Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2024 - червень
11 червня відповідно до розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації-начальника обласної військової адміністрації від 11.06.2024 №649 „Про Амбасадорів Закарпатської області”, з метою розвитку міжнародного співробітництва, налагодження процесу комунікацій та оптимізації заходів щодо реалізації спільних із закордонними містами проєктів у різних галузях, список Амбасадорів поповнили іще 10 впливових і впізнаваних закарпатців. Серед них – представники галузі культури: Наталія Петій-Потапчук, директор-художній керівник та головний диригент Заслуженого академічного Закарпатського народного хору, заслужений працівник культури України; Євгенія Напуда, завідувач відділу проєктної і соціокультурної діяльності Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, культурна менеджерка; Михайло Дорогович, фотохудожник, переможець низки престижних міжнародних конкурсів та премій, викладач Академії культури і мистецтв. Наразі Закарпаття має 24 Амбасадорів. Детально про проєкт можна дізнатися з Положення про Амбасадорів Закарпатської області за посиланням http://surl.li/ulgqn
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 червня в Ужгороді обласний академічний музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв відкрив сцену просто неба. У День захисту дітей для юних глядачів рідготували свято – зіграли виставу „Витівки короля Дроздоборода”. Після вистави до команди приєдналася організація „ЯМаріуполь. Ужгород”. О 12:00 відбулась запланована зустріч із військовослужбовцями Національної гвардії України, також провели майстер-класи та збір коштів на потреби ЗСУ, о 14:00 відбулась „Рубрика цікавих експериментів”.
1 червня у День захисту дітей відома співачка з Закарпаття JANE разом з дітьми вокальної школи „Brevis VOCAL Studio” підготували кліп на пісню „Моя земля”, яку записала спільно з Vyshevsky. Цього разу, виконавиця підготувала гарну роботу у співпраці з вокалістами „BREVIS KIDS”.
2 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт Олександра Садварія „Ми діти твої, Україно”. Разом з потужною творчою командою артист дарував всім присутнім позитивні емоції та запалював їхні серця любов’ю та творчістю. У концерті взяли участь: чарівна Поліна Гонтарь, молоді, неймовірно талановиті вокалісти – Софія Григор’єва, Марк Ковров та Олександра Шебела, а також колективи філармонії – камерно-інструментальний ансамбль „Угорські мелодії” (керівник – заслужена артистка України Діана Гавата) та балетна група ансамблю „Закарпатські візерунки” (балетмейстер – Оксана Булеца).
3 червня в Ужгороді, у обласній філармонії, відбувся благодійний концерт під назвою „Музичні подорожі” студентського оркестру та ансамблю „Subito” Академії культури і мистецтв. Захід провели на підтримку ЗСУ та з метою популяризації якісної музики серед молоді.
3 червня Мукачівський драматичний театр з нагоди Міжнародного дня захисту дітей представив благодійну виставу вихованцям центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді. На цей раз глядачі стали активними учасниками премʼєрної вистави „Сірий та Руда”. Сумувати не довелося нікому, адже лісові герої дарували всім позитивні емоції, а натомість отримали набагато більше – оплески та посмішки таких щирих шанувальників!
4 червня у Берегові угорська школа народного мистецтва „Туліпан Танода” відзначила День національної єдності угорців у рамках низки заходів. Захід відкрили студенти відділів „Туліпан Танода”, які діють у Берегові та навколишніх населених пунктах. Вони виконали танець приналежності та представили композицію до пісні „Kézfogas” словацького композитора, лауреата премії Кошута Тамаша Сарки. З нагоди Дня захисту дітей присутні під калатання дзвонів згадали дітей-жертв російської агресії. До Дня національної єдності у 10 населених пунктах Закарпаття близько 2300 дітей одночасно представили танець єдності. Захід продовжили підсумковим концертом учнів угорської школи народного мистецтва імені Туліпана Таноди, які приїхали з Берегова та сіл громади і представили свої мистецькі здобутки, які опанували протягом минулого навчального року. Учасники заходу мали змогу насолодитися виступами, угорськими народними піснями, спостерігати за народними дитячими іграми, а також послухати виступи народних інструменталістів.
5 червня в Мукачево, у школі мистецтв імені Степана Мартона, відбувся другий спільний концерт сестер Тулюк. 5 сестер-музиканток: Поліна, Марта, Марія, Іванна, Софія представили для глядачів концертну програму. Дівчата навчаються на струнно-смичковому та фортепіанному відділах. Найменша Поліна грає на віолончелі, Марта, Марія та Софія – на скрипці, Іванна – на фортепіано. Для слухачів представили класичні та сучасні, авторські та народні твори. Концерт сестри присвятили ЗСУ, наприкінці музиканти виконали твір „Плине кача по Тисині” в пам’ять про полеглих Героїв.
6 червня у концертній залі Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона відбулася мистецька імпреза в рамках проєкту „Мистецька взаємодія регіонів України”. Участь у концерті взяли викладачі та учні Мукачівської школи мистецтв, а також внутрішньо переміщені особи (ВПО), що перебувають на території Мукачівської ТГ. Ця імпреза мала на меті зміцнити культурні зв'язки між регіонами України та сприяти інтеграції ВПО у місцеву громаду, підкреслюючи, що Україна – наш рідний дім.
7 червня в Ужгороді, на великій сцені Ужгородської музичної школи, для дітей виступили викладачі майже усіх відділів і навіть директорка за роялем. Після кількарічної паузи через ковід та війну, ідейною натхненницею концерту викладачів стала Катерина Юрик.
8 червня в Ужгороді, у обласному академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, зіграли виставу Донецького обласного драматичного театру „Декамерон” (режисер – Олег Мельничук). Робота є сучасною версією спектаклю за однойменними новелами Джованні Боккаччо, створених у XIV ст.
8 червня в Ужгороді обласний академічний музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв на Малій сцені зіграв виставу „Краще залишайся мертвим”. Вистава розповідає про солдата, який роки провів у полоні, а коли повернувся додому, то виявився для всіх зайвим. Вистава складна, адже передає абсурдність людського життя, глядач спостерігає „дурдом в дурдомі”, коли й глядачі – імовірні пацієнти божевільні.
9 червня в Ужгороді обласний академічний музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв зіграв магічну виставу „Цвіт папороті”. Історія про пошук чарівного цвіту папороті. Вона про боротьбу добра зі злом, про силу всередині кожного з нас, яка рухає нас вперед – до здійснення бажань! Адже наше щастя – лише в наших руках.
9 червня в Ужгороді, обласний академічний музично-драматичному театр імені братів Шерегіїв, зіграв магічну виставу „Про що плачуть верби”. Кажуть, верби чують найтаємніші думки та бажання. Історія відбувається у селі, що потонуло в зелені верб… Історія кохання, зради, вірності собі та своїм почуттям.
9 червня в Ужгороді, у обласному академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, зіграли виставу Донецького обласного драматичного театру „Маріупольська драма”. Оповідь відбувається у форматі сторітелінгу: звучать особисті свідчення акторів, що знаходилися в епіцентрі трагічних подій, спричинених російськими військовими злочинцями. Для мешканців Маріуполя вираз „Маріупольська Драма” означав і безпосередньо театр, і просто точку орієнтиру, біля якої відбувалися громадські події, зустрічі, побачення. 16 березня 2022 року Маріупольська Драма стала тим місцем, куди російська авіація скинула потужні бомби, залишивши руїни від Храму Мистецтва та притулку для сотень безневинних містян. І тепер ті, хто вижив у тих страшних подіях, поділяться з глядачами власними думками, спогадами, переживаннями. На сцені глядач бачить кілька історій: Віри Лебединської, Дмитра Муранцева, Олени Білої, Ігоря Китриша, Матвія Китриша. Вони розповідають, як намагалися вижити в драмтеатрі: співачка, студент і акторська родина з сином-школярем – Матвієм. Автор п’єси – Олександр Гаврош. Режисер – Євген Тищук.
11 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся рок-концерт Академічного симфонічного оркестру філармонії, який здивував і вкотре порадував глядачів яскравою музичною програмою „We are the world”. Віртуозна техніка, вміння передати „драйв”, особливе вокальне мистецтво, майстерність імпровізації, наявність особливого „блюзового відчуття” – все це глядачі змогли відчути на справжнісінькому рок-концерті на головній сцені краю.
12 червня в Ужгороді, у обласному академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на сцені-фоє, зіграли виставу „Алло”, створену режисеркою Маргаритою Савенко. Автор п'єси – Сергій Марен. Фелікс – самотній зануда, розчавлений страшною реальністю. Марго – балакуча мрійниця в полоні своїх фантазій. Волею випадку, ці дві долі поєднує телефонний дзвінок. Життя більше ніколи не буде таким, як колись. Вир справжніх почуттів рятує їх від самотності та буденності.
12 червня творча група Закарпатського академічного обласного театру ляльок повернулась з фестивальної подорожі до словацького міста Кошице. На базі Кошицького театру ляльок вже в дванадцяте відбувся Міжнародний фестиваль VIRVAR – Дні театрів ляльок та сімейних ігор. Закарпатські лялькарі всі роки проведення знакового словацького фестивалю є його постійними учасниками, адже два колективи пов'язує багаторічна творча співпраця і справжня дружба. Цього року на дійстві були представлені 14 театральних колективів з 7 країн, включаючи власне Словаччину, а також Чехію, Польщу, Угорщину, Україну, Німеччину та Словенію. Закарпатці привезли на фестиваль виставу „Казка про лад” за мотивами українських народних казок. Виставу обласного театру ляльок відіграли два рази для юних глядачів та їхніх батьків, серед яких було чимало й українських родин. Акторський склад – майстри сцени, провідні актриси Олена Пишка і Лариса Кривчик, а роль Петруся зіграв автор і режисер-постановник вистави, заслужений артист України Олександр Куцик. Виступ на новому сценічному майданчику перед фестивальними глядачами за кордоном завжди надзвичайно зворушлива і відповідальна подія. Адже презентується не лише вистава, а й театр, регіон, країна. Вистави закарпатських лялькарів викликали живу реакцію та аплодисменти. Українські народні пісні, динамічна дія вистави знайшли відгук в серцях глядачів. По поверненні додому колектив проаналізував досвід, отриманий від поїздки, від перегляду вистав закордонних колег. Директор-художній керівник закладу Мирослав Петій наголосив, що подібні поїздки відбуваються у межах угоди про творчу співдружність між двома колективами, і подібні євроінтеграційні процеси необхідно всебічно підтримувати та розвивати.
14 червня в Ужгороді обласний академічний музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв зіграв виставу „Чіріклі”. Вистава створена за п’єсою ужгородського драматурга Олександра Гавроша. В її основі – біографічна проза сучасного ромського письменника Миколи Бурмека-Дюрі, що проживає у Великих Ком’ятах на Виноградівщині. Це перша на Закарпатті документальна драма, в якій нема вигаданих фактів. У монодрамі розповідається про долю матері і сина, їхні взаємини та непросте життя ромської спільноти. Вистава пробуджує справжні емоції, не залишаючи нікого в залі байдужим. Постановка підтримана Ромською програмою Міжнародного фонду „Відродження”.
15, 25 червня в Ужгороді обласний академічний музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв на Малій сцені зіграв прем’єру психологічної драми „Щоденник Президента”. Виставу створено на реальних подіях з життя видатного політичного діяча Августина Волошина – Президента Карпатської України. Сценічний варіант створив режисер-постановник вистави народний артист України Анатолій Філіппов за п'єсою Івана Козака „Судний час”.
16 червня в Ужгороді обласний академічний музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв зіграв дитячу виставу В. Шершуна „Повелитель Чорного Лісу”. Заслужений артист України Василь Шершун написав власну казку про болотяника, світлячків, босоркань та інших фольклорних героїв. Дія відбувається у моторошному царстві темних сил та сповнена не тільки боротьби добра і зла, але й музики, пісень і танців.
16 червня в Ужгороді обласний академічний музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв зіграв виставу „Привиди маєтку Рейвенскроф”. Це детективна історія на 2 дії. Дон Нігро є сучасним американським драматургам, чиї п’єси граються в багатьох країнах світу. Серед перших українських театрів, які звернулися до творчості американців, і Закарпатський муздрамтеатр. Режисер Михайло Фіщенко поставив детективну історію „Привиди маєтку Рейвенкрофт” за п’єсою Дона Нігро „П’ять жар-птиць у маєтку ворона”. Вибір гостросюжетної п’єси, що поєднує в собі містику, любовні колізії, трагедію та гумор режисер-постановник, заслужений артист України пояснює кількома причинами: „Останнім часом в Ужгороді були поставлені кілька вистав про війну, тож наразі хочеться нашого глядача трохи підбадьорити, бодай на деякий час відволікти від того стресу, в якому ми всі опинилися через російську агресію. Адже мистецтво має й психотерапевтичну дію, а витримка і міцні нерви нам зараз вкрай потрібні, аби справитися з тими викликами, які постали перед кожним українцем. Тому ми обрали для постановки захопливу історію з містичним присмаком, яка відбувається у Великобританії в першій половині ХХ століття”.
18 червня в Ужгороді, у обласному академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, зіграли виставу „Спадкоємець” за п’єсою сучасного французького драматурга Лео Е.Манна. Історія, яку він розповів у „Спадкоємці”, може відбуватися в будь-якій країні, в будь-якій родині. Це вистава про справжні людські цінності – про дружбу, кохання, вірність. Адже життя швидко минає, тому треба навчитися цінувати кожну мить, даровану долею. Берегти тих, хто поруч. Турбуватися про них. Вчасно робити вчинки. І не робити того, про що будеш шкодувати все життя.
18 червня на сцені Мукачівського драматичного театру актори Донецького академічного обласного драматичного театру (м.Маріуполь) зіграли вистава-сторітелінг „Маріупольська драма”.
20 червня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, найяскравіші рок-артисти України – „KOZAK SYSTEM”, Марта Липчей і „Друга Ріка” об’єдналися у великому благодійному турі „Нескорені”, мета якого – придбати FVP-дрони для ЗСУ. Гостей концерту чекало виключно живе звучання, шалена рокова енергетика та єдність, що є ключем до перемоги.
23 червня в Ужгороді, у обласному академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, зіграли виставу „Кольори” за твором Павла Ар'є. „Коли стоїш на краю, лишається зробити лише крок – і минуле одразу стане нічим, порожнечею...” Минуле тримає в собі досвіди. Так і ця історія – досвід жінки, яка пережила ціле століття. „Кажуть, дерева мають довший вік, ніж люди”. Марія пережила цілий сад. Її сповідь варто почути кожному, хто коли-небудь питав себе: „Я – Україна?”
У червні гурт „Градація Слова” презентував романтичний кліп на нову композицію „Межа”. Свою відеороботу музиканти відзняли на фотостудії у місті Рахів.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
3-7 та 10-14 червня бібліотекарі Закарпаття підвищували рівень цифрових навичок у своїх громадах. Координатори Хабів цифрової освіти на базі бібліотек Закарпаття проходили навчання у межах проєкту Української бібліотечної асоціації „Здобуття цифрових навичок у бібліотеках – Хабах цифрової освіти”. Спеціалізовані тренінги, що проводились тренерами регіонального тренінгового центру для бібліотекарів та експертами-консультантами Асоціації, допоможуть в організації роботи Хабів цифрової освіти нашої області. Ініціатива впроваджується в усіх областях України у два етапи. Спершу організовують навчання для координаторів Хабів цифрової освіти області. А ті, у свою чергу, проведуть заняття із цифрової грамотності та нададуть консультації для відвідувачів бібліотек. Проєкт покликаний допомогти координаторам створити Хаб цифрової освіти на базі бібліотеки або удосконалити діяльність вже існуючого. Для цього, зокрема, розглядаються підходи до організації роботи Хаба, надання основних та додаткових послуг і сервісів, розробки комунікаційної стратегії та створення контенту для соціальних мереж, а також компетентності координаторів.
4 червня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований новий випуск відеопроєкту „Мистецьке Закарпаття” про митців Срібної Землі, які прославили наш край на всю Україну і світ. Шостий випуск проєкту присвячено Ганні Мигович. Вона прожила коротке, але насичене життя. Наша колега Надія Панчук писала про неї: „...В опануванні радости, скажемо так, Анна – неперевершений майстер. Усміхнені личка доньок, жартівливі керамічні композиції, життєрадісні кольори у всьому, за що береться майстриня... Фольклор – альфа і омега її доробку. Однак ось уже тридцять років діючи у мистецтві за фольклорними мотивами, не сковує себе ніякими законами.” Ведучі: працівники відділу обслуговування користувачів Вікторія Павлович та Віктор Новграді-Лецо.
6 червня в Ужгороді, у „Книгарні Є”, на День журналіста, відбулась презентація першої книжки із серії „Лінія любові” тернопільського видавництва „Навчальна книга – Богдан”. В ошатне видання увійшли дві повісті закарпатських авторів, відомих журналістів – Олександра Гавроша „Дика Галя” та „Завербоване кохання” Ірини Мадриги. Доктор історичних наук, професор Сергій Федака у післямові до книжки зазначає, що пропоновані читачеві дві соціально-психологічні повісті на диво суголосні, хоча їхні автори напрочуд різні. „Обидва твори – про суперечності нашого нещодавнього минулого. Вони особливо на часі зараз, коли наш північно-східний сусід намагається знову повернути у „совок”, -- зазначає професор Ужгородського національного університету. Автори принципово уникають моралізаторства й остаточних присудів. Вони просто майстерно розказують дві дуже непрості історії – чесно, детально, захоплююче”.
7 червня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований новий випуск відеопроєкту „Титан духу”, який продовжив розкривати для глядачів багатогранну постать Тараса Шевченка. В четвертому випуску йшлося про ставлення Шевченка до дітей. Не маючи власних, поет віддавав усю свою любов та увагу чужим дітям. Про це збереглося кілька цікавих спогадів, один з яких представлений у відеоролику.
7 червня у Міжрегіональній академії управління персоналом у місті Києві відбулася знакова подія: фіксація двох всеукраїнських рекордів у національному реєстрі рекордів України, встановлених у творі „Босорка”, написаному у новітньому жанрі „Літературний печворк”. Команда авторів написала роман на 2833 сторінки про ключового персонажа – карпатську відьму Босорку. У написанні твору-рекордсмена взяло участь 228 авторів зі всієї України. Зокрема, до створення роману долучилися й авторки з Закарпаття. Ольга Василенко (її оповідання розміщені у томі 2, розділ 114 „Назустріч своїй долі”, та у томі 3, розділ 204 „Босорка – втікачка”), а також Бакша Ніколетта, яка працює під псевдонімом Nilett (її оповідання розміщене у томі 1, розділ 39 „Перероджена душа”). Наразі йде обговорення на рівні експертів щодо номінування твору на світовий рекорд. Ознайомитися з цим романом, який складається із трьох томів, можна на сайті „Аркуш” https://arkush.net/user/11076 У підсумку „Босорка” здобула два рекорди: „Найбільший колектив авторів електронної книги” та „Найбільша кількість сторінок електронної книги”. Організатором рекорду виступив автор гротескно-сатиричних творів Батура Сергій за підтримки команди організаторів та редакторів.
8 червня в Ужгороді, у „Книгарні Є”, відбулось читання книги „Маленький борсучок і великий борсук” (Видавництво „Vivat”) та майстер-клас зі створення борсука для діток віком від 5 до 9 років та їхніх батьків.
12 червня у Мукачівській міській бібліотеці для дітей відзначили Всесвітній день ляльок. Учні 3-4 класів з табору „Країна пригод” СШ №16 долучилися до святкування у бібліотеці. Бібліотекарі розповіли дітям про історію та символіку свята, традиції та види ляльок, зокрема про давню українську ляльку-мотанку. Майстриня Олена Стебльова провела майстер-клас з виготовлення ляльок з дерев'яних ложок. Діти залишилися задоволені: дівчата створили ляльки-принцеси, а хлопці – футбольну лялькову команду.
13 червня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований шостий випуск поетичного подкасту нашої бібліотеки „П'ятихвилинка”. Цей випуск присвячено віршовій творчості Володимира Гаврилюка.
19 червня в Ужгороді обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка продовжила засідання свого „Книжкового клубу” з командою партнерів „СОС Дитячі містечка України”. На зустрічі обговорювалась книга Іларіона Павлюка „Я бачу, вас цікавить пітьма”. Для тих, хто не зміг фізично відвідати обговорення книги, можна було доєднатися до заходу в онлайн-форматі.
17 червня в Ужгороді, у садибі Івана Чендея (за адресою: вул. Висока, 15), влаштували вільну екскурсію. У родинне гніздо відомого письменника Івана Чендея повернулися книжкові посиденьки. Гості змогли насолодитися особливою творчою атмосферою, а також поспілкуватися з рідними письменника. Зокрема, послухати спогади пані Марії Чендей-Трещак про батька.
20 червня в Ужгороді, у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулася презентація нових видань закарпатських письменників зі США Петра Часта і Любові Дмитришин. Подружжя закарпатських журналістів довгі роки живе в Сполучених Штатах Америки, але не забуває про рідну домівку, залишаючись громадянами України. Майже щороку приїжджають додому, аби поділитися своїми творчими набутками.
У Закарпатській обласній бібліотеці для дітей та юнацтва стартували «Літні читання „У світі мистецтва”». Вони відбуваються щотижня впродовж усього літа. Бук-парад, вікторинний коктейль, бібліофреш – це лише незначна частина заходів для читачів різного віку. Усі ці активності проводять у рамках щорічних літніх читань. Їх гасло: читаємо, граємось, відпочиваємо. Дітей знайомлять з бібліотечним фондом, книжковими новинками і усіляко розважають.
Щосереди в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувалися засідання клубу з вивчення української мови для внутрішньо переміщених осіб та всіх охочих „Говоримо українською”.
Протягом червня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувалися заходи в рамках проєкту ТАТОhub. Це проєкт школи батьківства, розроблений Фондом ООН у галузі народонаселення, UNFPA, спільно з Promundo (США) та інститутами громадянського суспільства на засадах партнерства з муніципалітетами з метою допомоги татам у відпрацюванні навичок та дій, які допоможуть їм стати більш відповідальними батьками та партнерами. Концепція татохабів – це про залучене татівство, піклування, проведення змістовного дозвілля разом, і забезпечення всебічного розвитку дитини, а також сприяння партнерським відносинам в родині. У червні в рамках проєкту Татохаб відбулись: Школа батьківства. Сучасні ризики в житті підлітка. Чому підлітки ризикують, іноді ведуть себе незрозуміло, які проблеми можуть бути у підлітків (булінг, тролінг, хейт, сексуалізація тощо), як у цих випадках допомогти та не втратити контакт з дитиною? Відповіді на ці питання учасники отримали на черговій „Школі батьківства” від Татоhub.Ужгород. Наша чудова психологиня Олена підготувала для учасників цінні поради та роз'яснення. Відбулись також безоплатні фотосесії, які традиційно щомісяця проводить Татоhub.Ужгород. Наша чудова фотохуоджниця Кетрін Кіш вміло фіксує емоції, уміє відкрити багатий внутрішній світ учасників та підбирає класні локації, щоб учасники татохабу отримали справжнє задоволення від родинної фотосесії. У червні відбулась родинна фотосесія, присвячена Дню батька. Цього разу до фотосесії долучилася психологиня проєкту Олена Пітух, яка паралельно працювала з родинами.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
1 червня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрили виставку „Відродження”, яка складається з творів мистецтва, відреставрованих студентами Закарпатської академії мистецтв під керівництвом Крістіни Кліси та Володимира Мойжеса. Частини іконостасів із церкви Святого Миколая, що в Перечині, та із храму святих Петра і Павла с. Туриця студенти-дипломники реставрували майже два роки. Доповнили виставку унікальні артефакти, віднайдені під час археологічних розкопок у замках Закарпаття – кахлі 16-17 ст.
1 червня у Берегові, у фоє КЗ „Центр культури та дозвілля”, відкрилась мистецька благодійна виставка „Тяглість поколінь”. Берегівчан та гостей міста запросили переглянути роботи художника, члена національної Спілки майстрів народного мистецтва України, різьбяра Анатолія Сакалоша та Любомира Сакалоша, учня ліцею імені Федора Потушняка, талановитого онука А. Сакалоша.
2 червня в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая, представили творчий доробок художників Лариси та Івана Бровді. Виставка „Мистецький діалог” присвячена 85-річчю від дня народження Івана Бровді та прийдешньому ювілеєві його дружини. Відвідувачі виставки поділилися спогадами про Івана Бровді, а також про мистецькі здобутки пані Лариси, яка розділила з чоловіком життєвий і творчий шлях, але все ж зуміла не розчинитися в його унікальній творчій харизмі, а знайшла власний авторський голос.
3 червня у Мукачеві, у парку Андрія Кузьменка, відбувся традиційний мистецький захід „Арт дамба” із розпису бетонних плит вздовж набережної річки Латориця, який цьогоріч приурочується Міжнародному дню захисту дітей. Участь у мистецькому розписі міської дамби брали 30 талановитих вихованців творчих закладів Мукачева: Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі, Художньої школи „Ром-art”, Навчального центру „Platform 9 ¾”.
4 червня в Ужгороді з нагоди Дня пам’яті дітей, загиблих в результаті збройної агресії російської федерації проти України, в музеї народної архітектури та побуту відбувся меморіальний захід „Пам’ятаємо про маленькі серця”. У символічному просторі старовинної школи та церкви паперовими ангелами прикрасили Дерево Пам’яті разом із дітьми заступник голови Закарпатської обласної ради Василь Дем’янчук, заступник голови ОВА Юрій Гузинець, керуюча справами обласної ради Мирослава Ливч, колектив релокованого Маріупольського драмтеатру. Янголи на Дереві Пам’яті – це меседж на увесь світ про вшанування дітей, яких не стало через війну.
4 червня ще одна цікавинка та фотозона для гостей і туристів з'явилася на Закарпатті. Цього разу у Мукачеві. Тут до Дня міста встановили скульптуру чини трансільванської, яка росте тільки у межах міста Мукачева. Автор – скульптор Роман Мурник, меценат – Михайло Кіш. Скульптурна композиція „Чина трансільванська” встановлена на відкритій терасі ресторації „Daily”, в комплексі „Щодня”. До речі, робота покрита спеціальною флуорисцентною фарбою, яка створює вночі унікальний фотоефект. 2024 рік оголошено – Роком квіткового туризму, до чого і приурочено встановлення цієї композиції.
5 червня в Берегові, у стінах консульства Угорщини, відбулось відкриття фотовиставки Спілки християнської інтелігенції Угорщини, яка цьогоріч відзначає 35-річчя євангелізаційної діяльності. Спілка мала на меті в рамках конкурсу представити на світлинах свою багатогранну роботу з євангелізації, експозицію найкращих сучасних та архівних фотографій. Атмосферу заходу підкреслив виступ Берегівського хору Святого хреста. Подія, на яку завітало чимало знаних закарпатців, створила чудову нагоду для зустрічі та дружніх розмов.
6 червня ілюстрації художниці з Закарпаття Олесі Секереш отримали міжнародні відзнаки. Ілюстрації, створені до нової книги письменника Василя Карп’юка, відзначені нагородою „Award of Execellence 2024 Communication Arts” та увійшли у довгий список конкурсу „World Illustration Awards”. Олеся Секереш – художниця із Закарпаття, яка вже 6 років живе у Німеччині. Свого часу жінка закінчила Закарпатську академію мистецтв, була активною учасницею творчої групи „Шапка”. Саме Олеся Секереш стала ілюстраторкою нової книги письменника Василя Карп’юка під назвою „Чудернацька Карпатська історія”. Книга має побачити світ у листопаді поточного року, напередодні різдвяно-новорічних свят. Адже однією з її центральних тем є тема зими, снігу та Різдва.
6 червня в Ужгороді, в Скансені, відкрили виставку „Рефлексії”, на якій було представлено 21 роботу восьми викладачів та кількох випускників Закарпатської академії мистецтв. Ця експозиція була реалізована в рамках 29-ї міжнародної науково-практичної конференції „Ерделівські читання”.
7 червня у галереї „Ужгород” відкрили персональну виставку Ігоря Луценка. Митець представив експозицію живопису „Ілюзія”, на якій зібрав понад 40 робіт. Ігор Луценко з 2015 року працює на посаді доцента кафедри рисунку Закарпатської академії мистецтв. Є лауреатом обласної премії імені Й. Бокшая та А. Ерделі в галузі мистецтвознавча праця (2017), мукачівської міської премії імені О. Духновича в галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва (2019), міжнародної премії „Культурна дипломатія” (2022) та міжнародної літературно-мистецької екологічної премії „CORONA CARPATICA” за серію живописних робіт „Етнічні портрети” (2023).
9 червня в Ужгороді, в Скансені, відбувся майстер-клас з ліплення з глини (виготовлення пташки-свищика) разом з Людмилою Губаль, заслуженим майстром народної творчості України, членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України, головою Закарпатського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
10 червня у Тячеві, у галереї ім. Шімона Голлоші, відкрилася фотовиставка „Закарпаття і війна. Два непрості роки”. Це – 50 робіт закарпатських фоторепортерів, які з перших днів війни фіксували події в області та продовжують вести фотохроніку. На фотовиставці, яку організував Ужгородський пресклуб, представлені роботи 10 авторів: Наталії Боднар, Сергія Гудака, Сергія Денисенка, Владислави Мазур, Яноша Немеша, Ані Семенюк, Василя Трофименка, Аттіли Федика, Володимира Хили, Ірини Брези. Це вже друга виставка за період повномасштабного вторгнення, якою закарпатські фотокореспонденти та журналісти хочуть показати, як область весь цей час допомагає, працює, волонтерить, проводжає в останню путь своїх героїв. І нагадати важливі моменти із життя тилового Закарпаття, яке зробило усе можливе, щоб люди, які рятувалися з-під обстрілів, змогли тут відчути мирне життя і нагадати собі, що воно повернеться і в їхні рідні міста.
12 червня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, відкрили виставку робіт майстрів народного мистецтва „Берегині”. Свої роботи представили шестеро учасників: Йосип Плакош, Олена Селезньова, Ірина Талапко, Надія Малинич, Тамара Ленюська і Наталія Делеган. Представлені роботи не лише сповнені любов'ю до народних традицій, але й технічно довершені. Відвідувачі змогли одержати естетичне задоволення від споглядання майстерно вишитих ікон, декоративних картин, народного одягу – сорочок та суконь, скатертин, рушників та серветок. Крім цього, майстри представили прикраси з бісеру та гачкування, авторські ляльки. Основне місце в експозиції зайняв один із найдавніших і найпоширеніших видів народного декоративно-ужиткового мистецтва – вишивка, у найрізноманітніших втіленнях. Центральну частину експозиції склали вишиті ікони Йосипа Плакоша. Безумовно, ікона завжди була оберегом хати, та вишита ікона – має вдвічі більшу силу, адже композиція на релігійну тематику ще й вишита дрібним хрестиком. Бачимо в роботах автора чіткі лінії, своєрідну кольорову гаму, високу майстерність виконання.
14 червня в Ужгороді відбулася пресконференція, присвячена запуску нової системи „Єдиний квиток” для відвідування музеїв. Цей проект об'єднує три ключові культурні локації міста в один квиток, роблячи їх ще доступнішими для туристів та місцевих жителів. Три музеї - один квиток. Об'єднаний квиток дає доступ до: Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького (Ужгородського замку), Закарпатського музею народної архітектури та побуту (Ужгородського скансену) і Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая. За словами ініціатора запровадження системи команди MUSE travel, вона дозволить гостям міста досліджувати максимальну кількість пам'яток, забезпечуючи зручність, оперативність та економію коштів. Мета проєкту: залучити більше туристів до музеїв Ужгорода; підвищення популярності міста; підтримка розвитку та збереження місцевої культури. Тепер турист отримає в квитку повну інформацію про три обласні музеї, їхні контакти та графіки роботи. Крім того, відвідувач зможе присвятити достатньо уваги кожному музеєві, позаяк квиток – відривний, і заклади можна відвідати в різні дні. Дія квитка – безстрокова.
18 червня в Ужгороді, у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття персональної виставки робіт Ганни Беряк «Моє життя вишиване». Майстриня з мальовничого села Кострино презентувала свій унікальний доробок із майже 70 робіт, а це – вишивані рушники та вишиті бісером ікони, всі – у храмах рідного села. Участь в урочистому відкритті взяв і Заслужений академічний Закарпатський народний хор.
22 червня в Ужгороді одноденну виставку розгорнули на площі Театральній в Ужгороді «Два століття – одна війна», що об’єднує фото із двох воєн – Другої світової та російсько-української.
Більше 300 тисяч гривень зібрали під час благодійних вечірніх екскурсій у замку „Паланок” в Мукачеві. Як повідомив на своїй сторінці мукачівський волонтер Максим Адаменко, 5 червня відбулася ювілейна 50-та екскурсія #ВечірняЗаДонати в замку. 7 місяців тому розпочали проводити у вечірньому замку театралізовані благодійні екскурсії, всі кошти з яких спрямовуються на потреби військових Мукачівської громади. За ці 7 місяців і 50 екскурсій залучили 305 680 грн.
У червні у Виноградові з’явився величезний мурал патріотичної тематики на стіні поблизу готелю „Виноградів”, а згодом ще один на стіні 8-ої школи. Авторкою обох витворів вуличного мистецтва є харків’янка Анастасія Худякова. Вона, як і її родина, змушена була виїхати з рідного Харкова. Доля привела її на Закарпаття, якому вона віддячує за теплий прийом своїми неймовірними муралами.
КІНОМИСТЕЦТВО
За романом „Вічник.Сповідь на перевалі духу” закарпатця, відомого українського письменника Мирослава Дочинця знімають однойменний фільм. Наразі зйомки проходять у Чернівцях. В основу роману, за який письменник нагороджений Національною премією України імені Т. Шевченка, лягла оповідь про нелегке життя карпатського мудреця, мольфара і довгожителя – Андрія Ворона. Вихід стрічки, яка матиме світову дистрибуцію та фестивальне життя, планується у лютому 2025 року, прем’єрою на Берлінському кінофестивалі.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ
1 червня в Берегові, у сквері імені Героїв Майдану по вулиці Довженка, у міжнародний День захисту дітей відбулась концертна програма за участі дитячих творчих колективів та окремих виконавців, розважальна програма, цікаві ігри та розваги. Заходи почались із самого ранку і тривали до пізнього вечора.
1, 2 червня в Ужгороді, на пл. Шандора Петефі, пройшли заходи з нагоди відзначення „Всесвітнього дня захисту дітей”. Тут були аніматори, руханки, тематична фотозона, різноманітні майстер-класи для діток та дорослих, зкрема і по плетінню маскувальних сіток, аквагрим, благодійний ярмарок, солодкі подарунки, „Творимо малюнок воїну разом”, карикатура (шарж), концертна програма, безпрограшні лотереї, розіграш суперпризу.
1 червня в Ужгороді Парк-готель „Брістоль” організував свято з нагоди Дня захисту дітей. „Шоу наукових чудес” зібрало близько 50 хлопчиків та дівчат. Маленькі дослідники проводили цікаві експерименти, робили наукові відкриття, куштували смаколики та солодку вату. Серед запрошених були діти з Ужгородського осередку ГО „ВПО України”, які опинилися у складних життєвих обставинах і були вимушені разом з батьками переїхати до Закарпаття із-за війни. Радісні посмішки, весела музика, багато сміху та піднесений настрій панували на майданчику, де проходило шоу. Дітлахи з радістю брали участь у розвагах та отримали подарунки.
1-2 червня в різних містах Закарпаття пройшли заходи з нагоди Дня захисту дітей. Святкова програма „Вільні та щасливі дитячі обличчя” пройшла у Центральному парку Мукачева. 1 червня в Ужгороді, поблизу Ужгородського греко-католицького кафедрального собору, відбувся фестиваль дитячої радості „Мироліто”, а на майдані Незалежності в Хусті – благодійний культурно-патріотичний захід „Ми діти твої, Україно!”.
2 червня в ужгородському клубі спортивного танцю „Грація” тривали відкриті міські змагання з танцювального спорту, присвячені Міжнародному дню захисту дітей. Близько 100 учасників у вікових категоріях „Ювенали 1”, „Ювенали 2”, „Юніори 1” та „Юніори 2” демонстрували свою танцювальну майстерність. Багатьом спортсменам за результатами танцювального сезону 2023/2024 було присвоєно спортивні дорослі та юнацькі розряди
3 червня в Ужгороді в урочистій обстановці під оплески батьків та викладачів на сцені обласної філармонії вручили Свідоцтва про початкову мистецьку освіту 58 випускникам Ужгородської музичної школи № 1. 29 дітей завершили навчання на відмінно і отримали Похвальні листи за високі досягнення у навчанні.
10 червня Єлізавета Химинець отримала диплом Лауреата 1 премії на Всеукраїнському конкурсі мистецтв „Мамина вишня” у Києві, виступаючи в категорії „народні інструменти-гітара” (3 вікова категорія). Також вона здобула диплом Лауреата 1 премії на Міжнародному конкурсі мистецтв „Сяючий світ талантів” у середній 2 віковій категорії. Викладачка Марина Будай також була відзначена подяками від організаторів конкурсів за високу професійну майстерність, духовне збагачення підростаючого покоління та вагомий внесок у розвиток культурно-естетичного виховання дітей і молоді.
11 червня в Ужгороді керівники області нагородили переможців обласного конкурсу літературних творів, творів образотворчого мистецтва та фоторобіт на тему „Захисники України: історія та сьогодення”. Конкурс проводиться з 2015 року та націлений на вшанування бойового подвигу, самовідданості громадян, які присвятили своє життя служінню Українському народу, формування національно свідомої, патріотично зрілої особистості.
11 червня в Ужгороді з’явилась нова туристично-літературна цікавинка. Ідея, яка виникла в англійському Стратфорд-на-Ейвоні, батьківщині великого Шекспіра, пізніше з’явилася в Лондоні, Парижі, Відні, Будапешті та інших містах Європи, тепер є і в Ужгороді до 1130-річниці від Закарпатської туристичної організації. На невеличких табличках з латуні виписано назву значного архітектурного об’єкту міста Ужгород та літературні есе того періоду. Власне, це зроблено, аби зрозуміти дух того періоду, коли будувалися знакові будівлі Ужгорода, через вислови відомих авторів у всесвітньовідомих літературних творах. Заплановано встановити 50 есе на 50 найвідоміших ужгородських спорудах. На сьогодні перші 11 літературних есе-таблиць вже встановлено.
12 червня керівники закладів культури Мукачева передали авто ГО „Бойове Братерство Закарпаття”, Василь Пагор. 2 місяці тривав великий збір для ЗСУ. Палац культури і мистецтв, Мукачівський драматичний театр, Мукачівський історичний музей, Мукачівська школа мистецтв ім. С. Мартона Мукачівської міської ради, Хорова школа хлопчиків та юнаків за підтримки Мукачівського відділу культури та молодіжної політики обʼєдналися для спільної мети. Заклади культури запустили збір коштів на придбання автомобіля для Збройних Сил України, який буде використовуватися для важливих завдань на користь нашої країни. Протягом двох місців (квітень-травень) відбувалися різні культурні заходи, відвідувачі яких змогли донатити та стати частиною великого збору.
13 червня в Ужгороді погасили поштову марку, яку випустили спеціально до ЄВРО-2024. „Україно, вперед!” – нова марка від Укрпошти, випуском якої національний поштовий оператор вирішив підтримати національну збірну з футболу, яка 17 червня зіграє свій перший матч у Німеччині в турнірі Євро-2024. Поштова марка „Україно, вперед!” з круглою перфорацією, що містить зображення футбольного м’яча з логотипом Української асоціації футболу, надрукована на самоклеючому папері у форматі буклету. Футбольний м’яч символізує не тільки віру у перемогу України на футбольному полі, але й перемогу на іншому полі – полі бою. Церемонія погашення марки відбулася на ужгородському стадіоні „Авангард”. Кількість тиражу становить 560 тис. поштових марок.. Автором-художником виступив Антон Хрупін.
Учениця Мукачівської школи № 13 Олександра Росоха отримує стипендію Кабміну. Щомісяця вона отримує 2300 гривень. Минулоріч дівчина здобула третє місце на четвертому етапі мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка, цього року разом з чотирма іншими переможцями посіла перше місце. Також школярка має призові місця на олімпіадах з біології, математики, хімії, фізики та географії. На фінальному етапі мовно-літературного конкурсу завданням було написати сценарій до фільму під назвою „Тарас Шевченко – відкриття”.
У червні Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій зареєстрував нове географічне зазначення – „Закарпаття/Закарпатське вино”. Географічне зазначення „Закарпатське вино” буде використовуватися для білих, рожевих та червоних вин, вироблених на території південно-західної частини Закарпатської області, де Паннонська рівнина переходить у схили Карпат, пояснили в міністерстві. Ця подія є знаковою не тільки для Закарпатського регіону, а й для всієї України, підкреслюючи унікальність української культури та сприяючи її популяризації на міжнародній арені. Реєстрація географічного зазначення „Закарпаття/Закарпатське вино” відкриває нові можливості для українських виробників та сприяє визнанню нашої країни як виноробної нації".
Новини
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".