Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2021 - лютий

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

5 лютого в Ужгороді, в обласному українському академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, розпочали оновлення великої сцени. За участі угорських партнерів цього тижня розпочалися ремонтні роботи, які передбачають не тільки повну заміну дерев’яного настилу сцени та механізму поворотного кола, але й встановлення сучасного звуко- і світлообладнання. Попри реконструкцію, театр продовжує свою роботу на малій сцені, де щосуботи відбуваються вистави.

 6 лютого в Ужгороді, в обласному українському академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась італійська комедія-фарс-детектив Даріо Фо та Франки Раме „Я чекаю на тебе, мій любий”.

7 лютого у Мукачівському драматичному театрі відбулася трагікомедія „З днем народження, Генріх!” О. Степнової.  

7 лютого у Мукачівському драматичному театрі відбулася вистава „Магічне дзеркало”.

7 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, ансамбль „Закарпатські візерунки” запросив глядачів на концертну програму „Відлуння карпатської зими”. Учасниками ансамблю є знане творче подружжя, Сергій і Тетяна Раховські, чарівні Анастасія Вишневська та Ірина Філіпенко й талановита танцювальна група під керівництвом Оксани Булеци.

12 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, напередодні свята краси та кохання відбулась романтична концертна програма „Для тебе” заслуженого артиста України Олександра Садварія.

13 лютого в Ужгороді, в обласному українському академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбулась музична постановка Г. Реута „Кавовий блюз – ліричний джаз і…”.

13-14 лютого у Вінниці режисерка з Ужгорода поставила дитячу лялькову виставу-урок з англійської мови „Мишка та рожева стрічка”. Через інтерактивну виставу діти могли вивчити нові слова.

14 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся симфонічний концерт „Історії кохання”, присвячений усім закоханим. На концерті прозвучали відомі мелодії про любов: увертюра-фантазія „Ромео та Джульєтта” Петра Чайковського та „Кармен-сюїта” Родіона Щедріна.

17 лютого до Дня усіх закоханих ужгородська співачка Ейрін презентувала свою дебютну сольну пісню „Розпізнай”. Ейрін (справжнє ім’я – Ірина Костик) є авторкою слів та музики, а саундпродюсером пісні став закарпатський реп-виконавець Миромен. Композиція „Розпізнай” вже доступна на всіх музичних платформах.

21 лютого у Мукачівському драматичному театрі відбулась захоплююча пригодницька музична вистава „Лісові пригоди” (Г. А. Лисенко).

21 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт академічного хору „Cantus” з нагоди ювілейного року Вольфганга Амадея Моцарта. 27-го січня виповнилось 265 років від дня народження геніального австрійського композитора. У музичному заході взяв участь оркестр, сформований із закарпатських музикантів, які відгукнулися на пропозицію хору „Cantus” спільно виступити. У професійній практиці хору – залучення до концертів і творчої молоді. Цього разу на одній сцені із хором виступив студент 1-го курсу Ужгородського музичного коледжу ім. Д. Задора Матей Поладі (фортепіано).

22 лютого закарпатський гурт „Рокаш” (Rоск-H) створив кавер на відому закарпатську пісню. Гурт переспівав пісню „Верховино, мати моя”, а у кліпі висвітлив проблему вирубки карпатських лісів.

24 лютого молодий талановитий ужгородський музикант Дмитро Фесенко презентував відеороботу на свою нову музичну композицію „The Last Machine Of Future”. Робота над якою тривала впродовж кількох місяців. Композиція створена з допомогою звуків металобрухту, залізних цистерн та інших предметів на занедбаних ужгородських локаціях, фабриках, заводах. Звуки, які вдалося „віднайти” та „витягти” після обробки синтезаторами, стали родзинкою композиції.

25 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, звучала музика Й. Гайдна у виконанні тріо Агнеси Бачинської (флейта), Катерини Гажо (орган, клавесин, фортепіано), Діани Гавати (віолончель).

27 лютого в Ужгороді співачка Мирослава Копинець презентувала відеокліп. У новому творчому проекті закарпатки, в кліпі на пісню „Прийшов, прийшов, приталапав”, використано документальні матеріали з обласної психіатричної лікарні у Вільшанах. Цей відеокліп – заклик до почуттів людей, які сплять у своїй байдужості. Двигуном проєкту став колишній лікар медичного закладу Віталій Баранов, якому вдалося об’єднати команду небайдужих до чужих проблем людей.

У лютому заслужений академічний Закарпатський народний хор згідно з критеріями Національного рейтингу було удостоєно почесного звання „Краще підприємство України 2020” та „Зіркою якості”.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

8 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація родинної виставки картин Лізи та Олени Кондратенко „Бумеранг добра”. Олена Кондратенко з родиною переїхали з окупованого Донецька на Закарпаття ще у 2014 році.

9 лютого у Хусті, в обласному театрі драми та комедії, показали дитячу виставу за мотивами п’єси Сергія Гержика „Дві Попелюшки і п’ять Покемонів”. Юні гуртківці театру, учасники нового студійного проєкту „Іскра”, представили незвичний казковий мікс літературної версії та режисерської постановки В’ячеслава Давидюка.

11 лютого на фейсбук-сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка та вебканалі „Тиса: First” відбулася онлайн-презентація нової книги Вікторії Андрусів „Та, що танцює на хвилях”.

13 лютого в Ужгороді, у кафе-музеї „Під замком”, відбувся вечір інтимної лірики „Я довго вчив граматику кохання”. За словами організаторки заходу Лідії Мигалеги, присвятили вечір святкуванню Дня святого Валентина та Міжнародного дня дарування книг, які відзначають 14 лютого.

15 лютого в Ужгороді обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка до річниці розстрілу Майдану представила нову віртуальну виставку „Небесна Сотне, Ви тепер святі”.

18 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся вечір пам'яті „Вони тримали для нас небо”, присвячений героям Небесної Сотні, які загинули на Майдані Незалежності з 22 листопада 2013 р. до 20 лютого 2014 р.

18 лютого ужгородські школярі увійшли у п’ятнадцятку кращих у Всеукраїнському конкурсі до Дня народження Лесі Українки. Вони креативно зачитали реп-біографію письменниці. Кліп реп-біографії української поетеси Лесі Українки опублікували на ютуб-каналі Українського державного центру позашкільної освіти Міністерства освіти і науки України.

21 лютого в Ужгороді в Міжнародний день рідної мови на площі Театральній КЗ „Обласний організаційно-методичний центр культури” провів поетичний марафон "Єднаймося в мові", де кожен охочий зміг прочитати свою улюблену поезію або уривок із прозового твору українською мовою і таким чином долучитися до великої мети – зміцнення національної єдності, консолідації українського суспільства та популяризації української мови.

25 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, представили відеопроєкт „ЛЕСЯ: Stories & Poems” до 150-річного ювілею цієї неймовірної жінки. Бібліотека розпочала мінісеріал про її життєвий та творчий шлях. Планується щомісячно випускати по 1-2 відео з екскурсом в життєвий шлях письменниці, ну і, звичайно, з її поезіями. Бібліотека презентувала пілотний випуск. Ведучими стали працівники відділу обслуговування користувачів Віктор Новграді-Лецо та Владислава Сличко. У відео вірші „На зеленому горбочку” та „Літо краснеє минуло” читали Софія Сличко та Юліана Планка. У відео були використані матеріали з фотокниги „Леся Українка: сюжети з життя в ілюстраціях і документах” (Київ: Спалах, 2001).

26 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся літературно-музичний вечір, присвячений 150-річчю Лесі Українки. Саме вона стала однією з центральних постатей української культури та піднесла її до європейського рівня.

У лютому на відзначення 150-річчя від дня народження відомої української поетеси та письменниці Лесі Українки в міських бібліотеках Ужгорода організували ряд онлайн-заходів:

– книжково-ілюстративну виставку „Ні! Я жива! Я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає…” на абонементі центральної міської бібліотеки, де представлені книжки про життя та творчість письменниці;

– відеоролик „Мужня, ніжна жінка – Леся Українка”, в якому працівники центральної міської бібліотеки декламують вірші поетеси;

– поетичний онлайн-марафон „В її імені – барви України” у бібліотеці-філії № 2, до якого долучилися 18 учасників різного віку (переважно діти);

– відеопрезентацію „Геніальна дочка українського народу” у бібліотеці-філії №6.

Щоб діти дізнавалися про біографію та творчий доробок Лесі Українки з 2 по 23 лютого працівники міської бібліотеки для дітей проводили онлайн „Поетичні VIVторчики”. У яких говорили, зокрема, на теми: „Казка і Леся Українка”, „Музично-поетичний світ Л. Українки”, „Феєрія Лесі Українки та її твір „Лісова пісня”, „Леся Українка і фольклор”. Гостем завершальної зустрічі був український фольклорист, літературознавець, бібліограф, мистецтвознавець і педагог, заслужений діяч мистецтв України Іван Хланта. Презентували також літературно-біографічну візитівку „Душею щира Українка”. Усі онлайн-заходи можна переглянути в соціальних мережах, на сторінках ужгородських міських бібліотек у Facebook, блогах та сайті Ужгородської центральної міської бібліотеки.

26 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація унікальної колекції цінних і рідкісних видань з особистої бібліотеки відомого українського письменника, етнографа Федора Потушняка, ім'я якого носить головна книгозбірня краю. У презентації взяла участь родина Потушняка, краєзнавці, письменники, літературознавці, історики та інтелігенція Закарпаття. Презентована колекція стала частиною золотого фонду бібліотеки за сприяння та підтримки Фонду Андрія Півня, який передав ці унікальні видання книгозбірні з метою збереження значної літературної спадщини письменника, що становить вагому культурну цінність не тільки для України та Закарпаття зокрема, а й ще є і книжковою родзинкою загальноєвропейського рівня.

У лютому українську письменницю з Закарпаття Галину Малик номінували на Міжнародну премію Ганса Крістіана Андерсена. Це найпрестижніша у світі премія у сфері дитячої літератури, яку порівнюють з Нобелівською. Лавреатів оголосять у квітні 2022 року, в день народження видатного данського казкаря. Наразі жоден українець не здобував цієї відзнаки.

У лютому ужгородський письменник Олександр Гаврош видав повість „Врятувати Тараса Шевченка” у серії „Машина часу” харківського видавництва „Фоліо”. Про Тараса Шевченка написано десятки художніх творів, а от героєм фантастичного твору для школярів він, схоже, став вперше.

У лютому в Мукачеві, у центральній міській бібліотеці, відбулась презентація книги Валентини Попелюшки „Украдені”. Трилер для підлітків „Украдені” – це історія про п’ятьох дітей різного віку та соціального статусу, які потрапляють в біду. Для порятунку підліткам потрібно забути про соціальну нерівність між ними та об’єднатись. У 2020 році „Украдені” переміг у літературному конкурсі „Корнійчуковська премія”. Книга стала четвертим друкованим виданням письменниці Валентини Попелюшки.

У лютому в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, вперше з’явилась книга з текстилю, яку створили художниці з Києва Тоня Мельник та Марія Лук’янова разом з учасниками творчої майстерні у рамках проєкту „Бібліотека єднає людей”, який реалізовувався завдяки програмі Tandem Ukraine. Кожна сторінка книги розповідає людську історію , пов’язану з одягом.

У лютому в ужгородському видавництві „Рік-У” вийшла друком книжка кандидатки філологічних наук, доцентки кафедри української літератури Ужгородського національного університету Оксани Тиховської „Магія та міфологія в українському фольклорі Закарпаття: етнопсихологічний аспект”. У монографії вперше в українській фольклористиці комплексно проаналізовано міфологічні образи та магічні ритуали українського фольклору Закарпаття в розрізі етнопсихології. Також у монографії проаналізовано цікаві магічні ритуали, пов’язані з любовною магією.

У лютому в Ужгороді побачила світ повість для дітей Рудольфа Яшика „Попеляста ворона”, перекладена зі словацької Іваном Яцканином. Закарпаття традиційно відкриває для цілої України багатющий світ сусідньої літератури. Тільки за останнє десятиліття у нас видано понад два десятки тамтешніх авторів – від Братислави до Кошиць і Пряшева. Повість про ворону – твір про боротьбу дитини із власними страхами, про самостійне долання хлопчиком перешкод, про самовиховання чоловічої натури. Твір психологічний, де багато мовиться буквально між рядками, без прямого дидактизму, а ненав’язливо через художні образи.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

2 лютого в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая, закарпатський художник, лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка, видатний представник закарпатської школи живопису Володимир Микита відзначив 90-річний ювілей персональною виставкою. Заслужений академічний Закарпатський народний хор розпочав святкову зустріч музичним подарунком. Серед робіт на виставці – як давні твори, так і найновіші, зокрема картина „Карантин”. Навіть на негативні події художник дивиться оптимістично, його талантом керує велика любов до життя і це передається всім, хто має змогу насолодитися його роботами. Голова Закарпатської ОДА Анатолій Полосков та заступник голови облради Андрій Шекета після слів вітання передали ювіляру нагороду „За заслуги перед Закарпаттям”. Єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії владика Ніл відзначив, що такий талант – дарований Богом, вручив високу нагороду – орден святих Кирила і Мефодія.

4 лютого у галереї міста Виноградів відкрилася меморіальна виставка на честь Імре Ревеса (справжнє прізвище – Чебраї). Життєвий шлях відомого живописця розпочався у місті Виноградів, де він виріс. Опісля навчання та життя у Відні, Будапешті, Парижі, вже у літньому віці, він повернувся на рідну землю, де помер та похований.

8 лютого в Ужгородському замку під час археологічних розкопок в середньовічній церкві знайшли два унікальних артефакти – каблучку та монету. Працівники музею провели дослідження знахідок. Власником каблучки була Марія Естергазі, яка похована на території замку. Це жінка відомого угорського роду. Після смерті чоловіка Дьйордя Другета вона самостійно керувала замком 17 років, з 1661 по 1678 роки, що було нетипово для тієї епохи. Рослинний орнамент, що є на каблучці, перенесений з фамільного герба Естергазі.

9 лютого у Виноградові, в історичному музеї міста, відкрилася виставка рукоділля „Намистинка” від „Виноградівських Пацьорок”.

12 лютого в Ужгороді, в Генконсульстві Словаччини, заслужений художник України Сергій Біба презентував виставку „Процес ІІ”. Сам митець підтвердив, що виставка є певним продовженням усталеної традиції. На полотнах Сергія Біби можна відчути дивну сумішшю як сучасного мистецтва, так і суто закарпатської школи живопису, і вплив його словацького коріння, і тонку гру реальних образів з фентезійними формами.

14 лютого в Ужгород, у кондитерській-студії „Фіолєтово”, відбулась романтична камерна виставка „Стріли Амура". Вона відкрила свої двері для відвідувачів, аби занурити їх у солодку атмосферу кохання. Це перша арт-виставка закарпатських художників, присвячена темі кохання. Молоді закарпатські художники мовою образотворчого мистецтва презентували своє бачення кохання у живописі та графіці.

15 лютого в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, відкрилася фотовиставка дерев’яних церков „Wooden Treasure”, на якій представлені світлини дерев'яної сакральної архітектури Карпат України та Польщі. Відвідувачів запрошували фотографуватися й ділитися своїми враженнями та світлинами з виставки у соцмережах з хештеґом #woodentreasure, щоб якомога більше жителів та гостей нашого краю дізналися і змогли насолодитися красою нашого сакрального дерев'яного скарбу Карпат. Проєкт „Дерев'яні церкви – приховані скарби спільного туристичного регіону Карпат” охоплює 10 храмів Закарпаття та стільки ж з Підкарпатського воєводства у Польщі.

18 лютого в арт-галереї „Ужгород” відкрилася виставка Нателли Овсієнко „Світ, що мене надихає”. Хдожниця малює олійними фарбами у стилі реалізм. Нещодавно опанувала техніку мастихіном.

23 лютого в Мукачеві, в Угорському домі, встановили бюст художника Мігая Мункачі. Бюст митця встановили до 177-мої річниці народження.

24 лютого у Мукачеві, у міській центральній бібліотеці по вулиці Духновича, відкрили літературно-мистецький музей. Проєкт реалізували у рамках Бюджету громадських ініціатив. Тут зібрали старовинні та сучасні експонати літератури, образотворчого та театрального мистецтв, музики, скульптури. Старовинні друкарські машинки та сучасні платівки, збірки 20 століття, театральні листівки та афіші. Літературно-мистецький музей стане місцем, де об’єднають різні види мистецтва та епохи.

25 лютого в Мукачеві, в замку Паланок, відкрили експозицію матеріалів пов’язаних з репресіями комуністичного тоталітарного режиму на Закарпатті. Відкрили експозицію керуючий справами виконавчого комітету Мукачівської міської ради Олександр Лендєл, директор Мукачівського історичного музею Михайло Белеканич та Генеральний консул Угорщини у Берегові Матяш Сіладі. Приміщення з експонатами розміщується в середньому дворі замку Паланок. Тут зібрано чимало експонатів, пов’язаних з репресіями комуністичного режиму, зокрема фотографії, книги, копії документів та кримінальних справ бранців трудових таборів. Також у виставковій залі експозиції розміщені інформаційні стели, на яких відтворили хронологію післявоєнних подій на Закарпатті.

28 лютого в Ужгороді, у краєзнавчому музеї, відбулася презентація вишиванок-заспульниць із Тересв'янського регіону області студії „Косиця”, яка діє вже не перший рік. У цій студії закарпатки з доброї волі створюють репліки давніх закарпатських вишиванок.

У лютому найстарішу дерев’яну церкву Закарпаття, що знаходиться в Колодному на Тячівщині, відреставрують та перетворять на музей. План першочергових дій для ремонту та відновлення цілісності храмового комплексу обговорили під час виїзної наради у Колодному. Збудований 550 років тому храм знаходиться у власності Углянської громади. Більшість часу церква зачинена, адже перебуває в аварійному стані.

КІНОМИСТЕЦТВО

 У лютому Олексій Уманський показав „КІНО” про фільми, які знімали на Закарпатті протягом 50 років. Олексій – журналіст за освітою, засновник і один із ведучих першого закарпатського інтернет-радіо „Єден”, dj Ямайський, організатор нетривіальних музичних та кіно-подій. Одна з професійних пристрастей Уманського – кінематограф. Він створив кінотеатр імені Стенлі Кубрика, який подеколи змінює локацію, але незмінною є затишна атмосфера. У 2010 році Олексій Уманський випустив фільм „Небо, гори і кіно” про фільми, які знімали на Закарпатті протягом понад 100 років і  деякі з них навіть отримали Оскар.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

5 лютого у Хусті відбувся вечір пам'яті владики Івана Маргітича до його 100-річчя. Чудовим співом вечір супроводжували церковний хор Вознесенського Собору, молодіжний хор „Аксіос”, вокальний ансамбль „Дзвіночки Карпат”.

6 лютого в Ужгороді, в Народному домі „Просвіти”, відбулося зібрання активу товариства, на якому доктор історичних наук П. М. Федака презентував знакове просвітянське видання календар-альманах „Просвіти” на 2021 рік, в якому опубліковано цінні матеріали історічного, народознавчого та релігійного характеру.

18-24 лютого на базі Ужгородського інституту культури і мистецтв відбулась третя науково-практична конференція „Синтез мистецької науки, освіти та творчості в Україні та глобальному культурному просторі”. Цьогорічна конференція набула розмаху безпрецедентного для Закарпаття всеукраїнського науково-практичного мистецького форуму.

19 лютого в Ужгороді та Мукачеві  проводились відкриті екскурсії.

У лютому у Німеччині відбувся „Міжнародний конкурс „WINTER STARS OF DRESDEN 2021”.  Дитячий оркестр народних інструментів Ужгородської ДШМ отримав на конкурсі II премію.

У лютому у м. Дніпро Тимофій Коробейніков з Мукачівщини переміг у міжнародному вокальному фестивалі-конкурсі „Імперія мистецтва". Юний вокаліст став лауреатом І ступеня.

У лютому талановитий вихованець Мукачівської дитячої школи мистецтв імені С. Мартона Арсеній Балажинець здобув II місце на всеукраїнському дистанційному фестивалі-конкурсі „Срібний Зорепад-2020”.

Закарпаття пропонують зробити платформою для українського караванінгу –подорожей у будинках на колесах. В Асоціації караванерів України, що функціонує вже понад 10 років, вважають, що саме Закарпаття має чимало цікавих локацій і як крайня західна область країни ідеально для цього підходить. До того ж, на Закарпатті є можливість подорожувати караванерам в усі сезони, особливо це прекрасно у міжсезоння, коли мало людей.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день