Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2013 - жовтень
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 жовтня в Ужгороді у великому залі обласної філармонії відбувся концерт симфонічного оркестру обласної філармонії. Солістка – заслужена артистка України Етелла Чуприк (фортепіано). Диригент – Вікторія Свалявчик-Цанько. У програмі музика С. Прокоф’єва та С. Рахманінова.
7 жовтня в м. Ужгороді у кінотеатрі „Доміон” відбулась визначна подія для культурного життя краю – презентація фільму, знятого за мотивами книжки ужгородського письменника Олександра Гавроша „Неймовірні пригоди Івана Сили”. Презентація пройшла за участі режисера Віктора Андрієнка, виконавця однієї з ролей Василя Верастюка і автора книги Олександра Гавроша.
8-10 жовтня в Ужгороді пройшов 14-й Міжнародний фестиваль театрів ляльок „Інтерлялька-2013”. Участь у фестивалі взяли провідні режисери, артисти, художники, сценографи не тільки з України, а також із Болгарії, Польщі та Словаччини. 10 жовтня відбулась урочиста церемонія нагороди переможців і закриття 14-го Міжнародного фестивалю. Учасники фестивалю нагороджені в номінаціях: „Найкраща режисура” – Михайло Урицький, режисер вистави „Дюймовочка” Київського муніципального академічного театру ляльок; „За цілісність режисерського задуму і акторського втілення” – вистава „Кривенька качечка” (режисер Володимир Лісовий) Тернопільського академічного обласного театру актора і ляльки; „Найкраща актриса” та „Найкращий актор” – Ольга Водюк (м. Тернопіль) та Микола Карпенко (м. Ужгород); „За втілення ідеї створення першого закарпатського мюзиклу з ляльками” – колектив вистави „Цирк Івана Сили” Закарпатського обласного академічного театру ляльок; „За високу акторську майстерність” – колектив вистави „Окасен і Ніколетт” Театру ляльок словацького м. Кошіце. Окрім того, у номінації „Приз глядацьких симпатій”, як визначило дитяче журі фестивалю, нагороджено виставу „Спляча красуня” Державного театру ляльок Болгарії (м. Ямбол).
10 жовтня в м. Ужгороді в приміщенні обласної філармонії відбувся концерт естрадно-духового оркестру філармонії „Classical, folk, rock”. Диригент – заслужений артист України Володимир Співак.
10-18 жовтня закарпатські митці Закарпатського обласного українського музично-драматичного театру імені братів Ю. А. та Є. Шерегіїв показували свої доробки в місті Києві та Київській області. Розпочалися вони в Будинку офіцерів збройних сил України виставами Т. Шевченка „Мати-наймичка” та Р. Кіплінга „Мауглі”. 16 і 17 жовтня закарпатські митці показували свою майстерність на сцені Київського Національного академічного театру російської драми ім. Лесі Українки. Крім раніше названих вистав, закарпатці показали музичну комедію Б.Томаса „Здрастуйте, я ваша тітонька” та притчу Т. Вільямса „Трамвай „Жадання”.
13-22 жовтня В Ужгороді відбувся XIII міжнародний фестиваль класичної та сучасної музики „Музичне сузір’я Закарпаття”. Мета фесту – познайомити закарпатців із досягненнями талановитих земляків, де б вони не проживали. Відкрився фестиваль концертом сучасної та електронної музики „Filament”, в якому взяли участь Ференц Бернат (гітара. Угорщина), Максим Шоренков (фортепіано, синтезатор. Україна). Прозвучали твори К. Оленич, А Червоноокого, В. Теличко, Л. Браудера.
16 жовтня в с. Чинадієво Мукачівського району в стінах фортеці Сент-Міклош відбулось незвичайне дійство – концертно-театральна містерія „Музика старовинних королівств” у виконанні міжнародного барокового ансамблю „Менестрелі” (Львів – Гданськ). Гості почули музику XIII – XIV століття, яку закордонні артисти виконували на автентичних музичних інструментах.
18 жовтня в Ужгороді в рамках фестивалю „Музичне сузір’я Закарпаття” в Мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбулась концертна програма „Virtuoso Archi”. У супроводі лауреатів Міжнародного конкурсу ім. Д. Бортнянського Ансамблю солістів під керівництвом Олени Короленко грали Ігор Муравйов, Марія Штогріна, Марина Мишак, Марія Ясинська.
20 жовтня в Ужгороді у великому залі обласної філармонії відбувся концерт під назвою „Образи Срібної землі”. В рамках концерту відбулась всеукраїнська прем’єра одного з останніх творів Дезидерія Задора „Біля колиски” – симфонічно-вокальна сюїта в шести частинах для мецо-сопрано, баритону і струнного квартету на народні слова. Сюїту виконали: камерний оркестр Закарпатської обласної філармонії під керівництвом Владислава Юроша, солісти – заслужені артисти України Оксана Ільницька-Харкаліс (мецо-сопрано) та молодий соліст Володимир Фогель (баритон). Диригент – Вікторія Свалявчик-Цанько.
22 жовтня в Ужгороді в рамках фестивалю „Музичне сузір’я Закарпаття” у приміщенні великої концертної зали обласної філармонії відбувся концерт „Musica incognita” у виконанні Н. Підгородської, М. Подкопаєва, Ф. Томича, Р. Береша, Т. і В. Теличків. У програмі звучали твори Й. С. Баха, А. Моцарта, Дж. Верді, Б. Бріттена, К. Сен-Санса, М. Глінки, Й. Брамса, Е. Гріга.
28 жовтня в м. Чернівці театральний фестиваль „Золоті оплески Буковини” приймав Закарпатський обласний український музично-драматичний театр імені братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв із музичною комедією „Здрастуйте, я ваша тітонька” англійського драматурга Б. Томаса. Для чернівецького глядача театр з Ужгорода зовсім незнайомий, але золотий зал міської облмуздрами прийняв „Тітоньку Чарлі” оплесками.
30 жовтня в Ужгороді у приміщенні великої зали обласної філармонії пройшов незвичний концерт. На ньому Закарпатський народний хор разом із симфонічним оркестром виконав симфонію № 2 „World” сучасного китайського композитора Ман-Чінг Ю. Це світова прем’єра, оскільки музичний твір написаний тільки рік тому. В основу симфонії № 2 були взяті вірші двох американських поетес ХІХ та ХХ століть на біблійний сюжет. Тож заслуженому академічному Закарпатському народному хору довелося заспівати англійською (диригент – Наталія Петій-Потапчук). Також у концерті взяв участь й відомий італійський скрипаль Давіде Алонья, який виконав соло на скрипці у Концерті для скрипки з оркестром Ф. Мендельсона та сюїту № 1 „Peer Gynt” Е. Гріга.
У жовтні в м. Києві на фестивалі православного кіно „Покров” стрічка за книгою закарпатського письменника Дмитра Кешелі „Поселені у серце небеса” отримала диплом за актуальність теми. Режисер фільму – Наталія Шпак.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
3 жовтня в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка пройшов літературний вечір до 70-річчя поета Василя Вароді.
6 жовтня в м. Виноградово в картинній галереї „Імпасто”, де триває виставка творів фотохудожників, пройшли літературні читання. Їх організувала і провела громадська організація „Контрасти”. Переважна частина озвучених авторами та ведучими віршів тематично перегукувалися з художніми фотокартинами і були присвячені рідному місту.
10 жовтня в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка в читальній залі відбувся творчий вечір поета, майстра сонету Володимира Пішка.
11 жовтня в Ужгороді в міському прес-клубі відбулася презентація науково-документального видання „Карпатська Україна: епоха в добі” Станіслава Аржевітіна – дослідника-краєзнавця, доктора економічних наук. Це перша книга з запланованого тритомника. Праця об’ємом 855 сторінок описує події, які передували Карпатській Україні, трагічну героїку закарпатських Крут – Красного Поля, подає значний об’єм інформації щодо події тих часів. Зроблена спроба на основі документів охарактеризувати життя і діяльність діячів світового рівня та головного діяча історичних подій – простої людини. Автор мав можливість працювати з особистими архівами та таємними документами, він висвітлив також роль і місце закарпатської еміграції.
17 жовтня в м. Ужгороді в актовому залі коледжу культури і мистецтв відбулася презентація книги „Із людського джерела – чистої криниці” викладача Ужгородського коледжу культури і мистецтв, керівника народного вокального ансамблю народної пісні „Цинторія” міського районного Будинку культури, заслуженого працівника культури України Єлизавети Сівак. Книга про пісенні обряди, звичаї, народні традиції Закарпаття. На зустрічі були присутні і ділилися своїми враженнями про творчу працю над книгою редактор Л. Яцишин, член Національної спілки художників України Т. Левляс. Народний хореографічний ансамбль „Ритм” Есеньського сільського Будинку культури виступив з хореографічною постановкою Т. Сабова, записану від автора Є. Сівак, – „Весільний танець”. У концертній програмі взяв участь народний вокальний ансамбль народної пісні „Цинторія” .
22 жовтня в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка пройшла творча зустріч з поетесою, художницею Тайві Тум (м. Флоренція, Італія).
24 жовтня в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка в приміщенні читальної зали відбулася презентація електронної бази даних „Художники Закарпаття”, яка об’єднала 180 митців. База даних – це фактично „сховище” найрізноманітнішої інформації про крайових митців. Зацікавлений читач має змогу оперативно знайти компактно зібрану на одному ресурсі інформацію про живописців, художників по склу, графіків, художників народних промислів тощо. Кожному з представлених в базі митців відведено окрему сторінку, де вказано дату й місце народження, коротка біографія, перелік нагород та перемог. Окремим розділом база даних пропонує посилання, де зберігається бібліографія про того чи іншого митця. Кожна з розповідей про окрему персоналію завершується розділом „Роботи автора” – в ньому користувач зможе ознайомитись із роботами художників, дізнатись про техніку виконання кожної з них.
24 жовтня в м. Мукачево Центральна міська бібліотека ім. О. Духновича провела Діалог двох поколінь „Збережемо пам’ять про подвиг!”, учасниками якого були ветерани Великої Вітчизняної війни та учні Мукачівського ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою.
26 жовтня в Ужгороді відбулось вже третє „Літературне бомбардування”. Організатор акції – Фундація регіональних ініціатив. У рамках заходу пройшли дві лекції від ФРІ-літшколи, відбулись презентації поетичних збірок Павла Коробчука, Богдана-Олега Горобчука, Олега Коцарєва, перед гостями літературного свята виступали молоді поети. Супроводжували літературну акцію виступи гуртів „Точка Кипіння” (Ужгород), „Вчора Буде” (Львів) і Христини Халімонової (Київ).
27 жовтня в м. Виноградів у районній бібліотеці відбулася презентація нової збірки закарпатського поета Василя Густі „Полин гіркий, полин солодкий”.
30 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка в рамках клубу „English-speaking House” у приміщенні читальної зали відбувся костюмований захід – святкування на честь традиційного американського свята Хеловіна.
У жовтні в м. Ужгороді вийшла третя книжка молодого закарпатського поета Василя Малишка – „ПростороВІРші”, яка побачила світ у щойно заснованому ужгородському видавництві О. Лоре. Збірник містить 36 поезій. Редактор і автор передмови М. Нейметі.
У жовтні в Ужгороді у видавництві „Ліра” вийшов друком поетичний збірник Маріанни Шутко „Стенокардія”. Це вже третя книга талановитої молодої авторки, якій вдалося зробити надзвичайний ривок у якості текстів, показати ріст і переконати читача, що вона має потужний потенціал, що вона пише цікаво, яскраво, щиро і відверто.
У жовтні в Ужгороді у видавництві „Патент” вийшла друком книжка українських народних пісень „Пісня – то моє життя”, записаних з голосу Анни Опришко із села Голобутів Стрийського району Львівської області. Запис народнопоетичної спадщини здійснив доктор мистецтвознавства, кандидат філологічних наук, заслужений діяч мистецтв України Іван Хланта на запрошення доньки народної співачки Ірини Гармасій, журналістки, письменниці, громадсько-культурного діяча з Ужгорода. 14 жовтня в с. Голобутів відбулася презентація збірника, де сільський голова Мирон Берездецький вручив ужгордцям звання „Почесний громадянин села Голобутів”. Робота над збірником фольклору тривала десять років. Мелодії до збірника розшифрував ужгородський композитор Василь Кобаль, а видання здійснене за сприяння Благодійного фонду Олега Канівця „Добре Серце”.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
2 жовтня в м. Ужгороді до Дня художника в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відкрилася осіння виставка живопису та скульптури. У цьогорічній виставці взяли участь 145 авторів: 79 живописців, 60 графіків та 6 скульпторів. Більшість робіт представлені членами Закарпатської організації національної спілки художників України. Цьогоріч осіння виставка художників Закарпаття розділена на два зали: крім живопису, можна побачити графічні роботи і витвори декоративно-прикладного мистецтва, які експонуються у галереї „Ужгород”.
10 жовтня в Ужгороді в рамках відзначення Дня психічного здоров’я пройшла виставка мистецьких робіт пацієнтів, які користуються медичною допомогою лікарів – психіатрів. Картини, вишивки, керамічні вироби, вірші та проза – далеко не повний перелік експонатів, представлених талановитими закарпатцями. Серед тих, хто ламає стереотипи і готовий вголос говорити про свою творчість, про те, як мистецтво допомагає досягнути внутрішньої гармонії талановита художниця з Мукачева Віоріка Віллашек. Ініціатива проведення виставки мистецьких творів користувачів психіатричної допомоги належить позаштатному психіатру МОЗ Ірині Пінчук. Захід відбувався в рамках Всеукраїнської акції „Мистецтво об’єднує всіх”.
13-20 жовтня на базі картинної галереї с. Пийтерфолво та Затисянських музеїв с. Тисобикень Виноградівського району відбувся художній пленер. Підсумком творчого тижня була виставка картин Петра Шолтеса, Антона Ковача, Івана Романюка, Василя Вовчка – членів Спілки художників України, та Габріелли Шолтес, Габора Гомокі, Михайла Сусли, Юлії Рогової. Різноманітні за жанром і технікою виконання картини (їх усього 24) створені під враженням навколишньої природи, заплав річки Тиси, побуту селян, інтер’єрів хаток місцевих музеїв. Кілька картин із творчого доробку пленеру за доброю традицією було подаровано картинній галереї, завдяки чому поповнились її фонди.
14 жовтня в Ужгороді у приміщенні обласного академічного театру ляльок „Бавка” товариство „Краяни Рахівщини” провело вечір-презентацію „Творчі портрети наших земляків”. Обличчями творчих портретів стали художник Василь Андрусяк, художник-графік Микола Дем’ян і скульптор Богдан Корж.
15 жовтня в Ужгороді в приміщенні Закарпатського музею народної архітектури та побуту відкрилася виставка „Свідки страждання” Анни Валчик, польського фотомитця. Експозиція, що нараховує півсотні світлин, присвячена зруйнованим християнським святиням Близького Сходу.
17-31 жовтня в м. Мукачево в міській картинній галереї відбулось урочисте відкриття виставки творчих робіт художників Чернівецької обласної організації Національної спілки художників України під назвою „Образотворче мистецтво Буковини”. Свої роботи на виставці представляли 23 художники, які працюють в галузі станкового живопису та графіки, а саме: Іван Холоменюк (народний художник України), Володимир Санжаров (заслужений художник України), Ярослав Заєць (заслужений художник України), Борис Негода (заслужений художник України), Іван Балан (заслужений художник України). А також скульптори та майстри декоративно-прикладного мистецтва - Іван Хілько, Яків Гніздовський, Юрій Твердохліб, Юрій Гушкевич, Олександр Літвінов та інші.
19 жовтня в с. Колочава Міжгірського району урочисто відкрили пам’ятник „Воїну-інтернаціоналісту”. У святкових заходах взяли участь голови райдержадміністрації Василь Щур, голова районної ради Іван Ярема, керівник обласної організації УСВА Антон Шейдік, народний депутат України 4-5 скликань Станіслав Аржевітін, скульптор Петро Штаєр та інші. Тут же відбувся фестиваль військово-патріотичної пісні. Присутні вітали авторську пісню колочавця Івана Штаєра „Чужа війна”, тематичні виступи учасників із інших районів Закарпаття.
22 жовтня в с. Пацканьово Ужгородського району відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки славетному закарпатцю – скульптору, різьбяру, громадському та культурному діячеві, народному художнику України, лауреату Національної премії ім.Т. Г. Шевченка Василю Івановичу Свиді з нагоди відзначення його 100-річчя від дня народження.
22 жовтня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відбувся ювілейний вечір та виставка творів відомого закарпатця Василя Свиди з нагоди 100-річчя від дня його народження. Експозиція складається з фондових зібрань обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, обласного музею народної архітектури та побуту, Національного художнього музею України, Національного музею українського народного декоративного мистецтва, приватних колекцій.
22 жовтня в м. Хуст у міській картинній галереї відкрилася виставка двох митців Хустщини – Олександра Певсе та Івана Дем’яна. Графіка і скульптура в одній виставковій залі, всього 60 робіт. Олександр Певсе та Іван Дем’ян відомі у хустському краї як талановиті, неординарні особистості. Обидва члени творчого об’єднання „Митець Верховини”.
25 жовтня в м. Тячів у міській картинній галереї ім. Шімона Голлоші відбулося відкриття виставки картин іменитих закарпатських та українських майстрів образотворчого мистецтва. Увазі шанувальників мистецтва представлено мальовничі карпатські пейзажі, яскраві сучасні імпресіоністичні образи та багато інших самобутніх творінь.
У жовтні в м. Ужгороді в обласному краєзнавчому музеї – Ужгородський замок діяла персональна виставка різьби по дереву Костянтина Ковгана „Моє рідне місто та улюблені місця”.
У жовтні в Івано-Франківську відкрилася перша персональна виставка закарпатської художниці Наталії Тарнай під назвою „ТурбоТарнай”.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ.
ТУРИЗМ
10-11 жовтня в Ужгороді в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „Падіюн” пройшов VII Міжнародний фестиваль-конкурс дитячої та юнацької хореографії „Падіюн Євро-данс 2013”. Майже 400 юних танцівників з Автономної Республіки Крим, Волинської, Київської, Харківської, Хмельницької, Чернівецької та Закарпатської областей, міст Ужгорода та Стара Любовня (Словаччина) запропонували на розгляд журі понад тридцять хореографічних номерів. Конкурс проходив у два етапи: власне конкурсна програма, другий – урочистий – нагородження переможців та виступи найкращих колективів-переможців. Танцівники змагалися у двох номінаціях: сучасна і народна хореографія, у кожній передбачалося три вікові категорії. Відтак 18 колективів отримали відзнаки фестивалю. Головним переможцем фестивалю-конкурсу цьогоріч стали учасники народного-художнього колективу ансамблю акробатичного рок-н-ролу „Гранд-Віват” із Харківського палацу дитячої та юнацької творчості.
12 жовтня відбувся черговий відкритий похід Боржавськими полонинами. Організатор – „Турінформ Закарпаття”. Насолодитися осінніми краєвидами Карпат усім, хто наважився на цей одноденний екстрім, вже вкотре допоміг гід Орест Когут. З ним група усвідомлено пройшла всі 25 кілометрів маршруту, під час якого він розповів учасникам заходу чимало цікавинок. Найвищою точкою підйому стала гора Великий Верх (1598 метрів над рівнем моря). Це був найчисельніший відкритий похід: участь у ньому взяло 27 учасників з Ужгорода та Мукачева, переважна більшість яких вже не вперше бере участь у відкритих походах. Людей різного віку та інтересів об’єднала спільна подорож мальовничими Карпатами.
13 жовтня свій день народження святкувало селище Міжгір’я. З нагоди свята в селищі влаштували масштабні народні гуляння. Зокрема, відбулися ярмарок, виставка творів народної творчості, концерт музики і танцю. Своїх шанувальників знайшли також численні спортивні й ігрові атракції – пройшла спартакіада з шести найпопулярніших видів спорту, участь в якій взяли близько 15 колективів районних установ.
13 жовтня в с. Драгово Хустського району відбувся V фольклорний фестиваль „Яворові гуслі”. Свято проводилось з метою збереження традиційного народного мистецтва Закарпаття, пропагування творчості самобутніх фольклорних колективів, окремих виконавців і майстрів декоративно-ужиткового мистецтва. На свято з’їхались учасники та гості з усіх куточків Хустщини. Привітати гостей завітали голова Хустської райдержадміністрації Василь Якубець, відповідальний секретар Закарпатської організації Спілки письменників України Христина Керита, депутат Закарпатської обласної ради Степан Деркач. Фестиваль зібрав велику кількість гостей і подарував присутнім багато музики та розваг, прекрасний настрій та приємні зустрічі. Окрім того, присутні мали змогу ознайомитися з виставками робіт народних умільців краю та скуштувати смачні закарпатські страви.
13 жовтня в с. Новоселиця Виноградівського району пройшло традиційне фольклорне свято „Волоські страви”. У рамках свята відбулися конкурс національних страв, концерт, виставка творів народних умільців та багато ін. Привітати жителів та гостей зі святом приїхав і голова районної державної адміністрації Михайло Кочіш.
13 жовтня в Ужгороді відбувся перший масовий забіг. Маршрут заходу, який пролягав через пішохідний міст, Київську набережну, транспортний міст і набережну Незалежності разом здолало близько 200 людей.
17 жовтня в м. Ужгород в приміщенні обласної філармонії відбулася обласна творча лабораторія для керівників народних (зразкових) колективів та методистів з вокально-хорового жанру районних Будинків культури Закарпаття. Організатором заходу виступив відділ народної творчості та аматорського мистецтва Обласного організаційно-методичного центру культури (директор Володимир Рудейчук) та Закарпатська обласна філармонія (директор Іван Микита). Заняття проводилися на базі Державного заслуженого академічного Закарпатського народного хору (художній керівник та головний диригент – заслужений працівник культури України Наталія Петій-Потапчук). У творчій лабораторії взяло участь понад 60 учасників з усіх районних центрів та міст краю. До занять долучилися і майбутні керівники аматорських колективів, студенти хорового відділу Ужгородського коледжу культури і мистецтв та вчителі музичного мистецтва загальноосвітніх шкіл області. Родзинкою творчої лабораторії став виступ заслуженого академічного Закарпатського народного хору. Учасникам семінару була представлена нова нотна друкована продукція, подаровано збірник закарпатських народних пісень „За горою високою”, до якого увійшли пісні з архіву Петра Милославського (упорядкування Володимира Олексина).
19 жовтня в с. Свобода Берегівського району відбувся щорічний фестиваль „Виноградний бал”. Його співорганізатором стала Закарпатська молодіжна громадська організація „Сокіл”. Фестиваль проводиться у той час, коли дозріє виноград.
20 жовтня в Ужгороді в рамках громадської ініціативи „Відкриті екскурсії Ужгородом” пройшов черговий безкоштовний захід. Цього разу ужгородцям та гостям міста розповідали про Ужгород протестанський. Це ще одна екскурсія на тему релігії в місті над Ужем. Екскурсію провела Оксана Феркова, кандидат історичних наук Ужгородського національного університету.
20 жовтня в м. Хуст угорська громада „Про Культура Субкарпатіка” вперше урочисто відзначила „День Бетлена”. Період правління Ґ. Бетлена, який розпочався 23 жовтня 400 років тому, називають золотою епохою Трансільванії. Для організаторів цей визначний ювілей став приводом для проведення цього фестивалю народної творчості. В рамках заходу відвідувачі мали змогу більш детально ознайомитись з діяльністю трансільванського правителя та дізнатись, який зв’язок Ґ. Бетлен мав із Закарпаттям. Гості фестивалю також побачили сучасну виставу театрального гуртка Закарпатського Угорського Інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, та виступи хорів, музичних, танцювальних гуртків. Програму свята завершив фольклорний концерт видатних тячівських музикантів.
20 жовтня в с. Синевир Міжгірського району проходили урочистості з нагоди Дня села. Масове святкування Дня села у Синевирі відбувається вже другий рік поспіль. Ініціатором цього святкового дійства виступив Синевирський сільський голова Микола Куруц. У святкуванні Дня Синевира взяли участь керівник Міжгірської районної ради Іван Ярема та голова Міжгірської районної адміністрації Василь Щур, настоятелі Свято-Успенської православної церкви с. Синевир протоієрей Іоан Паканич та Михайло Паканич, директор НПП „Синевир” Микола Дербак. Завершив свято великий концерт талантів Міжгірщини.
20 жовтня в селищі Ясіня Рахівського району відбулися святкування з нагоди 516-ї річниці від дня його заснування та ІІІ-ій фестиваль „Довбушева юшка”. Для дорослих та дітей на стадіоні було чимало розваг та атракціонів. У кількох величезних казанах варили „довбушеву” юшку і частували нею всіх охочих. На святі виступали заслужені артисти України, дует „Писанка”, естрадні виконавці Василь Михайлович, Ростислав Коваль, Вікторія Ватащук, заслужений артист України, шоумен Василь Мельникович, гурт „Будьмо”, скрипаль-віртуоз Павло Волощук і народний артист України – Степан Гіга. Під час виступу Степана Гіги запалили полонинську ватру. Свято завершилося феєрверком.
25-26 жовтня у м. Хуст на Майдані Незалежності пройшов сільськогосподарський ярмарок „Золота осінь”. Місто та усі 26 сіл району представили власну продукцію, презентували виставки та звітували творчі колективи самодіяльного мистецтва.
У жовтні в с. Приборжавське Іршавського району відбувся концерт за участі відомих українських зірок, та місцевих юних талантів. Свято приурочили 630-му дню народженню села.
У жовтні в обласному центрі Закарпаття відбулася відкрита екскурсія „Ужгород капітана Алоїза”. В ролі екскурсовода виступив доктор історичних наук, професор кафедри історії України УжНУ Сергій Федака. Тема екскурсії – історія міста, описана в книзі Олександра Гавроша „Капітан Алоїз”. Це пригодницький роман ужгородського письменника й журналіста, де переплелися детектив, містика, любовні пригоди, фантастика й гумор. У книзі згадані різні місця Ужгорода, про які й була екскурсія-розповідь.
Новини
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".