Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2015 - травень
8 травня в Ужгороді в фойє Закарпатської ОДА відбулися урочистості з нагоди відзначення Дня пам’яті і примирення та 70-ї річниці Перемоги над нацизмом в Європі.
9 травня Ужгород відзначив 70-річчя Дня Перемоги над нацизмом. Відбулися урочистості з нагоди Дня Перемоги. У них взяло участь керівництво закарпатської міліції. Свято розпочалось на українсько-словацькому кордоні. Квіти до монумента „Україна – визволителям” поклали керівництво Закарпатської області та міста Ужгород, а також очільники правоохоронних органів. Далі корзини з квітами лягли до пам′ятника Добровольцям Закарпаття – учасникам Другої світової війни на пл.Кирила та Мефодія біля готелю „Закарпаття”. Після цього відбувся мітинг-реквієм на Пагорбі Слави, куди учасники свята вирушили під звуки духового оркестру колоною з площі Поштової. Учасники делегацій, зокрема й від УМВС, поклали вінки до монумента Вічного вогню. Після завершення покладання вінків духовий оркестр виконав Державний Гімн України під урочистий салют. На завершення свята у дворі міської Ратуші для гостей було розгорнуто польову кухню.
24 травня в Ужгороді з нагоди дня перепоховання Тараса Шевченка біля пам'ятника Кобзарю зібралось чимало містян. Вони читали вірші Кобзаря, згадували про нелегку долю відомого українця та помолилися за нього.
В травні голова обласної ради Володимир Чубірко та голова ОДА Василь Губаль підписали спільне розпорядження про нагородження спільною відзнакою обласної ради та обласної державної адміністрації – нагрудним знаком „За розвиток Закарпаття”. Ця відзнака вручається вперше. Її вручали на сесії обласної ради. Так, за вагомий особистий внесок у соціально-економічний розвиток області, сумлінну працю, високий професіоналізм, активну участь у громадському житті краю відзначено: Балог Клару Федорівну – народну артистку Української РСР, Микиту Володимира Васильовича – народного художника України, члена-кореспондента Академії мистецтв України.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 травня в Мукачеві у спортивно-розважальному комплексі „Адреналін” відбувся благодійний концерт, організований на підтримку військових. На концерті виступили гурти „Z.K.M.”, „Rock-H”, „Без Обмежень”.
2 травня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт камерного хору „Кантус” та виконавців із Швейцарії в рамках спільного майстер-класу.
3 травня в Ужгороді в академічному театрі ляльок „Бавка” відбулась прем’єра вистави „Котик та півник”.
3 травня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулась казка „Чарівні кільця”.
3 травня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт естрадно-духового оркестру „Музика вихідного дня”.
3 травня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулась вистава „Здрастуйте, я ваша тьотя…”.
3 травня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відбувся концерт „Гудацька тайстра”.
7 травня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт камерного оркестру (керівник – заслужений артист України Владислав ЮРОШ) за участі солістів: Тетяни Павлічук (фортепіано), Кирила Шарапова (скрипка) та Дениса Северіна (віолончель).
14 травня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбувся концерт колективу Ужгородського коледжу культури і мистецтв „Обійми нас, мати-Україно”, присвячений усім жінкам – теперішнім і майбутнім мамам.
14 травня в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі відбувся творчий звіт Ужгородського коледжу культури і мистецтв.
15 травня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт викладачів Ужгородського державного музичного училища імені Д.Є.Задора.
18 травня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт оркестру та солістів заслуженого академічного Закарпатського народного хору на честь 70-річчя його створення.
21 травня в Ужгороді в обласній філармонії відбулась одна із найпопулярніших програм симфонічного оркестру – хіт-парад „HOLLYWOOD”. В концерті прозвучали: підбірка романтичних мелодій Джона Вільямса, Енніо Морріконе, Ендрю Ллойда Веббера, Ганса Ціммера та Еріка Серри із відомих голлівудських стрічок.
21 травня в Ужгороді в театрі ляльок „Бавка” відбувся ювілейний концерт „Про що мріють діти” вокальної студії „Намисто”, яка відзначила своє 10-річчя.
22 травня в Мукачево в обласному театрі драми та комедії відбувся творчий звіт – концерт за участі найкращих колективів міста.
24 травня в Ужгороді у рамках проекту „Музика вихідного дня” відбувся вечір соліста Закарпатської обласної філармонії, заслуженого артиста України Олександра Садварія (тенор) під назвою „Прийде любові час”.
25 травня в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі відбувся благодійний концерт Угорського державного народного ансамблю у рамках програми „Кличе мене Закарпаття на два боки перевалу”.
26 травня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт заслуженої артистки України Етелли Чуприк з циклу „32 сонати Людвіга ван Бетховена” (фортепіано).
30 травня в Ужгороді кілька десятків юних музикантів просто неба виконали „Оду до радості” Людвиґа ван Бетховена, яка нині є гімном Європейського Союзу.
31 травня в ремісничому містечку Мукачівського історичного музею відбулася святкова програма „Ми – одна родина”, з нагоди святкування Днів міста Мукачева, за участі колективів та індивідуальних виконавців закладів культури і мистецтв та провідних виконавців міста.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
3 травня в Ужгороді у приміщенні Закарпатської організації Національної спілки письменників України відбувся літературний вечір відомого випускника філологічного факультету Ужгородського університету, лауреата Шевченківської премії, поета, есеїста, перекладача Дмитра Кременя.
4 травня в Мукачівській міській книгозбірні до 70-річчя Перемоги над нацизмом відбулася зустріч поколінь „Ви – перемогли! Ми – пам’ятаємо!” за участі представників громадсько-культурних організацій міста, ветеранів Другої світової війни, учасників бойових дій в Афганістані та бійців 128 механізованої бригади – учасників АТО.
6 травня в Мукачівській міській книгозбірні відбулася літературно-патріотична композиція „То пам'ять стає при свічі…”, присвячена Другій світовій війні.
11 травня в Мукачівській міській книгозбірні у літературно-музичному салоні „За покликом душі” побували гості зі Львова та Луганська: поет, бард, директор видавництва „АХІЛЛ” Володимир Губернський і бардистка Марина Науменко.
14 травня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся етномарафон „Традиції, які живуть”: етноподія, яка спрямована на збереження історико-культурної спадщини українського народу та Закарпаття, зокрема.
14-17 травня в столиці Чехословаччини – Празі відбулася 21-а Міжнародна книжкова виставка-ярмарок „Світ книги – Прага”. На національній експозиції „Український дім” презентувалися книги від закарпатських та українських видавництв, письменників, а також наукові видання Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Потушняка.
15 травня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація книг Люби-Параскевії Стринадюк „У нас, гуцулів” та „До данцу”.
20 травня, напередодні Дня вишиванки працівники Мукачівської міської книгозбірні влаштували вуличну акцію „Одягни вишиванку – доведи, що ти українець!”.
21 травня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся цикл заходів до Дня науки : усний журнал „Наша маленька планета” (до Дня екологічних знань); перегляд літератури: природничі науки; день бібліографії „Славетні діячі науки України”.
25 травня в Мукачівській міській бібліотеці відбулась літературна сага „Письменник і епоха” до 110-річчя від дня народження Михайла Шолохова.
26 травня Тячівська районна бібліотека створила справжні цімборські посиденьки. Поетичні читання, жарти, закарпатські співанки – все це відбувалось в книгозбірні цього дня.
27 травня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася творча зустріч з почесними гостями виставки „Книга-фест”: дослідником епістолярної спадщини Івана Чендея доктором філологічних наук Сидором Кіралем (м. Київ), та директором видавництва „Апріорі” Юрієм Ніколишиним (м. Львів), львівськими письменниками Юрієм Винничуком, Ярославою Павличко, Марією Чумарною.
27 травня в Ужгороді розпочалося книжкове свято „Книга-фест-2015”. Стартував фестиваль у міській дитячій бібліотеці „Казка”, де відбулася творча зустріч з дитячою письменницею Галиною Малик. Пані Галина презентувала своє доповнене перевидання „Незвичайних пригод Алі” (видавництво „А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”, м. Київ).
28 травня в галереї „Ужгород” учетверте пройшла „Книга-фест”. У книжковому святі взяли участь видавництва та автори із Закарпаття, Львова, Києва, Рівного, а також гості – українські письменники Словаччини.
28 травня в Мукачево на центральній площі Мукачівська міська центральна бібліотека ім. О. Духновича в рамках відзначення Дня міста організувала флешмоб „Місто читає”. Юні книголюби міста над Латорицею влаштували унікальне дійство – відкрили „живу” книгу, щоб розвіяти сучасний стереотип про те, що нинішня молодь віддає перевагу тільки комп’ютеру і соцмережам.
28 травня в Ужгороді в Центральній міській дитячій бібліотеці відбулося розважально-пізнавальне свято „Мирна країна – щаслива дитина”.
29 травня в Ужгороді в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулася зустріч знаної дитячої письменниці Лідії Повх зі своїми читачами. Захід відбувався у рамках обласного конкурсу дитячого читання „Лицар книги видавництва „Карпати”, присвяченого 70-літтю видавництва і мав на меті заохотити дітей до читання, ознайомити їх зі сторінкою літератури рідного краю.
30 травня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Федора Потушняка відбувся круглий стіл „Про можливості і перспективи угоди про творчу співпрацю між Спілкою українських письменників Словаччини та Закарпатською організацією Національної спілки письменників України”.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
6 травня в Ужгороді в кафе Voto відбулося відкриття виставка картин Олени Кондратюк „Квітник”.
6 травня в Ужгороді в Закарпатському обласному музеї народної архітектури і побуту відбулося відкриття ювілейної виставки та презентація альбому Аврелії Федор. У тематичній експозиції „Мовою квітів” були представлені твори, написані талановитою художницею – ученицею Адальберта Ерделі та Йосипа Бокшая.
7 травня в Ужгороді в приміщенні аеропорту відкрилася виставка моделей танків, літаків, вертольотів, військових та цивільних засобів пересування. Експозиція присвячена 70-й річниці Перемоги над нацизмом у Європі, Дню пам'яті та примирення та Дню Перемоги.
8 травня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Бокшая відбувся обласний щорічний семінар-пленер самодіяльних художників „Травневий Ужгород”.
16 травня в Ужгороді в „Галереї ІЛЬКО” була безкоштовно проведена „Ніч у Музеї” під звуки джазу та поезії.
16 травня в смт. Чинадійово Мукачівського району в стародавньому замку „Сент-Міклош” відкрилася виставка В’ячеслава Завалія „Місто уяви”. Виставка присвячена місту Мукачеву, що в абстрактній експресії автора вбачається поза реальним та міфічним.
17 травня в Ужгороді краєзнавчий музей відзначив Міжнародний день музеїв. Цього дня оглянути постійно діючі і нові експозиції та виставки музею можна було безкоштовно. В програмі свята відбулись: хореографічна вистава за мотивами легенди „Гори говорили” у виконанні студентів Ужгородського коледжу культури та мистецтв, відкрита фотовиставку Спілки художників Закарпаття „Карпатський круг – 2015”, виступ камерного оркестру студентів Ужгородського державного музичного училища та хореографічна постанова-казка „Князь-змієборець”.
17 травня в Ужгороді в краєзнавчому музеї відкрилась міжнародна фотовиставка. Участь у виставці взяли митці з 31 країни і представили вони більше 500 робіт, кращі з яких були обрані для показу. Виставка проходила в рамках міжнародного фотосалону „Карпатський круг”.
17 травня в обласному художньому музеї ім. Бокшая відбувся вечір поезії „Образ матері в літературі та образотворчому мистецтві”, який організував музей спільно з обласним осередком Національної спілки письменників України.
17 травня в обласному художньому музеї ім. Бокшая відбувся концерт музикантів Закарпатської обласної філармонії та Ужгородського державного музичного училища ім. Д.Задора під керівництвом В.Ф.Теличка.
17 травня в Ужгороді в „Панорамі” пройшла „Битва фотографів”.
18 травня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулось урочисте відкриття V-го обласного дитячого фольклорного фестивалю „Веселковий передзвін”.
19 травня у Мукачівській міській картинній галереї відкрилася виставка, присвячена Дням міста Мукачева. У виставці взяли участь члени Національної спілки художників України та члени Молодіжного об’єднання Національної спілки художників України.Роботи виконані в жанрах живопису та графіки.
20 травня в Ужгороді в музеї народної архітектури та побуту відбувся третій обласний фестиваль фольклорних колективів шкіл естетичного виховання „Веселковий передзвін”.
20 травня в галереї „Ужгород” відкрилась персональна експозиція художника із Іршавщини Василя Бобіти.
20 травня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відкрилась виставка членів Львівського регіонального відділення Спілки дизайнерів України, до якого входить і закарпатський осередок.
28 травня в Ужгородській центральній міській бібліотеці відбулася презентація виставки графічних робіт „Відображення часу” Василя Когутича.
29 травня в Берегово у фойє Берегівської райдержадміністрації відкрилась виставка художніх творів „Мистецтво, що об’єднує всіх”. Це всеукраїнський проект для пацієнтів, які мають вади психічного здоров’я.
В травні в УжНУ з ініціативи студентів історичного факультету відбувся літературний вечір „Колись я був на світі Травнем”, присвячений пам'яті закарпатського поета Петра Скунця, який у травневі дні відзначав би 73-ю річницю з дня народження.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
1-3 травня в Ужгороді на Наб. Незалежності проходив фестиваль-ярмарок „Сонячний напій”.
1-3 травня в Ужгороді в Боздошському парку відбувся міжнародний турнір з петанку „Сакура-2015”.
1-3 травня в Ужгороді в Боздошському парку відбувся фестиваль „Майся Фест”. На ньому проходили цікаві виступи, змагання, конкурси, майстер-класи, кулінарні презентації.
2-3 травня в комплексі „Термальні води Косино” відбувся гастрономічний фестиваль бограчу. Окрім смачних дегустацій, на гостей чекав виступ Олега Скрипки. На фестивалі встановили новий рекорд – приготували майже 2500 літрів бограчу.
3 травня в Рахівському районному Будинку культури відбувся VIII-й щорічний районний дитячий фестиваль-конкурс естрадної пісні ,,Над Тисою”.
8 травня в Ужгороді 70-ту річницю завершення Другої світової війни зустріли у Боздоському парку мистецько-патріотичним заходом, зокрема фаєр-шоу, театралізованими сценами, середньовічними танцями, хороводоводіннями, язичницькими обрядами та лицарським турніром.
9-11 травня В Ужгороді на території Боздоського парку проходив фестиваль „Майся фест!”. У програмі заходу були безліч атракцій, продаж гендмейдових виробів, розваги й забави.
10 травня в Мукачеві на площі Миру відбувся концерт під назвою „Я люблю тебе, мамо”, присвячений Дню матері.
10 травня старовинне закарпатське місто Хуст відзначило свій 925-й день народження. День міста відзначали на центральній площі міста. У програмі взяла участь компанія „Рудь”, яка подарувала його жителям солодку казку. В центрі міста розгорнулося ціле містечко з розвагами для дітей та їх батьків.
10 травня в Хусті відбувся фестиваль „День Бетлена”. Захід присвячений черговій річниці з початку правління князя Трансільванії Габора Бетлена, діяльність якого була тісно пов’язана із Закарпатською Марморощиною.
12 травня в Мукачево в центрі культури і відпочинку „Паланок” відзначили День матері. На свято завітали представники німецької культури у краї, місцевої влади, священнослужителі та матері талановитої молоді, яким і присвятили святковий концерт.
12 травня в Середнянській дитячій школі мистецтв Ужгородського району відбувся сімнадцятий обласний конкурс словацької народної пісні „Золотий соловей”.
12-14 травня в Ужгороді в Закарпатському художньому інституті відбулася міжнародна науково-практична конференція „Ерделівські читання”. Гостями конференції стали близько сотні відомих мистецтвознавців та дослідників, серед яких професори Є. Антонович, О. Оленіна, О. Голубець, Р. Шмагало, С. Коновець, академік Микола Мушинка, а також молоді науковці з усіх куточків України.
13 травня в Ужгороді в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” департамент соціального захисту населення облдержадміністрації провів обласний тур конкурсу-фестивалю „Таланти багатодітної родини” .
14-17 травня в Хусті в будинку культури відбувся щорічний ювілейний десятий міжнародний фестиваль сучасної та народної пісні „Веселка над Тисою”.
15 травня в Ужгороді в „Падіюні” відкрилася виставка та майстер-класи декоративно-ужиткового мистецтва творчих родин „Світ родинних захоплень”. Відбулася концертна програма за участі творчих родин присвячена Міжнародному Дню сім’ї.
16 травня в Ужгороді, а також у тринадцяти інших містах України вдруге відбудеться День Вуличної Музики. Традиційно у третю суботу травня на вулиці своїх міст виходять сотні музикантів професіоналів та аматорів, які грають і співають свою музику.
16 травня обласний центр Закарпаття приєднався до Дня вуличної музики – 2015, який відзначали у 14 містах України та мегаполісах світу.Протягом дня на площі Театральній для ужгородців грали гурти „Станція”, „5 Vymir” (Київ), „Позичений час” і „Siberian Sun ”, виконували пісні Остап Лощак, Владислав Шульга та Тетяна Кий. Також гості свята побачили вражаючі танцювальні номери від театру вогню „Dragonfly” та студії сучасного танцю „Бліц”. Завершився музичний марафон виступом популярного закарпатського гурту „Триставісім”.
19-21 червня у Свиднику (Словаччина) відбулося 61-е Свято культури русинів-українців Словаччини.
23 травня в Ужгороді у приміщенні Будинку культури профспілок відбувся вечір-вшанування пам’яті Ороса Олександра Михайловича – відомого закарпатського дослідника витоків української писемності та книгодрукування, талановитого науковця і публіциста, невтомного борця за Українську державність.
23 травня в Мукачеві пройшла унікальна екскурсія. Це була не звичайна екскурсія, а костюмована. Показав таємниці вечірнього Мукачева екскурсовод Ігор Гуледза.
23-24 травня у селищі Чинадієво Мукачівського району на території замку Сент Міклош відбувся фестиваль середньовічної культури та історичної реконструкції „Срібний Татош 2015”.
24 травня у Свалявському районному будинку культури відбувся творчий звіт колективів художньої самодіяльності Свалявщини „Україна понад усе!”. У рамках звіту у фойє будинку культури було розгорнуто виставку робіт майстрів народних художніх промислів та декоративно-прикладного мистецтва району.
24 травня в м. Ужгород з нагоди відзначення Дня вишиванки відбувся „Мегамарш вишиванок". Мета цієї акції – популяризувати національний одяг, традиції, культуру та побут і загалом – усе українське!
24 травня у Великому Бичкові на Рахівщині на честь Дня вишиванки провели парад вишиванок. Вулицями селища, під гучну музику, з вишиваними рушниками у руках пройшлися учні місцевої школи.
24-30 травня у Мукачеві пройшов XVl Міжнародний фестиваль етнічних театрів національних меншин України, країн СНД та Карпатського Єврорегіону „Етно-Діа-Сфера”. Найкращі професійні театри України завітали до Мукачева на фестиваль.
27 травня в смт. Середнє на базі дитячої школи мистецтв, на Ужгородщині, пройшов щорічний, уже ХІІІ-ий за ліком обласний конкурс українського художнього слова ім. І.Ірлявського „Моя весна”.
27 травня в м. Ужгород відбудеться ІІ форум молоді „Молодь змінить Україну”, який об’єднав громадських активістів Закарпатської області.
30 травня в Ужгороді на пл. Театральній відбувся флеш-моб – „Ода радості” Бетховена в рамках Всеукраїнського фестивалю-конкурсу дитячих ансамблів струнно-смичкових інструментів „Заграємо разом!”.
Новини
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".