Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2022 - листопад

27 листопада в Ужгороді, біля тематичного монументу „Свіча пам’яті”, що на набережній Незалежності, відбулися меморіальні заходи із вшанування пам’яті мільйонів невинно вбитих співвітчизників. Розпочався захід хвилиною мовчання. Відтак Заслужений академічний Закарпатський народний хор виконав поетичні та музичні композиції, присвячені цій трагічній події. Учасники пам’ятного заходу приєдналися до екуменічної молитви, яку провели священнослужителі закарпатських християнських конфесій. Під звуки дзвону та тужливої мелодії, присутні піднесли до підніжжя монументу запалені лампадки та колоски пшениці. Після офіційної частини ужгородці продовжили нести свічки та колоски пшениці до пам’ятного знаку.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 листопада Ужгородський гурт „Majesty of Revival” разом з вокалістом „Rumun” записали новий сингл „Все буде Україна”. Лідер колективу Дмитро Павловський зумів зібрати талановитих музикантів. Гурт неодноразово співпрацював з європейськими лейблами та вже заробив собі ім’я далеко поза межами України. Характерною рисою їх музики є часто незвичне поєднання техніки та мелодійності виконання. Музика — Димитрій Павловський, Мирослав Данко, Володимир Якубовський та RUMUN. Аліна Рабош-Грін — слова.

4 листопада в Ужгороді, на малій сцені академічного обласного українського музично-драматичному театру імені братів Шерегіїв, відбувся показ французької комедії Еріка Ассу „Круті віражі”.

4 листопада в Ужгороді, у обласній філармонії, відбулися дві вистави театру-студії переселенців „УЖіК” „Король Лір” та „Чекаючи на Годо”. Студія створена на початку війни, актори в ній – переселенці, які приїхали з різних міст до Ужгорода.

4 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся авторський концерт Віктора Теличка „Уклін тобі, високий любий Світе”, який представив Закарпатський народний хор. Частину зібраних коштів відправили на підтримку ЗСУ. У програмі – яскраві масштабні композиції, створені маестро у тандемі з талановитим закарпатським поетом Василем Вовчком, пісня-поема „Наш Тарас” для солістів, хору й оркестру, написана до річниці перепоховання Тараса Шевченка. Крім того, „золотий” баритон Закарпаття Петро Матій заспівав один із романсів Віктора Теличка під акомпанемент автора. Представили і танцювальні, й вокально-хореографічні композиції, музику до яких написав ювіляр. Віктор Теличко – композитор, піаніст, заслужений діяч мистецтв України, музично-громадський діяч, засновник і голова Закарпатської організації Національної спілки композиторів України, лауреат Всеукраїнської премії ім. В. Косенка, обласних премій ім.Д.Задора, братів Шерегіїв, викладач-методист Ужгородського музичного коледжу ім.Д.Є.Задора, доцент Мукачівського державного університету. Автор понад 150 музичних творів різних жанрів, серед яких фолькопера „Закарпатське весілля”, великі інструментальні форми для фортепіано, скрипки та симфонічного оркестру, камерна симфонія „Ремінісценції” для струнного оркестру, твори для органу, музика до більш ніж 20 спектаклів, романси, хорова музика, пісні для дітей, обробки закарпатських народних пісень. Організатор фестивалів музики Євгена Станковича та Мирослава Скорика. Із 1998 р. є художнім керівником міжнародного фестивалю класичної та сучасної музики „Музичне сузір’я Закарпаття”.

5 листопада в Ужгороді, на великій сцені академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв, відбулась оновлена безсмертна українська комедія Марка Кропивницького „По ревізії”. 

6 листопада в Ужгороді, на сцені академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв, відбувся показ музичної казки Василя Шершуна „Повелитель Чорного лісу”, а о 18.00 – прем’єра поетичного перфомансу „Один” за творами Петра Скунця,  присвячного 80-річчю поета. В основу постановки лягли поезії митця, написані в різні роки – від юнацьких і до останніх. Окремий наголос було зроблено  на поемі „Розп’яття ”, яка в радянські часи потрапила під заборону. Під час дійства пролунав голос і самого Петра Скунця. У холі драмтеатру діяла виставка книжок поета, підготовлена відділом краєзнавства Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка.

8 листопада в Мукачеві, у Ліцеї імені святого Іштвана, відбувся концерт класичної музики.

9 листопада в Ужгороді, в обласній державній адміністрації, привітали працівників культури області з нагоди професійного свята і нагородили почесними грамотами артистів обласного академічного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв: заступника директора, артиста драми, провідного майстра сцени Рудольфа Дзуринця, артиста драми, провідного майстра сцени, заслуженого артиста України Олександра Мавріца, артиста балету вищої категорії Дмитра Сньозика. Цього ж дня з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва відбулися урочистості і в Ужгородській міській раді, де також було нагороджено працівників Закарпатського муздрамтеатру: артистку драми вищої категорії Ларису Волковську-Москалик, артистку драми І категорії Олесю Дзуринець.

  9 листопада в Ужгородській школі мистецтв пройшов концерт до Дня працівників культури та майстрів народного мистецтва. Попри те, що настрій не святковий, викладачі та вихованці закладу підготували чудову колоритну програму – виступ народного оркестру народних інструментів викладачів під керівництвом заслуженого артиста України Михайла Вігули, вокальні та танцювальні номери, також присутні мали змогу насолодитись грою віолончелістів, гітаристів, скрипалів, співом хору молодших класів. Крім того, лунали коломийки, твори Шопена, „Мелодія” Скорика, українські народні пісні: „Гей, соколе”, „Ой, під вишнею”, „Ніч яка місячна”, „Тече вода каламутна”, „Ой, устану ранесенько”. Представили й закарпатські танці „Карічка”, „Турянський”, „Березнянка”. Завершив концертну програму фольклорний ансамбль „Музики”.

10 листопада в Ужгороді, на великій сцені обласної філармонії, з моновиставою „Посланіє” за творами Тараса Шевченка виступив заслужений артист України, уродженець Закарпаття, актор театру та кіно Михайло Фіца. Головний герой постановки Михайло Фіца декламував вірші Кобзаря у контексті нового бачення, наче у персоналізованому виконанні самим поетом, проживаючи вірші разом із ним. Більшість глядачів сходяться в одному – творчість Кобзаря не лишає байдужим, віршовані рядки Шевченка зачіпають за живе. Слово влучає точно в ціль і співзвучне із реаліями сучасності. А у професійному акторському виконанні поезій Шевченка ці емоції тільки підсилюються, що водночас спонукає нас не втрачати надію і вірити у ЗСУ та перемогу України.

12 листопада мукачівська хорова школа влаштувала благодійний концерт на підтримку ЗСУ. Концерт хорової музики Володимира Волонтира, на якому презентували збірку пісень і хорових творів для дітей – „З тобою, Україно!”. Деякі музичні твори, що звучали на сцені, були взяті з нової книги Володимира Волонтира. Жителі міста дуже радіють змозі побувати на даному концерті та насолодитися мелодією юних голосів, адже в такий нелегкий для українців час, творчість – чи не єдина річ, яка допомагає підняти настрій та трохи відволіктися від воєнної буденності.

13 листопада Мукачівський драматичний театр відзначив 75-річчя творчої діяльності. З нагоди свята глядачів запросили на перегляд вистав: 13.00 – театралізоване дійство „Святий Мартин”, у постановці Вікторії Кулішової. 17.00 – соціальну драму Григорія Горіна за мотивами повісті класика єврейської літератури Шолом-Алейхема „Тев'є-молочник”. Режисер-постановник – Юрій Крилівець.

13 листопада в Ужгороді, у великій  залі філармонії, відбувся концерт органної музики „Шедеври світової класики” у виконанні солістки-органістки Катерини Гажо. Зворушлива музика, яка дарує нам надію, гармонію, любов та вічність.  Музика – це  найкращий засіб для розуміння свого внутрішнього світу, це монолог людини, яка долучається до цієї музики. У програмі прозвучали одні з найяскравіших взірців класичної органної музики: Йогана Себастьяна Баха, Фелікса Мендельсона, Сезара Франка, Максиміліана Регера, Енріко Боссі, Георга Больмана.

15 листопада на сцені Мукачівського драматичного театру відбулась вистава для дорослих: драма „Коханці” від  Харківського театру для дорослих.

20 листопада в Ужгороді, у академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на великій сцені, відбувся показ комедії „№ 13” (режисер – М. Фіщенко). Це ексцентрична комедія положень, де важко вгадати, що відбуватиметься на сцені через хвилину. Тут намішано всього: і любовна історія, і політична сатира, і детектив, і родинна драма. Комедії Рея Куні розраховані на найширші глядацькі кола. Не дивно, що їх часто екранізовують.

21 листопада в Ужгороді, Театр переселенців показав виставу  „Чекаючи на Ґодо”. за п'єсою-абсурдом ірландського письменника Семюеля Бекета. Це вже друга вистава театру УЖіК після дебютного спектаклю за Шекспіром „Король Лір”.

23 листопада в Ужгороді для шанувальників гітарної музики у великій залі філармонії звучала концертна програма „Романтична гітара” – classical, jazz, folk, flamenco, latinmusic. У концерті взяли участь: заслужена артистка України Світлана Глеба (сопрано), Анастасія Вишневська (вокал), Андрій Фернандо (гітара, вокал) та Сергій Сидоренко (флейта пана). Захід проходив для підтримки Збройних сил України.

24 листопада в Ужгороді, у обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, Закарпатський народний хор влаштував ювілейний вечір „Верховино, світку ти наш” до 110-річчя від дня народження  видатного митця, засновника  Закарпатської професійної композиторської школи Дезидерія Задора. У програмі: хорова, вокальна, інструментальна музика із „Золотого фонду” Заслуженого академічного Закарпатського народного хору. Концерт був ще й благодійним – на підтримку 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Дезидерій Задор – перший композитор від Закарпатської області у Спілці композиторів УРСР, перший директор Ужгородського державного музичного училища, перший професор-закарпатець на кафедрі композиції Львівської державної консерваторії. Присутні на концерті мали можливість насолодитися кращими оркестровими, хоровими та інструментальними творами відомого композитора та сольними виступами –  народного артиста України Петра Матія, заслуженої артистки України Яни Садварій, Ольги Свиди, Мирослави Копинець, Андрія Свиди, Наталії Мацко, також композиції виконали вокальний ансамбль та оркестр хору.

24 листопада в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театру імені братів Шерегіїв, відбувся другий показ прем’єри вистави „Один” за поезією Шевченківського лауреата Петра Скунця. Це друга постановка „шерегіївців” у новому театральному сезоні, присвячена творчості земляків – Шевченківських лауреатів. Театральний оглядач Сергій Федака відзначив незвичний характер сценічного дійства за поезією Петра Скунця: Це серія із десятка хореографічних і декламаційно-пластичних композицій (хореограф В. Бабука). Усі вони надзвичайно динамічні, запальні, із внутрішнім драматизмом — зовсім як поезія Скунця, котрій теж притаманні цілі вервечки синонімів і антонімів, постійні протиставлення і взаємні віддзеркалювання образів, несподівані повороти думки, парадоксальні зіштовхування протилежних тверджень і настроїв. Танцюристи реалізують вибуховий потенціал Скунцевої поезії, перетворюють текстові образи у візуальні.

25 листопада в Ужгороді, у обласній філармонії, відбувся святковий музичний концерт Академчного естрадно-духового оркестру. У концерті взяли участь солісти-інструменталісти: Олександр Бомбушрак (труба), Петро Терехов (труба), Олександр Скворцов (труба) та Давид Скворцов (труба). Традиційно, щороку в листопаді з нагоди створення колективу Академічний естрадно-духовий оркестр філармонії тішить своїх прихильників найкращими композиціями музичної спадщини.  Цього року це вже 17 річниця заснування колективу. Оркестр є  унікальний, він здатний запропонувати  слухачам вишукані програми  –  різнопланові концертні виступи з широким спектром  музичних творів різних стилів, жанрів, напрямів.  Жанрове розмаїття концертних програм – це  найхарактерніша риса творчого обличчя колективу, про яке постійно дбають, і артисти колективу, і керівник народний артист України Володимир Співак. Слухачі змогли насолодитися високою класикою та найкращими хітами  рок- та попмузики,  серед яких: Bon jovi rock mix, Benny Goodman, Glenn Miller, Prodigy,  Eagles Medley та інші.

27 листопада в Ужгороді актори Донецького драматичного театру показали виставу „Качка” (режисер – Наталія Орєшнікова). П'єса для сімейного перегляду за твором „А хай то Качка копне!” польської драматургині.

27 листопада в Ужгороді, на сцені академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв, відбулась прем’єра – детективна історія Дона Нігро „Привиди маєтку Рейвенскрофт” (режисер – М. Фіщенко).

27 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся авторський вечір видатного закарпатського композитора Віктора Теличка. У ньому взяли участь артисти Академічного симфонічного оркестру обласної філармонії під орудою заслуженої артистки України Вікторії Свалявчик-Цанько. У концерті взяли участь солісти: Ольга Чундак (орган), Сусанна Дяченко (скрипка), заслужений артист України Ференц Томич (кларнет), Шандор Шрайнер (кларнет), Іван Урсу (кларнет), Віталій Шулик (бас-кларнет), Емеріх і Томас Поповичі (труба), Тетяна і Віктор Теличко (фортепіано), Леонтій Ленарт (цимбали) та студенти Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора Дарія Дьолог (акордеон) і Ростислав Чворсюк (баян), клас викладача заслуженого працівника культури України Володимира Стегнея. 

У листопаді в Ужгороді, в актовій залі Академії культури і мистецтв, відбувся концерт до Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва під назвою „Професія з тривалістю життя”. Яскраві виступи – популярні українські народні пісні, сучасні інструментальні та хореографічні композиції, сценічні етюди з посилом у майбутнє підготували керівники студентських творчих колективів, які створили незабутнє свято. Сяйні образи, чудові номери, чисте серце дарували виступаючі зі сцени своїм гостям. Серед них – Державний секретар Міністерства освіти і науки України Сергій Захарін, ректорка АКіМ Наталія Шетеля та директор департаменту культури, національностей та релігій Закарпатської ОДА-ОВА Євген Тищук та ін.

У листопаді військовий оркестр виступив перед бійцями 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади в прифронтовому селищі.

У листопаді в Мукачеві, у Християнському культурному центрі, пройшов благодійний концерт хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи, під час якого було зібрано 15 тис. грн. на потреби ЗСУ. Глядачам була представлена програма, з якою Мукачівський хор хлопчиків та юнаків концертував у липні цього року на фестивалі Eurochestries у Франції. Під час концерту прозвучали твори української і зарубіжної класики (М.Вербицький, М.Лисенко, М.Леонтович, Й.-С.Бах, В.А.Моцарт), сучасна музика (В.Даусон,Ф.Меркурі, Т.Петриненко, В.Волонтир), а також прем'єрні виконання – кантата „Regina coeli” В. А. Моцарта, „Богемна рапсодія” Ф. Меркурі (аранжування Іва Буйо, Філіпа Тейлора).

У листопаді в Мукачеві, у Палаці культури та мистецтв, відбувся благодійний концерт „Разом з ЗСУ і для ЗСУ”. Тут з новою програмою виступили студенти та викладачі від кафедри музичного мистецтва Мукачівського державного університету.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 листопада в Ужгороді презентували незвичайну розмальовку для дітей „Пригоди Степана в Квадратляндії” українською, угорською, румунською та ромською мовами. Розмальовка у стилі відомої усім дітлахам гри, але має на меті навчити діток боротися з однією з найважливіших сучасних проблем — сміттям.

2 листопада в Ужгороді, у Академії культури і мистецтв, відбулася презентація збірки „Фортепіанні твори для дітей та юнацтва” українського диригента, педагога, композитора, заслуженого діяча мистецтв України, члена НСКУ, засновника, художнього керівника і диригента хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи, почесного громадянина міста Мукачева Володимира Волонтира. На зустріч із ним прийшли викладачі та студенти академії, а також поціновувачі творчості митця. У рамках презентації книги відбувся концерт викладачів Мукачівської хорової школи хлопчиків та юнаків. Пролунали твори зі збірки, а також композиції, які не увійшли до неї. На завершення зустрічі присутні мали змогу придбати посібник із автографом В. Волонтира. Декілька примірників придбано і для задоволення потреб користувачів бібліотеки академії.

3 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся майстер-клас від майстрині Катерини Мікли „Виготовлення свічок з бджолтного воску”. Читальну залу наповнив чудовий аромат свіжого бджолиного воску. Учасники робили натуральні свічки. Чудовий майстер-клас відкрив для учасників заходу маленькі секрети та занурив у світ рукоділля. Захід позитивно позначився на психоемоційному стані учасників.

4 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулося відкриття персональної виставки робіт „Ворохтянське різнобарв’я” митця з м. Харків Сергія Грічанока.

8 листопада в межах циклу заходів до Дня угорської науки в Закарпатському угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ відбулась презентація великої узагальнюючої монографії кафедри географії та туризму „Географія Карпатського басейну – природа, суспільство, економіка, етнографія”. Наразі книга доступна лише в електронному вигляді. Цього ж дня відбулася і презентація видання Дослідницького центру астрономії та наук про землю Академії наук Угорщини – тематичний атлас, створений Вікторією Ференц спільно з Крістіаном Ракоці та Яношем Мартоном.

8 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся майстер-клас із „Виготовлення ялинкових прикрас – гномиків”. Захід відбувся в рамках проєкту „ТАТОhab”. Відбулась чудова арттерапія, з якої кожен учасник пішов зі своїм власноручним виготовленим новорічним подарунком.

9 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулося написання радіодиктанту національної єдності. Цьогоріч його диктувала Ада Роговцева.

9 листопада в Ужгороді, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було опубліковано бібліографічний покажчик „Закарпаття на сторінках преси” за ІІІ квартал 2022 року.

10 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся майстер-клас психологині Олени Пітух „Нейрографіка від стресу”. Це – безкоштовний майстер-клас у рамках проєкту „ТАТОhab.Ужгород”. Нейрографіка – це метод зняття стресу, напруги, агресії та їх соматичних проявів через мистецтво, покращує власний емоційний стан, пам’ять, уважність та стресостійкість. Нейрографіка – методу творчого малювання, що стимулює формування нових нейронних зв’язків у мозку, розвиває уяву, знімає стрес та підходить абсолютно кожному.

13 листопада на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф.Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Чарівний світ виноградної лози”, присвячена відзначенню Дня виноградаря і винороба.

17 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась творча зустріч з письменницею Охріменко Людмилою та презентація її книги „Оскар”, яка визнана найкращим твором на воєнну тематику „Коронацією слова” у 2021 р. Про історію створення „Оскара” та інших збірок та романів присутніх ознайомила авторка Охріменко Людмила Леонідівна. Письменство поєднанала з волонтерством у 2014 році, а з 2016 року активно відвідувала військових на передовій. Згодом побачене та пережите, власні враження та історії з життя людей стало сюжетом для написання книг. На сьогодні видано 5 романів і 1 оповідання українською мовою.
Відкрита та щира розповідь українською мовою харківчанки захопила цікавістю всіх присутніх на презентації, яка пройшла в піднесеному настрої. Кожен з присутніх більше дізнався про воєнне нелегке життя військових, волонтерів та місцевих на окупованих територіях.

18 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  відбулася зустріч з журналістами-волонтерами Костянтином Черкаєм та Аркадієм Шиншиновим, які знімають багатосерійний документальний фільм про діяльність волонтерів від Закарпаття на деокупованих зонах на Сході України. Волонтери: хто ці люди і чим вони займаються? Чоловіки приєдналися до гуманітарних поїздок закарпатських волонтерів в прифронтові зони на сході країни і зафільмували побачене. Наразі вже відзняли матеріал для трьох серій, які незабаром можна бути переглянути в мережі: про пекельні тачки, команду Андрія Любки та деокуповану Харківщину. Також будь-хто з охочих на заході міг приміряти бронік, у якому журналісти їздять по небезпечних місцинах на фронті, й спробувати висидіти в бронежилеті увесь захід. Відвідувачі принесли із собою книги для дітей та дорослих, які волонтери відвезуть для мешканців деокупованих територій Харківщини. У рамках зустрічі про Харківщину більше розповів історик та дослідник Антон Бондарєв.

21 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відновили „віршовий” мурал, знищений окупантами в Старобільську. Протягом 5 років команда мистецького об’єданння „Bet On Art” реалізовує різноманітні культурно-мистецькі події та проєкти, зокрема і на рідній Луганщині. Так, у 2020 році об’єднання спільно з партнерами створили у Старобільську мурал на вірш „Пливи рибо, пливи…” з артбуку українського письменника, старобільчанина Сергія Жадана. Однак, на жаль, з початком повномасштабної війни мурал було знищено, адже, як ми знаємо, в Україні країна-агресор активно знищує сучасну культуру нашої країни. Частини команди „Bet On Art” сьогодні проживає в Ужгороді та хоче зробити свій внесок в покращення ситуації. Так за підтримки ГО „Простір молоді”, був створений соціально-культурний проєкт „Мистецьке переродження”, в рамках якого відтворили знищений мурал на одній із стін обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка. Таким чином організатори намагались перенести атмосферу Луганщини і підтримати внутрішньо переміщених осіб, які сьогодні живуть на Закарпатті. Створення муралу відбувалося спільно зі студентами Закарпатської академії мистецтв під керівництвом Людмили Корж-Радько, заслуженої художниці України.

Для представлення проєкту було проведено офіційну презентацію створеного муралу та культурну подію – інтегрований захід з виступами музикантів, поетів із різних регіонів, а також фотовиставку. Саме так команда засобами мистецтва покращує міжрегіональну мистецьку взаємодію та співробітництво, популяризує сучасну українську культуру між діячами різних сфер культури у час кризи, а також інтегрує ВПО, які проживають в Ужгороді.

22 листопада у обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбувся літературний вечір – презентація поетичної збірки письменника Олега Коцарева „Вміст чоловічої кишені”. Це – книга, де ви знайдете як іронічні конструкції „корсетиків” корків від шампанського, так і квитки з подорожей краєвидами, обгортки пристрасті, вирвані сторінки з літератури, історії та історії літератури, пожмакані листівки жанрових сцен доби вже-не-патріархату, дитячі іграшки, листочки і квіти, фотографії, шматочки алфавіту, ба навіть ноти. Можна сперечатися, чи утворює такий калейдоскоп культурний шар, та найголовніше те, що він безперечно утворює поезію.

23 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася зустріч-нетворкінг „Комікс: від ідеї до життя” в рамках проекту Закарпатський  антикризовий хаб. Під час зустрічі йшла розмова про те, як створюються комікси, про місцеву комікс-спільноту. Відбулось знайомство з творцями коміксів та їх колекціонерами.

24 листопада в Ужгородській публічній бібліотеці презентували  дитячі роботи студії образотворчого мистецтва „Золота палітра”, що діє при Ужгородській спеціалізованій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 2 з поглибленим вивченням окремих предметів. На стінах і мольбертах – улюблені роботи, за якими криється кропітка праця; у залі – найрідніші, атмосфера – бібліотечна і святкова, адже діти отримують грамоти за свої старання.

25 листопада в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая, відбулась презентація книги „Ужгородський некрополь Кальварія”. Працювали над виданням знані історики-краєзнавці Борис Жулканич, Людвіг Філіп, Людмила Сахарова, які зібрали цінні відомості про історію ужгородських кладовищ: Замкового, мікрорайону „Шахта”, Капушанського, Радванського, Горянського, Дравецького, Доманинського, Єврейського, а також меморіального комплексу Кальварії.

27 листопада на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Страшні роки геноциду” (до 90-річчя вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років). Для українців міжнародне визнання Голодомору є свідченням встановлення історичної справедливості щодо оцінки злочину проти людяності, скоєного по відношенню до українського народу та демонстрацією засудження дій тоталітарного режиму, який знищив в Україні мільйони людей.

28 листопада в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся літературний вечір українського письменника та публіциста з Івано-Франківська, Шевченківського лауреата Тараса Прохаська. Модераторка літературного вечора Євгенія Напуда поспілкувалася із гостем про українську літературу до повномасштабного вторгнення та про нову книгу „Бо є так”, а також про літературу, яка пишеться сьогодні, про відчуття війни, про те, як змінюється життя людей, міст та всієї країни. Подія відбулася в рамках роботи Літературної мережі проєкту «Підтримка внутрішнього культурного діалогу в Україні», за ініціативи Міжнародної літературної корпорації MeridianCzernowitz. Проведення цього проєкту стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

29 листопада на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф.Потушняка була опублікована віртуальна виставка до 355-річчя від дня народження Джоната Свіфта „Майстер сатири та алегорій”.

29 листопада в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбувся літературний вечір до 300-річчя з Дня народження видатного українського філософа, поета, богослова та педагога Григорія Сковороди.

У листопаді коворкінг для ВПО створили на базі бібліотеки Ужгородського національного університету.

У листопаді в Ужгороді, в обласній дитячо-юнацькій бібліотеці закарпатський прозаїк Мирослав Бугір презентував свій новий пригодницький роман „Тінь твоєї посмішки”, який вийшов друком у всеукраїнському державному видавництві „Карпати”. Свою четверту книгу автор презентував у читальному залі за участі видавців, письменників, студентів і викладачів Академії культури та мистецтв, шанувальників сучасної молодіжної прози. Серед важливих тем, які порушує автор у романі, – пошук свого життєвого шляху, пізнання самого себе, духовне зростання.

У листопаді в Ужгороді, на базі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка розпочав свою роботу клуб з вивчення української мови „Говори українською”.  Щосереди в бібліотеці проводитимуть заняття з вивчення та вдосконалення володіння українською мовою. Долучитись до уроків можуть всі охочі.

У листопаді Закарпатська угорська туристична рада зібрала від продажу туристичного путівника „Закарпаття очима угорців” 15 тис. грн. Організація додала також від себе 10 тис. грн. і передала всю суму (25 тис. грн.) на підтримку 68-го окремого батальйону територіальної оборони, в якому служить депутат Закарпатської обласної ради, відомий туризмознавець, професор Федір Шандор. Путівник презентували у Мукачеві. Він став результатом тривалої 5-річної праці фахівців Закарпаття і Угорщини, викладачів Закарпатського угорського інституту, екскурсоводів. Українською мовою путівник був перекладений ще до війни. До укладання путівника долучився Шандор Ковач, екскурсовод із Закарпаття, який вже тривалий час живе в Угорщині. У путівнику описано основні маршрути по Закарпаттю, розподілених по окремих районах. А також розміщено понад 100 фотографій, окремим блакитним кольором виділено пішохідні маршрути.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 листопада в Ужгороді, обласний музей народної архітектури та побуту, завдяки фінансовій допомозі Міжнародного альянсу із захисту спадщини в зонах конфлікту „ALIPH” (Швейцарія) придбав та переобладнав фондосховище, де зберігаються предмети групи „КЕРАМІКА”.  Старі дерев’яні стелажі були замінені на металеві відповідно до сучасних вимог щодо правильного зберігання музейних предметів із дотриманням протипожежних та ряду інших вимог. Завдяки переобладнанню фондосховища тут зберігатиметься понад дві тисячі предметів з кераміки, фаянсу, фарфору та скла. Сучасне обладнання підвищує якість та умови зберігання музейних предметів, що в свою чергу покращує перспективи їх збереження в разі наслідків військових дій. 

З листопада в Ужгородському замку, у краєзнавчому музеї, відкрили „Кабінет першого історика Ужгорода”. Експонати відреставровані і надані музею родиною Панових. Містяни та гості змогли оглянути нову експозицію. Мова йде про кабінет Кароя Мейсароша, відомого юриста і дослідника історії, який у 1861 році видав монографію „Історія міста Унгвар від найдавніших часів і понині”, що стала першим комплексним дослідженням історії міста. Оригінальний робочий стіл, стілець, окремі меблі та елементи декору переносять вас у 19 століття – час коли творив науковець. Справжньою родзинкою є старовинний настінний годинник під маркою Ungvár. Оригінальні експонати було відреставровано і надано для демонстрації родиною Панових. У цей же час відбулася відкрита лекція „Перша книжка про Ужгород – деякі акценти в історії міста”, проведена її автором.

4 листопада в Ужгороді, на залізничному вокзалі, відкрили мініскульптурку. Вона присвячена працівникам української залізниці, які у важкі моменти допомогли та допомагають вимушеним переселенцям, воїнам ЗСУ, волонтерам дістатися до безпечних місць. Важка кам’яна валіза з піщаника символізує мільйони переселенців та воїнів України, кована залізна ручка на ній — залізничну колію. М’яка дитяча іграшка зайчика є втіленням як слабкості людини, так і щасливого випадку.

5 листопада в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відкрили міжнародну мистецьку виставку робіт турецьких художників на підтримку України. Близько 30-ти сучасних художників Туреччини надали свої роботи для міжнародної мистецької виставки під назвою „Mirror”. До проєкту долучилися і митці з Європи, США та України.  Організатори з Києва привезли виставку в Ужгород – чи не єдине в Україні безпечне місто, і презентували її.  Через війну в Україні учасники міжнародного проєкту не змогли привезти свої роботи на відкриття виставки. Проте організатори знайшли вихід з цієї ситуації і використали цифровий друк – технологію, яка дозволяє реалізувати цей проєкт без фізичної участі художників.

8 листопада в Угорському домі ім. М. Мункачі відкрилась виставка творчих робіт „Закарпатські мотиви”, учасників VI живописного пленеру ім. В. Патика. Пленер відбувся цьогоріч у вересні у с. Чинадієво Мукачівського району за ініціативи Західного регіонального науково мистецького центру Національної академії мистецтв України та благодійної організації „Фонд ім. Володимира Патика”. Серед учасників пленеру – провідні живописці, художники декоративного мистецтва, мистецтвознавці. Зокрема, Андрій Чебикін, Андрій Бокотей, Володимир Микита, Борис Кузьма, Михайло Бокотей, Лада Цимбала, Єгор Тітенков, Атілла Коприва та ін.  На виставці представлені роботи Лоуранта Бокотея, Ігоря Луценка, Остапа та Роксолани Патик, Юрія Шелевицького, Ярослава Шиміна, Ілони Ткачук, Олексія Жильцова та інших митців сучасності, а також живописна робота Володимира Патика „Осінь на Закарпатті” (1988 р.).

9 листопада в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбулася благодійна виставка-продаж робіт учасників Мукачівського живописного пленеру „Етюди осені-2022”, приурочена відзначенню дня працівників культури та майстрів народного мистецтва. Всі виручені кошти від продажу картин будуть перераховані на потреби 105 батальйону 63 механізованої бригади. Вартість робіт представлених на виставці від 8 до 15 тисяч гривень. На виставці свої роботи представили відомі митці краю.

10 листопада в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, в рамках творчого проєкту „Майстри барвистої палітри”, відкрили персональну виставку художниці із с. Шишлівці Ужгородського району Ілони Сідак, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України.. Творчість учасниці обласних та всеукраїнських художніх виставок самобутня, яскрава з глибоким філософським змістом. Художниця активно співпрацює з Центром культури, бере участь у численних мистецьких акціях. Персональна виставка „…для Тебе” – це своєрідний творчий звіт останніх років плідної праці.

11 листопада в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття виставки художників етнічних німців України „Німецький слід в історії України”. Дана виставка стала можливою завдяки унікальному 16-річному проєкту „Зустріч поколінь” (2006-2022р.р..), семінарів-пленерів і  експедицій німецьких художників України при фінансовій підтримці Федерального Міністерства внутрішніх справ, будівництва і регіонального розвитку Німеччини через Благодійний фонд „Товариство розвитку” (Одеса). Цей проєкт отримав назву „Зустріч поколінь” оскільки він об’єднав різні покоління художників із багатьох куточків нашої країни і дав можливість молодим аматорам і метрам доторкнутися до витоків древніх культур, які мешкали на території сучасної України. Ідейним натхненником і керівником  проєкту є Ангеліна Шардт, президент Асоціації  німців України, член президіуму Ради  німців України. 

   15 листопада у Берегові відкрилась тематична виставка закарпатських художників „Під іншим кутом”. У експозиції представлені доробки Анатолія Сакалоша, Ярослави Катран та Валерія Пецка, виконані в жанрі абстракціонізму. Життя 1655 Майстри пензля намагалися передати на своїх полотнах єдність душі і матерії, розкрити глибинний, філософський зміст нашого буття, примусити відвідувачів замислитися над вічними істинами, зробити для себе з цього певні висновки. Мета показу картин такого стилю – продемонструвати різнобічність наших митців, які працюють в багатоьх жанрах, у тому числі абстакціонізмі, наочно підтвердити, що вони йдуть у ногу з часом, мають креативне бачення навколишнього, можуть здивувати глядача. На полотнах застосовувалися різні техніки зображення – від акрільних до олійних замальовок.

16 листопада графіті-художник Степан „Slam” із Мукачева представив Закарпаття на благодійному стріт-арт фестивалі  „Об‘єднані перемогами”, який пройшов у Львові. У своєму стінописі він відтворив символи Закарпаття та присвяту 128 окремій гірсько-штурмовій Закарпатській бригаді. Виноградне гроно – один із символів Закарпатського краю, який уособлює в собі гостинність і працьовитість тутешніх мешканців. Але ці чесноти перетворюються в смертельну зброю коли „до хати зайшов непроханий гість з ножем”. Прокидається лють, якщо „смикнути за кільце”. Задній фон зображений яскравим камуфляжем. Схожі кольори використовували художники класики Закарпаття, малюючи магічні пейзажі Карпат, і це своєрідний місток часу, між минулим і теперішнім. Число 128 — це присвячення і шана 128 окремій гірсько-штурмовій бригаді із Закарпаття, яка героїчно боронить і відвойовує нашу неньку.

17 листопада в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбулося відкриття післяпленерної виставки „Гірські етюди”. В експозиції представлено 25 робіт майстрів пензля, які вони створили під час пленеру у мальовничій карпатській гірській місцевості села Солочин. Творчу поїздку митцям було організовано управлінням освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради з нагоди святкування Дня художника. Відвідувачі змогли насолодитися гірськими краєвидами та на декілька хвилин поринути у життя без тривог.

19 листопада у Виноградівській галереї ім. Імре Ревеса розгорнулася виставка „Мальовничий Угочанський комітат” (Festői Ugocsa). Відкриття експозиції затьмарила війна, адже вимкнення світла, спричинені ракетними обстрілами енергетичної інфраструктури країни, торкнулося й цього заходу. На виставці свої роботи представили виноградівські художники Шандор Маринич, Ференц Сільваші та Янош Токач. Більшість картин – це пейзажі та натюрморти.

20 листопада у Парку Шенборна, на території курорту „Voevodyno Resort”, до 9-ї річниці створення парку,  відкрили нову туристичну локацію – сквер „Трьох яблук, які змінили світ”. Яблуко Єви, яблуко Ньютона та яблуко Apple. Сквер розташований в унікальному енергетичному місці на Перечинщині, посеред лісу, гірських доріг, річок чистого повітря та тиші. Тут ростуть разом старі та нововідкриті дерева яблунь. Як відомо, яблуко це давній символ молодості, здоров’я, життєвої сили, кохання, молодості та шлюбу. А у Біблії згадується яблуко, як „Заборонений плід” – це фрукт, що ріс на „дереві пізнання добра і зла”, який Адам та Єва з’їли під час перебування в Едемському саду”. Автор — Роман Мурник, який став автором ряду мініскульптурок в Ужгороді. Незабаром у сквері з’являтся фігури Стівена Джобса та Адама і Єви.

21 листопада в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту,  християни східного обряду святкують Собор архистратига Михаїла. У цей же день відзначається 245-річчя Шелестівської церкви, яка носить ім’я цього архангела. У рамках святкувань у церкві відбулись: святкова Божественна Літургія, панахида за померлими в українсько-російській війні. Відкриття фотовиставки „Життя храму…”, присвяченої 245-й річниці з дня побудови церкви Архангела Михаїла з с. Шелестово Мукачівського району.

22 листопада в Ужгороді, у підземеллі Ужгородського замку, відкрилася виставка „Маріуполь. Де ти?”, присвячена Маріуполю. В експозиції – фото дітей, яких вбила у місті Марії російська федерація. Відвідувачі змогли побачити світлини Маріуполя до і після російських обстрілів, а також роботи Євгена Сосновського, який фотографував у заблокованому місті. За словами організаторів виставки, запитання „Де ти?” співзвучне з написом „ДЕТИ” біля Драматичного театру Маріуполя, в якому переховувалися понад 1000 осіб і куди було скинуто російську авіабомбу.

23 листопада на Свалявщині, у санаторії „Квітка Полонини”, відкрилася благодійна виставка-марафон „Між небом та землею”. Гості виставки змогли побачити найкращі роботи Марії Приймаченко, Тараса Шевченка, а також сучасної української художниці Оксани Фурси. Концепція виставки полягає у переосмисленні сучасного українського мистецтва крізь призму трагічних подій сучасності. Результатом цього переосмислення стало об’єднання двох колекцій Оксани Фурси: „Яблунево-медова казка” української загадкової душі (2014) та живопису воєнного періоду „Між  небом та землею” (2022), а також найкращих творів легендарних Марії Приймаченко та Тараса Шевченка (зменшені копії), які складають експозицію виставки. Основна експозиція доповнена муляжами протитанкових їжаків як символу трагедії війни. Філософія виставки-марафону „Між небом та землею” — формування підґрунтя для культурно-національного возз’єднання та звернення до сакрального мистецького коріння української нації. Мета благодійної виставки — фінансова підтримка постраждалих від війни людей за рахунок збору благодійних внесків та продажу колекційних авторських копій картин художниці Оксани Фурси та зменшених копій робіт Марії Приймаченко і Тараса Шевченка.

26 листопада у Виноградові, в галереї „Імпасто” відкрилася незвичайна фотовиставка.  „Українська світлина 21” – це теплі, задушевні світлини від 30 авторів, які переносять глядача у довоєнний період та відтворюють красу рідної землі, у світлинах з різних куточків України. Предствив виставку голова спілки фотохудожників Закарпаття Володимир Ньорба. В ній взяли участь автори з Луганська, Харкова, Запоріжжя, Ужгорода, Хуста та Виноградова.

29 листопада у Хусті, в міській галереї, відкрилась благодійна виставка-продаж юної художниці Даши Медулич на підтримку ЗСУ. На виставці представлено відразу 2 колекції: „Червоне і чорне” та „Чорне золото”. У обох роботах спостерігається чітко виражена патріотична тематика з елементами української символіки.

У листопаді на Берегівщині відновили 110-річний орган, який мовчав 50 років. В реформатській церкві села Батрадь Батьовської селищної громади Берегівського району відбулася подячна служба за відновлення органу. Настоятель храму Ференц Радванскі подякував органному майстру Шандору Шрайнеру за те, що він відреставрував та налаштував 110-річний орга́н, який протягом 50 років був у несправному стані.

У листопаді у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, тривала виставка робіт учасників Мукачівського живописного пленеру „Етюди осені-2022”. До створення полотен долучилися відомі митці нашого краю: Борис Кузьма, Олександр Андялоші, Іван Івановчик, Аттіла Коприва, Ольга Кашшай, Ігор Луценко, Тетяна Мучичка, Наталія Рибар, Тетяна Рибар, Антон Секереш.

У листопаді у Мукачеві,  в угорському домі ім. М. Мункачі, відкрилася тематична виставка Петера Матла про ГУЛАГ під назвою „По п’ять”. На відкритті історик Дьордь Дупка розповів про причини сталінського терору та результати новітніх досліджень. На пастельних гравюрах художника зображені в'язні ГУЛАГу, зазвичай вишикувані охоронцями у п’ятирядні шеренги. За допомогою робіт ми можемо уявити фізичні та душевні страждання, через які пройшли в’язні.

У листопаді в Ужгороді тривали реставраційні роботи у греко-католицькому кафедральному соборі.  Уже завершили реставрацію автентичного іконостасу, престольної частини та святилища храму. Під час роботи команда реставраторів виявила приховані вікна з розписом, котрі були замуровані.  А також відновили автентичний іконостас.

У листопаді в Ужгородському замку з’явилися інтерактивні екскурсії. Ідучи у ногу з часом, у музеї триває робота над віртуальним та інтерактивним представленням експонатів. Працівники музею додали мінівідеоекскурсію про найцікавіші знахідки – артефакти з замкової церкви Ужгородського замку. Археологічні дослідження проводились у 2018 і 2019 роках. Тоді було знайдено чисельний речовий матеріал, серед якого і прикраси. У зв'язку з війною, предмети  поки не експонуються, але вже сьогодні відвідувачі музею можуть побачити їх на екрані.

У листопаді в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького з нагоди Дня залізничника та 150-річчя з дня появи залізничного сполучення в області відкрилась тематична виставка „До 150-річчя історії залізниці на Закарпатті”, де представлені оригінальні предмети, поштові листівки та світлини. Відвідувачі змогли побачити телефонні апарати середини та другої половини ХХ ст., залізничні сигнально-освітлювальні газові ліхтарі, сигнальний акумуляторний та свічний ліхтарі, пристрій для гальмування коліс вагонів „башмак” тощо. Для найменших цікавим буде макет залізної дороги, паровозів та вагонів 100-літньої давнини. Автор ідеї — „професор з окопів” Федір Шандор, а виготовив її ужгородський скульптор Роман Мурник.

У листопаді у Францію, до бібліотеки Лувру попрямувала книга-альбом про ікони Закарпатського обласного музею народної архітектури та побуту. Тож Закарпатський іконопис буде представлено у Луврі. Було зібрано і передано до однієї з найбагатших бібліотек для дослідників історії мистецтва світового масштабу – Bibliothèque de l’Institut national d'histoire de l'art (INHA) –  підбірку видань про мистецтво України від найдавніших часів до нашого часу, від народних промислів до цифрового мистецтва. Разом з іншими працями, до бібліотеки Лувру попрямувала й книга-альбом по іконах Закарпатського скансену. Подібна ініціатива націлена на промоцію української культури та формуванню нових джерел досліджень для науковців зі всього світу.

КІНОМИСТЕЦТВО

У листопаді художній фільм про розбійника Шугая та закарпатську Колочаву вийшов на широкий екран. Романтична історія про закарпатського опришка Миколу Шугая з 1920-х років не втрачає інтересу серед чехів. Режисер Владімір Моравек зняв новий фільм під назвою „Бандити для балади”. Замилування долею закарпатських українців – головний мотив нового фільму чеського режисера Владіміра Моравека під дещо закрученою назвою „Бандити для балади”. Легенду про колочавського розбійника Миколу Шугая режисер опрацював як своєрідне драматично-романтичне „роуд-муві” карпатськими горами. У роботі з неакторами режисер також бере приклад з Мілоша Формана. Національна прем’єра 84-хвилинного фільму, робота над яким тривала 5 років, відбулася 4 листопада у Чеських Будейовицях, в кінотеатрі „Котва”.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

2 листопада у Мукачівському молодіжному хабі „Aware zone” пройшов благодійний івент за участі Антона Слєпакова та Андрiя Соколова, які презентували мукачівцям свій проєкт „Warнякання”. Усі зібрані кошти з виступу передали 107 ОМБр. Крім того, спеціально до цього туру було виготовлено футболки, які також можна було придбати.  „Warнякання” – це спосіб митців документування і терапії, а ще можливість залишитись людиною. Не захлинутись в чорному потоці ненависті, не збожеволіти, бачачи, що ці нелюди роблять з нашою країною. І ще єдина фінансова можливість допомогти нашій армії та нашим волонтерам.

5 листопада у місті Чоп проходив Міжнародний конкурс вокального мистецтва „Лине пісня чарівна”, участь у якому взяло чимало творчо обдарованих дітей та молоді. гран-прі Міжнародного конкурсу вокального мистецтва „Лине пісня чарівна” здобув талановитий учень вокально-хорового відділу Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона – Тимофій Коробейніков за виконання авторської пісні „Лебеді”.

5 листопада в Румунії, у місті  Сібіу, закарпатка Вероніка Мишко разом із партнером Ерлом Вільямсоном стали срібними призерами Чемпіонату світу з шоу WDSF World Championship Show Dance Standard Adult.  Свій чуттєвий і драматичний танець пара присвятила Україні, вийшовши на паркет у вишиванках під пісню „Ой у лузі червона калина”. 

6 листопада в Ужгороді, в Боздоському парку, відбувся артагропроєкт –  середньовічний ярмарок „На Самайн”, за підтримки міжнародного фестивалю середньовічної культури „Срібний татош”.Метою заходу був збір коштів на підтримку ЗСУ. У рамках ярмарку проводились різноманітні середньовічні ігри, дитячі розваги, конкурси, вікторини, благодійний аукціон, майстер-класи, показовий лицарський бій та фаєр-шоу. Окрім того, кожен зміг придбати цікаві та якісні товари від закарпатських крафтових виробників.

6 листопада у Мукачеві відбувся фотомоб „Retro Munkacs”. Учасниками цієї події міг стати кожен охочий. Варто було тільки прийти на центральну площу міста одягненими у ретро-стилі. За добровільний організаційний внесок мукачівці мали змогу повернутися у минуле та відчути себе містянами періоду Чехословаччини. Кошти, вилучені з заходу, організатори фотограф Микола Вінар та туризмознавець Олександр Шершун передали на потреби одного з підрозділів ЗСУ.

6 листопада в Мукачеві відбулося урочисте відкриття пам’ятної дошки юристу, археологу, історику, етнографу, досліднику історії комітату Береґ Тиводару Легоцькому з нагоди 107-ї річниці смерті цього видатного інтелектуала.

9 листопада Берегівська народна майстерня „Резеда” влаштувала щорічний захід зі збереження традицій з нагоди завершення збору врожаю винограду. Організатори провели з дітьми майстер-класи з рукоділля, ігри на вправність, тематичні народні ігри, вивчали народні пісні й танці. Зокрема майстриня Маргіта Данку із селища Пийтерфолво ознайомила присутніх з техніками виготовлення різноманітних виробів із кукурудзяного листя, Еріка Горват – із секретами бісероплетіння, а Вікторія Пап із Берегова – з менш популярною в нашому краї технікою плетіння з мотузки. Після цього діти разом із майстринями виготовили вироби з природних матеріалів, котрі принесли із собою.

19 листопада в Ужгороді, у обласному Палаці дитячої та юнацької творчості, пройшов традиційний „осінній вернісаж”. Це так званий звітний концерт колективів відділу духовного та творчого розвитку „Джерела”. Під час концерту демонстрували старовинний закарпатський одяг. Це колекційне вбрання зразкового етнографічного музею „Світлиця”, що діє у ПАДІЮНі. А ще представили виставку творчих робіт вихованців Палацу.

30 листопада в ужгородському кар’єрному хабі „ВОНА”  провели арттерапію для жінок  у межах Всеукраїнської кампанії „16 днів проти насильства”. Застосовували терапевтичну техніку „Квітка бажань”. Психологиня Алла Фреган стверджує, що малювання фарбами сприяє психологічному розвантаженню, важливо також перед цим проговорювати ту чи іншу тему.

У листопаді у НПП „Синевир” відбувся дводенний тренінг з фото та відеозйомки. Такі навчання для працівників Національного природного парку „Синевир” під час дводенного тренінгу провів експерт українсько-німецького проєкту „Підтримка природно-заповідних територій України” – Василь Дячук. Мета навчання – підвищити технічну якість у процесі зйомки фото та відео зображення. Набуті знання допоможуть спеціалістам покращити моніторинг дикої природи, сприятимуть еколого-просвітницькій та рекламно-видавничій діяльності парку.

У листопаді 10 музичних інструментів для дітей-переселенців, які відвідують школу мистецтв в Ужгороді, придбала міжнародна благодійна організація „СОС Дитячі Містечка” на Закарпатті. Дітям подарували гітари, бандуру, флейту та скрипку. Загалом в Ужгородській школі мистецтв зараз навчається 42 дітей-переселенців.

У литстопаді у громадах області активно виготовляли окопні свічки для солдатів. До зими їх намагаються виготовити якнайбільше. Використовують для цього консервні банки. Їх постачають усі небайдужі. Патріотичні окопні свічки взялись виготовляти й на Перечинщині. Зокрема, надзвичайно привабливі саморобні „ліхтарики” напередодні було виготовлено у Порошківському будинку культури. Тут діти місцевої школи мистецтв розмалювали жестяні банки в патріотичних тонах, аби відправити захисникам світлий відбиток своїх сердець. На жовтоблакитному фоні – яскравий мак, що є символом сонця, безмежності, волі та гордості.

У листопаді в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї, провели майстер-клас „Годівничка для синички”. Які птахи залишаються зимувати, а які відлітають в теплі краї? Хто з пернатих живе в парку Ужгородського замку? Чи потрібно їх підгодовувати? На ці та ще багато питань шукали відповіді дітки разом із науковими співробітниками сектору природи Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького під час майстер-класу із виготовлення годівнички. Науковці розповідали маленьким відвідувачам про пташине різноманіття замкової гори, як і коли потрібно допомагати їм. У заході взяли участь дітки внутрішньо переміщених осіб із Маріуполя та Харкова. 

У листопаді Ужгородський прес-клуб провів традиційний передсвятковий конкурс „Різдвяна листівка з Ужгорода”. Цього року організатори трохи розширили тематику і, окрім зображень зими і святкового міста, закликали учасників малювати і Перемогу України. 12 робіт, які наберуть найбільшу кількість „лайків” у соцмережах будуть надруковані у вигляді листівок і увійдуть у святковий набір „Різдвяна листівка з Ужгорода”. Автори робіт-переможців отримають смачний святковий подарунок, славу і, звісно, набори з 12 листівок. Після оголошення результатів та нагородження переможців конкурсу кожен охочий зможе підписати листівку для військових, а волонтери із благодійного фонду „Добрі справи Закарпаття” та Руху підтримки закарпатських військових забезпечили доставку листівок з Ужгорода безпосередньо на фронт.

 

Новини

2024-11-18

20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.

2024-11-18
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2024-11-18

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день