Після другої світової війни студіював економічні науки у Німеччині (Франкфурт, 1945-1947). У 1948 році емігрував до США, тут у 1953-1954 роках вивчав політологію в Колумбійському університеті в Нью-Йорку.
У Сша В. Шандор проводив надзвичайно плідну громадську і політичну роботу. Був секретарем Пан-Американської Конференції, членом публікаційно-інформаційної комісії Українського Конгресового Комітету Америки, працював у департаменті фінансів, був доцентом Українського Технічного Інституту в Нью-Йорку тощо.
Вікентій Шандор був ініціатором створення у 1949 році в Нью-Йорку земляцького товариства Карпатського Союзу, чільним провідником якого був довгі роки.
В історію України і рідного краю Вікентій Шандор увійшов насамперед завдяки самовідданій праці у 30-х роках на ниві будівництва Карпатоукраїнської держави, політичній і громадській роботі в Америці та чисельним і поважним науковим працям і публіцистичним статтям з історії Закарпаття.
Чимало зусиль прикладав В. Шандор, аби для Карпатської України з Праги щоденно велися передачі українською мовою, незважаючи на протидію цьому з боку уряду СРСР. Останній факт, за словами самого В. Шандора, свідчив про динамічну силу української державної ідеї, навіть таких незначних розмірів і можливостей як Карпатська Україна.
Ведучи мову про наукову і публіцистичну діяльність Д-ра Вікентія Шандора, слід підкреслити його глибоку ерудицію та високий освітній рівень. Три фахові освіти (правознавство, економіка, політологія), знання восьми європейських мов, історії Закарпаття, а також наукове сумління і працьовитість створили надійну базу для досліджень вченого. Доробок Д-Ра В. Шандора як вченого і публіциста нараховує понад сто поважних праць українською, англійською та німецькою мовами. Вони друкувалися в журналах “Український квартальник”, “Українське козацтво”, “Український тижневик”, “Сучасник”, “Вісник Товариства Українських інженерів”, “Новий шлях”, “Народна воля” тощо. Більшість праць дослідника порушує проблеми національно-культурного і політичного розвитку Закарпаття, боротьби українського населення краю за автономію і незалежність.
За життя був обраний почесним членом Закарпатського крайового товариства “Просвіта” і почесним доктором Ужгородського університету. У 2000 році за значний внесок у дослідження історії Закарпаття, плідну громадсько-політичну діяльність упродовж 30-х – 90-х років ХХ ст. йому присуджено обласну просвітянську премію імені Августина Волошина.
Помер Вікентій Шандор 11 серпня 2003 р. у США.
П. Федака
|