Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Душа його пісень жива

2019-11-03
до 70-річчя від дня народження Володимира Івасюка
 
“Французи, італійці, росіяни і всі інші народи співають своїми мовами, і їх ніхто не називає націоналістами. А ми, українці, вже з самої колиски стаємо націоналістами, якщо матері співають нам українські колискові. Тому нас перевиховують у концтаборах. Українець перестає бути націоналістом аж тоді, коли зневажає свою мову, пісню, свої національні традиції, любить усе, крім свого рідного”.
Володимир Івасюк
 
 
Володимир Михайлович Івасюк (4 березня 1949, Кіцмань, Чернівецька область – 24/27 квітня 1979, Брюховицький ліс під Львовом) – український композитор-виконавець, поет. Герой України (2009, посмертно). Один з основоположників української естрадної музики (поп-музики). Автор 107 пісень, 53 інструментальних творів, музики до кількох спектаклів. Професійний медик, скрипаль, чудово грав на фортепіано, віолончелі, гітарі, майстерно виконував свої пісні. Відомий як музикант, Володимир був і неординарним живописцем…
 
10 фактів про Володимира Івасюка
 
  1. Хлопчика назвали Володимиром – на честь батькових улюблених поетів Сосюри та Cамійленка.
  2. Змалечку він тягнувся до музики, в три роки найбільшим задоволенням були репетиції вчительського хору, куди його брали батьки. З п’яти сам починає вчитися грати на скрипці.  Музичну школу в Кіцмані відкрили за клопотаннями Михайла Івасюка та інших батьків.
  3. Володимиру Івасюку «світила» золота медаль, якби не прикрий випадок: у десятому класі він з друзями гуляли парком, і хтось закинув картуз на гіпсовий бюст Леніна. При спробі зняти незакріплений бюст упав із постамента і розбився. Усі потрапили до міліції, було відкрито «Справу Володимира Івасюка», постало питання про виключення його із комсомолу, вигнання зі школи. Зрештою, скандал зам’яли, але в атестаті з’явилися четвірки з історії СРСР та суспільствознавства.
  4. Ця ж історія завадила йому стати студентом Чернівецького медичного інституту попри блискуче здані вступні іспити. Хтось доніс про «справу» і 31 серпня 1966 року замість студентського квитка Івасюк його чекали звинувачення, що він «нечесним шляхом пробрався у лави радянських студентів» і наказ про виключення. Лише через рік, отримавши рекомендацію від заводу «Легмаш», Івасюк став студентом медінституту.
  5. Багато пісень Володимир Івасюк писав під псевдонімом, оскільки не був членом спілки композиторів, а тому відомі колективи не мали права брати їх до репертуару. Попри це пісні Івасюка перемагали на багатьох конкурсах в СРСР та за кордоном, їх співали від Камчатки до Чорного моря, а «Червона рута» стала справжнім світовим шлягером.
  6. У Володимира Івасюка було дві освіти. Після закінчення Чернівецького медичного університету він вступив до Львівської консерваторії на композиторське відділення. Його професором був Анатолій Кос-Анатольський.
  7. У Володимира Івасюка була дивовижна працездатність. Як згадував співак Ігор Кушплер, одного разу за ніч він написав оркестрову партитуру для 60 інструментів по пам’яті.
  8. Телевізійні фільми «Червона рута» та «Пісня завжди з нами» принесли Івасюкові шалену популярність, хоча це призвело до виключення його з консерваторії через пропуски. Щоб поновитися, Івасюк звертається до психіатричної клініки (це була єдина змога отримати «виправдання» пропускам, і до такої практики вдавалося багато творчих людей). Пізніше цей факт зіграє фатальну роль у хвилі чуток, якою намагалися заглушити голос івасюкових пісень.
  9. Влада спробувала видати смерть Івасюка за самогубство. Під цією протекцією партійні боси довго не давали згоди на поховання композитора на Личаківському кладовищі. . В газетах заборонили друкувати некрологи і співчуття рідним Івасюка. В день похорон саме на цей час скрізь були призначені комсомольські та партійні збори з обов’язковою явкою, були вказівки із загрозою виключення та звільнення з роботи.
  10. Попри це похорон Володимира Івасюка перетворився на мовчазну акцію протесту. Тисячі львів’ян вийшли на вулиці, щоб провести свого улюбленця в останню путь. В той день у Львові не було жодної квітки – ними була встелена дорога до Личаківського кладовища.

Музичні твори Володимира Івасюка

 
85.313(2Укр)
І-24
Івасюк, Володимир Михайлович. Водограй : пісенник / В. М. Івасюк.  К. : Музична Україна, 1989. –  128 с. ; 70х100/64. – Мініатюрне вид.
 
Опубліковано 30 пісень Володимира Івасюка.
85.94
І-23
Івасюк, Володимир Михайлович. Музичні твори (до 60-річчя від дня народження) : [зібр. вокал. творів] / В. М. Івасюк ; упоряд. О. М. Івасюк ; передм. М. Маслій. – Чернівці : Букрек, 2009.  –  292 с. : фот. кольор.
 
Вперше виходить у світ зібрання вокальних творів видатного композитора і поета, лауреата Державної премії імені Т. Г. Шевченка, Героя України Володимира Івасюка. Для виконавців, викладачів і студентів вищих музичних закладів, учнів фахових шкіл та училищ, а також усіх шанувальників українського музичного мистецтва. 
У книзі використано матеріали з архіву Чернівецького обласного меморіального музею Володимира Івасюка (директор Мирослав Лазарук), ноти пісень “Казка гір”, “На швидких поїздах”, “Не одпалай, моя любове!” відновлені з аудіозаписів заслуженим діячем мистецтв України Йосипом Созанським.
85.95(4УКР)
І-23
Івасюк, Володимир Михайлович. Інструментальні твори / В. М. Івасюк ; упоряд. О. М. Івасюк ; передм. Г. М. Івасюк-Криса. – Чернівці : Букрек, 2015. – 160 с. : кольор. іл, портр. – (Програма "Українська книга").
 
Пропоноване видання містить вокальні фортепіанні та інструментальні твори видатного композитора і поета, лауреата Державної премії імені Т. Г. Шевченка, Героя України Володимира Івасюка (1949–1979). Ця книга поведе шанувальників композитора у новий світ музичного мистецтва, відкриє нову грань спадщини Володимира Івасюка.
Видання стане корисним для викладачів і студентів вищих музичних закладів, учнів фахових училищ, а також для тих хто любить та цінує українські музичні твори.


Матеріали про життя та творчість Володимира Івасюка

Найвідоміша картина художника Миколи Горди, присвячена Володимиру Івасюку, – триптих «Червона рута» (1998) 

Івасюк, Михайло. Елегії для сина [Електронний ресурс] : поезії / М. Івасюк. – Ужгород : Карпати, 1991. – 124 с. ; портр. – Режим доступу:
 
Основу поетичної книги українського письменника з Чернiвцiв склав однойменний цикл вiршiв. Це до щему вiдверта сповiдь поета-батька, що втратив єдиного сина. Авторський монолог пройнятий болем невтiшного серця, але разом з тим вiн сповнений фiлософської зрiлостi й вражаючої мужностi.Основу поэтической книги украинского писателя из Черновцов составил одноименный цикл стихов. Это щемяще откровенная исповедь поэта-отца, потерявшего единственного сына. Авторский монолог пронизан болью безутешного сердца, но вместе с тем он исполнен философской зрелости и поразительного мужества.
85.313(4УКР)
У-58
Унгурян, Тарас. Монолог перед обличчям брата : [докум. повість] / Т. Унгурян.  К. : Просвіта, 2003.  80 с. : фот.
 
Володимир Івасюк. Посмертна нагорода – Національна премія України імені Т.Г. Шевченка  данина пам’яті і пошани майстру, який міг би зробити дуже багато, якби не пішов із життя так рано, так передчасно  у тридцять років.Ця документальна повість  довірлива щемлива розмова журналіста Тараса Унгуряна із сестрою знаменитого композитора Оксаною Івасюк. У книзі використано фотоілюстрації з архіву родини Володмира Івасюка та Чернівецького Меморіального музею композитора. Видання ілюстроване світлинами, що вже стали реліквіями. У книзі також вміщено ноти пісень «Червона рута» та «Я піду в далекі гори». Книга розрахована на широке коло читачів.
78.071.1(477)
І- 23
Володимир Івасюк. Життя – як пісня : спогади та есе / упоряд. П. Нечаєва. – Чернівці : Букрек, 2003. – 216 с., ноти : фот., муз. тв.
 
Книжка спогадів та есе розповідає про незабутнього, знаного усьому світові Володимира Івасюка — чарівника безсмертної пісні. До видання увійшли також кращі твори композитора.
До 55-річного ювілею композитора побачила світ книга спогадів та есе про Володимира Івасюка, яку упорядкувала директор Чернівецького Меморіального музею Володимира Івасюка Парасковія Нечаєва. До видання увійшли спогади 20 друзів Володимира, обох його сестер, 9 наукових статей, а також 10 кращих творів композитора, багато фотографій.
 
78.071(477)
Н 59
Нечаєва, Парасковія Михайлівна. Наш камертон – Володимир Івасюк : спогади / П. М. Нечаєва. – Чернівці : Букрек, 2016. – 188 с. : іл., фот.
 
Це друга книга П. Нечаєвої, присвячена В. Івасюкові. Перша – «Безсмертна тінь великих душ». Ця книга про те, як Музика від Бога Володимир Івасюк задав моральний і пісенний український камертон своєму поколінню, а воно передає його далі – дітям і внукам.
Книга написана на документальному матеріалі, адже авторка з 1987 року вивчала життя й творчість В. Івасюка. Вона мала можливість і радість особисто спілкуватися з батьками композитора Софією Іванівною й Михайлом Григоровичем Івасюками, його сестрами Галиною й Оксаною, на Чернівецькому обласному телебаченні працювала поруч з багатьма його друзями, зокрема, журналістом Жаном Макаренком, режисерами Василем Стріховичем і Василем Селезінкою, оператором Степаном Шпіцом, інженером Віктором Ожогіним, звукорежисером Ніною Щербаковою. Архівні матеріали, київські зустрічі, інтерв’ю, спогади лягли в основу цієї книги, яку автор пропонує читачам.
016:929:78
П 34
Пісня буде поміж нас : біобібліогр. покажчик (до 55-річчя від дня народження укр. композитора Володимира Івасюка) / Чернівецька обл. універ. наук. б-ка ім. М. Івасюка ; Чернівецький меморіальний музей В. Івасюка ; авт.-упоряд.: Л.І. Щербанюк.  Чернівці : Зелена Буковина, 2004.  180 с.
 
Бібліографічний покажчик присвячений 55-річчю Володимира Михайловича Івасюка, композитора і поета, співака і художника, скрипаля і піаніста, аранжувальника і диригента, громадський діяча і лікаря.... Видання містить найповнішу на 2004 рік бібліографію музичних творів, історій написання пісень, матеріялів про життя та творчість композитора, фестивалів, конкурсів та іншого.
Бібліографічний покажчик стане в нагоді науковцям, викладачам, аспірантам, студентам, бібліотечним працівникам та всім, хто цікавиться творчістю митця.

Тарас Чубай. Наш Івасюк

Навіть коли Ви не знали, хто такий цей Івасюк, то, напевне, знаєте його "Водограй" та "Червону руту", а може, й "Я піду в далекі гори". А тепер, завдяки Тарасу Чубаю та друзям, можна взнати хто такий Володимир Івасюк дещо більше. Ця подорож варта того, щоб спробувати, адже він – чудовий лірик, а Чубай – не менш чудовий аранжувальник та виконавець.Це пісні відкритого кохання, не обмеженого нічим, чого б не варто було покинути. Видавець: Атлантик. Фрагменти музичних композицій представлені на сайті Умка


***

УКРАЇНА. Президент (2005-2010; В.Ющенко). Указ "Про присвоєння В. Івасюку звання Герой України" [Електронний ресурс] : від 01.03.2009 р. N 110/2009 // Уряд. кур'єр. – 2009. –  4 берез. – Режим доступу : https://bit.ly/2N3lsEf. – Назва з екрана.
УКРАЇНА. Президент (2005-2010; В.Ющенко). Указ "Про вшанування пам’яті Володимира Івасюка" [Електронний ресурс] : від 01.03.2009 р. N 111/2009 // Уряд, кур'єр. – 2009. –  4 берез. –  Режим доступу : https://bit.ly/2WylVkH. – Назва з екрана.
***
Бацай, Л. Водограй таланту Володимира Івасюка : інформ.-бібліогр.і матеріали до уроків / Л. Бацай // Шкільний світ. – 2019. – № 7. – Вставка "Музика". – С. 1-16.
Бацай, Л. Життя, обірване крещендо : інформ.-бібліогр. список для організаторів дитячого читання про укр. композитора В. М. Івасюка / Л. Бацай // Шкільний світ. – 2019. – № 7. – С. 27-33.
Випереджаючи час: Володимир Івасюк : деякі факти з життя композитора // Літ. Україна. – 2019. – 16 берез. (№ 11). – С. 7.
Витвицький, В. Пісня зосталася його найвірнішою нареченою : 4 берез. 1949 р. в буковинському містечку Кіцмань народився композитор В. Івасюк / В. Витвицький // Голос України. – 2019. – 2 берез. – С. 1, 10.
Галкіна, Л. Сонячна постать тьмяної доби : матеріали для виховних заходів, присвяч. до дня народж. В. Івасюка / Л. Галкіна // Шкільний світ. – 2016. – № 1. – С. 22-29.
Ганущак, О. Пісня поміж нас : [про В. Івасюка] / О. Ганущак // Літ. Україна. – 2014. – 5 черв. – С. 6.
Горобієвська, О. "Таємниці доріг далеких..." : мандрівки Володимира Івасюка Польщею / О. Горобієвська // Слово Просвіти. – 2018. – 31 трав.-6 черв. (Ч. 22). – С. 13.
Данильчук, П. Таємниця Брюховецького лісу : до 70-річчя від дня народж.В. Івасюка / П. Данильчук // Пенсійний кур’єр. – 2019. – 1 берез. (№ 9). – С. 11.
Захарчук, О. Пісня буде поміж нас : [про презентацію збірки творів В. Івасюка] / О. Захарчук // Дзвін. – 2010. – № 10. – С. 154.
Івасюк Володимир Михайлович (04.03.1949-22.05.1979) – композитор, поет // Енциклопедія історії України : в 5 т. Т. 3: Е-Й / редкол. В.А. Смолій (голова)  [та ін.]. – К., 2005. – С. 407.
Івасюк Володимир // Мистецтво України : біогр. довідник / за ред.А. В. Кудрицького. – К., 1997. – С. 272.
Івасюк Володимир // Митці України : енцикл. довідник / упоряд. М. Г.Лабінський, В.С. Мурза; за ред. А.В. Кудрицького. – К., 1992. – С. 274-275. 
Івасюк Володимир Михайлович (1949–1979) : композитор і поет. Один із основоположників української естрадної музики // Видатні українці : культура, мистецтво, освіта : довідник / відп. за вип., ред. М. І. Преварська. – К. : Велес, 2016. – С. 117-120.
Івасюк Володимир Михайлович : укр. композитор і поет // Провідники духовності в Україні : довідник / за ред. І. Ф. Курас ; редкол. І. Ф. Курас, М. О. Багмет, В. І. Гусєв [та ін.] – К. : Вища школа, 2003.  – С. 657-658.
Ковальська, О. Володимир Івасюк, якого ми не знали / О. Ковальська // Експрес.  –  2019.  –  7-17 берез. (№ 10).  –  С. 7.
Ковальчук, В. Недоспівана пісня Володимира Івасюка / В. Ковальчук // Відкритий урок: розробки, технології, досвід.  –  2011.  –  № 3.  –  С. 73-75.
Коляда, І. "В симфонії дивній Весняної ночі  –  Я чую твій шепіт" : кохання і жінки у житті В. Івасюка : (до 70-річчя з дня народж. і до 40-річчя трагічної загибелі В. Івасюка) / І. Коляда // Історія в школі. – 2019. – № 5/6. – С. 16-23
Лемешенко, Н. 26 запитань про Володимира Івасюка : вікторина для учнів 7-х кл. / Н. Лемешенко // Шкільний світ. – 2019. – № 5. – С. 13-16.
Лепша, І. Зоряне життя Володимира Івасюка / І. Лепша // Чумацький шлях. – 2006. – №1. – С. 13-14.
Марусик, Т. Молодий, могутній і сучасний : пам'яті Володимира Івасюка / Т. Марусик // Дзвін. – 2009. – № 3/4. – С.115-117
Маурітссон, М. Український Джон Леннон – Володимир Івасюк (1949–1979) / М. Маурітссон // Укр. слово. – 2012. – 21-27 берез.(№ 12). – С. 14.
Мельник, О. Душа його пісень жива : [день народж. композитора В. Івасюка] / О. Мельник // Уряд. кур’єр.  –  2013.  –  2 берез.  –  С. 5.
Міщенко, М. У полоні печалі... : 22 травня 1979 року Львів проводжав в останню земну дорогу В. Івасюка / М. Міщенко // Високий замок. – 2019. – 23-29 трав. (№ 41). – С. 5 : фот.
Нечаєва, П. Наш Івасюк / П. Нечаєва, Т. Козирєва // День. – 2009. – № 37. – С. 1, 7.
Рутковська, О. Чи дізнаємося правду про загибель Володимира Івасюка : до дня пам’яті В. Івасюка / О. Рутковська // Слово Просвіти. – 2019. – 23-29 трав. (Ч. 21). – С. 8-9.
Серебріян О. Д. "Букфест"  –  присвята письменнику М. Івасюку / О. Д. Серебріян // Бібліотечна планета. – 2018.  –  N 1(січ.-берез.).  –  С. 15.
Скорик, К. Кохання  –  як пісня, пісні  –  як кохання : урок-ліричний концерт за творчістю поета-пісняра В. Івасюка / К. Скорик // Укр. мова і література в школах України. – 2017. – № 2. – С. 31-35.
Тарасюк, Г. "Писав, щоб не збожеволіти" : про книгу М. Івасюка "Елегії для сина" / Г. Тарасюк // Літ. Україна. – 2004. – 25 лист.  –  С. 6.
Філіпчук, Н. Етико-естетичні засади творчості Володимира Івасюка / Н. Філіпчук  // Мистецтво та освіта. – 2013. – № 3.  –  С. 2-5.
Шпак, В. Самодіяльний автор "Червоної рути" : 70 років з дня народж. В. Івасюка / В. Шпак // Уряд.  кур’єр. – 2019. – 2 берез. (№ 43). – С. 8 : фот.
 

Інтернет ресурси:

Івасюк Володимир Михайлович  : матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії 

Сторінки пам’яті Володимира Івасюка

Володимир Івасюк співає свої пісні

Івасюк Володимир Михайлович : сайт "Герої України" 

Володимир Івасюк. Доступні записи пісень Володимира Івасюка на сайті Золотий фонд української естради 

ВОЛОДИМИР ІВАСЮК. Програма «Велич особистости»

Дзюба Д. Володимир Івасюк. Українець, що знайшов Червону Руту 

Терещук Г. Феномен Володимира Івасюка. Сьогодні українському композиторові було б 70

 
 
Чернівецький обласний меморіальний музей Володимира Івасюка. Для віртуального ознайомлення з музеєм пропонуємо прочитати путівник.
Славному імені митця : до 60-річчя від дня народження В.М. Івасюка [Електронний ресурс] / ЧОУНБ ім. М.Івасюка.– Чернівці, 2009. – 20 с.  Режим доступу: http://biography.nbuv.gov.ua/data/data/bibliogr/2634.pdf
 

 

Підготувала Маргарита Бадида.


 

 


Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день