Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Чайна плантація Мукачево

Унікальне Закарпаття

Чайна плантація Мукачево

     Мукачівський чай – природне диво Закарпаття і жертва сталінських експериментів. У 1949-му за наказом вождя вчені почали експерименти з вирощування південних рослин на півночі, і закарпатські ботаніки на чолі з академіком Віктором Сочавою отримали близько 10 млн руб. - на чай, евкаліпт і цитруси. Так на Красній гірці в Мукачево з'явилися 2 га експериментальної чайної плантації. До недавнього часу вона вважалася найбільш північною в Європі – поки не заклали чайні поля в Шотландії та Ірландії. "А в межах материка наша плантація все ще рекордсмен, – говорить Максим Адаменко, експерт з туризму, керівник Турінфоцентру Мукачево. – До того ж, острівний чай вкривають на зиму, а наш – зростає під відкритим небом". Але як тільки "головний експериментатор" помер, майданчик став переходити з рук в руки.

       В результаті чай, прижився тяжкою працею, залишився на гірці сам по собі. За довгі роки він здичавів і адаптувався до наших зим, ставши морозостійким: ніжні гілки відмерзають, але навесні кущі дають молоденькі пагони. Спробувати з них напій непросто: одним з останніх, хто застав досліди і, ймовірно, пробував чай, був професор ботаніки з Ужгорода Василь Комендар. Доктор біологічних наук помер в червні 2015 го (його ім'ям називається одна з вулиць міста): він до останнього журився про долю чаю і шукав способи захистити посадки, а також залучити інвесторів. За його словами, це були грузинські, індійські, цейлонські, кубанські і яванські сорти, які вже на третій рік після закладки плантації дали урожай в 2600 кг: експеримент вдався. Тому так сумно спостерігати, як гинуть зусилля стількох спеціалістів. 


    Відродження мукачівського чаю почалося, як часто це буває, з інтересу кількох небайдужих людей. Сьогодні на всю Україну – 4-5 фанатів закарпатського екзота, які, як можуть, поширюють інформацію про нього, намагаються вирощувати нові кущі і виготовляти чай.  Кущі перестали давати насіння, і від колишньої слави залишилася лише коренева поросль. Ліс, що поглинув плантацію, ніким не охороняється – сюди ходять за грибами та дровами, на пікніки і викопувати чайні кущі: раз у раз натикаєшся на круглі ями, що залишилися після крадіжки чаю. Цінні насадження приховують дика малина, ожина і молоді дубки, без гіда кущі годі й шукати. Два гектари плантації перетворилися в кілька уцілілих плям, хоча місцями видно навіть ряди, якими розсаджували чай.

      Навіть в такому убитому стані плантація представляє величезний інтерес, кажуть експерти. У чаю багата історія, сам факт, що ось уже майже 70 років він зростає на Закарпатті, дивний і привабливий для туристів. Хоча плантація в жалюгідному стані, зайнятися нею серйозно заважає законодавство. Сьогодні господар тут – лісгосп, і не те що купити, але навіть орендувати ділянку неможливо.  Там після розвалу Союзу залишилося безліч диких плантацій – їх тепер мінімально розчищають, щоб був підхід до кущів для збору листа, і налагоджують виробництво високоякісного чаю в малих обсягах. Червона гірка відноситься до заповідного урочища "Широкий" в межах Мукачівського лісгоспу, розповіли нам в Міністерстві екології та природних ресурсів. Основна мета створення цього заповідника – спроба відтворити умови збереження в природному стані плантації субтропічній культури – чаю.

 


Додаткові дані:

Закарпатський Цейлон

В Мукачево цівіте чай

Закинута плантація чаю  в Мукачево

Новини

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день