Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2019 - січень
13 січня в селищі Ясіня, на площі імені Героїв Гуцульської Республіки, до 100-ї річниці утворення Гуцульської Республіки відбулося Віче, під час якого виступив фольклорний колектив Ясінянської дитячої школи мистецтв. Відбулося покладання квітів до пам’ятника Президенту Гуцульської Республіки Степану Клочураку. В рамках святкування також проходив фестиваль „Велика гуцульська коляда”.
22 січня Закарпаття разом з усією країною відзначило День Соборності України. Цього року держава святкує 100-річчя з дня проголошення Акту злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Офіційні урочистості почалися в Ужгороді на площі Народній з покладання квітів до пам’ятника Тарасові Шевченку. Звідти стартувала велелюдна хода, яка у супроводі оркестру пронесла центром міста 100-метровий жовто-синій стяг. Учасники заходу також поклали квіти до пам’ятника Президенту Карпатської України Августину Волошину на набережній Незалежності. Потім колона рушила до пішохідного мосту, аби сполучити прапором два береги Ужа. Ця акція вже вкотре стає символом єднання українців, консолідації країни і спільних прагнень до миру і перемоги.
22 січня в Будапешті, у Будинку традицій, з нагоди Дня культури Угорщини вручили державні нагороди та відзнаки. Було нагороджено відзнакою державного секретаря Ілдику Орос, ректора Закарпатського угорського інституту, за збереження угорської культури на Закарпатті.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
2-12 січня в Ужгороді, в обласному українському академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулись вистави для дітей: „У полоні Снігової королеви” (Є. Шварц), „Брементські музиканти”(Г. Андерсон), „Мауглі” (Д. Р. Кіплінг), „Дві снігуроньки і один Новий рік” (М. Гончаров), „Попелюшка” (Ш. Перро), „Країна до, ре, мі” (Х. В. Валаамов), „День народження Кота Леопольда” (А. Хайт).
3-13 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулись новорічні дитячі вистави.
9 січня в Мукачеві, у греко-католицькому соборі Успіння Пресвятої Богородиці, відбувся Різдвяний концерт хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи.
10 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась святкова концертна програма „Новорічно-різдвяні зустрічі” від хореографічного колективу „Валері” міського Будинку культури за участі творчих людей міста.
11 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась авторська концертна програма „Зимова історія” вокального колективу „Бревіс” міського Будинку культури.
11 січня в Ужгороді, на площі Народній, відбувся великий різдвяний концерт заслуженого академічного Закарпатського народного хору „Легенда Різдва”.
12 січня Марамороська філія Сюзу українців Румунії організувала в місті Сігет Мармацієй 26-й Міжнародний фестиваль колядок та зимових обрядів українців Румунії.
13 січня в Мукачеві, у Свято-Троїцькому храмі замку „Паланок”, відбувся Різдвяний концерт хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи.
13 січня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбулась новорічна вистава-інтермедія „Чарівні ліхтарики” для дітей дошкільного та шкільного віку.
18 січня в Ужгороді, в арт-центрі „Галерея ІЛЬКО”, відбувся вечір класичної музики під назвою „AUTHENTIC BACH”.
19 січня в Ужгороді, в арт-центрі „Галерея ІЛЬКО”, відбувся непересічний музично-художній проект „Якого кольору джаз?” за участі закарпатського художника Влада Габди й джазового колективу з Дніпра „DARK SIDE QUARTET”.
20 січня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбулась вистава Володимира Орлова „Золоте курча” для дітей дошкільного та шкільного віку.
20 січня в Ужгороді, в обласному українському академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбувся ювілейний бенефіс заслуженого артиста України, провідного актора театру Степана Барабаша.
24 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт „Закарпатські орнаменти. Іштван Мартон”.
27 січня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбулась вистава Марка Кропивницького „По щучому велінню” для дітей дошкільного та шкільного віку.
27 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся Різдвяний концерт МГКЄ. Колядували та показували вертепне дійство, організоване Мукачівською греко-католицькою єпархією. У концертній програмі взяли участь найкращі хорові колективи та вертепи Закарпаття.
27 січня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбуласть вистава „Крок від любові” за п'єсою Михайла Старицького „Циганка Аза”.
27 січня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбувся показ казкового блокбастеру „Дві Снігуроньки і один Новий рік”.
29 січня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся концерт поп-гурту „Ненсі”, з нагоди 25-річчя гурту.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
2 січня в Ужгороді, у прес-центрі обласної державної адміністрації, було презентовано книгу відомого фольклориста, доцента філологічного факультету Ужгородського університету Івана Сенька – „Край карпатський очима етнолога”. До видання ввійшли народознавчі розвідки, написані в різні періоди його життя, частково опубліковані в періодичних виданнях, а нині зібрані під однією палітуркою. Передмову до книги написав історик-етнолог Михайло Тиводар.
3 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася дружня зустріч з відомою українською актрисою, телеведучою, громадською активісткою, лауреаткою багатьох театральних премій, однією з найвпливовіших жінок України за версією „Топ-100” журналу „Фокус” 2017 року – Риммою Зюбіною.
4 січня в Ужгороді, в рамках Всеукраїнської акції „Естафета єднання”, присвяченої 100-річчю проголошення Акту злуки ЗУНР та УНР, до Ужгорода завітала книга „Соборна Україна очима дітей”. Закарпатську сторінку під керівництвом педагогів Еліни Роман, Олександра Сидорука, Василя Вовчка і Михайла Йолича писали учні Ужгородської дитячої школи мистецтв.
4 січня у Мукачівській міській бібліотеці для дітей відбулось літературне кіно „Різдвяна історія”.
5 січня у Мукачівській міській бібліотеці для дітей організували фольклорні посиденьки „Сядемо до столу всі на Святий вечір”.
10 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Федора Потушняка, відбулася презентація збірника матеріалів „Олекса Мишанич у колі сучасників”. Видання підготоване бібліотекою до 85-річчя від дня народження доктора філологічних наук, члена-кореспондента НАН України, фундатора української школи медієвістики, громадського діяча, лауреата Національної премії імені Т. Шевченка Олекси Васильовича Мишанича (1933-2004).
18 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, до 100-річччя від дня народження українського поета, одного з творців Карпатської України Івана Ірлявського (Рошка), з ініціативи Закарпатської організації Національної спілки письменників України, відбувся круглий стіл. У заході взяли участь науковці, письменники, освітяни та працівники культури.
19 cічня в Ужгороді, у кафе-музеї „Під замком” творча молодь проекту „Стилет і Стилос” провела благодійний літературний вечір „Поезія заради життя”. Юні таланти презентували авторську поезію, а мелодійні рими доповнили музичними композиціями.
21 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбулася презентація першого закарпатського коміксу „Рись. Початок”.
22 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбулась історична година до Дня Соборності України „Соборність у наших серцях: від минулого до сьогодення”.
28 січня в Ужгороді, в Науковій бібліотеці УжНУ відбулась зустріч з представниками інтернет-енциклопедії „Вікіпедія”. Досвідчені вікіпедисти поділились навиками написання та редагування статей для ресурсу. Лекція приурочена 15 річниці української енциклопедії нового покоління, стрімке зростання саме українського сегменту якої відбувається завдяки простим користувачам, які його регулярно поповнюють.
30 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація книги Олексія Тростянського „Рассказы”.
У січні в Ужгороді вийшла книга для дітей „Тайстра казок” письменника з Іршавщини Василя Шкірі.
У січні книга „Архітектурна спадщина Ужгорода” потрапила до коротких списків Всеукраїнського рейтингу „Книга року-2018” (Видавництво Олександри Гаркуші).
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
6 січня в Ужгороді, у переддень Різдва, відбувся захід „Закарпатське Різдво у скансені”.
11 січня в Ужгороді, у „Галереї Ілько”, відбулося відкриття виставки живопису Василя та Владислава Габдів.
11 січня в Ужгороді, в атріумі обласної державної адміністрації, відкрилася виставка „Наші славні Василі – окраса Срібної землі” художніх робіт відомих закарпатських митців, яких об’єднує спільне ім’я Василь. Свої здобутки у живописі, графіці та декоративно-прикладному мистецтві презентували автори, що належать до кількох творчих генерацій та входять до різних творчих об’єднань.
12 січня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбувся традиційний різдвяний фестиваль „Коляди в старому селі”.
15 січня в Ужгороді, в Генеральному консульстві Словацької Республіки, відкрилася персональна виставка закарпатської художниці, кераміста, члена Закарпатської організації Національної спілки художників України та Товариства словацьких митців Андреї Павук. Виставка мала назву „Декілька сонячних променів у холодний зимовий день”.
16 січня в Ужгороді, у скансені, третій рік поспіль, відбулась акція – „Зроби селфі в музеї” до Міжнародного дня селфі в музеях.
19 січня в Ужгороді, у приміщенні обласного краєзнавчого музею ім.Т. Легоцького, розгорнулася фотовиставка „Вода. Рефлексія, динаміка, колір”. Свої світлини презентували члени Спілки фотохудожників Закарпаття
20 січня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відкрилась виставка текстилю „Різдвяна карпатська симфонія”. До експозиції ввійшло понад 50 різних тканих виробів відомого майстра Закарпаття Миколи Кокіша.
22 січня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відкрили виставку „День Злуки”, присвячену Дню Соборності України. Експозиція створена на основі музейної колекції й авторських робіт членів Національної спілки художників України.
22 січня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття виставки „Час будувати. Відновлені об’єкти культурної спадщини в Карпатському басейні”. Виставка презентувала цілий проект з відновлення культурної спадщини Карпатського регіону.
23 січня в Ужгороді, у художньому музеї ім. Й. Бокшая, відбулась презентація іконопису та сакрального малярства в образотворчому мистецтві Закарпаття.
24 січня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, в рамках вже традиційних щорічних Днів угорської культури відкрилась ювілейна, 10-та виставка виставка робіт членів творчої групи митців імені Міхая Мункачі під назвою „CARPATHICA ART EXPO”.
25 січня в Ужгороді, в атріумі будівлі обласної державної адміністрації та обласної ради, було представлено виставку творів образотворчого й декоративно-прикладного мистецтва від учнів із 28 мистецьких шкіл області. Усі роботи мали шевченківську тематику.
25 січня у Виноградові, у виставковій залі „Імпасто”, відкрилася виставка живопису Олександра Шандора „У пошуку”.
27 січня в Ужгороді, в атріумі обласної державної адміністрації, благодійний обласний фонд „Хесед Шпіра” презентував фотовиставку, присвячену пам’яті жертв Голокосту на Закарпатті. Участь у заході взяло керівництво області, організатори, представники єврейської громади.
28 січня в Ужгороді, у Генеральному консульстві Угорщини відкрилася виставка творів образотворчого мистецтва вихованців Ужгородської дитячої школи мистецтв.
30 січня в Ужгороді, на перилах Ужгородського угорського дому (на вулиці Мукачівській, 54) з'явилась нова міні-скульптура легендарного угорського поета, публіциста, критика та політичного діяча Ференца Келчеї. Скульптуру презентовано за сприяння Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді.
У січні в Ужгороді вийшов друком календар на 2019 рік від ужгородського скансену „Вільхівські гончарі”. Календар покликаний показати красу авторських гончарних виробів майстрів вільхівського осередку гончарства нашого краю – братів Михайла та Івана Галасів, Василя Газдика, Ганни Кушніренко. Музейний календар сприятиме введенню до наукового вжитку та популяризації кращих взірців авторської кераміки другої половини ХХ ст., що зберігається у фондовій колекції музею.
У січні уродженець Закарпаття, кінорежисер і вчений-юрист В’ячеслав Бігун увійшов до переліку сучасних українських кінематографістів, який отримає право від України номінувати фільм на кінопремію „Оскар”. В’ячеслав Бігун увійде до складу Громадської ради Українського Оскарівського комітету як режисер фільму-учасника фестивалю класу „А”. Кінострічки закарпатського режисера здобули вже півсотні відзнак різного рівня.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
2-5 січня в старовинному місті Брюгге (Бельгія) відбувся міжнародний фестиваль кларнетистів „Clariletissimo-2019”, який проводили європейська музична асоціація „Alaskala Music Events”, музична консерваторія міста Брюгге у співпраці з європейською асоціацією кларнетистів „European Clarinet association”. Єдиними учасниками міжнародного фестивалю з України були представники Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є.Задора (директор колледжу–заслужений працівник культури України Стегней С.Н.) – студент Влад Аурел та старший викладач, голова циклової комісії „Оркестрові духові та ударні інструменти” коледжу, заслужений артист України Томич Ференц Ференцович.
4 січня у Тячеві вчений-юрист і режисер В'ячеслав Бігун представив три нові стрічки „Pro Bono 8”, „Суперфіцій” та „Моро”. Це вже дев’ята тячівська кінозустріч автора у рідному місті, де зазвичай розпочинають екранне життя його стрічки.
8 січня в Ужгороді, на площі Театральній, відбулося вертепне дійство „Христос Родився! Всім возвіщаєм!”.
8 січня у селі Косівська Поляна, що на Рахівщині, відбувся районний фестиваль „Гуцульські бетлегеми”. Гості свята мали можливість поринути у справжню різдвяну казку за участі кількох десятків колективів гуцульських бетлегемів, вбраних у давній гуцульський одяг та різні сценічні костюми, почути прадавні колядки у їх виконанні.
9 січня в Ужгороді, в aтріумі обласної державної адміністрації, колядувaли юні гості з сусідньої Словaччини, приїзд яких оргaнізувaв Почесний консул Укрaїни в Словaччині Стaніслaв Обіцький.
9-10 січня на Тячівщині та Рахівщині пройшов районний фестиваль колядок серед дітей „Віфлеємська зіронька”.
9-14 січня в Ужгороді, на площі Народній, пройшов масштабний гастрономічний і колядницький фестиваль „Василля”, що об'єднав ярмарок, частування та новорічно-різдвяні веселощі. На шестиденне ярмаркове дійство приїхали понад 120 виробників вина, меду, сиру, фермерських продуктів із різних областей України, а також закордоння, зокрема, Румунії, Польщі, Македонії, Німеччини та Чехії.
9-14 січня у Мукачеві, у парку Перемоги, пройшов фестиваль-конкурс „Червене вино – 2019”.
11 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась концертна програма „Зимова історія” відомого мукачівського вокального колективу „Brevis”.
12 січня Мукачево та Ужгород долучились до акції, що стала частиною Всеукраїнського колядницького флеш-мобу „Нова радість стала” – де одночасно виконали однойменну колядку в містах України і за кордоном.
17 січня в Ужгороді, на центральній площі міста, відбувся фестиваль колядницьких дитячих колективів закладів дошкільної освіти „Коляд-коляд-колядниця”.
17-19 січня в Мукачівському центрі дитячої та юнацької творчості відбувся Всеукраїнський дитячо-юнацький фестиваль естрадної пісні „Різдвяна зіронька – 2019” „Колядує Україна”. На закінчення конкурсу відбувся Гала-концерт та нагородження лауреатів фестивалю.
22-24 січня у різних містах Закарпаття пройшли Дні угорської культури, організовані ЗОБО „Центр підтримки угорської культури Закарпаття” та Товариством угорської інтелігенції.
26 січня у с. Геча Берегівського району відбувся вже XIІI Міжнародний фестиваль-конкурс гентешів (м'ясників) „Діснотор”.
27 січня у містах Закарпаття: Ужгороді, Мукачеві, Хусті, Виноградові, Перечині, Берегові, Тячеві, Іршаві та у Бункері лінії Арпада Воловецького району, відбулись вільні екскурсії.
Новини
20 листопада всіх поціновувачів творчості Марії Матіос запрошуємо на літературний вечір з нагоди ювілею авторки. Початок вечора о 1600 год.
Шановні користувачі! Запрошуємо вас на лекцію „Від Революції гідності до Країни гідності” до Дня Гідності та Свободи , яка відбудеться 21 листопада о 17.00. Лектор - Юрій Офіцинський. Вхід вільний!
Шановні користувачі, для вас нові надходження літератури до Відділу зберігання бібліотечних фондів.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.