Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Нема за книгу ліпшого фрегату

2021-04-21
до Всесвітнього дня книги та авторського права
Нема за книгу ліпшого фрегату –
За тридев'ять земель пливи на нім!
Не вміють коні краще басувати,
Ніж на папері зрощені пісні.
У подорож рушає найбідніший:
Йому не треба думати про мито.
Та колісниця в світі найщедріша,
Що людські душі створена возити.
 
Емілі Дікінсон (переклад Н. Тучинської)
 
 
Всесвітній день книги та авторського права (англ. World Book and Copyright Day)  – свято, яке  відзначається щорічно 23 квітня, починаючи з 1996 року.
Уперше спробу пов'язати 23 квітня з книгами було зроблено 1923 року продавцем книг у Каталонії (Іспанія). Початкова ідея належаала валенсійському письменнику Вісенту Клавелу Андресу, який запропонував у такий спосіб вшановувати письменника Мігеля де Сервантеса, спочатку 7 жовтня, в день його народження, а потім – 23 квітня, у день його смерті.
 
У 1995 році ЮНЕСКО вирішило святкувати Всесвітній день книги та авторського права 23 квітня, оскільки цей  день є датою смерті Вільяма Шекспіра та Інки Ґарсіласо де ла Веґи, а також днем народження декількох інших видатних авторів, таких як Моріс Дрюон, Халлдор К. Лакснесс, Володимир Набоков, Жозеф Пла і Мануель Вальєхо.  Історично збіглося так, що  Шекспір і Сервантес померли 23 квітня 1616 р., – але не в той самий день, тому що на той час Іспанія послуговувалася григоріанським календарем, а Англія – юліанським. Сервантес фактично помер на 10 днів швидше за Шекспіра.
 
Всесвітній день книги та авторського права було проголошено на 28-й сесії ЮНЕСКО 15 листопада 1995 року (Резолюція № 3.18). Рішення прийняте з метою просвіти, для подальшого розвитку усвідомлення культурних традицій, а також з урахуванням того, що книги є найвагомішим засобом поширення знань та найнадійнішим способом їхнього збереження. Це найчудовіший винахід для обміну ідеями за межами людського простору та часу, а також найпотужніша сила викорінення бідності та мирного будівництва . В резолюції відзначається також доцільність проводити в цей день книжкові виставки та ярмарок.
 
Приймаючи таке рішення, враховували досвід ряду країн та організацій, які вже й раніше проводили «День книги». Зокрема, в Іспанія у 1926 році король Альфонс XIII підписав декрет про святкування в Іспанії Дня іспанської книги. Після деякої полеміки, було вирішено, що цим днем стане 23 квітня – день смерті Мігеля Сервантеса. У Барселоні цей день збігся зі святом на честь заступника Каталонії Святого Георгія, коли книготорговці влаштовували грандіозний книжковий ярмарок. Саме там, з 1931 року, з'явився звичай дарувати троянду кожному, хто придбає книгу.
 
 
Це свято має на меті сприяти поширювати задоволення від книжкок і читання. Щороку 23 квітня у всьому світі проводять святкування, мета яких – визнати чарівну силу книг, що є зв'язком між минулим і майбутнім, мостом між поколіннями та культурами. З цієї нагоди ЮНЕСКО та міжнародні організації, які представляють три основні галузі книжкової індустрії – видавців, книгорозповсюджувачів та бібліотеки, вибирають місто яке стає Світовою книжковою столицею, щобупродовж наступного року підтримувати своїми власними ініціативами імпульс святкування Дня книги аж до 23 квітня наступного року. Головне святкування відбувається щорічно в штаб-квартирі ЮНЕСКО. Туди запрошують продавців книг, видавничі компанії та митців, щоб поділитися своєю пристрастю до книг та читання, проводячи практичні семінари для молоді з типографії, ілюстрування, книгопереплетення, книгодрукуванння. ЮНЕСКО щиро запрошує плекати книги як цінний інструмент для обміну знаннями, взаєморозуміння та відкритості у світі розмаїття. 
Започаткували свято 20 років тому як спосіб висловити шану авторам і книгам. Сьогодні пріоритет спрямований на підвищення інтересу до читання і доступності цифрових технологій. 
 
Щороку ООН обирає нову Світову столицю книги. Обране місто проводить заходи щодо популяризації літератури і читання. Цього року Світовою столицею книги стане Тбілісі.
 
Книги про книжки та читання:

 
002
К 21
Каракоз, Олена Олександрівна. Історія книги / О. О. Каракоз. – К. : Ліра-К, 2019. – 360 с. : іл.
 
У цьому виданні відображено розвиток української книги на тлі світового книговидання, описано особливості стилів художнього оформлення рукописів та стародруків. Досліджено початок друкарства на українських землях, висвітлено основні напрями діяльності найвидатніших світових друкарів XV – XVI ст., а також зарубіжних та вітчизняних видавців XVII – XIX ст. На основі великого масиву фактичного матеріалу та з врахуванням досліджень відомих дослідників з історії книжкової та видавничої справи розкрито основні етапи еволюційного розвитку вітчизняної і світової книги з давніх часів до початку ХІХ ст. Авторка висвітлила основні характерні риси трансформаційних змін книжкової структури з точки зору досягнень сучасної історичної науки. Обґрунтувала закономірності виникнення, становлення та розвитку української книги на на тлі світового книговидання.

 

028
П 68
Прайс, Лія. Про що ми говоримо, коли говоримо про книжки : [історія та майбутнє читання] / Л. Прайс ; пер., ред. М. Лузіна. – К. : Yakaboo Publishing, 2020. – 224 с.
 
Що станеться з книжкою у добу онлайн-трансляцій, інтернету і соціальних мереж? Чи буде існувати друкована книжка? Як зміниться життя людини без книжок, чи зміниться? І яке майбутнє читання? Авторка книжки через аналіз наукових досліджень та низку цікавих фактів з історії книжок формує відповіді на ці питання і загалом заспокоює читачів. Ця книжка буде корисною видавцям, бібліотекарям, критикам і оглядачам, вчителям, книгарям та всім любителям книжок.

 

76.11
Е 45
Еко, Умберто. Не сподівайтеся позбутися книжок / У. Еко, Ж.-К. Кар’єр ; інтерв’ю записав Ж.-Ф. Тоннак ; пер. з фр. І. Славінська. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2015. – 256 с. 
 
«Не сподівайтеся позбутися книжок» – це не погроза сучасних європейських інтелектуалів Умберто Еко та Жан-Клода Кар’єра, а іронічне застереження, оперте на досвід тривалого книгокористування. Життя серед давніх і сучасних видань, пошуки інкунабул, епізоди випадкового успіху чи несподіваної втрати, ретельність добору власних книгозбірень постають в бесіді, до якої хочеться долучитися – часом посмішкою, часом реплікою. Читач-книголюб не лишиться пасивним спостерігачем, бо все, що обговорюється в діалозі, так чи інак заторкує і його власне ставлення до написаного, виданого, обговореного й оціненого. 

 

159.9
К 18
Камп, Пітер. Прорив у швидкості читання : книжка за день – це реальність / П. Камп ; пер. з англ. В. Глінка. – К. : Наш формат, 2018. – 336 с. : рис.
 
Американський президент Теодор Рузвельт устигав «ковтнути» книжку перед сніданком. Інвестор Ворен Баффет прочитує по 500 сторінок щодня. Засновник Microsoft Білл Ґейтс щотижня перегортає останню сторінку цікавого йому видання. У чому таємниця їхнього супервстигання? Автор цієї книжки переконує, що таких результатів можна досягнути, опанувавши техніку скорочитання.
 

 

76.17
Т 35
Теремко, Василь Іванович. Видавництво-ХХІ. Виклики і стратегії : монографія / В. І. Теремко. – К. : Академвидав, 2012. – 328 с. 
 
Сучасна видавнича система і книжна культура постали перед викликами, породженими переходом людства від індустріальної цивілізації до інформаційної. В Україні до них додалися труднощі соціально-політичних трансформацій, задавнені соціокультурні проблеми, несприятливі зовнішні фактори. Унаслідок цього вітчизняна видавнича галузь балансує на межі критичних випробувань. Без оволодіння стратегічними підходами і практиками їй важко буде зберегти присутність у культурному світі і в центрі національного культурного життя. Ці галузеві необхідності зумовили дослідження сучасного стану, системотвірних основ, моделей і сценарних варіантів стратегічно вибудуваної діяльності видавництв. У їх основі — проникнення у пласти видавничої і суміжних з нею наук, спостереження за багатоманітністю практики, методологічно організовані мисленнєві старання. Спостереження і міркування, викладені в цій праці, прислужаться дослідникам і фахівцям видавничої сфери, а також усім, хто цікавиться проблематикою, зосередженою на книзі, читанні, наративно-рецептивних практиках і видавничих стратегіях.
 

 

76.1
Е 50
Електронні видання : довідник / уклад. Т. Ю. Киричок. – К. : НТУУ "КПІ", 2011. – 400 с. : іл., табл.
 
У цій книзі систематизовано відомості щодо електронних видань. Висвітлено історію та сучасний стан електронних видань, подано їх визначення та класифікацію, а також форми представлення даних (у вигляді таблиці). Описано створення мережевих видань засобами мови розмітки гіпертексту HTML та каскадних листів стилів (CSS). У зручній табличній формі подано теги та атрибути HTML, коди і мнемонічні імена спеціальних символів, мнемонічні імена кольорів, що підтримуються браузерами, групи відтінків Web-кольорів, а також властивості CSS. 

 

76.11
Ч-49
Черниш, Наталія Іванівна. Основи бібліології : [навч. посіб. для студентів вищ. закл. освіти, які навчаються за спец. "Видавн. справа та редагування"] / Н. І. Черниш. – К. : Наша культура і наука, 2014. – 220 с. : іл.
 
Ґрунтовна праця Наталії Іванівни Черниш, професора кафедри видавничої справи і редагування Української академії друкарства, не тільки надає відомості про сучасне визначення обє’кта, предмета і методів бібліології – науки про книгу та книжкову справу, але й відстежує історичний аспект становлення та розвитку книгознавчої науки. Важливий акцент зроблено на розвитку національного книгознавства, дослідженню центрів українського друку.
Значну увагу приділено структурі книги як матеріальному предмету. Докладно розглянуто сучасну типологію видань. Певну цінність становить рекомендаційна бібліографія, додана до кожного розділу. Додатки суттєво доповнюють посібник. До їх складу увійшли біографічні довідки видатних книгознавців ХІХ – ХХ ст., довідкові нариси про українську книгознавчу періодику першої третини ХХ ст., книгознавчі та поліграфічні видання незалежної України і сучасні книжкові інтернет-джерела. Допоміжний апарат методичного спрямування стане в нагоді викладачам. До нього включено робочу програму курсу за вимогами кредитно-модульної системи; програму семінарських занять; тематику контрольних робіт та методичні поради щодо їх виконання, а також тестові питання для перевірки знань.

 

0.036(477)
І-85
Ісаєвич, Ярослав. Українське книговидання : витоки, розвиток, проблеми / Я Ісаєвич ; Ін-т укр-знавства ім. І. Крип`якевича НАН України. – Львів : [б. и.], 2002. – 520 с.
 
Від рукописних фоліантів і стародруків до сучасних книг і електронної "всесвітньої павутини" — такий шлях розвитку інформаційної інфраструктури суспільств і держав. У книзі йдеться про першопочатки інформаційних революцій, висвітлюється роль раннього книговидання і друкарства у контексті культурного життя України, процесів державотворення і формування української національної культури.

 

76.17(4УКР)
О-36
Огієнко, Іван Іванович. Історія українського друкарства / І. І. Огієнко ; упоряд., передм. М. С. Тимошик. – К. : Наша культура і наука, 2007. – 536 с. – (Видавничий проект Фундації ім. митрополита Іларіона (Огієнка) "Запізніле вороття". Серія 2. "Зарубіжні першодруки". Т. 6). 
 
Радянські цензори відносили цю книгу до особливо крамольних і небезпечних передусім тому, що автор аргументовано зруйнував усталені досі наукові стереотипи щодо вторинності, підпорядкованості українського друкарства російському. Чи не вперше в історіографії тут показано, яка руйнівна сила протягом століть методично спрямовувалася з Петербурга й Москви на знищення волі українського друку, придушення української культури, заборону мови багатомільйонного народу. Там само переконливо доведено як українське друковане слово,  незважаючи на всілякі утиски, заборони і перепони, пробивалося до народу, будило його думку, піднімало з колін. 
 

 

002.2(477)
К 56
Ковальчук, Галина Іванівна. Український науковий інститут книгознавства (1922-1936) / Г. І. Ковальчук ; Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Вид. дім "Академперіодика", Нац. акад. наук України. – К. : Академперіодика, 2015. – 688 с. : іл.
 
Книга присвячена історії та науковій діяльності Українського наукового інституту книгознавства (УНІК), який плідно працював у Києві в 1920-х роках і був добре відомий фахівцям. Розгром радянського книгознавства, і насамперед українського, що відбувся в 1931 р., призвів до повного занепаду книгознавчих досліджень в Україні, на десятиліття знищив пам’ять про УНІК та його співробітників. Для книгознавців, бібліотекознавців, бібліографів та бібліофілів, істориків вітчизняної науки та культури.
 

 

Книги про авторське право:


347.77(477)
С 90
Сусліков, Леонід Михайлович. Створення об’єктів інтелектуальної власності : навч. посіб. для аспірантів всіх спец. / Л. М. Сусліков, І. П. Студеняк ; М-во освіти і науки України, Держ. вищ. навч. закл. "Ужгород. нац. ун-т". – Ужгород : Говерла, 2020. – 420 с. : іл.
 
Посібник присвячений розгляду питань, пов’язаних із створенням об’єктів інтелектуальної власності. Розглянуто основні положення законодавства України з питань інтелектуальної власності та її правової охорони, особливості авторського та патентного права, умови надання правової охорони об’єктам промислової власності. Детально висвітлюються питання оформлення та подання заявки на одержання патенту України на об’єкти промислової власності, процедура розгляду заявки в патентному відомстві, права та обов’язки власника патенту, методи реалізації патентних прав, передача права на винахід, особливості патентування об’єктів промислової власності в іноземних державах. 
 

 

347.7
Р 69
Романадзе, Луїза Джумберовна. Інтелектуальна власність : підруч. для студ. екон. спец. / Л. Д. Романадзе, П. М. Цибульов, О. О. Кулініч ; М-во освіти і науки України, Одес. нац. екон. ун-т. – Стер. вид. – Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС, 2019. – 424 с.
 
У підручнику містяться матеріали, що відповідають вимогам навчальної дисципліни "Інтелектуальна власність". Розкриваються основні питання навчальної дисципліни. Надається рекомендований перелік нормативно-правових актів та узагальнень судової практики з питань інтелектуальної власності, перелік навчальної та навчально-методичної літератури, рекомендованої для ознайомлення під час вивчення курсу. Наводяться питання для перевірки знань з курсу, а також глосарій, що розкриває зміст основних категорій права інтелектуальної власності. підручник розрахований на студентів вищих навчальних закладів, науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів та наукових установ, аспірантів, здобувачів, а також всіх, хто цікавиться питаннями правової охорони інтелектуальної власності.

 

347.77/.78
П 68
Право інтелектуальної власності : підручник / С. Б. Булеца, О. В. Верейці [та ін.] ; за заг. ред.: С. Б. Булеца, О. І. Чепис ; М-во освіти і науки України, ДВНЗ "Ужгород. нац. ун-т", Юрид. ф-т. – Ужгород : РІК-У, 2019. – 488 с.
 
Підручник розкриває зміст основних інститутів права інтелектуальної власності (авторського права та суміжних прав, патентного права, засобів індивідуалізації учасників цивільного обороту, товарів і послуг, нетрадиційних результатів інтелектуальної діяльності); містить аналіз міжнародних документів, національного законодавства, законодавства країн Європейського Союзу та судової практики.
Видання буде цікавим та корисним для студентів, аспірантів, викладачів, юристів-практиків, а також для всіх, хто цікавиться сферою інтелектуальної власності.

 

67.9(4УКР)304.3 
А94
Афанасьєва, Катерина Олександрівна. Авторське право : практ. посіб. / К. О. Афанасьєва. – К. : Атіка, 2006. – 224 с.
 
Пропонований посібник є першим виданням на теренах України, що охоплює весь спектр проблем, пов’язаних з дотриманням авторських прав журналістів і видавців. На основі глибокого аналізу вітчизняного законодавства та беручи до уваги досвід зарубіжних країн у цій сфері, розглянуто не лише теоретичні, але й практичні питання правового регулювання журналістської діяльності, організацій і функціонування засобів масової інформації, побудову відносин між їхніми авторами, редакторами, видавцями та власниками. 

 

347.77/.78
М 59
Мікульонок, Ігор Олегович. Основи інтелектуальної власності : навч. посіб. / І. О. Мікульонок ; М-во освіти і науки України, Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". – К. : Політехніка : Ліра-К, 2020. – 230 с. : іл., табл.
 
В цій книзі викладено основи інтелектуальної власності. Висвітлено питання, пов’язані з охороною об’єктів авторського права та суміжних прав, а також промислової власності, зокрема винаходів і корисних моделей. Розглянуто основні відомості про патентну інформацію й документацію, міжнародну співпрацю у сфері охорони інтелектуальної власності. 

 

67.9(4УКР)304.1
П 68
Право інтелектуальної власності : навч. посіб. / В. Р. Кравець, В. Г. Олюха, О. М. Стець [та ін.] ; за заг. ред.: В. Р. Кравець, В. Г. Олюха. – К. : Центр учбової літератури, 2012. – 270 с.
 
Навчальний посібник містить викладення основних положень права інтелектуальної власності у вигляді запитань та відповідей на них. Розкрито особливості авторського права та права промислової власності з урахуванням змін, внесених до законодавства. Навчальний посібник може використовуватись під час вивчення як спеціального курсу – “Право інтелектуальної власності”, так і в рамках цивільного права. Розрахований, як на студентів-правників, так і на студентів інших спеціальностей, практикуючих юристів, управлінців та підприємців.
 

 

347.78(477)
А 22
Авторське право та суміжні права в Україні. Їх захист та відповідальність : практ. посіб. / упоряд.: К. І. Чижмарь, Д. В. Журавльов. – К. : Центр учбової літ., 2019. – 224 с.
 
Наразі існує кілька вітчизняних наукових теорій авторського права, які цікаві самі по собі, але їх огляд не є предметом нашого видання. 
Лише зауважимо, що враховуючи такий різновектроний підхід навіть в теорії цього права, нелегко орієнтуватися у сучасному світі, що орієнтований на перманентне створення об’єктів інтелектуальної власності, а це делегує необхідність захисту як самого права (автора твору) та й об’єктів цих інтелектуальних зусиль від протиправних посягань. Саме цим питанням з огляду на сучасне законодавство України і призначений цей посібник, що розрахований на широке коло читачів.

 

67.9(4УКР)304.1
Х 69
Ходаківський, Євген Іванович. Інтелектуальна власність: економіко-правові аспекти : навч. посіб. / Є. І. Ходаківський, В. П. Якобчук, І. Л. Литвинчук. – К. : Центр учб. літ., 2014. – 276 с. : табл.
 
Дослідження присвячене комплексному вивченню теоретичних та практичних аспектів формування, використання та управління інтелектуальною власністю в умовах глобалізаційних викликів сучасності. Особлива увага приділяється проблемам комерціалізації інтелектуальних продуктів, висвітлено специфіки правової охорони та захисту об’єктів інтелектуальної власності на національному та міжнародному рівні. Посібник містить тестова та практичні завдання для самостійної роботи, термінологічний словник, витяги з актуальних нормативно-правових актів та типові бланки форм ведення документації. 

 

***

Вакаренко, О. Г. Авторське право у видавничій діяльності наукових установ / О. Г. Вакаренко, Ю. М. Капіца // Вісник Національної академії наук України. – 2018. – № 2. – С. 97-106.
Вовк, І. Перші українські друкарі і стародруки / І. Вовк (Введено оглавление) // Дзвін. – 2019. – № 4. – С. 191-206.
Жадан, С. "Книговидавництво в Україні завжди було політикою" : книжковий форум у Львові, вересень 2019 р. / С. Жадан // Літературна Україна. – 2019. – 28 верес. (№ 35-36). – С. 5.
Кожевніков, В. Міркування щодо вирішення проблем української книги / В. Кожевніков // Українське слово. – 2020. – 23 верес.-7 жовт. (№ 37-38). – С. 15.
Комарницька, І. Адміністративний процес захисту прав інтелектуальної власності в Україні / І. Комарницька // Підприємництво, господарство і право. – 2019. – № 6. – С. 169-172.
Литвинова, Л. Модернізація авторського права ЄС в епоху цифрових технологій / Л. Литвинова // Бібліотечний вісник. – 2019. – № 2. – С. 3-8.
Нікін, О. Авторське право в Україні та оплата за використання музичних творів / О. Нікін // Юридичний вісник України. – 2020. – 20-26 листоп. (№ 46). – С. 7.
Семчик В. О. Окремі аспекти організаційно-правової проблематики обліку та аудиту об’єктів інтелектуальної власності на Укрзалізниці / В. О. Семчик // Юридична Україна. – 2019. – № 12. – С. 24-30.
Смородина, А. Часткова та неповна цивільна дієздатність фізичної особи: розпорядження майновими правами інтелектуальної власності / А. Смородина // Підприємництво, господарство і право. – 2019. – № 4. – С. 70-76.
Татарінова, Л. Деякі тенденції розвитку книгодрукування у провідних країнах світу / Л. Татарінова // Вісник Книжкової палати. – 2019. – № 12. – С. 9-16.
Татарінова, Л. Тенденції розвитку книгодрукування та книгорозповсюдження у провідних країнах світу крізь призму проблем читання / Л. Татарінова // Вісник Книжкової палати. – 2020. – № 1. – С. 4-10.
Шахбазян К. С. Застосуваня в наукових публікаціях цитат із опублікованих творів, права на які належать іншим авторам / К. С. Шахбазян // Наука України у світовому інформаційному просторі, Вип. 14 / Нац. акад. наук України; редкол. : Я. С. Яцків, О. М. Гузь [та ін.]. : Академперіодика, 2017. – С. 51-58.
 
 
Інтернет ресурси:
 

 


Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день