Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2014 - листопад
Указом Президента України Петра Порошенка № 856/2014 від 7 листопада 2014 року „Про відзначення державними нагородами України з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва” почесне звання „Заслужений працівник культури України” присвоєно Папу Вільгельму Вілмошовичу – керівникові гуртка „Ромський дитячий ансамбль „Лаутарі” Закарпатського обласного палацу дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН”.
21 листопада в Ужгороді на пл. Театральній відбулося відзначення першої річниці „Революції Гідності” (Євромайдану), та вшанування пам'яті загиблих під час цих подій.
22 листопада у всіх районних центрах Закарпаття пройшли акції до Дня пам’яті жертв Голодомору. В Ужгороді на пл. Театральній відбулася Всеукраїнська хвилина мовчання. У церквах і храмах області пройшли панахиди за загиблими. У День пам’яті були приспущені державні прапори.
В листопаді Президент України Петро Порошенко вручив Національну премію України імені Тараса Шевченка 2014 року видатним діячам культури. Серед нагороджених – письменник Мирослав Дочинець – за романи „Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської Домінік” та „Горянин. Води Господніх русел”.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
2 листопада в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбулася прем’єра драми „Білий нігер” (режисер – Василь Шершун) за мотивами роману „Гордубал” чеського прозаїка та драматурга Карела Чапека.
2 листопада в Ужгороді в обласному театрі ляльок „Бавка” пройшла вистава „Золоте курча” Володимира Орлова для дітей дошкільного та шкільного віку.
5 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбулось концертне виконання комічної опери за твором С. Гулака-Артемовського „Запорожець за Дунаєм”. У проекті взяли участь симфонічний оркестр філармонії, диригент Вікторія Свалявчик, заслужений академічний Закарпатський народний хор, художній керівник – Наталія Петій-Потапчук.
8 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбулися урочистості та святковий концерт з нагоди Всеукраїнського Дня працівників культури та майстрів народного мистецтва.
9 листопада в Ужгороді в обласному театрі ляльок „Бавка” відбулась прем’єра „Лялькова забава – прадавня справа!” для дітей дошкільного та шкільного віку.
10 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт заслуженої артистки України Етелли Чуприк. Це другий вечір із циклу „32 сонати Людвіга ван Бетховена”.
11 листопада в Ужгороді в обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася вистава берегівських театралів – Ольги та Олександра Матей, драма на дві дії „Лев у пастці”.
16 листопада в Ужгороді в обласному театрі ляльок „Бавка” відбулось музичне шоу про неслухняних дітей „Бармалій” за мотивами твору Корнія Чуковського для дітей дошкільного та шкільного віку.
16 листопада в Угорщині у Будапешті в Національному театрі вперше була підготовлена та презентована танцювально-музична програма, присвячена фольклору народів Закарпаття. Програма відбулась за участі закарпатських музикантів.
16 листопада в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулася комедія французького драматурга-класика Алена Рейно-Фуртона „Нічні трудівниці паризьких тротуарів”.
20 листопада в Ужгороді у залі обласної філармонії у рамках фестивалю „Музичне сузір'я Закарпаття” відбувся концерт-реквієм Ґабріеля Форе „Requiem”, присвячений cвітлій пам'яті Героїв.
23 листопада в Ужгороді в обласному театрі ляльок „Бавка” відбулась вистава на верховинський мотив „Тричі славний розбійник Пинтя” Олександра Гавроша для дітей з шести років та сімейного перегляду.
27 листопада в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбувся перший сольний концерт гурту „Рокаш”. В концерті також взяли участь оркестр обласної філармонії під керівництвом Вікторії Свалявчик, оперна співачка Маріанна Гаврилко, учасниця шоу „Голос країни” Олеся Киричук, переможці шоу „Битва хорів”, вокальний ансамбль „BREVIS” та поет Андрій Любка.
30 листопада в Ужгороді в обласному театрі ляльок „Бавка” відбулась вистава „Стійкий олов’яний солдатик” (за казкою Г. Х. Андерсена) Володимира Данилевича для дітей дошкільного та шкільного віку.
В листопаді було прийнято рішення про перейменування Закарпатського обласного державного російського драматичного театру в місті Мукачево на Закарпатський драматичний театр над Латорицею.
В листопаді студія сучасного танцю „Бліц” привезла кілька престижних нагород із київського танцювального фестивалю „Feel the beat”.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
4 листопада в Ужгородському прес-центрі Олександр Гаврош презентував свою документальну книжку про Фірцака-Кротона „У пошуках Івана Сили” про закарпатця Івана Фірцака (Кротона), якого називають найсильнішою людиною ХХ століття.
7 листопада в м. Виноградів в центральній районній бібліотеці працювала „Творча майстерня”, майстер-клас по виготовленню іграшок із фетру.
9 листопада в Ужгороді на сцені обласної філармонії, під час святкувань Всеукраїнського дня працівників культури, було урочисто оголошено призерів конкурсу на кращу виставкову роботу, присвячену 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. Оргкомітет нагородив дипломами Перечинську центральну районну бібліотеку, Тячівську центральну районну бібліотеку, Ужгородську центральну районну бібліотеку, міську бібліотеку для дітей Ужгородської МЦБС, Мукачівську центральну міську бібліотеку ім. О. Духновича, бібліотеку с. Забрідь Хустського району та Виноградівську центральну районну бібліотеку. Було визначено три найцікавіші книжкові виставки у кожному районі.
9 листопада Ужгородська міська центральна бібліотека до Дня української писемності та мови провела ряд акцій, спрямованих на активну популяризацію української книги. Була проведена літературно-музична композиція „Там, де живе рідна мова, живе український народ”.
10 листопада в літературному музеї обласної організації НСПУ презентували перекладений Василем Густі роман словака Вітьо Став'ярського „Брудні черевики”. Книгу видало ужгородське видавництво „Ліра”. Твір отримав престижну премію „Anasoft litera 2013”, його визнано кращим романом року в Словаччині.
11 листопада в Ужгороді відбулося засідання Літературного клубу „Читаємо разом”, на якому письменник Олександр Гаврош провів екскурсію місцями дії власного містичного детективу „Капітан Алоїз”.
13 листопада в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація книжки виданої у Києві, повної версії роману Антона Копинця (1928-1980) „Іван Сила на прізвисько „Кротон”.
14 листопада у Рахові у новоствореному Музеї гуцульської різьби відбулася презентація повноколірної 100-сторінкової книги-альбому мистецтвознавця із Косова Аделі Григорук і уродженця Рахова Олександра Масляника „Юрій Павлович: сповідь душі”. Книга присвячена творчості відомого закарпатського майстра-різьбаря.
17 листопада в Ужгороді в УжНУ на філологічному факультеті відбувся творчий вечір, присвячений 105-річчю від дня народження визначного українського поета, громадського діяча і священика Зореслава. На святі було презентовано 22 випуск літературно-художнього видання „Між Карпатами і Татрами”.
20 листопада у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся творчий вечір чернівецького публіциста, есеїста та перекладача Олександра Бойченка. Було презентовано популярні книжки цього автора – „Мої серед чужих” і „Аби книжку”, а також перекладену Бойченком з польської збірку оповідань Тадеуша Боровського „У нас, в Аушвіці…”, яка здобула спеціальну нагороду цьогорічного Форуму видавців у Львові.
24 листопада в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація поетичної збірки Йозефа Лайкерта (м. Братислава, Словаччина) „Дотики душі” у перекладі Василя Густі.
26 листопада в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація книжки Надії Панчук „Справжнє кіно”. Це друга збірка малої прози письменниці, цього разу тематика – це повоєнні події на Західній Україні, які дивним чином перегукуються із сьогоденням. Вийшла книга у видавництві Олександри Гаркуші. Художнє оформлення книги – графіка Миколи Рогаля.
27 листопада в Мукачівській міській книгозбірні відбулася презентація поетичної збірки Валентини Попелюшки „Миротворче”.
27 листопада в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся ювілейний вечір на честь відомої в краї журналістки, письменниці, громадсько-культурної і політичної діячки Ірини Гармасій.
28 листопада в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулося чергове зібрання ужгородського Гайд-парку під лозунгом „Відповідально до чотирилапих”.
29 листопада в Києві у книгарні „Є” відбулася зустріч закарпатського письменника, лауреата Шевченківської премії Мирослава Дочинця зі своїми читачами. Письменник розповів про свою нову книгу „Світован. Штудії під небесним шатром”.
В листопаді в Ужгороді у видавництві „Ґражда” побачила світ нова книга поезії Віктора Грабовського „Заклинання болю”.
В листопаді в Ужгороді у видавництві „Карпати” вийшло друком нове видання „Народні балади Закарпаття”, підготоване фольклористом Іваном Сеньком. Цей збірник на сьогодні є найповнішим виданням балад Закарпаття.
В листопаді у Чернівцях вийшла друком книжка польської репортерки Лідії Осталовської у перекладі поета і публіциста Андрія Любки „Акварелі”. Це розповідь про один із найменш досліджених ґеноцидів періоду Другої світової війни, жертвами якого були європейські роми.
В листопаді у м. Мукачеві у видавництві „Карпатська вежа” побачила світ збірка п’єс „Тінь перемоги” Василя Кузана. Письменник дебютував у драматичному жанрі.
В листопаді в Ужгороді презентували альбом з добіркою фотографій під назвою „33 скульптури Івана Маснюка”. Автором ідеї створення альбому став мистецтвознавець Михайло Сирохман.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
3 листопада в Китаї у Шанхаї, в Музеї мистецтв відкрилася масштабна виставка під назвою „Міхай Мункачі та його час – угорське мистецтво на рубежі століть”. Всесвітньо відомий майстер пензля Міхая Мункачі (1844–1900) народився в Мукачеві.
5 листопада в Ужгороді в арт-кафе VOTO відкрилася виставка робіт члена Національної спілки художників України Едуарда Приходька.
5 листопада у Берегові, у приміщенні школи № 6 відкрили виставку творів місцевого митця і скульптора, художниці – Ганни Горват, якій виповнилося б 90 років від дня народження.
7 листопада в галереї „Ужгород” відкрилася виставка „Живопис&осінь” Павла Ковача. На виставці автор представив нові живописні роботи та відео-арт, відзнятий 20 років тому.
7 листопада у Виноградові у галереї „Імпасто” відкрилася виставка вишиваних картин Ганни Любки. Свою колекцію вишивальниця готувала двадцять років. Презентацію доповнив музичними імпровізаціями оркестр народних інструментів під керівництвом Віктора Марушки.
8 листопада в Ужгороді в обласному художньому музеї імені Й. Бокшая відкрилась виставка „Із Закарпаттям у серці: художники за межами отчого дому”. Свої роботи представили художники, скульптори та митці, котрі народились в Закарпатті, але зараз проживають в інших містах чи за кордоном.
14 листопада у Рахові відкрився музей гуцульської різьби майстра-різьбаря Юрія Павловича. Музей буде носити ім’я митця.
18 листопада в Мукачеві в міській картинній галереї відкрилась персональна виставка художника-авангардиста і скульптора Лавранта Бокотея. Художник присвятив цей захід 800-річчю з дня заснування селища Чинадієво.
24 листопада у Празі в районній міській мерії відкрилася виставка картин закарпатки, мисткині з Мукачева Оксани Геродесової у рамках культурної акції „Ми один одному не чужі”.
25 листопада в Ужгороді в обласному художньому музеї імені Й. Бокшая відбувся вечір пам'яті з нагоди річниці від дня смерті відомого ужгородського художника-благодійника Наума Захаровича Рєпкіна та відкриття експозиції митця.
27 листопада в Ужгороді в музеї народної архітектури та побуту відбулася презентація системи InfoHot-Spot. За допомогою цієї мережі можна підключитися до мережі Wi-FІ для того, щоб індивідуально ознайомитись із експонатами та іншими цікавими речами у музеї. Такі ж системи встановлені ще у двох музеях Ужгорода: краєзнавчому музеї та художньому обласному музеї імені Й. Бокшая.
28 листопада в Ужгороді у виставковому залі музею народної архітектури та побуту відкрилася ювілейна виставка творчих робіт художника-модельєра Марії Купарь та презентація її книги „Відродження”.
В листопаді на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2015 року у номінації „Образотворче мистецтво” від Закарпаття висунуто цикл живописних творів „Мій срібний край”, заслуженого художника України Тараса Данилича.
В листопаді музей народної архітектури та побуту виграв міні-грант в межах семінару „Презентаційна продукція і промоція музею” від проекту „ProMuseum”. Музей народної архітектури та побуту друкуватиме презентаційні листівки: кожна з них відображатиме не лише традиційний одяг та аксесуари, але й пропонуватиме для подальшого використання схему використаного в одязі орнаменту вишивки.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
2 листопада у м. Колочава Міжгірського району відбулося святкування чергового щорічного Дня єврейської культури, у рамках якого на іудейському цвинтарі була встановлена четверта пам’ятна стела жертвам Голокосту часів Другої Світової війни. В рамках свята відбулися: театралізовані дійства культурної спадщини колочавських євреїв „Голет у долині”, презентація книги голови Всеукраїнської асоціації євреїв, колишніх в’язнів гетто і нацистських концтаборів – Б. М. Забарко „Ми хотіли жити” та перегляд фільму „Шабатна гуска з Колочави”.
2 листопада в Ужгороді відбулася відкрита екскурсія: „Народний одяг Закарпаття”.
5 листопада в Ужгороді створили найдовшу в Україні вишиванку на асфальті. Активісти прикрасили орнаментом найдовшу в Європі липову алею.
7-9 листопада у Києві на ІV Всеукраїнському фестивалі-конкурсі народної хореографії імені Павла Вірського зразковий дитячий ансамбль народного танцю „Джерельця Карпат” та заслужений ансамбль танцю України „Юність Закарпаття” здобули друге і третє місця.
7-11 листопада в Мукачево відбулися заходи з нагоди вшанування Святого Мартина, покровителя міста над Латорицею. Відбувся молебень, традиційна „Ліхтарикова хода”, театралізоване дійство періоду життя Святого Мартина. У центрі міста влаштували святковий ярмарок. У залі Християнсько-культурного центру відбувся благодійний концерт „З любов'ю у серці”.
8 листопада в Рахові на центральній площі міста відбулася акція „Україна – це Я”. У програмі: благодійний ярмарок дитячих робіт, виступи дитячих колективів, вихованців гуртків. Основна мета акції – підтримка воїнів АТО та збір допомоги для армії.
8-9 листопада в Берегові пройшов I-ий фестиваль молодого вина та гусячих страв з нагоди Дня святого Мартина.
9 листопада в Мукачево відбулася відкрита екскурсія містом на тему „Великий подвиг забутих героїв”, присвячена 76-річчю з дня створення Організації Народної Оборони „Карпатська Січ”.
9 листопада, у місті Снина (Словаччина) відбувся ХХІV фестиваль духовної пісні. Україну репрезентували: вокальний ансамбль викладачів Великоберезнянської дитячої школи мистецтв, хор працівників культури Іршавського району, народний вокальний ансамбль „Оріховчанка” та вокальний ансамбль „Арніка”. У рамках фестивалю відбулася виставка робіт майстрів народної творчості Закарпаття, які представили вишивку, бісероплетіння та художній розпис на склі.
13 листопада у Мукачеві у Християнському культурному центрі та 16 листопада в ужгородському греко-католицькому Хрестовоздвиженському храмі відбулися благодійні концерти під назвою „За мир в Україні”.Перед глядачами виступили вихованці Мукачівської хорової школи хлопчиків та юнаків під керівництвом Володимира Волонтира.
15-16 листопада в Ужгороді пройшов 8-ий фестиваль молодого вина „Закарпатське божоле”. Фестиваль відбувся у центрі міста, у старовинних винних підвалах „Совинне гніздо – Богольвар”. На фестивалі були представлені взірці молодого вина та інші родзинки.
15–16 листопада в ужгородському альпінарії відбувся благодійний ярд-сейл з ініціативи волонтерів Руху „Підтримай армію України (Закарпаття)”. Тут пропонували відвідувачам цікаві майстер-класи, гарячі напої та свіжу випічку, раритетні книжки й м’які іграшки. Виступив гурт „Гудацька тайстра”.
15 листопада-2 грудня в Ужгороді проходив XIV фестиваль класичної та сучасної музики „Музичне сузір’я Закарпаття”. В обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая і А. Ерделі відбулося відкриття фестивалю і презентація культурологічного проекту „Мистецькі експедиції”.
16 листопада в Ужгороді пройшла чергова відкрита екскурсія містом: „Ужгород містичний”. Провів її професор кафедри історії України УжНУ Сергій Дмитрович Федака.
17 листопада студенти та викладачі Ужгородського коледжу культури і мистецтв організували концерт для військовослужбовців, котрі перебували у зоні АТО і зараз проходять реабілітацію та лікування в Мукачівському військовому госпіталі.
21 листопада у Виноградові у міському будинку культури до Дня Гідності та Свободи відбувся святковий концерт.
22 листопада на Мукачівщині у Великих Лучках відкрили меморіальну дошку уродженцю села, відомому історику та будителю Михайлові Лучкаю, авторові шеститомної „Історії карпатських русинів”.
23 листопада в Ужгороді в рамках проекту „Відкриті екскурсії” містянам та гостям міста була проведена екскурсія „Чехословацький Ужгород”.
25-27 листопада у Мукачеві стартували „Осінні театральні вечори”. Львівський, коломийський, ужгородський і навіть польський народні театри представили свої вистави на театральній сцені Мукачева.
27 листопада в Ужгороді на набережній річки Уж поблизу Лінгвістичної гімназії відкрили пам’ятник Джону Лорду, лідеру гурту „Deep Purple”. Під звуки знаменитої композиції „Smoke on the Water”, яку виконував симфонічний оркестр, на перилах набережної Ужа містянам представили маленьку фігурку рок-легенди роботи скульптора Михайла Колодка.
27 листопада у Хусті в міському будинку культури пройшов VII обласний фестиваль самодіяльних театральних колективів ім. Всеволода Майданного.
29 листопада в Чопі у міському будинку культури відбувся благодійний концерт на підтримку української армії.
В листопаді Іршавський ансамбль „Криниченька” взяв участь у фестивалі фольклорної пісні у Франції у містечку казок та дитячих фантазій „Діснейленд” у Парижі.
Новини
20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.