Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2024 - січень
22 січня в Ужгороді відзначили День Соборності України та 105-у річницю проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР. До памʼятника Герою України, президенту Карпатської України Августину Волошину керівництво області та міста, військові, духовенство, дипломати, містяни поклали квіти.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
6-7 січня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, зіграли новорічну виставу „Чарівні ліхтарики”.
8 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава для дітей та дорослих „Кай та Герда”, за мотивами казки Ганса Андерсена „Снігова королева”. Режисер-постановник – заслужений артист України Євген Тищук.
9 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась новорічна казкова вистава для дітей та дорослих „Магічне дзеркало”. Режисер-постановник – Тетяна Курта.
9 січня викладач Мукачівської дитячої школи мистецтв та концертмейстер Мирослав Екман презентував альбом фортепіанної музики. Над збіркою музикант працював близько десяти років. В альбомі зібрані понад 18 композицій: авторські твори композитора, аранжування відомих мелодій та переклади для фортепіано. Музикант є багаторазовим переможцем всеукраїнських та світових конкурсів.
10 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась музична вистава за твором Наталії Уварової „Фізкультура для Баби . Режисер-постановник – Тетяна Курта.
10 січня в Ужгороді майже 200 ромських дітей побували на незабутньому зимовому святі. З виставою „Новорічні пригоди” для них виступили актори Закарпатського академічного обласного театру ляльок „Бавка”. Діти поринули в дивовижний світ казки, щоб разом з її героями врятувати улюблене свято, на яке так чекають усі – і дорослі, і малі. Захід, який за сприяння ОВА організував Закарпатський обласний благодійний фонд „Благо”, відвідало керівництво департаменту стратегічних комунікацій, національностей та релігій обласної військової адміністрації – Роман Молдавчук та Олександр Лях. Вони привітали діток зі святами, а школярів – ще й з довгоочікуваними канікулами, побажали їм сміливо мріяти та вірити в казку, адже дива трапляються лише з тими, хто в них вірить. Також під час заходу Олександр Лях за активну роботу зі створення умов для реалізації прав громадян ромської національної меншини та внутрішньо переміщених осіб вручив представникам благодійного фонду відзнаки підрозділу ОВА.
11 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась музична казка Я. Мельничука та В. Грабовського „Хутряна хатинка” – створена за мотивами української народної казки „Рукавичка”. Режисер-постановник – заслужений артист України Євген Тищук.
12 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава-феєрія для дітей „Казка Карпатських гір” – за п'єсою Олега Малинського. Режисер-постановник – Тетяна Курта.
12 січня в Ужгороді, за адресою вул. Руська, 3, відбувся традиційний Різдвяний концерт для дітей та батьків Академічного камерного хору „Кантус”.
13-14 січня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, зіграли різдвяне дійство „Зустрічаймо коляду”.
13 січня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбулась авторська концертна програма „Зимова історія” відомого мукачівського вокального колективу „BREVIS”, який щороку вражає новим, особливим, звучанням колядок та щедрівок. Мукачівці та гості міста мали гарну нагоду вчергове зустрітися з улюбленим колективом, щоб поринути у неймовірну атмосферу концертної програми, де традиції переплітаються з сучасністю, а емоції зашкалюють і на сцені, і в залі...
14 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава від Молодіжного театру-студії „Трикутник” – „Пан Сирник та Різдвяний Пампушок”. Режисер-постановник – Вероніка Тищук.
14 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся щорічний благодійний різдвяний концерт коляди на підтримку ЗСУ.
20 січня в Ужгороді обласний академічний театр ляльок „Бавка” провів пригодницько-пошуковий екоквест „Карпати в небезпеці – Степан іде на допомогу”.
21 січня Закарпатський народний хор виступив із відкритим концертом в одному із супермаркетів Ужгорода. У такий спосіб колектив вчергове долучився до волонтерських благодійних ініціатив, спрямованих на підтримку військових. Від початку повномасштабної війни всі концерти Закарпатського народного хору, в тому числі й поза межами країни, мають благодійну складову. Під час більш як півторагодинного виступу учасникам Закарпатського народного хору вдалося зібрати 48 тисяч гривень. Зібрані кошти передали волонтерам Руху підтримки закарпатських військових для закупівлі дронів та комплектуючих до них. До слова, четверо учасників колективу наразі захищають Україну у різних підрозділах ЗСУ та поліції. Серед них – і 1 жінка.
25 січня у рамках святкування Дня угорської культури учасники гурту „Mezzo” під керівництвом Яноша Чіка гастролювали на Закарпатті. Любителі фолк-джазу і фолк-блюзу змогли зустрітися з угорськими виконавцями на концертах в Мукачеві та Яношах. На мистецький захід у готелі „Гелікон” у Яношах зібралися понад три сотні людей. Слухачі тут могли почути автентичну народну музику, обробки народних пісень та віршів, покладених на музику, а також різноманітні пісні, натхненні веселими стилями джазу, блюзу та американського кантрі. Доповнивнювала виступ танцювальна пари гурту – Борбала Караї та Левенте Вінце.
25 січня Академія культури і мистецтв Закарпатської обласної ради та Інститут музики Жешувського університету (Польща) відзначили річницю співробітництва яскравим концертом „На межі кордонів”. Ця сторінка літопису дружби між навчальними закладами розпочалася минулого року із підписання Угоди про співпрацю в навчальній і науковій діяльності. На концерті свою творчу програму, мистецьку майстерність і таланти продемонстрували колективи АКіМ: інструментальний ансамбль „Subito” та оркестр під керівництвом викладача вищої категорії Євгена Цанька, а також гурт „Music dream”, який очолює Євгенія Товарницька.
27 січня в Ужгороді, на сцені обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Шерегів, відбулася прем’єра вистави Донецького академічного обласного драматичного театру (м. Маріуполь). „Тут жили поети” – це вистава, у якій поєднані вірші сучасних українських поетів (Макса Грабовського, Максима Чумака, Валерії Суботіної (Нави), Альони Васильченко), музику, лаконічні костюми та пластику тіла, яку дистанційно із США створила з акторами режисерка з пластики – Наталія Каспшишак. Глядачів запросили разом не просто відкрити нові імена українських поетів, а й побувати на довоєнній Донеччині, на Азовському морі, побачити „минуле” мирне життя та відчути зміни, які принесла в нього війна.
28 січня в Ужгороді, на сцені обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв, відбувся показ вистави „У полоні Снігової Королеви” на основі однієї з найвідоміших казок Г.Х.Андерсена. Неймовірна історія про дружбу, вірність і любов Кая і Герди, мандрівку в холодне царство Снігової Королеви давно вже є незмінним атрибутом зимових свят. У постановці режисера Олександра Саркісьянца залучена майже вся трупа Закарпатського театру. П’єса вже понад десять років йде на сцені драмтеатру.
30 січня в Ужгороді, на сцені обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Шерегів, виступив рок-гурт „Жадан і Собаки”. Музичний колектив відомий у творчому колі як „харківські розбишаки”, адже роботи команди Сергія Жадана вирізняються гостросоціальністю, сповнені духом протесту та завжди звучать актуально. Виступи гурту – це потужні викиди яскравої енергетики, що заряджає та надає впевненості. Цього разу „Жадан і Собаки” презентував новий альбом „Радіопромінь”, а також виконав свої найвідоміші композиції. Спеціальною гостею стала фіналістка „Голосу країни”, співачка з Ужгорода Марта Липчей. Між мистецькими подіями, відбулася також публічна зустріч із Сергієм Жаданом як із відомим волонтером та громадським діячем, культурним амбасадором України в світі. Йшлося про громадянське лідерство під час війни, соціальну згуртованість і волонтерство, подолання меж та руйнування стереотипів про схід/захід України, роль культурної дипломатії, протидію ворожій дезінформації й ін. Організатор – Інститут центральноєвропейської стратегії, модератор – письменник і волонтер Андрій Любка.
Українські співаки знімають кліпи у Палаці культури Мукачева. Сцена у концертному залі Палацу культури і мистецтв користується неймовірною популярністю. Крім того, що на сцені Палацу культури та мистецтв проходять концерти відомих артистів, співаки та гурти вже неодноразово відзняли свої відеокліпи на головному концертному майданчику Мукачева.
У січні закарпатець Сергій Танчинець потрапив у трійку журі Нацвідбору на Євробачення. Сергій Танчинець — український співак, фронтмен та продюсер гурту „Без Обмежень” та заслужений артист України.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
3 січня в Тячівській дитячій бібліотеці відбувся бібліомікс „Магія зимових свят” – година творчості „Сніговик” та обговорення книг про зиму. хоч цьогорічна зима не дуже тішить білим сніжком, та варто лише докласти трішки зусиль і ви зможете створити цих водночас кумедних та милих героїв своїми руками. Так вирішили в бібліотеці й створили з повітряної кульки одиного з найулюбленіших символів зимових свят і розваг та поговорили про книжки про зиму.
4 січня у селі Бодалово Берегівського району місцеві мешканці традиційно вшанували пам’ять видатного поета, революціонера Шандора Петефі з нагоди 201-ї річниці від дня його народження біля меморіальної дошки, установленої в 1938 році. Один із найвідоміших представників угорської літератури в липні 1847-го заїжджав у це село над Тисою по дорозі до своєї нареченої Юлії Сендреї, що й зафіксовано на пам’ятній дошці на стіні місцевої реформатської церкви. Меморіальний захід відбувся в стінах храму.
7 січня на Закарпатті вийшли друком два знакові настінні календарі – „Спортивне сузір'я Закарпаття” та „125-років Івану-Фірцаку Кротону”. Упорядник обох календарів голова обласного осередку Асоціації спортивних журналістів України Василь Гаджега. У спортивному календарі зібрано багато фотографій та інформаційних матеріалів про відомих закарпатських спортсменів, які захищають честь області та України. Інший календар присвячений легендарному силачу Івану Фірцаку-Кротону.
8 січня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Легенда України: історія життя Марії Примаченко” до 115-ї річниці від дня народження легендарної мисткині Марії Примаченко, твори якої дивували мистецький світ й експонувалися у Франції, Канаді, Польщі, Росії, Німеччині та в інших країнах.
10 січня у Мукачівській міській центральній бібліотеці ім. О. Духновича відбулася презентація наукового видання „Ми діти преславної України: вибрані етнографічні та історичні праці Анатолія Кралицького”. Укладачем книги є науковий співробітник Інституту історії церкви Українського католицького університету Володимир Мороз. У виданні зібрані праці українського священика-василіянина, етнографа, закарпатського громадського діяча Анатолія Кралицького. Над книгою Володимир Мороз працював 5 років. Наклад видання — 200 примірників.
13 січня у Мукачівській міській бібліотеці для дітей відзначили ювілей та вшанували пам'ять відомої, талановитої художниці — Марії Примаченко. Бібліотекарка Алла Товтин розповіла присутнім про життя Марії Примаченко, її картини, їхню унікальність та сучасний контекст. Також були представлені книги, з яких можна дізнатись більше цікавої інформації про „генійку народного мистецтва”. За однією з книг навіть,було знято відеорозповідь про Марію Примаченко, яку й переглянули хлопці та дівчата. Більше про стиль народної художниці, її фантастичних звірів, орнаменти та кольори розповіла дітям Галина Герц — викладачка Мукачівської художньої школи ім.М.Мункачі. Під її керівництвом діти розмальовували, а хтось і сам малював фантастичного лева з картини Примаченко.
15 січня виповнюється 5 років з часу створення кафедри археології, етнології та культурології на факультеті історії та міжнародних відносин УжНУ. В Ужгородському прес-клубі викладачі, студенти та випускники бакалаврської освітньої програми „Культурологія” до цієї дати проаналізували результати роботи програми. А також розказали про проблеми та перспективи культурологічної освіти на Закарпатті.
19 січня в Тячівській дитячій бібліотеці відбувся майстер-клас з виготовлення медових свічок з вощини. Свічки ручної роботи виготовляються з натурального воску, який стає піддатливим від тепла рук і формується в красиву і елегантну свічку. Проводила майстер-клас працівник першої психологічної допомоги Товариства Червоного хреста Україничху Любов Маркуш. Вощина, яку використовували, має вже гарний візерунок бджолиних сот. По-друге, для учасників майстер-класу приготували і елементи декору – красиві стрічки різного кольору. Діти старанно нагрівали руками пластини вощини і формували гарні свічки.
21 січня 1919 р. в м. Хуст відбулися всенародні збори угорських русинів. На зборах (конгресі, з’їзді) прийнято рішення про возз’єднання Закарпатської України з Великою Україною. До річниці цієї події на сайті обласної універсальної бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Символ Соборної демократичної України”.
22 січня в Ужгороді, в Українсько-угорському навчально-науковому інституті УжНУ „Центр гунгарології” (м. Ужгород, вул. Замкова 12., вілла Андрія Броді), відбулася презентація книг та відкриття виставки з нагоди Дня угорської культури. У рамках 200-річчя від дня народження Шандора Петефі Генеральне консульство Угорщини у м. Ужгород спільно з видавництвом „Карпати” нещодавно опублікували двомовні українсько-угорські видання поем Шандора Петефі „Апостол” і „Витязь Янош”. Представлення двох унікальних видань закарпатській публіці відбулося з нагоди Дня угорської культури та приурочено до відкриття пересувної виставки „Петефі по світу”, підготовленої за професійної підтримки Літературного музею ім. Петефі та за дорученням Міністерства зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини. Оригінали творів відомого угорського поета, поєднані з українським перекладом, побачили світ у видавництві „Карпати” завдяки фінансовій підтримці Генерального консульства Угорщини в місті Ужгород.
23 січня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований оновлений бібліотечний проєкт — поетичний подкаст „П'ятихвилинка”. Кожен поет буде представлятися в спектрі власних вподобань диктора проєкту, бібліотекаря Віктора Новграді-Лецо, а також його власних творчих пошуків як молодого поета. Перший випуск нового проєкту присвячено кумирові багатьох українських літераторів Богдану Ігорю Антоничу.
27 січня в Мукачеві, у Центрі громадськості та національних культур, відомий закарпатський письменник Дмитро Кешеля презентує свою нову книгу, роман-чотирилисник „Доживемо до зеленої травички”. Як пише письменниця Галина Новосад, книга справді гідна такої назви. Майже пʼятсот сторінок неповторного кешелівського словотворення загорнутого в красиву обкладинку, органічно ілюстровану роботою художника Тараса Данилича.
29 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась лекція, присвячена Дню пам'яті Героїв Крут. Лектор — вчитель історії Юрій Офіцинський.
У січні Міжнародна літературно-мистецька академія України оголосила цьогорічних лауреатів премії імені Пантелеймона Куліша. До числа нагороджених потрапив і ужгородець Олександр Гаврош, якого відзначено за публіцистичну книжку „Закарпаття під прицілом” та плідну літературну діяльність. Міжнародну літературно-мистецьку премію імені Пантелеймона Куліша засновано в 2011 році. З того часу нею відзначено десятки творчих особистостей, в тому числі і закарпатського поета Василя Кузана. Олександр Гаврош вдячний видавцям, які подали його книжку на конкурс, в якому цього разу взяли участь 550 претендентів. У „Закарпатті під прицілом” зібраний публіцистичний доробок письменника і журналіста на найгостріші теми, пов’язані з нашим краєм. Ті приховані виклики, про які автор писав в закарпатській пресі чи на „Радіо „Свобода” протягом тривалого часу, нині стали очевидними для всіх. Триває відкрита агресія з боку Росії, чітко бачимо, хто із сусідів є нашим другом, а хто підіграє агресору.
У січні збірку словацьких казок із усього світу, які написали діти, презентували в Ужгороді. Це вже п’ята збірка, в якій вміщені історії та ілюстрації дітей різного віку. Серед авторів є і юні закарпатці з Ужгорода, Перечина та Середнього. Казку словацькою мовою про шкільну дружбу написала ужгородка Олександра Лішко.
У січні у Румунії вийшла книжка про князя Корятовича. Відомий український письменник Румунії Михайло Трайста підготував книжку про князя Корятовича, який є відомою історичною постаттю Закарпаття. Цей подільський князь литовського походження був правителем Мукачівської домінії у 1396–1414 роках. Саме його вважають засновником Мукачівського православного монастиря, який став потужним духовним центром для закарпатських українців.
Михайло Трайста, який відомий своїми прозовими творами, п’єсами та поезією, у своєму збірнику «Князь Федір Корятович: між міфом і реальністю» виступає й у ролі перекладача. Адже, окрім його статей про князя Корятовича та про фільм, знятий чехословацькими кінематографістами у 1922 році про цю історичну постать, книжка містить і його переклад на румунську мову п’єси Олександра Гавроша «Князь Корятович: легенда Мукачівського замку» та розповідь про її постановку Мукачівським драматичним театром. Як пояснив Михайло Трайста, постать закарпатського князя відображена і в історії Румунії, тому інтерес до Федора Корятовича з його боку цілком природний. Окрім того, йому як драматургу та завзятому театралу хочеться, аби українська історія ожила й на підмостках румунських театрів. Тож не виключено, що невдовзі закарпатський князь заговорить зі сцени і румунською мовою.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
6 січня в Мукачеві з'явився мурал про святого Мартина. Місцевий ромський художник Тиберій Йонаш створив мінімурал у вигляді настінного панно у Мукачівському ліцеї святого Іштвана. Сюжетом малюнку стала історія про святого Мартина, покровителя міста. Художник зобразив святого Мартина на фоні архітектурних споруд міста, зокрема замку. Мурал був створений завдяки перемозі художника в конкурсі від Програми підтримки ромських митців України.
10 січня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї імені Т. Легоцького, завершили ремонтні роботи у трьох залах експозиції „Природа Закарпаття”, які стали своєрідними вікнами у подорож світом природи. На відкриті відбулася офіційна презентація оновлених залів, у яких відображена природнича різноманітність нашого регіону. Крім нових експонатів, представили першу фотозону – стилізоване зображення Беркута в оригінальному розмірі, тож тепер кожен відвідувач може позмагатися з розмахом крил птиці та зробити фото.
16 січня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, представили виставку пісочної графіки „Зимові стежки”: Відвідувачі змогли насолодитися не лише віддруками цього мистецтва, а й пісочним шоу та майстер-класами. Експозиція представляє роботи, створені кольоровим піском дрібної фракції на підсвіченій скляній поверхні. Пісочне мистецтво – крихке, але сучасні технології дають можливість створити виставку робіт піском, використовуючи фото та друк. Роботи сфотографовані та роздруковані на цупкому матеріалі. Цю виставку створили учні та викладачі першої і єдиної професійної студії пісочної анімації на Закарпатті, яка працює в Ужгороді з середини минулого року. В студії навчаються пісочній графіці, анімації та пісочному шоу діти від трьох років та дорослі.
17 січня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрилася об’ємна персональна виставка „Життя продовжується” Сергія Глущука — члена Міжнародної спілки незалежних художників ім. А.Кашшая (2003), члена Об’єднання професійних художників Закарпаття (2010). Вогнем життя можна назвати виставку Сергія Глущука. Роботи художника різносторонні. Це йде від світлих сил живого земного реалізму — творчого вогню незламного життя.
17 січня в Ужгороді, в обласному музеї архітектури та побуту, відбувся День музейного селфі, який у світі відзначають щороку у третю середу січня. Така акція створена, щоб привернути увагу відвідувачів до музейних колекцій, до експонатів. Акцію у скансені проводять восьмий рік поспіль. Селфі всі охочі можуть публікувати у соцмережах із хештегами музею. Трьом переможцям, чиї фото наберуть найбільшу кількість вподобайок, працівники музею приготували подарунки.
20 січня в Ужгороді, в Артпросторі „Ліс”, відкрилася виставка „Українські мисткині” діджитал-художниці Тетяни Корнієнко. „Українські мисткині” – це проєкт, присвячений українським художницям, скульпторкам, фотографиням, ілюстраторкам. Виставка акцентує увагу на втраті культурної спадщини внаслідок війни. У проєкті авторка поєднала роботи художниць із їхніми портретами. Серед них – Поліна Райко, Любов Панченко, Марія Примаченко, Параска Плитка-Горицвіт, Софія Яблонська, Стефанія Шабатура, Оксана Жникруп, Галина Севрук, Віра Роїк тощо. Авторка Тетяна Корнієнко – діджитал-художниця з Києва, яка тимчасово проживає в Мадриді, куди вимушено виїхала через війну російської федерації проти України. Жінка організовує виставки в Україні та за кордоном і таким чином знайомить іноземців з українською культурою. Зараз у Мадриді триває її третя виставка. Наприкінці 2023 року проєкт „Українські мисткині” переміг у Каталонському конкурсі феміністичного мистецтва Донья Кансо в категорії „пластичне мистецтво”.
22 січня український бренд „Марципанка” створив хустку, присвячену Херсону, де зображено 10 туристичних об'єктів Херсонщини. Про це розповіла співзасновниця бренду українських хусток Вікторія Швардак. За її словами, ідею тематичної хустки їм надав херсонець Антон. На хустці зображені такі об'єкти Херсонщини та обласного центру, як: монумент „Херсонський кавун”, кіноконцертний зал „Ювілейний”, обласний художній музей, центральний РАЦС міста, монумент перемоги, памʼятник „Фрегат”, яхт-клуб, морехідний коледж, Очаківська брама та Джарилгацький маяк на Скадовщині. Дизайн кожної хустки створює Наталія Рибар.
25 січня в Ужгороді вийшов з друку музейний календар з традиційними жіночими прикрасами Закарпаття. Традицію видання музейних календарів започаткували у 2017 році, щоб на сторінках щорічних видань популяризувати різні фондові колекції музею та народну культуру Закарпаття. Цьогоріч темою календаря стали традиційні жіночі прикраси з бісеру, що є частиною фондової збірки Ужгородського скансену. Над створенням календаря працював директор музею Василь Коцан, задум реалізовувати допомагало Видавництво Олександри Гаркуші. У виданні використані фото Сергія Гудака та чорно-білі світлини з різних джерел.
25 січня у камінній залі Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі відкрилася виставка „Палітра ідей” творчих робіт вихованців художньої школи. Юні митці розмаїттям фарб, технік та жанрів розкрили на полотнах та скульптурних роботах власний світ душі та рівень своєї майстерності. Привітали талановитих дітей з представленим гарним творчим доробком директорка художньої школи Оксана Колесник та її заступниця Наталія Москальова-Лакатош.
26 січня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, відкрилася невелика камерна виставка, присвячена 165-річчю від дня народження відомого угорського художника Імре Ревеса, послідовника М. Мункачі, художника-демократа, представника реалістиного мистецтва. Вшанувати пам’ять митця прийшло багато представників ЗМІ, мистецької еліти краю, іноземні гості, науковці, шанувальники музею. На виставці представлені 4 твори Імре Ревеса: Автопортрет на полотні, у техніці олія, “Стара криниця” на полотні, у техніці олія, естамп “На заробітки” на папері, гравюра „Сільські новини” на папері, які демонструються вперше. Ще показано знайдену музейниками фоторепродукцію твору „Підозріла фігура”, надруковану у 1901 р. у популярному угорському журналі “Недільна газета” (Vasárnapi Újság). Художня спадщина доповнена меморіальними предметами, а саме: оригіналами світлин із різного періоду життя художника – студентських років у Відні, Парижі наприкінці ХІХ ст., життя у Виноградові у 1930-1940-их роках. Улюблене плетене крісло, на якому часто засиджувався Ревес, розміщене біля невеликого столика, де виставлені попільниця, тютюн, яким набивав свої люльки художник. Імре Ревеса вже у старшому віці часто бачили з палицею, яка звисає з вішака, ніби чекаючи на свого господаря. У картинах художника постає реальність життя, яку як справжній митець він прагнув правдиво відобразити, чи це був сільський краєвид, чи квітковий натюрморт, чи портрет, чи виявилася його соціальна чуттєвість на полотні. Барви сяяли від його душі і серця, що зробило його великим майстром художнього реалізму.
26 січня в Ужгороді, у обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відкрилась виставка живопису „Два покоління”, присвячена пам’яті відомого художника Наума Рєпкіна, ужгородця, почесного громадянина Ужгорода, який навчався малярству в творчих майстернях А. Кашшая та В. Бурча, вдосконалював свої напрацювання під час спілкування з провідними закарпатськими пейзажистами З. Шолтесом, І. Шутєвим, І. Ільком. У виставкових залах також експонуються твори членів родини художника – сина Євгена Рєпкіна, його дружини Олени Бузько, які продовжують сімейне захоплення образотворчим мистецтвом.
27 січня в Ужгороді, у художньому музеї ім. Й. Бокшая, відкрилася виставка книг „Від Слобожанщини до Срібної Землі” до Дня Соборності України. Проза, поезія, публіцистика – на виставці представлено понад сотню книг українських літераторів, серед них маститі майстри слова, лауреати Шевченківської премії, автори-початківці.
У січні у Мукачеві замок „Паланок” став кращим музеєм Закарпаття, кращою туристичною атракцією та здобув відзнаку за кращу екскурсійну послугу #Вечірнязадонати.. За рік пам’ятку архітектури відвідали 180 тисяч туристів, тут укладено 139 шлюбів за добу. Минулоріч Мукачівський історичний музей презентував тематичний мультсеріал про історію замку. Мультик подивилися вже 40 тисяч відвідувачів в облаштованому мінікінотеатрі. Загалом у замку Паланок діє понад десяток експозицій, мінікінотеатр, екуменічна церква, смарт-музей та багато інших. В планах – відкрити у фортеці музей історії міста.
У січні розписані свалявськими художниками в декоративному стилі залишки боєприпасів поїдуть в США, штат Коннектикут і повернуться у вигляді донатів для наших військових. Художниця Мар'яна Білунка-Мішко із задоволенням долучилася до такої акції. Адже ця ідея об'єднує мистецтво, патріотизм та підтримку військових і неодмінно матиме успіх.
У січні вівчарське свято „Міра” Ясінянської громади внесли до нацпереліку нематеріальної культурної спадщини. Одне з найдавніших занять горян у Карпатах – скотарство – дало поштовх багатьом звичаям і обрядам. Серед таких є і „Міра” жителів Ясінянської громади Закарпаття. Її традиції мають економічну й культурну складову, сприймаються як свято. Обряд Міра, який проводиться щороку в травні, є одним із основних у відлагодженому господарському механізмі. У день Міри власники приганяють своїх овечок на полонини, де привселюдно їх здоюють. Молоко приносять до головного ватага, який проводить контрольні заміри. Використовує для цього традиційний вимірювальний посуд – коновчину. Обліковці, що сидять поряд, вносять ці дані щодо кожної вівці. Це робиться для того, щоб вівчарі знали, скільки сиру треба буде віддати господарям, поки тварини перебуватимуть на літніх випасах. Перший сир із зібраного молока роблять одразу на святі Міри. Отриманим продуктом пригощають усіх присутніх. Звучать народні пісні, люди танцюють і веселяться. День стає святковим, вселяє надії на успішне проходження полонинського літа.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ
3 січня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, відбулась культурно-мистецька акція, яку встигли полюбити закарпатці. Колядники з різних куточків Закарпаття „веселили” в обласному скансені. 20 творчих колективів із 18 громад краю колядували та співали різдвяних пісень. Цьогоріч дійство спрямоване на підтримку ЗСУ та підтримку самобутності закарпатців і проходило під гаслом „Переможний дух Різдва”. Одягнені за мотивами вифлеємської історії колядники демонстрували самобутні традиції та ексклюзивні коляди з усіх районів та багатьох громад Закарпаття. Також на святі можна було побачити, почути і придбати багато з того, чим славиться Закарпаття. Це і крафтові продукти (пряники, кіфлики, мед, чаї тощо), і найрізноманітніші сувеніри. У кожній хаті музею окрема громада приймала колядників та гостей, відтворюючи минувшину, презентуючи свої вироби та смаколики. Гурти й окремі виконавці співали колядки. Бетлегеми оживляли біблійні епізоди з народження Ісуса Христа. Вони звучали мовами різних національностей Закарпаття – поряд із українською, також і угорською, словацькою, румунською мовами.
3 січня у місті Кошице, у Словаччині, на Міжнародному двотуровому благодійному конкурсі мистецтв „Різдвяна симфонія” учні вокально-хорового відділу Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона вибороли переможні нагороди. Учениця 2 класу елементарного підрівня Дар’я Молчанова отримала місце Лауреата 1 ступеня. Викладачка Мирослава Ганжерлі, а концертмейстер Мирослав Екман. Учениця 1 класу середнього (базового) підрівня Федорина Марія теж отримала місце Лауреат 1 ступеня. Дипломами за професіоналізм, підготовку лауреатів до конкурсу мистецтв нагороджені викладачка Мирослава Ганжерлі та концертмейстер Мирослав Екман.
12 січня у Будинку культури села Білин, що на Рахівщині, відбувся традиційний благодійний фестиваль колядок та щедрівок „Різдвяний промінь перемоги”.
13 січня жіночий вокальний ансамбль, народний аматорський чоловічий квартет „Горяни” та народний аматорський ансамбль пісні і танцю „Лісоруб”, на чолі з в. п. міського голови Рахова, секретарем ради та виконкому Євгеном Молнаром, взяли участь у XXXI Міжнародному фестивалі колядок, зимових звичаїв і традицій/Uniunea Ucrainenilor Din Romania, що проходив у м. Сігет (Румунія). На святі коляди зібралося чимало колядницьких груп України, Молдови та Румунії. На фестивалі відчувався дух свята, яке має гарну традицію скликати за родинний стіл дорослих і малих, які обмінються найщирішими вітаннями й загадують бажання…
16 січня на другому Всеукраїнському конкурсі мистецтв „Зимові Ігри” (м.Київ) учениця вокально- хорового відділу Мукачівської школи мистецтв ім.С.Мартона виборола почесну нагороду. Диплом Лауреата 1 премії нагороджена Тетяна Тарчинець, яка займається академічним вокалом, 3-тя вікова категорія. Подякою за професійну підготовку учасниці до конкурсу, плідну творчу співпрацю, нагороджений викладач, композитор Олексій Тулюк.
20 січня в Берегові відбувся благодійний концерт „Маланка” на користь ЗСУ. Перед глядачами виступив аматорський театр пісні „Оберіг” з міста Тернопіль. Унікальний колектив тим, що окрім пісень він також має і сценки. Крім концерта, колектив виступив зі сценкою українського весілля військових та подарував глядачам незабутні емоції.
21 січня у Ясінянській громаді відбулися заходи, присвячені відзначенню 105-ї річниці проголошення Гуцульської Республіки. У програмі – молебень біля Стели загиблим Героям Ясінянської територіальної громади, Гуцульське віче. Це особливий час, коли вшановують пам'ять про події, які не тільки відображають нашу історію, а й символізують дух національної єдності. 22 січня в День Соборності, коли відбулося об'єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в одну соборну державу. Відзначення цих історичних подій підкреслює важливість нашої національної ідентичності та об'єднання для майбутнього України.
22 січня в Національному парку „Синевир” створили віртуальний тур. Ця ініціатива реалізована завдяки співпраці Франкфуртського зоологічного товариства з Національним природним парком „Синевир”. Вирушити у віртуальну подорож і насолодитися захоплюючими краєвидами Нацпарку „Синевир”, можна за посиланням https://storage.net-fs.com/hosting/7646367/37/
25 січня у етнографічному музеї села Великі Береги відбулося карнавальне заняття. Громадська організація Pro Cultura Subcarpathica розпочала цьогорічну серію програм карнавальної сесії. Перед тим, як діти почали виготовляти карнавальні ляльки, керівник програми Адель Гал, розповідаючи про карнавальні звичаї, підкреслила: традиції відрізняються від країни до країни та народу, але спільним є те, що за зовнішнім виглядом вони масковані та костюмовані святкові заходи наприкінці зими, коли ми прощаємось із зимою і зустрічаємо весну. Процес має кілька етапів. Діти могли побачити, який вигляд мають різні карнавальні маски та ляльки, адже організатори зробили кілька зразків. Творчість дітей оцінює те, що виготовлені ляльки навіть не збігалися за розміром, кольором та оздобленням. Тому численні карнавальні звичаї, пригадані за допомогою організаторів, були для них новими та містили цікаву інформацію, сліди якої ще живі у спогадах людей похилого віку. Розповіли також про характерні для нашого регіону костюми. Традиційні та ремісничі заходи організовуються переважно для дітей. З цієї нагоди кухарка музею тітка Пірошка, на кухні заміського будинку напекла для дітей традиційних „Farsangi fánk” карнавальних пончиків. Поки на кухні пекли смаколики, діти завзято майстрували. З-під старанних рук за допомогою працівників музею та педагогів-супроводжуючих вийшли колоритні та неповторні витвори. Оскільки карнавал – це час веселощів, то в рамках заходу на учасників чекав танцювальний зал. Наприкінці заходу відбулися справжні карнавальні розваги та смакування пончиками.
У січні стало відомо, що 5 студентів і випускників Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора отримуватимуть стипендію Президента України. Указом Президента України №837/2023 „Про призначення стипендій Президента України для молодих письменників і митців у сфері музичного, театрального, образотворчого, хореографічного, естрадно-циркового мистецтва” призначено стипендії у сфері музичного мистецтва випускникам та студентам коледжу: Агнесі Бачинській, Олександру Лучкову, Беатрісі Бучок, Аліні Гирич та Каріні Корнута.
Новини
20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.