Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2012 - січень

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

2 січня в м. Мукачево в стінах Мукачівського греко-католицького собору відбувся традиційний різдвяний концерт хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи під керівництвом Володимира Волонтера.
2, 3, 4, 8 січня в м. Ужгороді в обласному театрі ляльок „Бавка” була представлена новорічна програма „Дракончик та Новий рік” для дітей дошкільного та шкільного віку.
3 січня в м. Іршава у Будинку дитячої творчості пройшов концерт духової музики за участі колективу народного самодіяльного духового оркестру Районного будинку культури.
8 січня в м. Ужгороді в Греко-католицькому Кафедральному соборі відбувся великий святковий різдвяний концерт.
ічня в м. Ужгороді в палаці для дітей та юнацтва „Падіюн” відбулась шоу-програма „Під старий Новий рік”.
14 січня в м. Мукачево відбулась презентація першого альбому гурту „Rock-H” (Рокаш) - „In vinko veritas” (керівник гурту Віктор Янцо). З виходом альбому слухачі зможуть почути „Рокаш” в якісному студійному звучанні. Видавцем є мистецька агенція „Наш формат”.
14 січня в м. Ужгороді в дитячій музичній школі № 1 ім. П. І. Чайковського відбувся різдвяний концерт за участю викладачів та учнів.
14-15 cічня три провідні мистецькі колективи Закарпатської області, які відомі не тільки в Україні, а й за кордоном, мали поїздку до Словаччини у м. Кошіце на 21-й „Маланчин вечір” та 12-й новорічний концерт русинів-українців, які щорічно відзначають це свято за Юліанським календарем. Особливою була зустріч організаторів та русинів-українців з народним інструментальним ансамблем „Рапсодія” Ужгородського районного будинку культури, керівником якого є Леся Дубенко.
15 січня в м. Ужгороді в обласному театрі ляльок „Бавка” було представлено закарпатський мюзикл пам’яті Івана Фірцака за мотивами книги О. Гавроша „Цирк Івана Сили”.
15 січня в м. Ужгороді у великому залі Закарпатської обласної філармонії відбулася прем’єра нової концертної програми Заслуженого академічного народного Закарпатського хору „На Старий Новий рік” (художній керівник та головний диригент – заслужений працівник культури України Наталія Петій–Потапчук).
21 січня в м. Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбувся ювілейний творчий вечір „Мої роки – моє багатство”, присвячений 90-річчю художнього керівника заслуженого самодіяльного ансамблю танцю України „Юність Закарпаття” обласного Будинку культури профспілок, народного артиста України Михайла Суслікова та 50-річчю створення цього аматорського колективу.
22 січня в м. Ужгороді в Закарпатській обласній філармонії вже традиційно відбувся благодійний гала-концерт колядницьких колективів, в якому брали участь фіналісти регіональних конкурсів, що протягом різдвяних свят тривали у храмах Мукачівської греко-католицької єпархії.
25 січня в м. Ужгороді в Ужгородському коледжі культури і мистецтв сталася незвичайна мистецька подія. Студентами випускного курсу режисерського відділення було сценізовано повість-казку провідної письменниці Закарпаття Галини Малик „Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії” – один із найвідоміших творів у чималому доробку авторки. Саме за цю повість-казку Галина Малик одержала премію ім. О.Копиленка журналу „Барвінок” (1988).

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

4 січня в м. Мукачево в міській центральній бібліотеці пройшла презентація нової збірки поезій члена літературного об’єднання „Родное слово” Володимира Маслова „Звуки Вселенной”, на яку зібралися творча еліта міста, друзі та рідні поета, читачі бібліотеки.
12 січня в м. Ужгороді в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулась презентація книги Петра Мідянки „Вірші з поду”, що вийшла у видавництві „Ліра”.
18 січня в м. Мукачево в міській центральній бібліотеці відбувся вечір-портрет „Все згорає – вічна лише пам’ять”, присвячений 60-річчю від дня народження поета Миколи Матоли, на якому звучали його поезії та теплі відгуки про відомого мукачівця.
19 січня в м. Ужгороді в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбувся літературний вечір пам’яті Миколи Матоли, який зібрав чимало шанувальників літератури різних поколінь. Адже поетичному слову Миколи Матоли судилося бути повною мірою прочитаним і осмисленим вже після того, як не стало автора (1952-1993). Видавництво „Карпати” презентувало книгу вибраних поезій поета „Структура голосу”. Книга видана за Програмою видання творів закарпатських авторів.
24 січня в м. Мукачево в міській центральній бібліотеці відбувся творчий вечір Василя Кузана „Коли народжується слово”. Присутні мали нагоду ознайомитися зі ставленням письменника до сучасної української літератури, його поглядами на поняття „мистецтво” і „талант”.
25 січня в м. Києві в Національному музеї Тараса Шевченка закарпатський письменник Мирослав Дочинець презентував новий роман „Вічник”, де розповідається про долю закарпатця в роки Другої світової і повоєнні десятиліття. „Вічник” висунуто Національною спілкою письменників України на здобуття Національної премії імені Т. Шевченка.
28 січня в м. Мукачево у міській книгозбірні відбувся літературно-музичний вечір „Я никогда не верил в миражи”, присвячений творчості видатного російського актора, поета і співака Володимира Висоцького, біографія якого у свій час була пов’язана з Мукачевом.
28 січня в м. Ужгороді в читальній залі міської бібліотеки пройшли перші Читання, присвячені 200-літньому ювілею Вітчизняної війни 1812 року.
У січні в м. Ужгороді у видавництві „Ґражда” побачила світ монографія Наталії Ребрик „Люби своє: Апологія Чину”. Книжка присвячена дослідженню літературного розвитку Закарпаття впродовж останніх двох століть із урахуванням мінливих колоніальних обставин культурного життя закарпатського прикордоння.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

18 січня в м. Мукачево відбулось урочисте відкриття меморіальної дошки Миколи Матоли (1952-1993) – уродженця міста, поета, лауреата літературної премії імені Василя Симоненка. На урочистій церемонії перед шанувальниками творчості Миколи Матоли виступили мукачівський міський голова Золтан Ленд’єл, начальник обласного управління культури Юрій Глеба, голова Закарпатської організації Національної Спілки письменників України Петро Ходанич, брат поета Іван Матола, письменник Василь Густі, директор видавництва „Карпати” Віктор Браславець та інші.
19 січня в м. Мукачево в ТРК „Щодня” стартувала виставка під назвою „Там, де живе кохання”. У її відкритті серед інших взяли участь заступник міського голови Мукачева Михайло Лабош, секретар Мукачівської міської ради Іван Маняк, директор художньої школи Сергій Кіреєв, директор ТРК „Щодня” Юрій Турянчик. Кожен відвідувач зможе переглянути фотографії, що їх представили три талановиті фотографи – Михайло Леньо (Мукачево), Юрій Циганин (Ужгород), Олена Кондрашова (Львів).
19 січня в м. Ужгороді в картинній галереї „Ужгород” з нагоди 50-річчя відкрилася ретроспективна виставка робіт закарпатського художника Антона Ковача. На ювілейній виставці майстра репрезентовано кількадесят робіт, що створені в останні роки.
19 січня у м. Києві у Центрі української культури та мистецтва творче об’єднання професійних художників Закарпаття запропонувало цінителям мистецтва познайомитися з роботами 16 художників у тематичній експозиції „Зима прийшла”: західноукраїнські зимові пейзажі, смаковиті різдвяні натюрморти, сцени із народних зимових свят.
20 січня в м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулось відкриття виставки „ІІI. Carpathica Art Expo”. Виставка об’єднує роботи митців Творчої групи імені Міхая Мункачі. Таким чином закарпатські угорці відзначили День угорської культури. На урочистий вечір, організований Товариством угорської інтелігенції Закарпаття та Центром підтримки угорської культури, завітали Консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Денеш Балог, заступник голови Закарпатської облдержадміністрації Іван Качур, начальник Управління культури Закарпатської ОДА Юрій Глеба, начальник відділу у справах національностей Закарпатської ОДА Юрій Гузинець, голова Закарпатської організації Національної спілки художників України Борис Кузьма, а також відомі художники, представники творчої інтелігенції, поціновувачі образотворчого мистецтва, шанувальники закарпатських авторів.
26 січня в м. Мукачево в картинній галереї відкрилася виставка ужгородського художника Сергія Біби. На її відкриття завітали представники Мукачівського міськвиконкому, художники та поціновувачі творчості митця.
27 січня в м. Ужгороді в художньому музеї ім. Й. Бокшая відбулось відкриття виставки молодіжного мистецького об’єднання „Малий Лувер”, присвячене 10-річчю його діяльності.
У січні в м. Ужгороді в обласному художньому музеї продовжувала діяти виставка заслуженого художника України, яскравого представника закарпатської школи живопису Василя Свалявчика з нагоди 60-річчя від дня народження.
У січні в м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту продовжувала експонуватись колекція різьблення по дереву Сіона та Івана Сільваїв.
У січні в м. Ужгороді було відкрито виставку фотомистецтва „Закарпатські мотиви”, яка традиційно проходить щороку у приміщенні обласного будинку культури профспілок. Голова спілки Володимир Ньорба розповів, що виставка щороку є своєрідним підсумком, звітом роботи кожного окремого фотохудожника за рік, їх участі у різноманітних міжнародних пленерах, які проходять і в Європі, і на Закарпатті.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ


8 січня в м. Ужгороді відбувся фестиваль гарячого вина „Глінтвейн - 2012”.
8 січня в м. Ужгороді пройшло фольклорне свято „Різдво в Ужгороді” з вертепами, та колядниками.
13-15 січня в м. Мукачево на центральній площі проходив 17-й фестиваль – конкурс „Червене вино”.
13-15 січня в м. Мукачево вже традиційно тривав Всеукраїнський дитячо-юнацький фестиваль естрадної пісні „Різдвяна зіронька - 2012”.
14 січня в м. Ужгороді громадською організацією „Молодь національних меншин Закарпаття” на чолі з Едуардом Йовнаші спільно з Ужгородським міським центром дозвілля було організовано Новорічне свято для ромських дітей Ужгорода, яке проходило в залі центру дозвілля.
14 січня в м. Мукачево пройшов обласний огляд колядницьких колективів „Вертеп-2012”.
14 січня в с. Дубриничі Перечинського району пройшов концерт Різдвяних вертепів за участі всіх православних недільних шкіл району та недільної школи Храму Всіх Святих (м. Ужгород).
14 січня в м. Іршава відбувся фестиваль вертепів та колядницьких колективів, у якому взяли участь одинадцять колективів.
14 січня в с. Оноківці Ужгородського району відбулося новорічне святкове дійство „Із здоров’ям якнайкращим”.
19 січня в м. Рахів розпочався районний фестиваль зимового фольклору „Ой радуйся, Земле”.
19 січня в м. Чоп на центральній площі міста пройшла мистецька акція „Різдвяна колядка”.
20 січня в с. Стеблівка Хустського району пройшов ІІ-й фольклорний фестиваль „Салдобоський танець”. У святі брали участь перший заступник голови райдержадміністрації Дмитро Маді, заступник голови райдержадміністрації Михайло Попович. Відкрив фольклорний фестиваль сільський голова Василь Лукач. До участі у фестивалі були залучені фольклорні колективи сіл Стеблівка, Драгово, Крайниково та с. Вільхівські Лази (Тячівський район).
21 січня в м. Стрий Львівської області в Народному домі Стрийського міськрайонного товариства „Просвіта” виступили з творчою програмою хор Закарпатського крайового культурно-освітнього товариства „Просвіта” – художній керівник і диригент Маріанна Янчар, та ужгородська поетеса Ірина Гармасій. Зустріч просвітян приурочили Дню Соборності України.
21 січня в м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбувся фестиваль колядок „Коляди у старому селі”. Взяти участь у веселому дійстві приїхали бетлегеми з кожного району області.
21 січня в с. Чинадієво Мукачівського району в замку Сент-Міклош відбулось святкування першої річниці мукачівського клубу середньовічної реконструкції „Веремій”.
26 січня в м. Ужгороді в обласному театрі ляльок „Бавка” було відкрито „Бавчину книжку”. Це яскрава тумба – вітрина для дитячих книжок, яка віднині прикрашатиме хол театру, і всі бажаючі можуть ознайомитись з виданнями для дітей закарпатських авторів. За словами керівника літературно-драматичної частини театру Ніни Малишко експозиції час від часу будуть змінюватися, заплановано створювати тематичні виставки, присвячені одному автору або ж якійсь окремій тематиці. В планах — проведення автограф-сесій письменників.
28 січня в с. Геча Берегівського району пройшов шостий Міжнародний фестиваль різників свиней (по закарпатськи – гентешів). Традиційно на нього з’їжджаються не тільки професійні різники, щоб показати свою майстерність, але й любителі всіляких смаколиків із свинини.
У січні в с. Лохово Мукачівського району в клубі відбулося новорічно-різдвяне святкове дійство „Сільські коляди” під керівництвом Наталки Гарагонич.
У січні в м. Тячів відбулися районний огляд-конкурс вертепів та колядницьких колективів „Вертеп-2012”, конкурс на найкращий різдвяний малюнок та фестиваль „Червене вино”.

Новини

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день