Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2013 - квітень
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
3 квітня в м. Ужгород в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв Будапештський театр оперети представив своїм шанувальникам виставу Імре Кальмана „Сільва” („Королева чардашу”), яка є однією з найвідоміших у світі оперет. Це стало можливим за підтримки Міністерства закордонних справ Угорщини і генеральному консулу Угорщини в Ужгороді Йожефу Бачкаї.
4-25 квітня в Ужгороді вже вдруге пройшов Міжнародний фестиваль „Музика без кордонів”, який приніс багато задоволення шанувальникам музики та пісні. В перший день фестивалю у великій концертній залі філармонії відбулася концертна програма двох колективів, що завітали в Ужгород із Тернопільщини: жіночого вокального тріо Тернопільської обласної філармонії „Солов’ї Галичини” та вокального квартету „Акорд”.
6 квітня в м. Ужгород в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбувся концерт народної артистки України Ірини Білик та гурту „ТІК”.
7 квітня в рамках Міжнародного фестивалю „Музика без кордонів” в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт заслуженої артистки України Етелли Чуприк (фортепіано) та львівського гостя, лауреата міжнародних конкурсів, доцента ЛНМА ім. М. Лисенка Андрія Карпяка (флейта). На концерті звучали твори Й. С. Баха, В. А. Моцарта, С. Франка, К. Сен-Санса.
10 квітня фестиваль „Музика без кордонів” в Ужгороді представив концерт симфонічного оркестру обласної філармонії: симфонію Бетховена №6 та концерт Чайковського №1 для фортепіано і оркестру. Диригент – Сергій Черняк (Луганськ). Солістка – Етелла Чуприк.
12 квітня у греко-католицькому Кафедральному Хресто-Воздвиженському соборі виступив з концертом ужгородський ансамбль „Каструм Унг”. Програма складалась з духовної музики та інструментальних творів. У попередньому слові автор програми, мистецький керівник ансамблю Степан Тихоненко розповів, що джерелом всіх творів є рукописна збірка 17 сторіччя „Кодекс Кайоні”. ЇЇ укладачем був Янош Кайоні (1629-1687) - францисканський монах румунського походження, римо-католицький священик, ерудит, музикант-органіст, вчитель, засновник друкарні та упорядник декількох визначних музичних збірок. В програмі виступили музиканти: Оксана Хархаліс (вокал, мецо-сопрано), Ганна Данканич (вокал, сопрано), Лариса Шувалова (віола-да-гамба, блокфлейта), Степан Тихоненко (лютня).
13 квітня в м. Луцьк відбувся концерт ужгородського гурту „Триста8ісім”. Під час концерту закарпатські музики презентували свій новий міні-альбом „Перча”, до якого увійшли 5 композицій:„Варош банда”, „Дислокація”, „Заробітчано”, „Будь там” і „Наша флейта”. У своїх невтримних мелодіях гурт поєднуює угорські чардаші та палкі циганські мотиви, румунське розмаїття та гуцульську безпосередність.
15 квітня в м. Ужгород на базі обласної філармонії за участі заступника голови облдержадміністрації Івана Качура відбулася виїзна нарада з керівниками професійних колективів театрально-видовищних закладів області. Мова йшла про заходи активізації діяльності колективів, проблемні питання у роботі та шляхи їх вирішення. Серед іншого, заступник голови ОДА відзначив необхідність чіткого планування діяльності колективів. На його думку для активного розвитку, популяризації та демонстрації наших можливостей керівництво колективів повинно впроваджувати новітні методи управління: організовувати концерти, тури, активно співпрацювати з колективами інших регіонів, забезпечувати збільшення власних надходжень. Спільно з керівництвом закладів та управлінням культури обласної державної адміністрації цього дня було визначено першочергові завдання з упорядкування приміщень.
16 квітня в приміщенні великої концертної зали обласної філармонії в рамках Міжнародного фестивалю „Музика без кордонів” пройшов авторський концерт заслуженого діяча мистецтв України Віктора Теличка. Віктор Теличко – голова Закарпатського осередку Національної спілки композиторів України, піаніст, педагог, музично-громадський діяч, старший викладач Ужгородського музичного училища ім. Д. Задора, лауреат премії ім. Д. Задора. В концерті брали участь заслужений артист України Ф. Томич (кларнет), Т. Тіщенко (орган), О. Баганич (фортепіано), О. Гриневич (флейта), А. Калинич (ударні), О. Товт (тенор), заслужений академічний Закарпатський народний хор, ансамбль солістів „Гармонія”, взірцевий хор „Едельвейс” та ін.
18 квітня у великій залі обласної філармонії м. Ужгорода виступав всесвітньо відомий італійський органіст, лауреат міжнародних конкурсів Лука Массалья (м. Торіно, Італія). У програмі звучали твори Й. С. Баха, саундтреки А. П’яццоли, Е. Морріконе, У. Уолтона.
22 квітня в рамках Міжнародного фестивалю „Музика без кордонів” в Ужгороді в обласній філармонії відбувся вечір джазу. Джаз-квартет „Art Prestige” з Івано-Франківська представив глядачам сучасну джазову музику світу а також авторську музику учасників колективу.
25 квітня в м. Ужгород відбулося закриття фестивалю „Музика без кордонів”. У великій залі обласної філармонії пройшов концерт фортепіанної музики за участю симфонічного оркестру філармонії. Солісти – Мар’яна Сокач та Йожеф Ермінь, диригент – Богдан Дашак (Львів).
25 квітня в м. Ужгород театральна студія „Ввімкніть світло” презентувала виставу „Рятувальна операція”. Вистава наповнена добротою та естетизмом, несе в собі поєднання наївності та високих ідеалів гуманізму, проблеми дружби та віри. Театр для молодих артистів – хобі, тому кошти, виручені від продажу квитків, йдуть на оренду приміщення й сценічні костюми.
27-28 квітня в м. Мукачево пройшло „Свято хорової музики”, ініціатором якого стала Мукачівська хорова школа хлопчиків і юнаків. Участь у святі брали: дитячо-юнацька хорова капела „Журавлик” (м. Кам’янець-Подільський), хор хлопчиків і юнаків Мукачівської хорової школи, дитячий хор „Октава” (ДШМ м. Вишневе), хор учнів молодших класів ДМШ № 1 (м. Ужгород), дитячий вокальний ансамбль „Перлинка” ДМШ № 1 (м. Ужгород).
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
2-4 квітня у рамках Програми „Бібліоміст” творчий центр ТЦК організував в Ужгороді на базі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка тренінг „Стратегічне планування”. Головна мета тренінгу: удосконалення знання та навичок лідерів неурядових організацій, працівників публічних бібліотек у сфері стратегічного планування як необхідного інструменту подальшого розвитку організації. У тренінгу брали участь директори бібліотек та представники неурядових організацій із Закарпатської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької та Рівненської областей.
9 квітня в м. Ужгород у прес-центрі „Закарпаття” відбулася презентація збірки творчості молодих авторів краю „Online покоління”, яка є четвертою книгою, що вийшла у серії „Бібліотечка газети „Старий Замок”. В прес-конференції брали участь Лариса Подоляк – головний редактор газети „Старий Замок”, Василь Густі – голова Закарпатської організації Національної спілки письменників України та автори, твори яких увійшли до збірки.
9 квітня в м. Мукачево в читальній залі центральної міської бібліотеки ім. О. Духновича відбулася презентація прозової збірки поета Валерія Степанова „Сказка про Кощея и Янгу”. В обговоренні видання взяли участь читачі бібілотеки, учні старших класів загальноосвітніх шкіл, прозаїк і активіст бібліотеки Олександр Дулішкович, учасник афганських подій Валерій Воронов, які поділилися враженнями від прочитаного. Гарним подарунком для автора були пісні на його слова у виконанні відомих Сергія Соболя та Івана Крафчика. Приємною для всіх несподіванкою була поява письменника і барда, друга поета Дмитра Первухіна із С.-Петербурга, який, окрім розповіді про автора, співав пісні, а насамкінець подарував бібліотеці свої книги, одна з котрих присвячена Володимиру Висоцькому, який неодноразово відпочивав на літніх канікулах у своїх родичів у Мукачеві.
9 квітня в м. Тячів в читальній залі районної бібліотеки пройшла презентація нової збірки віршів для дітей „Посміхайтесь добрим людям” Юлії Драгун. Мотиви любові та добра є провідним у творчості письменниці. З виходом нової збірки майстриню слова прийшли привітати керівник апарату райдержадміністрації Д. Онуфрій, начальник відділу культури райдержадміністрації В. Гудак, Новоселицький сільський голова В. Орябко, шанувальники її творчості. Навідалися і колеги по перу Д. Копинець, Г. Розман, Н. Орос та ін.
10 квітня в Ужгороді в клубі „Фантом” у рамках арт-проекту „Мандрівники” пройшла зустріч з письменником Сергієм Жаданом та електронно-етнічним гуртом „Ойра та Андрій Ки з альбомом „Форелі”.
11 квітня в м. Виноградово в центральній районній бібліотеці відбулася презентація літературно-музичного збірника „Злились мелодія і слово воєдино”. Його видання й презентація стали шаною пам’яті про педагога й самодіяльного композитора Михайла Росоху і творчим звітом перед шанувальниками його пісенної творчості.
13 квітня в м. Ужгороді в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „Падіюн” пройшов літературний вечір любовної лірики „Шістнадцята літера” за участі молодих поетів А. Ганько, В. Опаленика, В. Коваль, К. Горовенко, К. Буяльської, а також музичного гурту зі Львова „Один в каное” та ансамблю класичної музики палацу „Падіюн”.
13 квітня в Ужгороді у приміщенні центральної міської бібліотеки фотомитець Йосип Іллеш розповідав про становлення і розвиток фотографії від перших днів і до нинішнього часу. Всім присутнім він продемонстрував яким чином влаштована пінхолл-камера і розповів принципи роботи з нею. Також на лекції було показано цікаве коротеньке відео.
14 квітня в м. Ужгород у приміщенні обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка пройшла творча зустріч із закарпатськими поетами, які пишуть російською мовою.
17 квітня в м. Ужгород в читальній залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулася творча зустріч з кобзарем, бандуристом та лірником, керівником ансамлю „Хорея Козацька” Тарасом Компаніченком. Гості мали змогу послухати лекцію на тему „Співана поезія українського бароко”, а також автентичні українські пісні ХІХ-ХХ у виконанні митця.
18 квітня в Ужгороді в ресурсно-інформаційному центрі „Вікно в Америку” обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулася зустріч із співробітниками консульського відділу посольства США в Україні Анною Дармас та Ігорем Черевко. Зустріч була присвячена питанням отримання віз, співбесідам у посольстві США та програмам обміну.
22 квітня в м. Ужгород у словацькому культурному центрі відбулася презентація незвичайного видання „Rozprávky z 1. triedy” („Казки з першого класу”), створеного спільно вчителем зі Словаччини Яном Поханичем і його вихованцями з ужгородської „словацької” ЗОШ № 4. Гостями заходу були не лише маленькі автори та їхні батьки, а й дипломати з консульства Словацької Республіки в Ужгороді.
23 квітня в м. Ужгород в центральній міській бібліотеці відзначали Всесвітній день книги. Присутнім було продемонстровано еволюцію від перших глиняних табличок до сучасної електронної книги. На зустрічі виступили директор Ужгородської централізованої бібліотечної системи Ганна Бандурка, викладач Ужгородського коледжу культури і мистецтв Ганна Черевко, проводилися вікторини, співали коломийки, переглядали відеозаписи.
24 квітня в м. Виноградів в читальній залі центральної районної бібліотеки з нагоди 210-ї річниці від дня народження поета, письменника, науковця, журналіста, громадського діяча краю Олександра Духновича відбувся літературний вечір „Будитель Карпатського краю”.
25 квітня в м. Ужгород у читальній залі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка клуб літературних дебютів „Нові імена” презентував творчість молодих авторів Валерії Зенинець та Катки Мучички.
30 квітня на площі Театральній в обласному центрі відбулося літературне театралізоване дійство „Мистецька драбинка”, яке організувала ужгородська „Фундація Регіональних Ініціатив”. Основою проекту були вірші запрошених письменників, а саме Анни Малігон, Юлії Мусаковської та Григорія Семенчука. Твори авторів читали ужгородські актори, а читання супроводжувалося цікавими танцювальними постановками. Організатори заходу ставили собі за мету створити цікаве, неповторне дійство, довести, що поезію можна передати не тільки Словом, а й рухами, звуками. Також кожен охочий відвідувач заходу мав змогу продекламувати вірші запрошених поетів на драбинці (в прямому значенні слова!), проявити себе.
У квітні в Ужгороді вийшла друком перша книга поезій для дітей відомого закарпатського письменника Петра Скунця „Моя азбука”. До дитячого видання увійшли як власні твори автора, так і переклади дитячих авторів з російської, угорської, словацької та німецької мов. Дитяча поезія та переклади – це ще один досі маловідомий творчий етап Петра Скунця. Упорядником книги стала донька поета Наталка, яка й відібрала серед усього великого спадку автора поезію для дітей.
У квітні в ужгородському видавництві „Патент” вийшла друком книга Михайла Ряшка „Скульптор слова з Лемківщини”. Збірка є п’ятою книгою поета-публіциста про письменників Закарпаття, вона розповідає про життя і творчість письменника Василя Мулеси. „Скульптор слова з Лемківщини” об’єднала під однією обкладинкою художньо-публіцистичний нарис, рецензії, критичні статті відомих науковців та літераторів України, проілюстрована світлинами.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
З 1 квітня у галереї „Ужгород” експонується ювілейна виставка художника Йожефа Рущака. Продовжувач традицій закарпатського живопису у своїх творах зумів поєднати нестримне бажання пошуку та любов до рідного краю. На суд глядача митець представив понад 30 творів. На виставці побували не лише його колеги й учні, але й екс-президент Словацької Республіки Рудольф Шустер.
2 квітня в Ужгороді у прес-центрі „Нове Закарпаття” презентували фотоальбом „Живопис” художника Віталія Либи, до якого увійшли картини, створені митцем протягом останніх 30 років. Видання, яке ілюструє усі етапи творчості Віталія Либи, побачило світ українською та словацькою мовами, адже митець протягом багатьох років живе й працює як в Україні, так і в Словаччині. Роботами художника захоплються не лише на батьківщині. Після виставки в Кошіце картину „Свята Трійця” було відібрано як подарунок для музею Ватикану.
3 квітня в Ужгороді відкрилася перша персональна виставка художниці Маріанни Берец-Скоропад „Зрима мелодія барв”.
3 квітня в м. Івано-Франківськ у Музеї мистецтв Прикарпаття відкрилася виставка закарпатських художників з м. Мукачева, які входять у творче об’єднання „Райдуга”. Експозиція представляла живописні картини, створені, переважно, на весняну тематику і складається з 60 робіт майже 30 авторів.
5 квітня в художньому музеї ім. Й. Бокшая в Ужгороді відкрилася виставка „Графічне мистецтво Закарпаття ХХ століття”.
5 квітня в м. Ужгороді в Європейському медіа-центрі урочисто відкрилася ІІІ Міжнародна фотовиставка „Об’єктив без кордонів”, на якій були представлені роботи фотомайстрів з Чехії Франтішека Арношта та Міхала Шкрабіша. Митці презентували фотозвіт своїх подорожей Непалом. Відкривали виставку Генеральні консули Чехії та Словаччини – Давід Павліта та Янка Буріянова.
9 квітня з нагоди 20-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Чеською Республікою в Кришталевому залі Російського центру науки і культури в Празі відбувся організований Посольством України в Чехії вернісаж виставки заслуженого художника України, голови Закарпатської організації Національної спілки художників України Бориса Кузьми „Архітектурні імпресії”. Вернісаж відвідали депутати Європарламенту від Чеської Республіки, дипломати посольств європейських країн, акредитованих у Празі, представники чеських мистецьких та бізнесових кіл, широка чеська громадськість.
11-12 квітня вже втретє в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулася Всеукраїнська олімпіада із живопису. 45 студентів із 23 вищих навчальних закладів України приїхали на Закарпаття, аби визначити найталановитіших. Два дні представники живописних шкіл України демонстрували свої знання та вправність. 13 квітня були підведені підсумки Всеукраїнської олімпіади з академічного живопису. Від обласної влади учасників та переможців привітав заступник голови облдержадміністрації Іван Качур. Серед переможців олімпіади є й закарпатець. Друге місце посів студент Закарпатського художнього інституту, хустянин Василь Кадар.
14 квітня в обласному центрі Закарпаття на перилах набережної річки Уж встановили чергову міні-скульптурку – пароплав „Карпатія” скульптора Михайла Колодка. Скульптурка пароплава пустотіла, всередину можна поставити свічку та запалити її. Традиційно виконана з бронзи, як і багато інших і які є проектом групи UNgANG.
16 квітня в м. Ужгород в галереї „Ужгород” відкрилася персональна ювілейна виставка Одарки Долгош-Сопко „Навколо реального”. Експозиція охоплює творчість Одарки Долгош за останні 5 років.
16-28 квітня в м. Ужгород у приміщенні обласного музею народної архітектури та побуту діяла виставка робіт художників Міжгірщини „Карпатські кольори”. Еспозиція розмістилася у двох залах, де було представлено живопис та різьбу по дереву, що найпоширеніші в гірському краї останні кілька десятиріч. На виставці найповніше була представлена творчість відомого митця Закарпаття М. Кінча, який репрезентував живопис та різьбу по дереву. У виставці також взяли участь О. Орищук, І. Бізоні, М. Покорба, Л. Запотічний, В. Шиндра, В. Сенько та інші митці. Самобутню етнічну атмосферу та святковий настрій на виставці створював фольклорний колектив Міжгірського районного будинку культури (керівник Вікторія Янчик).
17 квітня в м. Хуст відкрилася персональна виставка знаного у краї художника, директора Хустської міської картинної галереї Ореста Цюпка „Мандри, мандри, мандри…”. На ювілейній виставці було представлено вісімдесят творів митця.
18 квітня в м. Мукачево у міській картинній галереї відкрилася весняна виставка. У виставковій залі відомі закарпатські майстри пензля презентували широкому загалу свої полотна.
21 квітня у м. Львів четверо закарпатських митців керамікою та живописом презентували сучасне Закарпаття. Виставку відкрили у галереї „Прімус” у межах Днів угорської культури у Львові. Живопис представили Олена Кондратюк (м. Ужгород) і Агота Вереш (м. Берегово). Подружжя з Ужгорода Наталія Грабар та Ярослав Борецький представили на виставці кераміку.
23 квітня в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту в Ужгороді при підтримці обласної держадміністрації пройшов майстер-клас по писанкарству за участі народних майстрів.
26 квітня у Київському музеї російського мистецтва пройшла виставка „Кольорові візії” від закарпатця Михайла Деяка. На виставці, окрім вже знайомих сюжетів архітектури, пейзажів та предметів інтер’єру, були представлені абсолютно несподівані для автора сюжети.
26 квітня у Львівському Палаці мистецтв відкрилася виставка графіки „Архітектурні імпресії” голови Закарпатської організації Національної спілки художників України, заслуженого художника України Бориса Кузьми. Ужгородський митець представив на виставці до півсотні графічних робіт та плакатів, створених за останні роки.
30 квітня у м. Виноградів відбулося відкриття першої виставки графіки. Художниці Марія Ковач-Довганич та Альона Стасюк представили на огляд публіки графічні картини в своєрідній техніці графічного виконання.
У квітні в Ужгороді в обласному музеї архітектури та побуту відбулася персональна виставка вишитих робіт Марії Яцьків „Частинка серця”. Тут були представлені не тільки картини, а й вишивані сорочки, килими та подушки.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ.
ТУРИЗМ
1 квітня в Ужгороді відбулося мистецьке свято „Виставка живих клоунів”. Актори забавляли дітей та дорослих, пускали мильні бульбашки, грали в дартс, улаштовували конкурси й вікторини. Такою веселою акцією театрали зі студії „Увімкніть світло” й творчої майстерні „Територія дитинства” вирішили відзначити Міжнародний день сміху.
7 квітня організаторами акції „Відкриті екскурсії Ужгородом” ужгородцям і гостям міста була представлена безкоштовна екскурсія в обласну універсальну наукову бібліотеку ім. Ф. Потушняка. Екскурсію провела директор бібліотеки Людмила Григаш.
19 квітня у м. Виноградів пройшла екскурсія містом, яка була проведена з допомогою виноградівського екскурсовода Валентини Горнецкі, яка познайомила учасників з визначними пам’ятками міста. За словами організаторів, у подальшому буде проведено серію екскурсій, що дадуть можливість більш широко дослідити історію та культуру Виноградова, а також цілого району. Це була перша безкоштовна, відкрита екскурсія в місті. Як відомо, на Закарпатті безкоштовні екскурсії, які інформують жителів міста про історію, культуру, традиції, проводяться в Ужгороді та Мукачеві.
20-21 квітня в с. Тийглаш на Ужгородщині відбувся V фестиваль тамадів. Організаторами свята стала культурна спілка угорців Закарпаття спільно з Будинком культури с. Тийглаш. Учасників фестивалю привітала угорський консул Юдіта-Барбара Горват. Участь у фестивалі взяли тамади з Закарпаття, Угорщини та Словаччини. Силами художніх колективів Тийглашського сільського Будинку культури, а саме народним вокальним ансамблем угорської пісні „Ружа” (керівник Ф.Бернат), клубом любителів народної пісні „Чологань”, хореографічним ансамблем „Орхідея”, вокальним ансамблем „Маргаритки”, фольклорним ансамблем „Нітнікек” (керівник М.Ігнац), ансамблем народної музики „Цімбори” була поставлена вистава „Тийглашське весілля”.
21 квітня в м. Ужгород у рамках громадської акції „Безкоштовні екскурсії Ужгородом” відбулася екскурсія до ботанічного саду, де можна було насолоджуватися квітучими екзотичними рослинами та почути цікаві факти від досвідченого працівника саду.
22 квітня в м. Рахів пройшов ІІ відкритий фестиваль дитячо-юнацької хореографії „Танець – це життя” з нагоди Всесвітнього Дня танцю.
23 квітня в Ужгороді у рамках проведення в області Року дитячої творчості відбувся обласний фестиваль технічної творчості учнів професійно-технічної освіти Закарпаття. До обласного центру Закарпаття свої вироби, виготовлені у майстернях та гуртках технічної творчості, привезли учні 18 училищ з усієї області. Учасники та гості фестивалю мали змогу взяти участь у майстер-класах з декорування аксесуарів до костюмів, суконь, позайматися у створенні заливного вітражу на склі, різьбі по дереву, декоративному оформленні тощо.
23-25 квітня в Ужгороді пройшов VIII міжнародний конкурс-фестиваль „Закарпатський едельвейс – 2013”. Мета проведення конкурсу-фестивалю – збереження та сприяння популяризації дитячого, юнацького і молодіжного мистецтва, виявлення обдарованих талановитих юних виконавців і авторів у різних жанрах. У конкурсі-фестивалі брали участь кращі колективи та окремі виконавці з усіх регіонів України, приїхали представники 6 країн світу – Угорщини, Словаччини, Росії, Білорусі, Польщі, Ізраїлю. Урочисте відкриття конкурсу-фестивалю відбулося в обласному академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, а в приміщенні міського районного Будинку культури пройшов заключний гала-концерт лауреатів і дипломантів конкурсу.
25 квітня в м. Перечин під відкритим небом відбувся фестиваль „Свято лемківської писанки”. Для участі у фестивалі кожна сільська рада Перечинського району делегувала своїх представників. Окрім робіт досвідчених майстринь-писанкарок на святі були присутні й „великодні вироби” вихованців навчальних закладів. Паралельно проводилась виставка живопису митців Перечинщини. Впродовж фестивалю проводились майстер-класи з розпису писанок у лемківських традиціях. На святі були присутні й майстри писанкарства зі Львова.
25 квітня, вже традиційно напередодні святкування Великодня, у трьох спеціалізованих навчальних закладах Закарпаття – „Парасолька” (філії Вільшанського будинку-інтернату), Великобичківській школі-інтернаті, Солотвинській спецшколі-інтернаті відбувся конкурс „Краща писанка до Великодня” за участі народного депутата Василя Петьовки. Під час конкурсу всі учасники, а це близько 340 дітей віком від 6 до 12 років, змогли навчитися основам складного і клопіткого мистецтва розписування писанок. Після завершення конкурсу народний депутат нагородив дітей подарунками. Варто додати: всі учасники конкурсу отримали солодощі, а за кращі роботи діти-переможці отримали планшети, мобільні телефони та МП3-плеєри. Крім того, для потреб кожного закладу Василь Петьовка презентував ноутбук.
25 квітня в с. Поляна Свалявського району Закарпатським регіональним відділенням Асоціації міст України, в рамках проекту „Діалог”, проведено фахову майстерню на тему: „Організація роботи по захисту, збереженню та відродженню історико-культурної та архітектурної спадщини міст”. У заході взяли участь міські та селищні голови, начальники міських та районних відділів архітектури та культури. На фаховій майстерні учасники обговорили основні механізми по захисту та збереженню історико-культурної та архітектурної спадщини міст Закарпаття. Заслухали інформацію представників обласної державної адміністрації щодо стану збереження історичних пам’яток в Закарпатській області. Зарубіжним досвідом з учасниками майстерні також поділилися гості з міста Міхаловце (Словаччина).
26 квітня в м. Берегово з нагоди відзначення 27-ї річниці Чорнобильської катастрофи відбувся міжрегіональний конкурс дитячої творчості „Природа очима дітей”.
27 квітня вперше в Ужгороді за ініціативою Національної хореографічної спілки України за підтримки управління культури облдержадміністрації та управління у справах культури, спорту, сім‘ї та молоді Ужгородської міської ради пройшов фестиваль-концерт „Свято танцю”, присвячений Міжнародному Дню танцю. В рамках свята відбулася урочиста хода учасників хореографічних колективів по вулицях міста, а на пл. Театральній відбувся великий концерт за участю 20-ти провідних колективів міста Ужгорода та області. На завершення всі бажаючі мали змогу побачити гопак у виконанні більш ніж 100 учасників.
27 квітня в обласному центрі Закарпаття розпочався „Сакура – фест”. В рамках свята відбувалися: „Свято танцю”, ХІІІ Міжнародні змагання „Uzhgorod Open 2013”, пленер учнів та викладачів образотворчого відділення дитячої школи мистецтв – „Квітуча сакура”, інформаційна година „Сакура у творчості закарпатських письменників” у навчальних закладах міста, виставка робіт учнів та викладачів дитячої школи мистецтв „Квітуча сакура” у фойє міської ради та ін.
28 квітня в Ужгороді пройшов обласний фестиваль-конкурс „Воскресни, писанко”. Дерев’яні, паперові, металеві, прикрашені бісером, крупами, візерунками – тисячі писанок та крашанок сьогодні прикрасили центр міста. Виконані за всіма можливими унікальними техніками, свої великодні дерева сюди привезли 54 команди з кожного району Закарпаття. На кованих гілочках кожного металевого дерева, висотою майже у людський зріст, розмістили від ста до трьохсот самобутніх Великодніх яєць. Кожне – ручної роботи, усі учасники команд – у традиційних вишиванках. Призерів конкурсу на найкраще писанкове дерево визначали у трьох номінаціях: серед команд міст та районів, закладів обласного підпорядкування та професійно-технічних навчальних закладів. Голова облдержадміністрації Олександр Ледида нагородив переможців конкурсу цінними подарунками, грошовими преміями та відзнаками обласної адміністрації.
29 квітня в с. Лисичево Іршавського району на території музею-кузні „Гамора” відбулося свято „Пасхальне дерево життя від Гамори”, де присутні мали змогу побачити унікальну технологію виготовлення залізного „дерева життя”, яке виконували майстри-ковалі Данило Ісак, Іван Щур, Іван Мацик, Михайло Пилипчинець, Федір Мателега та інші. Також можна було взяти участь в оздобленні дерева пасхальною атрибутикою, у виготовленні писанки з глини разом з членами Національної спілки народних майстрів України – Олександром Двораком та Антоніною Дурдою. Унікальність свята полягала в проведенні його на базі єдиної в Україні діючої водяної кузні-музею „Гамора”.
У квітні в смт. Солотвино Тячівського району уп’ятнадцяте пройшло традиційне обласне мистецько-етнографічне свято приходу весни – „Мерцішор”, засновниками й організаторами якого є члени румунсько-українського Товариства „Марамурош” Іван Ботош, Василь Йовдій, Юрій Пашку. Учасників фестивалю привітали селищний голова Юрій Ухаль, заступник мера румунського міста Сегет Флоріан Ізай. Перед глядачами виступили троїсті музиканти брати Шімани, румунський квартет „Сигетські мелодії”, солісти Марта Комболяну, Іон Унгурян, Дьордь Попелеску та ін. Румунські кінематографісти зафільмували усі мерцішоровські урочистості і створять документальну кінострічку „Солотвинський Мерцішор”.
У квітні в с. Великі Береги Берегівського району у зоні відпочинку озера „Береги” відбувся фестиваль рибалок та угорської ухи-голасле.
Новини
20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.