Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2023 - липень

29 липня Президент Володимир Зеленський оголосив лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка за 2023 рік. Також він затвердив новий склад Шевченківського комітету.  До складу увійшли закарпатські письменники Андрій Любка та Василь Кузан. Крім них лауреатів премії відбиратимуть ще 16 людей: митців, письменників, художників, мистецтвознавців тощо. Національна премія України імені Тараса Шевченка – державна нагорода України, найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

7 липня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава „Станція” – фантастична драма-пастка, автором якої є сучасний український драматург Олександр Вітер (Мірошниченко).

7 липня у Мукачеві, у Палаці культури та мистецтв, відбулося магічне циркове шоу „Time” від зірок „Цирк дю Солей”. Артисти цирку вразили глядачів акробатикою та еквілібристикою, які кидають виклик гравітації, а інтерактивні ефекти, вражаюча візуалізація та світловий дизайн не залишили байдужим жодного глядача. Шоу занурило у світ фантазій з візуальними прийомами, що захоплюють подих в оригінальному музичному супроводі у фірмовому стилі „Цирку дю Солей”.

8 липняв в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв музичну казку „Мауглі”, за твором Р. Кіплінга.

8 липня в Нижньому Коропці Мукачівської громади, у Будинку культури, пройшов музично-поетичний концерт „Про кохання”, який представили лауреати всеукраїнських та міжнародних конкурсів: Ірина Зіміна-Яценко, співачка (ліричне сопрано), заслужена артистка естрадного мистецтва України; Оксана Горіна, поетка, Мирослав Екман, музикант, композитор. У програмі звучали українські народні пісні в обробці сучасних композиторів, ліричні вокальні твори сучасних авторів в поєднанні з авторською поезією та фортепіанною музикою.

8 липня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відомий мукачівський танцювальний колектив „Creative Dance Centre” представив благодійну хореографічну програму на підтримку ЗСУ. Місяці тренувань і підготовки учасників однієї з кращих хореографічних студій міста вартували  уваги – шоу було надзвичайно яскравим і видовищним. Глядачі мали змогу побачити справжній acro a break-dance battle, а ще неймовірні сольні номери та круті прем’єри.

9 липня в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв музичну виставу для юних глядачів „Велике Жабеня”, за твором Л. Устинова.

9 липня у Мукачівському драматичному театрі для маленьких глядачів відбулась музична казка  за твором Г. Лисенка „Кізонька” – режисер-постановник – Тетяна Курта. А вже о 18:00 на сцені драмтеатру показали сімейну комедію за твором Річарда Баєра „Я від тебе в захваті”. Режисер-постановник – народний артист України Лев Сомов (м.Київ). Пристрасті, жарти, сподівання та витончений єврейський гумор сповнюють виставу життєрадісною атмосферою. Ця історія виявиться близькою й зрозумілою будь-якому глядачу, адже розповідає про такі універсальні речі, як любов, старість, взаємні відносини з дітьми та онуками. Вистава сподобається тим, хто прагне, не зважаючи на події особистого життя, зберегти кохання, родину й не бути самотніми.

9 липня у Хусті відбувся „Літній вечір у дворику театру”. Закарпатський обласний театр драми та комедії представив театралізований концерт за участю акторів та театрального оркестру. Захід було присвячено закриттю VI театрального сезону.

10 липня в Ужгороді, академічний обласний музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв, завершив 77-ий театральний сезон виставою „№13”, у якій після реабілітації зіграв роль головного героя – заслужений артист України Степан Барабаш. Дебютувала у ролі Джейн в цій виставі акторка Дар’я Горшкова.

15 липня у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава „День народження Свинки Пепи”.  Театр ростових ляльок запросив дітей та дорослих на веселу музичну виставу. «Весела родина Свинки Пеппи» – це динамічне шоу, що підкорить добрим гумором, яскравими танцями й піснями, захопливим інтерактивом за участю дітей та великих ляльок. У цікавій та зрозумілій формі маленьким глядачам розказали, як важливо цінувати дружбу, піклуватися один про одного, поважати старших.

17 липня в Ужгороді, на набережній Незалежності, відбувся вечір гітарної музики на підтримку ЗСУ. У рамках проєкту „Мелодії над Ужем” концерт під відкритим небом дав артист обласної філармонії Ігор Литвинов. Романтична музика допомогла присутнім хоч ненадовго відволіктися від тривог сьогодення. А один із глядачів, який виявився студентом Ужгородського музичного фахового коледжу імені Дезидерія Задора, не втримався і попросив у гітариста дозволу також зіграти. Цей вечір «Мелодій над Ужем», як повідомила начальниця управління у справах культури, молоді та спорту міськради Алла Чернобук, приніс ще 5150 гривень у скриньку Руху підтримки закарпатських військових.

18 липня в Мукачеві, в Палаці культури і мистецтв, відбувся вечір класичної музики. У програмі концерту унікальне звучання скрипки та баяну від „Yes duet”, експресивні мелодії саксофону Дмитра Сабова та народні мотиви танцю від колективу „Валері”.

23 липня у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава „Оскар і рожева пані”. Це неймовірно світла історія про віру, Бога, підтримку, дружбу, мрії, фантазії, людяність, кохання, смерть... Про життя. Іронічна мелодрама за твором Еріка-Еммануеля Шмітта. Режисер-постановник – народний артист України Лев Сомов (м. Київ)

23 липня у Мукачівському палаці культури і мистецтв відбувся благодійний концерт „Вечір класичної музики”, на якому зібрали 5 тисяч гривень для ЗСУ.

24 липня у одному із закладів Ужгорода виступив легендарний Вова Гейзер, лідер гурту „Шабля” та автор гімну оборони України, який, перебуваючи на Закарпатті, вирішив дати сольний концерт на підтримку ЗСУ. А вечір вийшов атмосферним, адже вкотре об’єднав талант і донати відвідувачів заради високої мети. Співак і музикант зіграв на гітарі та губній гармошці, сольно виконав з десяток патріотичних пісень з альбому „Браття українці”, а також кілька прем’єр.

30 липня у Мукачівському драматичному театрі показали дві вистави: „Неприторенні шахраї”, за кінокомедією Кріса Еддісона „Шахрайки”, а також казку для дітей і дорослих „Всі миші люблять сир”.

30 липня в Ужгороді, на набережній Незалежності, відбувся традиційний благодійний захід на підтримку Збройних сил України. Ужгородці та гості міста змогли послухати виступ струнного квартету „Емілія”.

У липні закарпатський гурт „Hackedface” презентував нову композицію – сингл “Оptional/mandatory” на своєму ютуб-каналі. Композиція створена, щоб надихати людей не здаватися, навіть коли здається, що все втрачено. Музиканти вірять, що кожна людина має в собі промінчик світла, яким вона може поділитися з іншими. Сингл “Оptional/mandatory” — це перший з трек з майбутнього мініальбому гурту „Hackedface”, який вийде цього літа. Стилістика цього альбому була створена через безліч експериментів, тому вона має унікальне звучання.

У липні закарпатська співачка JANE презентувала нову пісню „До побачення”, яка доступна для прослуховування на всіх відомих аудіоплатформах. JANE (Іванна Решко) – мукачівська співачка, яка добре запам'яталась глядачам третього сезону „Голос. Діти”, адже потрапила до суперфіналу. Тепер дівчина бореться за перемогу в музичному проєкті „Українська пісня”. Іванна Решко неодноразово виступала на відомих фестивалях, зокрема на „Чорноморських іграх”.

У липні ужгородка Каріна Корнута презентувала кліп на авторську пісню „Старі ліси”. Ціла історія зі змістом – це перший кліп на авторську пісню юної співачки з Ужгорода. Старі ліси – це пісня не стільки про стан навколишнього середовища, як про філософію життя.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

6, 10 липня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  відбувся майстер-клас „В'яжемо зайчика спицями”.

7 липня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, учасники клубу „Говори українською” вивчали не тільки українську мову, а ще й історію. Так, на черговому засіданні коротко ознайомилися з історією УПА. Також збагатили свій словниковий запас правильними українськими словами.

7 липня в Ужгороді на один книжковий куточок стало більше. Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка радо відгукнулась на чудову ініціативу, започатковану  Сервісними центрами МВС в Закарпатській області. Бібліотека поповнила пункт буккросингу популярною україномовною літературою, аби громадяни, які відвідують сервісні центри МВС корисно проводили свій час, перебуваючи там. Буккросинг – це інтелектуальний рух, подорож книг, який працює за дуже простим принципом – „Візьми. Принеси. Почитай. Передай”. Чудова традиція залишати книжки на спеціально облаштованих полицях, аби всі охочі мали можливість їх прочитати, або взяти з собою, а взамін, за бажанням, залишити одну або декілька своїх улюблених.

12 липня у Рахові дитяча бібліотека розпочала літній проєкт „Читання у парку” на свіжому повітрі з книгами, іграми, вікторинами та конкурсами. Зараз для більшості діточок подорожі Україною та світом значно обмежились. Але хіба це зупинить справжніх мрійників? Для них бібліотекарі підготували виставку-інсталяцію „Подорожуй світом”, на якій представили книги, прочитавши які, можна подумки перенестися в будь-яку країну світу, відвідати історичні місця та зануритись в цікаві подорожі, а ще – відкрити для себе нових авторів та твори. Для цього бібліотекарі організували для діток цікаву гру з глобусом – розкрутивши його, малеча із заплющеними очима тицяла пальчиком в глобус і кожен повинен був назвати письменника, чи твір країни, в яку попав. А далі почались ігри, які діти дуже полюбляють. І на закінчення заходу учасники на заздалегідь підготовленому стенді писали побажання друзям на літо. Всі переможці отримали невеличкі призи-подаруночки та пригощалися солодощами.

13 липня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка  була опублікована віртуальна виставка „Його музика – на віки”, присвячена 85-річчю з дня народження Мирослава Скорика – композитора безмежного таланту, твори якого стали невід’ємною складовою української сучасної культури.

13 липня в Ужгороді, на засіданні конкурсної комісії в міській раді, визначили  переможців премії імені Петра Скунця в галузі літератури і краєзнавства. У номінації „Краєзнавча література” подали дві книги: – Борис Жулканич, Людвіг Філіп, Людмила Сахарова „Ужгородський некрополь Калварія. Відкрита книга пам’яті”, Василь Коцан, Тетяна Сологуб-Коцан „…А я свою вишиванку д’серцю пригортаю …”. У номінації „Альбомне видання” представили книгу – альбом „Людмила Корж-Радько”. Оскільки в номінації „Художня література” не висунули жодної книги, а інші є вартісними та відповідають положенню про премію, зокрема популяризують Ужгород та край, достойними перемоги визнали всі три подані видання. Крім того, оскільки відповідно до положення премія є персональною, організації, які подавали кандидатів, визначили як претендентів Бориса Жулканича та Василя Коцана. Міська премія імені Петра Скунця в галузі літератури і краєзнавства присуджується щорічно, починаючи із 2017 року, нагороджують переможців грошовою премією до Дня Ужгорода, який відзначаємо у другу суботу та неділю вересня.

17 липня юна закарпатка встановила рекорд України та відкрила збір для ЗСУ. Восьмирічна закарпатка Кіра Касинець продекламувала найдовшу скоромовку у світі та відкрила збір на купівлю дрона для ЗСУ. Декламуючи україномовну скоромовку – а це 1035 слів за 6 хв 23 с, дівчинка закликала людей донатити на дрон. Мова про DJI Mavic 3 FMC, вартість якого — 110 тисяч гривень.  Станом на 17 липня вдалося зібрати майже 43 тисячі гривень.

18 липня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка  була  опублікована онлайн-п'ятихвилинка „На поетичному перехресті”. Касета 28. Леонід Полтава. Ведучий проєкту Віктор Новограді-Лецо.

19 липня в Ужгороді, на пл. Поштовій, біля будівлі центрального відділення  „Укрпошти” погасили марку „Йозеф Гочар” і конверт „Ужгород 1932. Поштовий уряд”. Марку розробила ГО „Клуб Томаша Масарика в Ужгороді” спільно із Закарпатською дирекцією „Укрпошти”. Вона присвячена одному з найвидатніших чеських професорів архітектури XX століття, члену Чеської академії наук і мистецтва, який спроєктував будівлю ужгородської пошти. У 1930 році Ужгород отримав завершену сучасну триповерхову споруду в стилі функціоналізму. У погашенні марки взяли участь гетьман Пардубіцького краю Мартін Нетоліцький, голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко, міський голова Богдан Андріїв, директор Закарпатської дирекції „Укрпошти” Сергій Калій та керівник Клубу Томаша Масарика в Ужгороді Іван Латко.

19 липня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, на черговому засіданні розмовного клубу „Говоримо українською” учасники перекладали з російської на українську часто вживані прислів'я. Також перевіряли свої знання з української під час написання диктанту  та вивчали нові фразеологізми.

20 липня в ужгородській «Книгарні „Є”» провели розмову „Як видати першу книжку?” До дискусії запросили охочих, а також авторів, які нещодавно видали свої перші книжки, о – Мілу Смолярову, Олексія Вишника. Відбулася своєрідна презентація їх книжок та цікава дискусія, яку модерував редактор видавничих проєктів видавництва „Темпора”  Артем Скорина.

24 липня в Ужгороді влаштували кулінарний майстер-клас з приготування голубців для переселенців та містян. „Пой лем на голубки” – так запрошували вимушених переселенців на інтеграційний захід, а саме – кулінарний майстер-клас „Готуємо закарпатські голубці”. Голубці – традиційна тутешня страва, без якої складно уявити важливі життєві події: хрестини, весілля, новосілля, дні народження, похорони. Захід провела обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка. Ініціативу реалізували в межах проєкту „ТАТОhub.Ужгород”. 

26 липня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація нової книги української письменниці Вікторії Андрусів „Знищити Іда”. На захід завітало чимало шанувальників творчості авторки та її колег по перу. Під час презентації, який модерувала завідувачка відділу проєктної та соціокультурної діяльності Євгенія Напуда, присутні дізнались про історію створення книги, головних героїв, серед яких є і штучний інтелект, а також про літературні плани на майбутнє.

27 липня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась лекція „Моя Україна: історія державницького поступу”, присвячена Дню Української Державності та Дню хрещення Київської Русі-України. Запрошений лектор, вчитель історії Юрій Офіцинський представив відвідувачам стислий екскурс становлення та розвитку української державності, згадав основних діячів, що зробили свій внесок в нашу національну самобутність та ідентичність.

27 липня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся тренінг-семінар із запобігання домашнього та гендерно зумовленого насильства. Ініціативу реалізували в межах проєкту „ТАТОhub Ужгород”. Експерти розказали, що робити при домашньому насильстві, куди звертатися по допомогу, де отримати захист, де можна знайти прихисток та як покарати кривдника. На жаль, проблема домашнього насильства не розв’язана і стає дедалі актуальнішою, тому ми вчимо усіх охочих, як цьому протидіяти.

27 липня в ужгородській «Книгарні „Є”» відбулась лекція Михайла Рошка „Психоаналіз і література...". Цікаво про важливе. Саме так можна лаконічно сказати про вчорашню лекцію Михайла Рошка, адже пізнання власного „я” є визначальним для того, щоб бути в гармонії з собою та світом. Нерідко ми займаємося трактуванням тих чи інших дій, намагаємося тлумачити сновидіння, розмірковуємо над тим, яким би могло бути наше життя, ким ми могли б стати, якби... Відповіді ховаються в працях К. Юнга, З. Фройда, А. Адлера та ін. Знаходимо пояснення і в художній літературі, яку також потрібно аналізувати, зважаючи на тексти згаданих психоаналітиків.

27 липня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка  було опубліковано черговий випуск „Книжкового безсоння. Читаємо новинку ”, в якому розповіли про книгу українського історика, публіциста, політика Володимира В’ятровича „Нотатки з кухні „переписування історії”. Ведуча проєкту – Надія Яблонська.

27 липня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація нової книги Роксолани Жаркової „Біжи, Еврідіко”. Впродовж камерної та атмосферної презентації присутні відкрили для себе нові грані майстерного авторського письма, познайомились із сюжетними лініями, що інтригують, зацікавлюють попри усі хронологічні проміжки та резонують із реаліями сьогодення.

28 липня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відбувся літературний захід, присвячений Дню Української Державності.  На захід зібрались відомі письменники, митці, науковці на чолі з організатором – директором народного музею літератури Закарпаття Василем Густі. У рамках заходу була створена унікальна виставка книг, за допомогою якої можна у хронологічній послідовності прослідкувати тривалий історичний процес державності України у контексті Закарпаття.

28 липня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка, з нагоди 60-річчя української письменниці Галини Пагутяк „Містична, незалежна, самодостатня”.

30 липня – Всесвітній день протидії торгівлі людьми. У відділі обслуговування користувачів обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка спільно з Закарпатською громадською жіночою організацією „Веста”  було організовано інформаційний стенд з матеріалами, присвяченими цій темі.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

2 липня у Мукачеві у пам’ять про загиблих створили меморіальну скульптуру, присвячену 128-ій бригаді. Емблема 128-ої окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади – герб України та янгол. Саме такою побачив та створив дерев’яну скульптуру її автор, захисник України з Прикарпаття Іван Халус.

5 липня в Ужгороді, у скансені, відкрили виставку „З Карпатських джерел”, присвячену культурі мешканців Карпат – гуцулів, покутян і буковинців.На виставці були представлені колекційні збірки Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття, приватна збірка етнографа, дослідника народної культури Миколи Шкрібляка, дипломні роботи випускників та твори викладачів Косівського інституту декоративно-прикладного мистецтва – загалом понад 200  творів. Музей у Коломиї – один із перших українських музеїв Галичини, заснований 1926 року. За майже сторічну історію у музеї сформовано цінну колекцію творів народного мистецтва Гуцульщини і Покуття, що налічує понад 50 000 унікальних пам’яток, які є загальнонаціональним надбанням та безцінним джерелом для наукових і творчих пошуків.

12 липня в Рахові, в Будинку культури,  відкрили фотовиставку митців, „що вміють зупиняти час”, присвячену Дню фотографа. Майстри ділилися з відвідувачами досвідом створення фотографії та про значення фотографії в сучасному житті.

14 липня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбувся вернісаж художньої виставки „Закарпатські мотиви”, на якій представлені роботи учасників творчого об’єднання „Райдуга” та місцевих художників. Це – 27 робіт 14 закарпатських художників. Полотна наповнені життєдайною енергією та красою Карпат, колоритними пейзажами, карпатськими мотивами.

14 липня на Рахівщині, у селі Кваси, встановили найбільшу в Європі скульптуру металевої кози. Висота скульптури сягає 7 метрів. Коза-велетень оберігає 150 кіз, які мешкають на екофермі і виробляють основний продукт для сироварні — молоко.

15 липня в Хусті, біля підніжжя Замкової гори, у рамках міжнародного співробітництва з польським містом Лєско, започаткованого ще у 2014 році, пройшов Середньовічний фестиваль. У м. Хуст відкрили пам’ятний знак про надання муніципальних прав та визнання його вільним королівським містом. Відбулися бої лицарів із Ужгорода та Мукачева, одягнених у обладунки. Змагалися вони між собою реалістично і кожен мав своїх вболівальників. А судив змагання відомий на Закарпатті добродійник і меценат, володар замку „Сент Міклош” у Чинадієві Йосип Бартош. І головним у поєдинку була не перемога, а демонстрація духу минувшини, аби передати глядачам емоції, адже в ті часи чи не кожна важлива подія, як жартували люди, починалася з бійки. Свою крафтову продукцію на ярмарку представили виробники з різних куточків Закарпаття.

15 липня в Ужгороді, в Інституті електронної фізики, відкрили меморіальну дошку відомому науковцю, академіку НАН України Отто Шпенику до 85-річчя з дня народження професора. Дошку встановили поруч з барельєфом його наставника Івана Запісочного, який разом з Шпеником стали засновниками цього Інституту. Виготовив меморіальну дошку скульптор Богдан Корж. Отто Шпеник був відомим науковцем не тільки в Україні, а й в Європі, Америці, Азії. Він перший академік НАН на Закарпатті.

19 липня в Ужгороді відкрили виставку „Комунізм = Рашизм”, яка розкриває історичні паралелі двох злочинних режимів – радянського й російського. Вона розповідає 13 історій українців, котрі постраждали від рук більшовиків у минулому столітті та окупаційної армії РФ сьогодні. Остання з початком ганебного повномасштабного вторгнення в Україну повторює злочинні методи комуністів. На восьми стендах презентували архівні документи про репресованих українців, які жили в ХХ столітті, займали активну громадянську позицію та були визнані радянською владою „неблагонадійними”. Також тут і свідчення про сучасні злочини російської армії на території нашої держави. Експозицію на основі архівних документів Центрального державного архіву громадських об'єднань України, державних архівів Львівської, Житомирської, Миколаївської, Вінницької, Волинської областей, сучасних світлин та задокументованих злочинів сучасної російської армії створила команда Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам'яті.

20 липня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Т.Легоцького, відбулось поповнення архіву Кароя Мейсароша новим рукописом на угорській мові „A pasraszt földek eredeti természete s különféle nemei Magyarországban, az urbárium behozatala el?tt; az arra vonatkozó törvények s egyébkénti szabályok” („Первісне походження та різні типи земель в Угорщині перед урбаріальною реформою; закони і єдині правила щодо них”. Це наукове дослідження отримало нагороду згідно з рішенням університету за № 438 від 19 січня 1859 року. Символічно для вченого, що епіграфом для свого дослідження він використав латинське прислів'я „Crescit sub pondere palma” („Пальма росте під своїм тягарем”), яке можемо розшифрувати, образно кажучи, що усі випробування, великі завдання роблять людину сильнішою. Передав цінний дар музею для експозиції „Кабінет Кароя Мейсароша – першого історика Ужгорода. ХІХ ст.” представник родини, праправнук ученого Михайло Фединишинець.

24 липня у Мукачеві відкрили персональну виставку робіт „Мистецтво не має віку” заслуженої художниці України Лариси Бровді. Експозицію представили в Угорському домі ім. М. Мункачі. Організацію виставки почав ще чоловік пані Лариси – Іван Бровді, але, на жаль, не дожив до реалізації заходу. Також у липні в Мукачеві почались роботи над створенням муралу із зображенням художника Івана Бровді. Автор проєкту – Тиберій Йонаш. На муралі зображений відомий художник з мольбертами в руках та своїм домашнім улюбленцем.

26 липня у Мукачівському історичному музеї замку „Паланок” відбулося відкриття персональної виставки живопису „До і під час” художника, члена Національної спілки художників України Миколи Качура. Художник творчо працює у жанрах пейзажу, натюрморту, портрету. Роботи насичені авторськими емоціями й водночас є не лише видовищними, а й аналітичними. Серед експонованих 32 робіт – пейзажні полотна, присвячені улюбленим Карпатам, та на військову тематику.

У липні, у парку Шенборна, що знаходиться у Воєводині, відкрили чергову скульптурну композицію „Яблуко пізнання”, що є символом правди (хоч і гіркої). Композицію розміщено у сквері „Трьох яблук, які змінили світ”, поруч з ще однією туристичною родзинкою парку – Пекельним садом, де зростають найотруйніші рослин Закарпаття. Саме з саду пекла „яблуко пізнання” виніс змій. Минулого року у сквері „Трьох яблук” парку Шенборна було відкрито скульптуру „Яблуко Ньютона”, що символізує науку, яка змінила наше біологічне життя на соціальне. На черзі – відкриття третього яблука, що символізуватиме людський прогрес, який вже не спинити.

У липні в Ужгороді, у краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, показали маловідому частину території фортеці – з північної сторони. Тут, над одним із колишніх входів до замку, є історичне датування „1653” – перша річниця подружнього життя графа Дьордя Другета та графині Марії Естергазі, які володіли Ужгородським замком у XVII столітті. Також можна розгледіти і отвори для ланцюгів, що, очевидно, підіймали зовнішні двері догори. У майбутньому цю північну частину фортеці, до якої входить і п'ятий „килевидний” бастіон Ужгородського замку, музей планує зробити доступною для відвідувачів.

КІНОМИСТЕЦТВО

У липні на Закарпатті тривали зйомки „дикого” фільму „7 днів у долині вершин”. Мультимедійна команда „Tour de Ukraine” розпочала зйомки фільму у Богданській громаді на Рахівщині. Мета фільму – показати красу, що оточує дивовижну гірську долину. Цей фільм – суцільне зцілення горами. Для зйомок обрали Богданську громаду, оскільки вона має неймовірний потенціал до розвитку екологічного туризму та дуже зручне розташування. Сільські пасма вздовж легендарної Тиси буквально оточені найтоповішими гірськими шляхами і шістьма вершинами. Знімальна команда провела на Закарпатті тиждень і, окрім пізнання життя сучасних горців, підкорила чимало вершин. За словами авторки фільму Валерії Мікульської, глядачів очікує неймовірно дикий і яскравий фільм, повний маршрутів, що лікують, відновлюють та налаштовують на перемогу.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ

7 липня на Тячівщині, у Дубівській громаді, молодь знялася у відеокліпі до дня Івана Купала. Участь у театралізованому дійстві взяли хлопці та дівчата з Красної, Дубового та Калин. Підготувала учасників хореограф Олена Піцур. Локація зйомок – колиба „Краса Карпат"”. Через традиції та народні обряди залучається молоде покоління цінувати і любити свій край. Ця історія продовження карпатських мавок, матеріал про яких було зазнято ще у 2021 році.

14-16 липня Академія культури і мистецтв м. Ужгород представила Україну у Франції на міжнародному фольклорному фестивалі „Lous Cigalouns de Mourseuns". Свою творчість представляли Ансамбль народного танцю „Кольори Карпат” та ансамбль народних інструментів „Маки” на Міжнародному фестивалі „Festidanses du monde” в Морсанкс-ла-Нувель, Франція. Відточені рухи танців „Бубнарський”, „Раковецький кручений”, „Раківчанка”, „Гуцулка”, запаморочливі рухи танцю „Гопак”, дзвінкі голоси та граційність дівчат – усе це було гарно, оригінально. Присутні підспівували та емоційно танцювали в ритм. Мета подорожі – прославити нашу Батьківщину та донести до цивілізованих народів світу, яку прекрасну націю у центрі Європи цинічно розстрілює ворог. Перебуваючи у Франції творчі колективи АКіМ завітали до церкви Сен-Мадлен, де після меси експромтом виконали духовний гімн „Боже великий, єдиний, нам Україну храни”.

21 липня на Закарпатті, в с. Ділове, було завершено роботи по реставрації пам’ятки історії, науки та техніки – „Геодезичний знак на місці розташування географічного центру Європи”. Пам’ятка потребувала розчистки від нашарування цементу, бруду та ймовірних поновлень початку 2000-их років. Також були проведені роботи по укріпленню основи та всі консерваційні заходи і реставрації втрачених частин. Пам’ятка набула свого первозданного вигляду. Роботи виконував реставратор, магістр Львівського національного університету „Львівська Політехніка” Володимир Козурак.

26 липня у Мукачеві, на площі Кирила і Мефодія, відбувся благодійний ярмарок рукоділля „День Української Державності”, який став осередком рукодільницького духу та української національної гордості. Ярмарок у центральній частині міста організували працівники Палацу культури і мистецтв, а долучитися до продажу мали змогу місцеві майстрині, які представила свої унікальні вироби. Частину виручених коштів було передано на підтримку ЗСУ.

28 липня, в Ужгороді відбувся благодійний велозаїзд „Big City Ride”. Усі зібрані кошти передади на підтримку армії.

У липні в Ужгороді проводили квест-екскурсії „Таємниці старовинного Ужгорода”. Зустріти посеред міста листоношу та художницю середньовіччя, під мурами Ужгородського замку князя Лаборця, а у замковому саду – графиню Крістіну Чакі та графа Міклоша Берчені. Усе це можливо, якщо ви учасник театралізованої квест-екскурсії. Цей проєкт ГО „Щасливі діти” успішно реалізувала кілька років тому. Завдяки комітету медичної допомоги Закарпаття та їх партнерам екскурсії проводять знову.

У липні закарпатська туристична організація проінформувала про найвідвідуваніші місця літнього відпочинку в області протягом 1991-2022 років:

▪ 31,2% – Мукачево (замок, монастир, центр).

▪ 18,6% – Синевир (озеро, центр ведмедів, музей Колочава).

▪ 18% – Ужгород (центр, замок, мініскульптури).

▪ 9,2% – термали (Косино, Берегово, Велятино).

▪ 9% – курорти Закарпаття („Квітка полонини”, „Шаян”, „Сонячне Закарпаття”, „Деренівська купіль”, „Карпати”, „Поляна).

▪ 4,4% – подорожі горами (Говерла, Піп Іван, Боржавські полонини, Ужанський нацпарк, полонина Руна).

▪ 3,2% – дегустації („Селиська сироварня”, „Чизай”, „Медовий дім”, „Ципа”, „Перечинська мануфактура”, „Ботар”).

▪ 6,6% – інші напрями: чани (Лумшори), Воєводино (парк Шенборна), водоспад Шипіт, Невицький замок, Чинадіївський замок, палац Шенборна, бункер лінії Арпада, Перечин (ресторація „Підкова”, Лавандова гора), Хуст (замок, Долина нарцисів).

У 2023 році музеї та нацпарки Закарпаття відвідали понад 300 тисяч туристів. За перші 6 місяців цього року закарпатські музеї відвідали понад 254 тисячі осіб, заклади провели для відвідувачів 1820 екскурсій. Найбільше туристів прийняли чотири музеї – Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького (89 824 осіб), Мукачівський історичний музей (71 121 особи), Закарпатський обласний музей народної архітектури та побуту (54 442 відвідувачів) та Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая (37 072 відвідувачі). Нагадаємо, за увесь минулий 2022-й рік музеї Закарпаття відвідали понад 551,5 тисяч туристів. У свою чергу, національні парки Закарпаття у першому півріччі 2023 року прийняли 52 738 гостей. Зокрема, Національний природний парк „Синевир” відвідали понад 40 тисяч туристів, Карпатський біосферний заповідник – близько 11,5 тисяч. За увесь минулий 2022-й рік нацпарки Закарпаття відвідали 111 956 туристів.


 

 

 

Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день