Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2022 - січень
22 січня з нагоди Дня Соборності України та за значний внесок у розвиток держави Президент Володимир Зеленський відзначив закарпатців. Почесне звання „Заслужений артист України” присвоєно Євгенові Тищуку, головному режисерові Мукачівського драматичного театру, а звання „Заслужений працівник культури України” – Єлізаветі Бабяк, викладачці комунального закладу вищої освіти „Ужгородський інститут культури і мистецтв” Закарпатської обласної ради.
Під час відзначення в області Дня Соборності України та 76 річниці утворення Закарпатської області у складі України ужгородці поклали квіти до пам’ятників Тарасу Шевченку та Августину Волошину, а також з’єднали живим ланцюгом через річну Уж лівобережну та правобережну частини міста.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
2 січня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава для дітей „Снігова королева” Євгена Шварца.
2 січня закарпатець Олексій Тулюк презентував першу авторську пісню під назвою „Рік новий”. Авторські пісні Олексій Тулюк пише давно та виконує їх під гітару у вузькому колі рідних та друзів. Пісня „Рік новий” – перша ластівка, яку музикант презентує для широкого загалу. І це є своєрідним стартом авторського проєкту Олексія Тулюка, який передбачає створення пісенного альбому.
3 січня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава для дітей „Дві Снігуроньки і один Новий рік” М. Гончарової.
4 січня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, показали виставу для дітей „Бременські музиканти” братів Грімм.
4 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась новорічна казка „Магічне дзеркало”.
5 січня у Мукачівському драматичному театрі показали музичну казку „Хутряна хатинка”.
5 січня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава для дітей „Мишачий король або Лускунчик” Е. Гофмана.
5 січня у Мукачеві військові влаштували концерт. Святкову атмосферу творили військові 128 бригади. Різдвяні мелодії – такий репертуар обрали військовослужбовці для того, аби додати позитивних емоції краянам. Військові бажали достатку, миру, злагоди для закарпатців. У своїх композиціях намагалися максимально передати атмосферу свята.
6 і 8 січня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась рідвяна феєрія „Коли звізда ясна…” О. Гавроша.
7-8 січня, на Різдво за юліанським календарем, вокальний ансамбль Ужгородської дитячої музичної школи ім. П. І. Чайковського (керівник Марія Мудранинець) виступив із концертною програмою перед українською діаспорою у католицькому соборі Святого Михаїла в Будапешті.
8 січня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на малій сцені, відбулась прем’єра вистави для найменших глядачів „Майстри чудес”. Режисер постановник вистави – заслужений артист України Михайло Фіщенко. Це новорічна історія за п’єсою молодої української авторки Марини Смілявець.
9 січня в Ужгороді, на площі Шандора Петефі, відбулась різдвяна коляда „Ой, радуйся, земле”.
9 січня у Рахові, на площі перед Рахівським будинком культури, відбувся новорічно-різдвяний концерт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору.
9 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава для дітей „Кай та Герда”.
10 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась музична казка „Іменини Вовчика”.
11 січня у Мукачівському драматичному театрі поставили музичну казку „Подарунки Чарівниці”.
12 січня у Мукачівському драматичному театрі зіграли дитячу виставу „Пригоди чаклунки Шиші”.
13 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась музична казка „Хутряна хатинка”.
13 січня в Ужгороді, на площі Шандора Петефі, відбулась концертна програма „Різдвяні мотиви” від артистів обласної філармонії. Концертну програму з такою назвою підготували артисти ансамблю „Закарпатські візерунки” з нагоди Нового року за старим стилем.
13 січня у Мукачеві, в Палаці культури і мистецтв, відомий мукачівський вокальний колектив „BREVIS” виконав авторську концертну програму „Зимова історія”. Колектив щороку вражає новим, особливим, звучанням колядок та щедрівок.
14 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава для дітей „Кай та Герда”.
15 січня в Ужгороді, на площі Шандора Петефі, закарпатці взяли участь в акції „Нова радість стала”. Усіх закарпатців, котрі люблять колядувати, запросили долучитися до Всеукраїнської акції та разом з усією Україною заспівати колядку „Нова радість стала”, яка в цей день лунала по всьому світу, символізуючи віру й надію на світле та мирне майбутнє. До слова, „Нова радість стала” – одна з найвідоміших українських колядок, що поєднала в собі найкращі елементи релігійного і народного колядування.
16 січня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся показ закарпатської різдвяної казки „Коли звізда ясна…” за твором Олександра Гавроша. Для дорослих у цей день театр показав ексцентричну комедію Андрія Курейчика „Обережно – жінки!”.
16 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся різдвяний музичний вечір „Ніч перед Різдвом” Академічного симфонічного оркестру. У виконанні колективу прозвучали сюїти „Ніч перед Різдвом” М. Римського-Корсакова та „Різдвяні симфонізми” І. Небесного. Для глядачів створили справжню родинну атмосферу. Прекрасні та чудові мелодії звіщали радісну новину про народження Ісуса Христа.
16 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась новорічна казка „Магічне дзеркало”.
20 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма „Opera Diva” з оперною артисткою Мирославою Швах-Пекар. За її плечима є вже чималий сценічний досвід.
21 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, на завершення всіх новорічно-різдвяних свят Заслужений академічний Закарпатський народний хор запросив на своє фолькшоу „Калап долу!”. У програмі – популярні та старовинні закарпатські народні пісні і танці, кілька творів із репертуару колективу періоду його становлення (40-і роки минулого століття) та вокально-хореографічна композиція „Бал у старому селі”, яка перенесла глядачів на веселе сільське свято часів наших дідусів і бабусь.
21 січня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на малій сцені „шерегіївці” показали сучасну трагедію А. Іванова „З училища”.
22 січня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на малій сцені, для дітей поставили виставу „Майстри чудес” Марини Смілянець.
22 січня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась комедія видатного турецького драматурга Азіза Несина „Задуши мене в обіймах”. Це спектакль про любов, самотність і вічну молодість душі.
23 січня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась казка Е. А. Гофмана „Мишачий король або Лускунчик”.
23 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась дитяча казка „Кізонька”.
24 січня в Ужгороді, на сцені Закарпатського обласного академічного театру ляльок „Бавка”, з нагоди Дня угорської культури виступив народний ансамбль „Кокаш-бенд”. Його програма стала своєрідним звітом 15-річної діяльністі колективу, презентацією зібраного закарпатського й трансильванського традиційного фольклору. Члени ансамблю – принципово закарпатські народні музиканти. Творчість гурту визнана і в Україні, і в Угорщині.
27 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма за творами Й. Гайдна. Закарпатській публіці її представило Con-temp trio. Його учасниці це три яскраві особистості Агнеса Бачинська (флейта), Катерина Гажо (орган, клавесин, фортепіано) та Діана Гавата (віолончель).
30 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась дитяча казка „Пригоди чаклунки Шиші”.
У січні співачка Уляна Донецька презентувала на своєму ютуб-каналі кавер на відому колядку „Noel”.
У січні Аліна Паш та „Cloudless” пройшли у фінал нацвідбору на Євробачення 2022.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
4 січня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Побачити світ на дотик” до Всесвітнього дня азбуки Брайля.
10 січня в Ужгороді, у бібліотеці-філії № 2, відбулись Різдвяні читання „Святкові вогники Різдва”.
10 січня в Ужгороді, у скансені, презентували книгу „Ким ми є? Національні спільноти та корінні народи України”. Про видання розповіли засновник медіапроєкту „Ukraїner” Богдан Логвиненко та редакторка видання Євгенія Сапожникова. Книга містить історії понад 30 національних спільнот, що мешкають на території України.
11 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся перегляд фільму „Теорія всього”, присвячений 80-річчю від дня народження Стівена Гокінга.
11 січня у Мукачівській бібліотеці для дітей письменниця Наталія Стоянова презентувала книжку-листівку з елементами розмальовки „Найкраща прикмета”. У книжечці розповідається історія про найвідомішого сажотруса Мукачева Берті Бачі.
12 січня на сайті обласної універсальної бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулась онлайн-зустріч з Романом Офіцинським, вченим, педагогом, письменником, доктором історичних наук, професором, автором двох десятків окремих художніх, наукових, науково-популярних і навчальних видань.
14 січня на сайті обласної універсальної бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Іван Огієнко: український просвітитель” до 140-річчя від дня народження українського мовознавця, письменника, перекладача, церковного і громадського діяча.
18 січня в Ужгороді, у народному літературному музеї Закарпаття, відбулось відкриття виставки книг „На славній Сріберній Землі – талановиті Василі”. На ній представили виставку книг крайових майстрів слова від поета Василя Довговича, який жив та творив у 19-му столітті, до сучасних авторів. Приурочили захід до Дня святого Василя.
19 cічня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулась поетична середа, присвячена Дню Соборності України.
22 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, була підготовлена та оформлена книжкова виставка „Славетна мить, що об'єднала Україну”, присвячена Дню Соборності України.
27 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулася зустріч-діалог з доктором історичних наук, професором, письменником та журналістом Сергієм Федакою. Вона була присвячена Дню пам'яті Героїв Крут.
30 січня лауреатом Всеукраїнської літературної премії імені Всеволода Нестайка стала закарпатська письменниця, член Спілки письменників України, Валентина Попелюшка. Її книга „Украдені” отримала визнання і юних читачів, і членів комісії.
У січні в Ужгороді обласна універсальна наукова бібліотека імені Ф. Потушняка до 70-річчя відомого письменника, журналіста Дмитра Кешелі підготувала бібліографічний покажчик. Видання побачило світ у серії „Культура краю в особах”. Книжка представляє різножанровий творчий доробок знаного сучасного письменника, драматурга, радіо- та тележурналіста, публіциста та автора низки документально-публіцистичних фільмів.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
2 січня в Ужгороді, у обласному художньому музеї ім. Йосипа Бокшая, відкрилась виставка графічних робіт Олександра Андялоші. Художник презентував близько 30-ти графічних робіт з нагоди свого 70-річчя.
4 січня в Ужгороді, у скансені, жителям нагадали про давні традиції предків. Тут під відкритим небом готували суп за рецептом із давньої книги закарпатських рецептів. Це Ракоці Левеш. Колись стравою частували на весіллі Ілони Зріні, а днями її смакували туристи Ужгорода.
11 січня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття міжнародної виставки „Українські ляльки мандрують світом”. Головним ініціатором та організатором є майстрині-лялькарки діаспори. Започаткували проєкт Ніна Хаген з Норвегії разом з Тетяною Золочевською з Німеччини. Експозиція сформована на основі колекції майстринь діаспори „Ляльки в костюмах країн Європи” та об'єднує Європу і Україну. Майстрині з виготовлення традиційної народної ляльки-мотанки знайомлять з жіночим костюмом різних країн. Натхнено працювали в Франції, Португалії, Німеччині, Норвегії, Україні, Бразилії. Виставка налічує 70 авторських ляльок у народному строї країн Європи, серед яких: Австрія, Ісландія, Греція, Естонія, Італія, Латвія, Литва, Молдова, Нідерланди, Німеччина, Норвегія. Українська культура мандрує світом. 15 учасниць проєкту є членами Національної спілки народних майстрів України.
14 січня в Ужгороді, у Генеральному консульстві Словацької Республіки, відбулась виставка закарпатських художників, присвячена старому Новому року. В експозиції були представлені живописні роботи Сергія Биби, Франциска Ерфана, Бориса Кузьми, Степана Шолтеса та Володимира Павлишина.
14 січня в артгалереї „Ужгород” закарпатські художники відкрили виставку живопису та декоративно-прикладного мистецтва. Автори робіт – десятеро Василів, серед яких народні та заслужені художники. Традицію „виставлятися” у День святого Василя митці підтримують уже багато років поспіль.
19 січня в ужгородському скансені вже шостий рік поспіль відбувся Міжнародний день селфі в музеях – #MuseumSelfie.
26 січня творчій спілці „Об’єднання професійних художників Закарпаття” виповнилось 30 років. З нагоди ювілею спілки в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Йосипа Бокшая, відбулася ретроспективна виставка. Давніші і сучасні роботи представили 22 художники.
27 січня в Ужгороді, в угорському генконсульстві, відкрили виставку Гаврила Глюка. Цієї весни виповнюється 110 років з дня народження видатного діяча Закарпатської школи живопису, художника та графіка. 11 картин для створення експозиції люб’язно надала родина художника із домашньої колекції.
У січні побачив світ календар Ужгордського скансену на 2022 рік. Видання календаря вже стало традиційним для музею. Ікони XVII–XX століть стали темою календаря Закарпатського музею народної архітектури та побуту на 2022 рік.
КІНОМИСТЕЦТВО
У січні в Ужгороді офіційно відкрили кіноконкурс 3-го „Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю CMIFF”„Гори – то любов”. Організатори запрошують взяти участь професіоналів та аматорів з усього світу, які створюють відео на гірську тематику (гірські активності, життя людей в горах, гірська природа тощо).
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
10 січня в Ужгороді, на площі Шандора Петефі, відбулась „Різдвяна коляда”, в якій взяли участь 10 фольклорно-етнографічних колективів. Також там діти показали вертепне дійство.
10 січня в Мукачеві, в парку Центральний, пройшов традиційний винний фест „Червене вино”. Вперше цього року на фестивалі презентували й закарпатську палинку. Їжу для гостей готували на 16 гастролокаціях. Хороший настрій відвідувачам дарували колядницькі колективи з різних куточків Закарпаття.
11 січня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, відбувся святковий концерт „Нова радість стала” для вихованців дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей. Щоб поглибити у дітей знання про місцеві звичаї, фольклор, у межах заходу їх ознайомили з різдвяними традиціями гуцулів, бойків, лемків.
14 січня у Сторожниці, в будинку культури, пройшов фестиваль-конкурс „Бетлегемська зірка”.У фестивалі взяли участь фольклорні та фольклорно-етнографічні колективи, вертепи, солісти об’єднаних територіальних громад України. Переможці отримали подарунки та дипломи за участь у фестивалі.
14 січня в центрі села Лазещина відбувся захід „Лазещинська коляда”. У програмі заходу були вітання; різдвяні колядки та щедрівки.
14 січня у м. Чоп, поблизу головної міської ялинки, відбувся 5-й відкритий міський фольклорний фестиваль вертепів, колядок та щедрівок „Колядуймо разом”.
25 січня в селищі Ясіня відбулося Гуцульське Віче, приурочене до 103-Ї річниці з Дня проголошення Гуцульської Республіки. Мета заходу – відзначення важливої дати для України та Гуцульщини та вшанування пам’яті загиблих гуцулів, які віддали свої життя за незалежність та волю України.
28 січня талановита вихованка Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Мартона Сара Чіегіне здобула перемогу на Міжнародному фестивалі-конкурсі „Soloviоv Art”.
29 січня у селі Геча Берегівського району відбувся XV-й міжнародний фестиваль різників-гентешів.
У січні юна мукачівська скрипалька Данієла Калабішка посіла II місце на Міжнародному конкурсі-фестивалі мистецтв „Новорічна коляда”.
У січні гран-прі Міжнародного фестивалю-конкурсу „Карпатська рапсодія” отримало тріо баяністів-викладачів Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С .Мартона. У складі тріо: Максим Росул, Тетяна Бабіля, Світлана Штефаньо.
Новини
20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.