Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2019 - жовтень

14 жовтня в Ужгороді, на „Пагорбі Слави”, перед Меморіалом пам'яті загиблим, які віддали своє життя за суверенітет і територіальну цілісність України, пройшов урочистий захід на честь Дня захисника України. Присутні вшанували хвилиною мовчання військових, котрі загинули за свободу та незалежність України, відбулося покладання квітів до Меморіалу пам'яті.

У жовтні комунальний  вищий  навчальний  заклад „Ужгородський коледж культури і мистецтв” став інститутом. Таке рішення прийняла на останній сесії Закарпатська обласна рада.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 жовтня Ужгородська дитяча музична школа №1 імені П.І.Чайковського концертом відзначила 75 років своєї діяльності. Ювілейний концертний сезон заклад традиційно розпочав в Міжнародний день музики. Із нагоди ювілею впродовж року відбувались святкові концерти та творчі зустрічі під спільною назвою „Історичні концерти”.

1 жовтня у Білій Церкві, у Будинку культури, актори обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв показали дитячу казку „Велике жабеня”, (постановка Олександра Саркісьянца) та драму „Мати-наймичка” за творами Тараса Шевченка у постановці Анатолія Філіппова. Того ж дня закарпатці виступили в Ірпені: показали „Мати-наймичку” в Ірпінському економічному коледжі,  зіграли „Жменяки” в Ірпінському державному коледжі економіки та права Національного університету Державної податкової служби України.

1-4 жовтня в Ужгороді відбувся 17-й Міжнародний фестиваль театрів ляльок „Інтерлялька”. Представники дев’яти іноземних команд з’їхалися в Україну, аби продемонструвати свої національні роботи. Актори підготували вистави не лише для дітей, а і для дорослих.

4 жовтня в Ужгороді, на площі Театральній, з нагоди Дня працівників освіти відбувся концерт естрадно-духового оркестру студентів Ужгородського музичного коледжу ім. Д. Є. Задора та студентів коледжу Марини Фреган, Беати Банго, Андріяни Дешко, Вікторії Сабадош.

4 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, на завершення XI-го Міжнародного фестивалю органної музики імені Наталії Висіч, увазі шанувальників музики представили програму „Це Бах, крихітко!”. Твори видатного композитора прозвучали у виконанні Ольги Чундак (орган, м.Ужгород), Дмитра Шевченка (фортепіано, м.Київ) та естрадно-духового оркестру Закарпатської обласної філармонії.

6 жовтня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”,  відбулась вистава „Козак Мамарига” Григорія Усача для дітей дошкільного та шкільного віку.

6 жовтня у Мукачівському драматичному театрі відбулось урочисте відкриття 73 театрального сезону. З нагоди свята, театр порадував діток прем'єрою вистави „Бешкетниця Грилоталпа”, за мотивами відомої казки „Ріпка” А вже ввечері дорослі гості театру переглянули трагікомедію „З днем народження, Генріх!” (режисер-постановник Євген Тищук).

11 жовтня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”,  відбулась вистава для дітей за п’єсою Ради Москової „Куди ти, лоша?”, переклад і сценічна редакція М. Яремчука.

13 жовтня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбулась вистава Володимира Данилевича „Стійкий олов’яний солдатик”  за казкою Г.Х.Андерсена для дітей дошкільного та шкільного віку.

13 жовтня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, за підтримки Почесного консульства Литви в Закарпатській області відбувся концерт-моноспектакль „Історія Божої людини”. Аркадій Готесман, відомий литовський музикант та актор, уродженець Ужгорода, представив увазі глядачів сповідь, головним сюжетом якої є історія його батька, котрий пройшов усі кола пекла у концтаборі Аушвіц-Біркенау.

14 жовтня у Мукачеві, у рамках проекту „Армія з народом”, з нагоди Дня захисника України, на центральній площі міста відбувся святковий концерт Мукачівського військового оркестру 128 окремої гірсько-штурмової бригади, керівник – Йосиф Масендич. Репетруар  музиканти підібрали різноманітний: народні пісні, класику та сучасні композиції.

15 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії,  відбувся  концерт камерного оркестру.

17 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт симфонічного оркестру під керівництвом заслуженої артистки України Вікторії Свалявчик-Цанько. У виконанні колективу прозвучали „Концерт для фортепіано з оркестром №1” b-moll П.Чайковського й „Іспанське капричіо”  М.Римського-Корсакова.

19, 20 жовтня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на малій сцені відбулася прем’єра вистави „Я чекаю на тебе, мій любий!..” за п’єсою нобелівського лауреата Даріо Фо.

19 жовтня Ужгородський інститут культури і мистецтв гостинно відкрив двері своїх сучасних оновлених аудиторій для учасників Всеукраїнської творчої лабораторії.
Майже 60 учасників з різних областей України долучилися до вивчення фольклорного хореографічного мистецтва Угорщини. Заслужений працівник культури України, викладач Ужгородського інституту культури і мистецтв Михайло Шютів провів практичний тренінг по вивченню угорського фольклорного танцю, що побутує на Закарпатті. У вечірній програмі відбувся концерт провідних колективів хореографічного мистецтва Закарпаття.

20 жовтня хор хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи на запрошення Союзу русинів-українців Словацької Республіки взяв участь у XXIX фестивалі духовної пісні у словацькому місті Снина.

20 жовтня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбулась вистава Вадима Довлетова „Чарівні слова” для дітей дошкільного та шкільного віку.

20 жовтня у Хусті, в обласному театрі драми та комедії, відбулася прем’єра трагікомедії на одну дію „Коматозники”.

23 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма „Вшануймо пам'ять Ракоці” камерно-інструментального ансамблю „Угорські мелодії”.

25 жовтня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбувся відбірковий тур Всеукраїнського фестивалю-конкурсу „Барви життя”, який проводиться серед осіб з інвалідністю.

27 жовтня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбулась вистава Павола Угера „Про Валибука, Принцесу Небійся та Довгоборода” для дітей дошкільного та шкільного віку.

27 жовтня в Ужгороді, академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв відкрив новий сезон несподіваною прем’єрою „Нічний вартівник і праля”, за п’єсою відомого латвійського драматурга Паулса Путніньша .

27 жовтня-3 листопада на сцені Мукачівського драматичного театру вже втретє презентували шанувальникам Мельпомени свої кращі вистави молодіжні театри України під час театрального фестивалю-лабораторії новаторських вистав „Мукачівський ТеаТрон”.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 жовтня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, в інформаційно-ресурсному центрі „Вікно в Америку” відбулася презентація-дискусія можливостей навчання у Сполучених Штатах. Розвіяти існуючі стереотипи допомогла координатор консультативного центру EducationUSA (м. Київ) Неллі Петлік.

9 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, пройшла обласна школа керівника „Бібліотеки Закарпаття: проблеми функціонування, тенденції розвитку”.

11 жовтня в Ужгороді, в Центрі культур нацменшин Закарпаття, відбулась презентація книги „Бахтале роменца” ромською мовою. Видання є першим, яке розповідає про життя ромського населення в селі Підвиноградів Виноградівського району. Написали книгу три брати – Данило, Арсеній та Давид Богари.

11 жовтня у Перечинській центральній районній бібліотеці відбулась зустріч з учасниками АТО Перечинського району. Захисників та волонтерів вітали представники райдержадміністрації та районної ради, працівники районного будинку культури. Юні таланти Тур’я-Реметівської дитячої музичної школи подарували учасникам зустрічі чудові музичні номери.

15 жовтня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва, продовжив свою роботу проект „Все Закарпаття читає дітям”, що був започаткований із ініціативи представника Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва на Закарпатті, дитячої письменниці Галини Малик і за підтримки департаменту культури облдержадміністрації. Цього разу з читачами зустрілася молода письменниця з м.Мукачево Жанна Хома. 

17 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся тематичний вечір „10 незручних питань професіоналу”, на якому можна було запитати представників декількох професій, не соромлячись, про все що завгодно. І вони самі розказали багато цікавого про свою роботу, розкрили певні професійні таємниці. Розказали в чому „плюси” і „мінуси” тієї чи іншої професії.

18 жовтня у Перечинській центральній районній бібліотеці відбулась презентація двох нових книг Юрія Шипа „Моя любов - мої краяни” та „Соловейкова сопілочка”.

18 жовтня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбулася презентація персональної виставки картин вчителя англійської мови ЗОШ №3 Ольги Янович.

20 жовтня в Ужгородському національному університеті відбулась презентація збірки „Між Карпатами і Татрами”.

22 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація психологічного трилеру „Дівчина, яку ми вбили”, Поліни Кулакової, створеного на основі вражаючої реальної історії. Книга вийщла у видавництві „Дім химер”.

22 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, в рамках Дня бібліографії відбулась презентація автоматизованої інтегрованої бібліотечної системи Koha для працівників бібліотек міста Ужгорода та викладачів Інституту культури і мистецтв. Представник Бібліотечного центру (м. Львів) Ігор Огура детально, захопливо та на прикладах розповів про програму, її можливості та переваги.

22 жовтня в Ужгороді, у у кафе-музеї „Під замком”, відбувся черговий освітній захід Історичної школи ім.В'ячеслава Липинського. Тема дискусії — атентат Миколи Лемика 1933 року. Присутні дізнались усі деталі про легендарну подію, яка безсумнівно змінила перебіг історії України.

30 жовтня в Ужгороді у науковій бібліотеці УЖНУ відбувся круглий стіл на тему: „Інноваційні види бібліотечного сервісу як основна стратегія сучасної бібліотеки”.

У жовтні уродженець Кальника, що на Закарпатті, відомий філолог-науковець і редактор Михайло Михайлович Федака, що підготував до друку добру сотню інших книжок, в тому числі майже тридцять календарів закарпатського товариства „Просвіта”, напередодні свого 82-річчя випустив першу авторську книжку. Вона зветься „Кальник. Спомини про рідне село” і містить на 140 сторінках сім автобіографічних нарисів та кількадесят знімків з родинного фотоальбому.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА ПРОСВІТНИЦТВО

1 жовтня в Ужгороді, у художньому салоні „АРТ-ПРО”, відбулось відкриття виставки пастелей Шандора Балоґа – закарпатського художника-реставратора. Експозиція „Рідний край” налічувала десять робіт. Роботи художника є у приватних колекціях України, Словаччини, Угорщини, Німеччини. У своїй творчості Шандор Балоґ віддає перевагу пейзажному живопису.

3 жовтня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрилася виставка батька та сина – Володимира та Миколи Климковичів. На цій виставці були представлені роботи ужгородської тематики, які раніше не виставлялися. На картинах відображено як сучасний Ужгород, так і його минула історія.

4 жовтня в ужгородському „Indigo Shanti-Cafe” відкрилася виставка медитативного живопису художниці Маргарити Сергєєвої  „Важливе починається зараз”.

4-20 жовтня у Мукачеві, у виставковій залі замку „Паланок”, діяла персональна виставка живопису Тетяни Рибар під назвою „Осінній вернісаж”. Мисткиня підготувала для виставки понад вісім десятків полотен.

9 жовтня в Ужгороді, на площі Шандора Петефі, експонувалась виставка медитативного живопису „Важливе починається зараз” Маргарити Сєргєєвої. Художниця також провела майстер-клас зі створення медитативних картин.

9 жовтня в Ужгороді, у рамках договору про співробітництво між Закарпатським обласним краєзнавчим музеєм імені Тиводара Легоцького та громадською організацією „Закарпатська асоціація територіальних громад” до Дня захисника України в музеї демонструвалася стаціонарна фотовиставка „Війна за мир”.

13 жовтня у Берегові, на масштабному винзаводі „Чизай”, відбулось відкриття музею виноробства та вина. В цей день на території заводу діяли екскурсії і кінопокази. Сам музей розповідає про історію виноробства в Закарпатській області.

15 жовтня в Ужгороді, в генеральному консульстві Угорщини, відбулось урочисте відкриття камерної виставки картин і шкіряних колажів уродженця Ужгорода Іштвана Брінкача, з нагоди його 70-річчя. Вулиці та краєвиди Ужгорода, храми, музеї і улюблені тварини автора – коні – 11 шкіряних колажів та картин олійними фарбами представив на розсуд поціновувачів прекрасного митець.

16 жовтня в Ужгороді, в Угорському консульстві, відбулось відкриття ювілейної виставки картин олійними фарбами та шкіряних колажів Іштвана Брінкача.

17 жовтня в Мукачево, у ЗОШ № 13, відкрилась фотовиставка „Янголи у камуфляжі”, присвячена Революції Гідності та війні на Сході.

18 жовтня в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая, відкрилась ювілейна школа „Малого Луверу”.100 картин учнів та випускників обласної мистецької школи „Малий Лувер” представили напередодні на 20-тій ювілейній виставці.

18 жовтня в Ужгороді, у музеї архітектури та побуту, відбулося відкриття виставки „Пора року” художника Товта Роберта.

18 жовтня у Виноградові, до Дня художника, відбулось відкриття мистецької виставки „Зв’язок поколінь”.Серед авторів: відомий художник Іван Гудачок, його учениця Маріанна Гаврило, та вже її вихованка – наймолодша учасниця виставки – Валерія Чука. Митці презентували більше 70-ти робіт, виконаних у різній техніці та стилізації. І в кожному полотні – індивідуальність художника.

19 жовтня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбувся всеукраїнський фестиваль гончарства. Усі охочі могли взяти участь у майстер-класах, які давали гончарі із Закарпаття, а також Волинської, Львівської, Полтавської та Івано-Франківської областей. Атмосферу свята допомагали створювати артисти заслуженого академічного Закарпатського народнго хору.

23 жовтня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбулася презентація результатів проєкту „Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття” та прес-брифінг для регіональних ЗМІ.

30 жовтня в Ужгороді, у художньому музеї ім. Й. Бокшая була розгорнута виставка репродукцій угорського вітражиста Мікши Ровта під назвою „Забарвлене сонячне світло”.

У жовтні, на базі Коледжу мистецтв ім.А.Ерделі, академії мистецтв відбувся обласний семінар для викладачів образотворчих відділів дитячих шкіл мистецтв на тему „Роль мистецьких шкіл у популяризації традиційного для Закарпаття декоративно-прикладного мистецтва”, який організували і провели методичний кабінет початкової мистецької освіти Закарпатського обласного організаційного-методичного центру культури та Коледж мистецтв ім.А.Ерделі Закарпатської академії мистецтв.

У жовтні на Закарпатті розпочали реалізацію унікального для України проєкту із відновлення Невицького замку. Відновити – не можна знищити: падіння вежі-візитівки Невицького замку навесні обговорювало чимало небайдужих. Наразі пам'ятка перебуває в аварійному стані, тож передусім йдеться про її збереження, а в подальшому і розвиток. Зараз в області триває реалізація проєкту „Розвиток інфраструктури у сфері туризму і рекреації Закарпаття, шляхом реставрації пам'ятки архітектури національного значення – Невицького замку".

КІНОМИСТЕЦТВО

У вересні на Закарпатті знімали художній фільм „Мої думки тихі” українського режисера Антоніо Лукіча. Українська кінострічка відкрила європейський кінофестиваль „CinEast Festival”, який пройшов у Люксембурзі 3 жовтня. Це був дебют українського кіно на європейський арені, адже вітчизняні фільми вперше представлені на кінофестивалі.

У жовтні фільм закарпатського режисера В’ячеслава Бігуна „Маруся” було відзначено на XVII Міжнародному кінофестивалі „Покров”.

У жовтні творча група „Акурат Закарпаття” створила унікальний музичний фільм „Ой на горі винобрання”. Закарпатський народний хор виконав русинські, словацькі, угорські та румунські пісні та танці на тему збору винограду. Фактично цим фільмом акумульовано всю автентичну народну творчість Закарпаття на тему виноробства. Фільм було презентовано на відкритті музею виноробства у Берегові на фірмі Чизай.

ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

4-6 жовтня у Хусті відбулося свято меду й вина „Срібні джерела”.

5 жовтня у Пийтерфолво, на Виноградівщині, пройшов фольклорний фестиваль угорської народної творчості. В ньому взяли участь 29 фольклорних колективів – близько 300 учасників із різних куточків Закарпаття.

5-6 жовтня у с. Невицьке, Ужгородського району, пройшов видовищний і колоритний міжнародний етнофестиваль „Традиції без кордонів” організований у рамках проекту  „Малі міста – великі враження”.

11-13 жовтня в Ужгороді відбувся обласний сільськогосподарський ярмарок „Золота осінь – 2019”.

13 жовтня у с. Середнє, Ужгородського району, відбулось обласне свято словацького народного мистецтва „Словенська Веселіца".

13 жовтня в будинку культури селища Великий Бичків на Рахівщині відбувся VІ-ий обласний фестиваль народного хореографічного мистецтва ім.Й.Волощука. Захід зібрав понад 150 учасників із Берегівського, Іршавського, Рахівського, Тячівського, Ужгородського районів, а також міста Рахів.

17-19 жовтня у Рахові відбувся музично-патріотичний фестиваль „Карпатська Україна”.

18-20 жовтня в Ужгороді, у Боздоському парку, відбулось свято „Бабине літо” з насиченою програмою: для містян виступали запальні „Чаламада” та „Вандор”, караоке, танцювальна програма „ХІТова субота від 90-х до сьогодні”, а для найменших пропозиції на атракціонах, конкурси, аніматори, майстер-класи. А також страви на вогні та ярмарок.

20 жовтня на Рахівщині, в Ясіня, стартував VII фестиваль „Довбушева юшка”. Цим дійством тут зазвичай святкують день селища. Цьогоріч Ясіня виповнилося 522 роки. У програмі свята відбулись: хід урочистої колони, приготування „Довбушевої юшки” на відкритому вогні, святковий концерт за участі артистів української естради.

У жовтні вихованка Мукачівської дитячої школи мистецтв №1 ім.С.Мартона, стипендіатка Мукачівської міської ради у галузі культури Анастасія Балог  здобула першу премію Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики „Червона рута” у номінації „Популярна музика”.

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день