Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2022 - травень
У травні відповідно до рішення Комітету з громадських нагород України (Київ) про нагородження № 243 від 17 травня 2022 року відомий свалявський художник Віталій Дорош був нагороджений міжнародною премією „Культурна дипломатія”.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 травня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. Шерегіїв, зіграли оновлену дитячу казку Юрія Чорі „Цвіт папороті”, а о 18.00 – французьку комедію Андрія Курейчика „Обережно, жінки!”.
1 травня в Ужгороді, на набережній Незалежності, біля лінгвістичної гімназії, заслужений академічний Закарпатський народний хор дав благодійний концерт „Пасха. Україна. Перемога” на підтримку армії. У програмі – пасхальні духовні твори, закарпатські народні танці й обряди, відомі патріотичні пісні.
1 травня в Ужгороді, у театрі на вул. Руській, 3, театральна студія „Provocator” запросила ужгородців та гостей міста на виставу „Лав Сторі”.
1 травня в Ужгороді, на площі Театральній, перед обласним академічним театром ляльок „Бавка”, відбулась прем'єра інтерактивної вистави за мотивами народної казки для маленьких глядачів „Зайчикова хатинка”.
2 травня в Будапешті, на міжнародному театральному фестивалі МІТЕМ, відбувся показ вистави „Це дитя” Закарпатського обласного угорського драматичного театру, яка в 2021 році стала переможцем в номінації „найкраща драматична вистава” на IV Всеукраїнському театральному фестивалі-премії ГРА. На масштабний захід у Національному театрі в Будапешті з’їхалися колективи з багатьох європейських країн, що стало чудовою можливістю для професійного обміну та спілкування.
3 травня у Києві, у Центральному госпіталі МВС, закарпатський рок-гурт „Без обмежень” дав благодійний концерт. Вокаліст гурту Сергій Танчинець подякував бійцям за те, що вони ціною власного життя і здоров'я боронять Батьківщину.
5 травня в Ужгороді, на малій сцені обласного музично-драматичного театру ім. Шерегіїв, відбувся показ американської драми Б.Слейда „Same time, next year”.
5 травня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся благодійний концерт „Подих весни” – музика різних напрямків, форм і змісту. На концерті прозвучали композиції у виконанні колективів філармонії − камерно-інструментального ансамблю „Угорські мелодії” та ансамблю „Закарпатські візерунки”. Виступили на концерті знамениті та харизматичні виконавці: Ігор Литвином (гітара) і солісти-вокалісти заслужений артист України Олександр Садвірій, Анастасія Вишневська, Сергій та Тетяна Раховські, Мирослава Швах-Пекар, Андрій Свид, Іштван Халус, Олександр Ференцик.
7 травня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. Шерегіїв, зіграли музичну казку Василя Шершуна „Повелитель Чорного лісу”, а ввечері – турецьку комедію Азіза Несина „Задуши мене в обіймах”.
7 травня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбувся виступ плейбек-театру. Це незвичайний театр, в якому глядачі діляться своїми історіями, а актори перетворюють їх одразу на сценічне дійство. На сцені грала збірна команда плейбекерів „Станція Уж”. Вони зустрілись в Ужгороді під час війни – плейбекери з різних театрів Харкова та Дніпра, – і об'єднались, щоб продовжувати ділитись теплом плейбеку. Плейбек-театр – мистецтво, що має цілющі властивості, допомагає людям почути одне одного, відновити сили, зняти напругу, відчути єдність та тепло підтримки, що особливо важливо для всіх нас під час війни.
8 травня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. Шерегіїв, зіграли музичну казку Л. Устинова „Велике жабеня”, а ввечері – англійську музичну комедію Б. Томаса „Здрастуйте, я ваша тітонька!”.
8 травня в Ужгороді, на пл. Ш. Петефі, Закарпатський народний хор за участі ансамблю танцю „Карічка” провів благодійний концерт „Разом до перемоги”.
12 травня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. Шерегіїв, на малій сцені відбулась французька комедія Е.Ассу „Круті віражі”.
14-18 травня у Жешуві (Польща) пройшов 12-й Міжнародний фестиваль театрів мультиплікаційної форми „MASKARADA 2022”. „Жіночий батальйон” академічного обласного театру ляльок „Бавка” взяв участь у фестивалі, у якості почесних гостей. Частиною програми театрального фестивалю став показ українським дітям вистави „Мишка та рожева стрічка”. Проходила вистава у клубі „Приходь і відпочивай, навчайся, розслабляйся, веселись”, який польська сторона створила спеціально для організації дозвілля українських родин, які вимушено перебувають на території дружньої держави. У перспективі планується продовжити співпрацю у цьому напрямку із колегами сусідніх країн, аби показати родинам українських біженців вистави рідною мовою, що несуть добро, позитив та любов до Батьківщини.
13 травня в Ужгородській римсько-католицькій церкві святого Георгія відбувся благодійний концерт класичної музики на підтримку 128-ої окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Учасники концерту: Ольга Чундак (Ужгород, орган) Олександр Ференцик (Ужгород, спів, контртенор), Шандор Шрайнер (Ужгород, кларнет), Володимир Кордан (Київ, туба).
13 травня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. Шерегіїв, на малій сцені Київський молодіжний театр „Театральна біржа” показав „Казки Мері Поппінс”, а ввечері – драму „Ікар”.
13 травня в ужгородському ПАДІЮНі відбувся театральний променад. Прозвучали вірші Василя Симоненка та Ліни Костенко, уривки з п’єси Джоан Роулінг і твору Галини Малик, монолог Роксолани, а ще – інтерактивна пантоміма. Вихованці театральної студії „Синтез” та студії пантоміми „Енергія мім” продемонстрували свою акторську майстерність. Зазвичай саме так у ПАДІЮНі святкують День театру. В попередні роки корективи вносила пандемія, а зараз – війна.
14 травня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. Шерегіїв, відбулась прем’єра казки „Країна серйозних” (режисер – Михайло Фіщенко). Ця п’єса молодої української драматургині Марини Смілянець стала переможцем конкурсу „Коронація слова-2015” у номінації „П’єса для дітей”. Філософська казка нагадує відомі дитячі антиутопії Джанні Родарі „Джельсоміно в Країні брехунів” чи Міхаеля Енде „Момо”.
15 травня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. Шерегіїв, зіграли оновлену казку Ю.Чорі „Цвіт папороті”, а ввечері „Театральна біржа” представила на великій сцені драму „Шукаю людину!”.
15 травня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, із концертними програмами виступив Артем Пивоваров. Під час концерту на глядача чекали улюблені хіти виконавця та декілька прем’єр з надихаючого його авторського проекту – „Твої вірші, мої ноти”, в якому Артем та запрошені артисти дали свою цікаву сучасну інтерпретацію творчості класиків української літератури та поезії.
16 травня в Ужгороді, на площі Театральній, заслужений академічний Закарпатський народний хор дав концерт-артмоб „Одягни свою вишиванку”. У програмі концерту – народні пісні й танці з різних куточків Закарпаття, а також – відомі патріотичні композиції. Серед солістів – заслужена артистка України Яна Садварій, Уляна Павлюк, народний артист України Петро Матій, Мирослава Копинець, Андрій Свид. Учасники колективу були вбрані у народні костюми Виноградівщини та Рахівщини. Захід провели на підтримку 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади. Глядачам, які прийшли у вишиванках, вручили альбом колективу.
18 травня на сцені Мукачівського драматичного театру відбулись вистави незалежного проекту „Театральна біржа”: „Пітер Пен і всі, всі-всі ...” для дітей, а ввечері – „Комедії на всі часи” для дорослих.
18 травня на центральній площі Мукачева пройшов концерт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору. У програмі – народні пісні й танці з різних куточків Закарпаття, відомі патріотичні композиції. Захід провели на підтримку 128 окремої гірсько-штурмової бригади.
19 травня в Ужгороді, в обласній філпрмонії, з нагоди святкування Дня вишиванки відбувся концерт Академічного духового оркестру філармонії, який виконав класичні та патріотичні, переможні композиції, аби потішити закарпатців та гостей краю у ці нелегкі дні. Солювали у музичному вечорі відомі в краї та за його межами артисти – заслужений артист України Олександр Садварій (тенор), Галина Гаврилко (сопрано), Мирослава Швах-Пекар (мецо-сопрано) та Зразковий вокальний ансамбль „Перлинка” під керівництвом Марії Мудранинець.
19 травня в Ужгородській музичній школі №1 імені П. І. Чайковського відбувся концерт на підтримку Збройних сил України. Взяли у ньому участь понад 35 вихованців закладу. Їх вітали щирими оплесками батьки та гості, яких було чимало у залі. Усі зібрані під час концерту кошти передали ГО „Рух підтримки закарпатських військових”.
19 травня мукачівка, учасниця популярного всеукраїнського пісенного шоу „Голос країни” Анастасія Балог презентувала свою нову пісню під назвою „Не складу я зброю”. Цією піснею молода співачка вирішила підтримали тих, хто зараз звільняє Україну від загарбників. Пісня, записана на студії Палацу культури та мистецтв в рідному місті Мукачево, стала справжнім маніфестом незламності, сміливості та хоробрості нашого народу.
19 травня в Ужгороді, на площі Ш. Петефі, відбувся благодійний концерт на підтримку військовослужбовців Збройних сил України „А я іду по світу у вишиванці”. Підготували його учні дитячої школи мистецтв, яку очолює Наталія Громова.
Виконали, зокрема, народні танці „Турянський”, „Карічка”, „Бубнарський” та „Коломийка”, представили композиції „Ми українці”, „Два крила”, пісні „Веснянка”, „Червона рута”, „Ой летіли гусоньки”, „Заспівай, матусю, колискову”.
19 травня в Ужгороді, на набережній Незалежності, відбувся благодійний концерт до Дня вишиванки. На підтримку Збройних cил України виступив народний фольклорно-етнографічний ансамбль „Ужгород” міського центру дозвілля – будинку культури. Артисти, як завжди, майстерно виконали в’язанки закарпатських народних пісень, показали танцювальні номери.
20 травня Мукачівський драматичний театр зіграв казку Г. Лисенка „Пригоди чаклунки Шиші” у постановці Тетяни Курти та комедію Жана Морсана „Глядачам дивитись суворо заборонено” у постановці Юрія Крилівця.
21 травня в Ужгороді, в обласній філармонії, з нагоди відзначення Дня Європи в Україні відбувся концерт симфонічного оркестру. Концерт був благодійний, на підтримку Збройних сил України. Музичний вечір складався з творів українських композиторів: симфонічної балади „Гражина” Бориса Лятошинського та „Українська карпатська рапсодія” Левка Колодуба.
22 травня на сцені Мукачівського драматичного театру в рамках відзначення Дня міста показали театралізоване дійство „Святого Мартина” у постановці Вікторії Кулішової. Ввечері зіграли виставу Олександра Гавроша „Князь Корятович” у поставновці заслуженого артиста України Євгена Тищука. 50 % від вартості придбаних квитків перерахували на потреби 128 окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади.
24 травня в Ужгороді, на площі Є. Фенцика, перед обласною філармонією, відбувся благодійний концерт народної артистки України Лесі Горової на підтримку ЗСУ. У концерті взяли участь учні музичної школи імені П.І.Чайковського, студенти музичного коледжу імені Дезидерія Задора, хореографічний колектив «Dance Studio Royal».
26 травня в Ужгороді, у обласній філармонії, відбувся благодійний концерт оперної артистки Мирослави Швах-Пекар. Її спів чули в багатьох країнах світу – Англії, Ірландїї, Молдові, Шотландії, Угорщині, Білорусі, Уельсі, Словаччині... Артистка є лауреатом міжнародних та всеукраїнських пісенних конкурсів та фестивалів, член Спілки асоціації естрадних діячів естрадного мистецтва України, наймолодший лауреат премії імені Д. Задора в галузі музичного мистецтва. Захід пройшов на підтримку Збройних сил України.
26 травня у Мукачеві Київський студентський театр зіграв сатиричну комедію „Імітація”.
26 травня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім.братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв, відбувся благодійний концерт та випускний вечір учнів Ужгородської школи мистецтв.
27 травня Мукачівський драматичний театр зіграв виставу за романом Елеонор Портер „Поліанна” у постановці заслуженого артиста України Євгена Тищука.
29 травня у Мукачівському драматичному театрі відбувся показ казки С. Козлова „Трям-трям, привіт!” у постановці А. Москаленко. Ввечері – концерт симфонічного орекестру „GosOrchestra” „Рок-хіти” під керівництвом О. Госачинського з каверами композицій відомих і популярних рок-колективів.
31 травня в Ужгороді, в обласній філармонії, у рамках артпроєкту „Зіркове майбутнє Срібної Землі” відбудвся великий концерт „Ми – діти України”. Ця символічна назва покликана нагадати, що навіть в умовах цієї кровопролитної війни ми маємо особливо дбати про дітей, про нашу надію і майбутнє. А головне – ми всі є дітьми України і твердо віримо в нашу перемогу.
У травні в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. Шерегіїв, відбувся творчий вечір народної артистки України Ади Роговцевої. Видатна артистка спілкувалась з прихильниками, декламувала вірші. Виступ, за її словами, був „про все, а саме про життя”. Ада Роговцева розповіла про свою творчість, роботу митців та роль мистецтва в цей тривожний час.
У травні Закарпатський обласний музично-драматичний театр ім. Шерегіїв відновив повноцінну роботу на великій і малій сцені на регулярній основі. Відтепер у вівторок та четвер працює мала сцена для дорослого глядача. У середу на малій сцені грається безкоштовно вистава для дітей тимчасово переміщених осіб. У суботу та неділю працює велика сцена: о 12.00 показуватимуть вистави для юного глядача, а о 18.00 – для дорослого. Таким чином найбільший театр області показує сім власних вистав на тиждень. Окрім того, у п’ятницю відбуваються покази київського молодіжного театру „Театральна біржа”, який тимчасово знаходиться на Закарпатті. У травні колектив зруйнованого Маріупольського драмтеатру знайшов тимчасовий прихисток — тепер артисти виступатимуть в Ужгороді. Взаємодопомога серед українців навіть найвіддаленіших регіонів — це те, що завжди нас рятуватиме, і чого ніколи не збагне росія.
У травні у Берегові з великим успіхом пройшов благодійний концерт на підтримку закарпатських воїнів. На концерті звучало багато патріотичних пісень і віршів про Україну в інтерпретації відомих і зовсім юних виконавців.
У травні в Ужгороді театр тіней „Teulis” представив легендарне шоу „Твоя тінь”. Цей театр підкорив і здивував багато світових столиць. Оригінальне поєднання висококласної акробатики, театру, оптичних ілюзій, відмінного звукового супроводу і приголомшливих відеопроекцій. За останні 7 років цей тетр був фіналістом найбільших талант-шоу в Італії, Туреччині, Чехії та Словаччини; астролював у Фінляндії, Швеції, Польщі, Чехії, Білорусії. В Японії 35 тисяч глядачів стоячи проводжали артистів.
У травні заслужений артист України Іван Пилипець написав пісню «128-ма штурмова бригада» про однойменну гірсько-штурмову Закарпатську бригаду. Відеороботу на пісню опублікували на сторінці 128-ї ОГШБр. Відео для кліпу використали з архіву цієї військової бригади. Слова та музику написав Іван Пилипець. Аранжування для пісні зробив Сабов Олександр, вокал, бек-вокал — студія естрадного співу „Фортуна”, Щербан Євген, змонтували відео – Андрій Олаг, Віталій Поган.
У травні закарпатський співак Олексій Тулюк випустив кліп «За світлом» на підтримку ЗСУ та всіх захисників України, які мужньо боронять наш народ від окупантів. Соліст гурту „Руснаки” присвятив свою пісню 128-мій окремій гірсько-штурмовій Закарпатській бригаді – з’єднанню гірської піхоти Сухопутних військ України, яка перебуває у складі оперативного командування „Захід”.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
2 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась благодійна фотовиставка-продаж на підтримку ЗСУ. Свої роботи представили Володимир Хила, Володимир Гор, Катерина Кіш та Олександр Рокосовик. Авторські патріотичні пісні виконав Роман Етюд. А Любов Керецман пригощала крафтовими смаколиками закарпатської кухні.
4 травня на фейсбук-сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулась традиційна «#Поетична середа», присвячена віршам, написаним війною. Вірші читали Євгенія Напуда та Надія Яблонська.
4 травня у Мукачівській міській бібліотеці для дітей провели майстер-клас із виготовлення ляльок-мотанок, присвячений Дню матері. Навчала присутніх Беата Столяренко. Результатом двогодинної кропіткої роботи стали чудові ляльки-мотанки. Та не тільки діти, але й мами наймолодших учасників проявили неабияку майстерність, що принесло задоволення і дорослим, і діткам.
5 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулось засідання клубу літературних дебютів „Нові імена”. Що б не відбувалося – література повинна жити. У цьому впевнені поціновувачі слова. Поетичного – зокрема. Дебютували молоді поетеси Галина Совбан та Ніна Шпиток.
6 травня на фейсбук-сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка опублікували черговий випуск відеопроєкту „Мій Сковорода”. Про свого Сковороду розповіла Світлана Тодер, педагог-організатор Лінгвістичної гімназії ім. Т. Шевченка м. Ужгорода, авторка казок та віршів, яка раніше презентувала свою творчість широкому загалу в клубі літературних дебютів „Нові імена”, що діє в бібліотеці.
6 травня у Мукачівській бібліотеці імені Олександра Духновича провели патріотичні читання літературних творів „Сакура квітує – війну руйнує”. Поети і письменники, студенти, переселенці, мукачівці та гості міста зібралися для того, щоб поспілкуватися у неформальній обстановці, зачитати поезію, яка проникає в душу. Сакура-фест – вже традиційний захід, який проходить в Мукачеві кожного року. Цьогоріч змінився лиш формат. Як ми вболіваємо за наших військових, так повинні піклуватися про наш національний дух. Молодь, поети, поціновувачі прекрасного, мукачівці та гості громади таким чином організували своє культурне дозвілля.
7 травня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся благодійний захід „Українським дітям – українську книгу!”. Держкомтелерадіо та Ambient Event House провели акцію для дітей, які через російську агресію вимушені були покинути свої домівки. Учасники змогли отримати книжки, позитивні емоції та знайти нових друзів. У програмі – показовий виступ від групи підтримки чирлідерів „Торнадо”, шоу-програма від студії „Космодром”, анімація і аквагрим, спортивні майстер-класи з фехтування та боротьби від ФСК „Динамо”, вокальні виступи від зіркових гостей: Каріни Корнути (фіналістка національного відбору дитячого Євробачення); Jane (супер фіналістка „Голосу діти”, фіналістка „Чорноморських ігор”), Kishe (співак та продюсер, який виконає відомі хіти, а прем'єрну пісню заспіває разом із своєю донечкою).
7 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся майстер-клас з вишивання. Бібліотекарки Надія Яблонська та Євгенія Напуда, які самі полюбляють вишивати, навчали дівчаток з Києва, Дніпра та Ужгорода основним технікам вишивки хрестиком.
10 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся перегляд та обговорення фільму режисера Сергія Параджанова „Тіні забутих предків”, співавтором сценарію до якого є письменник із Закарпаття Іван Чендей.
12 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація книги Романа Офіцинського „Історія УПА”.
12 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Феномен Юрія Бачі”, присвячена 90-річчю від дня народження українського громадсько-культурного діяча на Пряшівщині, письменника, публіциста та літературного критика.
15 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся веселий бібліоквест для дітей 8-14 років. 14 діток з Києва, Чернігова та Ужгорода виконували різноманітні завдання, пов'язані з літературними героями, усною народною творчістю, шукали підказки в різних локаціях бібліотеки, зокрема у дворику та в бібліотечному підземеллі. Знаходили скарби, які використали для творчості. Усі дітки намалювали свої малюнки-побажання захисникам та захисниця України, які бібліотека передасть з посилками на фронт.
17 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу була опублікована віртуальна виставка „Непотрібні громадяни”.
19 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся на майстер-клас з вишивання для дорослих і дітей, на якому створювались обереги у жовто-блакитних кольорах, які потім передали з посилками нашим захисникам та захисницям на фронт.
19 травня в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая, провели творчу зустріч з нагоди ювілеїв видатних письменників, лауреатів Шевченківської премії Івана Чендея та Петра Скунця.т У програмі зібрання – книжково-документальні виставки до 100-річчя з дня народження Івана Чендея та 80-річчя Петра Скунця „Дві горді вершини – два невичерпні джерела”. Студенти Ужгородського інституту культури декламували вірші, присвячені Івану Чендею та Петру Скунцю, учасники фольклорного ансамблю „Розмарія” обласного науково-методичного центру культури Закарпаття виконали народні пісні із Тячівщини та Міжгірщини, звідки родом видатні майстри слова.
19 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, транслювалася „#Поетична середа” під назвою „Код нації”, присвячена Дню вишиванки, та віршам про вишивання та українську вишивку.
19 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся показ фільму режисера Володимира Денисенка „Сон”.
20 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулась трансляція „#Поетичної середи” „Постаті Закарпаття”, присвяченої 100-річчю Івана Чендея та 80-річчю Петра Скунця.
20 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка, присвячена 100-річчю від Дня народження лавреата Національної премії ім. Тараса Шевченка, Івана Чендея „Криниця мудрості і любові”.
20 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка, присвячена 80-річчю від Дня народження Петра Скунця, лавреата Національної премії ім. Тараса Шевченка „Моя Вкраїна у мене в крові”.
20 травня на ужгородській садибі знаного українського письменника Івана Чендея відзначили 100-річчя від дня народження першого закарпатського Шевченківського лауреата-прозаїка. Благодійний фонд імені Івана Чендея спільно із членами журі оголосив переможців V Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея. Через війну більшість лауреатів не змогли бути присутні особисто, тому підсумки конкурсу транслювались онлайн на ютуб-каналі „Іван Чендей”. Також відбулася презентація перших двох томів „Щоденників” Івана Чендея, що вийшли друком торік за програмою підтримки видання творів місцевих авторів Закарпатської ОДА. 21 травня, відбулись урочистості на малій батьківщині письменника – у селищі Дубове на Тячівщині. Зокрема, відбулось відкриття пам’ятного каменя на горі Ясеновій, символічній горі Івана Чендея, описаній в десятках його творів.
20 травня в Ужгороді, у день відзначення 100-річчя від дня народження відомого українського письменника, Шевченківського лауреата Івана Чендея оголосили переможців V Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея. Загалом цьогоріч на поштову скриньку надійшло 145 текстів з усіх регіонів України, а також з Італії, Німеччини, Ізраїля, Польщі, Туреччини. Отож у номінації „Мала проза” перемогу здобули: Гран-прі – Наталія Лопушняк за новелу „Празник” (П’яченца, Італія). 2 премія – Галина Яценко за новелу „Він мовчав” (Львів). Олена Демір за твір „Пуп’янок” (Анталія, Туреччина). 3 премія – Наталія Васильєва за оповідання „Діонея мусципула” (Харків), Галина Мельник за твір „Пташиний Бог” (Івано-Франківськ). Алла Лотоцька за новелу "Кавалєр" (Львів). У номінації „Чендеєзнавство” (вивчення життя і творчості Івана Чендея) перемогу здобув Микола Васьків (Київ) за роботу „Іван Чендей у колі мистецтва і мистецтв”. Спеціальною відзнакою журі „За вишуканий стиль та письменницьку майстерність” нагородили Олега Зав’язкіна за твір „Жовті роси, блакитні роси” (Донецьк) та Ольгу Халепу за оповідання „Дівчина з високої гори” (Харків).
20 травня у мукачівській міській бібліотеці відбувся благодійний ювілейний творчий вечір „Живу! Люблю! Пишу! Творю!” талановитої мукачівки, письменниці, художниці, мотанкарки – Валентини Попелюшки. Упродовж кількох годин у читальній залі бібліотеки лунала поезія, пісні та теплі слова вітань до письменниці-ювілярки. Також гості події мали змогу насолодитися яскравими картинами Валентини Попелюшки, декоративним розписом, ляльками-мотанками, створеними нею власноруч.
24 травня бібліотеку мовознавця Василя Німчука відкрили на філологічному факультеті УжНУ. Василь Німчук родом із села Довге на Іршавщині. На філологічному факультеті Ужгородського університету навчався й робив перші кроки в науці. Торік родина науковця почала перевозити зі столиці до Ужгорода особисту книгозбірню професора. В УжНУ її впорядкували. І так студентська аудиторія перетворилася на повноцінну бібліотеку члена-кореспондента НАН України, доктора філологічних наук, професора Василя Німчука.
25 травня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка представили віртуальну виставка „Збирач скарбів народних” до 85-річчя Івана Сенька, літературознавця, фольклориста, краєзнавця, літературознавця.
27 травня відбулося засідання журі дистанційного обласного конкурсу українського художнього слова імені Івана Ірлявського „Моя весна”. Цьогоріч конкурс відбувся вже в 20-е, та вдруге дистанційно. У конкурсі взяли участь 58 учасників з різних громад Закарпаття.
27 травня у Рахівській територіальній громаді відбулася філателістична виставка „Незламний, нескорений козацький дух українського народу”. Автор ідеї та організатор експозиції – відомий філателіст, член Київського товариства Асоціації філателістів України, громадський діяч, член Асоціації випускників юридичного факультету Київського національного університету ім.Тараса Шевченка – Олександр Володимирович Канівець.
28-29 травня в Ужгороді, у Боздоському парку, біля атракціонів відбулося веселе спілкування героїв дитячих вистав обласного музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв з юними глядачами.
У травні на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була підготовлена та опублікована електронна версія біобібліографічного покажчика „Любомир Белей”, присвяченого доробку мовознавця, доктора філологічних наук, професора кафедри української мови Ужгородського національного університету, засновника Науково-дослідного інституту україністики імені Михайла Мольнара – Любомира Омеляновича Белея (1962-2018). Видання, підготоване бібліотекою до 60-річчя науковця, вміщує бібліографію, фотоматеріали, обкладинки монографій та спогади однодумців.
У травні в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відкрили експозицію-продаж книг місцевих авторів на підтримку військових зі 128-ї бригади.
У травні на Закарпатті вийшла друком книжка з роботами художника-графіка та архітектора з Мукачева Олександра Андялошія. Вона складається з трьох частин та ілюстрована творами митця. У першій частині представлені роботи з графіки та живопису, двох інших серіях — архітектури та дизайну. Олександр Андялошій – заслужений архітектор України, лауреат мистецької премії ім. О. Духновича. Більше 20 років працював головним архітектором Мукачева. Відомий як художник-графік, його роботи представлені на виставках в Угорщині, Румунії, Словаччині, Голландії та Франції.
У травні в УжНУ до 100-річчя від дня народження Івана Чендея відбулася онлайн-конференція „Творчі горизонти Івана Чендея”. Захід організувала кафедра української літератури Ужгородського національного університету за підтримки Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка Національної академії наук України. До заходу дистанційно долучилися учасники з різних куточків України. Говорили про постать Івана Чендея в українському та європейському культурному просторі, міркували над поетикою його творчості, вивченням творів у школах та закладах вищої освіти.
У травні у Мукачеві відбувся традиційний літературний „Сакура-фест”. Щороку під час цвітіння сакур Мукачівська міська центральна бібліотека імені Олександра Духновича збирає на декілька днів поціновувачів літератури і мистецтва зі всієї України на „Сакура-фест”.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
1 травня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, майстриня Людмила Губаль вчила всіх охочих ліплення з глини.
3 травня в Ужгороді, в обласному організаційно-методичному центрі культури, відбувся круглий стіл з нагоди 200-річчя від дня народження геніального різьбяра Гуцульщини Юрія Шкрібляка. Вшанувати пам’ять талановитого й самобутнього майстра, що зробив вагомий вклад у розвиток ремесла, прийшли мистецтвознавці та різьбярі. Привітала учасників круглого столу директор обласного організаційно-методичного центру культури, заслужений працівник культури України Ганна Дрогальчук, яка й ознайомила присутніх із творчістю майстра.
5 травня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбулося відкриття творчої виставки „Про війну через мистецтво”. Свої роботи представили учні художньої школи ім. М. Мункачі, художник Мукачівського драматичного театру Сергій Кірєєв та відомий художник Вадим Бакалов. 36 картин юних художників відображають переживання та роздуми дітей про страшні події сьогодення. Після відкриття захисниці України, військові 128 окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади провели майстер-клас для дітей. Разом вони виготовили магніти із зображенням символіки 128 бригади. Рідкісна квітка едельвейс зображена на шевроні бригади символізує мужність та героїзм, з якими наші військові захищають Батьківщину та всіх українців.
10 травня в Ужгородському скансені відбувся майстер-клас „Лялька-колечко”. Для цього потрібні були лише тканини, нитки та 30-40 хвилин.
10 травня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту відкрилася виставка робіт учасників ХVІ обласного дитячо-юнацького конкурсу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва „Легенди Карпат” на тему „Україна очима дітей”, яку організував і провів КЗ „Обласний організаційно-методичний центр культури” ЗОР. У конкурсі було представлено понад 140 робіт у трьох номінаціях – „Графіка”, „Живопис”, „Декоративно-прикладне мистецтво” (відповідно стільки ж і учасників, які змагалися у трьох вікових категоріях) із 29 мистецьких шкіл.
12 травня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулась презентація персональної виставки Марини Чопей „Весняночка”. Художниця брала неодноразово участь у міжнародних пленерах та виставках як в Україні, так і за кордоном (Грузія, Литва, Угорщина, Туреччина, 2003-2022 рр.). Нині багато робіт мисткині зберігається у приватних колекціях в Україні, Данії, Австрії, Угорщині, Німеччині, Сербії, Туреччині, Білорусі, Чехії, Великобританії, Литві, Польщі, Словаччині, Франції, Грузії. Сполучених Штатах Америки. Ідея, яку прагне передати художниця – це краса навколишнього середовища та її внутрішнє сприйняття. Картини пише в таких техніках: графіка, олія, акварель.
18 травня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, до Міжнародного дня музеїв відкрили виставку „Готичні архітектурні елементи замкової церкви святого Юрія”.
18 травня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту до Міжнародного дня музеїв підготували насичену програму. У рамках свята відбулись: урочисті збори колективу та відкриття виставки авторських різьблених робіт з фондової збірки ужгородського скансену „Різьбярське мистецтво Закарпаття”, презентація книги „Колекція ікон Закарпатського музею народної архітектури та побуту”, виданої у рамках міжнародного проекту „Культурні зв’язки – культурна мобільність у прикордонному регіоні”, презентація „Арт-терапія на основі орнаментальної та оберегової символіки”, а також майстер-клас із розпису з використанням одного із символів від Оксани Метзгер, квестова екскурсія для дітей по експозиції ужгородського скансену. Майстер-класи з: гончарства – від викладачів та студентів Закарпатської академії мистецтв, а також Андрія Зубенка, ліплення з глини від майстрині Людмили Губаль (м. Ужгород), прикраси з глини вчила робити Неля Шандор (м. Ужгород), техніки вишивки демонстрували майстрині Анни Когутки (м. Ужгород) та Анна Гайдук (с. Оріховиця Ужгородського району), бісероплетіння – майстриня Марія Купарь (м. Ужгород), виготовлення ляльки-мотанки – Мая Коваленко, керівник дитячого гуртка (м. Харків), орігамі – Олена Сігетій (м. Ужгород), малювання „За мир в Україні” – Віктор Андріанов, художник-реставратор ужгородського скансену. На території музею діяв ярмарок виробів майстрів декоративно-прикладного мистецтва, закарпатського вина та меду, а також – святкова фотозона.
19 травня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, з нагоди Дня вишиванки пройшла низка святкових тематичниз заходів: виставка-екскурсія одного дня – „Народне вбрання Закарпаття”, благодійна концертна програма „Українська вишиванка” від арт-батальйону Ужгородського інституту культури та мистецтв. Відбувся збір коштів на підтримку 128 окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Викладачі та студенти Закарпатської академії мистецтв малювання фігуру дівчини в народному вбранні. Наукові співробітники ужгородського скансену представили відеопрезентація „Вишиванка – символ нації” в рамках Онлайн-марафону, організованого до Всесвітнього дня вишиванки Донецьким обласним навчально-методичним центром культури. Діяв ярмарок-продаж виробів майстрів декоративно-прикладного мистецтва, закарпатського вина та меду. Була оформлена святкова фотозона. Окрім того, відвідувачі мали змогу оглянути постійно діючу експозицію музею під відкритим небом, експозиції – „Вишиті рушники та фаянсові тарілки”, „Видання ужгородського скансену” та ін.
19 травня, у Рахові, на День вишиванки художники в черговий раз провели благодійну виставку на підтримку Збройних сил України. Також відбувся благодійний концерт за участі талановитих земляків – Галини Грегорчак, Юлії Токач, Вікторії Кульчицької, Олега Зубана та Ольги Ворохти.
23 травня в Ужгороді, в атріумі Закарпатської ОВА, відбулося спецпогашення поштової марки „Русскій воєнний корабль... ВСЬО!”. У заході взяли участь керівництво області, представники АТ „Укрпошта” та Ужгородського клубу філателістів.
23 травня в Ужгороді, на площі Театральній, відкрили виставку „На хвилі креативного опору”. Це плакатний проєкт, який розробили студенти й викладачі кафедри графічного дизайну КНУКіМ. Презентовані роботи – це реакція на сьогодення та моделювання майбутнього. Всі вислови на плакатах спрямовані на підтримку бойового духу наших захисників, вдячність волонтерам, мотивацію і натхнення для всіх українців.
26 травня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбулося відкриття виставки-продажу „Марципанка з любов’ю до України” в підтримку ЗСУ та персональної виставки „Янголи миру” Тетяни Рибар.
30 травня в Ужгороді відкрили інсталяцію „Маленькі янголи України”. 242 ляльки-мотанки на карті України. Рівно стільки дітей загинуло у російсько-українській війні станом на 29 травня. Інсталяція „Маленькі янголи України” – проєкт „Творчих волонтерів Ужгорода”.
31 травня в Ужгороді завершили створення патріотичного муралу. Ескіз муралу для будинку створила художниця Марія Ващенко. Вона — вимушена переселенка з Харкова.
У травні на Закарпатті відбувся щорічний табір скульпторів. У міжнародному таборі скульпторів, який організувала громадська організація „Про арте Мункач”, за останні 10 років побувало чимало відомих митців з усього світу. Завдяки табору у багатьох населених пунктах Закарпаття встановили скульптури, які були виготовлені під час зустрічі. Темою цьогорічного табору була – війна в Україні.
У травні у скансені, відбулась тематична лекція „Жінка в традиційній культурі України”. Під час лекції відвідувачі дізнались про те, як жилось жінці в традиційному українському суспільстві: її ролі, очікування, важливі ініціації та періоди в житті, чи мала вона право вибору у материнстві та як реалізовувала найбажанішу (і фактично єдину) роль. Насамкінець учасники вивчили декілька забавлянок для діток, для яких була підготовлена спеціальну ігрова зона. Заняття провела співробітниця Музею Івана Гончара (м. Київ) – Анна Шендрик.
У травні в Мукачеві, у парку Перемоги, пройшов одноденний пленер художників Закарпатської академії мистецтв „Весна переможе”. На пленері кожен студент відтворив власні творчі шедеври, а також поділився думками про жахливі події, які наразі переживають українці. Організували творчий захід, аби невдовзі реалізувати роботи та таким чином підтримати українських захисників.
У травні в ужгородському скансені відбулося відкриття виставки робіт учасників обласного дитячо-юнацького конкурсу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва „Легенди Карпат”.
У травні в Ужгороді, в угорському консульстві, відкрили виставку сучасних українських митців-переселенців Маріанни Гончаренко, Андрія Сидоренка та Олександра Жильцова. Імена митців добре відомі серед поціновувачів мистецтва в Україні, усі троє брали участь у національних та міжнародних виставках. Під час відкриття виставки Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бочкаї відзначив, що навіть у страшних снах ніхто не міг би уявити того, що після відкриття виставки до 110-річчя з дня народження Гаврила Глюка, який пройшов Другу світову війну, наступну експозицію доведеться відкривати вже під час іншої війни.
У травні у Хустській міській галереї відбулось відкриття виставки-продажу та Благодійного марафону місцевих художників для підтримки Збройних сил України.
У травні у селі Широкому Закарпатської області, художниця з Харкова Анастасія Худякова намалювала патріотичний мурал „Україна — під омофором божої матері”. Це третій мурал, який мисткиня створила у Виноградівській громаді. На фасаді Широківської загальноосвітньої школи намалювала Богородицю, яка оберігає всю Україну.
У травні в Ужгороді, на вулиці Льва Толосго (Петра Скунця), художники-волонтери створили патріотичний мурал. Ескіз намалювала художниця з Харкова Марія Ващенко, яка через війну була змушена переїхати на Закарпаття.
КІНОМИСТЕЦТВО
4 та 6 травня в Ужгороді та Мукачеві пройшов благодійний кіномарафон „КІНОтолока” на підтримку військових і працівників кіновиробництва. На марафоні можна було не тільки переглянути фільми разом з їх творцями, але й опісля з ними поспілкуватися.
4 травня у Мукачеві, у Палаці культури та мистецтв, відбувся благодійний показ фільму „ТойХтоПройшовКрізьВогонь”.
5 травня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбувся показ фільму режисера Олексія Шапарєва „Крути 1918”.
6 травня у Мукачеві, в Палаці культури та мистецтв, представили фільм режисера Костянтина Коновалова „Фортеця Хаджибей”.
7 травня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбувся показ фільму режисера Михайла Іллєнка „Толока”.
18 травня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, в рамках благодійного кіномарафону „Кінотолока” відбуdся показ художнього фільму „Червоний”, режисера Зази Буадзе. Після показу фільму відбулася творча зустріч з автором.
27 травня в Ужгороді, на набережній Незалежності, біля Лінгвістичної гімназії ім.Т.Г.Шевченк,а відбувся благодійний показ фільму „Memento vivere”. Крім цього, відбулись майстер-класи, продаж оригінальних футболок, плетіння сіток, ярмарок тощо. Усі зібрані кошти пішли на підтримку українських воїнів.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
1 травня у Мукачеві влаштували екскурсію для переселенців та цікаву історичну гру-квест-змагання „Мукачево. Розповідь. Історія. Я.” Проєкт втілила на волонтерських засадах Беата Столяренко. 40 діток з мамами, які рятувались від війни з міст: Харків, Ірпінь, Краматорськ, Київ, Козача Лопань, Лисичанськ, Луганськ, Випасне, Синяк – відвідали село Доробратово Мукачівськоі міської територіальної громад. Екскрусію організував Макс Адаменко. В Доробратові побували в церкві Миколая Чудотворця, де отець Сергій чудово спілкувався з дітками і підтримав віру дорослих. Завітали на ранчо, де дітки кормили оленів і спостерігали за їх маневрами, познайомилися з австралійськими страусами і дикими кабанами. А після влаштували пікнік над селом, з смаженими купатами і зефірками.
1 травня в Ужгороді, біля лінгвістичної гімназії, провели благодійний ярмарок та майстер-класи на підтримку ЗСУ.
1 травня в Ужгороді відбулася акція-перформанс „25м² не війни” на підтримку бійців. Біля ужгородських сакур, які саме квітнули, фотограф Богдан Магдич робив портрети усім охочим за благодійний внесок від 150 гривень. Усі зібрані кошти передали ЗСУ.
3 травня творча молодь з Мукачева отримала нагороди на Міжнародному музичному фестивалі- конкурсі. Дипломом Лауреата 1 ступеня був нагороджений Арсеній Балажинець, Дипломом Лауреата 2 ступеня нагороджений Федір Балажинець.
8 травня у Мукачеві, у День матері, відбувся концерт „Мамина весна”, присвячений матерям наших захисників. На концерт зібралися матері героїв, що віддали життя за сувернітет нашої держави. Мати – це найважливіша людина для кожного з нас, адже вона подарувала нам життя і присвячує усю себе, щоб ми були здоровими, щасливими та добре вихованими. Для матерів цього дня лунали композиції у виконанні талановитих закарпатців.
9 травня мукачівська піаністка, учениця фортепіанного відділу ДШМ ім.С.Мартона- Дарія Балог отримала диплом „Переможця” на Всеукраїнському патріотично-творчому марафоні „Усе буде Україна”.
15 травня на центральній площі Мукачева у Міжнародний день сім'ї організували творчий майстер-клас для діток та дорослих. Участь взяли мукачівці та сім'ї переселенців з Харківської, Донецької, Луганської, Дніпропетровської, Миколаївської, Одеської та Київської областей. Учасники створили багато подарунків власними руками: плели віночки, малювали, робили ляльки мотанки та ангели-обереги, розмалювали віночок та написали свої побажання для наших воїнів.
15 травня в Берегово для дітей провели майстер-клас „Ловець снів”. Досвідчений орнітолог, експерт Інституту еколого-релігійних студій Леонід Покритюк під час своїх експедицій, походів і екскурсій зібрав велику колекцію пір’їн різних видів птахів: сов, орлів, голубів, дятлів тощо. Усе це він надав дітям для того, щоб вони могли виготовити так звані „лапачі снів”. Заняття виявилося цікавим, творчим і захоплюючим. Захід супроводжувався розповіддю орнітолога про пернатих, які мешкають у нашому краї, їхні особливості і значення для природи. Окремо йшла мова про рідкісних птахів, які потребують пильної охорони. Організатори заохочували молодь спостерігати за птахами, берегти їх, а взимку ще й підгодовувати.
19 травня в Ужгороді відбувся доброчинний велозаїзд у вишиванках.
19 травня в Ужгороді відбулася благодійна акція „Фото патріота” на підтримку ЗСУ. Ужгородські фотомитці ще у 2014 році від початку російської агресії на Сході об’єдналися, аби допомогти українським військовим. Фотографи роблять знімки усіх бажаючих на тлі жовто-синього стягу за добровільні внески. Фото організатори публікують на сторінці у Фейсбуці, а гроші від фотосесій переказують на потреби ЗСУ через Рух підтримки закарпатських військових.
19 травня в Ужгороді діти намалювали вишиванку перемоги. БО Фонд Андрія Півня організував для малечі інформаційно-мистецький захід. Участь у ньому взяли маленькі ужгородці та діти з різних куточків України, що зараз проживають у нашому місті. Загалом понад 50 діточок різного віку. Дітям розповіли про історію української вишиванки, особливості та відмінності орнаментів різних регіонів України. Вишиваний дрес-код свята малюки та їх батьки радо підтримали. Охоче й взялися до створення, завдяки фарбам та пензлям, своєї унікальної сорочки. В основі кожної роботи – дитячі мрії про перемогу, мир та щасливу Україну. Попри юний вік, маленькі українці, що зібралися на заході продемонстрували, що є справжніми патріотами та шанують наші національні символи.
19 травня у Рахові, на центральній садибі Карпатського біосферного заповідника, провели патріотичний захід з дітьми до Дня вишиванки. Понад 25 дітей місцевих шкіл, а також діти тимчасово переміщених родин красувались у барвистих вишиванках. Патріотичний захід включав: перегляд відеоролика „Країна вишиванки”; художню майстерню; патріотичну вікторину „Колесо життя”; екологічні ігри; створення плакату „Моя Україна”; фотосесію. Відеоролик ознайомив дітей із типами вишивок різних регіонів України. Діти дізнались, що означає кожен колір та візерунок, який присутній на вишиванці.
19 травня в центрі Ужгорода студенти та випускниці кафедри соціології та соціальної роботи факультету суспільних наук влаштували Булькфест. Захід приурочили до Дня вишиванки.
19 травня у Перечині День вишиванки відзначили концертом, який підготували працівники Центру культури та дозвілля Перечинської міської ради, викладачі, випускники та учні Перечинської школи мистецтв. Учасники народного оркестру народних інструментів під керівництвом Олени Короленко на музичних інструментах відтворили чудові українські мелодії та відомі композиції світової класики.
20 травня юні мукачівські скрипальки стали переможцями ІІ туру дистанційного конкурсу індивідуальних виконавців – здобувачів освіти мистецьких шкіл Закарпатської області у 2022 році. Три творчі відзнаки здобули і талановиті вихованки Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Мартона: категорія А, лауреатка 2 ступеня Тулюк Марія (викладач Нестор Мальчицький), лауреатка ІІІ ступеня Тулюк Софія (викладач Нестор Мальчицький), лауреатка ІІІ ступеня Лавкай Евніка (викладач Христина Ковач).
23 травня учениця фортепіанного відділу Дитячої школи мистецтв ім. С.Мартона Катерина Плиска нагороджена дипломом мінігран-прі Всеукраїнського конкурсу юних піаністів „Ми – українці”. Дипломом за професійну підготовку юних талантів, педагогічну майстерність та високий професіоналізм, нагороджена Тетяна Марків.
У травні в Ужгороді відбулися благодійні майстер-класи від зіркових танцівників. П’ять годин поспіль у Академії танцювального спорту „Воля” ужгородці та вимушені гості міста танцювали і збирали кошти для військових. Благодійні майстер-класи із латини та хіп-хопу провели зіркові танцівники з Києва – Дмитро Позовний та Дмитро Жук – переможці танцювальних телешоу. Володимир Лятов підтримав цю ініціативу в Ужгороді заради допомоги українській армії та популяризації танцювального спорту.
У травні піцайоло-рекордсмен „Книги рекордів України” Віталій Колошиць провів в Ужгороді майстер-клас для дітей переселенців. Майже з трьома десятками дітей, які, рятуючись від війни, приїхали в наше місто, готував піцу майстер, котрий входить до сотні найкращих піцайоло світу. Діти, крім нових знань, отримали яскраві враження, емоції.
У травні в Ужгороді, у гімназії №13, відбувся майстер-клас з виготовлення посуду з глини. Провела його художниця Юлія Єгорова-Рогова. Діти могли зробити посуд власними руками і навіть використовувати його в побуті. Художниця вважає, що глина розслабляє та заспокоює.
У травні в Ужгороді оновили популярну інсталяцію – алею парасольок. Відтепер 80 різнокольорових парасольок прикрашають центр міста. Парасольки підіймають настрій містянам та вимушеним гостям міста. Багатьом нагадують рідні міста. Сині, оранжеві, зелені та червоні парасольки по чотири в 20 рядів радують око містянам та гостям обласного центру Закарпаття.
У травні Ужгород та Закарпаття перетворилися на квітковий рай. В Ужгороді розцвіли тисячі японських вишень. Замість туристів в цьому році цвітінням любовались переселенці зі Сходу. Вже кілька років поспіль в місті висаджують величезну кількість тюльпанів: в Ужгороді квітнуть 30 тисяч тюльпанів. Квіти 8-ми видів цвітуть на близько 10-ти локаціях. Зупинятися в місті на цьому не планують, тож на наступний рік кількість саджанців планують збільшити до 35-ти тисяч та облагородити нові тюльпанові локації. На Закарпатті також розквітла Долина нарцисів. На полі розпустилися квіти. Долина Нарцисів – віддалений куточок Хустщини, дістатися до якого складно, проте не є неможливим.
У травні у с. Вишково, на базі шаянського кінного центру „Адреналін”, організували катання верхи для дітей-пересенців. Кінна терапія – це всесвітньо відомий метод, їзда верхи та час, проведений з кіньми, можуть допомогти дітям відволіктися від негативних вражень. Учасникам заходу дуже сподобалася зустріч із кіньми, адже дехто з них уперше побачив цих чудових тварин наживо.
Новини
Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.
Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".