Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2019 - лютий
20 лютого Закарпаття долучилося до загальнонаціональних заходів із вшанування п’ятих роковин трагічних подій Революції гідності та пам’яті Героїв Небесної Сотні. В Ужгороді біля пам'ятного знаку борцям за свободу і незалежність України керівництво обласної адмістрації, міськради, установ і відомств, військовослужбовці, духовенство та громадськість запалили лампади, щоб вшанувати пам’ять учасників Революції гідності, які ціною власного життя відстоювали європейський вибір України.
Під час події студентки Ужгородського коледжу культури і мистецтв показали поетичну композицію „Післямова”, а духовий оркестр студентів і викладачів Ужгородського музичного коледжу ім.Д.Задора виконав Державний Гімн України. Зворушливим і символічним було виконання пісні„Пливе кача…” солістом Іштваном Халусом разом із хором студентів та викладачів Ужгородського коледжу культури і мистецтв.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
2 лютого в Мукачево, у Християнському культурному центрі, відбувся творчий вечір під назвою „Янголе мій”. Презентували аудіо-альбом відомого композитора, співака, заслуженого діяча естрадного мистецтва України, лауреата Мукачівської міської премії ім. О.Духновича Ігоря Білика.У програмі концерту відбулись виступи відомих виконавців та колективів з Києва, Львова, Луцька, Нетішина, Ужгорода та Мукачева.
8 лютого в Ужгородській дитячій музичній школі № 1 ім.П.І.Чайковського пройшов І Відкритий конкурс юних піаністів ім. М.С.Валковської, однієї з основоположників фортепіанної школи Закарпаття.
10 лютого у Мукачівському драматичному театрі показали виставу „Ув’язнені” –комедію у стилі абсурду, за творчістю Ніла Саймона.
10 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт „Шедеври з оперет Франца Легара”. Таїнство поєднало у собі вокальну й інструментальну музику, театральне й танцювальне мистецтво з використанням естрадних прийомів.
10 лютого у Мукачівському драматичному театрі поставили музичну дитячу виставу „Всі миші люблять сир” за творчістю Дюли Урбана.
12 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт „Кохання без меж” для тих, хто вже знайшов свою половинку, і тих, хто ще чекає на знакову зустріч. Цього вечора зі сцени лунали виключно пісні про кохання – українською, англійською, італійською мовами.
14 лютого у Мукачівському драматичному театрі провели святкову концертну програму з нагоди Дня Святого Валентина за участі колективів міського будинку культури.
14 лютого у Мукачівському драматичному театрі показали виставу „Едіт Піаф”–драму за мемуарами великої французької співачки.
14 лютого у Мукачеві, у центрі культури і відпочинку „Паланок”, відбулась святкова концертна програма з нагоди Дня святого Валентина.
17 лютого у Мукачівському драматичному театрі дітям показали виставу „Кай і Герда”, за мотивами відомої казки Ганса-Христиана Андерсена ”Снігова королева”.
17 лютого у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава „Дім Бернарди Альби”, за однойменною п’єсою іспанського поета і драматурга Федеріко Гарсіа Лорки.
21 лютого в Ужгороді, у малому залі музичного коледжу ім. Д. Задора, відбувся концерт студента IV-го курсу Адріана Ерпа, винятково обдарованого й успішного юного музиканта.
23 лютого в Ужгороді, у обласному художньому музеї ім. Й .Бокшая, в рамках проекту „Музика вихідного дня”, відбувся концерт для шанувальників духовної музики. Виступав академічний камерний хор „Cantus”. Хор виконав твори видатного італійського композитора пізнього Відродження Джованні Палестрини й одного з найвідоміших німецьких творців барокової музики Гайнріха Шютца.
24 лютого у Мукачівському драматичному театрі відбулась дитяча вистава „Правда про курочку Рябу” – улюблена казка дітей та дорослих.
24 лютого у Мукачівському драматичному театрі показали виставу „Кішки-Мишки”, за твором угорського письменника, драматурга і режисера Урбана Дюли.
24 лютого в Ужгороді, у обласній філармонії в рамках проекту „Музика вихідного дня” дав концерт камерний оркестр під керівництвом заслуженого артиста України Владислава Юроша.
27 лютого в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась благодійна акція. До п’ятиріччя Революції гідності для воїнів АТО та їхніх сімей „шерегїівці” безкоштовно показали виставу „Краще залишайся мертвим”. П’єса написана на основі реальних подій німецьким автором Карлом Ветлінгером. І хоча події в ній стосуються Другої світової війни, режисер Михайло Фіщенко зробив виставу актуальною і для нашого часу.
27 лютого в Ужгороді, у обласній філармонії, естрадно-духовий оркестр відзначив прихід весни новою програмою „Назустріч весні”.
28 березня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулось нове шоу театру тіней „Teulis”– „Твоя тінь”.
У лютому у Харкові вихованці студії сучасного танцю „Бліц” здобули два перших місця у національному талант-проекті „Global Talent”.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
8 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся літературно-музичний вечір „У слові – його стан душі і долі”, присвячений 75-річчю від дня народження заслуженого лікаря України, письменника Степана Біляка.
12 лютого в день 80-річчя виборів до Сойму Карпатської України, в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, презентували книгу Михайла Колодзінського „Українська воєнна доктрина”. Також під час презентації підібили підсумки Всеукраїнського конкурсу до 100-річчя Гуцульської Республіки. Конкурс був організований Фондом розвитку молодіжних рухів „Вперед” і проходив у двох номінаціях: „Літературна творчість” та „Плакат”. У читальному залі книгозбірні було розгорнуто виставку плакатів, тож усі охочі змогли оцінити художню творчість учасників.
13 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, до Дня закоханих відбувся музично-поетичний вечір „Полілог про любов”!
14 лютого в Ужгородській центральній міській бібліотеці, презентували одразу дві книги Івана Хланти „Народний літературно-мистецький музей Копашнівської ЗОШ І–ІІІ ступенів Хустського району. Путівник” та Василя Марка „Заповітна зоря Івана Хланти”.
19 лютого в Мукачево, у центральній бібліотеці імені Олександра Духновича, провели патріотичний урок та перегляд документального фільму „Небесна Сотня. Зима, що нас змінила”.
19 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, в інформаційно-ресурсному центрі „Вікно в Америку” відбувся тренінг із медіаграмотності для бібліотечних фахівців. 15 бібліотечних фахівців Берегівського, Виноградівського й Ужгородського районів, які обслуговують етнічних угорців, узяли участь у тренінгу „Основи медіаграмотності. Протидія маніпулюванням. Розвиток критичного мислення”.
21 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, презентували книгу заслуженого журналіста України Сергія Тихого „Перемагають лише переможці”.
25 лютого в Берегівській міській бібліотеці відбулася зустріч із письменницьким подружжям – Артемом Чехом та Іриною Цілик. Захід відбувся в рамках проекту „Мереживо” PEN Ukraine за сприяння Міжнародного фонду „Відродження” та допомозі Управління культури і освіти Берегівської міської ради.
26 лютого у Мукачівській міській центральній бібліотеці ім. О. Духновича провели зустріч із сучасними українськими письменниками Артемом Чехом та Іриною Цілик, які приїхали на Закарпаття в рамках проекту літературних читань „Мереживо”.
28 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася зустріч у форматі флешбука. Для цього була вибрана не художня книга, а історико-краєзнавчі нариси Тетяни Літераті „Втрачений Ужгород” про місто, його вулиці, будови, про їх мешканців з конкретними іменами і конкретними долями.
У лютому на Закарпатті вийшов друком третій випуск наукового щорічника „Етніка Карпат”, який став результатом співпраці викладачів-етнологів, студентів-істориків ДВНЗ „Ужгородський національний університет” та наукових співробітників Закарпатського музею народної архітектури та побуту.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
8 лютого в Ужгороді, у художньому салоні „Арт-Про” Володимира Ньорби, відкрилася персональна виставка ужгородського художника Василя Вовчка „Зимова казка”.
8 лютого в галереї „Ужгород” свій творчий доробок шанувальникам мистецтва презентував Йосип Бабинець. Виставка була присвячена 85-літньому ювілею художника. Роботи автора зберігаються в музейних і приватних колекціях України, Словаччини, Угорщини, Румунії, Італії, Франції, Німеччини та ін.
15 лютого в Ужгороді, в холі-атріумі обласної державної адміністрації, відкрилася авторська виставка живописця Владислава Ганзела. Експозиція мала назву „З подорожей по Карпатах”, на якій були представлені 85 робіт митця.
15 лютого в Мукачево, у картинній галереї замку „Паланок”, відомий закарпатський художник Антон Секереш презентував персональну виставку „Любов до рідного краю”. До уваги відвідувачів було представлено 64 живописні роботи художника та серію графічних робіт на кераміці.
20 лютого в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, члени молодіжного об’єднання Закарпатської організації Національної спілки художників України відкрили виставку творчих робіт під загальною назвою „Зима”.
20 лютого в Ужгороді, у День Героїв Небесної Сотні, у обласній адміністрації, представили виставку робіт закарпатських фотокореспондентів. На фотороботах були зафіксовані знакові події ужгородського Євромайдану.
22 лютого в Ужгороді, в арт-центрі „Галерея Ілько” відбулося відкриття одночасно двох виставок Надії Пономаренко під назвою „Ретро” та „Тихе мистецтво”.
23 лютого у галереї „Ужгород” відкрили 13-у обласну виставку творів графіки та малюнку „Графічне Закарпаття-2019”, на якій було представлено 75 робіт 55-ти авторів.
23 лютого в Ужгороді, у обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, показали виставку картин Олександра Липчея, талановитого лікаря і митця, члена Національної спілки художників України.
24 лютого в Ужгороді, у музеї архітектури та побуту, презентували виставку автентичних вишиванок учасниць студії „Косиця”.
25 лютого в Ужгороді, у приміщенні Генерального консульства Угорської Республіки, відбулось відкриття експозиції непересічного графіка Яноша Рейті. Один із найбагатогранніших закарпатських митців представив персональну виставку з нагоди свого чудового ювілею – 70-річчя.
26-28 лютого в Ужгороді, в обласній державній адміністрації, пройшла міжнародна науково-практична конференція „Горянська ротонда: історія дослідження, проблеми збереження та консервації”. Мета проведення заходу – обговорення проблем сучасного стану дослідження пам'ятки, вивчення й узгодження шляхів можливої розчистки, консервації та реставрації її як пам'ятки архітектури і монументального живопису національного значення, розгляд концепцій збереження Горянської ротонди науковцями України, Угорщини та Словаччини.
27 лютого в Ужгороді, у художньому салоні „Арт-Про”, свою творчість тематичною виставкою „Веселкова палітра ” презентувала молода мисткиня Ольга Ньорба.
У лютому в Ужгороді, у музеї народної архітектури і побуту, відбувся публічний захист дипломних робіт випускників Закарпатської академії мистецтв . Молоді митці краю презентували свої випускні роботи у жанрах образотворчого мистецтва та дизайну.
У лютому на Рахівщині пройшов черговий пленер художників. Захід відбувся в рамках співпраці закарпатських лісівників та кращих митців краю. Цього року лісівники вирішили організувати пленер серед мальовничих гір Чорногірського масиву. Саме тут велично простягаються найвищі гори України – Говерла та Петрос, які можна побачити із навколишніх сіл Рахівщини й насолодитися неймовірною красою тамтешніх краєвидів.
КІНОМИСТЕЦТВО
17 лютого у Берегові відбулася прем'єра художнього фільму „Este hivlak” („Дзвонитиму ввечері”). За задумом авторів стрічки Ріти та Саболча Бунди – це сімейна мелодрама про звичайні закарпатські сім'ї, з їхніми повсякденними радощами і проблемами. В ньому знімалися актори Берегівського угорського драматичного театру та мешканці Берегова.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
8-10 лютого в Ужгороді, у Боздоському пaрку, відбувся ювілейний 10-й фестивaль „Ужгородськa палачінта 2019”.
11 лютого в Ужгородському коледжі культури і мистецтв, пройшли Дні відкритих дверей для випускників дитячих музичних шкіл та шкіл мистецтв області.
19 лютого в Ужгороді, у музичному коледжі імені Д. Є. Задора, відбулась музично-теоретична ІІІ обласна конференція „Актуальні питання викладання музично-теоретичних дисциплін у мистецьких школах”. Участь у заході взяли більше 100 викладачів мистецьких шкіл з усієї Закарпатської області.
23 лютого в Ужгородському музичному коледжі ім. Д. Є. Задора пройшов День відкритих дверей. У програмі відбулись: концерт лауреатів міжнародних та всеукраїнських конкурсів; інформування щодо особливостей вступної кампанії 2019 та правил прийому; консультації з фаху та музично-теоретичних дисциплін.
24 лютого журналістка, випускниця Ужгородського національного університету Тетяна Літераті провела в Ужгороді відкриту екскурсію вулицею Капітульною. Вона розповіла про тутешні будинки та їх колишніх мешканців. Також цього дня відбулися безкоштовні вільні екскурсії десяти містами Закарпаття.
24 лютого у Мукачево відбулася відкрита екскурсія містом під назвою „Мігай Мункачі”.
У лютому юні ужгородські музиканти вже всьоме відвідали з концертом школу мистецтв у словацьких Великих Капушанах. Візит відбувся в рамках угоди про творчу співпрацю між Ужгородською дитячою музичною школою №1 імені П. І. Чайковського та Школою мистецтв міста Великі Капушани, яка діє з 2012 року.
Новини
20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.