Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2013 - листопад

 

30 листопада в м. Бардієві (Словаччина) представники Центральної ради Союзу русинів-українців Словацької Республіки (Пряшів) та управління культури Закарпатської обласної державної адміністрації (Ужгород) підписали Договір про творчу співдружність на 2014-2015 роки. Договір підписали голова ЦР СРУСР Петро Сокол та начальник управління культури облдержадміністрації Юрій Глеба. Довгими роками Союз русинів-українців Словацької Республіки утримує плідну співпрацю з управлінням культури Закарпатської обласної державної адміністрації, результатом чого є постійна участь закарпатських українських самодіяльних і професійних колективів у фестивалях і святах русинів-українців Словаччини та колективів народної художньої творчості, співаків і читців-декламаторів русинів-українців у концертах та художніх програмах, які проходять в різних куточках Закарпатської області.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 листопада в м. Ужгороді виступив знаменитий американський рок-музикант Тім „Ріппер” Оуенс, екс-вокаліст легендарної групи „Judas Priest”.

2 листопада творчий колектив Закарпатського обласного музично-драматичного театру імені братів Ю. А. та Є. Шерегіїв повернувся з Другого регіонального фестивалю театрального мистецтва „На краю осені з Мельпоменою – 2013”, який проходив у м. Хмельницький в академічному обласному муздрамтеатрі ім. М. Старицького.  Колектив театру показав любовну драму закарпатського драматурга Олександра Гавроша „Meine libe  Віра” (режисер-постановник – заслужений діяч мистецтв України Сергій Архипчук). За підсумками журі фестивалю – Почесного Диплома лауреата за перемогу в номінації „кращий акторський ансамбль” заслужено удостоєні ужгородські митці.

3 листопада в приміщенні обласного академічного театру ляльок „Бавка” після перегляду вистави „Тричі славний розбійник Пинтя” відбулося засідання журналістського клубу „Театрал”. Приводом для зустрічі стали одразу дві нагороди, які театр отримав на ІІ Всеукраїнському огляді-конкурсі вистав театрів ляльок „Прем’єри сезону”. За  підсумками огляду-конкурсу „Прем’єри сезону” за виставу „Тричі славний розбійник Пинтя” ужгородського письменника і драматурга Олександра Гавроша закарпатці були нагороджені двома дипломами  та пам’ятними знаками  Українського центру Міжнародної спілки діячів театру ляльок УНІМА-Україна – за кращу постановку у номінації „Вистава для дітей від 11 до 14 років сезону 2012-2013 рр.”  та за кращу акторську роботу серед жінок сезону 2012-2013 рр. за створення ролі у виставі нагороджена акторка Наталія Орєшнікова, яка ще й до того була режисером-стажером та автором музичного оформлення спектаклю. Режисер-постановник вистави – відомий білоруський режисер  Олег Жюгжда, художник-постановник – Тетяна Улинець. 

4 листопада в Ужгороді відбулась унікальна для міста культурна подія – прем’єра опери Джузеппе Верді „Травіата” у виконанні закарпатських артистів та вихідців із Закарпаття.  Виконавцями головних партій були співаки: Ігор Строїн, Віктор Мошшані, заслужена артистка України Оксана Хархаліс-Ільницька, Михайло Подкопаєв, Норберт Антоні, Роман Савчур та солістка Національної Опери Ольга Фомічова. Художні керівники проекту: диригент Закарпатського симфонічного оркестру Олена Короленко, художній керівник академічного камерного хору „Кантус” народний артист України Еміл Сокач та керівник і балетмейстер-постановник студії сучасного танцю „Бліц” Олена Камінська.

5 листопада в м. Ужгороді у великій концертній залі обласної філармонії Мукачівський хор хлопчиків та юнаків під керівництвом Володимира Волонтира виступив з ювілейним концертом. У концертній програмі прозвучали українська хорова класика, обробки українських народних пісень, твори сучасних українських та зарубіжних композиторів, обробки закарпатських народних пісень, коломийки.  З нагоди свого 30-річчя хорова школа хлопчиків та юнаків, які є лауреатом багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсів і фестивалів, також дали концерти: 8 листопада в Національному будинку органної та камерної музики в Києві та 16 листопада в  Християнському культурному центрі в – Мукачеві.

6-7 листопада в Ужгороді cолістка Закарпатської обласної філармонії, заслужена артистка України Етелла Чуприк презентувала 2 концертні програми, цілком складені з прелюдій та фуг „Добре темперованого клавіра” німецького композитора, органіста і скрипаля Йоганна Себастьяна Баха. Окрім закарпатської піаністки-віртуоза, мало хто із сучасних українських виконавців може запропонувати у концертному виконанні весь цикл творів (48 прелюдій та фуг) одного із найвизначніших композиторів світу та ще й напам’ять. 

9 листопада в м. Ужгороді в Мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбувся вечір джазової музики. Електро-акустичний проект Андрія Арнаутова „Triangular Matrix” виконав музику в стилях ethnojazz, world music, trip-hop. У складі групи: Назгуль Шукаєва – вокал; Андрій Арнаутов – бас гітара, клавішні, електроніка; Любко Мариаш – перкусія; Михайло Балог – саксофони, флейта бансурі.

11 листопада  в м. Ужгороді в обласній філармонії Товариство музичної культури циган Закарпаття „Лаутарі” провело XVІ Міжнародний ромський фестиваль джазового мистецтва „Пап-Джаз-Фест-2013”. Родзинкою цьогорічного фестивалю став виступ зірки джазу світового рівня, трубача Майкла „Пачез” Стюарта зі Сполучених Штатів Америки. „Пап-Джаз-Фест” – це і шана видатному закарпатському ромському джазовому музиканту, засновнику фестивалю, громадському діячеві Вілмошу Папу, який передчасно пішов із життя. Фестиваль проводився за підтримки управління культури та відділу у справах національностей та релігії облдержадміністрації, Міжнародного фонду „Відродження”, Посольства США в Україні та ін.

13 листопада в Ужгороді у великій залі обласної філармонії відбувся концерт для багатодітних сімей „Вечір фортепіанного дуету”. Захід пройшов за підтримки облдержадміністрації та центру розвитку родини „Калейдоскоп”.

13 листопада в м. Мукачево в міському прес-центрі „Панорама” відбулася зустріч із закарпатським співаком Сергієм Паллагом. Автор та виконавець презентував свій дебютний альбом „Закрий за мною двері”.

15 листопада в Ужгороді  у великій залі обласної філармонії відбувся гала-концерт під назвою „Заграймо разом”, присвячений „Року дитячої творчості”. У ньому взяли участь учні та колективи обласних шкіл естетичного виховання – лауреати обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів.

16 листопада в м. Ужгороді в Мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбувся вечір шедеврів класичної музики з камерним хором „Cantus”. У програмі – твори Й. Баха, А. Моцарта, Л. Бетховена, С. Рахманінова.

17 листопада в м. Мукачево у залі Християнського культурного центру пройшов концерт Остапа та Ольги Шутко зі струнним оркестром під керуванням Сергія Добоша. В програмі звучали улюблені класичні мотиви. Лунали і сучасні переробки „Океану Ельзи”, Адель, М. Джексона.

21 листопада в м. Ужгороді у великій залі обласної філармонії відбувся концерт естрадно-духового оркестру філармонії „Осінній вернісаж”, яким відзначили Міжнародний день привітань та свято Архангела Михаїла – одного з найбільш шанованих біблійних осіб, покровителя воїнів і борця за праведні справи.  Диригент – заслужений артист України Володимир Співак. Соло виконали провідні музиканти колективу Артем Калинич (ксилофон), Роберт Сич (саксофон) і Роман Сойма (саксофон). Також окрасою вечора стали виступи молодих співаків – Мирослави Швах-Пекар (сопрано), Миколи Ердика (баритон) та Михайла Подкопаєва (бас).

22 листопада в Ужгороді в мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбувся вечір джазової музики за участі епатажного джазового вокаліста з Італії Борiса Саволделлі.

22 листопада в м. Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” пройшов благодійний концерт „Такі рівні, такі різні”. У концерті взяли участь молоді інваліди та волонтери Закарпатської області, а також гості з Києва та Луганська. Творча команда з Виноградова показала короткометражний фільм соціального напрямку „Слова на вітер”.

22 листопада в м. Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт естрадно-духового оркестру та солістів з концертною програмою „Осінній каламбур”. Диригент – заслужений артист України Володимир Співак.
Солісти – лауреат міжнародних конкурсів Мирослава Швах-Пекар, Іштван Кекерчень та Віктор Бабука.

24 листопада в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі імені братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв відбулося урочисте відкриття 68-го театрального сезону. Мешканців та гостей міста над Ужем чекали перегляд вистав – казка для дітей Р. Кіплінга „Мауглі” та  „Здрастуйте, я ваша тітонька” Б. Томаса.

24 листопада в м. Ужгород в обласній філармонії заслужений академічний народний хор презентував програму кращих творів композитора Іштвана Мартона, написаних саме для цього колективу (художній керівник – Наталія Петій-Потапчук). Концерт проходив у рамках відзначення 90-річчя закарпатського корифея музики. До концерту ввійшли перлини „золотого” фонду Закарпатського хору.

27 листопада в м. Ужгороді у великій залі обласної філармонії відбувся концерт, присвячений 90-річчю закарпатського композитора Іштвана Мартона. У концерті брали участь симфонічний і камерний оркестри філармонії, академічний камерний хор „Cantus”, ансамбль „Угорські мелодії”. Солісти – Михайло Штефко (скрипка, Угорщина), Наташа Серванскі-Каває (віолончель, Англія), Наталія Шутко (фортепіано, Україна), Олеся Гайдук (орган, Україна).

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

5-7 листопада у рамках навчальних візитів програми „Бібліоміст” та обміну досвідом роботи бібліотек-партнерів програми на Закарпатті побувала делегація бібліотекарів з 12 областей України та АР Крим. Програма навчального візиту передбачала зустріч з керівництвом управління культури облдержадміністрації та керівництвом ОУНБ ім. Ф. Потушняка, ознайомлення з досвідом інноваційних послуг та реалізації проекту „Публічні бібліотеки – мости до е-урядування”, а також знайомство з досвідом роботи Перечинської центральної районної бібліотеки по проекту „Майбутнє варто планувати”, що реалізується у партнерстві з благодійним фондом „Центр громадських ініціатив” за фінансової підтримки програми „Здоров’я жінок України”. Зацікавив учасників делегації і досвід діяльності бібліотеки-філії с. Раково Перечинського району, зокрема, реалізація проекту „Громада + бібліотеки + влада = чисте довкілля”. Не менш цікавим був для гостей Закарпаття досвід Виноградівської ЦРБ по створенню інформаційно-туристичного центру на базі бібліотеки та досвідом реалізації проекту „Громадська взаємодія”. Знайомство з бібліотеками Виноградівщини було продовжено у бібліотеці-філії с. Олешник, де діє проект, спрямований на надання допомоги місцевим фермерам у розвитку їх бізнесу. Іршавська ЦРБ запропонувала учасникам візиту свій досвід по наданню різнопланових інноваційних послуг особам літнього віку та навчанню цієї категорії основам електронного урядування, а також досвід співпраці бібліотек з релігійними громадами. Програма візиту завершувалась в Ужгородській центральній міській бібліотеці знайомством з досвідом роботи з неформальними молодіжними об’єднаннями.

6 листопада в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація першої книги Владислава Сергєєва „Господар”. Це містичний роман про графа Дракулу на реальних подіях. Протягом 10 років автор збирав інформацію, досліджував літописи та архіви. Зібране опублікував у художній книзі.

6 листопада в м. Ужгород в Центральній міській бібліотеці відбулася презентація монографії молодого науковця Романа Пилипа „Художня вишивка українців Закарпаття ХІХ – першої половини ХХ століття”. Культурно-мистецька акція відбулась за участі Обласного організаційно-методичного центру культури (директор Володимир Рудейчук ) у рамках запланованих заходів, приурочених святкуванню 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Монографія – комплексне дослідження народної вишивки українців Закарпаття з поєднанням інструментарію мистецтвознавства, етнології та історії. Автор окреслює її зв’язки з соціальним становищем, побутом, світоглядом та естетикою народу.

6 листопада в Ужгородській ЦРБ пройшло свято української писемності та мови для школярів і вчителів села Сюрте. На святі звучали пісні, вірші українською мовою. Крім своїх аматорів художньої самодіяльності, на свято були запрошені учасники дитячого колективу „Намисто” районного будинку культури (керівник Тетяна Раховська).

7 листопада в Ужгороді в приміщенні читальної зали обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка пройшло засідання клубу літературних  дебютів  „Нові імена”. В рамках засідання клубу одразу ж відбулися дві презентації творчості нових імен у закарпатській літературі. 15-річний ужгородець Василь Малишка представив на огляд загалу свою дебютну збірку поезій „Просторовірші”. І ще одним неординарним та новим самовираженням відзначилася й поетеса з Мукачева Тетяна Рибар. У її творчому доробку уже є декілька книг. Проте, нова збірка віршів „Знеболення снігами” – це щира сповідь авторки, що вже знайшла позитивні відголоски у серцях читачів.

8 листопада в Ужгороді в Ужгородському коледжі культури і мистецтв відзначили День української писемності та мови. У читальній залі бібліотеки відбувся літературний вечір „Мова – душа народу”, окрасою якого стала літературно-музична композиція „Ми діти твої, Україно”. Захід доповнила книжкова ілюстративна виставка на тему: „Витоки слов’янської писемності”. День писемності організували викладачі О. Шип та А. Зан разом зі студентами ІІІ курсу бібліотечного відділу.

 12 листопада в Ужгороді у міському прес-клубі відбулася презентація книги Сергія Федаки „Літопис Карпатської України”, яка вийшла друком у видавництві „Ґражда”. Видання присвячене 75-річчю Карпатської України. Презентація відбулася саме того дня, коли у 1939 році стартувала повсякденна робота уряду, очоленого Августином Волошином. У „Літописі Карпатської України” день за днем викладено основні події 5 місяців історичного етапу становлення автономного статусу нашого краю, а також передісторія Карпатської України (починаючи з 1937 року). „Літопис Карпатської України” – одне з видань цілої серії, яку готує видавництво „Ґражда” до ювілею подій загадкової і доленосної епохи – Карпатської України.

12 листопада в м. Ужгород в обласній письменницькій організації на годину спомину зібралися побратими Юрія Шкробинця по перу, рідні, люди, які добре знали письменника. З нагоди 85-річчя від дня народження Юрія Шкробинця в обласній науковій універсальній бібліотеці розгорнуто велику книжкову виставку, присвячену його творчості. Вшановували письменника і на його батьківщині – на Хустщині, у школах та бібліотеках.

14 листопада в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація книги філософських есе  Ж.-П. Бару та Л. Марена „Ж.-П. Сартр, А. Камю: погляд із ХХІ ст. на трактування проблеми насильства/ненасильства” у перекладі Віктора Мотрука. Книга вийшла друком у видавництві „Ліра”.

19 листопада в Ужгороді у міському прес-клубі відбулася презентація книги відомого закарпатського письменника і видавця Мирослава Дочинця „Світован. Штудії під небесним шатром”. Ця книга – повна захоплення і любові розповідь про мандри в горах молодого журналіста з мудрецем Світованом, Андрієм Вороном, якого вже встигли назвати українським Сократом, новітнім Сковородою. У романі зображена історія молодого журналіста на переломі двох часів: відходу комуністичної імперії і приходу нового етапу. Із мудрим старцем журналіст опиняється у гірській глибинці, вони разом збирають трави у Карпатах. Фактично книга – це їхня мандрівка, пригоди, спілкування, перебування у дикому світі природи. У результаті, до героя приходить не тільки ідеологічний перелом, світоглядний, а і перелом на метафізичному рівні, перехід у новий світ. Презентована книга – третя з циклу про мудрого старця, яка замикає історію про нього.

19 листопада в Ужгороді в читальному залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулася презентація книжки „Заклади культури клубного типу Закарпатської області. Посада – методист”. Видання вийшло друком у видавництві КП „Ужгородська міська друкарня”. Ідея створення книжки належить начальнику управління культури облдержадміністрації Юрію Глебі та директору Обласного організаційно-методичного центру культури Володимиру Рудейчуку, які й упорядкували це видання. В інформаційно-аналітичному збірнику подано матеріали та нормативно-правові документи, що висвітлюють діяльність закладів культури клубного типу Закарпатської області, зокрема, методичної служби. Книжка складається з тьох розділів: „Посада – методист”, „Методичні рекомендації Обласного організаційно-методичного центру культури” та „Нормативно-правові документи галузі культури”. Видання висвітлює основні функції методичної роботи, подає примірне положення про районний (міський) методичний центр (кабінет, відділ), навчає веденню методичної документації тощо. Збірник доповнюють чотири диски, де записані обласний огляд-конкурс 2013 року, святковий концерт до Дня Незалежності України (2011) та виставка робіт народних умільців Закарпаття (2011). Відеоматеріали відзняв Омелян Коляджин, який багато років віддав кіномистецтву.

20 листопада в м. Ужгород  у центральній міській бібліотеці пройшов тематичний  вечір „Дзвони нашої гіркої пам’яті”, присвячений 80-річчю трагедії Голодомору.

26 листопада в Ужгороді в міському прес-клубі відбулася презентація нових видань серії „Між Карпатами і Татрами”, що вийшли у світ упродовж 2013 року: лірика словацького неосимволіста Еміла Болеслава Лукача в українському перекладі Дмитра Креміня (випуск 20) та поезія Надії Панчук у словацькому перекладі Юрая Андрічика (випуск 21). Видання презентувала Тетяна Ліхтей, автор проекту „Між Карпатами і Татрами”, доцент УжНУ, член НСПУ.

27 листопада в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка пройшла презентація книги відомого суспільно-політичного діяча Івана Геля „Виклик системі: український визвольний рух другої половини XX століття”. Це книга про історію опору 1950-1980-х років. Автор наводить безліч невідомих фактів про рух опору та боротьбу з ним репресивної системи, біографії учасників. Усе це відновлено завдяки ретельній праці історика з архівними документами та свідченнями очевидців. У презентації взяла участь редактор та упорядник книги Ірина Єзерська, яка підготувала книгу до друку вже після смерті автора.

27 листопада в м. Перечин районна бібліотека у рамках спільного проекту „Майбутнє варто планувати”, який реалізується БФ „Центр громадських ініціатив” у партнерстві з Закарпатською ОУНБ ім. Ф. Потушняка за підтримки програми „Здоров’я жінок України”,  провела тематичні молодіжні вечорниці на тему „Майбутнє варто планувати” . Проведений захід є новим видом діяльності бібліотеки. Він проводився шляхом поєднання народних традицій та сучасних вечорів відпочинку. На вечорниці були запрошені лікарі Л. Дзямко і Т. Радченко, які розповіли молоді про планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я і відповіли на запитання присутніх. Своїми виступами учасників молодіжних вечорниць привітали фольклорний ансамбль районного будинку культури „Нівроку”, вокальний ансамбль сільського клубу с. Дубриничі, дует Л. Керецман та І. Чорної районного будинку культури.

28 листопада в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка у рамках проекту „Творчі портрети” відбувся літературний вечір „Жила вогнем душі”, присвячений 150-річчю від дня народження Ольги Кобилянської.

28 листопада в м. Берегово у сесійній залі міської ради було проведено важливу подію. Окрім нагородження кращих працівників туризму, голова громадської організації „Чистий Берег” Олег Супруненко презентував присутнім книгу „Архітектурні, історичні та природні цінності Берегівщини”. Тут викладені результати двох фахових досліджень, здійснених в ході проекту „Забезпечення передумов для створення міжнародного транскордонного співробітництва Природного парку Сатмар-Берег” в рамках програми транскордонного співробітництва ЄІЄП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна. Автори досліджень Дмитро Кобринський та Маріанна Мигаль. Збірку створювали на кошти ЄС більше двох років. Тут зібрана цікава, подекуди маловідома, інформація про історичну та архітектурну спадщину міста Берегова та сіл району. Також у книзі можна знайти карту краю, факти про природні умови, тваринний і рослинний світи, корисні копалини, природно-заповідний фонд Берегівщини. Крім цього, священик римо-католицького костелу Антал Мікхель подарував присутнім на раді кольорову брошуру „Берегово. Римо-католицька церква”. Видання створено у рамках проекту транскордонного співробітництва „Шляхами середньовічних церков” з метою ознайомлення зацікавлених з винятковою клерикальною та культурною спадщиною Карпатського басейну. У брошурі міститься інформація на чотирьох мовах (українській, угорській, англійській та німецькій) про берегівській римо-католицький костел, письмові згадки про який знаходять вже у грамоті 1247 року. У виданні також зібрані цікаві світлини храму.

29 листопада у рамках проекту „Цілюще слово” письменники Василь Густі та Дмитро Кешеля прийшли зі своїм словом до Дубрівського Свято-Іоанно-Предтеченського жіночого монастиря, що на Іршавщині. Голова Закарпатської організації Національної спілки письменників України Василь Густі розповів про творчість письменників-священиків Юрія Станинця, Зореслава, духовні витоки творчості Юлія Боршоша-Кум’ятського, а також зачитав власні поезії. Відомий письменник Дмитро Кешеля говорив про  свою роботу над духовними фільмами „Ключі від брами Господньої”, „Гора боголюбивих ангелів”, „Поселені у серце небеса”, „Це ми, діти твої, Господи”. У рамках цієї акції також презентували книгу, яка щойно побачила світ – „Свято-Іоанно-Предтеченський православний жіночий монастир у с. Дубрівка” Володимира Романа. Літератори подарували бібліотеці монастиря багато книг своїх закарпатських колег.

У листопаді в Ужгороді вийшла друком перша збірка віршів „Вогник вічної любові” відомої мисткині краю Марії Купар. Вона – член Закарпатської організації Національної спілки майстрів народної творчості. Вірші Марії Купар розкривають багатий душевний світ героїні, її печалі і радості, світосприйняття звичайної жінки, яка завжди прагне любові, ніжності, добра. Видання чудово графічно оформлене авторкою віршів.

У листопаді в Ужгороді у видавництві „Карпати” вийшла друком третя книжка казок для дітей „Казки однієї ночі” молодої письменниці Оксани Фулитки з Іршави. Нова збірка, як і дві попередні, адресована не тільки маленьким читачам, але й їхнім мамам і татам, бабусям і дідусям. Казкові оповіді – про добро і зло, про правду і брехню, про радість і смуток, а головне – про мрії, які мають збуватися.

У листопаді в Ужгороді стартувала акція „Читайте з нами” в рамках міжнародного проекту „Вся Європа читає дітям”, який покликаний популяризувати ідею читання книжок дітям, адже це – запорука зростання морально, інтелектуально і творчо розвиненої особистості. Проект стартував 10 років тому в Польщі. Поступово долучились Литва, Чехія, Словаччина та Німеччина. Віднедавна – Україна, якій наш край дав низку провідних у дитячій літературі авторів. Тож не дивно, що просвітницький проект в Україні розпочинається саме із Закарпаття.

У листопаді в Ужгороді, з нагоди 210-річчя від дня народження Олександра Духновича, в ужгородському видавництві „Ліра” вийшла друком книжка Олександра Гавроша „Загадковий Духнович”. 96-сторінкове видання відкриває авторську серію „PostScriptum” закарпатського журналіста і письменника. Розповідь про життя і творчість найпомітнішого закарпатця ХІХ століття стала шостим виданням у рамках проекту „Записки краєзнавчої бібліотеки Анатолія Недільського”. „Загадковий Духнович” – це збірка публікацій Олександра Гавроша про ключову фігуру на Закарпатті у ХІХ столітті, які виходили у різних часописах. Книжка складається із семи розділів, що містять, зокрема, й уривки із листів Духновича, інтерв’ю із найбільшим духновичезнавцем із Словаччини – Оленою Рудловчак, дрібниці життя із щоденника та записок будителя тощо. Видання  доповнюють оригінальні ілюстрації про Духновича, що допомагають відтворити картину епохи, в якій жив і творив культурний та громадський діяч. Книжка розрахована на широке коло читачів.

У листопаді в м. Виноградів вийшов друком перший номер літературно-мистецького альманаху „Західний кордон” (серія „Бібліотека газети „Слово”, започаткованої журналістом Петром Попадинцем у липні 1997 р.). Альманах – це творчий звіт 9-ти літераторів Виноградівщини. Його тираж – 300 примірників. Видання відредагував поет і журналіст Василь Кіш. Комп’ютерну верстку виконала Розалія Талабіра. Карпатські краєвиди для обкладинки зняв Борис Корнієнко. Сам альманах прикрасили графічні роботи художниці з с. Фанчиково Валентини Костьо.

У листопаді в с. Нанково Хустського району організували власний етнографічний музей. Він нараховує майже півтора тисячі унікальних експонатів. Кожен з них оригінальний, а переважній більшості уже понад 100 років.

У листопаді в Ужгороді в єпископській резиденції відбулась презентація видання „Кошицька та Ужгородська катедри” авторства словацього дослідника Петера Зубка та ужгородського мистецтвознавця Михайла Приймича. Книга вийшла друком у видавництві „Ґражда”. Видання здійснене в рамках однойменного проекту, що реалізовувався за фінансової підтримки Європейського Союзу (Програма прикордонного співробітництва ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна). У процесі підготовки праці до друку доклали чимало зусиль як редактори і перекладачі Ярослав Джоґаник, Михайло Приймич, Артур Бубневич, Михайло Сирохман, Світлана Мегела, Наталія Ребрик. Дизайн видання розробила Корнелія Коляджин.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

5 листопада в Ужгороді  в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая відбулось відкриття благодійної виставки картин відомого художника сучасної закарпатської школи живопису Наума Рєпкіна. Експозиція, що нараховувала три десятки полотен, тривала упродовж 2-х тижнів. Відтак, живопис продали з аукціону. Акція проводилась на підтримку хіміотерапевтичного відділення Ужгородського обласного онкологічного диспансеру.

5 листопада  в м. Ужгороді в обласному музеї народної  архітектури та побуту відбувся брифінг  начальника  управління  культури облдержадміністрації  Юрія Глеби на тему: „Відзначення  Року Василя  Свиди – народного художника України, лауреата   Національної премії імені Т. Г. Шевченка”.

5 листопада в м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відкрилася виставка робіт народного художника України Василя Свиди і сучасних майстрів декоративно-прикладного мистецтва закарпатських митців

8 листопада в м. Ужгороді двір Ужгородського замку, який залюбки відвідують туристи впродовж року, збагатився новою цінною скульптурою. Поруч з Міклошем Берчені з’явилося погруддя його дружини – Крістіни Чакі. Саме вона свого часу перетворила замок зі звичайного укріплення на розкішний палац. Скульптуру виготовив за фінансової підтримки Міністерства закордонних  справ Угорщини скульптор Дьерфі Лайош. Її урочисте відкриття  відбулося за  участі  Державного секретаря Міністерства закордонних справ Угорщини  Жолта Неймета, голови обласної ради Івана Балоги, голови бюджетної комісії облради Василя Брензовича та інших представників  офіційної делегації Угорщини та  керівництва  області, громадськості міста Ужгорода.

8 листопада в м. Мукачево у приміщенні Закарпатського обласного російського драматичного театру відбулося урочисте відкриття ювілейної виставки Віоріки Віллашек „Віоріка та Друзі”, а також ексклюзивна презентація творів авторів з особливими потребами – Йосипа Паппа та Міли Мухтаруліної.

8-10 листопада в Міжгірському районі відбувся VІІ Міжнародний фото-пленер „Карпатфотопленер-2013”. Мальовничу Верховину цього року відвідало 12 фотохудожників зі Словаччини, Польщі й України. Свої творчі доробки фотохудожники представлять на фотовиставках, які заплановані на січень 2014 року.

9 листопада в м. Ужгороді в Мистецькому центрі „Галерея Ілько” відкрилася виставка творів Віктора Вазарелі – угорського митця, що працював у Франції, одного із заcновників європейського оптичного мистецтва. Виставка відбулася під патронатом Державного секретаря Міністерства закордонних справ Угорщини Жолта Неймета. Разом з ним виставку відвідали Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаї, генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Янка Бур’янова, надзвичайний і повноважний посол Угорщини в Україні Міхаль Баєр та ін.

9 листопада в м. Мукачево на території історичного музею замку „Паланок” у рамках святкових заходів до „Дня Святого Мартина в Мукачеві” відбулось урочисте відкриття виставки „Мукачівський замок ХVІІ-XVІІІ століть”. В експозиції представлені копії картин, пов’язані з історією замку, його історичними постатями – Ілоною Зріні, Ференцом Ракоці II. Це копії картин, які зберігаються в Угорському Національному музеї, Шарошпотокському музеї Ф. Ракоці II та Угорській Національній галереї. Копії виготовлено за підтримки Генерального консульства Угорщини в Ужгороді. Всього на виставці представлено 12 копій полотен. Участь у відкритті виставки взяли голова обласної ради Іван Балога, заступник Держсекретаря МЗС Угорщини  Тібор Мішовіц, депутат угорського парламенту Балаж Гудвегі, Мукачівський міський голова Золтан Ленд’єл, депутат облради Василь Брензович.

12 листопада в Мукачеві з ініціативи громадської організації „Громадський актив Мукачева”  було урочисто відкрито меморіальну дошку Володимиру Висоцькому – в пам’ять про його проживання в місті за адресою вулиця Л. Толстого, будинок  № 29 в 1951-1956 рр..

13 листопада в Ужгороді в галереї „Ужгород” урочисто відкрилася тематична художня виставка „Натюрморт”. Експозиція об’єднала роботи 29 митців, членів Закарпатської організації НСХУ та молодіжного об’єднання крайової спілки. На виставці можна було побачити натюрмортні роботи у традиційному їх виконанні, а також – більш модерні картини, натюрморт „осучаснений”.

16 листопада в м. Мукачево в міській художній галереї мукачівські художники уже вдруге представили свої осінньо-зимові роботи в стилі реалізму. Презентували майже 50 картин – натюрморти і портрети, однак переважали осінньо-зимові пейзажі.

17 листопада в м. Виноградово в галереї „Імпасто” відкрилася молодіжна мистецька виставка. Чотирнадцять місцевих митців представили твори живопису, графіки, художньої фотографії, а також вироби з кераміки і бісеру. Малярські традиційні картини переплітаються з роботами експериментального плану. На вернісажі також виступали вихованці дитячої школи мистецтв імені Б. Бартока.

17 листопада у львівській галереї „Дзиґа” відкрилася концептуальна виставка картин „Колекція” відомого ужгородського сучасного митця Габріела Булеци. Його роботи схожі на абстракції, з ознаками фігуративного живопису. Об’єктом творчості виступає природа, одухотворена присутністю живих істот. На виставці представлені його найновіші роботи. Як тло автор використовує білий планшет та сірникові коробки. У них митець вмістив різні предмети – дзеркала, скло, іграшки, віск свічок, гриби, комах, і навіть людську кров.

21 листопада в Ужгороді була презентована третя частина проекту Петра Ряски „Тимчасова виставка”. У виставці, яка відкрилася у неформальній галереї „Коридор”, взяли участь 15 художників з Ужгорода, Харкова та Львова.

25  листопада в м. Ужгороді у приміщенні Закарпатського художнього інституту пройшла науково-практична конференція „Митець воістину народний” з нагоди 100-річчя від дня народження народного художника України, лауреата Національної премії імені Т. Шевченка Василя Свиди.

У листопаді товариство угорських митців Закарпаття ім. Імре Ревеса (голова – Ласло Мадяр) провело свій черговий пленер, присвячений пам’яті талановитого угорського митця, вихідця із Закарпаття Шімона Холлоші. Пленер відбувся в с. Лумшори Перечинського району.

У листопаді Мукачiвський арт-клуб „Палiтра-Спектр” влаштував осінній пленер (керiвник клубу – Оксана Мецгер). Творчий дiалог любителiв пензля з осiнню пройшов на базi арт-садиби „Золота рибка” (с. Чинадієво Мукачівського району). Участь у ньому взяли  тринадцять майстрів пензля. Особливiстю пленера було й те, що цього разу вiн носив своєрiдний сiмейний характер, бо разом з дорослими участь у ньому брали й дiти. На завершення пленеру його учасники побували з пізнавальною екскурсiєю в творчiй майстернi художника i скульптора Лаврента-Павла Бокотея.

У листопаді в Кароліно-Бугазі Одеської області протягом двох тижнів закарпатські художники були учасниками Першого всеукраїнського та міжнародного осіннього пленеру імені Михайла Божія. Організатори мистецької акції зібрали близько 60 художників не тільки з різних куточків України, а також з Китаю, Болгарії, Молдови, Росії, Англії та Туреччини. Закарпаття на пленері представляло троє митців – Спірідон Павленко (член правління пленеру), Олександр Волков та Олена Кондратюк.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

 8 листопада в Ужгороді в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „Падіюн” відбувся фестиваль шкільної ліги КВК. Участь у заході взяли 9 команд. Так Закарпатська ліга КВК відсвяткувала День народження улюбленої гри мільйонів.

8 листопада у с. Золотарево Хустського району відбулося урочисте відкриття філіалу Драгівської дитячої школи мистецтв.

8 листопада у м. Київ у палаці дітей та юнацтва відбулося урочисте відкриття та великий гала-концерт триденного Всеукраїнського фестивалю дитячої творчості етносів України „Всі ми діти твої, Україно!”. Мистецтво своїх народів представили  азербайджанці, білоруси, болгари, вірмени, греки, грузини, євреї, кримські татари, молдавани, німці, поляки, росіяни, румуни, словаки, цигани та ін. На фестивалі виступав і танцювальний колектив із Закарпаття „Наша файта” (керівник – Мирослава Огразанська) будинку культури с. Сторожниця Ужгородського району, який виконав словацький танець „Дзе ше курі”. Танцювальний колектив „Наша файта” отримав диплом за активну участь у Всеукраїнському фестивалі дитячої творчості етносів України „Всі ми діти твої, Україно!” та високу творчу майстерність від Міністерства культури України та від Ради національних товариств України.

9 листопада в м. Ужгород з нагоди 75-річчя створення Організації Народної Оборони „Карпатська Січ” пройшло ряд заходів, реалізованих молодими січовиками і спрямованих на збереження та популяризацію серед української молоді їх національної ідеї та самобутньої культури. В рамках заходу відбувся показ документального фільму „Срібна Земля. Хроніка Карпатської України 1919-1939”, що стала новою спробою усвідомлення історичної ролі Закарпаття для центрально-східної Європи та України зокрема. Завершив свято вечір революційної творчості, в рамках якого відбулася презентація збірки поезії „Голос крові”. Збірник представили двоє з семи її авторів - Юрій Руф (Львів) та Сергій Скальд (Чернівці). Своєю творчістю із слухачами поділилися молоді поети та музиканти.

9 листопада відбувся „відкритий похід” на гору Пікуй, організований „Турінформ Закарпаття”. У сходженні міг взяти участь кожний бажаючий, попередньо записавшись до списку. У підсумку, на вершину піднялось близько 50 охочих, віком від 7 до 64 років. Пікуй – 1408 метри над рівнем моря. Довжина маршруту: 16-20 кілометрів. Набір висоти 800 метрів. Рівень маршруту: середній.  

9-11 листопада м. Мукачево вдруге відзначило День святого Мартина, покровителя міста. В програмі свята – майстер-клас по виготовленню ліхтариків, святковий дебютний концерт гурту „Стиль ФМ” колективу українсько-австрійського підприємства „Фішер-Мукачево”, естрадно-розважальна програма гуртків міського Будинку школярів, театралізоване дійство „Ліхтарикова хода” за участі учнівських колективів ЗОШ міста, пісочна анімація на тему „Легенди про святого Мартина”, вогняне шоу за участі театру „Файєр-Лайф” з м. Ужгорода, лицарські показові бої, конкурс на кращий ліхтарик, естрадно-розважальна програма колективів закладів культури міста. 9 листопада у рамках святкування Дня святого Мартина у Мукачеві відбувся велопробіг за маршрутом Берегово – Мукачево. Святий Мартин – символ добра і допомоги. Тому в дні, присвячені святому покровителю, мукачівці організували благодійну акцію „Поділись іграшкою”. Вихованці Мукачівського будинку школярів збирали не тільки іграшки, а й книжки.

9 листопада в Ужгороді за ініціативи обласного об’єднання ВУТ „Просвіта” ім. Т. Шевченка, у Народному домі „Просвіти” міста відбулося „Свято української мови”. Свято пройшло за участі студентів філологічного факультету УжНУ,  обласної організації Національної спілки письменників України, Ужгородської лінгвістичної гімназії ім. Тараса Шевченка.

10 листопада в Ужгороді в рамках громадської ініціативи „Відкриті екскурсії Ужгородом” пройшла екскурсія на тему „Ужгород прикордонний”. Захід провела доцент кафедри історії України історичного факультету УжНУ Іванна Скиба.

15-17 листопада в м. Ужгороді пройшло свято молодого вина „Закарпатське божоле”. У винних підвалах „Совине гніздо” свою продукцію відвідувачам пропонували близько 30 виноробів з різних районів області. Окрім вина, широко були представлені на святі  й алкогольні напої домашнього виробництва – чача, грушівка, сливовиця, настоянки, бальзами.  Під час свята всі охочі мали змогу безкоштовно продегустувати  молоді вина закарпатських виноробів, придбати за помірними цінами вподобаний напій, узяти участь у розважальній програмі та разом із фольклорними колективами міста заспівати улюблених закарпатських пісень. Крім широкого асортименту вин, на святі було представлено мед, різноманітну продукцію бджільництва, сувеніри.

16 листопада для всіх бажаючих відкрилася чудова нагода знову помилуватися безмежними краєвидами Українських Карпат. Для тих, хто прагнув активно відпочити, поглибити свої знання про Закарпаття, відчути неповторну енергетику природи та покорити одним махом три вершини, організатори „відкритих походів” організували одноденний пішохідний похід на Полонину Боржава. Довжина маршруту – 18 кілометрів. Тривалість – 9 годин. Складність – середня. Маршрут: смт Воловець – г. Плай (1330 метрів над рівнем моря) – г. Темнатик (1343 м. н. р. м.) – г. Цицька (1229 м. н. р. м.) – смт Воловець.

17 листопада в м. Іршава в районному Будинку культури відбувся творчий звіт аматорських колективів району зі званням народний (зразковий) на підтвердження свого звання. По завершенні звітного концерту журі під головуванням начальника управління культури облдержадміністрації Юрія Глеби дало оцінку виступам колективів, роботі керівників, висловили свої побажання. Були визначені й відзначені кращі колективи. Серед них народний обрядово-фольклорний ансамбль „Іршавська родина” Іршавського РБК (керівник Олена Йонаш), народний фольклорний колектив БК с. Лисичево (керівник Світлана Гойс) та зразковий дитячий фольклорний ансамбль „Кирниченька” Іршавського РБК (керівник Едіта Канчій). У рамках звіту відбулася виставка робіт майстрів народних художніх промислів, декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва членів народного районного об’єднання „Колорит Боржави”.

17 листопада у с. Гайдош Ужгородського району відбулося відкриття оновленого закладу культури. На свято зібралися жителі села та навколишніх сіл. Право перерізати стрічку надали  сільському голові Олександру Пеца та районному депутату Йожефу Баторі, які доклали немалих зусиль, щоб відбулась  ця прекрасна подія. Особливо відповідальними цього свята рахувалися колективи художньої самодіяльності, які виступили з концертом перед гостями. До цього свята були підготовлені виставка робіт народних умільців села, а у бібліотеці-філіалі (Надія Бабинець) – виставка дитячих робіт „Щедра  осінь”.

21 листопада в Ужгороді в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „Падіюн” пройшов „Осінній вернісаж” – свято, навіяне барвами золотої осені. У рамках свята відлунав чудовий концерт класичної музики у виконанні педагогів та вихованців відділу духовного і творчого розвитку „Джерела” та Зразкового художнього колективу „Продюсерський центр”. Була відкрита виставка творчих робіт вихованців палацу. Представили свої твори юні художники, скульптори, фітодизайнери, модельєри, візажисти. Шанувальники фотомистецтва мали змогу насолодитися виставкою фоторобіт „Ужгородська осінь”.

23 листопада в Ужгороді відбувся мітинг-реквієм з нагоди вшанування пам’яті жертв голодоморів, пройшла жалобна хода до пам’ятника репресованим. Подібні мітинги-реквієми відбулися і в районних центрах, селищах та селах області. У церквах і храмах пройшли панахиди за загиблими, відбулося традиційне запалення свічок в рамках проведення Всеукраїнської акції „Запали свічку”.

24 листопада в м. Мукачево у приміщенні обласного російського драматичного театру відбувся традиційний міський фестиваль національних культур „В родині єдиній”. В програмі свята відбувались: виставка робіт народних умільців, виставка національних страв, концертна програма за участю творчих колективів національно-культурних товариств, громадських організацій, спілок та клубів.

24 листопада в м. Іршава в районному Будинку культури пройшов благодійний концерт на підтримку онкохворих дітей Іршавщини під назвою „Розтопи своє серце – допоможемо дітям разом”. В концерті взяв участь заслужений артист України, голова єпархіального Відділу церковного, культурно-просвітницького служіння архідиякон Олександр Садварій.

30 листопада в м. Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” вдруге розпочався фестиваль, присвячений короткому кіно – „100 фільмів за 100 хвилин”. Сотня повноцінних, нових однохвилинних картин було продемонстровано трохи більше ніж за півтори години. Значна кількість фільмів пов’язана з відомими особистостями світу кіно. Відомий американський актор Джон Малкович демонструє глядачам різні стани після вживання наркотичних речовин. Були стрічки, присвячені Альфреду Хічкоку, Стенлі Кубрику, Майклу Джексону та Даррену Арановскі. Серед стрічок – номінанти на премію OSCAR, переможці численних міжнародних кінофестивалів та стрічки іменитих аніматорів та режисерів з усього світу. Цього року значно зросла кількість українських стрічок на фестивалі. Захід організовував Київський міжнародний фестиваль короткометражних фільмів (KISFF).

У листопаді активісти регіональної фундації „Карпатські стежки” здійснили другий виїзд у Рахівський район з метою маркування туристичних маршрутів та встановлення металевих стовпів для вказівників та табличок. Вони завершили маркування Закарпатського туристичного шляху, який починається у смт. Великий Березний, при кордоні зі Словаччиною, і тепер тягнеться через всі Карпати на відстань близько 400 км і закінчується у с. Ділове.

У листопаді в Національному природному парку „Синевир” (Міжгірський район) відбулася презентація нового науково-популярного фільму „У нетрях Синевирських пралісів”. Він знайомить глядачів з унікальними природними лісами Національного природного парку „Синевир”, які, на рівні з пралісами Карпатського біосферного заповідника і Ужанського національного парку, претендують на охоронний статус ЮНЕСКО. Презентація фільму, режисером якого є Андрій Михайлик, відбулася за участі природоохоронців, науковців, представників громадськості, місцевих жителів. На презентації було не лише переглянуто новий фільм, але й обговорено питання охорони, збереження і вивчення пралісів, які мають величезну наукову та історичну цінність.

У листопаді на Закарпатті продовжує діяти проект, мета якого – популяризація культурних традицій як засіб для суспільної адаптації малозабезпечених дітей та молоді на румунській, угорській та українській прикордонних територіях. Ресурсний центр „СREST” (Румунія) у період з  01.08.2013 по 31.07.2014  реалізує  проект № HUSKROUA-1101-082 під назвою „Транскордонний культурний міст для соціальної інтеграції”. Проект здійснюється  у партнерстві з Ресурсним центром освіти, сталого розвитку та соціальної інтеграції „CREDDIS” (Румунія), Асоціацією „STEA” (Румунія), Фондом „DOWN” (Румунія), Асоціацією „EFOESZ” області Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина), а також Громадською організацією сприяння розвитку сільського зеленого та агротуризму „Долинами та Горами Закарпаття” (Україна). Проект підтримується Програмою ЄС ТКС ЄІСП 2007-2013 „Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна”. Він популяризує міжкультурне порозуміння та суспільну адаптацію через культурні заходи та ініціативи за методом „аутріч”,  які будуть реалізовані через такі види діяльності: курси, транскордонний обмін досвідом спеціалістів та волонтерів, програми розвитку особистості для малозабезпечених дітей/дітей з особливими потребами, транскордонні культурні візити, міжнародний табір. З метою інформування місцевих спільнот буде організовано мистецькі турне та фестиваль під назвою „Транскордонна популяризація культурної спадщини”.

 

Новини

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день