїк, драматург / М. Дочинець, Василь Пагиря // Дочинець, М. Енциклопедія Мукачева в іменах. – Мукачево : Карпат. вежа, 2006. – С. 154-155 : портр.
Могорита, Михайло. Письменник, патріот, просвітник : з нагоди 85-річчя від дня народж. Ю. Керекеша / М. Могорита // Могорита, Михайло. За покликом душі : літ.-публіцист. ст. та нариси. – Ужгород : Ґражда, 2006. – С. 82-84 : портр.
Пагиря, Василь. Патріархові Закарпатської літератури – 85 : [ювілей Ю. Ю. Керекеша] / В. Пагиря // Пагиря, Василь Народжені для творення історії : ювілейні нариси, опублік. в газ. “Карпатська Україна”, “Старий замок”, “Старий замок – Паланок”, “Вечірнє Мукачево”, “Панорама”, “Новини Закарпаття”. – Ужгород : Ґражда, 2006. – С. 69-71.
Пам’яті Юрія Керекеша // Календар "Просвіти" на 2008 рік / Закарпат. крайове т-во "Просвіти". – Ужгород, 2008. – С. 151 : портр.
Ференц, Надія. Поетичний світ Юрія Керекеша / Н. Ференц // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія : Філологія. Соціальні комунікації. – Вип. 24. – Ужгород : Вид-во УжНУ “Говерла”, 2011. – С. 214-218. – Бібліогр. наприкінці ст.
Хланта, Іван Васильович. Керекеш Юрій Іванович / І. В. Хланта // Енциклопедія Сучасної України. – К., 2012. - Т. 12: Кал – Киї. – С. 602-603 : фот. - Бібліогр. наприкінці ст.
Хланта, Іван. Керекеш Юрій Юрійович / І. Хланта // Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ ст. – Ужгород : Ґражда, 2007. – С. 155-156 : портр.
Хланта, Іван. Усвідомлюючи власну відповідальність : (Юрій Керекеш) / І. Хланта // Хланта, Іван. Відлуння літературного Закарпаття : літ. портрети, літературознав. ст., інтерв’ю та рец. – Ужгород : Патент, 2017. – С. 352-401 : портр.
Хланта, Іван. Юрій Керекеш : (нар. 1921 р.) / І. Хланта // Письменники Срібної Землі : до 60-річчя Закарпат. орг. Нац. спілки письменників України. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2006. – С. 315-324 : портр.
Хланта, Іван. Юрій Керекеш : прозаїк, драматург, перекладач / І. Хланта // Хланта Іван. Літературне Закарпаття у ХХ столітті : біобібліогр. покажч. – Ужгород : Вид-во "Закарпаття", 1995. – С. 297-303 : портр.
Хланта, Іван. Юрій Керекеш : прозаїк, драматург, перекладач / І. Хланта // Хланта, Іван. Народний літературно-мистецький музей Копашнівської ЗОШ I-III ступенів Хустського району : путівник. – Ужгород : Патент, 2018. – С. 142-144 : портр.
Юрій Керекеш // Відлуння Карпат. – Ужгород : Срібна Земля, 1994. – С. 39-40.
* * *
Гаврош, Олександр. Людина з "дробовиком". Юрій Керекеш презентував книжку своїх афоризмів : [презентація кн. "Думки-дробинки" в ЗОУНБ] / О. Гаврош // Старий Замок. Паланок. – 2007. – 15-21 лют. – С. 8 ; 22-28 лют. – С. 23. ; Погляд. – 2007. – 27 лют. – С. 10.
Греба, Василь. Пласти життя : [життя та творчість Ю. Керекеша] / В. Греба // Срібна Земля. – 2016. – 8 груд. – С. 9 : портр.
Греба, Василь. Пласти життя або Письменницька доля : [життя та творчість Ю. Керекеша] / В. Греба // Панорама. – 2017. – 9 лют. – С. 9 : портр. ; 16 лют. – С. 9.
Нитка, Василь. Вечір пам’яті Юрія Керекеша : [літ. вечір, присвяч. 95-річчю від дня народж. в с. Великі Лучки Мукачів. р-ну] / В. Нитка // Голос України. – 2016. – 30 лип. – С. 10 : фот.
Пам'яті Ю.Ю.Керекеша : [некролог] // Слово вчителя. – 2007. – 3 верес. – С. 8.
Скунць, Петро. Ким став і не став Юрій Керекеш / П. Скунць // Екзиль. – 2007. – № 8. – С. 27-29.
У Великих Лучках вшанували Юрія Керекеша : [вечір-пам’яті до 95-річчя з дня народж.] // Культуролог. джерела. – 2016. – № 3 (35). – С. 5 : фот.
Фединишинець, Володимир. Тихий бунтар. Спогад про Юрія Керекеша, якого не стало півроку тому / В. Фединишинець // Ужгород. – 2008. – 16 лют. – С. 12.
Штефаньо, Оксана. Юрію Керекешу виповнилося б 95 : колеги готують кн. спогадів про відом. письменника / О. Штефаньо // Новини Закарпаття. – 2016. – 9 лип. – С. 15 : фот.
Юришинець, Наталія. Невтомно трудився на духовній ниві : до 90-річчя з дня народж. Ю. Ю. Керекеша / Н. Юришинець // Нарцис. долина. – 2011. – 24 черв. – С. 6 : фот.
Юрія Керекеша вшанували у його рідних Великих Лучках : [вечір-пам’яті до 95-річчя з дня народж.] // Новини Закарпаття. – 2016. – 26 лип. – С. 6 : фот.
Інтернет-посилання
Підготували О. В. Шмайда, Б. Ю. Марінець
Новини
2024-11-22
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".