Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2017 - червень
Указом Президента України Петра Порошенка №168/2017 від 28 червня 2017 року „Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Конституції України” за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм відзначено ряд громадян України. Зокрема, звання „Заслужений художник України” присвоєно скульпторові Михайлюку Михайлу Миколайовичу м.Ужгород.
28 червня, в День Конституції України, відбулись святкування та програми у різних містах Закарпаття.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 червня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, з нагоди Міжнародного дня захисту дітей відбувся безкоштовний показ вистави „Тричі славний розбійник Пинтя”.
1 червня в Ужгороді, на стадіоні „Авангард”, відбувся концерт гурту „Океан Ельзи” у рамках світового туру.
1 червня музиканти духового оркестру Головного управління Національної поліції в Закарпатській області зіграли другий концерт під час свого візиту в Донецьку область в рамках проекту „Схід і Захід разом”.
1 червня в Мукачеві з нагоди свята актори Мукачівського драматичного театру подарували дітям зустріч з казковими героями, які провели цікаві квести, флешмоби, аквагрим та безліч веселих розваг. На сцені показали казку „Жила-була Сироїжка”.
1-4 червня колектив академічного обласного театру ляльок „Бавка” взяв участь у V ювілейному щорічному Міжнародному фестивалі лялькового театру та ігор і розваг для дітей з батьками „VIRVAR”, що відбувся у словацькому місті Кошице.
2 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся вечір камерної музики. Ініціатором цього концерту став молодий ужгородський музикант, артист камерного ансамблю „Угорські мелодії” й естрадно-духового оркестру обласної філармонії Вілліам Варга.
4 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт студентки 3-го курсу Національної музичної академії України ім. П. І.Чайковського Вікторії Цюпак (сопрано).
7 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась зустріч шанувальників органної музики із творчістю одного з найвидатніших композиторів світу, майстра поліфонії і контрапункту Й. С. Баха у виконанні солістки обласної філармонії Катерини Гажо (орган).
11 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт тенора Олександра Садварі.
14 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт естрадно-духового оркестру „Golden Hits”.
15 червня в Ужгороді, в Амфітеатрі, відбувся концерт гурту „DZIDZIO”.
16 червня в Ужгороді, в Амфітеатрі, відбувся концерт виконавця Олега Винника „Моя душа”.
16-17 червня в Ужгороді, у обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулись звітні концерти народного художнього колективу студії сучасного танцю „Бліц” – багаторазових чемпіонів України та світу.
18 червня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава для дітей „Фіксі шоу”.
21 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, з нагоди закриття 70-го концертного сезону відбувся заключний святковий концерт.
25 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, у рамках закриття 70-го концертного сезону свою сольну програму „Горі, хлопці, горі всі!” запропонував заслужений академічний Закарпатський народний хор.
28 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, у День Конституції України на головній сцені краю виступила солістка, народна артистка України Етелла Чуприк.
29 червня в Києві оркестр Головного управління Нацполіції України в Закарпатській області взяв участь у всеукраїнському конкурсі-огляді духових та естрадно-духових колективів системи поліції. Наші правоохоронці відіграли кілька концертів.
В червні в Івано-Франківську співачка Мирослава Копинець представила Закарпаття на фестивалі „Porto Franko 2017”. Об’ємний виступ вокальної зірки крайового небосхилу, лауреата Всеукраїнського фестивалю „Червона рута” 2013 року в жанрі популярної музики на фестивалі „Porto Franko 2017” став пісенною візитівкою Закарпаття.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 червня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся літературний вечір, присвячений 80-річчю з дня народження фольклориста, літературознавця Івана Сенька „Збирач верховинських самоцвітів”.
1 червня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей, у Міжнародний день захисту дітей відбулася презентація нової книжки відомого ужгородського літератора Олександра Гавроша „Казки і казкарі”.
1 червня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей, відбулася виставка-вернісаж „Мир у дитячих долонях”, на якій були представлені творчі роботи учнів Ужгородської дитячої школи мистецтв .
2 червня в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся поетичний вечір дружби, під час якого молоді письменники з м. Старобільськ та Закарпаття ділилися своєю творчістю й налагоджували культурні мости.
7 червня в Ужгородській центральній міській бібліотеці відкрилася виставка юних художників зразкової студії „Золота палітра”.
21 червня в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація нової книги віршів Василя Кухти „Контрабанда слова”, яка здобула першість у номінації „Поезія” на цьогорічній виставці „Книга-фест-2017”.
23 червня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбувся показ фільму „Зламані” в рамках Фестивалю європейського кіно.
29 червня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся показ фільму „Надновий заповіт” в рамках Фестивалю Європейського Кіно.
В червні на засіданні сесії Мукачівської міської ради міський голова Мукачева Андрій Балога вручив Диплом та грошову премію цьогорічному лауреату Мукачівської міської літературної премії ім. Юрія Мейгеша – поету, заступнику голови літературного об’єднання „Рідне слово” Сливчуку Богдану Петровичу за збірки „Між нами і віками” та „Від берегів життя до берегів любові”.
В червні в Ужгороді заснували премію імені Петра Скунця. Один із ініціаторів створення премії - Олександр Гаврош. За словами пана Олександра, така ідея, щоб Ужгород мав свою літературну премію, не нова, адже великі міста мають свої літературні премії. На Закарпатті загалом таких премій небагато: обласна премія імені Федора Потушняка, Всеукраїнська премія імені Зореслава, премія для молодих авторів „Дебют”. Крім того, дві літературні премії має Мукачево – імені Юрія Мейгеша й імені Олександра Духновича.
В червні в Ужгороді побачила світ книжка Івана Хланти „Мелодії душі Василя Гангура”, присвячена художникові В.Гангуру (1945-2005).
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
1 червня, у Міжнародний день захисту дітей, в Ужгородському замку відбулись традиційні майстер-класи, куди з’їхались вихованці дитячих будинків сімейного типу та прийомних родин області. Загалом в заході взяли участь близько 50 дітей з дев’яти дитячих будинків сімейного типу. Всі вони разом з батьками-вихователями з величезним захватом вчились виготовляти ляльки-мотанки у різних техніках, ліпити з тіста та глини, шити півників та інші іграшки.
1, 2, 15, 29 червня в Мукачеві, в замку Паланок, відбулась зворушлива і захоплююча, загадкова і таємнича екскурсія… „100 хвилин за межами часу” – музична театралізована програма, вогні та нічне місто.
2 червня в Ужгороді, в арт-центрі „Галерея Ілько”, відбувся вернісаж виставки Миколи Малишка „Колір”.
3 червня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, напередодні Зелених свят студенти ІІ курсу філологічного факультету на декілька годин перевтілилися в русалок. Відбулось мистецьке відтворення русального міфу, давнього язичницького обряду, що побутував в Україні в першому тисячолітті нашої ери.
16 червня в центрі Хуста пройшов всеукраїнськиї пленер „Фортеця пензлем”.
16 червня у картинній галереї Мукачівського історичного музею відбулося офіційне відкриття персональної виставки відомого закарпатського художника Василя Бобіти.
17 червня в Мукачеві, в замку „Паланок”, відбулась історична реконструкція весілля Ілони Зріні та Імре Текелі.
17 червня у фойє Берегівської райдержадміністрації з нагоди Дня медичного працівника було відкрито виставку художніх картин молодої і талановитої художниці – Галини Рогач, яка за фахом є медичною сестрою.
18 червня в Ужгороді, в архітектурно-історичному комплексі „Совине гніздо”, відбулась виставка „Архітектура Ужгорода Австро-Угорської доби”.
19 червня у картинній галереї Мукачівського історичного музею розпочала роботу виставка картин „Boldogasszony” (Богородиця), яку представив науково-дослідний інститут національної стратегії м. Будапешт під патронатом Президента Угорщини Яноша Адера.
19 червня в Ужгороді, на набережній Незалежності, відбулась презентація фотовиставки „Ужгород: інший ракурс” відкритої у рамках проведення масштабного заходу „Майстерня міста”.
22 червня в м. Гуменне (Словацька Республіка) відбувся ІХ Міжнародний конкурс „Карпатське бієнале”, на якому представили свої графічні роботи діти та молодь з п’яти країн – Словаччини, Польщі, Румунії, України та Угорщини. Закарпатці представили 47 робіт.
26-27 червня в ужгородському арт-центрі „Галерея Ілько” відбувся публічний захист дипломних робіт студетнів Закарпатської академії мистецтв.
27 червня в Ужгороді, в атріумі Закарпатської ОДА, відкрилась фотовиставка, присвячена буковим пралісам Карпат. Понад два десятки фотографій демонстрували красу національних природних парків та заповідних фондів на території Закарпаття.
28 червня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Йосипа Бокшая, відкрилася нова експозиція художніх творів закарпатських класиків і сучасників „Кольори закарпатського малярства”, приурочена до 21-ї річниці від Дня Конституції України.
28 червня у Хустській картинній галереї відбулося відкриття унікальної графічної виставки члена Національної спілки художників України, відомого мукачівського митця Петра Матла.
28 червня на Рахівщині, у Музеї екології гір, що знаходиться на центральній садибі Карпатського біосферного заповідника, до дня працівника природно-заповідної справи відбулось відкриття виставки картин талановитого художника, рахів’янина Петра Дудчука.
29 червня в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосифа Бокшая, спільно з „Voloshyn Gallery” (Київ) відбулось відкриття персональної виставки художника, уродженця Закарпаття Михайла Деяка „Creation”.
30 червня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрилася виставка живопису художників-аматорів та професійних митців нашого краю, присвячена Дню Конституції України.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
1 червня в Ужгороді до Міжнародного дня захисту дітей відбулась низка заходів.
Зокрема, безкоштовне катання дітей на атракціонах у Боздоському парку і спортивно-розважальні заходи у парку „Підзамковому”. На площі Театральній розгорнувся „Європейський вернісаж”, а на набережній Незалежності проходила виставка-презентація „Калейдоскоп країн-сусідів”. У „Совиному гнізді” тривав ярмарок ідей та розваг. Також містом пройшов традиційний марш-ходотон дітей з особливими потребами.
Крім того, відбувся майстер-клас з об'ємної аплікації та концертна програма,
1-4 червня до Міжнародного дня захисту дітей у Мукачівському історичному музеї з ініціативи громадської організації „ARTvsWAR” („Мистецтво проти війни”) та Мукачівської спілки учасників АТО „Мукачівщина” тривав благодійний арт-ярмарок „Вони теж хочуть бути щасливими”.
3 червня в Ужгороді відбувся Міні-фестиваль „Міська барахолка”.
4 червня в Ужгороді до Міжнародного дня захисту дітей поблизу спортивного майданчику „Rоshen” та дитячої бібліотеки „Казка” вп'яте пройшов „Малеча-фест”.
4, 10, 18, 25 червня в Ужгороді відбулись відкриті екскурсії містом.
8-11 червня в Берегові та у Виноградові відбувся унікальний культурний фестиваль „Єврейські дні на Закарпатті”.
10 червня в селі Колочава Міжгірського району пройшов гастрономічний фестиваль ріплянки.
10 червня в Ужгороді, у парку Підзамковому, в рамках форуму-фестивалю „Місто щасливих дітей” відбувся перший на Закарпатті „Батл аніматорів”.
14 червня у селі Тополя, в Словаччині, відбувся регіональний фестиваль народного мистецтва, в якому взяли участь й кілька закарпатських колективів.
23 червня у грецькому місті Паралія на VII Міжнародному фестивалі музики „Паралія-Фест” з великим успіхом виступили викладачі Ужгородської дитячої школи мистецтв, учасники народного хору „Астра” та ансамблю народних інструментів „Браво”.
23 липня у Воловці відбувся фестиваль „Дзвінкі перлини Верховини”.
24-25 червня у селі Лисичово, що на Іршавщині, проходив фестиваль ковальського мистецтва та народних промислів „Гамора-2017”.
25 червня, на День Молоді, відбулись святкування та програми у різних містах Закарпаття.
28 червня в Берегові вдруге відбувся літературний міні-фест „Береги слова”.
Новини
Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.
Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".