Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Чинадіївський замок (Замок Сент-Міклош)

Унікальне Закарпаття

Чинадіївський замок (Замок Сент-Міклош)

Історія самого замку починається в кінці XIV століття, коли власник Сент-Міклошської домінії барон Імре Перені, за превеликим дозволом імператора, почав будувати фортецю для захисту подорожніх на тракті Хуст – Ужгород. Добудовував замок вже інший власник – князь Міхай Телегді. Він і його сім'я зробили замок своєю резиденцією, а після смерті були поховані в підвалі церкви Святого Миколая поблизу від замку.
Потужний бастіон з метровими стінами мав всі умови для оборони. Спочатку замок був оточений земляними валами і ровами з водою. Двоповерхова будівля мала великі підвали, де зберігалися достатні запаси зерна. Бійниці під дахом по периметру будівлі дозволяли вести вогонь у відповідь по ворогу. У триповерхових бокових вежах розташовувалися вузькі сходи, в подвійних стінах були облаштовані потаємні ходи, що не раз ставали у нагоді господарям замку і частково збереглися до наших днів.
До XVII століття замок не раз ставав укриттям для місцевого населення під час численних завойовницьких кампаній – перевал "Руська брама", що знаходиться неподалік від замку, часто використовувався угорськими військами в походах на Галичину. В середині XVII століття замок був сильно пошкоджений польськими військами, потім відновлений, але став втрачати оборонне значення, поступово набуваючи статус резиденції. За наступні два століття замок змінив господарів з бунтівного роду Ракоці на власників з вірного угорській короні роду Шенборнів, неодноразово перебудовувався, все менше в ньому залишалося від фортеці. У ХХ столітті в замку спочатку була обладнана в'язниця, за радянських часів – сільрада, управління лісгоспу, а потім – автобаза.
Назву замок отримав від угорського селища Сент-Міклош, згадки про яке датовані початком XIII століття. У 1944 році село стало Чинадієво і увійшло до складу радянської України.
З 2001 року замок відданий в оренду закарпатському художнику Йосипу Барташу. Він з дружиною Тетяною за допомогою волонтерів і нечисленних спонсорів відновлюють замок, рятуючи його від остаточного руйнування.
Історія кохання:
Із замком Сент-Міклош пов'язана зворушлива і драматична історія кохання, за якою в XVII столітті, затамувавши подих, стежила вся Західна Європа. На той момент замком володіла Ілона Зріні – непримиренна противниця Габсбургів, яка героїчно стримувала трирічну облогу угорськими військами замку Паланок. У 1682 році в замку Сент-Міклош княгиня зустрілася з союзником – трансильванським аристократом і главарем повстанців-куруців графом Імре Текелі і ... покохала. Молодий граф був підкорений мужністю і красою Ілони і Сент-Міклош став місцем їх таємних зустрічей. Коли їх зв'язок розкрився, то після численних засуджень і перипетій княгиня відреклася від титулів і володінь заради своєї любові і свого народу, ставши національною героїнею. Зі своїм коханим вони були заслані до Туреччини, де і прожили до кінця своїх днів ...

 


Додаткові дані:

Відроджуємо життя замку : [розмова із худож., орендатором Чинадіїв. замку / вів О. Філіппов] / Й. Бартош // Зелений край. – 2010. – 2 лип. – С. 3. 

Родзинки Закарпаття: Чинадієвський замок  феодальна фортеця XV століття: [Мукачів. р-н] / О. Богданов // Чиста політика.  2009.  5 лют.  С. 7.

Чинадіївський замок: Руїни або Мистецький центр?: [Мукачів. р-н] / Я. Карабелеш // Світ Карпат.  2005.  № 1.   С. 40-41. 

Роман із замком. Художник Йосип Бартош перетворює Чинадіївський "Сент-Міклош" на Палац Кохання / А. Хаятова // Закарпатська правда.  2009.  25 квіт. – 1 трав. – С. 6. 

У кельтському залі. Замок "Сент-Міклош" продовжує відкривати приховані таємниці / О. Філіппов // Старий Замок. Паланок. –  2009. –  11-17 черв. –  С. 18. : фото

Чинадіївський замок "Сент-Міклош" / Філіппов О. // Діловий вісник.  2006.  № 5-8.  С. 15.

Чинадіївський "Сент Міклош" знову здивував пошановувачів середньовічного мистецтва : [фест. "Срібний Татош"] / О. Штефаньо // Новини Закарпаття. – 2013.  21 трав. – С. 1.

***

Чинадіївський замок (замок Сент-Міклош)

Чинадійово замок Сент Міклош у 3Д

Замок Сент-Міклош (Чинадіївський замок)

 


 

Новини

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день