Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2014 - січень
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
8 січня в Ужгороді у Хрестовоздвиженському греко-католицькому Кафедральному соборі відбувся Великий святковий Різдвяний концерт. У виконанні хорів лунали визначні твори різними мовами: українською, угорською, німецькою, словацькою.
9-17 січня в містах Мукачево та Ужгород відбулися різдвяні концерти хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи.
12 січня в м. Ужгород у приміщенні обласного українського музично-драматичного театру імені братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв відбувся щорічний єпархіальний Різдвяний концерт. У Різдвяному концерті взяли участь хор Свято-Хрестовоздвиженського собору м. Ужгорода під керівництвом заслуженого артиста України, протодиякона Федора Копинця, заслужений артист України, голова Відділу єпархіального, церковного, культурно-просвітницького служіння, архідиякон Олександр Садварій, дітки благодійного родинного будинку „Нова сім’я”, актори обласного облмуздрамтеатру, вокальний ансамбль ужгородської музичної школи №1 „Перлинка”, танцювальна група тієї ж музичної школи, вихованці Недільної школи при Свято-Хрестовоздвиженському соборі, квартет „Скит” від Свято-Духівського храму м. Мукачево, діти з Медико-соціально-реабілітаційного центру „Дорога життя” та естрадно-духовий оркестр Закарпатської обласної філармонії.
13 січня в Ужгороді в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „Падіюн” відбувся концерт „Під Старий Новий рік”. Шоу-програма стала і підсумком року, і презентацією майбутнього: публіці представили як нові номери, так і найкращі за минулий рік.
14 січня в Ужгороді в обласній філармонії виступив заслужений академічний Закарпатський народний хор із святковим концертом „На старий новий рік”. Сюжетом різдвяного концерту стали давні традиції – обряди народних гулянь закарпатців, танці й пісні Ужгородщини, а також відомі українські колядки. Святкове дійство прикрасили сольні виступи народного артистаУкраїни Петра Матія, Олександра Товта, Мирослави Копинець, Ольги Свиди та інших.
17 січня в Ужгороді з нагоди новорічно-різдвяних свят в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” було представлено мюзикл „Вечори на хуторі поблизу Диканьки” за мотивами повісті Миколи Гоголя „Ніч перед Різдвом”. Виставу презентував аматорський театр ім. Івана Кедюлича Перечинського районного Будинку культури (керівник – Іван Козак). У виставі-мюзиклі ролі виконували: Сергій Риган, Анастасія Судакова, Тетяна Кречко, Іванна Чорна, Леся Керецман та ін.
17 січня в с. Зарічово Перечинського району на сцені сільського Будинку культури нещодавно створений обласний народний театр „ЛЕМко” (лемківське етнічне мистецтво) презентував себе прем’єрою першої вистави „Зірка над Віфлеємом” за п’єсою закарпатського письменника Василя Мулеси. У виставі було задіяно понад 20 акторів-аматорів. В ролі режисера-постановника виступив автор п’єси.
19 січня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка відбулася прем’єра спектаклю за історичною драмою „Назар Стодоля”. Нова постановка здійснена з високою професійною майстерністю і максимально наближена до класичного прочитання Шевченкового твору.
19 лютого в Ужгороді в обласній філармонії симфонічний оркестр провів музичний хіт-парад „Hollywood”. У програмі концерту – саундтреки з фільмів Голлівуду. Диригент – Вікторія Свалявчик-Цанько.
24 січня в Ужгороді у Мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбувся вечір фортепіанної музики „Звуки натхнення”. Солістка – Людмила Марцевич, народна артистка України. У програмі концерту прозвучали твори А. Моцарта, Ф. Шуберта, М. Равеля, Ф. Шопена.
24 січня в Ужгороді у приміщенні обласного академічного театру ляльок „Бавка” відбувся ІІІ фестиваль короткометражних фільмів „Міграція – спроба втечі чи право на краще життя?”. Цього року на конкурс надійшли не тільки фільми українських авторів, а також одна робота від німецького режисера. Решта – з Дніпропетровська, Києва, Рівного, Сум, Ужгорода. Загалом – 7 робіт. На фестиваль приїхав швейцарський режисер Фернанд Мелгар. Він очолив журі цьогорічного конкурсу фільмів про міграцію, а також презентував власний фільм „Спеціальний рейс” – стрічку про нелегальних мігрантів, яка стала призером численних європейських та світових фестивалів документального кіно. Наступного дня, 25 січня, Фернанд Мелгар радо зустрівся з кіномитцями Ужгорода, щоб поспілкуватися з ними, поділитися досвідом та відповісти на їх запитання.
26 січня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбувся прем’єрний показ вистави „По щучому велінню”. Постановку за дитячою п’єсою Марка Кропивницького здійснив заслужений артист України Олександр Куцик. Ужгородська театральна сцена стала третьою в Україні, на якій відбулась постановка за мотивами п’єси українського класика. Протягом години лише чотири актори – Лариса Кривчик, Олена Пишка, Олександр Бєліков та Павло Проданюк співали, танцювали та перевтілювались у різних героїв аби передати закарпатський малечі всі чари добра та любові.
26 січня в Ужгороді у великому залі обласної філармонії відбувся благодійний різдв’яний концерт. Участь у гала-концерті взяли переможці 3-х вертепів архидияконатів Мукачівської греко-католицької єпархії та церковні хорові колективи.
28 січня в Ужгороді у великому залі обласної філармонії пройшов концерт Струнного оркестру під керівництвом Сергія Добоша. У програмі – різдвяна музика та ексклюзивні інтерпретації на пісні гурту „Океан Ельзи”, Адель, Майкла Джексона. Солісти – Остап та Ольга Шутко.
У січні журналістський клуб „Театрал Закарпаття”, метою діяльності якого є всебічне висвітлювання життя театрів на Закарпатті, підбив підсумки театрального життя краю за 2013 рік. За результатами анкетування журналістів:
– Виставою року названо любовну драму з прибамбасами „Meine Liebe Віра” Олександра Гавроша у постановці Закарпатського обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв;
– Режисером року став киянин Сергій Архипчук, який поставив у Закарпатському обласному українському музично-драматичному театрі „Meine Liebe Віру” та „Трамвай „Жадання”;
– Акторкою року визнано Клару Берец за роль Віри у виставі „Meine Liebe Віра”;
– Актором року став Михайло Фіщенко за роль Едіка у виставі „Meine Liebe Віра”;
– Гастролями року визнано вистави в Ужгороді Національного театру російської драми імені Лесі Українки;
– Серед театральних подій року журналістський клуб називає відновлення фестивалю „Інтерлялька”, поява тепла в глядацькій залі обласного муздрамтеатру імені братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв, отримання звання академічного театром ляльок „Бавка”, створення журналістського клубу „Театрал Закарпаття”, отримання нагороди „УНІМА” за кращу лялькову виставу року в Україні обласним театром ляльок „Бавка”, гастролі обласного українського театру імені братів Шерегіїв на сцені Національного театру імені Лесі Українки в Києві.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
4 січня в Ужгороді у кав’ярні „Кофітель” відбувся літературно-музичний захід „Нове. Початок”, який передбачав дві складові: на вечорі звучала поезія та музика. Організатори пропонували відвідувачам разом зробити добру справу і долучитись до акції від Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка „Прикрась ялинку цукеркою”. При вході на захід бажаючі мали змогу зробити доброчинний внесок від 10 гривень, а згодом усі зібрані кошти організатори передали діткам, котрі святкували Різдво в дитячій лікарні.
13 січня в Ужгороді в обласній державній адміністрації відбулося засідання робочої групи, на якому учасники обговорили питання стосовно реалізації, у рамках заходів до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, спільного видавничого проекту облдержадміністрації та обласної організації Національної спілки письменників України „Зоря Шевченка над Карпатами”. Цю книгу планують видати у рамках Програми підтримки видання місцевих авторів, популяризації закарпатської книги та сприяння книгорозповсюдженню. У книзі заплановано вмістити твори про Тараса Шевченка видатних поетів Закарпаття, а також україномовних митців з Угорщини, Словаччини, Польщі та Румунії. До проекту залучать поетів з інших областей Карпатського єврорегіону, зокрема лауреатів Шевченківської премії. Книга поповнить бібліотечні фонди області.
13 січня в м. Ужгород в рамках акції „Прикрась ялинку цукеркою”, яку проводила обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка, працівники читальної зали відвідали покинутих діток, які перебувають в Ужгородській міській дитячій лікарні. Упродовж двох тижнів в читальній залі обласної бібліотеки тривав збір благодійних внесків, солодощів, іграшок та інших потрібних для малечі речей. До акції долучилась також кав’ярня „Кофітель”. Спільними зусиллями було придбано підгузки, необхідні медикаменти та вітаміни, які були передані для малечі в міську дитячу лікарню.
16 січня в Ужгороді в читальній залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулася презентація збірки поезій Мілана Бобака „Бути птахом”. Нова збірка поета – це понад 50 поетичних мініатюр, це – подарунок для шанувальників інтелектуальної поезії, скупої на слово і багатої на думку. Видання українського поета Східної Словаччини з м. Пряшева вийшло друком в ужгородському „Видавництві Олександри Гаркуші”.
20 січня в Ужгороді в читальній залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка пройшов тематичний вечір на тему „Мартін Лютер Кінг: велика людина та його мрія”. У заході взяли участь волонтери Корпусу Миру.
23 січня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація збірки поезій Саманти Рац-Стоїлькович „Десь близько”. Це друга збірка віршів поетеси з м. Руський Керестур, що в Сербії. 88-сторінкова книжка вийшла друком у Львові у видавництві „Тиса”. 36 оригінальних текстів супроводжуються українським перекладом Олександра Гавроша і витонченою графікою Юлії Процишин. Після ознайомлення з новим виданням гостям було продемонстровано документальний фільм телеканалу „Тиса-1” про життя української діаспори на Балканах „Українці Сербії”.
25 січня в м. Мукачево у міській бібліотеці ім. О. Духновича відбувся вечір пам’яті „Спасибо, что живой”, присвячений видатному російському актору, поету і співаку Володимиру Висоцькому.
26 січня в Ужгороді в читальній залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулася історична година „Ніхто не просив пощади”, присвячена річниці бою під Крутами, та перегляд документального фільму „Собор на крові”.
29 січня у м. Виноградів у центральній районній бібліотеці з нагоди вшанування пам’яті героїв Крут відбувся вечір „На Аскольдовій могилі поховали їх...” за участі представників райдержадміністрації, засобів масової інформації та учнів 10-го класу Виноградівської гімназії.
30 січня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся вечір пам’яті „Із славної когорти українських патріотів”. Акція була присвячена 110-й річниці від дня народження Івана Шелепця (1904-1984) – активного громадського діяча та педагога.
30 січня в Ужгороді у приміщенні центральної міської бібліотеки з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка відбулася літературно-музична композиція „Струни Кобзаревого серця”. Це спільний захід центральної міської бібліотеки та міського центру дозвілля. Гості мистецької акції мали змогу почути вірші у виконанні учасників народної студії „Чарівне слово” (керівник – Наталія Дубініна) та пісні на слова Т. Г. Шевченка у виконанні тріо бандуристів „Чарівні струни Карпат” (керівник – Марія Шиян) міського центру дозвілля.
У січні в Ужгороді у „Видавництві В. Падяка” вийшов друком „Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2014 рік”. Рекомендаційний бібліографічний посібник – багаторічний проект Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка. На 400 сторінках видання розмістилось 68 науково-популярних статей про визначних ювілярів, знаменні події в історії Закарпаття та інші вагомі дати у житті краю.
У січні в Ужгороді вийшов друком календар-альманах „Просвіти” на 2014 рік – 21-ий за ліком з часу його відродження Закарпатським крайовим товариством „Просвіта” у 1993 році. Видання знайомить з життям і діяльністю визначних вчених, письменників, педагогів, краєзнавців, журналістів, громадських, культурних і політичних діячів, пам’ятними подіями в історії краю, цікавими історико-культурними пам’ятками, хронікою просвітянського життя, перлинами поетичної творчості тощо. В ньому також подано церковний та історичний календарі на 2014 рік, календар пам’ятних дат заснування сіл Закарпаття, зразки давніх колядок і народних пісень краю та інше. Привертають увагу матеріали, присвячені 200-річчю народження геніального українського поета, художника і мислителя Тараса Шевченка та 75-річчю проголошення незалежності Карпатської України.
У січні в Ужгороді у видавництві „Ґражда” вийшла друком книга Юліана Тамаша „Українська література між Сходом і Заходом”. Автор – академік Національної академії наук України, академік Академії наук і мистецтв Воєводини, яку він і очолює, член Національної Спілки письменників України та Сербії. Книга відкривається фаховою передмовою Любомира Белея „Бачванські русини-українці та бачванець Юліан Тамаш на перехресних шляхах України”, а також словом „До українського читача: по двадцяти роках” автора книги. Праця має дві частини. Перша – „Початок обговорення” присвячена теоретичному осягненню поняття Схід і Захід у літературі та культурі. Друга частина – „Аналіз та інтерпретація”. Переклад праці із сербської здійснила Наталія Шарко. Науковий редактор – професор Любомир Белей. Видання є спільним проектом Науково-дослідного інституту імені Михайла Мольнара УжНУ та МПП „Ґражда”. Ним започатковується серія „Ucrainica: moderna”.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
10 січня в Ужгороді у Мистецькому центрі „Галерея Ілько” синхронно відкрилися одразу дві художніх виставки сучасного мистецтва. Проект „Турбо Тарнай” – виставка, що об’єднала 12 художніх об’єктів, створених ужгородською художницею Наталією Тарнай. Виставка сучасного мистецтва „Іnsomnia”, або „Безсоння” – проект Тараса Табаки, в якому взяли участь 17 різножанрових сучасних митців. Серед них – Олег Сусленко, Вадим Харабарук, Беата Корн, Владислав Габда, Олена Кондратюк, Іван Небесник, Руслан Тремба, Віктор Мельничук, Михайло Палінчак, Андрій Стегура, Віктор Лавний, Володимир Павлишин, Марина Бабич, Міша (Чопський), Макc Бондаренко, Едуард Егер та Микола Романовський.
10 січня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту за сприяння Генерального консульства Угорщини відкрилася виставка „Збудована спадщина, що оновлюється – рятування цінностей Карпатського басейну”. На виставці були представлені архітектурні пам’ятки трьох країн: Румунії, Словаччини та України, що має відношення до Угорщини та що була реконструйована за допомогою Уряду Угорщини у періоді з 1999 по 2012 рр., в першу чергу відремонотвані сучасними методами та у вірному епосі стилі реформаторські та римо-католицькі церкви. Багато з реконструйованих церков знаходяться на Закарпатті. До організації виставки приєднались – ЗАТ „Фонд ім. Бетлен Габора”, Дім угорців та Фонд ім. Телекі Ласла.
16 січня в м. Тячів у міській картинній галереї ім. Шімона Голлоші відбулось відкриття виставки картин художників Хустського творчого об’єднання „Митець Верховини”, на якій було представлено більше 40-а полотен. У виставковому залі були представлені полотна Михайла Петера (м. Тячів), Івана Дем’яна (с. Велятино), а також Віктора Чепинця, Олександра Певсе, Ореста Цюпка та Сергія Галая з м. Хуст. Експозиція виставки представлена полотнами різної жанрової спрямованості, тематика картин – від мальовничих краєвидів рідного краю та зарубіжних країн до вишуканих портретів та творів на біблійну тематику.
17 січня в Ужгороді в обласному краєзнавчому музеї відбулася фотовиставка „57 дерев'яних храмів Карпатського регіону”. В експозиції були представлені світлини перлин дерев’яної сакральної архітектури з України, Словаччини, Румунії та Польщі. Свої роботи представили – Андрій Беловещик, Павол Кочіш і Душан Іґнац зі Словаччини, та фотомитці з України – Володимир Ньорба, Юрій Крилівець, Ярослав Шелепа. Дана фотовиставка – один з плодів співпраці транскордонного співробітництва країн Карпатського регіону. Як українські так і словацькі фотографи, подорожуючи до стародавніх дерев’яних храмів, мали на меті приблизити всіх охочих до надбань культури не тільки нашого народу, але й сусідніх народів.
18 січня в м. Виноградів у картинній галереї „Імпасто” пройшла презентація творів Діани Добош та Маріанни Гаврило. На огляд глядачам було представлено близько сотні графічних та живописних робіт, на яких уміло відтворені красоти нашого краю, портрети, натюрморти тощо.
23 січня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відкрилася виставка дитячої творчості, на якій було представлено понад 180 робіт. В місті стартував третій обласний турнір всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвячений Тарасу Шевченку. 23 школи естетичного спрямування зі всього краю представили роботи своїх вихованців.
24 січня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту пройшло святкування Дня угорської культури. В цей день відбулося відкриття V виставки „Карпатіка Арт Експо” Творчої групи митців імені Міхая Мункачі та інших закарпатських майстрів. Організатором заходу виступило Товариство угорської інтелігенції Закарпаття. Відвідувачів святкування також вітав своїми виступами автентичний народний ансамбль „Чіпке” під керівництвом Іштвана Якаба.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
8 січня в Ужгороді на площі Театральній відбувся виступ вертепів під назвою „Радуйся земле, коляда іде!”. Мешканці та гості обласного центру Закарпаття почули різдвяні пісні у виконанні шкільних дитячих гуртів, колективів міського будинку культури та шкіл естетичного виховання.
9 січня у м. Рахів у залі засідань районної ради уже четвертий рік поспіль відбувся огляд-конкурс колядницьких груп та вертепів „Віфлеємська зірочка” серед вихованців дитсадків та молодших школярів. В конкурсі взяло участь 16 колядницьких груп з міста Рахова – десяти ДНЗ та шести загальноосвітніх шкіл району. Мета конкурсу – виховати повагу до народних традицій, бажання брати активну участь у святах.
9 січня в Ужгороді у приміщенні облдержадміністрації зі святом Різдва Христового краян вітали словацькі колядники. Зустрічали словацьких колядників заступник голови облдержадміністрації Іван Качур та Почесний консул Словаччини у смт. Великому Березному Олег Адамчук. Уже традиційно, на початку січня вихованці словацького колективу „Сім” із міста Вранов над Топльоу приїжджають до Ужгорода. Нинішній візит колядників відбувся за сприяння Почесного консула України в Словацькій Республіці Станіслава Обіцкі.
9 січня в м. Тячів проходили традиційні фестиваль-конкурс „Червене вино” та огляд-конкурс „Вертеп-2014”. Найкращим виноробом стала Ірина Роман з Руського Поля. Школярі Буштинської ДШМ виявились найкращими та впевнено здобули перемогу в номінації „Вертеп”.
9-12 січня в Ужгороді у Хрестовоздвиженському греко-католицькому Кафедральному cоборі відбувся конкурс вертепів м. Ужгорода.
10-11 січня в м. Мукачеві проходив сімнадцятий Всеукраїнський відкритий дитячо-юнацький фестиваль естрадної пісні „Різдвяна зіронька-2014”. У пісенному конкурсі взяли участь понад 186 солістів, 6 дуетів та 16 вокальних ансамблів. Учасники вокального конкурсу змагались між собою у різних вікових категоріях: молодша А, Б; середня; старша; ансамблі та дуети. Щороку на конкурс з’їжджаються учасники з усіх куточків Закарпаття й України. Першу премію у своїх категоріях отримали: Дарія Малиновська (молодша категорія А, м. Донецьк), Мирослав Мадяр (молодша категоря В, м. Мукачево), Марина Завіруха (середня вікова категорія, м. Нововолинськ), Грета Цапурян (старша вікова категорія, м. Луганськ), серед ансамблів та дуетів першу премію завоювали народний вокальний ансамбль „Донеччани” (молодша категорія, м. Донецьк) та „Перевесло” (середня категорія, м. Мукачево). Гран-прі конкурсу дістався дуету з Лунганська „Світлограй”.
11 січня у прикордонному селі Астей (Лужанка) Берегівського району стартував перший фестиваль гурки та домашньої ковбаси. Позмагатися у майстерності приготування гурки та ковбаси приїхали п’ять команд з Берегівщини, Ужгордщини та угорського міста Сотмарчеке. Вправні кухарі пропонували гостям фестивалю різні види цих кулінарних родзинок: кро’вяну та печінкову гурку, копчену та печену домашню ковбасу, сальтисон, копчене і варене сало, шкварки, смажені в печі свинячі ніжки, холодець. Гостей фесту також розважали виступами танцювальних колективів з Берегова та запальною народною угорською музикою. Фестиваль відвідали генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаї, міський голова Берегова Золтан Бабяк, перший заступник голови Берегівської райдержадміністрації Василь Горват та голова Берегівської районної спілки сільського туризму Шарлотта Чізмар.
11-14 січня в м. Мукачеві вже 19-й рік поспіль пройшов найбільший у Західній Україні традиційний фестиваль молодого вина „Червене вино-2014”. Це справжнє свято: з колядками, ряженими, призами і, звичайно, дегустацією. Розмаїття сортів вина, його смаків і барв, оригінальність бочок та пляшок здатні були задовільнити найвибагливішого гурмана. В фестивалі „Червене вино-2014” взяли участь близько сотні виноробів краю, як приватні винороби, так і знані фірми, що презентують вина під власними торговельними марками.
12 січня у м. Виноградів у греко-католицькому соборі Успіння Пресвятої Богородиці відбувся концерт самодіяльного народного оркестру Виноградівського міського будинку культури та жіночого камерного хору викладачів Виноградівської дитячої школи мистецтв ім. Бейли Бартока під назвою „Різдвяні мелодії оркестру”. Глядачі почули шедеври української та світової класики, а також колядки на різних мовах.
12 січня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбувся четвертий фестиваль „Коляди в старому селі”. Різдвяні колядки прозвучали у виконанні дорослих та діток з Мукачівського, Хустського, Перечинського, Виноградівського, Берегівського та Рахівського районів.
12 січня у м. Львові в обласній філармонії відбулася мистецько-культурна акція „Гуцульська республіка – перлина у соборній короні України”, приурочена до 95-ї річниці повстання українців на Закарпатті та проголошенні Гуцульської республіки. У рамках мистецько-культурної акції виступили гуцульські колективи з різних частин Гуцульщини. Рахівський район представив дитячий самодіяльний ансамбль пісні та танцю „Трембіта” із с. Лазещина (художній керівник – Іван Спасюк). Також творчий доробок гуцулів Ясіня був представлений творами відомого ясінянського композитора Василя Калинюка та гумором Ігора Іванкова.
13 січня в Ужгороді уночі відбувся святковий нічний забіг вулицями міста – Night Run. У програмі заходу, крім активного відпочинку, були також трав’яні чаї, солодощі від відомого кондитера Валентина Штефаньо та розіграш мандрівки.
14 січня в смт. Ясіня Рахівського району відбулася Велика гуцульська коляда. Цей фестиваль хоч і новий, але вже набрав популярності. Другий рік поспіль на нього з’їжджаються церковні та професійні колективи аби позмагатися в коляді. Специфіка Великої коляди в тому, що в ній беруть участь і священики. Колядували гуцули не задля перемоги, хоч і отримували за участь медалі та ікони для церков. Основна мета фестивалю – відродження минувшини, коли народження Христа прославляли цілими селами. Про популярність Великої коляди свідчить і те, що цього року в ній взяли участь колоритні гуцули з сусідньої Івано-Франківської області.
15 січня в Ужгороді просто неба на площі Шандора Петефі пройшла новорічна святкова шоу-програма „Під старий Новий рік”. Вокалісти і танцювальні колективи Ужгородського коледжу культури і мистецтв та дітки-сироти з дитячого будинку „Нова сім’я” представили програму із веселими розважальними конкурсами та вогняним шоу. Організували свято депутат Ужгородської міськради Михайло Булина та закарпатська співачка Маріанна Сухолова, аби підтримати наших талановитих юних краян.
17 січня в Ужгороді в приміщенні біологічного факультету Ужгородського національного університету відбувся науково-практичний семінар „Туристам про природу Верхнього Потисся”. На семінар були запрошені фахівці з питань екологічного туризму, музейної справи, представники туристичної галузі краю, провідні науковці в галузях туризму, зоології та збереження довкілля загалом, а також активісти НУО екологічного спрямування, екологи, журналісти. На зустрічі було розглянуто і обговорено ряд підготовлених довідників і посібників, які мають на меті познайомити як туристів, так і любителів природи Верхнього Потисся з туристичними маршрутами протягом всіх періодів року. Організатори семінару ставили за мету сприяння розвитку екологічного і наукового туризму, музейної справи та вихованню екологічної культури населення Карпатського регіону.
19 січня в Ужгороді у рамках громадської ініціативи „Відкриті екскурсії Ужгородом” пройшла відкрита тематична екскурсія „Ужгород музейний”. Ужгородці та гості міста мали змогу відвідати новостворений музей археології. Екскурсію по історії та по експонатам провів завідувач археологічного музею Володимир Мойжес.
19 січня в м. Рахів у приміщенні районного Будинку культури пройшов районний фестиваль зимового фольклору „Ой, радуйся земле!”, мета якого – відродити, популяризувати серед молоді та гостей краю, а також зберегти традиції автентичної гуцульської культури. У XХV ювілейному фестивалі взяли участь 25 колядницько-щедрувальних груп із закладів культури всього району.
19 січня в с. Лумшори Перечинського району відбулося районне театралізоване свято „Колядина Водохреща”.
24-25 січня у с. Геча Берегівського району відбувся традиційний конкурс-фестиваль гентешів (так закарпатські угорці називають різників свиней). У програмі свята проходило: представлення команд, які брали участь у конкурсі, ознайомлення із народними традиціями різання свині, пригощання учасників і гостей фестивалю гарячим вином (глінтвейном) та домашньою горілкою (сливовицею), виготовлення національних угорських страв зі свинини, нагородження переможців конкурсу, культурно-розважальна програма в Гечанському Будинку культури.
Новини
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".